حداقل دستمزد و حقوق کارگر در ایتالیا

حداقل دستمزد و حقوق کارگر در ایتالیا در سال 2023 برای افرادی که قصد دریافت ویزای کاری ایتالیا را دارند مسأله بسیار مهمی است. ایتالیا یکی از بزرگترین اقتصادهای اروپا را دارد و صنایعی مانند خودروسازی، گردشگری و هتلداری در آن بسیار پررونق و در حال رشد هستند. همچنین ایتالیا قوانین کار سفت و سختی برای حمایت از کارگران و شاغلین وضع کرده است. از این رو این کشور، همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت کاری بوده است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اگرچه که دولت ایتالیا مبلغ مشخصی را به عنوان حداقل حقوق کارگر در ایتالیا اعلام نکرده، اما طبق توافقاتی بین کارفرمایان مبلغ 920 یورو در ماه به عنوان حداقل دستمزد در ایتالیا برای کارگران پذیرفته شده است که در ادامه به جزئیات آن می‌پردازیم.

حقوق ماهیانه کارگر در ایتالیا چقدر است؟

ایتالیا جزو 6 کشور در اتحادیه اروپا است که به صورت قانونی حداقل حقوق برای کارگران و شاغلین مشخص نکرده است و فقط در قانون اساسی ایتالیا بیان شده که حقوق ماهیانه کارگر باید برای امرار معاش کارگر و خانواده او کافی باشد؛ اما حداقل حقوق کارگر در این قانون مشخص نیست.

بنابراین طبق قراردادهای جمعی بین کارفرمایان که به Contrattazione Collettiva Nazionale di Lavoro (CCNL) معروف است، مبلغی به عنوان حداقل حقوق کارگر در ایتالیا تعیین شد. اگرچه بعضی کارفرمایان این قرارداد را نپذیرفته‌اند، اما CCNL مورد قبول بسیاری از صاحبان مشاغل قرار دارد و از 95 درصد کارگران برای دریافت حداقل دستمزد در ایتالیا حمایت می‌کند.

طبق اطلاعات سایت salaryexplorer حداقل حقوق کارگر در ایتالیا ماهانه 920 یورو است. همچنین میانگین حقوق ماهانه کارگر 3,650 یورو است و این مبلغ می‌تواند با توجه به میزان سابقه کار، نوع شغل و میزان تخصص کارگر تا ماهانه حداکثر 16,300 یورو افزایش پیدا کند.

علاوه بر مهارت، میزان سابقه شغلی مهمترین نقش را در افزایش دستمزد کارگر دارد؛ به طوری که کارگران با 2 تا 5 سال سابقه کار 32 درصد بیشتر از کارگران تازه‌کار دستمزد دریافت می‌کنند.

فاکتور مهم بعدی میزان تحصیلات یا گواهینامه مهارت است؛ کارگران دارای دیپلم یا مدرک فنی 17 درصد بیشتر حقوق می‌گیرند و افرادی که دارای مدرک کارشناسی باشند 24 درصد بیشتر از افراد دارای دیپلم درآمد دارند.

قوانین پرداخت حقوق در ایتالیا

همانطور که اشاره شد قانونی برای تعیین حداقل دستمزد در ایتالیا وجود ندارد. این موضوع شامل قوانین پرداخت حقوق، وام و پاداش هم می‌شود. بنابراین تمام این موارد توسط توافق‌نامه جمعی بین کارفرمایان مشخص شده است. بر اساس این توافق‌نامه، هر چیزی که در حیطه روابط کاری به صورت نقدی یا غیر نقدی از طرف کارفرما به کارگر داده شود، حقوق در نظر گرفته می‌شود و پرداخت آن به صورت زیر است:

 • کارفرما باید حقوق را به یورو و برای 40 ساعت کار در هفته و 250 ساعت کار در سال پرداخت کند و 1 روز در هفته (معمولا یکشنبه) به کارکنان خود استراحت بدهد. بیشتر از این میزان اضافه‌کاری محسوب شده و کارفرما باید حقوق جداگانه‌ای برای اضافه‌کاری بپردازد. یا به ازای آن، روز تعطیل به کارمند اعطا کند.
 • کارفرمایان باید مقداری از حقوق سالانه را در صورت فسخ قرارداد کاری و یا اتمام همکاری به عنوان غرامت به کارمند پرداخت کنند. این مقدار از تقسیم حقوق سالانه بر 5 به دست می‌آید.
 • کارمند می‌تواند در اولین روزکاری بعد از تعطیلات رسمی که در کنار تعطیلات آخر هفته قرار می‌گیرد، سرکار حاضر نشود. کارفرما نباید برای او غیبت در نظر بگیرد و حقوق آن روز باید به کارمند داده شود.
 • تمامی شاغلین 2 هفته در سال مرخصی با حقوق دارند که می‌توانند از آن استفاده کنند. در صورتی که کارمند از مرخصی‌ها استفاده نکند بعد از اتمام همکاری، کارفرما باید به ازای مرخصی‌های استفاده نشده مبلغی را به کارمند پرداخت کند.
 • شاغلین در صورت بیماری 3 روز مرخصی با حقوق می‌توانند دریافت کنند. از روز چهارم تا 180 روز بیمه موظف به پرداخت حقوق کارمند است. همچنین در طول بیماری کارفرما نمی‌تواند قرارداد کاری را فسخ کند. قرارداد به حالت تعلیق در می‌آید و برای کارگر سابقه کار محسوب می‌شود.
 • کارمندان خانم می‌توانند از 5 ماه مرخصی زایمان استفاده کنند. مرخصی از 2 ماه قبل از وضع حمل آغاز شده و تا 3 ماه بعد از زایمان ادامه دارد. همچنین مرخصی در صورت نیاز می‌تواند تا 7 ماه تمدید شود. در این مدت کارفرما باید حقوق و پاداش کارمند را پرداخت کند. قرارداد کاری کارمند هم به حالت تعلیق در آمده و سابقه کار او محفوظ است.
 • در صورت تعلیق موقت کارمند از کار، کارفرما باید 80 درصد حقوق ماهانه کارگر را به او پرداخت کند. این پرداخت از صندوق بیمه تأمین اجتماعی صورت می‌گیرد.

مقدار حقوق ماهیانه کار در ایتالیا

در این بخش حقوق کار ماهیانه در ایتالیا را بررسی خواهیم کرد. اطلاع از حقوق ماهیانه به افرادی که قصد کار کردن در این کشور را دارند کمک می‌کند تا بدانند انتظار چه میزانی از درآمد و حداقل دستمزد در ایتالیا را داشته باشند و می‌توانند مقایسه‌ای با سایر کشورهای مورد نظرشان هم انجام دهند.

دقت کنید که میزان حقوق به عوامل زیادی از جمله سابقه کار، میزان تحصیلات، نوع شغل، محل کار، شهر و حتی جنسیت بستگی دارد و می‌تواند بر اساس هر کدام بیشتر یا کمتر از مقدار میانگین باشد. همچنین گزارشات نشان داده است که صرف نظر از این فاکتورها، حقوق شاغلین در ایتالیا تقریبا هر 17 ماه به میزان 8 درصد افزایش پیدا می‌کند.

مقدار حقوق ماهیانه در ایتالیا (یورو)
میانگین حقوق3,760
میانگین کمترین حقوق1,070
میانگین بالاترین حقوق16,400
میانگین حقوق طبق جنسیت
مرد3,850
زن (5 درصد کمتر)3,680
میانگین حقوق طبق محل کار
بخش دولتی  (5 درصد بیشتر)3,850
بخش خصوصی3,680
میزان افزایش پایه حقوق طبق سابقه کاری
2 تا 5 سال35 درصد
بیشتر از 10 سال20 درصد
بیشتر از 15 سال15 درصد
میزان افزایش پایه حقوق طبق تحصیلات
دیپلم17 درصد
کارشناسی25 درصد
کارشناسی ارشد30 درصد
دکتری22 درصد
افزایش حقوق سالیانه بر اساس سابقه کار
سطح جونیور (تازه‌کار)3 تا 5 درصد
سطح متوسط6 تا 9 درصد
سطح سنیور (حرفه ای)10 تا 15 درصد
سطح مدیریت15 تا 20 درصد

سطح حقوق ماهیانه انواع مشاغل در ایتالیا

عنوان‌های شغلی مختلفی در ایتالیا وجود دارد که هرکدام دارای حقوق ماهیانه متفاوتی هستند. درآمد سالانه شاغلین در کشور ایتالیا به طور متوسط 44,500 یورو و بالاتر از میانگین حقوق کارگر در ایتالیا است. اما این اعداد حدودی و میانگین هستند. اطلاعات آماری نشان می‌دهند که 25 درصد افراد شاغل ایتالیا بسته به شغلشان کمتر از 25,600 یورو و 25 درصد دیگر بالای 123,400 یورو در سال درآمد دارند. درآمد ماهیانه بعضی از مشاغل ایتالیا عبارتند از:

عنوان شغلیمیانگین درآمد ماهیانه (یورو)
حسابدار2,500
 منشی1,450
مدیر اداری3,200
مدیر رستوران4,500
مدیر اجرایی2,250
کتابدار2,400
تایپیست1,470
طراح گرافیک4,300
عکاس2,250
طراح وب2400
مهندس هوا فضا4,500
مهماندار هواپیما2,600
آشپز2,000
مهندس معمار4,400
مکانیک خودرو1,400
آرایشگر1,500
پرستار3,100
کارمند پذیرش بیمارستان1,300
دستیار دندانپزشک2,400
نجار1,300
بازار کار پررونق ایتالیا

بازار کار پررونق ایتالیا

معرفی بالاترین سطح حقوق ماهیانه کار در ایتالیا

یکی از سوالات رایج و پرتکرار در بین متقاضیان در مورد پردرآمدترین مشاغل ایتالیا است. ایتالیا در بین 10 اقتصاد بزرگ اروپا و جهان قرار دارد و بازار کار آن بسیار پررونق است. صنایع ایتالیا روز به روز در حال رشد است و کارفرمایان شدیداً به دنبال نیروی کار ماهر خارجی برای کمک به چرخه صنعت این کشور هستند. بنابراین ایتالیا دارای فرصت‌های شغلی خوبی برای افراد دارای مهارت است که بسیاری از آنها درآمد بالایی دارند.

بالاترین مبلغ حقوق ماهیانه در کشور ایتالیا مربوط به مشاغل زیر است که در صورت دارا بودن شرایط می‌توانید امیدوار باشید به آنها دست پیدا کنید:

عنوان شغلیمیانگین درآمد ماهیانه (یورو)
پزشک جراح13,600
 قاضی11,400
وکیل9,300
مدیر بانک8,700
مدیر ارشد اجرایی8,200
مدیر ارشد مالی7,600
ارتودنتیست7,400
استاد دانشگاه6,500
خلبان5,500
مدیر بازاریابی4,900

زمان پرداخت درآمد در ایتالیا

زمان پرداخت درآمد شاغلین و حقوق کارگر در ایتالیا از مواردی است که ممکن است برای متقاضیان کار گیج‌کننده باشد. از این جهت که قانونی برای زمان پرداخت وجود ندارد و صرفاً بر اساس توافق‌نامه بین صاحبان مشاغل و قرارداد کاری بین کارفرما و کارمند پرداخت صورت می‌گیرد. علاوه بر حقوق، موارد دیگری مانند پاداش، سود سهام و هدیه غیرنقدی هم به کارکنان داده می‌شود. به طور کلی:

 • پرداخت حقوق در تمام مشاغل ایتالیا، قانونا و عملاً، آخر ماه یا ابتدای ماه انجام می‌شود.
 • هر کارفرما که قرارداد پرداخت ماهانه با کارکنان خود دارد از روز 31 هر ماه تا نهایتاً روز پنجم ماه بعد باید حقوق کارکنان خود را پرداخت کند. به عنوان مثال حقوق ماه دسامبر باید از تاریخ 31 دسامبر تا 5 ژانویه به کارمند یا کارگر پرداخت شود.
 • برای شاغلین 13 ماه حقوق در نظر گرفته می‌شود که حقوق ماه 13 به همراه حقوق ماه دسامبر پرداخت خواهد شد. بعضی کارفرمایان 14 ماه حقوق برای کارکنان خود در نظر می‌گیرند که حقوق ماه 14 با حقوق ماه ژوئن پرداخت می‌شود.
 • برخی کارفرمایان به صورت روزانه و یا هفتگی اقدام به پرداخت حقوق می‌کنند. اگرچه که این نوع از پرداخت کمتر رایج است اما بسته به قرارداد بین طرفین امکان‌پذیر است.
 • حقوق تمام کارکنان شامل مالیات می‌شود. مالیات باید توسط کارفرما از حقوق کارمند کسر شده و روز 16 هر ماه برای دولت واریز شود.
 • پرداخت حق بیمه هر ماه به همراه مالیات انجام می‌گیرد. پرداخت 30 درصد از مبلغ حق بیمه به عهده کارفرما و 10 درصد از آن به عهده کارکنان است.
میانگین حقوق در ایتالیا

میانگین حقوق در ایتالیا

میانگین درآمد در شهرهای مختلف ایتالیا

اگر قصد کار و زندگی در یکی از شهرهای ایتالیا را دارید، مطمئناً از موارد مهمی که در انتخاب شهر محل زندگی، باید به آن دقت کنید میزان درآمد مشاغل مختلف و به خصوص درآمد شغل شما در شهر مورد نظرتان است. چرا که حداقل دستمزد در ایتالیا بر اساس نوع شغل و شهر محل زندگی متفاوت است و مقدار درآمد برای گذران زندگی در یک کشور جدید اهمیت زیادی دارد.

اگر به دنبال درآمد بالا هستید، مهم نیست چه شغلی دارید، در منطقه Lombardy شهر میلان، Lazio در شهر رم و منطقه Piedmont شهر تورین بیشترین درآمد را خواهید داشت. البته معرفی این 3 منطقه به این معنی نیست که در سایر مناطق این شهرها نمی‌توانید درآمد خوبی داشته باشید؛ چرا که هر 3 شهر میلان، رم و تورین جزو پردرآمدترین شهرهای ایتالیا هستند. میانگین درآمد در شهرهای مختلف ایتالیا به ترتیب، در جدول زیر ارائه شده است.

نام شهردرآمد ماهانه (یورو)
رم (Rome)4,300
میلان (Milan)4,220
ناپولی (Napoli)4,150
تورین (Turin)4,080
پالرمو (Palermo)3,950
جنوا (Genova)3,780
بولونیا (Bologna)3,750
تریسته (Trieste)3,711
کاتانیا (Catania)3,646
پارما (Parma)3,611

میزان هزینه زندگی در ایتالیا

برای زندگی در کشور زیبای ایتالیا نه تنها میزان دستمزد بلکه میزان هزینه هم بسیار مهم است. به این جهت که هزینه زندگی باید با درآمد همخوانی داشته و امکان پس‌انداز مقداری از درآمد هم باید برای شما وجود داشته باشد تا بتوانید آینده خوب و راحتی برای خود بسازید. بنابراین اطلاع از هزینه‌های زندگی در کشور ایتالیا یا خاطر شما را از بابت کافی بودن درآمدتان آسوده می‌کند و یا شما را به پیدا کردن شغل پردرآمدتری تشویق خواهد کرد.

ایتالیا یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان و چهارمین کشور ارزان در اروپای غربی است. اما با این حال هزینه مخارج زندگی در آن حدود 1,600 یورو در ماه است که این میزان نسبت به حداقل حقوق کارگر در ایتالیا و میانگین درآمد ماهیانه شاغلین مقدار کمی نیست. البته هزینه زندگی در شهرهای ایتالیا، با یکدیگر متفاوت است و شهرهای کوچک و جنوبی ارزان‌تر از شهرهای معروف و بین‌المللی ایتالیا مانند رم، میلان و بولونیا هستند.

به طور مثال در میلان، هزینه زندگی حدود 1.2 برابر گران‌تر از میانگین هزینه در کل کشور ایتالیا است؛ در حالی که در جزیره سیسیل واقع در شهر پالرمو، هزینه زندگی 1.12 برابر ارزان‌تر از متوسط هزینه در تمام ایتالیا است. در ادامه بر اساس اطلاعات سایت housinganywhere جزئیات مخارج زندگی در 4 شهر پرطرفدار و محبوب ایتالیا را ارائه کردیم، تا دید بهتری نسبت به هزینه‌های زندگی در نقاط مختلف ایتالیا به دست بیاورید.

لیست هزینه‌های ماهانهرممیلانفلورانستورین
1 لیتر شیر€1.5€1.4€1.3€1.2
12 عدد تخم مرغ€3€4€3€3
1 کیلوگرم سیب زمینی€2.3€2.5€2€1.7
1 کیلوگرم گوجه فرنگی€1.4€1.3€1.2€1.2
1 عدد نان€ 1.4€1€1.5€0.94
1 لیوان کاپوچینو€1.4€1.8€1.5€1.4
1 عدد نوشابه کوکاکولا€2€2.6€2.6€2
1 عدد پیتزا€8€8€7€7
1 وعده ناهار€15€15€15€13
3 وعده شام€28€36€30€25
بلیط ماهانه وسایل نقلیه عمومی€35€39€35€38
1 لیتر بنزین€1.8€1.7€1.7€1.9
1 کیلومتر استفاده از تاکسی€1.6€1.7€1.8 €1.7
اجاره آپارتمان 1 خوابه€1,200€1,300€1,000€850

خدمات موسسه اصطهباناتی برای مهاجرت کاری به ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا در غرب اروپا است که بسیاری از افراد در سراسر جهان مشتاق زندگی کردن در آن هستند. یکی از راه‌های مهاجرت به ایتالیا، مهاجرت از طریق کار است و هر ساله افراد زیادی برای ویزای کاری کشور ایتالیا اقدام می‌کنند. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با تیمی متشکل از وکلا و کارشناسان کارآزموده و سال‌ها تجربه در زمینه اخذ ویزای کاری ایتالیا، می‌تواند بهترین انتخاب برای یاری شما در مسیر مهاجرت کاری ایتالیا باشد.

کارشناسان ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی، با بررسی دقیق شرایط شما بهترین پیشنهادهای شغلی را به شما ارائه خواهند داد و در تمام مراحل آماده‌سازی مدارک و دریافت ویزا کنارتان خواهند بود.

سخن پایانی

در این مقاله حداقل دستمزد و حقوق کارگر در ایتالیا را بررسی کردیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که قصد دارید از طریق کار وارد ایتالیا شوید باید با در نظر گرفتن درآمد شغلی و هزینه‌های زندگی این کشور، بهترین گزینه کاری را انتخاب کنید و سپس برای دریافت جاب آفر اقدام کنید. همچنین اگر در این مسیر نیاز به راهنمایی و کمک داشتید، می‌توانید از مشاوره کارشناسان مجرب ما و خدمات موسسه اصطهباناتی استفاده کنید.

3.6/5 - (10 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *