معماری روسیه

دانش آموزانی که علاقه مند به ریاضیات کاربردی هستند می توانند تحصیل معماری در روسیه را دنبال کنند. بسیاری از کلاسها به افراد یاد می دهند که چگونه با طراحی اصول مهندسی و تکنیک های حل مسئله، خانه ها و ساختمان های مقرون به صرفه، بصری چشمگیر و ساختار پذیری برخورد کنند و یاد بگیرند. برای کسب اطلاع بیشتر می توانید ادامه مطلب را که به قلم متخصص مهاجرت تحصیلی موسسه حقوقی توسعه گران مهر نگاشته شده است، بخوانید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل رشته معماری در روسیه

تحصیل معماری در روسیه بر اساس معیار های غربی ساخته شده است و دارای مراحل پیوسته است: دوره لیسانس، دوره کارشناسی ارشد، و دکتری. برای دریافت مدرک، دانش جویان امتحانات را در موضوعات اصلی و برای نوشتن یک پایان نامه یا پروژه معماری می گذرانند. رشته های تحصیلی و تخصص معماران آینده، برنامه های آموزشی در زمینه های زیر ارائه می شود: معماری ساختمان های عمومی، مسکونی و صنعتی، طراحی محیط معماری، برنامه ریزی شهری، مدیریت شهری و توسعه فضایی و غیره می باشد. دوره ها، دانش بنیادی در تاریخ معماری، اصول پایه ای هنری مهارت های عملی در تهیه اسناد طراحی، نظارت بر کار ساخت و ساز را می آموزند. تحصیل معماری در روسیه عمدتا به زبان روسی انجام می شود، اما دوره هایی نیز به زبان انگلیسی وجود دارد. به عنوان مثال، “مدلهای پیشرفته شهر” (دانشگاه HSE، مسکو). دانشگاه ها دوره های فشرده زبان روسی را برای دانشجویان خارجی که در زمینه آموزش معماری در روسیه هستند، ارائه می دهند. این دوره ها از 40 ساعت آکادمیک تا یک سال (بسته به پیچیدگی و فراوانی مطالعات) می باشد. شما می توانید در دوره مربوط به سطح تحصیلات خود، در این بخش دوره زبانی را انتخاب کنید.

فقط تحصیلات تمام وقت معماری قابل دسترس برای ثبت نام می باشد. برای ورود به دانشگاه لازم است که یک گواهی از تحصیلات متوسطه، مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد یا دیپلم تخصصی (بسته به سطح برنامه) ارائه شود. کل لیست اسناد مورد نیاز برای پذیرش موجود است. پذیرش بر مبنای رقابتی صورت می گیرد. متقاضیان باید امتحان ورودی که در موضوعات اصلی، زبان، تاریخ می باشد را بگذرانند و مصاحبه شفاهی انجام دهند. داشتن مدرک در زمینه هنر، مزیتی برای متقاضیان است. دانشجویان خارجی با دعوت نامه از دانشگاه درخواست ویزای دانشجویی می کنند. ویزا باید سالانه تمدید شود. اطلاعات بیشتر در بخش ویزای دانشجویی روسیه را بیابید.

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های روسیه

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های روسیه

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه های روسیه

شرایط پذیرش دانشجویان خارجی تنها برای دوره های تمام وقت در دسترس است. برای ورود به دانشگاه ارائه مدرک دوره دبیرستان، مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد یا دیپلم تخصصی ( بسته به سطح برنامه) مورد نیاز است. لیست کامل مدارک مورد نیاز برای پذیرش در اینجا وجود دارد. پذیرش بر اساس رقابت انجام می شود متقاضیان باید در آزمون ورودی دروس پایه ( زبان و تاریخ) و همچنین در مصاحبه حضوری شرکت کنند. داشتن مدرک هنر برای متقاضیان یک مزیت است. دانشجویان خارجی با دعوت دانشگاه می توانند برای ویزای دانشجویی درخواست دهند. ویزا هر ساله تمدید می شود.

اگر شما برای دوره های پیشرفته درخواست می دهید (M.A./M.SC، PH.D، D.SC ( نیاز به ارائه مدارک تحصیلی مثل مدرک لیسانس یا دیپلم تخصصی در رشته مربوطه یا زمینه های مشابه است. الزامات مخصوصا در مقایسه با آمریکا و انگلستان نسبتا سخت است. بر خلاف برنامه های کارشناسی طیف وسیعی از برنامه های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می شود. مدارک زیر برای هر دانشجویی که می خواهد در دانشگاه های فدراسیون روسیه در هر زمینه ای آموزشی تحصیل کند مورد نیاز است. توصیه می شود که تمام متقاضیان اطمینان حاصل کنند که تمام مدارک مورد نیاز را به همراه فرم درخواست ارسال کرده اند. فرم درخواست را می توانید از وب سایت دانشگاه دانلود کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای دریافت راهنمایی تخصصی در مورد انتخاب درست رشته تحصیلی می توانید با ما تماس بگیرید. ما اینجا هستیم که به شما کمک کنیم و این اطمینان را به شما بدهیم که انتخاب مناسبی داشته باشید و به مقاصد تحصیلی خود دست پیدا کنید.

 • تکمیل فرم درخواست
 • کپی پاسپورت
 • کپی مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان
 • کپی مدرک دانشگاه ( در صورت موجود بودن)
 • دیگر مدارک تحصیلی( در صورت موجود بودن) 

هزینه های مورد نیاز برای برنامه انتخابی – به برنامه ها و سیستم هزینه تحصیل درخواست در خارج از کشور مراجعه کنید.

 بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل رشته معماری

بیش از 20 دانشگاه در برنامه دولت برای جذب دانشجویان خارجی و افزایش رقابت در دانشگاه ها شرکت می کنند. برنامه های معماری در موسسات زیر در دسترس است: 

 1. دانشگاه SUSU – شهر چلیابینسک
 2. دانشگاه FEFU – شهر ولادی وستوک
 3. دانشگاه RUDN – شهر مسکو
 4. دانشگاه SIBFU – شهر کراسنویارسک 
 5. دانشگاه HSE – شهر مسکو
 6. دانشگاه ITMO – سنت پترزبورگ
 7. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران ایوانوفو
 8. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران کازان
 9. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران مسکو
 10. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران پنزا
 11. آکادمی دولتی معماری و مهندسی عمران رستوف
 12. دانشگاه دولتی مهندسی عمران رستوف
 13. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران سنت پترزبورگ
 14. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران سامارا
 15. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران توسک
 16. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران تیومن
 17. آکادمی دولتی معماری و هنر یورال
 18. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران ولگراد
 19. دانشگاه دولتی معماری و مهندسی عمران وورونژ

 تحصیل رشته معماری در روسیه به زبان انگلیسی

تحصیل رشته معماری در روسیه مطابق با مدل غربی طراحی شده است و دارای مراحل به هم پیوسته است: مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد و دکترا. برای دریافت مدرک دانشجویان باید آزمون دروس اصلی را بگذرانند و پایان نامه یا پروژه معماری ارائه دهند. زمینه های آموزشی که در این برنامه تحصیلی برای معماران آینده ارائه می شود عبارتند از: معماری ساختمان های صنعتی، عمومی و مسکونی، طراحی محیط معماری، برنامه ریزی شهری، مدیریت توسعه شهری و غیره. برنامه ها دانش پایه از تاریخ معماری، اصول علمی ترکیب هنری، مهارت های عملی در ارائه مدارک طراحی و نظارت بر ساخت و ساز را نیز ارائه می دهد.

 • زبان آموزش دوره معماری در روسیه اساسا روسی است اما دوره هایی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد به طور مثال: دوره نمونه سازی اولیه شهرهای آینده در دانشگاه HSE مسکو

دانشگاه ها دوره های فشرده زبان روسی را برای دانشجویان خارجی که می خواهند در رشته معماری در روسیه تحصیل کنند ارائه می کنند. این دوره ها 40 ساعت یک ساله هستند ( بستگی به پیچیدگی و تعداد دوره ها دارد). شما میتوانید در این بخش دوره ها را مطابق با سطح آموزش خود انتخاب کنید.

بازار کار رشته معماری در روسیه

پیشرفت چنین کسب و کارهایی در روسیه به طور قابل توجهی کمتر از برخی از بخش های شرقی اروپا بوده است. البته در سال های آینده شاهد رشد قابل توجهی در این بخش خواهیم بود که باعث افزایش رونق ساخت و سازها در تقریبا تمامی مناطق روسیه و افزایش درآمد شخصی مردم و همچنین درآمد شرکت ها می شود. این زمینه هایی است که قبلا در بازار معماری ایجاد شده است. تقاضا برای بخش معماری متعاقبا توانایی ها را افزایش می دهد. 

بازار طراحی و معماری به شدت در تمام شهرهای اصلی رو به پیشرفت است اما شکی نیست که شهرهای پیشرو از نظر دفاتر معماری، کارگاه ها، استودیو ها و فعالیت ها، مسکو و سنت پترزبورگ هستند. هزینه های کارهای جدید طراحی و معماری در حال افزایش است. به طور میانگین، مشتریان بخش های لوکس باید بین 1 میلیون یورو تا 1.5 میلیون یورو برای آپارتمان های شخصی یا پروژه های مسکونی هزینه کنند و بین 5 میلیون یورو تا 20 میلیون یورو در بخش املاک تجاری هزینه کنند.

این افزایش سریع فعالیت ها در بازار روسیه در خارج از کشور روسیه مورد توجه قرار نگرفته است. سرمایه گذاران، توسعه دهنده گان، شرکت های تجهیزاتی و دیگر اشخاص علاقه مند متوقف باقی مانده اند. ارتباطات اشخاص خارجی و تامین کنندگان به طور پویا در حال افزایش است. جالب است بدانید که شرکت های خارجی کارکنان روسی زبان استخدام می کنند. امروزه زمانی که به نمایشگاه های تجاری مهم می روید متوجه می شوید که ارائه دهندگان برندهای اصلی کارکنان روسی زبان دارند.

بازار کار رشته معماری در روسیه

بازار کار رشته معماری در روسیه

رتبه و رنکینگ دانشگاه های روسیه برای تحصیل رشته معماری

وب سایت رنکینگ و رتبه بندی برترین دانشگاه های دنیا، Fifth annual US News علاوه بر رتبه بندی 1250 دانشگاه برتر دنیا تحلیل و بررسی بهترین دانشگاه های دنیا در زمینه رشته های تحصیلی متفاوت را نیز شامل میشود. این وب سایت از متودی متفاوت برای تعیین برترین دانشگاه های دنیا در 22 رشته تحصیلی مختلف استفاده کرده است. این رتبه بندی بر اساس رشته، توسط Clarivate صورت گرفته است. Clarivate اطلاعات و معیارهای مورد سنجش در رتبه بندی را تامین کرده و اطلاعات کتابسنجی بر اساس داده های Web of Science مشخص شده اند.

این رتبه بندی بر اساس رشته، که شامل رشته های آکادمیک، دانشکده ها و مدارس مرتبط با دانشگاه های مختلف مانند مدارس تجارت و پزشکی نمیشوند، بر اساس عملکرد پژوهشی دانشگاه ها در این رشته ها تعیین شده است. US News از داده های کتابسنجی متعددی من جمله نشریات و ارجاعات و همچنین شاخص های محبوبیت و شهرت جهانی و منطقه ای در هر یک از رشته ها کمک گرفته است.

در بسیاری از موارد، یک موسسه آموزشی در زمینه یکی از رشته های بخصوص عملکرد بسیار قوی ای داشته است اما در رتبه بندی کلی برترین دانشگاه های جهان که 1250 دانشگاه برتر در سر تا سر دنیا را در بر میگیرد جایگاهی ندارد. در مجموع 134 دانشگاه در رتبه بندی رشته ای مورد ارزیابی قرار گرفته اند اما در لیست 1250 دانشگاه برتر دنیا ورود نیافته اند. هفت کشور از جمله پرو، اندونزی، مالاوی، کنیا، الجزینه، ارمنستان و ویتنام از جمله کشور هایی هستند که در رتبه بندی بر اساس رشته توانسته اند جایگاهی داشته باشند اما در بین 75 کشور رنکینگ کلی وجود ندارند.

 • رتبه 419 دانشگاه دولتی مسکو لومونوسف
 • رتبه 518 دانشگاه ITMO
 • رتبه 528 دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ
 • رتبه 584 دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

هزینه تحصیل رشته معماری در روسیه

رشته معماری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تا حد زیادی با سایر رشته ها مانند هنر و طراحی پیوند خورده است. معماری در تاریخ انسان و انسان شناسی نقش بسیار موثری ایفا کرده چرا که هر کدام از ما در سازه هایی زندگی می کنیم که اجداد ما طراحی کرده اند. رشته های معماری همپوشانی زیادی با سایر رشته های آکادمیک مانند مهندسی عمران، طراحی گرافیک، طراحی و هنر تجربی کاربردی دارد.

معمار می بایست در تشخیص زیبایی، مفید بودن و مقاومت یک بنا تبحر داشته باشد. طی مدت زمان تحصیل در مدرسه معماری، در خصوص سبک های معماری، علم طراحی، طراحی سازه، معماری مناظر و طراحی سه بعدی آموزش خواهید دید. علاوه بر آن با کار با نرم افزارهای طراحی کامپیوتر مانند CAD و غیره آشنا می شوید که در طراحی، برنامه ریزی، تحلیل و بهبود کارهای طراحی به شما کمک میکند.

اخذ مدرک تحصیلی در رشته معماری در مورد قوانین و مقررات طراحی، اینکه کجا از این قوانین تابعیت کنید و کجا می توانید خلاقیت و نوآوری بیشتری به خرج دهید را به شما می آموزد. اینکه بدانید چگونه با بافت های مختلف، رنگها، کنتراست، نورپردازی و بسیاری دیگر از جنبه های معماری کار کنید از شما یک متخصص در زمینه طراحی ساختمان می سازد. البته، باید اطمینان حاصل کنید که دیدگاه شما در ساخت و ساز در راستای استانداردهای امنیتی و منابع موجود باشد.

هزینه تحصیل رشته معماری در روسیه

هزینه تحصیل رشته معماری در روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته معماری در کشور روسیه بین 1203 تا 6824 دلار در سال هزینه در پی خواهد داشت. هزینه تحصیل در مقطع تخصص بین 1221 تا 6076 دلار در سال است. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد از 1473 دلار شروع می شود و تا 8082 دلار در سال می تواند متغیر باشد. مقاطع دکتری نیز بین 1293 تا 4490 دلار در سال هزینه خواهند داشت. با مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) همراه باشید تا شما را از شرایط معماری روسیه و مهاجرت به روسیه به صورت کامل آشنا کنند. 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *