تحصیل در ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه | سیستم آموزشی + شرایط ثبت نام

تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه و هزینه این مدارس از جمله موارد مهم برای تحصیل دانش آموزان ایرانی در مدارس دولتی ترکیه و همچنین مدارس بین المللی این کشور است. در این راستا مشاوران موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در این مقاله به بررسی هزینه مدارس خصوصی ترکیه، بورسیه دانش آموزی در ترکیه و همچنین معرفی مهد کودک ایرانی در استانبول پرداخته اند. اگر قصد تحصیل در مدارس ترکیه را دارید و از چگونگی شرایط تحصیل در این مدارس اطلاعی ندارید، با این مقاله همراه باشید.

سیستم آموزشی تحصیل در مدارس ترکیه

آموزش و پرورش در کشور ترکیه یکی از سیستم های حائز اهمیت است. بر این اساس بخش زیادی از بودجه کشور ترکیه صرف بالا بردن کیفیت آموزشی مدرسه ها و هماهنگ نمودن سیستم آموزشی با استانداردهای جهانی می شود. تحصیل برای دانش آموزان شهروند ترکیه در همه 12 سال تحصیلی رایگان است.

 • سیستم آموزشی ترکیه شامل چهار سال ابتدایی سطح اول، چهار سال ابتدایی سطح دوم و چهار سال آموزش متوسطه می باشد.
 • سن شروع مدرسه در ترکیه هفت سالگی است و با پایان سطح اول و دوم ابتدایی دانش آموزان مدرک دیپلم ابتدایی دریافت می کنند.
 • با پایان دوره متوسطه، دانش آموزان مدرک دوره متوسطه را دریافت می کنند که با این مدرک می توانند در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند.
 • هزینه تحصیل در مدارس دولتی رایگان است اما هزینه مدارس خصوصی ترکیه بر اساس مقطع تحصیلی و شرایط مدرسه متفاوت است.

 تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

دبیرستان های ترکیه به دو نوع دبیرستان خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دبیرستان های خصوصی شامل مدارس بین المللی می شوند. زبان تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه زبان های ترکی و انگلیسی است. دانش آموزان در مدارس بین المللی از هر نژاد و ملیتی می باشند. سیستم آموزشی مدارس خصوصی ترکیه و مدارس بین المللی بر اساس سیستم آموزشی کشورهای فرانسه، انگلیس و آمریکا می باشد.

"<yoastmark

 • زبان تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه بیشتر زبان انگلیسی است و زبان های دوم نیز در این مدارس آموزش داده می شوند.
 • برگزاری کارگاه های آموزشی و مهارت آموزی، اردوهای تفریحی و ورزشی و همچنین جشن های سنتی ترکیه از جمله فعالیت های فرهنگی و ورزشی این مدارس است.

شرایط ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه

والدین برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس ترکیه باید دارای اقامت ترکیه باشند. دانش آموزان زیر 18 سال با دارا بودن مجوز اقامت والدین می توانند در مدارس دولتی ترکیه ثبت نام کنند. والدین دانش آموزان کلاس اول دبستان برای ثبت نام باید دارای برگه نفوس و مجوز اقامت دانش آموز در ترکیه باشند. برگه نفوس را والدین باید از شهرداری منطقه اقامت خود دریافت کنند. از آن جا که ظرفیت مدارس دولتی ترکیه محدود و تعداد دانش آموزان زیاد است، والدین برای ثبت نام دانش آموزان باید در اسرع وقت اقدام کنند.

تحصیل در مدارس دولتی ترکیه

مدارس دولتی ترکیه شباهت های زیادی به مدارس دولتی ایران دارند. دانش آموزان برای تحصیل در مدارس دولتی ترکیه نیاز به پرداخت شهریه ندارند. در واقع هزینه تحصیل در مدارس دولتی ترکیه برای دانش آموزان بین المللی و همچنین شهروندان ترکیه رایگان می باشد. کیفیت تحصیلی و سیستم آموزشی مدارس ترکیه بر اساس سیستم آموزشی اروپا می باشد و بر این اساس از کیفیت بالایی برخوردار هستند. والدین دانش آموزان برای ثبت نام، باید بر اساس محل اقامت، اجاره نامه و یا سند خانه به نزدیکترین مدرسه در منطقه اقامت خود بروند.

تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه

مدارس ایرانی بیشتر در شهرهای استانبول و آنکارا قرار دارد. این مدارس که تحت نظارت سیستم آموزش و پرورش ایران است، به زبان فارسی تدریس می کنند. مدارس ایرانی ترکیه وابسته به کشور ایران می باشند و از قوانین و سیستم آموزشی ایران تبعیت می کنند.

 • پایین بودن هزینه های تحصیلی و بالا بودن کیفیت آموزشی و همچنین برخورداری از بورسیه دانش آموزی در ترکیه موجب شده است تا بسیاری از والدین برای تحصیل فرزندان خود در ترکیه اقدام کنند.
 • از مدارس دولتی ایرانی در ترکیه مجتمع آموزشی فجر استانبول و مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا را می توان نام برد.
 • هزینه تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه مانند مدرسه 22 بهمن آنکارا برای دوره دبستان سالانه در حدود 470 دلار و برای دبیرستان در حدود 570 تا 800 دلار می باشد.

شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه

والدین دانش آموزان برای ثبت نام فرزند خود در مدارس خصوصی ترکیه باید آخرین مدرک تحصیلی ترجمه شده را به همراه اصل و کپی پاسپورت به اداره آموزش و پرورش محل اقامت ارائه دهند. والدین با ارائه این مدارک باید درخواست معادل سازی مدارک تحصیلی دهند. پس از معادل سازی و تأیید مدارک والدین باید با در دست داشتن برگه نفوس و مجوز اقامت قانونی به مدرسه مورد نظر مراجعه کرده و روند ثبت نام را طی کنند. برخی از مدارس خصوصی دارای آزمون های ورودی و آزمون تعیین سطح می باشند.

شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه

شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه

تحصیل در مدارس خصوصی

مدارس خصوصی ترکیه به دو نوع مدارس غیرانتفاعی و مدارس بین المللی تقسیم می شوند. تحصیل در مدارس خصوصی ترکیه جدا از تحصیل دروس پایه و زبان های خارجی موضوع استعدادیابی را نیز به همراه دارد. به همین دلیل کلاس های ورزشی، هنری، موسیقی و زبان های خارجی در این مدارس برگزار می شود.

 • سیستم آموزشی مدارس خصوصی ترکیه بر طبق سیستم آموزشی مدارس آمریکا و اروپا می باشد.
 • زبان تدریس در مدارس خصوصی ترکیه زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی می باشد. البته زبان ترکی نیز به عنوان زبان فوق برنامه تدریس می شود.
 • هزینه مدارس خصوصی ترکیه بر اساس مقطع تحصیلی و امکانات سالانه در حدود 4200 تا 14000 دلار می باشد.
 • هزینه تحصیل در مدارس ترکیه البته مدارس غیرانتفاعی سالانه در حدود 2100 دلار تا 5600 دلار می باشد.

مزیت های تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

به طور کلی خدمات آموزشی و امکانات تحصیلی ارائه شده در مدارس بین المللی در مقایسه با مدارس دولتی معمولی از سطح بسیار بالایی برخوردار است. البته هزینه های تحصیل در این مدارس نیز بالاتر است. متقاضیان با تحصیل در این مدارس به دلیل تنوع نژادی و ملیتی با آداب و رسوم و فرهنگ دیگر کشورهای جهان آشنا می شوند.

 • متقاضیان با تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه روابط اجتماعی خود را ارتقا می دهند و سازگاری بیشتری با دیگر افراد پیدا می کنند.
 • متقاضیان با تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه و اخذ مدرک تحصیلی معتبر این مدارس از مزیت تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا برخوردار می شوند.
 • متقاضیان با دارا بودن شرایط لازم و کسب نمره لازم در آزمون های ورودی می توانند در این مدارس ثبت نام و تحصیل کنند.
 • این مدارس مجهز به سالن های بزرگ ورزشی، آزمایشگاه های مجهز و به روز، کتابخانه های پر از کتاب و استخر می باشند.

مدارک لازم جهت آموزش در مدارس بین المللی ترکیه

یکی از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه دارا بودن تمکن مالی برای تأمین هزینه های تحصیل در این مدارس و زندگی دانش آموزی می باشد. شهریه ثبت نام در این مدارس سالانه در حدود 15.000 تا 30.000 دلار می باشد. این هزینه شامل کلاس های فوق برنامه، وعده های غذایی، کتاب های آموزشی و شهریه تحصیل می باشد.

مدارک لازم جهت آموزش در مدارس بین المللی ترکیه

مدارک لازم جهت آموزش در مدارس بین المللی ترکیه

پس از گذراندن این دوره تحصیلی به دانش آموزان مدرک دیپلم بین المللی اعطا می شود که با این مدرک می توانند به راحتی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا اقدام نمایند. از مهم ترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مدارس بین المللی ترکیه موارد زیر را می توان نام برد:

 • گواهی تمکن مالی کافی برای اثبات توانایی تأمین هزینه های تحصیل
 • ریز نمره های سال تحصیلی پیشین دانش آموز به همراه ترجمه آن ها
 • کپی پاسپورت دانش آموز با اعتبار کافی
 • انگیزه نامه تحصیلی و توصیه نامه از معلم های پیشین دانش آموز
 • گواهی سلامت دانش آموز
 • 4 قطعه عکس از دانش آموز و والدین
 • مدرک زبان و یا جوایز بین المللی

برنامه های تحصیل در مدارس ترکیه

دانش آموزان در مدارس ابتدایی ترکیه باید دروس ریاضیات، خواندن و نوشتن، هنر، زبان خارجی و تعلیمات دینی را فراگیرند. برنامه های تحصیلی در مقطع متوسطه مدارس ترکیه شامل دروس تاریخ، جغرافیا، علوم، ریاضیات، زبان خارجی، موسیقی، تعلیمات دینی، هنر، فیزیک، زبان ترکی و کامپیوتر می باشد.

برنامه های تحصیلی مقطع دبیرستان در ترکیه شامل دروس ریاضیات، هندسه، ادبیات ترکی استانبولی، تاریخ، جغرافیا، شیمی، زیست شناسی و زبان خارجی می باشد.

بورسیه دانش آموزی در ترکیه

دانش آموزان با تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی ترکیه می توانند از بورسیه دانش آموزی در ترکیه برخوردار شوند. دانش آموزان برای اخذ بورسیه دانش آموزی در ترکیه باید واجد شرایط باشند. دارا بودن نمره های بالا در مقطع در حال تحصیل و همچنین دارا بودن وضعیت تحصیلی عالی از جمله شرایط اخذ بورسیه دانش آموزی در ترکیه است.

اخذ ویزای همراه ترکیه

دانش آموزان بین المللی که در ترکیه مشغول تحصیل می باشند، می توانند خانواده خود را در این کشور همراه داشته باشند. از آن جا که متقاضیان ایرانی برای اقامت در این کشور نیاز به اخذ ویزا ندارند، پدر و مادر دانش آموز ایرانی مشغول تحصیل در ترکیه در هر زمان می توانند او را در این کشور همراهی کنند. اگر پدر و مادر دانش آموز ایرانی خانه و یا ملکی را در ترکیه خریداری کنند، دانش آموز می تواند در مدارس ترکیه به رایگان تحصیل کند.

ویژگی های تحصیل در مدارس ترکیه

دانش آموزان برای تحصیل در مدارس ترکیه باید با زبان ترکی یا انگلیسی آشنا باشند. زبان تحصیل در مدارس دولتی ترکیه زبان ترکی استانبولی است. زبان تحصیل در مدارس بین المللی بیشتر زبان انگلیسی است که زبان های فرانسوی و آلمانی نیز به عنوان زبان دوم در این مدارس تدریس می شود.

"ویژگی

 • پوشیدن فرم مدرسه برای تحصیل در مدارس ترکیه الزامی است.
 • سال تحصیلی مدارس ترکیه در حدود 180 روز می باشد.
 • آموزش در مدارس ترکیه از روز دوشنبه شروع می شود و تا روز جمعه ادامه دارد.
 • ساعت آموزش مدارس در ترکیه از هشت صبح تا چهار بعدازظهر می باشد.
 • تعطیلات رسمی مدارس ترکیه شامل تعطیلات زمستانی، تعطیلات اعیاد مذهبی و رسمی کشور می باشد.

شرایط آموزش در مهد کودک های ترکیه

کودکان می توانند از سه سالگی در مهد کودک های ترکیه آموزش ببینند. والدین برای آموزش کودکان خود در مهد کودک های دولتی و خصوصی ترکیه هزینه های آموزش را پرداخت کنند. والدین برای ثبت نام کودکان خود در مهد کودک های ترکیه باید دارای مجوز اقامت باشند. زبان آموزش در مهد کودک های ترکیه زبان ترکی و انگلیسی است.

 • کودکان با آموزش در مهد کودک های ترکیه می توانند در زمان کوتاهی به زبان ترکی و انگلیسی مسلط شوند.
 • به طور متوسط هزینه های آموزش در مهد کودک ترکیه ماهانه از 56 دلار تا 112 دلار است.
 • والدین ایرانی می توانند کودک خود را در مهد کودک ایرانی در استانبول ثبت نام کنند.
 • هزینه آموزش در مهد کودک ایرانی در استانبول با نام مجتمع آموزشی فجر ایرانیان سالانه 450 دلار می باشد.

تحصیل در مدرسه بین المللی استانبول ترکیه

دانش آموزان بین المللی از 3 سال تا 18 سال می توانند در مدرسه بین المللی استانبول Istanbul International School تحصیل کنند. زبان تحصیل در این مدرسه زبان انگلیسی و زبان دوم نیز زبان فرانسوی است. دانش آموزان مشغول تحصیل در این مدرسه از کشورهای آمریکا، آلمان، انگلستان و کره جنوبی می باشند.

 • تعداد دانش آموزان در هر کلاس مدرسه بین المللی استانبول در حدود 20 نفر می باشد.
 • هزینه تحصیل در این مدرسه بر اساس مقطع تحصیلی سالانه تا حدود 14000 دلار می باشد.
 • امکانات و برنامه های این مدرسه بین المللی شامل کلاس های فوق برنامه، فعالیت های ورزشی فوتبال، والیبال، فعالیت های هنری و فرهنگی می باشد.

خدمات موسسه اصطهباناتی

والدین دانش آموزان برای اطلاع از شرایط تحصیل در مدارس دولتی ترکیه و هزینه تحصیل در مدارس ترکیه باید با مشاوران موسسه های مهاجرتی مشاوره کنند. آگاهی از آخرین قوانین و شرایط تحصیل در مدارس ترکیه در حوزه مهارت های کاری متخصصان مهاجرت موسسه های مهاجرتی است.

یکی از برترین موسسه های مهاجرتی در سطح کشور موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی است. مشاوران این موسسه برتر با مشاوره های مهاجرتی سودمند کمک می کنند تا والدین دانش آموز بهترین مدرسه را برای تحصیل فرزند خود در ترکیه انتخاب کند. متخصصان مهاجرت این موسسه با بررسی مدارک تحصیلی دانش آموز موارد لازم در مورد نحوه ثبت نام و تحصیل در این مدارس را ارائه می دهند.

سخن آخر

در این مقاله تحصیل در مدارس ترکیه مورد بررسی قرار گرفت. علاوه بر آن در مورد هزینه تحصیل در مدارس ترکیه، بورسیه دانش آموزی در ترکیه و مهد کودک ایرانی در استانبول اطلاعات لازم ارائه شد.

اگر در مورد تحصیل در مدارس ترکیه نیازمند کسب اطلاعات بیشتر می باشید، می توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی مشاوره کنید. کارشناسان و مشاوران برجسته این موسسه در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، مشهد و رشت با ارائه مشاوره ای مهاجرتی در خدمت متقاضیان گرامی می باشند.

سوال های متداول در مورد تحصیل در مدارس ترکیه

 1. دلایل تحصیل در مدارس ترکیه برای ایرانی ها چیست؟

  پایین بودن هزینه های تحصیلی، بالا بودن کیفیت آموزشی و همچنین برخورداری از بورسیه دانش آموزی

 1. مدارس دولتی ایرانی در ترکیه کدامند؟

  از مدارس دولتی ایرانی در ترکیه مجتمع آموزشی فجر استانبول و مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا را می توان نام برد.

 1. هزینه تحصیل در مدارس ایرانی ترکیه چقدر است؟

  مانند مدرسه 22 بهمن آنکارا برای دوره دبستان سالانه در حدود 470 دلار و برای دبیرستان در حدود 570 تا 800 دلار می باشد.

 1. مزیت های تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه چیست؟

  متقاضیان با تحصیل در مدارس بین المللی روابط اجتماعی خود را ارتقا می دهند و سازگاری بیشتری با دیگر افراد پیدا می کنند.

 1. آیا مدرک مدارس بین المللی ترکیه در دیگر کشورها معتبر است؟

  بله، متقاضیان با تحصیل در مدارس بین المللی و اخذ مدرک تحصیلی معتبر این مدارس از مزیت تحصیل در دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا برخوردار می شوند.

 1. شرایط تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه چیست؟

  متقاضیان با دارا بودن شرایط لازم و کسب نمره لازم در آزمون های ورودی می توانند در این مدارس ثبت نام و تحصیل کنند.

 1. مهم ترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مدارس بین المللی ترکیه کدامند؟

  گواهی تمکن مالی کافی، ریز نمره های سال تحصیلی پیشین به همراه ترجمه آن ها، کپی پاسپورت با اعتبار کافی، انگیزه نامه تحصیلی و توصیه نامه از معلم های پیشین دانش آموز

 1. آیا بورسیه دانش آموزی در ترکیه مختص مدارس دولتی است؟

  خیر، دانش آموزان با تحصیل در مدارس دولتی و خصوصی ترکیه می توانند از بورسیه دانش آموزی در ترکیه برخوردار شوند.

 1. شرایط اخذ بورسیه دانش آموزی در ترکیه چیست؟

  دارا بودن نمره های بالا در مقطع در حال تحصیل و همچنین دارا بودن وضعیت تحصیلی عالی از جمله شرایط اخذ بورسیه دانش آموزی در ترکیه است.

 2. هزینه های آموزش در مهد کودک ترکیه چقدر است؟

  هزینه های آموزش در مهد کودک های ترکیه ماهانه از 56 دلار تا 112 دلار است.

 3. هزینه آموزش در مهد کودک ایرانی در استانبول چقدر است؟

  هزینه آموزش در مهد کودک ایرانی در استانبول با نام مجتمع آموزشی فجر ایرانیان سالانه 470 دلار می باشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *