دوره زبان انگلیس

یادگیری زبان انگلیسی اصلی‌ترین دغدغه دانشجویان و متقاضیان مهاجرت است. زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی محسوب می‌شود. برای اشتغال، زندگی حتی تحصیل در اغلب کشور‌های جهان تسلط به این زبان اهمیت فراوانی دارد. انگلستان یکی از برترین کشور‌های جهان در حوزه ارائه دوره‌های آموزشی زبان به‌حساب می‌آید. سالانه دانشجویان بین‌المللی فراوانی تنها برای شرکت در چنین دوره‌هایی وارد بریتانیا می‌شوند. کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی بعد از بررسی شرایط هر یک از متقاضیان، بهترین دوره و کالج را به آن‌ها پیشنهاد خواهند کرد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مهاجرت به انگلیس از طریق دوره زبان

شرکت در دوره‌های زبان و پذیرش از دانشگاه‌های بریتانیا یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ورود به این جزیره باشکوه و تاریخی است. شرکت در این دوره‌ها مسیر برای پذیرش در مقطع کارشناسی، ارشد حتی دکترا را ساده می‌کند. طول این دوره‌ها با هم متفاوت است.

زمان دوره‌ها را می‌توان بین یک هفته تا یک سال تعیین کرد. این دوره‌ها بر تقویت مهارت‌های کلیدی مانند نوشتن، خواندن، شنیدار و صحبت‌کردن متمرکز هستند. در برخی دانشگاه‌های این کشور، دوره زبان برای دانشجویان بین‌المللی به‌صورت pre-sessional ارائه می‌شود. اما دوره‌های موجود در دانشگاه‌ های انگلیس شامل موارد زیر هستند:

دوره انگلیسی عمومی یا General English

شرکت در این دوره برای افزایش متقاضیان کار، تحصیل یا زندگی در England بهترین گزینه است. زیر این دوره بر آموزش مفاهیم پایه و توانایی صحبت و درک مطلب متمرکز است. ارائه مفاهیم کاربردی برای انجام کار‌های روزمره در‌ای دوره نقش بسزایی در افزایش اعتماد‌به‌نفس دانشجویان دارد.

دوره انگلیسی آکادمیک

این دوره بر ارائه مهارت‌های برای تقویت توانایی یادداشت‌برداری، خواندن، نوشتن دانش‌آموزان قبل از ورود به دانشگاه متمرکز است. البته، دانشجویان متقاضی پذیرش در مقطع ارشد باید در کلاس‌های پیشرفته شرکت کنند. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان انگلیسی آکادمیک ر به برنامه‌های زیر تقسیم کرد:

 • برنامه Pre-sessional
 • برنامه International Foundation Year and International Year One برای شرکت در دوره کارشناسی
 • برنامه English language development program
 • برنامه Pre-Masters

دوره انگلیسی تجاری یا Business English

این دوره از طریق ارائه آموزش‌های لازم به تقویت مهارت‌ها، تکنیک‌های مصاحبه، مدیریت و توانایی مذاکره تاجران می‌پردازند. اگر هدف شما از مهاجرت شرکت در فعالیت‌های تجاری است باید در این دوره ثبت نام کنید.

دوره Exam Preparation

شرکت در این دوره دانشجویان و دانش‌آموزان را برای امتحاناتی مانند تافل، آیلتس، GMAT، TOEIC و Cambridge First آماده می‌کند. تقویت مهارت‌های موردنیاز برای موفقیت در آزمون اولویت اصلی این دوره به‌حساب می‌آید.

مزایای دوره زبان در انگلیس

کلاس‌ها و دوره‌های زبان زیادی در ایران برگزار می‌شود. سوال اصلی این است که چرا باید شرکت در کالج‌های بریتانیا را در اولویت قرار دهیم؟ بدون شک، شرکت در کلاس‌های ایران به اندازه تحصیل در کالج‌های England کاربردی نیست.

در ایران یادگیری و استفاده از زبان انگلیسی تنها به کلاس محدود می‌شود. اما موسسات آموزشی انگلستان شرایط برای یک تجربه واقعی را فراهم می‌کنند. سایر مزایای شرکت در دوره زبان شامل موارد زیر است:

 • شخصی‌سازی برنامه‌ها بر اساس نیاز متقاضی
 • استفاده از سبک تدریس پویا برای یادگیری بهتر
 • کیفیت بالای کالج‌ها
 • تمرین روزانه مهارت‌های زبانی به دلیل زندگی در محیط واقعی
 • تأثیر فراوان یادگیری زبان انگلیسی بر بهبود آینده شغلی و تحصیلی
 • آشنایی با فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم بریتانیا

هزینه تحصیل در دوره‌های زبان به نوع برنامه آموزشی و کالج محل تحصیل وابسته استهزینه دوره زبان در انگلیس

محاسبه هزینه برنامه‌های زبان باید قبل از اقدام به دریافت ویزا و مهاجرت انجام شود. با یک بررسی ساده متوجه خواهید شد که میانگین هزینه این برنامه بین ۵۴۰ تا ۸۵۰ پوند در هر هفته متغیر است. عوامل مختلفی مانند نوع دوره، کالج و شهر محل تحصیل مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت نهایی برنامه‌های آموزشی هستند. هزینه تحصیل در پایتخت بریتانیا یا شهر‌های کوچک بیشتر است.

نکته مهم این است که بعد از مهاجرت به انگلیس در پرداخت شهریه هیچ تفاوتی بین شهروندان این کشور و دانشجویان بین‌المللی وجود ندارد. شرکت در دوره‌های پاره وقت هزینه کمتری دارد. اما این دوره بیشتر برای افراد مشغول به تحصیل یا کار مناسب است. اگر، یادگیری زبان در زمان کوتاه برای شما اهمیت دارد باید شرکت در دوره‌های فشرده را در اولویت قرار دهید.

اما هزینه این دوره‌ها حدود ۱۳۰۰ پوند برای ۳۰ ساعت در هفته محاسبه شده است. عواملی مانند هزینه اخذ ویزا، بلیط، اجاره محل سکونت، حمل‌ونقل، خوراک و خرید کتاب نیز باید به مبلغ شهریه اضافه شد.

هزینه دوره ها در دانشگاه انگلستان

برای اطلاع دقیق از هزینه هر یک از دوره‌های ارائه‌شده در کالج‌های England به جدول زیر دقت کنید:

دورهتعداد ساعات در هفتهشهریه هفتگی
آمادگی برای آزمون15210 تا 290 پوند
انگلیسی عمومی15160 تا 290 پوند
انگلیسی تجاری23380 تا 470 پوند
انگلیسی نامحدود30250 تا 400 پوند

شرایط دوره زبان در انگلیس

شرایط شرکت در دوره‌ها در کالج‌ها و دانشگاه‌های مختلف با هم فرق دارد. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان دوره‌های زبان را به دو دسته پاره وقت و تمام وقت تقسیم کرد. ارائه مدرک زبان انگلیسی برای شرکت در دوره‌های پاره وقت الزامی نیست. اما شرکت در دوره‌های پاره وقت یا کوتاه‌تر از یک سال برای متقاضیان ایرانی پیچیده است. زیرا احتمال دریافت ویزا برای شرکت در این برنامه‌ها وجود ندارد.

در مواردی که هدف شما از ثبت نام در کالج‌های زبان، آمادگی برای ورود به دانشگاه و تحصیل در انگلیس باشد ارائه مدرک آیلتس با نمره 5/6 لازم است. اگر، متقاضی نیم نمره کمتر از حدنصاب کسب کند به‌دلیل پذیرش مشروط از دانشگاه واجد شرایط برای شرکت در دوره‌های پاره وقت خواهد بود.

شرایط پذیرش از کالج‌های زبان تنها به این مورد محدود نمی‌شود. اغلب دوره‌های تمام وقت برای بزرگسالان برگزار می‌شود.

سن بالای ۱۸ سال‌یه‌عنوان یکی از شرط‌های اصلی ورود به این دوره‌ها تعیین شده است. توصیه ما این است که از کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی به‌منظور کسب اطلاعات دقیق برای پذیرش در دوره‌های زبان کمک بگیرید.

لیست کالج‌های زبان انگلیس

تحصیل در کالج شرایطی فراهم می‌کند که قبل از ورود به دانشگاه یا بازار کار فرصت مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی مانند یک شهروند عادی پیدا کنید. تنوع کالج‌ها و برنامه‌های آموزشی انتخاب را کمی سخت و پیچیده می‌کند. این مرحله باید بر اساس نیاز و بودجه متقاضی انجام شود. اگر به‌دنبال شناخت دوره‌ها و هزینه کالج ‌های انگلیس هستید به جدول زیر توجه داشته باشید.

نام کالجهزینهشرایط و دوره ها
کالجLSI Portsmouth12800 تا 13060 دلارسن بالای 18 سال، دوره زبان بالای 30 سال، دوره آنلاین، دوره انگلیسی عمومی، دوره‌های لازم برای ورود به بازار کار، دوره آمادگی برای کمبریج، دوره آکادمیک و دوره سفارشی
کالج ویمبلدون8500 تا 19050 دلارکودکان و بزرگسالان، دوره عمومی، آمادگی برای آیلتس، آمادگی برای آزمون کمبریج، دوره بزرگسالان و کودکان
گروه زبان نیوکالج300 تا 16900 دلارکودکان و بزرگسالان، دوره عمومی، آمادگی برای آیلتس، دوره آمادگی مهارت‌های زبان، انگلیسی تجاری، زبان انگلیسی برای کودکان بالای 12 سال و دوره‌های تابستانه
کالج ELC15700 تا 16900 دلارکودکان و بزرگسالان، دوره انگلیسی عمومی، آمادگی برای آیلتس، آمادگی برای کمبریج، دوره‌های تابستانی
کالج ISCA700 تا 1500 دلارکودکان و بزرگسالان، دوره فشرده آمادگی برای کمبریج، دوره انگلیسی نوجوانان و جوانان

مدارک لازم برای پذیرش در دوره زبان

آگاهی از مدارک موردنیاز و ارسال به‌موقع آن‌ها نقش مهمی در تسهیل فرایند پذیرش و ثبت نام متقاضیان دارد. اصلی‌ترین مدارک عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر (ویزای شما حداقل باید یک صفحه خالی داشته باشد).
 • ارائه مدارک هویتی
 • مدرک زبان در صورت نیاز (این مرحله بیشتر برای افراد متقاضی پذیرش از دانشگاه‌های England ضروری خواهد بود).
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌های زندگی (در این مرحله باید موجود حساب شما بیش از ۱۰۰۰ پوند باشد).
 • گواهش شرکت در دوره (در این گواهی باید اطلاعاتی مانند زمان دوره، ساعات کلاس در هفته و میزان شهریه مشخص شده باشد).
 • مشخص مالی حامی (در صورت وجود اسپانسر باید اطلاعات مالی او مانند میزان درآمد، فیش حقوق، پس انداز و شغل او ارائه شود).
 • گواهی پرداخت شهریه کالج
 • ارائه برنامه سفر مانند آدرس محل اقامت، بلیط هواپیما، بیمه و غیره
 • انجام آزمایشات لازم به‌ویژه سل
 • ارائه اطلاعات تماس و آدرس والدین

مدارک لازم برای افراد زیر 18 سال

البته مدارک موردنیاز برای افراد کمتر از ۱۸ سال کم متفاوت است.

 • رضایت‌نامه کتبی از والدین: این مدرک برای افرادی ضروری است که بدون والدین خود اقدام به دریافت ویزا و سفر به انگلستان می‌کنند.
 • ارائه آدرس دقیق محل سکونت قیم

البته، افراد زیر ۱۸ سال در صورت سفر با والدین به این مدارک نیاز دارند:

 • ارائه مدارک لازم مبنی بر همراهی یک یا دو والدین با متقاضی: در این شرایط هنگام خروج یا ورود متقاضی باید یکی از والدین همراه او باشد.
 • اعلام درخواست مجزا برای دریافت ویزای متقاضی و همراه

برای شرکت در دوره‌های بلندمدت بالای ۱۱ ماه دریافت ویزای تحصیلی ضروری استویزای دوره زبان انگلیس

متقاضیان تحصیل در این دوره‌ها باید بدانید که دریافت ویزای عمومی شرط لازم برای ثبت نام در کالج‌های زبان نیست.

دانشجویان از طریق دریافت ویزای کوتاه مدت اجازه ثبت نام و شرکت در برنامه‌های زبان دریافت می‌کنند. اعتبار ویزای تحصیلی کوتاه مدت بین ۶ تا ۱۱ ماه است. برای دریافت آن باید مبلغی حدود ۲۰۰ پوند بپردازید. اگر، دوره تحصیلی شما طولانی‌تر از ۱۱ ماه شد باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

دارندگان ویزای تحصیلی محدودیتی برای ثبت نام در دوره‌های کوتاه یا بلند مدت کالج‌های انگلستان ندارند. مزیت دیگر دریافت ویزای تحصیلی این است که شرایط لازم برای تغییر برنامه آموزشی را فراهم می‌کند. اما پرداخت حق بیمه یکی از پیش‌شرط‌های لازم برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس به حساب می‌آید. این مبلغ نیز در حدود ۴۷۰ پوند تعیین شده است.

محدودیت‌های ویزای زبان

 • با ‌این ویزا اجازه شرکت در دوره‌های دیگر یا تغییر دوره ندارید.
 • نمی‌توانید در مدرسه دولتی درس بخوانید.
 • برای کار نیازمند دریافت مجوز‌های مجزا هستید.
 • شرایط برای تمدید ویزای زبان وجود ندارد.
 • نمی‌توان از آن برای الحاق والدین یا بستگان استفاده کرد.
 • از مزایای بازنشستگی یا بهره‌مندی از صندوق حمایت دولتی برخوردار نخواهید شد.

خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی

شرکت در برنامه مهاجرت از طریق دوره زبان می‌تواند آینده شغلی و تحصیلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. با عملکرد هوشمندانه می‌توانید آینده خود را تضمین کنید. اما موفقیت در این مسیر به تنهایی امکان‌پذیر نیست. اهمیت آینده هموطنان باعث‌شده که موسسه مهاجرتی اصطهباناتی از طریق ارائه خدمات کارشناسی در حوزه مهاجرت، اخذ ویزا، پذیرش از دانشگاه، دریافت جاب آفر، تبدیل ویزا و بسیاری موارد دیگر گامی مؤثر جهت کاهش دغدغه متقاضیان برداشته است.

جمع‌بندی

اگر به یادگیری زبان انگلیسی در یک محیط واقعی علاقه‌مند هستید باید پذیرش از کالج‌های بریتانیا را در اولویت قرار دهید.

دوره‌های این کالج‌ها به دو دسته بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود. برای شرکت در برنامه‌های کوتاه مدت به دریافت ویزای عمومی نیاز ندارید. اگر، طول دوره بیش از ۱۱ ماه باشد باید ویزای تحصیلی بگیرید. شهریه و هزینه شرکت در این برنامه‌های آموزشی به نوع دوره و کالج محل تحصیل بستگی دارد.

سوالات متداول

1-شرایط سنی لازم برای ثبت نام در کالج‌های زبان بریتانیا چیست؟

تقریبا هیچ محدودیت سنی تعریف نشده است. بر اساس نوع دوره، کودکان و بزرگسالان قادر به ثبت نام خواهند بود.

2-آیا می‌توان با ویزای توریستی هنگام سفر در این دوره‌ها ثبت نام کرد؟

بله، از طریق این ویزا محدودیتی برای شرکت در دوره‌های کوتاه مدت ندارید.

3-بعد از اتمام دوره کالج می‌توان در دانشگاه ثبت نام کرد؟

بله در مواردی که متقاضی مرحله اپلای را بلافاصله بعد از اتمام دوره انجام دهد شانس بالایی برای ثبت نام در دانشگاه خواهد داشت.

4-ویزای دوره زبان چقدر اعتبار دارد؟

ویزای زبان بین ۶ تا ۱۱ ماه اعتبار دارد. در صورتی که دوره بیش از ۱۱ ماه طول بکشد باید ویزای زبان به ویزای تحصیلی تبدیل شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *