تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان

سیستم آموزشی دانشگاه های لهستان تاریخچه 650 ساله آموزشی با مشخصات حرفه ای بالایی را دارد در نتیجه این مسئله نه تنها برای لهستان بلکه برای بسیاری از کشور های سراسر جهان جایی که روح خلاقیت و مهارت را با خود آورده اند اثبات شده است. اجازه دهید چند مثال بزنیم : ایگناسی دومیکو تحقیقات زمین زشناسی خود را در قرن 19 در شیلی ایجاد کرد. بین سالهای 1872 و 1876 ، ارنست مالینواسکی جهانی را که در بالاترین منطقه ی پرو قرار داشت را خلق کرد. برونیسلا مالینواسکی خالق انسان شناسی مدرن بود. ده جایزه ی نوبل به هنرمندان ، دانشمندان و دیگر شمایل مشهور لهستانی اعطا شد. ماریا اسکلودوسکا کوری یکی از آن چهار برنده ایست که دو بار جایزه دریافت کرده است. با مطالعه ای مقاله اطلاعات مفیدی راجع به تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان به دست خواهید آورد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای افرادی که تمایل به تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به لهستان به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان

بسیاری افراد جهت مهاجرت به لهستان معمولا از طریق تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی لهستان میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به لهستان می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در لهستان و سرمایه گذاری در لهستان نیز وجود دارند. تابعیت لهستان از طریق تولد فرزند در لهستان در این کشور وجود ندارد.

ما در مقاله به بررسی شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان می پردازیم، مهاجرت تحصیلی به لهستان در کنار راه های دیگر مهاجرت به لهستان می باشد در این فرآیند شخص پس از ورود به این کشور باید نسبت به اخذ اقامت تحصیلی لهستان اقدام کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ا پس از مطالعه این مطلب می توانید با مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو تماس حاصل فرمایید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه ورشو با توجه به شرایط خاص این کشور بسیار مورد تقاضا است.

تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان

شیوه آموزشی و تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان به قرن 14 برمی گردد. دانشگاه جاگیلونیای کراکوف به عنوان دومین دانشگاه در مرکز اروپا در سال 1364 تاسیس شد. امروزه دانشگاه های لهستان شیوه های آموزشی درخشانی را در روند خود بکار می گیرند. برای مثال دانشگاه های شهر ورشو بالاترین رتبه بین المللی را دارند.

کارشناسان لهستانی حرفه ای در تمامی نقاط جهان توسط همکاران خویش مورد تقدیر قرار گرفته اند. به ویژه پزشکان، مهندسان، معماران و کارشناسان آی تی لهستانی که مورد تحسین واقع شده اند. اما دیگر فارغ التحصیلان لهستانی به طور کامل آماده رقابت در بازار کار جهانی شده اند.

صلاحیت این سیستم توسط هیئت اعتبار بخشی تضمین شده است، هیئتی که بر تمامی موسسات آموزشی عالی لهستان نظارت دارد. براساس نتایج این مشاهدات بیش از 80 درصد دانشگاه های جهان رتبه های قابل توجه و خوبی دارند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان در دانشگاه ورشو مورد تقاضای افراد بسیاری می باشد.

هزینه تحصیل و زندگی لهستان

گرچه لهستان پیشرفت اقتصادی سریعی داشته است اما هزینه زندگی در آن به طور قابل توجهی پایین تر از هزینه زندگی در اغلب کشور های اروپایی بوده است. مقادیر 200 تا 500 یورو برای هزینه های اصلی همانند اقامت، غذا و حمل ونقل کفایت می کند. هزینه سرگرمی و همکاری در وقایع فرهنگی پایین تر از مقادیر متوسط آن در اروپا می باشد. هزینه اصلی که مربوط به تحصیل می باشد و نرخ متوسط ان حدود 2000 تا 5000 یورو در سال است (که بستگی به رشته تحصیلی دارد) که به صورت رقابتی می باشد و پایین تر از نرخ متوسط در اروپا است.

لهستان امن تر از بسیاری از کشور های اروپایی است. حتی بسیاری از کشور های نوردیک که بسیار امن در نظر گرفته شده، نرخ جرایم آن ها بیشتر از لهستان است. لذا لهستان در اینجا ایمن ترین کشور برای دانشجویان با هر نژاد، عقیده و اصالتی می باشد.

فرهنگ لهستان فرهنگی بسیار مشهور از نظر میراث تاریخی و پیشرفت های کنونی در سراسر جهان است و به  5 نویسنده لهستانی جایزه ی نوبل اعطا شده است. نویسندگان تاریخی همانند کارول اسزیمانواسکی، فریدرید چوپین و ایگنیسی پادراسکی و دیگر افراد حاضر نظیر هنریک گورکی، ویتولد لاتوسلاواکی یا کریستوف پندرکی که فصل جدیدی از تاریخ موسیقی را نوشتند. آکادمی به برندگان وجدا، جانوس کامینسکی، رومن پلنسکی جوایزی را اعطا کرد. از جمله برندگان نخل طلایی کریستوف کی اسلواسکی و دیگر افراد هنرمند صنعت فیلم که در سراسر جهان شناخته شده هستند. موسسه فرهنگی لهستان سرگرمی های بسیاری را برای علاقه مندان با تمام سلیقه ها فراهم کرده است. شمار جشن ها، نمایشگاه های کتاب، کنسرت ها و دیگر سرگرمی ها بسیار زیاد است. همچنین برای دوستداران ورزش نیز چیزهایی وجود دارد. در سال 2012 که لهستان میزبان قهرمانی فوتبال اروپا بود، لذا وقایع مهم فوتبال باعث جذب هزاران دوستدار فوتبال در سراسر اروپا شد.

از سال تحصیلی  2007/2008 سیستم آموش عالی لهستان به سه دسته کارشناسی(لیسانس،مهندسی)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا(دکتر) تقسیم شده است. این سیستم بر تمامی رشته های آموزشی بجز حقوق، داروخانه، روانشناسی، دامپزشکی، دارو و دندانپزشکی اعمال می شود، که هنوز هم بر اساس سیستم دو مرحله ای(فوق لیسانس و دکترا) می باشد.

مقاطع مختلف تحصیلی لهستان

دوره کارشناسی غیر مهندسی(لیسانس) با گذراندن 3 تا 5 سال در کالج فنی و حرفه ای/مهندسی اخذ می شود.

دوره کارشناسی(مهندسی) با گذراندن 3 تا 5 سال در کالج مهندسی علوم، کشاورزی و اقتصاد اخذ می شود.

دوره کارشناسی ارشد( فوق لیسانس )؛ مدرک های معادل : کارشناسی ارشد هنر، کارشناسی ارشد مهندسی، کارشناسی ارشد مهندس معماری، پزشک با صلاحیت، دندانساز یا دامپزشک. تصدیق این مدارک طی 2 تا 5 سال تحصیل مداوم در دانشگاه به طول می انجامد. فردی که دیپلم کالج را دارد طی 2 تا 5 سال می تواند مدرک کارشناسی ارشد را بگیرد.

دوره دکترا(PHD) ، مدرک دکترا به کسی داده می شود که در امتحان دکترا قبول شده باشد و با موفقیت از پایان نامه ی خود دفاع کرده باشد. برای گرفتن مدرک صلاحیت دکتری فرد میبایست مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن را در دست داشته باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام و پذیرش در دانشگاه های لهستان

ملزومات ثبت نام بستگی به تصمیم دانشگاه دارد و باید بر روی وب سایت دانشگاه انتخابی شما تایید شده باشد. معمولا پر کردن یک فرم در خواست نامه و فرستادن یک نسخه از مدرسه راهنمایی (یا دانشگاه/کالج) و در نتیجه مدرک مهارت زبان انگلیسی (معمولا تافل) ضروری می باشد. برخی از دانشگاه ها توصیه نامه، مقالات شخصی و دیگر مدارک که در سایتشان ذکر شده است را می خواهند. مدارس هنر همانند سازمان تربیت بدنی و دیگر سازمانها، آزمون های استعداد را ترتیب می دهند. زبان تحصیل در این کشور به زبان لهستانی و انگلیسی می باشد.

 لهستان اظهار دارد که هیئت اعتبار مسئول نظارت و کنترل بر استاندارد های آموزشی در موسسات آموزش عالی لهستان می باشد. این هیئت با دفاتر اعتبار در دیگر کشور ها در حال همکاری می باشد.

تمام مقررات براساس اعتبار سنجی مدراک و امضای توافق دو جانبه با کشورهای در لیست در خصوص به رسمیت شناختن مدارک توسط لهستان می باشد که در صفحه وب دفاتر به رسمیت شناختن آکادمیک و تبادل بین المللی موجود است.

شروع سال تحصیلی در لهستان

سال تحصیلی به دو بخش تقسیم می شود :ترم پاییز(ماه اکتبر-اواسط فوریه)، ترم بهار(اواسط فوریه-ژوئن). هر کدام از آن ها با آزمون دوره ای پایان می یابد. تدریس به شکل سخنرانی، گذاشتن کلاس ها، سمینارها، کلاس های آزمایشگاه و مباحثه گروهی ارائه می شود.

وضعیت امتحانات

برای اتمام یک ترم با موفقیت، دانش آموز میبایست کارنامه قبولی تمامی امتحانات را دریافت کند. مقیاس نمره گذاری رایج بدین صورت می باشد : خیلی خوب(5)، خوب بعلاوه امتیاز(4،5)، خوب(4)، متوسط(3)، مردود(2). تحت عنوان سیستم واگذاری اعتبار اروپا شماری از اعتبارات خاص به شخصی که این نمرات  را به صورت مستقل کسب کرده است اختصاص داده می شود.

سیستم لهستان در مناطق آموزش عالی اروپا

لهستان بیانیه بولونیا در خصوص خلق اروپا به منطقه اموزش عالی را امضا کرده است. موسسات آموزش عالی لهستان ECTS(سیستم انتقال اعتبار اروپا) را به اجرا در آورده است. آنان همچنان اعطای بورسیه تحصیلی بین المللی دانش آموزان را براساس فعالیت های فردی در مدارس و برنامه هایی نظیر سقراط/آراسموس را متعهد شده اند. مکمل دیپلم شناخت بین المللی آموزش و مدارک بدست آمده را آسان تر می کند.

پرسش و پاسخ درباره تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان

من برای ثبت نام به چه چیزهایی نیاز دارم؟

برای اعطای صلاحیت بین المللی، متقاضیان در وحله اول میبایست تمام ملزومات برای ورود به موسسه آموزش عالی در کشور خود را فراهم کنند. معمولا داشتن گواهی اجازه دخول یا گواهی معادل آن، مدرک زبان (حداقل در سطح متوسط) نیاز می باشد. البته شایان ذکر است امکان تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان بدون مدرک زبان نیز می باشد و شخص می تواند دوره زبان را در لهستان بگذراند.

برخی از شعبه های هنر، آموزش فیزیک و شعبی که دانشجویان را برای آموزش حرفه ای، پزشکی آماده می کنند و دیگر دانشگاه های فنی و حرفه ای ممکن است آزمون استعداد را ترتیب دهند.

از زمانی که لهستان قرارداد لیبسون را تایید کرد، در سال 2004 بین المللی بودن مدرک دیپلم به رسمیت شناخته شد.

تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان چقدر هزینه در بر دارد ؟ ( هزینه یا شهریه تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان )

آموزش در موسسه عالی لهستان به صورت تمام وقت برای شهروندان لهستانی و همچنین برای افراد خارجی که تحصیل خود را در ایالت HELs به عنوان شهروند لهستانی آغاز کرده اند به صورت رایگان می باشد.  دیگر افراد خارجی میبایست شهریه ای که معادل آن به صورت زیر است را پرداخت کنند :

  • سالانه حدود 2000 یورو برای آموزش عالی و حرفه ای در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • سالانه حدود 3000 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و تخصص
  • سالانه حدود 3000 یورو برای کلاس های فنی و حرفه ای و دوره های کارآموزی
  • سالانه حدود 2000 یورو برای کلاس های زبان، که برای آماده سازی دانشجویان در لهستان می باشد.

 رئیس دانشگاه HELs ممکن است بنا به در خواست دانشجویان، شهریه دانشگاه را کم کند و یا روی هم رفته از آن چشمپوشی کند.

آیا نیاز است که من به صورت روان به لهستانی صحبت کنم ؟

خیر نیازی نیست چرا که در دانشگاه های لهستان بسیاری از برنامه های آموزشی به انگلیسی می باشد. اگرچه ممکن است شما زبان لهستانی را برای استفاده شخصی روزمره زمانی که در لهستان اقامت دارید یا برای پیوستن به کلاس های دانشگاهی در لهستان بیاموزید. اطلاع در مورد اعطای مدرک زبان لهستان در کمیسیون اعطای گواهی به خارجی زبانان آمده است.

آیا نیازی به اخذ ویزا تحصیلی لهستان هست؟ اگر نیاز است چگونه برای اخذ آن در خواست داده شود ؟

دانشجویانی که در اروپا/منطقه اقتصادی اروپا قرار دارند نیازی به اخذ ویزای لهستان ندارند، اگرچه انان میبایست در صورت اقامت بیش از 90 روز در لهستان در خواست اقامت دهند.

هیچ یک از دانشجویان اروپا/منطقه اقتصادی اروپا نیاز به اخذ ویزا در سفارت یا کنسول  کشوری که در ان ساکن هستند ندارند. این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که ویزا ها برای مدت حداکثر سه ماه داده می شود. در صورت قصد اقامت در لهستان نیاز به در خواست اقامت در اداره  Vivodeship45 روز قبل از تاریخ انقضای ویزا برای آن دوره از زندگی است. برای همیاری بیشتر، دانشجویان میبایست با قسمت اداری دانشگاهشان در ارتباط باشند.

آیا نیاز به بیمه بهداشت و درمان است ؟

مراقبت های پزشکی در لهستان به صورت رایگان نیست. بیمه درمان برای بسیاری از دانشجویان در طول دوره اقامتشان در لهستان اجباری می باشد. به دانشجویان متعلق به کشورهای غیر از اروپا/منطقه اقتصادی اروپا پیشنهاد می شود که بیمه پزشکی را در کشورخود یا به محض رسیدن به لهستان خریداری کنند. علاوه بر اینکه دانشجویان ملزم به پرداخت خدماتی که در اختیارشان گذاشته می شود هستند به آنان توصیه می گردد که بیمه شخص ثالث و بیمه تصادف را خریداری کنند.

شهروندان اروپایی ساکن در لهستان قادر به استفاده از خدمات درمانی رایگان هستند که برای آنان کارت بیمه درمانی اروپا(EGIC) صادر می گردد. شهروندان اروپایی ساکن در کشورشان بیمه ندارند و شهروندان غیر اروپایی ممکن است توافق نامه با بودجه سلامت بین المللی لهستان (EFZ-Narodowy Fundusz Zdrowia) را امضا کرده باشند و بیمه ماهانه با هزینه 40PLN  را خریداری کرده باشند.

تحت توافق دو جانبه، شهروندان انگلستان، سوئد و اسلواکیا حق مراقبت های پزشکی رایگان را دارند. طبق توافق با جمهوری چک، دانشجویان حق مراقبت های پزشکی ضروری همانند بیماری های ناگهانی یا تصادف را دارند.

آیا می توانم در خواست بورسیه تحصیلی لهستان داد ؟

تمام دانشجویان بین المللی می توانند با توافق دو جانبه بر اساس همکاری مستقیم در خواست بورسیه بدهند که در دفترخانه شناسایی آکادمیک و تبادل بین المللی، بورسیه برای دانشجویان متعلق به اتحادیه اروپا در چهارچوب برنامه های سقراط/آراسموس پیشنهاد شده است. به علاوه بورسیه دانشگاهی برای آکادمی های برتر در دسترس است.

چگونه برای خود منزل پیدا کنم ؟

بسیاری از دانشگاه های لهستان برای دانشجویان بین المللی خود خوابگاه هایی را فراهم می کنند اما تعداد اتاق ها محدود می باشد. دانشگاه های میزبان میبایست دانشجویان را در یافتن منزل مناسب یاری نمایند.

برای زندگی در لهستان چقدر باید هزینه کنم ؟ هزینه زندگی دانشجویی در لهستان چگونه است؟

این بستگی به موقعیت شخصی، شیوه زندگی و عادات با توجه به نیاز های مختلف شما دارد. در عمل شما حداقل نیاز به 1200-2500  PLN در ماه دارید تا بتوانید هزینه منزلی مناسب، حمل و نقل محلی و حتی گاهی بیرون رفتن را تامین کنید. این مقدار میبایست هزینه اجاره، غذا، لباس، بهداشت شخصی، حمل و نقل محلی، مواد درسی، تلفن و دیگر هزینه ها بجز شهریه را تامین کند.

در این جا محاسبه تقریبی هزینه های ماهیانه آمده است : سکونت دانشجویان در خوابگاهایشان 400-600PLN ، به صورت شریکی ماهانه  1000 تا 1600 PLN، غذا حدود 500 تا 700 PLN، کتاب و وسایل سرگرمی حدود 200-300 PLN در ماه، حمل و نقل محلی حدود 65PLN .

موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز با همکاری وکیل مهاجرت به لهستان راه ورود به دانشگاه های لهستان را هموار نموده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اعزام دانشجو به لهستان می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید. این موسسه کلیه خدمات آموزشی لهستان را به صورت تضمینی برای متقاضیان به انجام می رساند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات حقوقی کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی تحصیل در کشور لهستان و دیگر کشورها است و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا جهت ورود به کشور لهستان را در با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد.

علاقه مندان به تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو به لهستان و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در تهران و شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان را دریافت کرده و به ادامه تحصیل و اعزام دانشجو به لهستان بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *