مهاجرت تحصیلی به اروپا

با وجود استقبال و علاقه روز افزون افراد برای گذراندن دوران تحصیلی، چه در مقاطع پایه و چه در مقاطع تکمیلی، در کشوری بجز کشور مادری خود، هزینه‌های تحصیل و زندگی در بسیاری از کشورها و دانشگاه ها نیز به شکلی چشمگیر بالا رفته است. در این بین انتخاب مهاجرت تحصیلی به اروپا گزینه انتخابی بسیاری از متقاضیان می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) با بررسی روزانه شرایط تحصیل در اروپا به شما کمک می کنند تا بتوانید مسیر خود را به راحتی طی کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به اروپا

قبل از اینکه تصمیم بگیرید تحصیل در اروپا را انتخاب کنید چند نکته مهم وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید. زندگی در خیلی از کشورهای اتحادیه اروپا به اندازه زندگی در آمریکای شمالی پرهزینه است. بنابراین مطمئن شوید که هزینه کافی برای زندگی در اروپا را دارید. از طرفی دیگر در بعضی از کشورها (پرتغال، اسلوونی، لهستان و غیره) هزینه زندگی پایین است اما نباید بدون برنامه ریزی پول خود را خرج کنید. بعضی از شهرها مثل لندن و پاریس هزینه های مسکن، حمل و نقل، بیرون رفتن دو برابر دیگر شهرهاست.

انتظار نداشته باشید که مردم محلی به شما کمک کنند. آیا شما باید همه چیز را در مورد کشوری که می خواهید به آن سفر کنید بدانید؟ قطعا نه. با این وجود زمانی که در یک کشور دیگر هستید بهتر است که فرهنک آنها را بدانید و رعایت کنید. به یاد داشته باشید برای راحتی نیازی نیست که زندگی روزمره خود را با فرهنگ محلی تطبیق دهید شما فقط باید به اندازه کافی فرهنگی که در آن زندگی می کنید را درک کنید.

اگر میخواهید قبل از رفتن به اروپا خود را با فرهنگ محلی هماهنگ کنید در مورد برخی از فرهنگ ها ی کشوری که می خواهید وارد آن شوید تحقیق کنید. این تحقیقات به شما برخی از نکات را آموزش می دهد که به زودی با آنها مواجه می شوید. در حالی که بسیاری از مردم در سراسر جهان به زبان انگلیسی صحبت می کنند اما شما باید قبل از سفر به هر جای دنیا کمی زبان محلی را یاد بگیرید.

آیا می خواهید یک زبان جدید را یاد بگیرید؟ اگر نمی خواهید زیاد در فرهنگ کشور غوطه ور شوید ممکن است بهترین ایده رفتن به انگلستان یا ایرلند باشد، همچنین دیدن کشورهای زیبایی که به خوبی بنا شده اند مثل فرانسه، ایتالیا، انگلیس را به بعد موکول نکنید. مهم است که تنها به زبان انگلیسی اکتفا نکنید و زبان محلی را یاد بگیرید. هرچند که یادگیری زبان محلی خیلی طول میکشد. هرگز مدت زمان یادگیری مهارت های زبان مشخص نیست.

پاسپورت/صدور ویزا. اولین چیزی که باید مطمئن شوید این است که پاسپورت شما معتبر باشد. بعضی از کشورها نیاز به پاسپورتی دارند که حتی پس از خروج از کشور برای مدت زمان قابل توجهی معتبر باشد. علاوه بر این مسئولان مهاجرت ممکن است از شما بخواهند مدارکی ارائه کنید که شما پول کافی برای حمایت از خود در کشور را برای یک دوره زمانی دارید. از تمام این جزئیات می تواند چشم پوشی شود یا در حداقل زمان لازم برنامه ریزی شود.

قبل از برنامه ریزی برای رفتن به اروپا تا آنجا که می توانید در مورد کشور میزبان اطلاعات کسب کنید. اکثر افراد وقت خود را صرف یادگیری مواردی مثل آب و هوا، نکات خاص فرهنگی، طرز زندگی و چیزهایی که باید برای آن هزینه کنند صرف می کنند. شرایط ورود برای تحصیل در خارج از کشور به طور گسترده ای بین کشورهای مختلف اروپا و دانشگاه های مختلف متفاوت است.

به همین دلیل قبل از ارائه اسناد و مدارک، مهم است اطلاعاتی در مورد دانشگاهی که می خواهید برای تحصیل در آن درخواست دهید کسب کنید. اگر سوالی دارید بخش پذیرش دانشگاه به سوالات شما پاسخ می دهد. فرایند درخواست برای تحصیل در اروپا مستلزم ارائه مدارکی از جمله عکس های گذرنامه،cv ، بیانیه، اهداف تحصیلی، مدارک تحصیلات متوسط، نتایج آزمون زبان، نتایج آزمون پذیرش است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اروپا

اگر می خواهید در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد در سال 2019 در اروپا تحصیل کنید مهم است که زود تحقیقات خود را انجام دهید، در بعضی از کشورها ممکن است نیاز باشد 9 ماه قبل از شروع ترم درخواست خود را ارائه دهید. برای جزئیات بیشتر سایت دانشگاه را چک کنید. به طور کلی، برای درخواست در دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد باید مدارک زیر را ارسال کنید:

 • نامه پشتیبانی
 • توضیح مختصری از زندگی( رزومه یا CV)
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی( معمولا IELTS یا TOEFL)
 • کپی پاسپورت یا کارت شناسایی
 • نامه های مراجع علمی(گاهی اوقات لازم است)
 • ارائه مدارک برای درخواست در دوره های خاص

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اروپا

در بعضی از موارد برخی از این مدارک را میتوانید بعد از مهلت درخواست ارائه دهید . دستورالعمل های پذیرش را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید چه مدارکی مورد نیاز است. در این مقاله مهلت درخواست دانشگاه های اروپا ارائه شده است. این تاریخ ها در اکثر دانشگاه های کشور مربوطه اعمال می شود. بعضی از دوره های تحصیلی یا بعضی از دانشگاه های خصوصی ممکن از قبل یا بعد از تاریخ ذکر شده مهلت درخواست آنها باشد. سریع بررسی کنید تا برای درخواست در عجله نمانید. اروپا/ مهلت درخواست برای ترم پاییز / زمستان 2019:

 • اتریش: ژوئن تا سپتامبر 2019(نسبت به دانشگاه متفاوت است)
 • دانمارک: 15 مارس 2019( دوره کارشناسی) برای دوره کارشناسی ارشد متفاوت است
 • استونی: بین مارس و ژوئن 2019( مهلت درخواست برای دانشجویان غیر ازEEA معمولا زودتر است)
 • فنلاند: ژانویه 2019( در اکثر دانشگاه ها)
 • فرانسه : بین فوریه و آوریل 2019 برای اکثر دانشگاه ها
 • آلمان: 15 ژویئه 2019 ( در اکثر دانشگاه ها و دوره ها)
 • لتونی: مه/ ژوئن 2019 ( نسبت به دانشگاه متفاوت است)
 • لیتوانی: ژوئن 2019
 • هلند: آوریل 2019 یا 1 مه 2019 برای اکثر دانشگاه ها
 • نروژ: 1 دسامبر 2018 برای دانش آموزان غیر اروپایی، 1 مارس 2019 برای دانشجویان اتحادیه اروپا/EEA. ممکن است برای بعضی از دانشگاه ها متفاوت باشد.
 • سوئد: 15 ژانویه 2019
 • بریتانیا: در هر دانشگاه متفاوت است. برخی از درخواست ها تا تابستان پذیرفته می شود و برخی از دوره های معروف خیلی زودتر تکمیل می شود.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در اروپا

کدام کشور اروپایی بهترین مکان برای پیدا کردن کار پس از تحصیل در آن است؟ دقیقا برای یک دانشجوی بین الملل چقدر سخت است که در کشوری که تحصیل کرده است از این مزیت استفاده کند؟ انگلستان بعد از ایالت متحده آمریکا دومین کشور جهان است که بیشترین جمعیت دانشجویان بین الملل را دارد. دانشجویان بین الملل دوره کارشناسی، از جمله دانشجویان هندی، میزان رضایت خود را در مورد تحصیل در انگلستان بیشتر از آمریکا، استرالیا، کانادا، سنگاپور و نیوزلند ابراز کردند.

فرصت های شغلی خوبی پس از تحصیل در انگلستان برای دانشجویان بین الملل در بخش تجارت و مدیریت، مهندسی، مطالعات اجتماعی، علوم زیستی، حقوق، هنر و طراحی خلاق، پزشکی و دندانپزشکی، موضوعات مرتبط به پزشکی، علوم کامپیوتر و علم فیزیک وجود دارد. آلمان یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که فرصت های شغلی عالی بعد از تحصیل برای دانشجویان بین الملل ارائه می کند. دانشجویان تا 18 ماه پس از اتمام دوره می توانند در آلمان بمانند و به دنبال یک شغل مناسب ( مرتبط با رشته تحصیلی و تخصص) باشند.

در طول این 8 ماه برای حمایت از خودتان می توانید هر کاری انجام دهید. بعد از پیدا کردن شغل مرتبط با رشته تحصیلی می توانید برای مجوز اقامت آلمان یا کارت ابی اروپا درخواست دهید. لطفا توجه داشته باشد فرصت های شغلی بعد از تحصیل برای دانشجویانی است که تحصیلات تکمیلی خود را در آلمان می گذرانند.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در اروپا

در ایرلند برای همه دانشجویان بین المللی که دوره کارشناسی را در این کشور به اتمام رسانده اند 12 ماه اقامت ارائه می شود. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد مجاز به اقامت تا 24 ماه هستند. دوره های تحصیلی در ایرلند بسیار با نیازهای صنعتی این کشور هماهنگ شده است، بنابراین فارغ التحصیلان در ایرلند قابلیت استخدام بسیار بالایی دارند.

IT، مخابرات، داروسازی، علوم کاربردی و بخش های مالی بسیار قوی هستند و فرصتهای شغلی عالی برای دانشجویان بین الملل ارائه می کنند. ایرلند میزبان اتحادیه اروپا، اداره مرکزی EM EA، مراکز عملیاتی شرکتهای ممتاز مثل DELL،IBM،ACCENTURE، LINKEDLN، FACEBOOK،APPLE،HP ،MOTOROLA، PAY-PAL ،PFIZER، MICROS AFT ،GOOGLE، TWITTER ، SMURF IT، COVIDIEN، ORACLE،DCC،GYMZYME ،CRH ،KAPPA و خیلی دیگر از شرکتها است.

فرانسه یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که محبوبیت خوبی برای تحصیل در خارج از کشور به دست آورده است با این حال اگر می خواهید تحصیل در فرانسه در دوره کارشناسی را انتخاب کنید شاید بهترین گزینه برای انتخاب نباشد. دارندگان مدرک لیسانس تنها با داشتن مجوز کار( یا در نهایت پیشنهاد استخدام) می توانند کار کنند اما دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد برای 24 ماه میتوانند مجوز اقامت موقت(APS ) دریافت کنند.

سوئیس و سوئد انتخاب های عالی برای تحصیل در خارج از کشور هستند. شما می توانید بعد از تحصیل تا 6 ماه در سوئد و سوئیس اقامت داشته باشید. سوئیس یکی از بهترین کشورها در مورد استاندارد زندگی، خلاقیت، تحصیل در رشته بانکداری و امور مالی، مهندسی، علوم انسانی و مدیریت مهمان داری است. دوره مدیریت مهمان داری در EHL سوئیس برترین موسسه مهمان داری در جهان است.

جالب است بدانید دانشجویان بین المللی که به صورت تمام وقت در استونی تحصیل می کنند نیازی به مجوز کار ندارند. تا زمانی که کار تحصیل در استونی شما را تحت الشعاع قرار ندهد می توانید در کل دوره تحصیل کار کنید. توصیه می شود که دوره تحصیلی خود رابا نمرات خوب و در مدت زمان معمول به پایان برسانید. در حال حاضر استونی بلافاصله بعد از تحصیل مجوز اقامت 5 ساله در اختیار دانشجویان بین الملل قرار میدهد. هیچ محدودیتی برای تعداد ساعتهای کاری در هنگام تحصیل وجود ندارد.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به اروپا

هزینه های تحصیل در اروپا به میزان قابل توجهی بسته به کشوری که دانشگاه در آن قرار دارد و دوره تحصیلی متفاوت است؛ به طور مثال دانشجویان عضو شهروندی اتحادیه اروپا که در دانشگاه های دولتی دانمارک، سوئد و فنلاند تحصیل می کنند هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند. در آلمان و اتریش هیچ هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی شود تنها در سال مبلغ 500 تا 600 یورو برای سایر هزینه های تحصیل پرداخت می شود.

هزینه تحصیل سالیانه در در دانشگاه های هلند( 2083 یورو) پایین است و وام های تحصیلی زیادی برای دانشجویان اتحادیه اروپا ارائه می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایتالیا بسیار پایین است.( 650 تا 4000 پوند – متناسب با درآمد خانواده ها). هزینه های تحصیل در دوره های علوم سلامت در تمام کشورها بالاست. در بعضی از دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل تا 20000-8000 یورو افزایش یافته است. هزینه تحصیل در دانشکده های اروپای مرکزی 9000 تا 12000 یورو است.

هزینه ارائه شده در این مقاله برای شهروندان اتحادیه اروپاست. هزینه تحصیل دانشجویان غیر شهروندی اتحادیه اروپا در برخی از کشورها (هلند، دانمارک، سوئد) بالاتر است. برآورد هزینه های زندگی پر از مغایرت ها و محاسبه های ذهنی در مورد نیازهای اساسی است به طوریکه EUNICAS بر این عقیده است که تخمین ماهانه یا سالانه هزینه زندگی تقریبا بی ارزش است. با این وجود شاخص هایی به صورت آنلاین در دسترس است که نشان می دهد هزینه زندگی در اکثر شهرهای اروپایی و انگلستان و ایرلند مناسب است.

اکثر دانشگاه ها در موقع ثبت نام نیاز به بیمه درمانی دارند. همچنین ممکن است بیمه سفر و سرقت درخواست کنند. هر چند که کارت پزشکی اروپا نیازهای اصلی را پوشش میدهد ممکن است بعضی از دانشجویان بخواهند بیمه جامع تری داشته باشند. شرکت هایی مانند A.O.N بیمه های پزشکی دانشجویی که شامل بیمه پزشکی به همراه تعهدات عمومی، سرقت، گم کردن و مسافرت را ارائه می دهند. مشاوران ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در خصوص تحصیل در اروپا با شما هستند تا بتوانید اطلاعات تکمیلی خود را با مشاوره های رایگان تلفنی از دفاتر موسسه بدست آورید.

شرایط تحصیل در کشورهای دیگر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *