آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

آوسبیلدونگ پرستاری آلمان یک دوره کارورزی است که کشور آلمان برای جذب پرستار برگزار می‌کند. معنی لغوی واژه آوسبیلدونگ Ausbildung “کارورزی در دوره‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای” است. آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان از 2.100 ساعت آموزش تئوری و 2.500 ساعت آموزش عملی تشکیل شده است. این دوره خود شامل حقوق بوده و فرد در حین کارآموزی، یک حقوق جزئی نیز دریافت می‌کند. بعد از اتمام این دوره متقاضی می‌تواند در سمت شغلی پرستاری مشغول به کار شود. لازم به ذکر است که افرادی که دراین دوره شرکت می‌کنند؛ شامل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان پرستاری نیستند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

به‌عبارتی افرادی که به شغل پرستاری علاقه دارند؛ اما تحصیلات آکادمیک این رشته را ندارند؛ می‌توانند در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان شرکت کنند. این دوره 3 سال به طول می‌انجامد. بعد از اتمام این دوره متقاضی مجوزهای لازم را برای کار کردن به‌عنوان یک پرستار دریافت می‌کند.

در آوسبیلدونگ پرستاری آلمان تلاش می‌شود که افراد با تکنیک‌های عملی دوره ببینند. آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان شامل 70 درصد آموزش تئوری و 30 درصد آموزش عملی است.

مزایا آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان

شرکت در آوسبیلدونگ از بهترین پلن‌های مهاجرت است. شرکت در این دوره مزایای زیادی دارد. از جمله مهم‌ترین مزایا این دوره عبارت‌اند از:

 • کسب دانش تئوری و عملی: متقاضی با شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری آلمان می‌تواند همزمان آموزش تئوری و عملی در خصوص پرستاری دریافت کند.
 • کسب درآمد در طول دوره: متقاضی در ازای بخشی از فعالیت‌های خود در دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان درآمد کسب می‌کند.
 • عدم پرداخت شهریه: از مهم‌ترین مزایای آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، رایگان بودن آن است. دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان برخلاف کشورهای دیگر، کاملا رایگان برگزار می‌شود.
 • امکان دریافت اقامت رایگان: آلمان همواره فرصت‌های شغلی زیادی در زمینه پرستاری دارد. در نتیجه استخدام افراد دوره‌دیده در این زمینه، جزو اولویت‌های دولت آلمان است. فارغ‌التحصیلان این دوره به‌سادگی می‌توانند کار پیدا کرده و اقامت کشور آلمان را دریافت کنند.
 • کار تضمینی برای پرستاران: آمارها نشان می‌دهد که تقریبا تمام فارغ‌التحصیلان این دوره در نهایت موفق به استخدام در حوزه پرستاری شده‌اند.
 • تقاضا برای جذب پرستار: آلمان جمعیت مسنی دارد. به همین دلیل همواره فرصت‌های شغلی برای پرستاران وجود دارد.

شرایط آوسبیلدونگ پرستاری آلمان (شرایط سنی، طول دوره، سطح زبان، مدارک مورد نیاز)

شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان شرایط ساده‌ای دارد و درصد پذیرش در این دوره بسیار بالا است. از مهم‌ترین شرایط شرکت در این دوره عبارت‌اند از:

 • متقاضی باید دوره تحصیلی 12 ساله را در کشور خود به اتمام رسانده باشد
 • برای ورود به آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان باید حداقل معدل 15 داشته باشید.
 • متقاضی باید حداقل 18 سال داشته باشد.
 • متقاضی باید در زبان آلمانی مهارت کافی داشته و حداقل رتبه B2 دریافت کند.
 • متقاضی باید از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشد.
 • متقاضی باید گواهی عدم سوءپیشینه خود را به دولت آلمان نشان دهد.

آوسبیلدونگ پرستاری در آلمانهزینه آوسبیلدونگ

شرکت در دوره‌ای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه ندارد. تنها هزینه محتمل برای شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، هزینه ثبت‌نام و خدمات رفاهی است. دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری تماما رایگان هستند.

حتی فرد در ازای انجام برخی از کارهای عملی، حقوق هم دریافت می‌کند.

تمکن مالی

آموزش و شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان رایگان است؛ اما برای تامین هزینه‌های زندگی، دانشجو باید از تمکن مالی نسبی برخوردار باشد. تمکن مالی دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان به نسبت کمک‌هزینه و حقوقی که در دوره‌ها دریافت می‌کنید؛ متفاوت است. هرچه حقوق و کمک‌هزینه بیشتری دریافت کنید؛ دولت تمکن مالی کمتری برای شما تعیین می‌کند.

هزینه زندگی در آلمان حداقل 860 یورو در ماه است. معمولا این میزان با حقوق ماهانه فرد تامین می‌شود. درصورتی که حقوق متقاضی کمتر از این مقدار باشد؛ باید کسری این مبلغ را به عنوان تمکن مالی در یک حساب مسدود نگه دارد.

درآمد

متقاضی با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، حقوق دریافت می‌کند. مطابق قانون متقاضی در سال اول شرکت در آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان ماهانه 1190 تا 1230 یورو دریافت می‌کند. حقوق ماهانه شرکت‌کنندگان این دوره در ماه‌های دوم و سوم بیش از 1200 یورو است. درآمد ماهانه پرستاران به نسبت شهر و موقعیت مکانی که در آن زندگی می‌کنند؛ متفاوت است. ریز درآمد ماهانه متقاضیان دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان به شرح زیر است:

سال تحصیلیدرآمد به یورو
سال اول1190 تا 1231
سال دوم1250 تا 1297
سال سوم1350 تا 1403

لیست مراکز آموزشی برای آوسبیلدونگ

مراکز مختلفی این دوره آوسبیلدونگ را در آلمان ارائه می‌دهند. در ادامه لیست مراکز آموزشی آوسبیلدونگ پرستاری آلمان را می‌خوانید:

 • دانشگاه علمی‌کاربردی هامبورگ (University of Hamburg)
 • دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München)
 • دانشگاه ارلانگن (University of Erlangen-Nuremberg)
 • دانشگاه فرانکفورت (University of Frankfurt)
 • دانشگاه درسدن ((Dresden University of Technology
 • دانشگاه پزشکی برلین (Berlin Medical University)
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)
 • دانشگاه فرایبورگ (University of Freiburg)
 • دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)

مراکز آموزشی برای آوسبیلدونگ پرستارینحوه آموزش دوره آوسبیلدونگ در آلمان

دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان به‌صورت ترکیبی از آموزش علمی و تئوری است. 70 درصد از آموزش‌ها به‌صورت عملی و 30 درصد باقی‌مانده تئوری هستند. درصورتی‌که در کالج آموزش می‌بینید؛ ابتدا به‌صورت موضوعی در کالج مباحث تئوری آموزش داده می‌شوند. سپس در دوره‌های خاص در مراکز درمانی، دوره‌های عملی را آموزش می‌بینید. در ترم‌های آخر تمرکز بیشتری روی آموزش‌های عملی دارند.

همچنین متقاضی می‌تواند حوزه تخصصی آموزش خود را انتخاب کند یا در تمام زمینه‌ها آموزش ببیند. آموزش‌های دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان معمولا شامل مراقبت‌های طولانی مدت در بیمارستان یا مراقبت‌های سرپایی و مراقبت طولانی مدت در خانه است. در این دوره متقاضی همواره در خصوص نحوه رفتار با گروه‌های مختلف مردم و رفتار با گروه‌های مختلف بیماران در درمان‌های بستری یا سرپایی آشنا می‌شود.

مراحل دریافت ویزای آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

برای شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان شما به ویزای آوسبیلدونگ آلمان نیاز دارید. این ویزا برای شرکت در دوره‌های کاری و مهارت‌آموزی در آلمان طراحی شده است.

مدارک لازم برای دریافت ویزا آوسبیلدونگ پرستاری آلمان:

 • عکس گذرنامه بیومتریک
 • انگیزه‌نامه
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • مدرک زبان آلمانی
 • ریز سوابق کاری و رزومه
 • رزومه کاری
 • بیمه درمانی مسافرتی با اعتبار شش‌ماهه
 • اثبات تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده

پروسه دریافت پذیرش آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، حداقل 4 ماه به طول می‌انجامد. شما می‌توانید پیش از تکمیل مدرک زبان، پروسه پذیرش آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان را شروع کنید تا زمان شما از دست نرود.

سیستم نمره‌دهی در دوره‌های آوسبیلدونگ

نمرات این دوره توسط آموزشگاهی که آموزش تخصصی و حرفه‌ای متقاضی را تقبل می‌کند و همچنین شرکتی که دوره کارآموزی در آن انجام می‌شود؛ تعیین می‌شود. سیستم نمره‌دهی به نسبت عملکرد متقاضی در امتحانات تخصصی و همچنین عملکرد او در دوره کارآموزی تعیین می‌شود.

ویزای همراه آوسبیلدونگ

درصورتی‌که متقاضی تمکن مالی برای تامین هزینه‌های خانواده خود را داشته باشد؛ می‌تواند در حین شرکت در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان افراد خانواده‌اش را هم با خودش ببرد. با ارائه مدارک اثبات تمکن مالی، متقاضی می‌تواند اعضا خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با خود به آلمان ببرد.

شغل پرستاری در آلمانکار پس از دوره آوسبیلدونگ

درصورتی‌که متقاضی بتواند دوره سه‌ساله آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان ‌را به اتمام برساند؛ می‌تواند برای کار آماده شود. در پایان این دوره، آن‌ها مجاز هستند تا در آلمان یا دیگر کشورهای اروپایی به‌عنوان پرستار مشغول به کار شوند.

دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان با تاکید بر مهارت عملی این افراد، ترتیبی می‌دهد که افراد با مهارت بالا در این دوره‌ها آموزش ببینند. به‌این‌ترتیب بعد از اتمام دوره و شرکت در آزمون‌ها، آن‌ها می‌توانند جواز کار به‌عنوان پرستار را به دست بیاورند.

همواره فرصت‌های شغلی خوبی برای فارغ‌التحصیلان این دوره وجود دارد.

دولت آلمان بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان به متقاضیان اجازه می‌دهد تا ویزا خود را برای 12 ماه تمدید کنند تا در این مدت بتوانند در جستجو کار باشند. کسانی که در این دوره‌ها شرکت می‌کنند؛ می‌توانند در بیمارستان‌های بخش‌های داخلی، جراحی، اتاق‌های عمل، بخش مراقبت‌های ویژه، بخش زنان و زایمان، سرای سالمندان و غیره مشغول به کار شوند.

لازم‌به‌ذکر است که پیش از شروع کار، پرستاران باید از نظر سلامت جسمی و روانی تایید شوند. همچنین هیچگونه سوابق کیفری نداشته باشند.

میزان حقوق بعد از آوسبیلدونگ پرستاری آلمان

پرستاران نهایتا برای 42 ساعت در هفته می‌تواند مشغول به کار باشند. درآمد پرستاران در این بازه زمانی به نسبت میزان مهارت، محلی که در آن مشغول به کار هستند و سایر موارد متفاوت است.

عنوان درآمدمیزان درآمد
حداقل حقوق سالانه42 هزار یورو
میانگین درآمد سالانه30.872 یورو
بالاترین میزان درآمد43 هزار یورو

مهم‌ترین موارد تاثیرگذار در میزان حقوق پرستاران عبارت‌اند از:

سوابق کاری و میزان تبحر متقاضی در رشته پرستاری تاثیر زیادی در دریافت حقوق دارد. پرستارانی که 2 تا 5 سال سابقه کاری دارند؛ می‌توانند تا 2 هزار و 500 یورو حقوق در ماه دریافت کنند. با بیشتر شدن میزان تجربه و مهارت پرستار، میزان حقوق آن‌ها هم افزایش پیدا می‌کند.

مدرک تحصیلی پرستاران تاثیر زیادی در میزان حقوق آن‌ها دارد. پرستارانی که لیسانس دارند؛ همواره درآمد بیشتری از پرستارانی که دیپلم دارند؛ دریافت می‌کنند.

بانوان پرستار معمولا 6 درصد بیشتر از آقایان حقوق دریافت می‌کنند.

پرستاران در آلمان معمولا هر 19 ماه افزایش درآمد 9 درصدی دارند.

فرصت‌های شغلی

بعد از اتمام دوره‌های کارآموزی، متقاضی می‌تواند به‌عنوان یک پرستار در محیط‌های متنوع مشغول به کار شود. این افراد محدودیتی در انتخاب شهر ندارند. همچنین می‌توانند در هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا که بخواهند، کار کنند؛ بنابراین فارغ‌التحصیلان دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان همواره می‌توانند در بیمارستان‌ها، خانه سالمندان، مراکز مراقبتی یا تخصصی آلمان و مراکز بهداشتی مشغول شوند.

اقامت دائم بعد از آوسبیلدونگ

کافی است بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ تا دو سال در کشور آلمان در یک موقعیت شغلی مشغول شوید. درنهایت شما می‌توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. به‌عبارتی بعد از 3 سال دوره پرستاری و 2 سال اشتغال، بعد از 5 سال شما اقامت آلمان را دریافت می‌کنید.

سخن آخر

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ پرستاری آلمان و دریافت ویزا آوسبیلدونگ یکی از پلن‌های مهاجرت به این کشور است. کافی است شما در این دوره مشغول به کار شده و در امتحانات نهایی، قبول شوید. در نهایت می‌توانید در فرصت‌های شغلی پرستاری مشغول به کار شده و بعد از مدتی اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. پرستاری از جمله مشاغل خوب در کشور آلمان است که همواره فرصت‌های استخدام زیادی دارد.

متقاضی با شروع دوره سه‌ساله آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان، می‌تواند یک حقوق مکفی دریافت کند. همچنین بعد از آن با شروع کار در عنوان شغلی پرستاری، همواره درآمد خوبی کسب خواهد کرد. به‌علاوه متقاضی می‌تواند با مدرک دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان در سایر کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شود.

سوالات متداول

1- برای ورود به دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان، چه شرایطی باید داشته باشیم؟

بعد از اتمام دوره ۱۲ساله تحصیل و کسب حداقل معدل 15 می‌توانید برای شرکت در این دوره‌ها اقدام کنید. همچنین متقاضی باید بیش از 18 سال داشته باشد و از تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی در آلمان برخوردار باشد.

2- بازار کار رشته پرستاری در آلمان چگونه است؟

مسن بودن جمعیت آلمان و ایجاد فرصت‌های شغلی در این کشور همواره سبب شده است که آینده خوبی برای رشته پرستاری متصور شویم.

3- دوره آوسبیلدونگ پرستاری در آلمان چه تفاوتی با تحصیل پرستاری در دانشگاه دارد؟

دانشجویان برای تحصیل، حقوق دریافت نمی‌کنند؛ اما متقاضیان این دوره می‌توانند در ازای انجام کارهای عملی، حقوق دریافت کنند. ازاین‌گذشته در این دوره تاکید بیشتری بر یادگیری عملی کارها می‌شود.

4- آیا می‌توان با زبان انگلیسی در این دوره‌ها شرکت کرد؟

خیر؛ برای شرکت در این دوره‌ها باید روی زبان آلمانی مسلط باشد. باید حداقل رتبه B2 را دریافت کنید.

5- آقا افرادی که در دوره آوسبیلدونگ پرستاری آلمان شرکت می‌کنند؛ به‌اندازه دانشجویان دوره پرستاری شانس برای پیدا کردن شغل دارند؟

بله؛ این افراد در صورت داشتن مهارت و دانش به‌اندازه فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری با فرصت‌های شغلی متعدد مواجه خواهند بود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *