شرایط پذیرش دانشگاه معمار سینان

دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان؛ توسط مورخ، باستان شناس، موزه شناس، نقاش عثمان حمدی بیگ در سال 1882 تاسیس شد و آموزش دانشجویان خود را از دوم مارس 1883 آغاز کرد. این موسسه که اولین مدرسه هنر و معماری در کشور ترکیه است، در سال 1928 به آکادمی هنرهای زیبا تغییر نام داد و بدین ترتیب به اولین موسسه آموزش عالی در کشور ترکیه تبدیل شد که موفق به کسب عنوان آکادمی شده است. در سال 1969، این دانشگاه به ” آکادمی هنرهای زیبای دولتی استانبول ” تغییر نام داد. در 20 ژوئیه 1982، این آکادمی به ” دانشگاه معمار سینان ” تغییر نام داد. سرانجام، در دسامبر سال 2003، مدیریت دانشگاه آن خود را به ” دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان ” تغییر داد. از سال 1982 این موسسه برنامه های کارشناسی 4 ساله را ارائه می دهد.در این مقاله که به کوشش کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تهیه و تنظیم گردیده است، به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • تحصیل در دانشگاه معمار سینان
 • دانشکده های دانشگاه معمار سینان
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان
 • آزمون های زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان ترکیه
 • رتبه و رنکینگ دانشگاه معمار سینان

تحصیل در دانشگاه معمار سینان

دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان؛ برای پرورش فرهنگ، هنر، زیبایی شناسی، و آگاهی اجتماعی، کمالیستی، سکولار، ابتکاری، رقابتی، تفکر آزاد، افراد خلاق دانش حرفه ای معاصر را با انجام مداوم مسئولیت پیشرو بودن فراهم می آورد؛ این وظیفه ترویج و حمایت از مطالعات تحقیقی و توسعه در هنر، طراحی و علم، به اشتراک گذاری اطلاعات تولید شده در محافل دانشگاهی ملی و بین المللی و جامعه است. چشم انداز دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان این است که با حفظ ساختار معاصر و اصیل خود، یک نهاد پیشرو در جهان در هنر، طراحی و علم باشد. دانشگاه معمار سینان دارای قدمتی طولانی بوده، و دارای سه دانشکده، هنرستان دولتی و، سه مؤسسه است.

تحصیل در دانشگاه معمار سینان

تحصیل در دانشگاه معمار سینان

دانشکده های دانشگاه معمار سینان

همان گونه که گفته شد دانشگاه معمار سینان دارای سه دانشکده است.

دانشکده هنرهای زیبا

هدف آموزش در بخش های مختلف دانشکده هنرهای زیبا؛ آموزش هنرمندان و طراحان خلاق، اصیل، شایسته و موفق در مشارکت رساندن هنر در ابعاد جهانی، ایجاد کارمندان سطح بالا از بخش های صنعتی در زمینه های هنری و طراحی است. در آموزش، مسیری دنبال می شود که قدرت خلاقیت دانش جویان، مهارت های توسعه و تفکر در مورد تحقیق، کاربرد، آزمایش، نظارت و نتیجه گیری و روش های علمی مرتبط را نشان دهد. در برنامه های آموزشی دانشکده هنرهای زیبا رویکردهای فعلی فن آوری و هنری اتخاذ شده است.در این دانشکده 11 بخش وجود دارد و هر بخش دانش جویانی را که در امتحانات استعداد یابی خاص در رشته خود پذیرفته می شوند را پذیرش می کند. دانشکده هنرهای زیبا با در نظر گرفتن شرایط تغییر و تحولات، رویکرد آموزشی خود را شکل می دهد تا فارغ التحصیلان قادر به استفاده از دیدگاه های خلاقانه باشند. از جمله ارزش های اساسی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه معمار سینان؛ آزادی علمی، همکاری در محیط مشارکتی، نوآوری و خلاقیت در زمینه آموزش و پژوهش، و مسئولیت اجتماعی است.

گروه های دانشکده هنر های زیبا شامل موارد زیر می باشد :

گروه عکاسی

بخش عکاسی در سال 1978 به عنوان موسسه عکاسی در آکادمی هنرهای زیبای استانبول تأسیس شد و در سال 1994 به گروه عکاسی تبدیل شد، که شامل بخش عکاسی، عکاسی هنری، عکاسی تبلیغاتی و هنر عکاسی مستند است. برنامه آموزشی دپارتمان عکاسی بر پایه دانش، خلاقیت، فرآیندهای فنی و تکنولوژیکی بنا شده است. در برنامه کارشناسی ارشد، دانشجویان با دروس نظری آشنا می شوند که کاربرد و ارائه عکاسی در هنر معاصر را بررسی می کند، و پنج دوره کارگاهی مختلف برگزار می شود که دانشجویان را به سمت تولید هنری سوق می دهد.

گروه طراحی گرافیک

برنامه آموزشی دپارتمان طراحی گرافیک، هویت سازمانی، کتاب، مجله، کاتالوگ، اطلاعیه های مطبوعاتی، طراحی بسته بندی، بروشور، پوستر، گزارش سالانه و غیره در حوزه تولید طراحی گرافیک گنجانده شده است. با محصولات به عنوان عناصر یک پروژه واحد، متشکل از عناصری که در کنار هم قرار گرفته اند، برخورد می شود. برنامه آموزش کارشناسی در این دپارتمان مبتنی بر یک برنامه چهار ساله است که به منظور ارائه تخصص در رسانه های چاپی و بهبود کیفیت های خلاقانه دانش جویان برنامه ریزی شده است.دروس انتخابی از ترم پنجم شروع می شوند و تا پایان ترم هفتم ادامه می یابند. دانش جویان با گذراندن تمام دروس ترم هشتم، دوره “طراحی گرافیک 6 ” را می گذرانند و در صورت موفقیت، به آن ها مدرک داده می شود. دپارتمان طراحی گرافیک میزبان سمینارها و کارگاه های مختلف با سازمان های بین المللی است که از سال 1996 و با حضور طراحان گرافیک و دانشجویان خارجی سازماندهی شده است. گروه طراحی گرافیک، علاوه بر آموزش کارشناسی، به ارائه برنامه های کارشناسی ارشد نیز می پردازد.

گروه مجسمه سازی

گروه مجسمه سازی، از اولین بخش های دانشگاه معمار سینان بود که اموزش های خود را در سال 1883 شروع کرد. یروانت اسکان که اولین استاد گروه مجسمه سازی است، به عنوان یک هنرمند یکی از مهمترین نام های تاریخ مجسمه سازی است که 32 سال است این وظیفه را ادامه داده و اولین نسل مجسمه ساز کشور را پرورش داده است.مهمترین اصل رویکردی آموزش گروه مجسمه سازی، ارائه یک فضای آموزشی چند گزینه ای است که در آن هر دانشجو می تواند آزادانه فضای هنری خاص خود را ایجاد کند.

گروه طراحی صحنه و لباس

گروه طراحی صحنه و لباس، می توانند شرایط امروز تئاتر، باله اپرا، سینما، تلویزیون، تبلیغات، نمایش، مراسم، کارناوال، جشنواره و غیره که را برآورده کنند. دانشجویانی که از برنامه های مشترک آموزشی چهار ساله دانشکده فارغ التحصیل شده اند، می توانند با توجه به شرایط امروز، نیازهای تئاترهای دولتی، اپرای دولتی و باله، دکور صحنه و لباس را در شهرداری برآورده کنند.

دانشکده معماری

تاریخچه دانشکده معماری به شاخه معماری در دانشکده صنایع صنعتی که در سال 1882 تأسیس شده است برمی گردد. در سال هایی که دانشگاه معمار سینان تحت عنوان آکادمی هنرهای زیبا (1928) و آکادمی هنرهای زیبای استانبول (1964) فعالیت می کرد، دانشکده معماری آموزش های خود را به عنوان گروه معماری ادامه داد. امروزه چهار بخش وجود دارد که دانشکده معماری را تشکیل می دهند. این بخش ها شامل گروه معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، طراحی محصولات صنعتی و معماری داخلی است.در بین این بخش ها، گروه معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه ای، تولید محصولات صنعتی و گروه های معماری داخلی دانش جویان را به سوی یک سیستم مرکزی سوق می دهند. 20 استاد، 26 استادیار، 70 دکتر در کل 168 عضو هیئت علمی هستند. دانشکده معماری دارای 1615 دانشجو است.

گروه معماری

گروه معماری دانشگده معماری دانشگاه معمار سینان در آخرین دوره امپراتوری عثمانی در قرن 19 تاسیس شد تا معماری و آموزش هنری را به روش های غربی و معاصر ارائه دهد. دپارتمان معماری متناسب با تحصیلات خود، آموزش الکساندر ولاوری را شکل داده است و الکساندر ولاوری، گویلیو مونگری، کمالتتین بیگ، ودات بیگ از اولین اساتید این بخش هستند. گروه معماری، بیش از 120 سال است که آموزش خود را در دانشگاه معمار سینان ارائه می دهد، و همچنان یکی از گروه های پیشرو در آموزش معماری است.

گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای

گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه معمار سینان، در سال 1882 تأسیس شد. برنامه ریز شهری؛ فردی حرفه ای است که پتانسیل های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نهاد های انسانی را در اندازه های مختلف و محیط های زیست محیطی منحصر به فرد رصد و ارزیابی می کند و در هدایت روندهای توسعه در چارچوب یک برنامه نقش موثری دارد. دپارتمان برنامه ریزی شهری و منطقه ای با پروتکل هایی که ایجاد می کند، برنامه های تبادل دانشجویی را تحقق می بخشد، و در نتیجه به دانشجویان این فرصت داده می شود که برای پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری خود تحقیق کنند.هدف این دپارتمان فراهم آوردن ظرفیت های پژوهشی پیشرفته است. فارغ التحصیلان گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای به عنوان افرادی که در همه نهادها و پروژه ها دارای موفقیت های برتر هستند، سهم مهمی در توسعه اجتماعی دارند.

گروه معماری داخلی

در دانشگاه معمار سینان، آموزش معماری داخلی از سال 1925 شروع شد. امروزه، این گروه یکی از بخش هایی است که آموزش و پرورش در دانشکده معماری را ارائه می دهد. مدت زمان تحصیل، در مقطع کارشناسی در رشته معماری داخلی چهار سال است. در دوره کارشناسی ارشد دو ساله است. آموزش در گروه معماری داخلی شامل سخنرانی ها، کارگاه های آموزشی، طراحی، سمینارها و تورهای مطالعاتی است.معمار داخلی برای ارائه راه حل های جدید و اقتصادی آموزش می بیند. او به عنوان یک فرد حرفه ای، مشکلات فضای تجهیزات انسانی را فراتر از شکل و ابعاد معمول بررسی می کند. مانند همه کشورهای توسعه یافته، آموزش تخصصی معماری داخلی، که یک نیاز مدرن در کشور ترکیه است.

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با دانشگاه معمار سینان می باشند.

دانشکده هنر و علوم

دانشکده هنر و علوم در سال 1982 تأسیس شده است. گروه باستان شناسی و تاریخ هنر در 1983، ریاضیات، جامعه شناسی، گروه زبان و ادبیات ترکی در سال 1984، گروه تاریخ در 1989، گروه باستان شناسی در سال 1999، گروه فلسفه در سال 2009 و گروه فیزیک در سال 2016 شروع به ثبت نام دانش جویان کرند. در دانشکده هنر و علوم دوازده بخش وجود دارد: باستان شناسی، زبان و ادبیات غربی، زبان و ادبیات چینی، علوم تربیتی، فلسفه، فیزیک، آمار، ریاضیات، تاریخ هنر، جامعه شناسی، تاریخ و زبان و ادبیات ترکی.رسالت اصلی دانشکده هنر و علوم ارائه آموزش خوب در زمینه های علوم و علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوازده بخش است. چشم انداز دانشکده هنر و علوم این است که دانش جویان خود را به عنوان افراد خلاق و مبتکر تربیت کند.

دانشکده هنر و علوم دانشگاه معمار سینان

دانشکده هنر و علوم دانشگاه معمار سینان

گروه زبان و ادبیات غرب

دپارتمان زبان و ادبیات انگلیسی قصد دارد یک سری دوره های آموزشی را برای توسعه مهارت های اساسی دانشجویان مانند نوشتن، تجزیه و تحلیل و تفکر انتقادی ایجاد کند. بنابراین، این گروه در درجه اول بر روی ادبیات انگلیسی متمرکز است، و یک رویکرد تطبیقی نیز اتخاذ می کند. محتوای ساختاری دوره ها شامل خواندن دقیق متون و بحث مفصل است. در این روش، کنجکاوی فکری دانش جویان، پرس و جو تحلیلی و مهارت های تفکر خلاق ایجاد می شود. همه این مهارت ها برای دانشجویان چه در حرفه های زبان محور مانند روزنامه نگاری، آموزش و ترجمه و چه در مشاغلی مانند هنر، تبلیغات و مدیریت فرهنگی مفید خواهد بود.

گروه جامعه شناسی

گروه جامعه شناسی دانشکده هنر وعلوم دانشگاه معمار سینان در سال 1983 تأسیس شده است. گروه جامعه شناسی تحصیلات چهار ساله در مقطع کارشناسی را ارائه می دهد. مأموریت گروه جامعه شناسی بر اساس تنوع سوابق تحصیلی و علایق دانشگاهی اساتید از جمله سیاست، تاریخ، اقتصاد، حقوق، هنر و غیره است تا آموزش جامعه شناسی بین رشته ای را در زمینه ها ارائه دهد. گروه جامعه شناسی قصد دارد که اصول مطالعه علمی و تحقیق انتقادی را به دانشجویان خود آموزش دهد.

گروه تاریخ

گروه تاریخ که به طور رسمی در 7 سپتامبر 1987 تأسیس شد و از سال 1989 به تدریج پذیرش دانشجویان برای برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را آغاز کرد. اولین فارغ التحصیلان خود را در سال 1993 تحویل داد. تاریخ باستان، تاریخ قرون وسطی، تاریخ مدرن، تاریخ مدرن و تاریخ جمهوری ترکیه، از جمله پنج بخش موجود است، دوره های گروه تاریخ به شکلی تدریس می شود که تاریخ ترکیه و جهان را در بر می گیرد. همچنین دانشجویان مجاز به گذراندن دوره های انتخابی از رشته های مختلف هستند. به دانشجویان این امکان داده می شود که دوره ها را به زبان لاتین، عربی، فارسی، روسی، چینی و ژاپنی بگذارانند.

گروه زبان و ادبیات ترکی

گروه زبان و ادبیات ترکی، که از سال 1984 تدریس را آغاز کرد، از چهار بخش تشکیل شده است: ادبیات ترکی جدید، ادبیات ترکی قدیمی، زبان ترکی جدید، زبان ترکی قدیمی. هدف از این برنامه ها درک تاریخی ادبیات ترکی، دوره ها و متون خاص است. گروه زبان و ادبیات ترکی از سال 1994 برنامه های کارشناسی ارشد و دکترای خود را تحت عنوان موسسه علوم اجتماعی افتتاح کرد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان

مدارک مشخص شده در زیر باید به طور کامل و به روشی که در اطلاعیه مشخص شده است، ارائه شوند.

 • اصل دیپلم دبیرستان برای داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم هستند، و کپی تایید شده آن از طرف مقامات ترکیه (متقاضیانی که هنوز مدرک دبیرستان خود را دریافت نکرده اند، یک مدرک رسمی توسط موسسه ای که در ان تحصیل می کنند)
 • اصل معدل مربوط به دبیرستان و کپی تایید شده آن ترجمه شده به زبان ترکی یا زبان انگلیسی
 • مدارک اضافی که در اطلاعیه درخواست ها اعلام شده و مختص برنامه های درخواستی هستند
 • اصل گذرنامه و فتوکپی صفحات همراه با اطلاعات شخصی و عکس
 • دو عکس بیومتریک مطابق با استاندارد های ایکائو ( ICAO ) که از متقاضی دریافت شده و مربوط به شش ماه گذشته است که صورت قابل مشاهده بوده و به راحتی قابل تشخیص می باشد.
 • فرم درخواستی که دانشگاه باید در هنگام پیش ثبت نام به داوطلبان ارائه دهد. باید نشان دهد که حداکثر سه بخش انتخابی از 9 بخش در فرم انتخاب شده است
 • ترجمه مدارک مهارت زبان خارجی که توسط یک مترجم معتبر ارائه شده است
 • رسید بانکی که نشان دهنده هزینه ثبت نام است
 • ویزای دانشجویی که باید از سفارت یا کنسولگری جمهوری ترکیه گرفته شود
 • 6 قطعه عکس
 • اثبات مهارت به زبان انگلیسی و ترکی
 • بیمه درمانی برای طول دوره تحصیلی
 • تمکن مالی

آزمون های زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان

از جمله آزمون های قابل قبول برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان آزمون SAT ، آزمون ACT ، آزمون GCE ، آزمون MATURA ، و آزمون IB است. در ادامه به حداقل نمره مورد نیاز این آزمون های برای هر دانشکده خواهیم پرداخت :

برنامه دانشگاهیآزمون SATآزمون ACTآزمون  GCEآزمون MATURAآزمون IB
دانشکده معماری680 – 650      24سطح A در حداقل 3 حوزه موضوعی      333 – 30
دانشکده علوم و زبان و گروه تلویزیون – سینما دانشکده هنرهای زیبا،     650      24سطح A در حداقل 3 حوزه موضوعی      2      30
دانشکده هنرهای زیبا      600      22سطح A در حداقل 3 حوزه موضوعی       3       28

رتبه و رنکینگ دانشگاه معمار سینان

دانشگاه معمار سینان توانسته است رتبه 4469 را در جهان و رتبه 79 ملی را به دست آورد. دانشجویان باید در نظر داشته باشند که این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم است و تمرکز اصلی این دانشگاه بر روی رشته های هنری است لذا دانشجویانی که متقاضی تحصیل در ترکیه در رشته های هنری هستند می توانند برای پذیرش از این دانشگاه درخواست دهند در غیر این صورت حتما گزینه های مناسب تری برای آن ها وجود خواهد داشت.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. هموطنان متقاضی اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان ترکیه ، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در رابطه با دانشگاه معمار سینان

1- هدف اصلی دانشگاه معمار سینان چیست؟

هدف اصلی دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان پرورش فرهنگ، هنر، زیبایی شناسی، و آگاهی اجتماعی، کمالیستی، سکولار، ابتکاری، رقابتی، تفکر آزاد، افراد خلاق است.

2- دانشگاه معمار سینان دارای چه دانشکده هایی است؟

دانشگاه معمار سینان دارای دانشکده های هنرهای زیبا، معماری و هنر و علوم است.

3- چشم انداز دانشگاه معمار سینان چیست؟

چشم انداز دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان این است که با حفظ ساختار معاصر و اصیل خود، یک نهاد پیشرو در جهان در هنر، طراحی و علم باشد.

4- هدف دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه معمار سینان از تربیت دانشجویان چیست؟

هدف آموزش در بخش های مختلف دانشکده هنرهای زیبا؛ آموزش هنرمندان و طراحان خلاق، اصیل، شایسته و موفق در مشارکت رساندن هنر در ابعاد جهانی، ایجاد کارمندان سطح بالا از بخش های صنعتی در زمینه های هنری و طراحی است.

5- گروه های موجود در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه معمار سینان کدامند؟

از جمله گروه های موجود در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه معمار سینان؛ عکاسی، طرحی گرافیک، مجسمه سازی و … است.

6- مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان کدامند؟

از جمله مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان می توان به مدرک دبیرستان، گذرنامه، تمکن مالی، فرم ثبت نام و … اشاره کرد.

7- آیا شرکت در آزمون زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان الزامی است؟

بله . شرکت و قبولی در آزمون زبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه معمار سینان الزامی است.

8- رتبه و رنکینگ دانشگاه معمار سینان به چه صورت است؟

دانشگاه معمار سینان توانسته است رتبه 4469 را در جهان و رتبه 79 ملی را به دست آورد.

9- آیا دانشگاه معمار سینان مورد تایید وزارت علوم است؟

بله . دانشگاه معمار سینان مورد تایید وزارت علوم است.

10- تمرکز اصلی دانشگاه معمار سینان بر آموزش چه رشته هایی است؟

تمرکز اصلی دانشگاه معمار سینان بر آموزش رشته های هنری است.

11- گروه های موجود در دانشکده هنر و علوم دانشگاه معمار سینان کدامند؟

از جمله گروه های موجود در دانشکده هنر و علوم دانشگاه معمار سینان تاریخ، جامعه شناسی و زبان و ادبیات ترکی است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

6 دیدگاه برای “شرایط پذیرش دانشگاه معمار سینان

 1. امیر ولی زاده گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  حداقل مدرک برای تحصیل در این دانشگاه، دیپلم هستش؟
  واینکه حدودا چه مقدار هزینه برای ادامه تحصیل لازمه؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، برای تحصیل در دانشگاه نیاز به ارائه حداقل مدرک دیپلم دارید. هزینه تحصیلی نیز بسته به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی شما دارد.

 2. بارانا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید برای تحصیل به زبان ترکی هم باید ازمونsatداد؟مگه فقط ازمونYosنبود؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   تحصیل به زبان ترکی در ترکیه نیاز به گذراندن فقط آزمون yos را دارید.

 3. مبینا گفت:

  سلام…
  ایا فقد کسانی ک توی دبیرستان تحصیل کرده‌اند میتونند در دانشکده معماری ادامه بدی یا هنراموز های رشته معماری نیز می‌تونند؟!

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در کشور های اروپایی باید رشته های تحصیلی شما مرتبط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *