تحصیل و اعزام دانشجو سوئیس

برای آن دسته از عزیزانی که بدنبال گسترش فرهنگ خود می باشند، کشور سوئیس می تواند بهترین گزینه جهت تحصیل باشد. زبان این کشور متشکل شده از 4 زبان رسمی دنیا. زبان سوئیسی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی و فرهنگ هریک از این کشورها به طور مساوی در این کشور پراکنده شده است. 12 دانشگاه دولتی در این کشور وجود دارد که جز برترین دانشگاه های دنیا می باشند. البته تعدادی ذانشگاه هم وجودارد که فقط مختص به کارهای علمی و تحقیقاتی هستند. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به بررسی کوتاهی از شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس می پردازند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اعزام دانشجو در دانشگاه های سوئیس

دانشگاه های سوئیس جز برترین دانشگاه های دنیا می باشد و از لحاظ رتبه ای در جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. دانشگاه ETH  (موسسه فن آوری) این کشور در سال 2015 در جایگاه 12، دانشگاه پلی تکنیک در جایگاه 17، دانشگاه زوریخ در جایگاه 58 و در آخر دانشگاه ژنو آن در جایگاه 85 رتبه جهانی قرار گرفته است.

تحصیل در سوئیس در مقطع لیسانس بیشتر تدریس به زبان آلمانی و در مقطه ارشد بیشتر تدریس به زبان آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی تدریس می شود و این نشان دهنده این است که تدریس در مقاطع بالا کمتر به زبان انگلیسی ارائه می شود. انواع ویزای تحصیل و اعزام دانشجو سوئیس:

 • C ویزا – جهت دوره های تحصیلی کوتاه مدت می باشد.(دوره تحصیلی کوتاه مدت که در تابستان ها برگزار می شود و همچنین کالج ربان). این ویزا 3 ماهه می باشد.
 • D ویزا – جهت دوره های تحصیلی بلند مدت می باشد.

هزینه های تحصیل در سوئیس

در بیشتر دانشگاه های دولتی این کشورهزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی، سالیانه بین 650 تا 1000 یورو می باشد البته این موضوع یک سری استثنائات هم دارد بطور مثال هزینه تحصیل در دانشگاه ایتالیایی زبان موجود در سوئیس سالیانه حدود 2600 یورو می باشد. شایان ذکر است که دانشجویان هنگام تحصیل اجازه حداقل 15 ساعت در هفته کار کردن را دارد البته این میزان در برخی شهرها متغیر است مثلا در ژنو این میزان ساعت به 30 ساعت در هفته افزایش می یابد.

باید خاطر نشان کرد برخی از دانشگاه های این کشور جهت تحصیل دانشجویان بین المللی بورسیه ای را نیز برای این عزیزان قائل شده است البته این موضوع را باید با سفارت این کشور مورد بررسی قرار داد. درضمن در محوطه دانشگاه خوابگاه هایی جهت اسکان دانشجویان ترتیب اثر داده شده است. البته درصورت تمایل دانشجویان اتاق های خصوصی و سوئیت هم در اختیار این عزیزان قرار خواهد گرفت.

هزینه های تحصیل در سوئیس

هزینه اجاره این اماکن ماهیانه حدود 545 یورو می باشد البته این هزینه درصورتی است که دانشجو هم اتاقی هایی نیز داشته و اتاق خصوصی نباشد. اما هزینه زندگی در سوئیس بسیار سنگین می باشد. طبق بررسی های جهانی زوریخ گران ترین شهر دنیا نام گرفته و بعد از آن ژنو در رتبه سوم قرار گرفته است.

 • هزینه های زندگی بسته به مکان زندگی شما متغیر است.
 • اجاره آپارتمان یک خوابه ماهیانه بین 755 تا 946 یورو متغیر می باشد.
 • هزینه خورد و خوراک در یک رستوران معمولی تغریبا 13.47 یورو می باشد.
 • بلیت سینما 12.12 یورو می باشد
 • هزینه حمل و نقل 2.02 یورو می باشد.

به تمامی دانشجویانی که قصد اقامت بیش از 3 ماه را در سوئیس دارند بیمه درمانی تعلق می گیرد. و اما نکته آخر….کشور سوئیس جز امن ترین کشورهاست ودراین کشور کمتر جنایت به چشم می خورد.

دانشگاه های برتر و معتبر سوئیس

دانشگاه های برتر و معتبر سوئیس به قرار زیر می باشد:

 • دانشگاه برن
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه لوسرن
 • دانشگاه سنت گالن
 • دانشگاه زوریخ
 • موسسه تکنولوژی فدرال لوزان سوئیس
 • موسسه تکنولوژی فدرال زوریخ سوئیس
 • دانشگاه علوم کاربردی زوریخ
 • دانشگاه علوم کاربردی هنرغرب سوئیس
 • دانشگاه علوم کاربردی برن
 • دانشگاه علوم کاربردی لوسرن
 • دانشگاه علوم کاربردی شرق سوئیس
 • دانشگاه علوم کاربردی شمال غربی سوئیس
 • دانشگاه علوم کاربردی جنوب سوئیس
 • دانشگاه علوم کاربردی کالیدس سوئیس

تحصیل دکترا در سوئیس

شما دانشجوی کارشناسی ارشد در سوئیس یا خارج از کشور هستید و شما در جستجوی تحقیقاتی برای همراهی با PhD هستید. در ادامه برخی از اطلاعات اولیه در مورد مدرک تحصیل دکترا در سوئیس است. دکتر فلسفه – به اختصار PhD / Ph.D. یا DPhil / D.Phil.In در سوییس، دومین مدرک دکتری است که می تواند پس از سکونت به دست آید.به عنوان یک استاد دانشگاه یا محقق در بسیاری از زمینه ها، مدرک دکترا یا معادل آن به یک نیاز تبدیل شده است. سطح دانشگاهی مدرک دکترای بین کشورها و حوزه های مطالعاتی به طور قابل توجهی متفاوت است.

عنوان های مدرک دکترای شناخته شده تنها توسط 12 دانشگاه سوئیس رسمی اعطا می شوند. دانشگاه ها علوم کاربردی و شرکت ها حق اعطای عنوان دکترا را ندارند. نیاز به شروع یک دکترای مدرک کارشناسی ارشد (دیپلم، گواهی نامه) است. بر خلاف ایالات متحده آمریکا، مدرک کارشناسی کافی نیست. گاهی لازم است یک مدرک نهایی مشخص برای پذیرش در برنامه PhD باشد. هر دانشگاه دارای شرایط پذیرش خود است. درباره شرایط دقیق دانشگاه بپرسید.

در سوئیس یک دکترا معمولا بلافاصله پس از پایان نامه کارشناسی ارشد (در سن 25 تا 28 سالگی) شروع می شود. میانگین سن متقاضی های دکترا در انتهای دکترا 31 سال است. بر خلاف ایالات متحده آمریکا، متقاضی های PhDسوئیس انتظار می رود که بلافاصله پس از شروع دکترای خود پروژه تحقیقاتی خود را شروع کنند و در کلاس شرکت نکنند. با این حال، ممکن است آن ها چند سخنرانی پیشرفته، مدارس تابستانی و یا برنامه های دکترا داشته باشند.

مدت دوره دکترا استاندارد نیست: معمولا بین ۲ تا ۷ سال است که بستگی به زمینه تحقیق، دانشگاه و اشتغال دارد (نیمه وقت / تمام وقت) . یک دکترا در علوم طبیعی و دقیق معمولا حدود 4 سال طول می کشد. در اقتصاد، به عنوان مثال در دانشگاه سنت گالن، مدت زمان فقط 2 سال است. در هنر و علوم انسانی، دکترا معمولا 5-7 سال تکمیل می شود. داوطلبان دکترا معمولا به عنوان مشاوران پژوهشی / دانشجویان دکتری در یک دانشگاه استخدام می شوند. حقوق و دستمزد تا حد زیادی بسته به دانشگاه و زمینه تحقیق متفاوت است: از CHF 2000 تا بیش از CHF 6000 در هر ماه. حقوق باید در قرارداد کاری مشخص شود.

شرایط کاری از موسسه به موسسه دیگر متفاوت است. برخی از رشته ها در برنامه های دکترا یا مدارس دکترا برگزار می شود. برای داوطلبان دکترا تنها بخشی از وقت (به عنوان مثال، 50 یا 60 درصد)، معمول است. گاهی اوقات می توانید از کل زمان تحقیق خود استفاده کنید، گاهی اوقات باید به سخنرانی ها و یا برای نظارت بر دانش آموزان به علاوه تحقیق خود بپردازید. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل در سوئیس می توانید با کارشناسان آموزشی و حقوقی موسسه برگزیده اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد اعزام دانشجو سوئیس

1- جهت اعزام دانشجو به سوئیس، چند نوع ویزا وجود دارد؟

دو نوع. ویزای نوع C جهت دوره های تحصیلی کوتاه مدت و ویزای نوع D جهت دوره های تحصیلی بلند مدت

2- دانشگاه های معتبر جهت اعزام دانشجو به سوئیس کدامند؟

دانشگاه برن، دانشگاه بازل، دانشگاه ژنو، دانشگاه لوسرن، دانشگاه زوریخ، دانشگاه سنت گالن و غیره

3- پس از اعزام دانشجو به سوئیس، امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی وجود دارد؟

بله، بورسیه به متقاضیان با رزومه قوی و معدل بالا تعلق می گیرد و بسته به شرایط متقاضیان متفاوت است.

4- آیا جهت اعزام دانشجو به سوئیس، داشتن مدرک زبان نیاز است؟

بله، داشتن مدرک زبان الزامی است و پیش از اخذ پذیرش از مدرک مورد تایید دانشگاه مورد نظر مطلع گردید.

5- هزینه های تحصیل پس از اعزام دانشجو به سوئیس چه میزان است؟

در سوئیس بر خلاف هزینه های سنگین زندگی، هزینه تحصیل پایین است و به طور میانگین 700 تا 1,000 یورو در سال خواهد بود.

6- آیا پس از اعزام دانشجو به سوئیس، دانشجویان اجازه کار حین تحصیل خواهند داشت؟

بله، دانشجویان بر اساس مقطع تحصیلی خود مجاز هستند ساعات مشخصی در هفته را به کار دانشجویی مشغول شوند.

7- هزینه زندگی دانشجویی، پس از اعزام دانشجو به سوئیس چقدر است؟

هزینه زندگی در سوئیس بالاست و به طور میانگین در حدود 2,300 یورو برای یک نفر خواهد بود.

8- پس از اعزام دانشجو به سوئیس، شرایط اقامت پس از تحصیل چیست؟

فارغ التحصیلان اجازه دارند تا به مدت شش ماه در این کشور اقامت کنند و به جستجوی کار بپردازند و با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری در این کشور اقامت کنند.

9- مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و اعزام دانشجو به سوئیس چیست؟

مدارک شناسایی، پاسپورت معتبر، آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان، گواهی تمکن مالی و غیره

10- آیا دانشگاه های سوئد جهت اعزام دانشجویان پزشکی ودندانپزشکی مورد تایید هستند؟

بله، در حال حاضر هشت دانشگاه در سوئیس توسط بهداشت ایران تایید شده اند.

11- مزایای اعزام دانشجو به سوئیس چیست؟

شرایط راحت اخذ پذیرش، دانشگاه های معتبر و استاندارد، کیفیت بسیار بالای زندگی، امنیت و آرامش کشور سوئیس

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *