ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا

در این مقاله برای بررسی ثبت شرکت در کانادا ، استان انتاریو به عنوان نمونه انتخاب شده است، اما توجه داشته باشید که در تمام استان های و ایالت های کانادا شرایط یکسان است. برای راه اندازی بیزنس در کانادا باید با اداره ثبت استان مورد نظر خود در تماس باشید و درباره بیزنس خود توضیح دهید و پس از آن طبق دستورالعمل های داده شده برای ثبت شرکت  اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا اقدام کنید. راهنمایی کامل در مورد ثبت شرکت در کانادا را اکنون در این مقاله از موسسه حقوقی توسعه گران مهر مطالعه می کنید اما اگر به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید می توانید با مشاورین ما نیز تماس برقرار نمایید.

  فرم مشاوره فوری

  ثبت شرکت در کانادا

  زمانی که بیزنسی در کانادا داشته باشید، راه اندازی آن در این کشور برای بیزنس های خارجی ساده است ؛ هر استان روش های ثبت و هزینه مختص به خود را دارد. بنابراین، برای مثال، اگر یک شهروند غیر کانادایی باشید و در حال حاضر شرکتی را در هند تاسیس کرده اید و قصد راه اندازی یک بیزنس را در اونتاریو دارید، باید بیزنس خود را به عنوان شرکت استانی اضافه (extra-provincial corporation) در آن استان به ثبت برسانید. برای ثبت شرکت استانی اضافه به یک نماینده، فردی حقیقی که حداقل 18 سال سن داشته باشد و مقیم انتاریو باشد و یا شرکت دارای اداره ثبت در انتاریو باشد، نیاز دارید.

  اگر قصد انجام بیزنس در بیش از یک استان را دارید، باید هر بیزنس را در هر استان به طور جداگانه ثبت کنید. راه های مختلفی برای افراد غیر کانادایی که قصد راه اندازی یک شرکت در کانادا را دارند، اما در حال حاضر دارای بیزنسی در کشور خود نیستند، وجود دارد.

  راه اندازی بیزنس در کانادا با مهاجرت و زندگی در این کشور:

  اول از هر چیز، اگر قصد زندگی در کانادا را دارید، باید به عنوان مهاجر بیزنسگر درخواست ویزا دهید. این تنها راه زندگی و راه اندازی بیزنس در کاناداست.

  دو نوع ویزای مهاجرتی از طریق بیزنس وجود دارد:

  1. ویزای استارت آپ برای کارآفرینیان
  2. ویزا برای افراد خود اشتغال

  از فوریه 2014، این دو گروه جدید جایگزین برنامه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری (Immigrant Investor ) و کارآفرینان فدرال (Federal Entrepreneur) شده است. برای مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی باید یکی از شرایط زیر را دارا باشید:

  • دارای تجربه مرتبط در فعالیت های فرهنگی و یا ورزشی باشید و قصد مشارکت قابل توجهی در زندگی فرهنگی و یا ورزشی کانادا را داشته باشید. یا
  • دارای تجربه مدیریت مزرعه و زمین کشاورزی باشید و قصد خرید و مدیریت یک مزرعه در کانادا را داشته باشید.

  سایر عوامل موثر بر درخواست افراد خود اشتغال برای مهاجرت به کانادا شامل تحصیلات، سن، سازگاری و مهارت زبان است. برای مهاجرت به کانادا باید به خوبی بر تمام مهارت های زبان انگلیسی یا فرانسوی ( خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن) مسلط باشید.

  راه اندازی بیزنس در کانادا بدون زندگی در این کشور:

  شهروندان غیر کانادایی می توانند بدون مهاجرت به کانادا نیز بیزنس و شرکت خود را در این کشور راه اندازی کنند. نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که قوانین مرتبط با شرایط راه اندازی بیزنس و تعیین افراد واجد شرایط، توسط هر استان تعیین می شود و قوانین هر استان و یا ایالت با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال، در حال حاضر، استان بریتیش کلمبیا دارای انعطاف پذیرترین قوانین درباره بیزنس های افراد غیر کانادایی است. در این استان هر کس اعم از شهروند کانادا و یا غیر کانادایی می تواند مالکیت انحصاری (sole proprietorship)، بیزنس شراکتی (partnership ) و یا شرکت سهامی (corporation) را راه اندازی کنند.

  برای راه اندازی بیزنس در بریتیش کلمبیا به مدارک زیر نیاز دارید:

  1. آدرس حقیقی و دقیق بیزنس ( تنها کد پستی کافی نیست)
  2. مجوز کار مرتبط که از سوی مرکز شهروندی و مهاجرت کانادا صادر شده است.

  ارسال درخواست سرمایه گذاری در کانادا (Investment Canada ) برای بازبینی (قانون سرمایه گذاری در کانادا:شهروندان غیر کانادایی که مدیریت یک بیزنس موجود را به عهده گرفته اند و یا قصد راه اندازی بیزنس غیر مرتبط کانادایی را دارند، مشمول این قانون می شوند و باید اعلامیه و یا درخواست را برای بازبینی ارسال کنند.) پس از آن باید مراحل لازم برای راه اندازی بیزنس خود را در کانادا طی کنید.

  اگر قصد راه اندازی بیزنس در هر یک از استان ها و یا ایالات کانادا را دارید، باید شرایط آنها را مورد بررسی قرار دهید. اگر در استان مورد نظر اجازه راه اندازی بیزنس به شهروندان غیر کانادایی داده نمی شود،ممکن است بتوانید بیزنس مشارکتی یا سهامی را با یک یا چند شهروند کانادایی و یا ساکنین با اقامت دائم راه اندازی کنید. بدیهی است،اگر به عنوان یک شهروند غیر کانادایی قصد راه اندازی بیزنس مشارکتی را داشته باشید، آن افراد باید شهروندان کانادا و یا ساکنین با اقامت دائم باشند.

  طبق قانون شرکت های سهامی کانادا، برای شرکت سهامی(corporation)، حداقل 25 % از مدیران شرکت باید کانادایی باشند. ( اگر 25% تعداد دقیقی را مشخص نمی کند، نزدیکترین عدد به آن باید انتخاب شود.) اگر تعداد مدیران یک شرکت سهامی کمتر از 4 نفر باشد، حداقل یکی از آنها باید مقیم کانادا باشد.

  زمانی که بیزنس شراکتی (partnership ) را در کانادا راه اندازی می کنید، باید آن شرکت را در استان یا ایالت مربوطه به ثبت برسانید. برای این کار به اداره ثبت استانی مورد نظر تماس بگیرید و طبق دستور عمل های داده شده، نسبت به ثبت شرکت اقدام کنید. اگر قصد راه اندازی بیزنس شراکتی را دارید،در ابتدا باید تصمیم بگیرید که قصد ثبت شرکت به صورت استانی یا فدرالی را دارید.

  نکته آخر راجع به راه اندازی شرکت در کانادا:

  شهروندان غیر کانادایی که قصد راه اندازی شرکت و زندگی در کانادا را دارند، باید به این کشور مهاجرت کنند و یا یک یا چند شهروند کانادایی برای کمک در این زمینه پیدا کنند. تنها راه زندگی به صورت دائم در کانادا و راه اندازی بیزنس، مهاجرت به این کشور است.

  تکمیل ثبت نام استانی و سایر شرایط نهایی ثبت شرکت در کانادا

  تکمیل ثبت نام استانی و سایر شرایط نهایی ثبت شرکت در کانادا

  تکمیل ثبت نام استانی و سایر شرایط نهایی ثبت شرکت در کانادا

  شما ممکن است بسته به شهرداری و استانی که در آن شرکت شما مشغول به کار است نیاز به تکمیل چند مرحله دیگر را داشته باشید.

  ثبت ناحیه ای و استانی

  شما احتمالا می بایست شرکت خود را در هر استان یا ناحیه ای که مشغول به کار هستید به ثبت برسانید. ثبت با ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت متفاوت است. برای یک شرکت تنها می تواند یک بار ایجاد شخصیت حقوقی نمود اما به منظور فعالیت در حوزه های قضایی مختلف ممکن است به چندین بار ثبت نیاز داشته باشد. مشغول به کار شدن در یک ناحیه یا استان می تواند به این معنی باشد که شما در آن ناحیه:

  1. مشغول به کسب و کارید
  2. یک آدرس، صندوق پستی دفتر یا یک شماره تلفن دارید؛ و یا
  3. به منظور کسب سود خدمات یا محصولاتی را ارائه می دهید.

  استان ها و نواحی اغلب شرکت ها را ملزم می کنند تا ظرف مدت چند هفته پس از ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت، شرکت را به ثبت برسانند. ممکن است برای ثبت شرکت ملزم به پرداخت هزینه باشید. یک روش مناسب برقراری تماس با اداره مدیریت قانون شرکتی محلی در هر استان یا ناحیه ای است که قصد فعالیت در آن را دارید تا مشخص شود که شرایط آن ها به چه صورت است.

  به منظور صرفه جویی در زمان و تسهیل روند اداری شما می توانید زمانی که برای شرکت خود شخصیت حقوقی ایجاد می کنید شرکت را به صورت فدرال و در چند استان مشخص به ثبت برسانید. شما همچنین می توانید با همه وبسایت های ثبت ناحیه ای و استانی در سراسر کانادا در این رابطه مشورت نمایید.

  شماره تجاری

  شماره تجاری (BN) بخشی از یک سیستم شماره دهی دولتی فدرال منحصر به فرد است که کسب و کار شما و حساب هایی که در آژانس درآمد کانادا (CRA) دارید را مشخص می کند. عموما آژانس درآمد کانادا از یک شماره تجاری برای حساب های تجاری زیر استفاده می نماید:

  مالیات بر خدمات و کالا (GST) یا مالیات فروش هماهنگ (HST)، بسته به استان شما.

  کسر سیاهه پرداخت

  مالیات و عوارض صادرات و واردات

  زمانی که اتحادیه شرکت های کانادا به شرکت شما شخصیت حقوقی می بخشد، از آژانس درآمد کانادا درخواست می شود تا برای شرکت شما یک شماره تجاری صادر نماید. سپس آژانس درامد کانادا شرکت شما را به ثبت می رساند و نامه ای مبنی بر تایید شماره تجاری شما و حساب های ثبت شده، به همراه خلاصه ای از اطلاعاتی که ارائه کرده اید، برایتان ارسال می کند. دفترچه RC2. شماره تجاری شما و حساب های طرح آژانس درامد کانادای شما به شما اطلاعات بیشتری را ارائه می کند.

  مجوزها و دیگر شرایط

  ممکن است نیاز باشد تا به منظور فعالیت تجاری ملزم به برآورده کردن تعدادی شرایط دیگر باشید. به عنوان مثال برخی از شهرداری ها از شما می خواهند تا برای فعالیت تجاری در حوزه استحفاظی آن ها مجوز تهیه کنید. همچنین ممکن است برای فعالیت تجاری در یک بخش خاص نیاز به مجوز استانی داشته باشید.

  درخواست ثبت شرکت در کانادا

  تکمیل فرم مناسب و پرداخت هزینه های مربوطه

  اداره شرکت های کانادا ( Corporations Canada ) چندین شیوه جهت بررسی و درخواست گواهی ثبت شرکت ارائه می دهد که درخواست ثبت شرکت باید با پرداخت هزینه تشکیل پرونده همراه باشد. فراموش نکنید که پس از آنکه شرکتتان را ثبت کردید باید به تعهدات دیگری نیز عمل کنید.

  پردازش تقاضایتان

  اداره شرکت های کانادا از تهییه اساسنامه شرکت به نحوی شایسته اطمینان حاصل می نماید و قابل قبول اسم پیشنهادیتان را بررسی می کند. تقاضانامه در صورتی کامل است که:

  • تمام مدارک و اسناد مورد نیاز را در بر داشته باشد؛
  • تمام اوراق تکمیل و امضا شده باشند،
  • هزینه مربوطه پرداخت شده باشد،
  • در صورت نادیده گرفتن هریک از این موارد، تقاضانامه شما ناقص محسوب می شود.

  بعضی اوقات، اداره شرکت های کانادا تقاضانامه ثبت شرکتی دریافت می کند که حقیقتا در تعابیر قانونی وجود ندارد ( برای مثال به سایر حوزه های قضایی انتقال یافته باشد یا منحل شده باشد). در این شرایط این تقاضانامه نامعتبر در نظر گرفته می شود. در صورتی که تقاضانامه شما کامل و معتبر باشد و نیاز به اطلاعات اضافه تر نداشته باشد، گواهی ثبتی شرکتتان در محدوده زمانی تعیین شده ( خدمات، هزینه ها و مدت زمان تحویل – CBCA را بررسی کنید ) ارسال خواهد شد.

  اداره شرکت های کانادا گاهی به اطلاعات بیشتری در رابطه با تقاضانامه ای که ارائه داده اید، نیاز دارد. این اطلاعات اضافه برای تصمیم گیری مناسب بر اینکه آیا تقاضانامه شما دارای شرایط قانونی لازم هست یا خیر،مورد نیاز است.برای مثال اداره شرکت های کانادا اغلب به اطلاعات بیشتری در رابطه با نامی که برای شرکتتان پیشنهاد داده اید، نیاز دارد.

  گواهی ثبتی شرکتتان حاوی نام شرکتتان، شماره ثبتی شرکت و تاریخ ثبت آن به همراه اساسنامه شرکت می باشد.همچنین شما برگه اطلاعات شرکت را دریافت خواهید کرد که شامل رمز عبور شرکت می باشد. زمانی که این رمز عبور را به همراه شماره ثبتی شرکت، نام شرکت یا شماره تجاری آن استفاده شود، این امکان برایتان فراهم می شود که در معاملات آنلاین مشخصی شرکت نمایید.تاریخ شرکت در حقیقت تاریخی است که اداره شرکت های کانادا اساسنامه شرکت و هزینه ها را دریافت کرده است. به دلایل اداری می توانید در هنگام تشکیل پرونده اساسنامه شرکت، درخواست تاریخ دیرتر ثبت شرکت دهید.از آنجایی نشانه های قانونی خاص باید به همراه نقطه نوشته شوند ( Ltd.، Inc.، Crop. And SA.R.F. )،در صورتی که در اسم پیشنهادی شرکت آورده نشده باشد، اداره شرکت های کانادا به آن اضافه خواهد کرد.

  تنظیم اساسنامه برای ثبت شرکت در کانادا

  این مرحله ساختار شرکت شما را پی ریزی می کند. با این حال شما می توانید به محض شروع به کار تغییراتی را در ساختار شرکت خود ایجاد نمایید. لوایح ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت شما ممکن است نیاز به امضای تشکیل دهنده (های) اتحادیه داشته باشد. اگر یک تشکیل دهنده یک شرکت و یا هر بدنه دارای شخصیت حقوقی دیگری باشد، آنگاه لوایح باید به امضای یک شخص مسئول در آن بدنه برسد. توجه داشته باشید که اعمال تغییرات برای لوایح تایید شده تنها با اصلاحیه امکان پذیر است. هزینه اصلاح لوایح 200 دلار است.

  تنظیم اساسنامه برای ثبت شرکت در کانادا

  تنظیم اساسنامه برای ثبت شرکت در کانادا

  شما می توانید لوایح شخصیت حقوقی خود را از طریق مرکز تشکیل پرونده آنلاین تنظیم کرده و یا فرم 1 لوایح شخصیت حقوقی (فرم های شخصیت حقوقی فدرال را ببینید) را تکمیل نمایید. اگر شما فرم 1 را تکمیل می کنید باید موارد زیر را اظهار نمایید:

  1. نام شرکت پیشنهادی خود (در صورتی که قصد دارید با یک نام شماره دار ادامه دهید از یک فاصله خالی استفاده نمایید)
  2. ناحیه یا استان شرکت شما در کانادا
  3. ساختار تسهیمی خود و هرگونه مانع موجود بر سر راه انتقال سهم (ساختار سهم شرکت خود را ببینید)
  4. تعداد مدیران شرکت شما
  5. هر گونه مانعی که می خواهید بر سر راه کسب و کار یا فعالیت های تجاری خود قرار دهید.
  6. هر گونه مقررات دیگر (مورد 7 را ببینید: دیگر مقررات، در صورت وجود)

  لوایح می توانند به زبان رسمی انتخابی شما تنظیم شوند. این بدین معنی است که لوایح می توانند:

  1. در فرمتی باشند که از یکی از زبان های رسمی استفاده می کند (به فرانسوی یا انگلیسی)
  2. در فرمتی باشند که از هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی استفاده می کند، یا
  3. در فرمتی کاملا دو زبانه باشند، با استفاده از هر دو زبان رسمی به صورت مساوی

  ساختار سهم شرکت شما:

  لوایح می بایست دسته ها و هر گونه سهم حداکثری ای که شرکت مجاز به انتشار است را تنظیم نمایند.

  دسته های سهم ها:

  لوایح می توانند امکان وجود یا یا چند دسته سهم را بدهند. در رابطه با تعداد دسته های سهمی که می تواند در لوایح تنظیم شود هیچ محدودیتی وجود ندارد. اگر بیش از یک دسته وجود داشته باشد، حقوق، مزایا، موانع و شرایط هر دسته باید در لوایح مشخص شده باشند. اگر تنها یک دسته سهم وجود داشته باشد، آن سهم ها باید، به عنوان یک حداقل، دارای موارد زیر باشند:

  1. حق رای
  2. حق دریافت سود سهام
  3. حق دریافت باقی مانده ملک شرکت پس از انحلال آن

  اگر بیش از یک دسته سهم وجود داشته باشد، هر یک از سه حق بالا باید حداقل به یکی از دسته های سهم اختصاص داده شود، اما نیازی نیست که یک دسته از هر سه حق برخوردار باشد. بدین ترتیب هر حق می تواند به بیش از یک دسته اختصاص یابد.

  ایجاد آدرس دفتر ثبت شده اولیه و اولین هیئت مدیره

  آدرس دفتر ثبت شده محلی است که شما باید سوابق شرکت خود را در آن محل نگهداری نمایید و همچنین جایی است که اسناد رسمی به شرکت ارائه می شوند. آدرسی را انتخاب کنید که مطمئن باشید هر نوع سندی که به آن محل ارسال می شود را دریافت می کنید، بنابراین به لحاظ قانونی فرض بر این خواهد بود که اسناد ارسالی به آن آدرس به سمع و نظر شرکت رسیده اند. اطلاعات مربوط به آدرس دفتر ثبت شده اطلاعات شرکتی است و بدین ترتیب، باید عمومی باشند.

  مقایسه انواع مالکیت در کانادا

  انتخاب فرم مناسب مالکیت کسب و کار بسیار اهمیت دارد.چرا که شکل مالکیتی که انتخاب می کنید بر چگونگی سازمان بندی کسب و کارتان، نحوه ورود و خروج پول به کسب و کارتان و مالیات بر درآمدتان تصمیم می گیرد.در اینجا مقایسه ای پیرامون 4 نوع مالکیت کسب و کار برای انتخاب بهترین شکل مالکیت در هنگام شروع کسب و کاری کوچک در کانادا صورت گرفته است.

  انواع مالکیت کسب و کار

  اساسا 4 نوع مالکیت کسب و کار در کانادا وجود دارد:

   فرم مشاوره فوری

   1. مالکیت انفرادی
   2. شراکت
   3. شرکت سهامی
   4. تعاونی

   مزایا و معایب هر یک از انواع مالکیت های کسب و کار

   مالکیت انفرادی:

   • راحت ترین و ارزان ترین نوع شروع کسب و کار
   • مالک به تنهایی شرکت را مدیریت میکند
   • ارائه گزارش مالیاتی آسان ( به پر کردن اظهارنامه مالیاتی طور جداگانه نیاز ندارد )

   معایب:

   • عدم وجود جدایی بین مالک و کسب و کار و در نتیجه مسئولیت شخصی نامحدود
   • افزایش سرمایه از طریق وام و سرمایه گذاری سهامی ممکن است دشوار باشد. ( بانک ها تمایلی به وام دادن به مالکان منفرد ندارند و سهامی برای فروش به سرمایه گذاران سهام وجود ندارد.)
   • فروش سخت

   شراکت:

   تقسیم خطر بین مشارکت کنندگان

   مدیریت مشترک

   گزارش مالیات آسان است ( نیاز به پر کردن اظهارنامه مالیاتی به طور جداگانه ندارد )

   معایب:

   • خطر درگیری بین شرکا
   • تمام شرکا در برابر زیان به وجود آمده توسط شریکی دیگر مسئول هستند.
   • تصمیم گیری مشترک
   • چیز های خریداری شده می توانند مشکل ساز باشند.( زمانی که یکی از شرکا قصد خروج از شرکت را دارد)

   شرکت سهامی:

   • مسئولیت محدود ( صاحبان شرکت مسئول تعهدات و زیان های شرکت نیستند ).
   • افزایش راحت تر سرمایه از طریق سرمایه گذاران یا موسسات مالی.
   • همواره برای کار با دولت یا دیگر کسب و کار ها به داشتن شرکت سهامی احتیاج است.
   • پرداخت درآمد کسب و کار به صورت مواجب یا سود سهام به بهینه کردن وضعیت مالیاتی شرکت کمک می کند.

   معایب:

   • گران ترین نوع شرکت جهت ثبت و راه اندازی
   • با کاغذ بازی های بسیاری همراه است ( سالیانه باید اظهارنامه مالیاتی شرکت را پر کنند )

   تعاونی:

   • مالکیت و هدایت توسط اعضای خود
   • مسئولیت محدود

   معایب:

   • تصمیم گیری می تواند به کندی انجام گیرد
   • خطر ایجاد درگیری بین اعضا
   • انواع مالکیت و ثبت نام های کسب و کار

   نوع مالکیتی که انتخاب می کنید، تصمیم گیرنده روند ثبت نامی که باید دنبال کنید می باشد. ثبت شرکت انفرادی آسان تر و ارزان تر از ثبت یک شرکت سهامی می باشد. اما با در نظر گرفتن مزایا و معایب گفته شده خواهید دید که دلیل قانع کننده ای برای انتخاب سختی ها و هزینه های بیشتر در هنگام تاسیس شرکت جدیدتان وجود دارد.

   متداول ترین دلیل انتخاب مشارکت سهامی در یک کسب و کار از ابتدای کار به جای شروع مالکیت انفرادی یا مشارکت، مسئله مسئولیت می باشد: مالکان منفرد به همراه تمام اموالشان قانونا در برابر سود و زیان کسب و کارشان مسئول هستند. این تنها دلیل ارجحیت مشارکت اولیه نمی باشد.

   تمام کسب و کار ها در کشور کانادا به غیر از مالکان منفرد که تنها نام قانونی مالک به دون هیچ چیز اضافه ای ثبت می شود، باید نام تجاری خود را در استان محل کارشان ثبت نمایند. ( به غیر از Newfoundland و Labrador به ثبت نام مالکیت انفرادی و یا مشارکتی نیاز ندارند.)

   انواع مشارکت در ثبت شرکت در کانادا

   یک شراکت تجاری شامل دو یا تعداد بیشتری نهاد قانونی می شود که منابع خود را به منظور اداره یک تجارت تسهیمی، به اشتراک می گذارند. نهاد های قانونی ای که شراکت را تشکیل می دهند می توانند افراد، شرکت ها، اتحادیه ها یا تعدادی شریک باشند. منابعی که هر یک از شرکا به این شراکت تجاری جدید اختصاص می دهد لزوما نمی بایست به شکل پول باشد. شراکت یک شریک می تواند شامل موردی نظیر مهارت، کار یا ملک باشد.

   همچنین با اینکه همه شرکا به شکل مشابهی در معرض ریسک یک فعالیت تجاری قرار دارند، آن ها می توانند در سود یا ضرر شرکت سهم برابری داشته یا نداشته باشند؛ سهم یک شریک توسط توافق شراکتی تعیین می شود. میزان مسئولیت هر شریک به مقدار زیادی به این موضوع بستگی دارد که چه نوع شراکتی ایجاد شده است.

   انواع شراکت در کانادا

   معمولا، زمانی که ما در مورد شراکت سخن به میان می آوریم در مورد شراکت کلی صحبت و فکر می کنیم. یک شراکت کلی به عنوان توافق تجاری ای بین دو یا چند شخص تعریف می شود که مسئولیت ها و سود حاصله از شراکت را تقسیم می کنند. بنابراین در یک شراکت کلی، درست همانند مالکیت فردی، هر شریک کاملا و شخصا مسئول بدهی ها، الزامات قراردادی و جریمه های ناشی از فعالیت تجاری است. اگر شما در یک شراکت کلی شریک باشید ممکن است به دلیل اتفاقی که در نتیجه انجام فعالیت های تجاری شرکت رخ داده باشد، از شخص شما شکایت شود.

   با این حال شراکت های عمومی تنها حالت توافقات شراکتی ای نیستند که می توان در کانادا تشکیل داد. در کانادا دو نوع شراکت دیگر هم وجود دارد:

   شراکت محدود – شراکتی شامل یک یا چند شریک کلی که مسئولیت نامحدود دارند و یک یا چند شریک محدود که بسته به سهم آن ها در شراکت مسئولیت محدود دارند.

   به دلیل مسئولیت ها، شراکت های محدود عموما به این شکل ایجاد می شوند که شامل یک شرکت به عنوان شریک کلی و دو یا چند شخص به عنوان شرکای محدود، دارند. یک شریک محدود (که به آن عنوان «شریک مسکوت» هم اطلاق می شود) به صورت مالی مشارکت داشته و هر از گاهی در ارائه مشاوره هم مشارکت دارد اما به شکل دیگری درگیر فعالیت تجاری نیست. اگر یک شریک محدود در اداره فعالیت تجاری وارد شود، او وضعیت «شراکت محدود» خود را از دست خواهد داد و درست به اندازه شرکای کلی مسئولیت خواهد داشت. از شراکت محدود اغلب به عنوان راهی برای کسب درامد از طریق فعالیت های تجاری استفاده می شود.

   شراکت دارای مسئولیت محدود (LLP)- یک شراکت دارای مسئولیت محدود، همان طور که از نام آن مشخص است، نسبت به شراکت کلی به شرکای خود محافظت مسئولیتی بیشتری را می دهد. برای مثال اگر یک مشتری احساس ناراحتی یا قصارت کرده و قصد شکایت را داشته باشد، او تنها می تواند از شراکت شکایت کرده و تنها دارایی های شریکی که با آن مشتری طرف بوده در خطر می افتد و نه دارایی همه شرکا، بر خلاف حالتی که در مورد شراکت کلی وجود دارد.

   انواع مشارکت در ثبت شرکت در کانادا

   انواع مشارکت در ثبت شرکت در کانادا

   در بیشتر استان ها شراکت دارای مسئولیت محدود تنها در محیط های کاری دارای ریسک بالا مجاز به فعالیت خواهند بود، محیط هایی که در آنها فعالیت های تجاری روزانه هر یک از شرکا (نظیر وکلا، حسابداران، معماران، پزشکان و غیره) همپوشانی حداقلی ای دارند. شرکت های دارای مسئولیت محدود در همه استان های کانادا موجود هستند. در زیر لینک هایی به قانون شراکتی هر یک از استان ها داده شده است.

   1. بریتیش کلمبیا
   2. آلبرت
   3. اساسکاچوان
   4. مانیتوبا
   5. اونتاریو
   6. کبک
   7. نیو برانزویک
   8. نوا اسکوچیا
   9. جزیره پرنس ادوارد
   10. نیو فاوند لند

   با این حال شرکت های دارای مسئولیت محدود تحت نظارت قانون استانی بوده و در رابطه با محافظت ارائه شده برای شرکت از استانی تا استانی دیگر، تفاوت هایی وجود دارد.

   محافظت جزئی

   در برخی استان ها نظیر آلبرتا و مانیتوبا، شرکت های دارای مسئولیت محدود محافظت جزئی ارائه می کنند که شریک را در برابر اعمالی نظیر غفلت در انجام وظیفه، اشتباهات، سهو، نقص عملکرد و سوء رفتار انجام شده از سوی دیگر شرکا در حین ارائه خدمات، محافظت می نماید. در این استان ها شرکت دارای مسئولیت محدود شریک را در برابر ادعاهای قراردادی علیه شرکت، محافظت نمی کند. این گونه شرکت ها همچنین می توانند شریک را در برابر سوء رفتارهای مشابه انجام شده توسط کارمندانی که تحت نظارت شرکا هستند هم محافظت نماید.

   محافظت کامل

   دیگر استان ها نظیر بریتیش کلمبیا و اونتاریو حفاظت کامل را ارائه می کنند که شریک را از همه ادعاها بر علیه شراکت مصون می دارد، خواه این ادعاها قراردادی باشند و یا ناشی از اشتباهات دیگر شرکا باشند. البته شرکا در برابر اعمال اشتباه خود مسئولیت خواهند داشت. اگر شما به طور کامل مطمئن نیستید که شرکت دارای مسئولیت محدود در حوزه قضایی تان تا چه میزان از شما محافظت خواهد کرد با وکیلی تماس بگیرید که با قوانین شراکت تجاری آشنا است.

   روند مالیاتی مشارکت ها در کانادا

   به لحاظ مالیاتی، به شراکت ها به چشم مالکیت فردی نگاه می شود، هر شریک درآمد خود را گزارش کرده و بر مبنای درآمد شخصی خود مالیاتش را می پردازد (در این جا توضیح داده شده که چگونه فرم مالیات بر درآمد T1 کانادای خود را تکمیل نمایید). حالت مالکیت فعالیت تجاری خود را به دقت انتخاب نمایید.

   این موضوع کاملا درست است که شما نسبت به یک حالت خاص از مالکیت تجاری عقد اخوت نبسته اید و اما بستن یک فعالیت تجاری و شروع فعالیت تجاری ای دیگر کاری سنگین و گران خواهد بود. ساختارهای تجاری متفاوت مزایا و معایب متفاوت خاص خود را دارند و به طور قطع بهترین کار این است که حالتی را انتخاب نمایید که با نیاز های شما و طرح های آتی تان و در وهله اول شرایط مالیاتی شما، بهترین تطابق را دارد. اگر انتخاب شما شروع یک شراکت باشد، فارغ از این که در فکر ورود به چه نوع شراکتی هستید، یک توافق شراکتی مکتوب یک الزام جدی است. در ادامه ده سوالی که برای رسیدن به یک توافق تجاری خوب باید به آنها پاسخ داد آورده شده اند.

   انتخاب اسم برای ثبت شرکت در کانادا

   آنچه که باید درباره ثبت و انتخاب نام برای شرکتی در کانادا بدانید:

   تقریبا برای تمام کسب و کارها در کانادا باید نامی ثبت شود، به جز شرکت های تک مالکیتی که تنها از نام قانونی مالک آن استفاده می شود. سایر شرکت های تجاری، از جمله مشارکت، باید نامی برای کسب و کار خود به ثبت برسانند. ثبت شرکت جز شرایط اجباری است و اختیاری نمی باشد. استان های نیوفاندلند و لابرادور از این قاعده کلی استثنا هستند. در این استان ها، نیازی به ثبت اسم برای شرکت هایی با مالکیت انحصاری یا مشارکتی نیست.

   سوالات متداول:

   در فرم مالکیت باید نام تجاری ثبت شود ؟

   • شرکت: بله
   • مشارکت: بله، بجز در نیوفاندلند و لابرادور

   شرکت های تک مالکیتی می توانند از نام مالک آن استفاده کنند ؟ خیر

   شرکت های تک مالکیتی می توانند از نام دیگری استفاده کنند؟ بله، بجز در نیوفاندلند و لابرادور

   می توان از نام قانونی خود برای نام کسب و کار استفاده کرد ؟

   در صورتی که کسب و کار یک شرکت تک مالکیتی باشد، می توانید از نام دقیق قانونی خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که نمی توانید از کلمات اضافه مانند “Inc.”، “Co.” و یا ” و شرکا” استفاده کنید ؛ همچنین نمی توانید در نام انتخابی از نکته کلیدی درباره کاری که برای مشتریان انجام می دهید، استفاده کنید.

   به عنوان مثال اگر قصد داشته باشید بر شرکت خود نام ” خدمات مشاوره ای جان اسمیت” را بگذارید، باید تنها از نام خود استفاده کنید، حتی اگر بخواهید یک شرکت انحصاری را راه اندازی کنید.  

   آیا ایده خوبی است که از نام خود برای نام شرکت استفاده کرد ؟

   با وجود اینکه این امر اجباری نیست، اما ممکن است بخواهید برای شرکت نامی به غیر از نام خود انتخاب کنید. به عنوان مثال:

   1. در صورتی که افرادی مانند مشاوران، نویسندگان، موسیقی دان ها، هنرمندان و غیره بخواهند خدمات منحصر به فردی ارائه دهند، انتخاب نام خود برای نام شرکت عاقلانه است. در صورتی که شرکت در سایر صنایع مانند بخش تولیدات فعالیت می کند و بخواهد کسب و کار خود را با افزایش تعداد کارمندان و یا شرکا توسعه دهد، انتخاب نام خود برای نام شرکت ایده خوبی نخواهد بود.
   2. در صورتی که نام رایجی مانند ” باب اسمیت” داشته باشید و بخواهید که مشتریان به راحتی کسب و کار شما را در وب سایت ها پیدا کنند، انتخاب نام خود برای نام شرکت ایده خوبی نخواهد بود.
   3. در صورتی که نام شما طولانی، املای آن دشوار باشد و یا به راحتی در ذهن ثبت نشود، بهتر از نام دیگری استفاده کنید.

   نحوه ثبت اسم برای شرکت و کسب و کار:

   زمانی که که یک نوع کسب و کار، مانند شرکت تک مالکیتی انتخاب کردید، باید کسب و کار خود را از طریق مقامات استانی مربوطه به ثبت برسانید.

   آیا باید کسب و کار خود را در انتاریو به ثبت برسانیم ؟

   1. باید بیزنس خود را در ش
   2.  تجاری برای شرکت تک مالکیتی یا مشارکتی، جستجو برای نام تجاری، تکمیل فرم کسب و کار مناسب و پرداخت هزینه آن می باشد.

   مراحل ثبت شرکت و آغاز کسب و کار در کانادا

   1. برنامه ریزی برای کسب و کار: بازیابی آمادگی خود، انتخاب یک ساختار تجاری، تحقیق در بازار و نوشتن طرح کسب و کار.
   2. انتخاب نام تجاری: انتخاب یک نام مناسب، بررسی اینکه نام انتخاب شده قبلا استفاده نشده باشد، ثبت و حفاظت از نام تجاری
   3. ثبت شرکت در دولت کانادا: ثبت شرکت یا ثبت کسب و کار و همچنین درخواست برای کسب و کار و یا حساب مالیاتی
   4. درخواست برای مجوز و گواهی های کسب و کار: مجوز و گواهی هایی که برای راه اندازی کسب و کار لازم است.

   پشتیبانی و حمایت مالی کسب و کار:

   • پشتیبانی تجاری ملی و منطقه ای از جمله تامین مالی برای کارآفرینان مهاجر و بومی.

   در صورتی که با وجود مطالب فوق در مورد ثبت شرکت در کانادا سوالی دارید، می توانید با ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس بگیرید و درخواست مشاوره بدهید.

   آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

    فرم مشاوره فوری

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.