وقت سفارت آمریکا در آنکارا ترکیه

مهاجرت به آمریکا رویایی است که بسیاری از افراد به ویژه نسل جوان در ذهن خود می‌پرورانند. مهاجرت به این کشور ابرقدرت دنیا، مقدمات سختی برای متقاضیان دارد که گرفتن وقت سفارت یکی از مهم‌ترین آنهاست. چندین سال است که سفارت آمریکا در ایران تعطیل شده است و متقاضیان گرفتن ویزای ورود به آمریکا، برای انجام امور مربوط به ویزا راهی کشورهای همسایه می‌شوند. سفارت آمریکا در آنکارا یکی از گزینه‌های نزدیک و در دسترس برای این افراد است. در این مقاله اطلاعات مفیدی درباره نحوه رزرو وقت سفارت آمریکا در شهر آنکارا ترکیه و شرایط و مدارک لازم برای این کار را برای مخاطبان عزیز فراهم کرده‌ایم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

برای گرفتن چه نوع ویزایی باید به سفارت آمریکا در آنکارا مراجعه کنیم؟

بسته به اینکه با چه هدفی قصد سفر به آمریکا را دارید، نوع ویزای شما می‌تواند متفاوت باشد. اگر با هدف مهاجرت و دریافت اقامت دائم راهی این کشور می‌شوید، به ویزای مهاجرتی نیاز دارید. اگر برای ادامه تحصیل در مدارس و یا دانشگاه‌های آمریکا می‌خواهید به این کشور تراز اول مهاجرت کنید، ویزای تحصیلی شامل حال شما می‌شود. اگر به قصد گردشگری و یا دیدار با افراد خانواده، دوستان و آشنایان و یا معالجه پزشکی به آمریکا می‌روید، نیاز است تا ویزای غیرمهاجرتی یا ویزای توریستی دریافت کنید. نکته حائز اهمیت این است که فرقی ندارد کدام ویزا شامل حال شما شود. در هر صورت برای دریافت هر یک از آنها باید به سفارت آمریکا در ترکیه مراجعه کنید.

البته این مورد را نباید فراموش کرد که نوع ویزای شما در تعیین وقت سفارت نقش مهمی دارد. برای مثال اگر خواهان گرفتن ویزای تحصیلی و یا ویزای اقامت هستید، وقت ملاقاتی که برای شما در نظر گرفته می‌شود زودتر از زمانی است که برای گرفتن ویزای توریستی به شما داده می‌شود. نوع ویزا و ددلاینی که برای مهاجرت دارید بر روی گرفتن وقت سفارت آمریکا در آنکارا نقش مهمی دارد.

نحوه گرفتن وقت از سفارت آمریکا در ترکیه

شهرهای استانبول و آنکارا در ترکیه مهم‌ترین مقر کنسولگری ایالات متحده هستند. از آنجایی که شهر استانبول شلوغ‌ترین شهر این کشور است و ازدحام این شهر برای برخی از افراد که عادت به شلوغی ندارند ممکن است سرسام آور باشد، گرفتن وقت مصاحبه سفارت آمریکا در آنکارا گزینه مناسب‌تری است. آنکارا پایتخت کشور ترکیه و دومین شهر مهم این کشور است.

آنکارا نسبت به استانبول شلوغی کمتری دارد و هزینه‌های ارزان‌تری هم دارد؛ به همین دلیل ممکن است روند انجام کارهای اداری در این شهر با سرعت بیشتری انجام شود و متقاضیان راحت‌تر بتوانند وقت کنسولگری رزرو کنند و با صرف هزینه‌های کمتر، کارهای مربوط به امور ویزا را پیگیری کنند.

متقاضیانی که می‌خواهند از سفارت ایالات متحده در آنکارا وقت ملاقات بگیرند، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

1- ثبت وقت سفارت به صورت آنلاین

در مرحله اول شما باید به صورت آنلاین در سایت مربوطه ثبت نام کنید و قرار ملاقات سفارت را در آنجا تعیین کنید. اطلاعاتی که در هنگام ثبت نام وارد می‌کنید، دیتای لازم را به ماموران سفارت برای بازگرداندن پاسپورت شما پس از انجام مصاحبه در اختیار آنها قرار می‌دهد. انجام این مرحله رایگان است و نیاز به پرداخت هزینه ندارد. متقاضیانی که دارای پاسپورت هستند و برای گرفتن ویزا اقدام کرده‌اند، قبل از مراجعه به سفارت باید محل دریافت پاسپورت خود را در سامانه https://ais.usvisa-info.com/en-tr/iv ثبت کنند. (متقاضیان باید محلی را در ترکیه انتخاب کنند تا پاسپورتشان به آن آدرس بازگردانده شود)

2- انجام معاینات پزشکی در ترکیه

به محض اینکه قرار ملاقات خود در سفارت را رزرو کردید، حال نوبت آن است که برای تعیین زمان معاینه پزشکی اقدام کنید. در همان سامانه می‌توانید یکی از پزشکان مورد اعتماد سفارت را انتخاب کنید و برای انجام یک سری معاینات در زمان مقرر پیش او بروید.

3- تکمیل چک لیست قبل از مصاحبه

بسیار مهم است که در زمان حضور در سفارت، تمامی مدارکی که لازم است را به همراه ترجمه آنها همراه خود داشته باشید. این مدارک را از قبل از طریق سایت سفارت چک کنید و آنها را تک به تک آماده کرده و همراه خود داشته باشید. در ادامه این مقاله به طور مفصل این چک لیست را برای شما آورده‌ایم.

4- خواندن دستورالعمل‌های مربوط به مصاحبه

قبل از حاضر شدن در سفارت آمریکا در آنکارا، حتما دستورالعمل‌های مربوط به شرایط مصاحبه را مطالعه کنید و آنها را رعایت کنید. این دستورالعمل‌ها می‌تواند شامل همراه داشتن مدارک ضروری، ممنوعیت ورود برخی از وسایل شخصی و … باشد.

دستورالعمل‌های معاینه پزشکی قبل از حضور در سفارت ایالات متحده در آنکارا

تمامی متقاضیان ویزای مهاجرتی آمریکا در هر سن و سالی که باشند، موظفند تا قبل از حضور در کنسولگری، به مراکز پزشکی مراجعه کنند تا پزشکان معتمد سفارت آمریکا آنها را تحت معاینات خاصی قرار دهند و نامه سلامت جسمی و روانی متقاضیان را تایید کنند. این فرایند تنها باید تحت نظر پزشکانی که سفارت آنها را تایید کرده است صورت بگیرد؛ در غیر این صورت گزارش پزشکان دیگر مورد قبول ماموران سفارت نخواهد بود.

در تمامی مراحل انجام معاینات پزشکی پاسپورت شما به عنوان کارت هویت شما باید همراهتان باشد. مدارک دیگری که برای انجام این کارهای پزشکی باید همراه خود داشته باشید عبارتند از:

 • نامه قرار مصاحبه شما با سفارت
 • 2 قطعه عکسی که به تازگی گرفته شده باشد.
 • نامه تایید انجام واکسیناسیون
 • اگر دچار یک بیماری مزمن هستید، و یا تحت درمان روانپزشک برای بیماری‌های روانی هستید، و یا قبلا عمل جراحی انجام داده‌اید باید پرونده سوابق پزشکی خود را ارائه دهید.
 • اگر به هر دلیلی از دارو استفاده می‌کنید، لازم است که نام دارو و یا خودش را به همراه داشته باشید.
 • اگر چشمانتان ضعیف است و از عینک استفاده می‌کنید، حتما باید عینک را به همراه داشته باشید.
 • صفحه تایید DS-260
 • خانم‌هایی که باردار هستند و یا قصد بارداری دارند، حتما باید از قفسه سینه عکسبرداری کنند. توجه داشته باشید پرونده بانوانی که حاضر به انجام عکسبرداری اشعه X از قفسه سینه‌شان نیستند، تا آخر بارداری آنها باز می‌ماند و به کار آنها رسیدگی نمی‌شود.

هزینه کلی برای انجام معاینات عمومی که شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش سوزاک، معاینات فیزیکی و عکسبرداری اشعه X قفسه سینه است، 270 دلار می‌شود که این پول باید مستقیما به مطب پزشک پرداخت شود. در صورت نیاز به انجام آزمایشات بالینی دیگر مانند تست داروها، کشت سلول‌ها، انجام واکسیناسیون‌های لازم و … هزینه‌های مازاد بر 270 دلار باید به مطب پزشک پرداخت شود.

بعد از انجام معاینات، گزارش پرونده شما یا توسط پزشک معالج به صورت مهر و موم شده مستقیما به سفارت فرستاده می‌شود و یا در داخل یک پاکت نامه به خودتان تحویل داده می‌شود. در صورتی که گزارش را در پاکت دریافت کردید، به هیچ عنوان پاکت را باز نکنید و آن را صحیح و سالم همراه خود به سفارت ببرید.

مدارک مورد نیاز برای حضور در کنسولگری آمریکا در آنکارا

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، قبل از حضور در سفارت آمریکا حتما باید چک لیست مدارک لازم را مطالعه کنید و با دقت هرچه تمام‌تر آنها را آماده کنید چرا که وجود نقص در هر یک از این موارد ممکن است منجر به ریجکت شدن ویزای شما شود.

مدارک لازم برای حضور در قرار ملاقات سفارت آمریکا در ترکیه عبارتند از:

 • به همراه داشتن اصل پاسپورت (دارای حداقل 6 ماه اعتبار) و یک نسخه کپی از صفحه اول آن
 • ارائه 2 قطعه عکس 5*5 که به تازگی گرفته شده باشد
 • پر کردن فرم DS-160 و ارائه آن به سفارت
 • به همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه نسخه ترجمه شده آنها
 • در صورت متاهل بودن و یا طلاق، به همراه داشتن سند ازدواج یا سند طلاق به همراه ترجمه آنها الزامی است.
 • ارائه مدارک شغلی (این مدارک بسته به شغلی که دارید می‌تواند شامل جواز کسب، پروانه پزشکی یا نظام مهندسی، حکم بازنشستگی، گواهی اشتغال به کار و یا اشتغال به تحصیل و … باشد.)
 • به همراه داشتن نسخه ترجمه شده از سوابق بیمه
 • به همراه داشتن اصل سند ملکی و نسخه ترجمه شده آن

موارد ممنوعه در هنگام مصاحبه در سفارت

هنگامی که موعد مقرر فرا می‌رسد و افراد قصد حضور در سفارت آمریکا در آنکارا را دارند، تنها متقاضیانی می‌توانند در سفارت حاضر شوند که از قبل رزرو کرده باشند. افرادی که زیر سن قانونی هستند می‌توانند با والدینشان به سفارت بروند. افراد ناتوان و یا معلول که نیاز به حضور یک مراقب دارند باید از قبل با سفارت تماس بگیرند و برای حضور یک نفر همراه، اجازه کسب کنند.

ورود افراد دیگری که خودشان متقاضی نیستند از جمله مترجم‌ها و یا دوستان به سفارت ممنوع است.

نکته بسیار مهم و ارزشمند این است که سفارت آمریکا در آنکارا مصاحبه‌ها را به زبان‌های انگلیسی، ترکی، فارسی و عربی برگزار می‌کند. اما سرکنسولگری ایالات متحده در شهر استانبول مصاحبه‌های متقاضیان ویزا را فقط به زبان‌های انگلیسی و ترکی انجام می‌دهد.

همچنین مواردی وجود دارند که آوردن آنها به داخل سفارت ممنوع است. از جمله:

 • کیف پول
 • لپتاپ
 • گوشی موبایل (از جمله آیفون و بلک بری)
 • تبلت‌ها یا کتابخوان‌های الکترونیکی
 • MP3 پلیر و یا سایر پلیرهای موزیک از جمله iPod
 • فلش
 • دوربین‌های عکاسی و یا فیلمبرداری
 • دستگاه‌های بازی قابل حمل
 • چمدان، کیف و یا کوله پشتی
 • مایعات داخل بطری (از جمله نوشیدنی‌ها و ادکلن‌ها)
 • مایعات قابل اشتعال و یا فندک‌ها

گرفتن وقت ملاقات اضطراری از سفارت آمریکا

سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های ایالات متحده با ظرفیت کاهش یافته کار می‌کنند و در حال حاضر فقط منابع محدودی برای رسیدگی به درخواست های ویزا در دسترس دارند. با وجود اینکه ماموران سفارت تمام تلاش خود را می‌کنند تا به طور حداکثری به درخواست‌های ویزای پذیرش شده و قرارهای ملاقات مصاحبه بپردازند، اما به دلیل برنامه‌های عقب افتاده بسیار زیادی که وجود دارد متقاضیان باید در صف‌های طولانی انتظار باقی بمانند. مدت زمان انتظار برای متقاضیان ویزا ممکن است تا ماه‌ها و حتی بیش از یک سال هم به طول بینجامد.

گرفتن وقت ملاقات اضطراری از سفارت آمریکا

گرفتن وقت ملاقات اضطراری از سفارت آمریکا

اگر بنا به دلایل متفاوت مثلا بحران پزشکی و یا شروع ترم‌های دانشگاهی نیاز داشته باشید تا سریع‌تر به سفارت بروید و کارهای مربوط به ویزا را انجام دهید، لازم است تا به آدرس اینترنتی https://ais.usvisa-info.com وارد شوید و پس از ورود به حساب کاربری بر روی گزینه “Request Expedite” بزنید و درخواست قرار ملاقات اضطراری بدهید. در صورتی که ماموران سفارت آمریکا در ترکیه زمان خالی برای اختصاص دادن به مصاحبه شما را داشته باشند، از طریق ایمیل زمان دقیق را به شما اعلام خواهند کرد. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که اعلام درخواست ملاقات اضطراری تضمینی بر رزرو وقت مصاحبه نیست و ممکن است با درخواست شما موافقت نشود و در صف انتظار بمانید.

مشخصات سفارت ایالات متحده آمریکا در شهر آنکارا ترکیه

گفته می‌شود که سفارت آمریکا در آنکارا به ساختمان جدیدی در همان شهر نقل مکان کرده است. این ساختمان نسبت به قبلی بزرگ‌تر است بنابراین فضای بیشتری برای رسیدگی به امور متقاضیان ویزا دارد.

مشخصات کلی
آدرس سایت سفارت آمریکا در آنکاراhttps://tr.usembassy.gov
شماره تماس سفارت آمریکا در آنکارا(90-312) 2940000
آدرس سفارت آمریکا در آنکاراU.S. Embassy Ankara
1480 Sokak No. 1
Cukurambar Mahallesi
06530 Çankaya
Ankara – Türkiye

سخن پایانی

متقاضیان ایرانی که می‌خواهند برای دریافت ویزای آمریکا اقدام کنند، برای مراجعه به سفارت این کشور باید به یکی از کشورهای همسایه بروند و از طریق آنها به کارهای مربوط به امور ویزا رسیدگی کنند. یکی از گزینه‌های مناسب و ارزان برای انجام این کار، مراجعه به سفارت آمریکا در آنکارا ترکیه است. در مرحله اول نیاز است تا از طریق سایت این سفارت ثبت نام اولیه به صورت آنلاین صورت گیرد و قرار ملاقات برای مصاحبه تعیین شود. سپس با رزرو نوبت معاینات پزشکی قبل از وقت مصاحبه، در موعد مقرر باید به پزشک مورد اعتماد سفارت مراجعه کرد و با در دست داشتن گزارش پزشکی و سایر مدارک لازم در سفارت آمریکا جهت انجام مصاحبه حضور پیدا کنید.

سوالات متداول

1- آیا این درست است که شرکت، وب سایت یا افراد دیگری می‌توانند سریعتر از سرویس ارائه شده توسط سفارت آمریکا، قرار ملاقات حضوری در سفارت را دریافت کنند؟

خیر. تمامی شرکت‌ها و افراد باید از طریق فرایندی که در این مقاله بررسی شد برای تعیین وقت ویزا استفاده کنند. به هیچ فرد یا شرکتی اولویت‌های بالاتر داده نمی‌شود. هرگونه ادعایی که توسط اشخاص دیگر برای گرفتن قرار مصاحبه زودتر مطرح شود، از اساس اشتباه است.

2- در صورت ریجکت شدن ویزا، چه کار باید کرد؟

متقاضیانی که به هر دلیلی با درخواست ویزایشان موافقت نمی‌شود، موظفند تا تمامی نواقص مدارک خود را برطرف کنند و با کامل کردن تمامی مدارک، دوباره درخواست دهند.

3- آیا کسانی که بیمارند و برای انجام معاینات پزشکی قصد سفر به آمریکا را دارند نیز باید در صف انتظار کنسولگری بمانند؟

اگر مدارک لازم مبنی بر بیماری حاد در دست داشته باشید و درخواست قرار ملاقات فوری به سفارت آمریکا دهید، ممکن است پرونده شما بسیار زودتر از موعد مورد بررسی قرار گیرد و به کارهای ویزای شما زودتر پرداخته شود. البته این موضوع بستگی به نظر کارشناسان سفارت و وجود وقت خالی آنها دارد.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *