خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه امروزه با استقبال بسیاری از هموطنان ما قرار گرفته است. دلیل حجم بالای تقاضا جهت خرید ملک در این کشور اوراسیایی، امکان اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک می باشد. پس از مطالعه مقاله فوق و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با شعب رسمی موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهرهای شیراز، تهران، مشهد و اصفهان در ارتباط باشید.

  فرم مشاوره فوری

  ویژگی های ترکیه برای خرید ملک

  ترکیه به دلیل تاریخ غنی و جهت گیری فرهنگی خود شهرت بسیار خوبی کسب کرده است. ترکیه ملتی که بین غرب آسیا و اروپا مستقر شده است، به دلیل پیوندهای فرهنگی خود با چندین کشور دیگر از جمله امپراتوری یونان باستان، روم، فارسی و عثمانی بسیار شناخته شده است. دانستن و آموختن تاریخ ترکیه یک سفر پرماجرا و شاد است که با داستانهای نامحدود این کشور همراه می شود. این کشور دارای یک سلسله تاریخی غنی از جمله دوران عثمانی، قصه های سلاطین، کاخ های زیبا، حارم و سلسله آنها است.

  همچنین در سالهای اخیر ترکیه به یکی از مقاصد سرمایه گذاری مطلوب تبدیل شده است. بحران اقتصادی جهانی اخیر و محیط سیاسی پر تنش، ترکیه را برای بسیاری از سرمایه گذاران آینده نگر به گزینه ای امن تبدیل کرده که آیتم اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و خرید املاک و مستغلات ارائه می دهد. گزینه های زیادی در املاک و مستغلات ترکیه برای فروش وجود دارد.

  مشاوره در مورد خرید ملک در ترکیه برای خارجی ها

  از سال 2004، خارجی ها در ترکیه به خرید ملک پرداخته اند و آماری که توسط ((TAKBIS سامانه ثبت اطلاعات اراضی و اطلاعات کاداستر) منتشر شده است نشان می دهد هر ساله ملیت های بیشتری تصمیم به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ترکیه می گیرند. در ابتدا، فروش فقط به ملیتی که توافق متقابل با ترکیه داشتند محدود می شد. اما در سال 2013 دولت ترکیه این قانون را لغو كرد كه به نوبه خود رونق بازار خارجی را حتی بیشتر كرد. خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها هر ساله افزایش یافته است و این رقم در سالهای آینده به افزایش خود ادامه خواهد داد.

  مشاوره در مورد خرید ملک در ترکیه برای خارجی ها

  مشاوره در مورد خرید ملک در ترکیه برای خارجی ها

  خرید ملک در ترکیه: خریداران خارجی در مقابل خریداران ترکیه

  دولت ترکیه روند خرید را برای خارجی ها تا حد امکان ساده کرده است، اما به دلیل تدارکات، هنوز تفاوت هایی بین روند کار مربوط به ترک ها و ملیت های خارجی وجود دارد.

  دوره زمانی

  هنگامی که یک فرد ترک ملکی را خریداری می کند، پرداخت و ثبت نام برای انتقال مالکیت (تاپو به زبان ترکی) دو تا سه روز به طول می انجامد. به دلیل انتقال پول از حساب های خارجی افراد خارجی معمولاً این روند را تقریباً در پنج روز انجام می دهند. دو روز برای بررسی و قراردادهای فروش و سه روز برای انتقال پول، انجام گزارش ارزیابی و تقاضای انتقال مالکیت.

  خدمات پس از فروش

  هنگامی که ترک ها خانه ای را خریداری می کنند، معمولاً برای صرفه جویی در هزینه و اینکه با سیستم خرید و فروش نیز آشنایی دارند، تمایل دارند که بیشتر این روند را خودشان انجام دهند. آژانس های املاک و مستغلات بعد از تحویل انتقال مالکیت، برای شهروندان ترکیه هیچ خدمتی ارائه نمی دهند. خارجی ها به زبان ترکی صحبت نمی کنند و در مورد اداره های هدایت کننده و فرمالیته های اداری آگاهی ندارند. بنابراین غالباً برای انجام خدمات پس از فروش به دنبال حمایت از جانب نماینده املاک خود هستند. این امر می تواند شامل اتصال آب و برق یا تغییر نام، مجوز اقامت و همچنین سایر تعهدات مالک خانه مانند پرداخت مالیات شورا یا انجام تعمیر و نگهداری باشد.

  سرمایه گذاری در خرید ملک در ترکیه

  در سال های اخیر، سرمایه گذاری در املاک کشور ترکیه به یکی از بازارهای نوید بخش اروپایی تبدیل شده است. موقعیت استراتژیک، تنوع فرهنگی و روابط محکم اقتصادی – اجتماعی با سایر نقاط جهان، ترکیه را به کشوری ایده آل برای سرمایه گذاری در املاک مبدل کرده است.

  ترکیه فرصت های نامحدودی را برای توسعه دهندگان املاک و سرمایه گذاران از طریق سرمایه گذاری در ملک برای فروش و در بخش بزرگ ساخت و ساز فراهم کرده است. رشد بخش بازرگانی و صنعتی این کشور، باعث شده که ترکیه به مقصد مطلوب برای سرمایه گذاری در املاک تبدیل شود. طبق گرایشات اخیر، تعداد قابل توجهی از املاک ترکیه توسط شهروندان خارجی و سرمایه گذاران جهانی خریداری شده است. بسیاری از مردم از سراسر جهان، ویلاهای زیبا و خانه هایی برای تعطیلات را در ترکیه خریداری کرده اند.

  نکات مهمی که در زمان سرمایه گذاری در ترکیه باید در نظر گرفت:

  • اگر قصد خرید ملکی در ترکیه برای سرمایه گذاری یا زندگی را دارید، باید اساس و اعتبار پروژه را به طور کامل بررسی کنید. توصیه می شود حتما از خدمات مشاورین املاک در تمامی مراحل مشاوره ای و نیازهای مدیریتی استفاده کنید. جهت سرمایه گذاری در ترکیه می توانید از مشاوره املاک ایمتیلاک که نامی آشنا و معتبر برای ارائه خدمات حرفه ای مشاوره در زمینه املاک است، کمک بگیرید.
  • بررسی دقیقی درباره کیفیت مصالح ساختمانی استفاده شده در پروژه، امکانات اجتماعی پروژه و قابل اعتماد بودن و تاریخچه شرکت سازنده انجام دهید.
  • آمار و ارقام خوب اقتصادی و عوامل جمعیتی پویا، ترکیه را به عنوان مقصدی برتر برای سرمایه گذاری در املاک برای تعداد زیادی از سرمایه گذاران از سراسر جهان تبدیل کرده است. اقتصاد پایدار در سال های اخیر باعث افزایش اعتماد سرمایه گذاران به بخش املاک ترکیه شده و آن را به کشوری ایده آل برای سرمایه گذارانی که قصد بهره بری از بخش املاک در حال توسعه را دارند، تبدیل کرده است.
  شرایط خرید ملک در ترکیه

  شرایط خرید ملک در ترکیه

  شرایط خرید ملک در ترکیه

  • مالکیت خارجی در ترکیه بر اساس اصل رابطه متقابل و دو سویه انجام می شود. شهروندان کشورهایی که به شهروندان ترکیه یا نهادهای قانونی این امکان را می دهند تا ملکی را در آن کشورها خریداری کنند، می توانند مالکیت ملکی را در ترکیه بدست آورند. شهروندان اکثر کشورهای اروپایی (به جز بلژیک، قبرس، جمهوری چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین و آفریقا می توانند آزادانه ملکی در ترکیه خریداری کنند.
  • اتباع خارجی در مورد خرید ملک در مناطق شهری با کمتر از 2000 نفر ساکن، با محدودیت روبرو هستند. (بند 78، قانون روستایی) همچنین خارجیان مجاز به خرید ملک در محدوده مناطق نظامی نیستند. (قانون منطقه ممنوعه نظامی و مناطق امنیتی)
  • در 7 ژانویه 2006، قانون جدیدی به تصویب رسید که متراژ قابل خرید توسط خارجیان تعیین شد. خارجیان می توانند تا حداکثر 30 هکتار زمین یا ملک در ترکیه خریداری کنند.
  • 10 تا 25 درصد از کل مبلغ باید در مرحله اولیه معامله ملک یعنی در زمان امضای قرارداد، پرداخت شود. مجوز فروش نیز باید با ارسال سند ملک و ترجمه پاسپورت خریدار به مرکز فرماندهی ارتش و تایید آنها، دریافت گردد. معمولا مجوز فروش طی6 الی 8 هفته صادر می شود. پس از تایید مجوز، انتقال سند در اداره ثبت اراضی محلی صورت می گیرد.
  • داشتن وکیل برای رسیدگی به این امور الزامی نیست، اما به شدت توصیه می شود، اما محضری کردن تمام مدارک فروش الزامی است. علاوه بر این، طرفین قرارداد (فروشنده و خریدار) باید برای انتقال سند حضور داشته باشند.
  • کل پروسه ثبت ملک در ترکیه 7 روز است. در عوض، 3 تا 9 ماه طول می کشد تا دولت ترکیه پروسه درخواست و مراحل آماده سای انتقال سند را انجام دهد.

  مراحل خرید ملک در ترکیه

   فرم مشاوره فوری

   انجام تحقیقات: بازار ملک ترکیه به سرعت در حال رشد است. هزاران ملک برای فروش و صدها بنگاه املاک در ترکیه وجود دارد. هر بنگاه، اطلاعات و توصیه های متفاوتی در اختیار شما قرار می دهد. توصیه می شود از بنگاه هایی اطلاعاتی کسب کنید که معتبر باشند و سابقه طولانی در این زمینه داشته باشند. تحقیقات خود را نسبت به اینکه کدام منطقه ترکیه مناسب نیازها، بودجه و سبک زندگی مورد انتظار شماست، انجام دهید.

   یافتن بنگاه املاک مناسب: در زمان جستجوی ملکی در ترکیه، توصیه می شود وب سایت های مختلف را بررسی و بنگاه های مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایید. اگر بنگاهی سابقه بلند مدت داشته باشد، مطمئنا قابل اعتمادتر خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که بنگاه مورد نظر، آنچه به دنبال آن هستید و شرایط شما را درک می کند.

   برای اکثر مردم خرید ملک در خارج از کشور بیشتر از انتخاب آجر و مصالح، یک نوع سبک زندگی متفاوت است. بنابراین بنگاهی که با آن سر و کار دارید، باید شما را درک کند و به سبک زندگی مورد نظر شما، احترام بگذارد. اگر این چنین نباشد، نمی توانند شما را در مسیر درست و سرمایه گذاری مناسب راهنمایی کنند. ترکیه کشوری پهناور، بزرگتر از فرانسه و چهار برابر انگلیس است، بنابراین اختلافات زیادی در هر منطقه از نظر آب و هوا، فرهنگ و مناظر طبیعی وجود دارد. فقط یک بنگاه دار آگاه و همدل قادر به مشاوره به شما در جهت صحیح خواهد بود.

   صحبت با مشاوره املاک و ایجاد رابطه دوستانه: برخی از افراد از اینکه با مشاورین املاک صحبت کنند، خجالت می کشند. مشاورین املاک خوب، نظرات خود را به مشتری تحمیل نمی کنند، ولی اگر نتوانید به طور علنی و صریح صحبت کنید، آنها قادر به درک شما و نیازهایتان نخواهند بود. بنابراین اگر احساس کردید یک بنگاه واقعی و مناسب را پیدا کردید، زمانی را برای صحبت با آنها در نظر بگیرید و یکدیگر را بشناسید. این موضوع برای ایجاد رابطه دوستانه بسیار مهم است و باعث می شود مشاورین املاک حداکثر تلاش خود را برای شما انجام دهند. ایجاد رابط دوستانه و حس تفاهم با مشاورین املاک باعث می شود تا با موفقیت، ملکی را در ترکیه خریداری کنید.

   برخی از مشاورین املاک در ترکیه با مشتریان رابطه دوستانه ایی برقرار می کنند و شما را مجبور به خرید چیزی نمی کنند. ابتدا صحبت های شما را می شنوند و بعد با خود شما برای انتخاب بهترین و مناسب ترین ملک تصمیم می گیرند. آنها در تلاشند تا نیازهایتان را درک کنند و پیشنهادهای منحصر به فردی به شما ارائه دهند. در نتیجه همکاری با یکدیگر می توانید ملک ویژه و مناسبی را پیدا کنید.

   پیش از خرید ملک، از ترکیه بازدید کنید: برای خرید ملک در ترکیه باید ابتدا از این کشور بازدید کنید، با محیط اطراف آشنا شوید و رستوران ها و غذاهای محلی را امتحان کنید. شما تنها یک ملک نمی خرید، بلکه یک نوع سبک زندگی را نیز خریداری می کنید. مشاورین املاک در تلاشند تا سبک زندگی عالی، مکان رویایی و محیطی بکر و دوست داشتنی را به شما عرضه کنند تا شما احساس راحتی همچون در کشور خود داشته باشید. اگر کسی قصد داشت ملکی را تلفنی به شما بفروشد، آگاه باشید، این روش خرید ملک نیست.

   سفر بازرسی به ترکیه: یک سفر بازرسی سازمان یافته حرفه ای با شرکتی معتبر، به شما تا حدود زیادی برای خرید ملک کمک می کند. توصیه می شود یک سفر 4 روزه برای بازدید از منازل مختلف، تهیه مدارک و آشنایی با سبک زندگی محلی داشته باشید. از سفرهای بازرسی که توسط بساز و بفروش های برندهای تجاری ارائه شده اند، خودداری کنید. زیرا تنها می توانید املاک فروخته شده توسط این بساز و بفروش ها را ببینید، که یعنی تعداد زیادی از املاک آن منطقه را از دست می دهید. این سفرها همچنین به دلیل تکنیک های سخت فروششان بدنام هستند.

   از املاک زیادی بازدید کنید تا مطمئن شوید گزینه مناسبی را انتخاب کرده اید: از مشاورین املاک بخواهید که تمام گزینه های موجود را در طیف گسترده ای از قیمت ها به شما نشان دهند. در طی تماس های اولیه تلفنی یا از طریق ایمیل و قرارهای حضوری و پیش از سفر بازرسی، املاک بسیاری به شما نشان داده می شود. در نهایت انتخاب گزینه مناسب، تصمیم بسیار بزرگی است و مشاورین املاک شما را در این تصمیم گیری هدایت می کنند.

   درباره قیمت و شرایط خرید مذاکره کنید: اگر قصد خرید ویلایی برای دوران بازنشستگی و یا آپارتمانی برای سرمایه گذاری داشته باشید، مشاورین املاک از جانب شما با فروشنده برای بهترین قیمت و مناسب ترین شرایط مذاکره می کنند. آنها می توانند تخفیفات قابل توجهی را از بساز و بفروش ها و فروشندگان شخصی دریافت کنند. هنگام در نظر گرفتن بودجه، به خاطر داشته باشید که گرچه قیمت ملک نسبت به اسپانیا، فرانسه وایتالیا کمتر است، اما هزینه های فرعی در رابطه با خرید ملک در ترکیه وجود دارد. با در نظر گرفتن این موضوع می توانید برای بودجه خود دقیق تر تصمیم بگیرید.

   ملکی را رزرو و قیمت آن را تثبیت کنید: زمانی که خانه، ویلا یا آپارتمان ایده آل خود را در ترکیه یافتید، آن را رزرو کنید تا مشاورین املاک پروسه خرید را انجام دهند. به طور کلی هزینه رزرو و بیعانه ملکی در ترکیه حدود 1100 یورو و غیر قابل استرداد است. این مبلغ به عنوان بیعانه رزرو به فروشنده داده و از قیمت توافقی کسر می شود. با این حال اگر مبلغ بیعانه را پرداخت و از خرید آن ملک صرف نظر کردید، آن مبلغ بازپرداخت نخواهد شد.

   با اعطای وکالت نامه به وکیلی، پروسه خرید خود را پیش ببرید: آسان ترین روش برای خرید ملک در ترکیه اعطای وکالت نامه به وکیل برای انجام معاملات از جانب شماست. این کار در زمان صرفه جویی می کند و لازم نیست هنگام پروسه خرید در ترکیه حضور داشته باشید و خرید شما را بدون هیچ مشکلی تضمین می کند.

   بررسی های نهایی را در مورد ملک انجام دهید: پس از امضای قرارداد، پروسه خرید باید طی 4 هفته تکمیل شود. وکیل شما در طی این مدت، تمام بررسی های لازم از جمله حق مالکیت، سند و شهرداری را انجام می دهد تا مطمئن شود ملک به نام شما ثبت خواهد شد.

   نکته: از مارس 2019، مجوز نظامی برای املاک مورد نیاز نیست.

   دریافت سند ملک:(TAPU)مرحله آخر تکمیل خرید ملک در ترکیه، ثبت سند است. پس از صحت از درستی تمام مدارک و اینکه طرفین تعهدات قراردادی خود را انجام دادند، ملک به نام شما ثبت می شود و سند آن را دریافت خواهید کرد.

   هزینه خرید ملک در ترکیه

   هزینه خرید ملک در ترکیه

   هزینه خرید ملک در ترکیه

   برای خرید ملک در ترکیه علاوه بر هزینه واقعی ملک، هزینه های جانبی از جمله وکیل، دفتر اسناد رسمی، مالیات و دیگر هزینه های مربوطه را نیز باید کنار بگذارید. هزینه های خدماتی مثل وکیل یا مترجم نسبت به شخصی که انتخاب می کنید متفاوت است. هزینه های قانونی به لیر تعیین شده است و بسته به نرخ ارز تغییر می کند. در نتیجه در ادامه متن تنها هزینه های تقریبی ارائه شده است، اما به طور کلی 6.5% از مبلغ ملک برای پوشش تمام هزینه ها و شارژها باید در نظر گرفته شود (لطفا در ادامه ارزش ارزیابی شده که شما باید برای مالیات ملک پرداخت کنید را مطالعه کنید) و توجه داشته باشید که اخیرا مالیات انتقال از 4.4% به 3% کاهش پیدا کرده است.

   هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه 

   • وکیل: هزینه ها بسته به شخصی که انتخاب می کنید متفاوت است. شما باید به دنبال وکیلی باشید که در زمینه خرید ملک در ترکیه متخصص باشد.
   • خدمات ترجمه: برخی از مترجمان هزینه ها را به صورت ساعتی حساب می کنند، در حالیکه برخی از آنها بسته هایی مخصوص خرید ملک تنظیم کرده اند. لطفا توجه داشته باشید که مترجم ها در ترکیه باید دارای مجوز باشند و به طور رسمی ثبت شده باشند. دفاتر اسناد رسمی در هر منطقه لیست مترجمان دارای مجوز را ارائه می کنند.
   • مالیات انتقال اسناد: این هزینه از ماه مه سال 2018 از 4.4% به 3% کاهش پیدا کرده است. لطفا توجه داشته باشید که این مقدار مبلغ ارزش یابی شده است، نه قیمت خرید ملک. هر شورا دارای لیستی از قیمت های ارزیابی شده املاک است که از آنها برای محاسبه مالیات استفاده می کند. 
   • ثبت ) TAPسند مالکیت): 120.00 یورو 
   • هزینه دفتر اسناد رسمی: 330.00 یورو
   • بیمه:DASK این بیمه زمین لرزه اجباری، در زمان بیمه سند مالکیت لازم است. هزینه بسته به متراژ ملک متفاوت است. DASK برای آپارتمان دو خوابه 70 متری تقریبا 250 لیر (43 دلار) در سال است.
   • بررسی منطقه نظامی: ارسال درخواست رسمی به دولت برای بررسی اینکه ملک خریداری شده در منطقه نظامی وجود ندارد و اینکه به عنوان یک فرد خارجی در محدوده قانونی هستید که بتوانید ملک خریداری کنید. این درخواست از 6 آگوست 2018 برای تمام سرمایه گذاران خارجی در ترکیه برداشته شده است.

   برای نمونه در زیر هزینه های یک طرف قرارداد خرید در ترکیه شرح داده شده است. ارقام ذکر شده در اینجا برای فروش یک ملک 150.000 یورویی است.

   • مالیات خرید: 3.500 یورو (به طور کلی ارزش پایین تر ارزشیابی شده است، نه ارزش خرید. شما می توانید 2.00 یورو تا 2.200 یورو در نظر بگیرید) 
   • هزینه خریدار: 3.500 یورو 
   • هزینه وکالت: 1.500 یورو 
   • هزینه دفتر اسناد رسمی: 350 یورو 
   • هزینه برق و گاز: 250 یورو 
   • جمع کل: 7.500 یورو

   با خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت این کشور می توانید به راحتی در این کشور به زندگی و کار مشغول شوید و در صورت نیاز و در مواقع ضروری به دلیل فاصله کم تا ایران به سهولت به کشور سفر کنید. موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی با تجربه بسیار در تمامی امور مهاجرتی راهی مطمئن در جهت رسیدن شما به اهدافتان در این زمینه می باشد. پیشنهاد میکنیم قبل از عزیمت به سمت این کشور، حتی برای اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه نیز مقالات این وبسایت را بخوانید، بدردتان خواهد خورد.

   آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

    فرم مشاوره فوری

    مطالب مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.