اقامت دومینیکا

دومینیکا کشوری است که تا سال هزار و نهصد و هفتاد و هشت تحت استعمار کشور انگلستان بود. این کشور که در دریای کارائیپ قرار دارد، پس از این سال استقلال خود را به دست آورد. دومینیکا مساحتی به اندازه هفتصد و پنجاه هزار کیلومتر مربع دارد. کشور دومینیکا جمعیتی بالغ بر هفتاد هزار نفر دارد و پایتخت آن شهر روسو می باشد. زبان رسمی مردم این کشور انگلیسی است اما برای اقامت دومینیکا باید زبان های فرانسوی یا دومینیکایی را بدانید. برای اقامت این کشور شرایطی وجود دارد که در این مقاله به بیان آن می پردازیم. برای اطلاع از روش های مهاجرتی به کشور دومینیکا با مراجعه به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد و تبریز می توانید نتیجه مثبتی کسب کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اخذ اقامت دومینیکا

در این مقاله قصد داریم در ارتباط یا اقامت کشور دومینیکا مطالبی را عرضه کنیم. اقامت به دو نوع اقامت موقت و اقامت دائم است که در ادامه اقامت دائم می توان برای اخذ پاسپورت دومینیکا اقدام نمود. اقامت طولانی در کشور دومینیکا شامل اقامت های بیش از دو ماه خواهد بود. از این رو اگر فردی قصد اقامت طولانی داشته باشد، باید برای خود مجوز اقامت دریافت کند. برای دریافت اقامت دو راه متفاوت وجود دارد که در ادامه خواهیم گفت.

راه های اقامت دومینیکا

همان طور که در ابتدا گفتیم برای اقامت دومینیکا دو راه و روش های متنوعی است. اولین راه این است که شخصی که قصد دارد به کشور دومینیکا سفر کند، باید از کشور مبدا خود برای اخذ اقامت و ویزای این کشور اقدام نماید. در این حالت شخص متقاضی باید حداقل از شصت روز قبل از تاریخ سفر اقدامات لازم را انجام داد. اما در روش بعدی شخص می تواند ابتدا به کشور دومینیکا سفر کند و پس از حضور در ابن کشور باید تا مدت زمان سی روز برای درخواست اقامت طولانی مدت خود اقدام نماید. این مجوز اقامت در ابتدا برای یک سال صادر خواهد شد و قابل تمدید می باشد.

اما روش های مختلفی برای اقامت در این کشور وجود دارد و اگر شما تمایل داشته باشید به دلیل یکی از این روش ها در کشور دومینیکا اقامت گزینید، می توانید راحت تر اقامت دومینیکا را کسب کنید. از جمله این ها می توان به اصالت دومینیکایی اشاره نمود‌. به عبارتی اگر اصالت دومینیکایی داشته باشید، می توانید اقامت این کشور را کسب کنید. در روش بعد اگر شما قصد سرمایه گذاری در این کشور را داشته باشید، می توانید برای اخذ ویزای طلایی و در نهایت اقامت اقدام نمایید. این روش برای حضور در کشور دومینیکا بسیار توصیه می شود. اما اگر شما برای ازدواج با شخص دومینیکایی اقدام کرده باشید، می توانید اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

یکی دیکر از روش های اقامت در دومینیکا اخذ ویزای کار و اقامت دومینیکا از طریق کار است. ما در این مقاله تمام نکات ارائه خواهیم داد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت دومینیکا در خاک این کشور

با توجه به مطالب ارائه شده در بخش قبلی یکی از روش های اخذ اقامت موقت این کشور و در نهایت رسیدن به اخذ اقامت دائم این است که در ابتدا باید وارد این کشور شد و سپس برای اقامت اقدام نمود. در این روش مدارک زیر مورد نیاز است. دقت کنید که این مدارک برای ادارات مختلفی ارسال می شود، به همین دلیل باید تمام آن ها را در چهار نسخه ارائه نمود.

مدارک عبارتند از: مجوز اقامت موقت یا کارت توریسی، بیمه معتبر مورد تایید کشور دومینیکا، گواهی تمکن مالی از بانک، گواهی صورت حساب های مالیاتی، گواهی ازدواج، گواهی تولد فررند، نامه قرارداد کاری، تکمیل فرم پانصد و نه، پاسپورت معتبر با دو نسخه کپی از آن، گواهی پزشکی معتبر به زبان اسپانیایی، گواهی عدم سوپیشینه، گواهی اداره مهاجرت، عکس پاسپورتی، پرداخت هزینه های مربوط به اندازه صد و بیست و پنج دلار آمریکا و … .‌ توجه داشته باشید که حداقل زمان اعتبار پاسپورت باید شش ماهه باشد.

روش های مختلف اقامت دومینیکا

برای اقامت در این کشور می توان از روش های مختلفی مانند، کار در دومینیکا، تحصیل در دومینیکا، سرمایه گذاری، تولد فرزند، ازدواج و … اقدام نمود. در ادامه تک تک این روش ها و راه رسیدن به اقامت از این روش ارائه می کنیم.

اقامت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کشور دومینیکا از روش های مختلفی امکان پذیر است. از جمله روش های سرمایه گذاری در این کشور می توان به خرید ملک و مستغلات و پروژه های تایید شده دولت اشاره نمود. این روش های برای اقامت در دومینیکا از طریق سرمایه گذاری بسیار کاربردی تر هستند. تا کنون بیش از پنج هزار نفر از طریق روش سرمایه گذاری توانسته اند اقامت این کشور را به دست آورند.

اگر قصد دارید از طریق خرید ملک در این کشور سرمایه گذاری کنید، لازم است تا ملکی حداقل به ارزش دویست هزار دلار در یکی از شهر های این کشور خریداری نمایید. . البته توجه داشته باشید که در این روش لازم است تا سه سال تمام ملک را حفظ کرد و اجازه فروش آن را نخواهید داشت. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که طبق قانون های کشور دومینیکا افرادی که پاسپورت این کشور را تدارند و تبعه دومینیکا محسوب نمی شوند باید جواز مالکیت بیکانه دریافت کنند.

اقامت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری

اقامت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری

اما در روش سرمایه گذاری در پروژه های مورد تایید دولت نکته مهم این است که شما بلافاصله پس از سرمایه گذاری می توانید مستقیما پاسپورت کشور دومینیکا را دریافت کنید. در این روش شخص موظف است برای خود و خانواده اش هزینه هایی پرداخت کند. برای خانواده تک نفره مبلغ صد هزار دلار لازم است‌. برای دو نفر صد و هفتاد و پنج هزار دلار، برای چهار نفر دویست هزار دلار و به ازای هر نفر بیست و پنج هزار دلار مجزا باید پرداخت شود. این مبالغ قابل بازگشت نیستند.

از طریق سرمایه گذاری در دومینیکا شخص می تواند برای همسر، فرزندان زیر بیست و هشت سال، دختر متاهل که با پدر و مادر خود زندگی می کند و پدر و مادر متقاضی با سن بالای پنجاه و پنج سال خود نیز پاسپورت دومینیکا را اخذ نماید. سرمایه گذاری در دومینیکا از روش های دیگری مانند ثبت شرکت، خرید پاسپورت و … نیز اقدام نمود.

اخذ اقامت کشور دومینیکا از طریق کار

اقتصاد کشور دومینیکا در سال های گذشته وابستگی بسیار زیادی به کشاورزی و خصوصا صادرات موز داشته است، اما امروزه این کشور توانسته است از وابستگی به صنعت کشاورزی خارج شود و در صنایع دیگر فعالیت کند. کشور دومینیکا برای اقتصاد خود تلاش کرده تا به اکوتوریسم، آموزش پزشکی، منابع انرژی زمین گرمایی و … نیز نکاهی متفاوت داشته باشد. اگر برای اخذ ویزای کاری دومینیکا اقدام می کنید باید مدارکی از قبیل پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار دوازده ماه، گواهی عدم سو پیشینه، گواهی سلامت، دعوت نامه شغلی، گواهی تمکن مالی، مجوز کار در کشور دومینیکا، اصل و کپی مدارک شناسایی، مدرک زبان انگلیسی معتبر و … را ارائه دهید.

نکته مهم این است که شما باید مجوز کار در این کشور را دریافت کنید. این مجوز های کاری یک سال اعتبار دارند و قابل تمدید می باشند‌. پس از دو سال اقامت موقت در این کشور، می توان اقامت دائم کشور دومینیکا را کسب کرد. اما پس از هفت سال اقامت در این کشور، می توان تابعیت دومینیکا و پاسپورت دومینیکا را اخذ نمود.

توجه داشته باشید که میانگین درآمدی در کشور دومینیکا در سال دو هزار و نوزده میلادی، ماهیانه دو هزار و هفتصد و هفتاد و هشت دلار اعلام شده است‌. در این کشور چهل درصد نیروی کار در بخش کشاورزی، سی و دو درصد در بخش صنعت کار و بیست و هشت درصد در کار های خدماتی مشغول هستند. اگر تمایل دارید در این کشور مشغول به کار شوید، می توانید در کار هایی چون گردشگری، مبلمان، تولید بلوک های سیمانی، کفش، محصولات کشاورزی، صابون و … شروع به فعالیت کنید. حداقل دستمزد در کشور دومینیکا هفته ای شصت دلار می باشد. توجه داشته باشید که در کشور دومینیکا نرخ بیکاری بیست و سه درصد است.

اخذ اقامت دومینیکا از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های اقامت در این کشور، ازدواج با فردی دومینیکایی یا تبعه این کشور می باشد. اگر شخصی با یک فرد دونینیکایی ازدواج نماید می تواند پس از سه سال پاسپورت دومینیکا را دریافت کند. البته نکته نهم این است که اقامت سه ساله شخص باید کاملا به صورت قانونی باشد. در این روش یکی دیگر از شروط اصلی سن هر دو نفر است. سن زوج و زوجه باید هر دو بالای هجده سال باشد.

اخذ اقامت دومینیکا از طریق ازدواج

اخذ اقامت دومینیکا از طریق ازدواج

برای ازدواج در دومینیکا و یا با فرد دومینیکایی باید هزینه های پرداخت شود. از جمله این هزینه ها می توان به هزینه هفت و نیم دلاری تمبر های فرم درخواست، هزینه درخواست مجوز سی دلاری، هزینه اقامت برای دو روز زودتر به مبلغ بیست یورو، هزینه پردازش حدود بیست دلاری و … اشاره نمود‌.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق ازدواج به شرح زیر است: گواهی مجرد بودن، پاسپورت معتبر همراه یک کپی از صفحه اول آن، نامه درخواست که در آن نام و نام خانوادگی را نوشته باشید، تکمیل فرم های مرتبط و امضا توسط دو نفر شاهد، مدارک هویتی هر دو نفر شاهد، در صورت جدایی در گذشته ارائه نامه نهایی طلاق، نامه فوت همسر قبلی، اگر شخصی خارج از دومینیکا باشد حضور او دو روز قبل از از روز ازدواج در این کشور الزامی است و … . دقت کنید که باید کلیه مدارک با زبان انکلیسی ترجمه شود.

اخذ اقامت دومینیکا از طریق تحصیلی

با توجه به شرایط کشور دومینیکا گروه زیادی برای تحصیل در این کشور اقدام می کنند. در کشور دومینیکا تعداد دانشگاه ها بسیار کم است اما همین تعداد کم رنکینگ بسیار مناسبی در بین دانشگاه های جهان دارند. دانشگاه های این کشور در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به پذیرش دانشجو می کنند و رشته های مختلفی را ارائه می دهند.

در این کشور و دانشگاه های آن اغلب کورس های درسی به زبان انکلیسی است از این رو داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر بسیار مهم است.

اخذ اقامت دومینیکا از طریق تحصیلی

اخذ اقامت دومینیکا از طریق تحصیلی

نکته مهم این است که امکان اقامت در کشور دومینیکا به طور مستقیم از روش تحصیلی موجود نیست. شما باید پس از اتمام تحصیلات خود برای کار در این کشور اقدام کنید. در صورتی که بتوانید کاری در این کشور بیابید و مشغول به کار شوید، می توانید از این روش برای اقامت دائم و سپس اخذ پاسپورت کشور دومینیکا اقدام نمایید.

برای دریافت ویزای تحصیلی دومینیکا باید مدارکی از قبیل فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر همراه کپی آن، شناسنامه و کپی آن، گواهی پزشک، گواهی عدم بدهی مالیاتی، نامه پدیرش دانشگاه، نامه تمکن مالی و … ارائه کنید. ویزای تحصیلی این کشور یک ساله است و باید هر سال تمدید گردد. توجه داشته باشید که هیچ کدام از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران نیستند.

اگر موفق به دریافت پاسپورت این کشور شوید، بدانید که این پاسپورت ده ساله است و تابعیت این کشور به هیچ عنوان باطل شدنی نیست.‌

سوالات متداول در ارتباط با اقامت دومینیکا

 1. چه راه هایی برای دریافت اقامت دومینیکا وجود دارد؟

  دو را برای دریافت اقامت دومینیکا وجود دارد. در راه اول فرد می تواند از کشور خود برایددریافت اقامت این کشور اقدام کند و در روش بعدی شخص می تواند پس از ورود به خاک این کشور برای اقامت خود اقدام نماید.

 2. روش های اخذ اقامت دومینیکا چیست؟

  روش های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به کار در دومینیکا، تحصیل در دومینیکا، سرمایه گذاری در دومینیکا، ازدواج با تبعه دومینیکایی و … اشاره نمود.

 3. آیا با استفاده از روش کار در دومینیکا می توان برای پاسپورت دائم این کشور اقدام نمود؟

  بله پس از دریافت ویزای کار دومینیکا و دو سال فعالیت در این کشور می توانید ابتدا برای اقامت دائم اقدام نموده و پس از هفت سال برای دریافت پاسپورت کشور دومینیکا اقدام کنید.

 4. آیا از طریق تحصیل در دومینیکا می توان برای اقامت دائم و پاسپورت این کشور اقدام نمود؟

  خیر از طریق تحصیلی نمی توان مستقیما اقادام نمود بلکه پس از اتمام تحصیل باید در این کشور مشغول به کار شد و سپس از طریق ویزای کاری برای اقامت اقدام کرد.

 5. آیا با خرید ملک در کشور دومینیکا می توان پاسپورت این کشور را اخذ نمود؟

  بله با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می توان در ابتدا اقامت دائم و سپس پاسپورت دومینیکا را دریافت نمود.

 6. با سرمایه گذاری در پروژه های دولتی کشور دومینیکا امکان اخذ پاسپورت این کشور موجود است؟

  بله و مزیت این روش در این است که می توان از همان ابتدا پاسپورت کشور دومینیکا را دریافت نمود.

 7. در صورتی که ازدواج با شخص دومینیکایی صورت گیرد، می توان پاسپورت این کشور را دریافت نمود؟

  بله در صورتی که با فرد دومینیکایی ازدواج صورت گیرد و فرد سه سال به طور قانونی در این کشور اقامت داشته باشد، می تواند برای دریافت پاسپرت دومینیکایی اقدام نماید.

 8. پاسپورت کشور دومینیکا در مرحله اول چند سال اعتبار دارد؟

  در صورتی که موفق به دریافت پاسپورت کشور دومینیکا شوید، باید بدانید که پاسپورت این کشور ده ساله است.

 9. آیا تابعیت کشور دومینیکا را می توان باطل نمود؟

  خیر تابعیت کشور دومینیکا به هیچ عنوان برای هیچ فردی باطل شدنی ننیست.

 10. از طریق سرمایه گذاری در دومینیکا شخص می تواند چه افرادی را به خود الحاق کند و در نهایت منجر به اقامت آن ها گردد؟

  شخص متقاضی می تواند برای همسر، فرزندان زیر بیست و هشت سال، دختر متاهل که با پدر و مادر خود زندگی می کند و پدر و مادر متقاضی با سن بالای پنجاه و پنج سال خود نیز پاسپورت دومینیکا را اخذ نماید.

 11. آیا جهت اقامت کاری در کشور دومینیکا لازم است تا از کارفرمای دعوت نامه دریافت شود؟

  بله برای دریافت اقامت موقت کاری در کشور دومینیکا دو شرط بسیار مهم است. اولین آن ها دریافت پذیرش از کارفرمایی در کشور دومینکیا و دومین شرط دریاقت مجوز کاری این کشور است.

3/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *