اقتصاد صربستان

در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تلاش نموده اند تا اقتصاد صربستان و شرایط کار در صربستان را برای شما عزیزان بازگو کنند. بهترین روش ها و اطلاعات در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند و پاسخگوی تمام سوالات شما در این زمینه هستند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

میزان تورم صربستان

میزان تورم سالانه در صربستان به 2/1٪ در ماه سپتامبر 2018 کاهش یافت و از 2.6٪ در ماه گذشته به میزان 2.8٪ رسیده بود. این پایین ترین میزان تورم از ماه مه بود که عمدتا به دلیل کاهش قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیر الکلی (1.4٪ از 2.6٪ در ماه اوت) و مسکن و آب و برق (2.2٪ از 2.6٪) بود. علاوه بر این، هزینه برای مبلمان و لوازم خانگی (0.6٪ از 1.2٪) و رستوران و هتل ها (1٪ از 1.3٪) کاهش یافته است. از سوی دیگر، قیمت ها برای حمل و نقل (5.9٪ از 5.4٪)، تفریح و فرهنگ (2.8٪ از 2.7٪)، سلامت (2.2٪ از 1.8٪) و کالاها و خدمات متفرقه (2٪ از 1.8٪) دارای رشد سریعی بود.

در همین حال، قیمت ها برای ارتباط (9.1٪، همانند ماه اوت) و لباس و کفش (-0.9٪ از -0.4٪ ) کاهش یافته است. بر مبنای ماهانه، قیمت مصرف کننده 0.3٪ کاهش یافته است. نرخ تورم در صربستان در سال 2007 تا 2018 به میزان 5.81 درصدی بوده است که در ماه ژوئن سال 2008 به بالاترین سطح خود یعنی 14.90 درصد رسیده است و در ماه ژانویه 2015 به پایین ترین حد 0.19 درصد رسیده است.

میزان تولید ناخالص ملی صربستان

تولید ناخالص ملی (GDP) درآمد و خروجی ملی را برای اقتصاد یک کشور مشخص اندازه می گیرد. تولید ناخالص ملی برابر است با هزینه های کلی همه ی خدمات و محصولات نهایی تولید شده درون یک کشور در یک دوره ی مشخص. تولید ناخالص ملی صربستان در سال 2017 برابر 43/41 میلیارد دلار آمریکا بوده است.

میزان تولید ناخالص ملی

من با مقایسه این رقم برای کشورهایی نظیر آمریکا، چین، روسیه، کره ی جنوبی و ترکیه به ترتیب به 19390، 12237، 1577، 1530، 851 میلیارد دلار می رسد. تولید ناخالص داخلی صربستان برابر با 0.07 درصد اقتصاد جهانی است. میانگین تولید ناخالص ملی این کشور از سال 1995 تا 2017 برابر با 51/30 میلیارد دلار و بالاترین و پایین ترین مقادیر آن به ترتیب برابر 26/46 میلیارد دلار در سال 2008 و 54/6 میلیارد دلار در سال 2000 بوده است.

قدرت خرید مردم صربستان

با توجه به عملکرد قوی اقتصادی در سه ماهه دوم سال، داده های موجود در سه ماهه سوم نشان می دهد که رشد اقتصادی به صورت گسترده ای در حال افزایش است. رشد دستمزد پایدار در ماه جولای بالاتر از نرخ تورم و شرایط اقتصادی بوده است و از هزینه های خانوار در سه ماهه سوم حمایت می کند و به همین ترتیب، رشد فروش در خرده فروشی ها در ماه اوت به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. و این فروش در مقابل کالاهای غیر غذایی فروش قابل توجهی داشته است که این نشانه ای از افزایش درآمد قابل توجه مصرف کنندگان است.

علاوه بر این ها با ورود گردشگران خارجی در همان ماه، این افزایش درآمدها با سرعت بسیار زیادی رشد کرد. علاوه بر این ها فعالیت های ساخت و ساز که توسط سرمایه گذارهای مسکونی قوی پشتیبانی می شود، کمک زیادی در زمینه ی اقتصادی این کشور کرده است. در مجموع، فعالیت های اقتصادی داخلی کمک زیادی به اقتصادی کشور صربستان کرده است که عواملی همچون کاهش بیکاری و افزایش دستمزد رشد چشمگیری در افزایش رشد اقتصادی این کشور کرده است و همچنین باعث ایجاد زمینه ای برای سرمایه گذاری های خارجی نیز شده است.

رشد اقتصاد صربستان

رشد اقتصاد کشور صربستان در سه ماهه اول سال 2018 به میزان 4.5 درصد بصورت سالیانه افزایش یافته است درحالیکه پیش بینی ها بیش از 3. 1 درصد بوده است. این اطلاعات در تاریخ 30 آوریل توسط اداره آمار صربستان منتشر شده اند. جزئیات کامل در اواخر ماه می منتشر می شوند، اما سرمایه گذاری در این کشور نقش کلیدی را در افزایش رشد اقتصاد ایفا می کند که نیاز به تحلیل دارد. طبق آمار ارائه شده، کشور صربستان در سال های اخیر دارای رشد اقتصادی زیادی بوده است.

در سال اخیر، رشد اقتصادی کشور صربستان تنها 2% بوده است. طبق تحقیقات اداره آمار این کشور، ارزیابی میانگین رشد اقتصادی در سه ماهه اول سال 2018، 4.5 درصد افزایش سالیانه داشته است. این رقم به طور شگفت انگیزی در ماههای ژانویه- مارس 2018 در زمینه تولید صنعتی5.9% به افزایش یافته است. فروش جزئی به 3.2 درصد و میزان واردات 12.3 درصد افزایش یافته است. افزایش صادرات نیز 8.7 درصد ارزیابی شده است.

“با این حال، در بخش ساخت و ساز نیز جای تعجب وجود دارد، تعداد مجوز های ساخت و ساز طی ماههای ژانویه – فوریه 2018 28.9 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، که نشان دهنده این است که نرخ GDP در سه ماهه اول عمدتا توسط سرمایه گذاری ها پشتیبانی می شود. ساخت و ساز در کشور صربستان توسط بخش عمومی و خصوصی سرمایه گذاری می شود، همانطور که دولت در اواخر سال 2018 یک دوره سرمایه گذاری جدید را آغاز کرده است. ضمنا با مشاهده پرداختی ها متوجه افزایش 21 درصدی سرمایه گذاری خارجی از ماههای ژانویه تا فوریه خواهیم شد. شرایط اقامت و کار در صربستان را می توانید از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *