تحصیل داروسازی در اوکراین

در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به شرایط تحصیل داروسازی در اوکراین پرداخته اند با توجه به مورد تایید واقع شدن دانشگاه کارازین خارکف اوکراین، تقاضا برای تحصیل در این کشو دوباره زیاد شده است. طبق قوانین پذیرش شهروندان خارجی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند باید رسیدن به توافق بین المللی با اوکراین و شرکت در برنامه های ملی را در برنامه خود داشته باشند. امضای توافق نامه ای که توسط NPhU وضع می شود و به عنوان یک نهاد حقوقی در نظر گرفته می شود.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل داروسازی در اوکراین

ورود به کشور اوکراین از جولای؛ 1 مارچ که طبق تقویم فعلی می باشد؛ برای شرکت در آزمون ورودی و ثبت ویزا و با اهداف تحصیلی نیز امکان پذیر می باشد. از اهداف تحصیل داروسازی در اوکراین مواردی نظیر: شرکت در دوره های تحصیلی بسیار عالی؛ حمایت وزارت امور خارجه در اوکراین پس از مراجعه به مرکز بین المللی و آموزش اوکراین و همچنین وزارت آموزش و علوم اوکراین را در بر خواهد گرفت. برای ورود به NPhU شهروندان خارجی قابلیت پذیرش از طریق دادن درخواست با تکمیل فرم مورد نظر را خواهند داشت. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق متقاضیان بایستی:

 1. ارائه مدارک مورد نیاز (اصل و کپی مدارک مشخص شده) و یا مدارکی که صلاحیت های آموزشی را مشخص می نماید و قبل از رفتن به سطح آموزش بعدی ارائه شود.
 2. ارائه پیوست (اصل و کپی رسمی تمامی مدارک پیوست شده). ارائه مدارکی که صلاحیت های آموزشی را مشخص می نماید و قبل از رفتن به سطح آموزش بعدی نیز ارائه شود.
 3. ارائه یک مدرک آموزشی که توسط موسسه آموزش عالی اوکراین نیز قابل قبول باشد. در این خصوص افراد بایستی ترجمه تمامی مدارک مورد نیاز را ارائه دهند و پس از آن برای دوره دوم تحصیل نیز درخواست دهند.
 4. ارائه اصل و کپی تمامی اطلاعاتی که به آموزش و حفظ آن مربوط شود. علاوه بر این ارائه دیگر مدارک قبلی در دسترس از موسسات آموزش عالی نیز نیاز می باشد. کسب اعتبار و امتیاز در طول دوره تحصیل و طول انجام فرایندها همگی در شناخت اصول آموزشی؛ ورود به مقطع کارشناسی ارشد و یا بالاتر نیز نقش بسزایی دارد.
 5. ارائه یک کپی از گذرنامه و یا دیگر مدارکی که هویت شما بدون در اختیار داشتن شهروندی را نشان دهد نیز مورد نیاز می باشد.
 6. اخذ بیمه پزشکی
 7. پر کردن فرم درخواستی که استاندارد باشد.
 8. ارائه مدرکی که نشان دهنده تحصیل شما در اوکراین باشد و یا اینکه مهارت های زبان روسی شما را نشان دهد که در برخی موارد به شرکت در دوره مقدماتی (دوره پیش از رفتن به دانشگاه) نیز منجر می شود.
 9. ارائه شناسنامه
 10. 10.ارائه گواهی پزشکی که عدم ابتلای شما به بیماری ایدز را نشان دهد چرا که در صورت داشتن این بیماری دولت اوکراین نیز با شما مخالفت خواهد کرد.
 11. ارائه گواهی پزشکی که نشان دهنده وضعیت سلامتی شما باشد؛ علاوه بر این؛ این امر بایستی به امضای دپارتمان سلامت و درمان که معمولا دو ماه به طول می انجامد و قبل از شروع تحصیل در اوکراین نیز برسد.
 12. ارائه 10 عکس در سایز 30*40
 13. ارائه یک کپی از مدرک اوکراینی

NPhU تمامی امتیازات و نمرات کسب شده را در نظر می گیرد و شرایط ورود را بر مبنای مدارک ارائه شده (مدارک جدید و قدیمی) و پس از بررسی فرمول Bavarian نیز قرار می دهد. برای ورود به آزمون ورودی NPhU دانشگاه های خارجی انتظار می رود که افراد حد متوسط نمرات را برای قبولی در نظر داشته باشند. این در حالی است که اغلب شهروندان خارجی رقابت های بسیاری برای شرکت در مصاحبه و پذیرش در دانشگاه های داروسازی اوکراین طبق قرارداد خواهند داشت.

شرایط پذیرش داروسازی اوکراین

برای تحصیل در مقطع کارشناسی؛ کارشناسی ارشد داروسازی انتظار می رود که افراد مهارت های بسیاری در مراکز سلامت و درمان نیز بدست آورند. شهروندان خارجی در صورتی پذیرفته می شوند که مدرک دوران متوسطه را در اختیار داشته باشند.

پذیرش برای شرکت در برنامه های تحصیل داروسازی در اوکراین ؛ داروسازی بالینی؛ فناوری بالینی و داروسازی؛ برنامه های مرتبط با لوازم آرایشی و بهداشتی نیز در کشور روسیه و یا اوکراین و به زبان روسی و اوکراینی امکان پذیر می باشد. علاوه بر این امکان شرکت در گرایش های زیست شناسی (تدریس به زبان انگلیسی و روسی)؛ شیمی و انگلیسی (به زبان انگلیسی) که نتیجه آن در مصاحبه مشخص می شود نیز برای افراد وجود دارد.

شرایط پذیرش داروسازی اوکراین

پذیرش برای برنامه های آموزشی با شرکت در آزمایشگاه ها میسر می شود که شناخت فناوری های پزشکی و درمان از طریق شرکت در مصاحبه زبان روسی و یا (اوکراینی)؛ زیست شناسی (تدریس روسی و یا اوکرانی و زبان انگلیسی و زیست شناسی (تدریس به زبان انگلیسی) را در پی دارد.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق؛ برای تحصیل در مقطع کارشناسی افراد قادر به تحصیل در گرایش هایی نظیر: تجارت اقتصادی؛ اقتصاد و دانش های مرتبط با آن؛ رفتار علمی و اجتماعی و غیره نیز می باشند. برای تحصیل در تمامی گرایش ها افراد بایستی مدرک دوره متوسطه را در اختیار داشته باشند. برای پذیرش افراد بایستی در مصاحبه زبان روسی (اوکراینی) و ریاضیات نیز شرکت داشته باشند.

برای تحصیل و اخذ مدرک کارشناسی فناوری زیستی؛ فناوری زیست شناسی و زیست مهندسی؛ شیمی افراد خارجی بایستی دوره متوسطه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند و محدودیت های موجود را مد نظر داشته باشند. برای تحصیل در گرایش های ذکر شده افراد بایستی در مصاحبه زبان روسی (اوکراینی) و زیست شناسی نیز شرکت داشته باشند.

شهروندان خارجی که قصد دریافت مدرک تحصیلی در این کشور را دارند و آنانی که قصد ورود به دوره های تحصیل داروسازی در اوکراین را دارند بایستی در مصاحبه زبان روسی و یا اوکراینی و هم چنین شیمی نیز شرکت داشته باشند.

شهروندان خارجی که دوره متوسطه خود را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و قصد تحصیل در گرایش داروسازی را دارند ( افرادی که صلاحیت های کافی را بدست آورده اند؛ مدرک کارشناسی و یا تخصص را در اختیار دارند) قادر به کار کردن در داروخانه؛ کلینیک های بالینی؛ مراکز مرتبط با لوازم آرایشی نیز می باشند علاوه بر این افراد بایستی در مصاحبه داروهای شیمیایی و داروشناسی شرکت نمایند. مشاوره و راهنمایی موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی را پیرامون اعزام دانشجو و تحصیل در اوکراین از دست ندهید.

شهروندان خارجی که مدرک زیست شناسی, داروسازی و پزشکی را دریافت کرده اند قادر به کار کردن در آزمایشگاه های شناخته شده؛ کسب تخصص در بخش فناوری و بخش های درمانی می باشند علاوه بر این اشخاص بایستی در مصاحبه زیست شیمیایی و میکروبیولوژی نیز شرکت داشته باشند.

شهروندان خارجی که مدرک دوره متوسطه در هر گرایشی را دریافت کرده اند قادر به تحصیل در گرایش مدیریت؛ مدیریت اجرایی و یا به طور کلی دیگر زیرشاخه های مدیریتی در این کشور می باشند. برنامه های آموزشی بایستی دارای کیفیت بالایی باشد؛ از استاندارد و اعتبار خاصی برخوردار باشد. بیاد داشته باشید که افراد بایستی در مصاحبه ای که مرتبط با تخصصشان می باشد شرکت نمایند.

فرایند آموزش شهروندان خارجی بر اساس برنامه های آموزشی از پیش برنامه ریزی شده و برنامه های توسعه یافته می باشد. برنامه های دیگر در دانشکده داروسازی و بر اساس توافق و قراردادهای صورت گرفته نیز امکان پذیر می باشد. تمامی شهروندان خارجی بایستی نسبت به ارسال تمامی مدارک مورد نیاز و برای اخذ اقامت اوکراین نیز مبادرت ورزند. افرادی که قصد آمدن به کشور اوکراین و تحصیل در این کشور را دارند بایستی تمامی مدارک را به وزارت امور داخلی و دپارتمان اصلی اوکراین نیز ارائه دهند.

موسسه آموزش عالی و وزارت آموزش و علوم در این کشور بایستی به تایید تمامی موارد بپردازد. وزارت امور داخلی؛ دپارتمان امور خارجه؛ ساختمان اصلی اوکراین در منطقه خارکف Kharkiv. برای اخذ ویزا و شهروندی افراد بایستی 15 روز قبل از تاریخ انقضای ویزا نیز درخواست دهند. (مدت زمان اعتبار معادل با 45 روز می باشد). شرکت در مصاحبه و NPhU بر اساس تمامی توافق های ذکر شده نیز می باشد.

دانشگاه های داروسازی معتبر مورد تایید وزارت بهداشت در اوکراین

طبق لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، دانشگاه های داروسازی اکراین مورد تایید نیستند، البته لیست دانشگاه های مورد تایید سال 2020 هنوز مشخص نشده است.

شهریه و هزینه تحصیل داروسازی در اوکراین

یک دوره‌ی 5 ساله برای مقطع کارشناسی داروسازی وجود دارد. واحدها به زبان‌های انگلیسی، روسی و اوکراینی ارایه می‌شوند. مباحث پایه‌ای پزشکی، زیست شناسی و برخی جنبه‌های بالینی نیز تدریس می‌شود. با تکمیل این مباحث، دیپلم داروسازی به دانشجویان اعطا می‌شود. دانشجویان با هدف کار در شرکت‌ها و پژوهش‌ها آموزش داده می‌شوند. روش‌های کاربردی برای تربیت متخصصانی زبده ابداع شده است. دپارتمان‌های اصلی به شرح زیر است:

 • فارماکولوژی، بیولوژی، ژنتیک، گیاه شناسی، شیمی غیرآلی، شیمی آلی، شیمی تجزیه و شیمی فیزیک.
 • مقاطع کارشناسی ارشد داروسازی نیز وجود دارد.

شهریه دروس ارایه شده به زبان انگلیسی:

 • شهریه یک ساله 4375 دلار آمریکا
 • شهریه تحصیل با دعوتنامه 225 دلار آمریکا

شهریه دروس ارایه شده به زبان اوکراینی/روسی:

 • حدودا از 1900 تا 3000 دلار آمریکا
 • برای داشتن زندگی آسوده در اوکراین، هزینه‌ی زندگی تقریبا سالانه بین 1500 تا 2000 دلار آمریکا محاسبه شده است.

شهریه و هزینه تحصیل داروسازی در اوکراین

آزمون ورودی رشته داروسازی در اوکراین

دانشجویان برای درخواست در دوره های مرتبط با پزشکی باید دروس زیر را با دروس دیگر در مدرسه گذرانده باشند.

 • دانشجویان باید حداقل جمعاً 50% در فیزیک، شیمی و زیست به دست آورده باشند و اگر دانشجو در گروه عمومی باشد، انگلیسی را به عنوان یک درس اجباری داشته باشند.
 • دانشجویان باید حداقل جمعاً 40% در فیزیک، شیمی و زیست به دست آورده باشند و در صورتی که دانشجو از SC/ST/OBC باشد، باید انگلیسی را به عنوان درس اجباری داشته باشد.
 • دانشجو باید در 31 دسامبر سالی که درخواست انجام می شود، 17 سال به بالا باشد.
 • دانشجو باید 12 کلاس از مدرسه حضوری را کامل کرده باشد.
 • متقاضیان برای درخواست پذیرش نیازی به شرکت در آزمون ندارند.

تحصیل دکترای داروسازی در اوکراین

آموزش تخصصی و علمی دوره های خاص برای کشورهای خارجی که مایل به ادامه تحقیقات پژوهشی و علمی خود برای ادامه تحصیلات تکمیلی هستند. دوره های آموزشی تحصیلات تکمیلی توسط قرارداد و در تخصص های زیر انجام می شود:

 • داروسازی
 • فناوری مواد دارویی و سازمان تجارت داروسازی
 • شیمی داروسازی و داروسازی

دوره کارشناسی ارشد در دوره 3 ساله، دوره کارشناسی تمام وقت (3 ساله) و دوره نیمه وقت (4 ساله) انجام می شود. پس از اتمام دوره آموزش تحصیلات تکمیلی با موفقیت و دفاع پایان نامه علمی دکترای داروسازی مدرک دکتری در رشته داروسازی به دانشجو اعطا شده است. برای ورود به دانشگاه ملی داروسازی ، شهروند خارجی باید اسناد زیر را ارائه دهد:

 • اصل گواهی و ترجمه تحصیلات تکمیلی کامل با اشاره به موضوعات درسی و نمرات به دست آمده، وترجمه تایید شده توسط یک دفتر اسناد رسمی
 • گواهی HIV
 • گواهی پزشکی توسط مقامات دولتی آموزش عالی کشور و مدارک اخذ شده در آخرین دو ماه قبل از خروج به اوکراین
 • بیمه نامه پزشکی (در اوکراین صادر می شود)
 • کپی گواهی تولد و ترجمه آن توسط دفتر اسناد رسمی و ترجمه تایید شده
 • 6 قطعه عکس 6×4
 • یک بلیط بازگشت با یک تاریخ باز در طول یک سال

مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی می توانند به شما در زمینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی اوکراین راهنمایی و مشاوره دهند.

سوالات متداول در مورد تحصیل داروسازی در اوکراین

1- هزینه تحصیل داروسازی در کشور اوکراین چقدر هست؟

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی حدود 4000 الی 5000 دلار و هزینه تحصیل به زبان اوکراینی یا روسی حدود 2000 الی 3000 دلار سالیانه می باشد.

2- شرایط سنی تحصیل داروسازی در اوکراین به چه صورت است؟

به طور کلی بهتر است متقاضی نهایتا 24 الی25 ساله باشد.

3- آیا برای ورود به رشته داروسازی در اوکراین می بایست دوره کالج را بگذرانیم؟

بله.

4- آیا ورود به رشته داروسازی در اوکراین آزمون دارد؟

خیر ، آزمون ندارد.

5- امکان بورسیه برای تحصیل در رشته داروسازی در اوکراین وجود دارد؟

برای مقطع کارشناسی خیر اما برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در صورت داشتن رزومه خوب امکان بورسیه تحصیلی وجود دارد.

6- آیا شخصی که قصد تحصیل در رشته داروسازی در اوکراین را دارد ، اجازه همراه دارد؟

خیر.

7- آیا نوع دیپلم و معدل برای پذیرش داروسازی در اوکراین تاثیر دارد؟

بله تاثیر دارد.

8- تحصیل داروسازی در اوکراین به چه زبان هایی ممکن است؟

به زبان روسی و انگلیسی و اوکراینی امکان تحصیل وجود دارد.

9- آیا برای پذیرش داروسازی در اوکراین به مدرک زبان نیاز هست؟

خیر.

10- کسی که در اوکراین داروسازی می خواند ، اجازه کار کردن هم دارد؟

بله ، اجازه کار پاره وقت دارد اما به قوانین دانشگاه وشهر محل تحصیل نیز بستگی دارد.

11- تحصیل داروسازی در اوکراین چند سال طول می کشد؟

این دوره 5 سال می باشد.

12- آیا امکان اقامت و کار پس از تحصیل داروسازی در اوکراین وجود دارد؟

بله ، افرادی که صلاحیت های کافی را بدست آورده اند و مدرک کارشناسی و یا تخصص را در اختیار دارند قادر به کار کردن در داروخانه ، کلینیک های بالینی ، مراکز مرتبط با لوازم آرایشی نیز می باشند.

13- آیا مدرک داروسازی از اوکراین مورد تایید ایران می باشد؟

خیر اما بر اساس لیست جدیدی که وزارت بهداشت ارائه می دهد ممکن است بعضی از دانشگاه های اوکراین مورد تایید ایران باشند.

14- هزینه زندگی دراوکراین برای تحصیل رشته داروسازی چقدر می باشد؟

هزینه زندگی ماهیانه حدود 500 دلار می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *