اخذ اقامت دائم ترکیه

از بین کشورهای مختلف، دولت ترکیه برای مهاجرین قوانین آسان‌تری را فراهم کرده است تا افراد بتوانند به شکل ساده‌تری اقامت کشور ترکیه را دریافت کنند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

در این بین پیشنهاد ما این است که به منظور یادگیری نحوه گرفتن اقامت دائم در ترکیه، در مورد هر یک از روش‌ها و شرایط اقامت دائم در ترکیه تحقیق کنید تا بتوانید بدون مشکل این فرایند را انجام دهید. به منظور بررسی شرایط گرفتن اقامت دائم ترکیه با مجموعه اصطهباناتی همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم.

روش‌های اخذ اقامت دائم ترکیه با جدیدترین شرایط در 2023

امروزه برای اخذ اقامت دائم ترکیه روش‌های مختلفی پیش روی شما وجود دارد که از طریق این روش‌ها می‌توانید به کشور ترکیه مهاجرت کنید. اگر بخواهیم شما را با روش‌های گرفتن اقامت دائم ترکیه آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقامت دائم ترکیه با خرید ملک
 • اقامت دائم ترکیه از طریق ثبت شرکت
 • اقامت دائم ترکیه از طریق کارآفرینی
 • اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج
 • اقامت دائم ترکیه از طریق کار

در ادامه به صوت کامل به بررسی هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم و اطلاعات تکمیلی را در مورد نحوه گرفتن اقامت دائم ترکیه به شما ارائه خواهیم کرد.

شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه

یکی از سؤالات مهمی که همواره مطرح می‌شود این است که شرایط اقامت دائم ترکیه به چه نحوی است؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که با توجه به روش مدنظر شما برای دریافت اقامت دائم ترکیه، نیاز است تا پیش‌نیازها و شرایط خاصی داشته باشید.

به منظور بررسی شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه با خرید ملک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارزش خانه باید بالاتر از 400000 دلار باشد
می‌توانید چند ملک خرید و مجموع ارزش آن‌ها بالای 400 هزار دلار باشد
تمامی املاک باید در یک سال خریداری شوند
خانه باید نقدی خریداری شود
خانه نباید تا سه دست قبل به مالکیت فرد خارجی باشد
تا سه سال اجازه فروش خانه را نخواهید داشت
اجازه اجاره دادن خانه را خواهید داشت

در راستای بررسی شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریافت دعوت‌نامه تجاری از یک شهروند ترک
دریافت ویزای تجاری برای ورود به ترکیه
داشتن بیزینس پلن و دلایل منطقی برای ثبت شرکت
داشتن تعداد کارمندان فعال کافی
پرداخت به‌موقع مالیات شرکت

در بخش‌های بعدی به‌صورت دقیق به بررسی هر یک از این روش‌ها پرداخته و بیان خواهیم کرد که چگونه می‌توانید از طریق راه‌های گرفتن اقامت دائم ترکیه، شهروندی این کشور را دریافت کنید.

اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

یکی از روش‌های محبوبی که از طریق آن می‌توانید اقدام به دریافت اقامت دائم ترکیه کنید، خرید خانه در این کشور است. مزیت مهمی که روش دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق خرید ملک دارد این است که علاوه بر دریافت اقامت، خانه خود را اجاره دهید و از این طریق کسب درآمد کنید.

یکی دیگر از مزایا این روش آن است که اگر به منظور خرید خانه به سراغ محله‌های مناسبی بروید، از این طریق نیز می‌توانید سرمایه گذاری مناسبی در کشور ترکیه داشته باشید. اقامت دائم ترکیه با خرید ملک قابل تمدید است. درنتیجه با گذشت چند سال می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه از این طریق اقدام کنید. شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه از این طریق به نحوی است که شما باید اقدام به خرید یک یا چند خانه با ارزش بالای 400 هزار دلار کنید. سپس می‌توانید با نگه داشتن خانه پس از گذشت چند سال، از این طریق حق شهروندی و پاسپورت ترکیه را برای خود و خانواده‌تان دریافت کنید.

از دیگر نکاتی که برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک باید به آن توجه داشته باشید این است که می‌توانید به جای آن یک خانه با ارزش بالاتر از 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنید، هزینه آن را بین چند ملک تقسیم کرده و بر روی چند خانه سرمایه گذاری کنید. البته موضوع مهمی که باید به آن توجه کنید این است که تمامی ملک‌های شما باید در طول یک سال خریداری شوند.

همچنین خانه‌هایی که قصد خرید آن را دارید تا سه دست قبل نباید تحت مالکیت یک فرد خارجی باشد. همچنین برای دریافت حق شهروندی، تا سه سال نمی‌توانید خانه‌ای را که خریداری کرده‌اید، به فروش برسانید. البته دولت ترکیه اجازه اجاره خانه را به شما می‌دهد و می‌توانید از این طریق در کشور ترکیه کسب درآمد کنید. اگر قصد دارید تا اقامت دائم ترکیه را از این طریق خرید خانه دریافت کنید، نیازی نیست تا در کشور ترکیه زندگی کنید، بلکه با خرید خانه و گذشت سه سال قادر خواهید بود تا حتی بدون حضور در ترکیه حق شهروندی این کشور را دریافت کنید.

همچنین یکی از موضوعاتی که به منظور دریافت اقامت دائم ترکیه باید بدانید این است که امکان چند تابعیتی بودن در کشور ترکیه وجود دارد و شما به‌صورت همزمان می‌توانید شهروند ترکیه و شهروند ایران باشید.

اقامت دائم ترکیه با خرید خانه

اقامت دائم ترکیه با خرید خانه

اقامت دائم ترکیه از طریق ثبت شرکت

شما می‌توانید اقامت دائم ترکیه از طریق ثبت شرکت را دریافت کنید. این روش یکی از کاربردی‌ترین و مؤثرترین شیوه‌های دریافت اقامت دائم ترکیه برای افراد کارآفرین و مدیران کسب و کار به حساب می‌آید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که قوانین جدید ثبت شرکت در ترکیه به شکلی است که شما می‌توانید به‌صورت بسیار سریع و در حدود یک هفته تا ده روز اقدام به ثبت شرکت در ترکیه کنید. البته به منظور دریافت اقامت دائم ترکیه از این طریق نیاز است تا پیش‌نیازها و شرایط خاصی داشته باشید.

از طریق ثبت شرکت چگونه اقامت دائم ترکیه بگیریم؟

گام اول شما باید از یک شهروند ترک برای ثبت شرکت در این کشور دعوت‌نامه تجاری دریافت کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید تا برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنید، نیاز است تا ویزای تجاری این کشور را دریافت کنید تا به شما اجازه ورود به این کشور داده شود.

سپس باید شما برای ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه، بیزینس پلن و دلایل منطقی را ارائه دهید تا از سوی دولت به شما اجازه راه‌اندازی کسب و کار در این کشور داده شود.

در صورتی که با گذشت تعداد کارمندان شرکت شما به مقدار کافی برسد، فعالیت شرکت شما مطلوب باشد و همچنین به‌موقع مالیات شرکت خود را پرداخت کنید، امکان تمدید اقامت ترکیه را خواهید داشت و با گذشت زمان می‌توانید اقامت خود را تبدیل به اقامت دائم کنید.

اقامت دائم ترکیه از طریق کارآفرینی

یکی دیگر از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید، کارآفرینی در کشور ترکیه است. بر اساس قوانین دولت ترکیه، افراد می‌توانند با داشتن حداقل 2600 دلار آمریکا به‌عنوان سرمایه اولیه و یک ایده خلاقانه، قادر خواهند بود تا اقامت کارآفرینی ترکیه را از این طریق دریافت کنند. یکی از مهم‌ترین شرایط و پیش‌نیازهای دریافت اقامت ترکیه از این طریق، ایجاد شغل و کارآفرینی برای حداقل 50 نفر است.

از مهم‌ترین پیش‌نیازها دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق کارآفرینی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ثبت شرکت با سرمایه حداقل 10 هزار لیر یا 2 هزار و 600 دلار
 • داشتن بیزینس پلن و تأیید آن از سوی وزارت کار ترکیه
 • ایجاد شغل برای حداقل 50 نفر
 • داشتن حداقل یک سهام‌دار
 • داشتن هیئت‌مدیره

با داشتن این پیش‌نیازها، شما می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه از این طریق اقدام کنید.

اقامت دائم ترکیه از طریق کار

بر اساس قوانین کشور ترکیه، امکان دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق کار وجود دارد. اگر بخواهیم در این زمینه صحبت کنیم باید گفت که کار کردن در ترکیه یکی از شیوه‌هایی است که از طریق آن قادر خواهید بود تا اقامت ترکیه را کسب کنید.

در صورتی که در کشور ترکیه، کار پیدا کنید، اقامت کاری شما به‌صورت سالانه تمدید خواهد شد. هر فرد خارجی قادر خواهد بود تا پس از 8 سال در کشور ترکیه، پرداخت هزینه‌های مربوط به بیمه و مالیات و داشتن شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه، برای دریافت اقامت این کشور اقدام کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، نیاز است تا حتماً مجوز کار داشته باشید. اگر قصد دارید تا این مجوز را در کشور ترکیه دریافت کنید، باید برای دریافت مجوز کار چالیشما ایزین اقدام کنید و کارت چالیشما ایزین برای کار در ترکیه الزامی است.

در واقع اگر اقدام به کار در ترکیه بدون داشتن کارت چالیشما ایزین کنید، تخلف کرده‌اید و مجازات خواهید شد. در واقع اگر قصد کار در کشور ترکیه را دارید، باید در ابتدا کار مناسبی در کشور ترکیه پیدا کرده و سپس نسبت به دریافت کارت چالیشما ایزین اقدام کنید. سپس با گذشت 8 سال و کار مداوم در کشور ترکیه، می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت دائم ترکیه

پس از آن که به این سؤال بسیار مهم پاسخ دادیم که چگونه در ترکیه اقامت دائم بگیریم، حال نیاز است تا شما را با مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت دائم ترکیه آشنا کنیم. به منظور دریافت اقامت ترکیه باید مدارک و اسناد زیر را ارائه دهید:

 • فرم درخواست اقامت
 • ۴ عدد عکس بیومتریک
 • اصل و کپی پاسپورت
 • مدارک برای اثبات داشتن تمکن مالی کافی
 • بیمه سلامت

اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج

یکی از روش‌های دیگری که می‌توانید از طریق آن، اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کنید، ازدواج است. با ازدواج چگونه اقامت دائم ترکیه را بگیریم؟ شما می‌توانید از طریق ازدواج با یک فرد ترک، اقامت این کشور را دریافت کنید.

به این منظور دریافت اقامت دائم ترکیه از این طریق باید سن بالا ۱۸ سال داشته باشید و حداقل ۳ سال از زندگی مشترکتان با یک فرد ترک گذشته باشد. در کنار این مسئله، زوجین باید اثبات کنند که با هم زندگی می‌کنند و همچنین تمکن مالی برای زندگی مشترک داشته باشند. در کنار این مسئله، زوجین نباید هیچ‌گونه مسئله امنیتی داشته و حداقل مسکن را برای زندگی مشترک داشته باشند. در صورت اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج شما می‌توانید پس از ۵ سال درخواست شهروندی ترکیه را دریافت و از این طریق پاسپورت این کشور را کسب کنید.

یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مزیت ازدواج با یک شهروند ترک این است که ایرانیان و مردم ترکیه تشابهات بسیار زیادی از نظر فرهنگ با یکدیگر دارند. به همین دلیل امکان آشنایی شهروندان این دو کشور و ازدواج آن‌ها با یکدیگر زیاد است.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در طول مدتی که از ازدواج شما با یک فرد ترک می‌گذرد، شما در طول این مدت باید برای کار و یا تحصیل در این کشور، اقدام به دریافت ویزای کار یا تحصیلی کنید. در صورتی که این ویزاها را دریافت نکنید، در طی این مدت، نمی‌توانید اجازه کار و یا تحصیل در ترکیه را دریافت کنید. این در حالی است که پس از دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج، قادر خواهید بود تا به‌عنوان یک شهروند عادی، در این کشور کار کرده و یا تحصیل کنید.

اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج با فرد ترک

اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج با فرد ترک

فرق اقامت دائم و شهروندی ترکیه

تفاوت اقامت دائم با شهروندی ترکیه این است که اگر فردی اقامت ترکیه را دریافت کند، حق‌وحقوق محدودی برای زندگی، تحصیل، تجارت و انجام امور اداری در این کشور خواهد داشت.

اگر شهروندی ترکیه را دریافت کنید، شهروند این کشور به حساب می‌آیید و می‌توانید حتی در این کشور رای دهید.

هزینه اقامت دائم در ترکیه

در صورتی که قصد دارید تا اقامت دائم ترکیه را دریافت کنید، نیاز است تا هزینه‌های مختلفی را برای انجام این کار پرداخت کنید. به منظور بررسی این هزینه‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌های حکومتی و اداری
 • هزینه نوتر کردن مدارک
 • هزینه ترجمه مدارک
 • هزینه قرارداد با وکیل یا کارگزار در ترکیه
 • هزینه اجاره ملک یا سند تاپو
 • هزینه کمیسیون املاک
 • هزینه سفر اولیه به کشور ترکیه

موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با توجه به روش‌های متنوع اخذ اقامت ترکیه، هزینه دریافت اقامت دائم این کشور گوناگون است. به همین دلیل نوع روش و شرایط اقتصادی نیز تأثیر مستقیمی بر روی هزینه‌های دریافت اقامت دائم  دارد.

دلایل رد درخواست اقامت دائم ترکیه

پس از آن که شما را با نحوه اقامت دائم در ترکیه آشنا کردیم، حال باید به این نکته توجه داشته باشید که درخواست اقامت دائم ترکیه شما ممکن است به دلایل زیر رد شود:

 • شما تهدیدی جدی برای نظم و امنیت عمومی هستید
 • بیش از یک سال بدون وقفه در خارج از ترکیه اقامت داشته باشید
 • پیش‌نیازهای دریافت اقامت دائم را ندارید
 • در طول مسیر دریافت اقامت دائم ترکیه کار غیرقانونی انجام داده‌اید
رد شدن درخواست اقامت دائم

رد شدن درخواست اقامت دائم

وکیل اخذ اقامت دائم ترکیه اصطهباناتی

در صورتی که قصد دارید تا روند دریافت اقامت دائم ترکیه را به‌سرعت طی کنید، می‌توانید از تیم وکلا ما در مجموعه اصطهباناتی کمک بگیرید. وکلا ما در مجموعه اصطهباناتی از ابتدا تا انتها دریافت اقامت دائم ترکیه در کنار شما هستند تا بتوانید با کمترین چالش تبدیل به شهروند کشور ترکیه شوید.

حرف آخر

در این مطلب به‌صورت کامل شما را با نحوه دریافت اقامت دائم ترکیه آشنا کرده و در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه کردیم. توجه به موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید با آگاهی کامل روند دریافت اقامت دائم ترکیه را طی کرده و تبدیل به شهروند ترکیه شوید.

4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *