دریافت ویزای شنگن

اگر شما متقاضی سفر به برخی کشورهای خاص باشید که در محدوده شنگن قرار دارند و همچنین مدت کوتاهی جهت اقامت در نظر دارید، ویزای شنگن مناسب شما خواهد بود! این نوع ویزا را تنها می‌توان برای سفر به کشورهای مختلف عضو شنگن استفاده نمود. در این مقاله صفر تا صد دریافت ویزای شنگن را برای شما بررسی خواهیم کرد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

ویزای شنگن چیست؟

این ویزا مخصوص کشورهای عضو شنگن بوده و از 90 تا 180 روز نیز اعتبار دارد. اگر مقصد شما عضو کشورهای شنگن باشد، می‌توانید این ویزا را از آن‌جا دریافت کنید. سپس می‌توانید به کمک این ویزا، به تمامی کشورهای عضو سفر کنید. پس اگر قصد سفر به چندین کشور را دارید، باید ویزای خود را از اولین مقصد مورد نظر دریافت نمایید.

این قرارداد بین‌المللی در سال 1985 در کشور لوکزامبورگ بوجود آمد. طبق بندهای نوشته شده در این قرارداد، کشورهای عضو شنگن باید مانند یک بخش واحد عمل کنند. به این معنا که، شما با در دست داشتن ویزای شنگن می‌توانید در مدت زمانی معلوم به اهداف مختلف گردشگری، تجاری و کاری به هر یک از کشورهای عضو این قرارداد سفر داشته باشید.

کشورهای عضو شنگن

دریافت ویزای شنگن

لیست کشورهای عضو شنگن

در بخش زیر نام تمامی کشورهای عضو شنگن برای شما آورده شده است:

 1. بلژیک
 2. جمهوری چک
 3. فنلاند
 4. آلمان
 5. مجارستان
 6. ایتالیا
 7. لایخشتین
 8. لوکزامبورگ
 9. هلند
 10. لهستان
 11. اسلواکی
 12. اسپانیا
 13. سویس
 14. سوئد
 15. اسلوانی
 16. پرتقال
 17. نروژ
 18. مالتا
 19. لیتوانی
 20. لتویا
 21. ایسلند
 22. یونان
 23. فرانسه
 24. استونی
 25. دانمارک
 26. اتریش

با توجه به عضویت بسیاری از کشورهای اروپایی، می‌توان نتیجه گرفت که ویزای شنگن از اعتبار بالایی برخوردار می‌باشد.

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن در 3 نوع مختلف صادر می‎شود که موارد زیر هستند:

 1. ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای
 2. ویزای ملی
 3. ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای

صدور این نوع ویزا تحت شرایط خاص و اضطراری صورت می‌گیرد. دریافت این ویزا به معنای، مجوز سفر به کشوری است که از آن ویزا را دریافت کرده‌اید. همچنین چندین کشور محدود دیگر که در زمان اخذ ویزای شما مشخص شده‌اند. به غیر از کشورهای تعیین شده، نمی‌توانید به هیچ کشور دیگری حتی اگر عضو شنگن نیز باشند سفر کنید.

درصورتی که تمایل به تغییر مدت زمان این نوع ویزا دارید، شرایط شما باید توسط مسئولین اخذ بررسی شود. ممکن است نوع ویزا به ویزای ترانزیت یا کوتاه‌مدت تبدیل شود.

ویزای ملی

ویزای ملی شنگن به ویزای نوع D نیز شناخته می‌شود. این ویزا مخصوص افرادی است که قصد اقامت دائم و یا مهاجرت تحصیلی و کاری به هر یک از کشورهای عضو شنگن را دارند. در این نوع ویزا فرد مجاز است تا در مدت معین شده به کشورهای عضو سفر داشته باشد؛ اما پس از اتمام این زمان باید به کشور خود بازگردد. ویزای ملی خود به دو نوع ویزای دیگر تقسیم‌بندی می‌شود:

ویزای سینگل ملی

با دریافت نوع سینگل ویزای ملی، شما اجازه ورود به یکی از کشورهای شنگن را به مدتی محدود خواهید داشت، به طور مثال: به قصد گردشگری یا درمانی. پس از اتمام این مدت باید به کشور خود بازگردید.

ویزای مولتی ملی

با دریافت نوع مولتی از این ویزا، شما مجاز به سفر هر تعداد از کشورهای شنگن خواهید بود. همچنین اگر قصد اقامت بیشتر در کشور مورد نظر خود را دارید، می‌توانید برای دریافت ویزای مولتی ملی اقدام کنید.

در زمان دریافت ویزای شنگن، بهترین کار درخواست از سفارت کشوری است که می‌خواهید بیشترین زمان را در آن سپری کنید.

ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اتحادیه، عموما به قصد گردشگری در کشورهای عضو شنگن صادر می‌شود. با داشتن این ویزا، شما می‌توانید هر 6 ماه به کشورهای عضو شنگن سفر کنید یا در آن‌ها اقامت داشته باشید. مدت اقامت شما از زمان ورودتان به کشور مقصد محاسبه خواهد شد. همچنین مدت زمان کلی سفر شما 90 روز می‌باشد.

شرایط دریافت ویزای شنگن

هر کشور اروپایی برای صادر کردن ویزای متقاضیان در حالت عادی، شرایط متفاوتی با دیگری دارد؛ اما طبق قرارداد شنگن تمامی این کشورها باید مانند هم عمل کنند. به همین خاطر در بسیاری از موارد مشابه هستند. مهم‌ترین امر نیز رزرو وقت سفارت است.

زمان مناسب درخواست ویزای شنگن

حداکثر زمان برای ارسال درخواست ویزای شنگن، 6 ماه قبل از آغاز سفر شما است. حداقل زمان نیز 15 روز پیش از سفر است. به شما توصیه می‌شود اگر شرایط اضطراری برای دریافت ویزا ندارید، در زودترین موعد اقدام به دریافت این ویزا نمایید. دلیل این امر، تاخیرهای احتمالی هستند که ممکن است در روند دریافت ویزا پیش بیایند. پس تا حد ممکن سریع‌تر و زودتر از موعد برای دریافت ویزای شنگن اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزا

لیست کامل مدارک مورد نیاز جهت ارسال به سفارت کشور مورد نظر، در بخش زیر آورده شده‌اند:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا(به ازای هر نفر)
 • گذرنامه معتبر دارای 3 تا 6 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس مناسب پاسپورت
 • شناسنامه و مدارک هویتی
 • سند تمکن مالی
 • مدارک ملکی
 • مدارک ازدواج یا خانوادگی(جهت اثبات روابط خانوادگی شما در کشور مبدا)
 • بلیط رفت و برگشتی پرواز
 • سند اجازه اسکان در کشور مورد نظر
 • 60 تا 120 یورو پول نقد(هزینه دریافت ویزا)
 • بیمه سفر با پوشش درمانی تا 30,000 یورو در حوزه شنگن

درصورتی که قصد شما از سفر به کشورهای حوزه شنگن متفاوت باشد، احتمال دارد که سفارت از شما مدارک دیگری نیز درخواست کند.

هزینه دریافت ویزای شنگن

هزینه دریافت ویزا به کشور مقصد شما بستگی دارد؛ اما به صورت میانگین هزینه ویزای شنگن عادی برای مسافران 450 یورو و هزینه ویزای مولتی 550 یورو خواهد بود.

ویزای شنگن، برای متقاضیان سفر به کشورهای عضو قرارداد تحت شرایط خاصی صادر می‌شود. این ویزا انواع مختلفی دارد. می‌توان از طریق برخی، برای اقامت دائم اقدام کرد. عموم ویزاهای شنگن مدت و تاریخ انقضا دارند. پس از اتمام این تاریخ، مسافران باید به کشور مبدا خود بازگردند. اشخاص می‌توانند به اهداف متفاوتی چون: گردشگری در کشور مقصد، کار، تجارت، امور درمانی و تحصیلی ویزای شنگن را دریافت کنند.

اگر شما نیز متقاضی دریافت ویزای شنگن هستید و تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید، می‌توانید با مشاوران باتجربه موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید. ما شما را تا مهاجرت به کشور مورد نظر و تحقق رویاهایتان همراهی خواهیم کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *