همه چیز درباره خرید ملک در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که از دیرباز مقصدی جذاب برای مسافرت و یا مهاجرت برای بسیاری از ایرانیان بوده است. این کشور به دلیل جذابیت‌های فراوان مانند آب‌وهوای خوب، توریستی بودن و نیز اقتصاد قوی و روبه‌رشد، برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک نیز مقصدی جذاب بوده است. یکی از مهم‌ترین این جذابیت‌ها برای ما، اقامت ترکیه با خرید ملک است. مؤسسه مهاجرتی اصطهباناتی یکی از بهترین گزینه‌ها برای مشاوره به شما در این مورد محسوب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم تا درباره خرید خانه در ترکیه و ضوابط و مقررات آن و نیز روش‌های اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک اطلاعات کامل و جامعی به دست آوریم. به ‌علاوه در ادامه نیز با مراحل خرید ملک در کشور ترکیه  و نیز قیمت خانه در ترکیه و مزایای آن برای سرمایه‌گذاری نیز آشنا خواهیم شد.

خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه میبایست ابتدا با مشاوران ما در ایران در ارتباط باشید سپس به دفتر ما در ترکیه مراجعه نمایید.

قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه + قیمت خرید خانه 2023

خريد خانه در تركيه در گذشته به سادگی انجام می‌گرفت و هر کس بنا به بودجه خود می‌توانست در هر مکان و یا شهری در این کشور، ملکی اعم از آپارتمان، منزل، مکان تجاری و یا زمین را خریداری نماید. اما در سال‌های اخیر و با اشباع شدن این بازار از خارجی‌ها در برخی از مناطق و شهرهای این کشور، دولت ترکیه قوانین مربوط به خرید خانه ترکیه را به‌روزرسانی نموده است. برخی از این قوانین که در می سال 2022 میلادی به‌روزرسانی شده است به این شرح است:

 • به تازگی محدودیت‌هایی برای خرید ملک در ترکیه و در شهرها و مناطقی که از مهاجران و خارجی‌ها اشباع شده است در نظر گرفته شده است. برای آگاهی از این محدودیت‌ها بهتر است قوانین را به دقت مطالعه کرده و یا با وکیلی آشنا و به روز، درباره آن مشورت نمایید.
 • تعیین سقف 25 درصدی برای خرید ملک توسط خارجی‌ها در برخی از محلات و برخی شهرهای بزرگ در کشور ترکیه
 • خرید ملک به مبلغ بالاتر از 50000 دلار و در شهرهای کوچک کشور ترکیه
 • خرید ملک به مبلغ بالاتر از 75000 دلار و در شهرهای بزرگ این کشور مانند استانبول، ازمیر و آنکارا
 • بالا رفتن هزینه‌های اخذ شهروندی این کشور از مبلغ 250000 دلار به 400000 دلار
 • مانعی برای خرید ملک با ارزش کمتر در کشور ترکیه وجود ندارد اما از آن جایی که اکثریت افراد به دنبال کسب اقامت در این کشور هستند، با مبالغ کمتر از میزان گفته شده نمی‌توان اقامت این کشور را دریافت کرد.

قیمت خانه در ترکیه می‌تواند با توجه به محله و شهر کاملاً متغیر باشد اما شما با حداقل 3 میلیارد تومان نیز می‌توانید در این کشور ملک مورد نظر خود را خریداری نمایید. شاید بگویید که این میزان بودجه تنها برای املاک شهرهای کوچک‌تر در این کشور کافی است اما خرید ملک در استانبول و در مناطق متوسط نیز با این بودجه ممکن است.

قوانین اخذ اقامت از طریق خرید آپارتمان در ترکیه

قوانین ترکیه به خارجی‌ها این امکان را می‌دهد که با خرید خانه در ترکیه از حقوقی مانند اقامت، تحصیل در ترکیه، مراقبت‌های پزشکی و زندگی قانونی در ترکیه از طریق اقامت ملکی برخوردار شوند. البته لازم به ذکر است که اقامت ملکی، نیاز به تمدید سالانه نیز دارد.

 • مهاجران و خارجی‌هایی که مایل به اقامت در این کشور و داشتن ملک در ترکیه هستند، حق دارند برای اجازه اقامت ملکی درخواست دهند.
 • همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز می‌توانند از این طریق اجازه اقامت ملکی دریافت کنند.
 • کسانی که مایل به اخذ اقامت ملکی در ترکیه هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که قیمت ملک مورد نظر در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا، غازیانتپ، آدانا و مرسین باید بالاتر از 75000 دلار باشد.
 • اگر سرمایه‌گذار خارجی مایل به اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه باشد، باید ارزش ملک خریداری شده در شهرهای کوچک‌تر نیز بیشتر از 50000 دلار باشد.
 • گزارش ارزیابی املاک باید برابر با حداقل ارزش ذکر شده باشد تا از صدور مجوز اقامت ملکی اطمینان حاصل شود.

خرید خانه ارزان در ترکیه

قیمت خانه در ترکیه، در شهرهای پرجمعیت و توریستی و در محلات گوناگون و همچنین در شهرهای کوچک‌تر، تفاوت‌های قیمتی بسیار زیادی دارند. مناطقی از ترکیه که ساحلی نیستند و یا دسترسی دورتری به ساحل دارند، معمولاً ملک‌هایی با قیمت بسیار مناسب‌تر دارند. قیمت خانه در استانبول و در مناطق توریستی و مرکزی شهر و در بخش اروپایی، به طور معمول گران‌ترین املاک در این کشور محسوب می‌شود؛ اما خبر خوب این است که این تنها گزینه شما نیست. قیمت خرید خانه ارزان در استانبول و در مناطقی که کمتر توریستی است آن قدر مناسب است که هر کسی و با هر بودجه‌ای، قادر به خرید باشد. خرید خانه در استانبول با ۱۰۰ هزار لیر می‌تواند گزینه‌های جذابی را در اختیار خریداران قرار دهد.

گزینه‌های زیاد دیگری برای خرید ملک در ترکیه و نیز از شهرهای ساحلی و غیر ساحلی مانند خرید ملک در ازمیر و یا مرسین وجود دارد که قیمت‌های مناسب‌تری دارند. به‌ علاوه شما می‌توانید تا 80 درصد ارزش ملک را وام دریافت کنید و یا خانه و آپارتمان مورد نظر را به صورت اقساطی خریداری نمایید.

خرید خانه ارزان در ترکیه

خرید خانه ارزان در ترکیه

اقامت ترکیه با اجاره خانه

یکی از روش‌های گرفتن اقامت موقت در ترکیه، اجاره منزل در این کشور است که به آن اقامت توریستی نیز گفته می‌شود. در این روش، افرادی که قصد دارند بیشتر از 90 روز در این کشور بمانند، باید منزلی را در این کشور اجاره نمایند تا بتوانند از مزایای اقامت در ترکیه نیز برخوردار شوند. اجاره خانه در استانبول معمولاً بیشترین هزینه ماهانه را دارد.

 برای اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه شما باید خانه‌ای را با بیشتر از 700 لیر هزینه ماهانه در این کشور اجاره کنید و از این طریق و پس از 6 ماه می‌توانید تقاضای کار نمایید. همچنین شما باید بین 200 تا 300 لیر را نیز برای تأیید این اجاره نامه در دفاتر اسناد رسمی ترکیه برای این منظور پرداخت نمایید. اجاره خانه در استانبول برای یک ماه به طور میانگین از 700 لیر به بالا محاسبه شده است. اگر به دنبال آگاهی از قیمت اجاره خانه در استانبول هستید می‌توانید سايت اجاره خانه در استانبول را نیز در اینترنت جستجو نمایید.

حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت

در مورد خرید ملک در یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت بزرگ ترکیه مانند استانبول و آنکارا، ارزش ملک برای اخذ اقامت ملکی نباید کمتر از 75 هزار دلار باشد، علاوه بر دو شهر نام برده شده، در ایالت‌های ازمیر، بورسا. آنتالیا، غازیانتپ، آدانا و مرسین نیز همین قانون وجود دارد. اما در ایالت‌ها و شهرهای کوچک‌تر ترکیه، ارزش ملک باید برای دریافت اقامت، باید بیشتر از 50 هزار دلار آمریکا باشد.

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه چه کسانی هستند؟

همه افراد و از همه ملیت‌ها می‌توانند برای خرید ملک و خانه‌های ترکیه، اقدام نمایند و در این مورد هیچ گونه، محدودیتی وجود ندارد. در سال‌های اخیر و پس از سال 2022 اما دولت ترکیه قوانینی را برای خرید ملک در برخی از محلات و شهرهای توریستی وضع کرده است. در این شهرها و محلات که از سکونت خارجی‌ها اشباع شده است، نباید بیشتر از 25 درصد از کل املاک به خارجی‌ها اختصاص پیدا کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و نیز راهنمایی و مشورت درباره خرید ملک در ترکیه می‌توانید با کارشناسان ما در مؤسسه مهاجرتی اصطهباناتی مشاوره نمایید. وکلای مجرب ما با آگاهی از آخرین به‌روزرسانی‌ها درباره قوانین خرید خانه در ترکیه 2023، می‌تواند راهگشای شما در زمینه قیمت آپارتمان در ترکیه باشند.

sarıyer, istanbul

پروژه سرسبز و مجلل در قلب استانبول

شروع قیمت :
یک خواب : از 730.000 دلار
ذو خواب : از 1.300.000 دلار
سه خواب : از 1.575.000 دلار
ویلای چهار خواب : از 2.290.000 دلار
‏(Merter - cevizlibağ) Zeytinburnu

پروژه مشارکتی بانک زراعت

شروع قیمت:
یک خواب از : 440.000 دلار
دو خواب از: 540.000 دلار
سه خواب از: 805.000 دلار
چهار نیم خواب از : 1.145.000 دلار
منطقه ی عمرانیه، خیابون آلمداگ

فاز سوم پروژه عمرانیه

شروع قیمت :
یک خواب از 350.000 دلار
دو خواب از 430.000 دلار
سه خواب از 625.000 دلار
چهار خواب دوبلکس 1.800.000 دلار
پنج خواب دوبلکس 2.000.000 دلار
مالتپه، جویزلی ، جاده توگای

پروژه با منظره زیبای جزایر پرنس

شروع قیمت :
یک خواب از : 254.000 دلار
دو خواب از : 376.000 دلار
مجاور جنگل بلگراد

پروژه مجاور با تنگه بسفر و باغ های سرسبز آن

شروع قیمت:
یک خواب از : 698.000 دلار
دو خواب از : 1.405.000 دلار
سه خواب از: 1.575.000 دلار
چهار خواب از: 2.60.000 دلار
پنج خواب از : 3.580.000 دلار

مراحل خرید ملک در ترکیه

وارد شدن به بازار املاک ترکیه  و یا املاک استانبول، نیاز به تجربه فراوان و نیز آشنایی با قوانین خرید و فروش ملک در این کشور دارد. به خصوص این که این قوانین ممکن است هر چند وقت یک بار، به روز شده و یا تغییر کنند. به همین دلیل اولین و مهم‌ترین نکات و ضوابط خرید و فروش ملک در ترکیه این است که از مشاوره کارشناسان حقوقی مجرب در این زمینه استفاده کنند تا دچار ضرر و زیان نشوند. برای خرید خانه در ترکیه این مراحل را دنبال نمایید.

10 مرحله خرید ملک در کشور ترکیه

 • با تحقیق شروع کنید. صدها و هزاران ملک برای فروش در ترکیه وجود دارد و مشاوران املاک نیز در این کشور بسیار پرتعداد هستند. برای موفقت در خرید، ابتدا مشاور املاک مناسب پیدا کنید. اگر شخصی را می‌شناسید که قبلاً ملکی در ترکیه خریداری کرده است، با وی مشورت کنید و از او درخواست کنید که چند مشاور املاک را به شما معرفی کند. شما باید هر گزینه‌ای را که در اختیار دارید بررسی کنید. برای این منظور بهتر است تا از وکلای ایرانی نیز بهره ببرید.
 • با مشاور املاک و نیز وکلای خود رابطه خوبی برقرار کنید تا بهترین معاملات ممکن را برای شما رقم بزنند.
 • کار بعدی که باید انجام دهید بازدید از ترکیه است. قبل از خرید، بهتر است تا بدانید مکان، محله‌ها و محیط اطراف ملک مورد نظر، چگونه است.
 • در مورد قیمت و شرایط خرید با مالک و مشاوران املاک قرارداد ببندید و ملک را رزرو کنید و قیمت آن را قفل کنید.
 • کار بعدی که باید برای خرید ملک در ترکیه انجام دهید این است که با یک وکیل تعیین کنید تا در تمامی مراحل راهنمای شما باشد و مشاوره شما را به عهده بگیرد. استفاده از مشاور و وکیل در این موارد، این باعث صرفه‌جویی در زمان و نیز هزینه‌های خرید و ثبت ملک می‌شود.
 • افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای انتقال پول به فروشنده
 • گرفتن تأییدیه از کارشناس دولتی ترکیه برای ارزش‌گذاری ملک به صورت درست
 • انجام کارهای انتقال پول به فروشنده
 • انجام مراحل ثبت سند منزل و ملک در دفاتر اسناد ترکیه
 • انجام مراحل کسب اقامت ترکیه با توجه به بودجه اولیه‌ای که برای خرید ملک در این کشور پرداخت کرده‌اید.

مراحل خرید خانه در ترکیه

مالیات خرید ملک در ترکیه

شما به عنوان خریدار باید مالیاتی را با عنوان مالیات خرید ملک ترکیه به دولت این کشور پرداخت نمایید. مهم‌ترین این مالیات‌ها، مالیات بر ارزش افزوده است که بر طبق قانون شما با توجه به ارزش ملک و نوع آن و همچنین میزان زیربنای آن مالیاتی را با عنوان مالیات در ارزش افزوده به دولت و شهرداری‌ها ترکیه پرداخت کنید. قوانین مربوط به این بخش مفصل است اما به صورت خلاصه می‌توان گفت که این مالیات برای %D

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط