آزمون UKCAT

آزمون UKCAT آزمون بالینی استعداد سنجی انگلستان (UK Clinical Aptitude Test (UKCAT) ) است که برای ورود به بسیاری از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در کشور انگلستان مورد نیاز می باشد و یکی از چالش برانگیزترین مراحل در روند درخواست پذیرش می باشد. آزمون UCAT تا سال 2019 با نام UKCAT شناخته می شد اما علیرغم تغییر نام، تغییر چشمگیری در آن رخ نداده است .با این مقاله که به کوشش تیم مجرب موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تهیه شده است همراه باشید تا اطلاعات بیشتری راجع به آزمون UKCAT به دست آورید.آنچه در این مقاله می خوانید:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • آزمون UKCAT چیست؟
 • ساختار آزمون UKCAT
 • متوسط نمرات آزمون UKCAT
 • نکات و تکنیک های آزمون UKCAT
 • دانشگاه های نیازمند به نتایج آزمون UKCAT
 • نحوه شرکت در آزمون UKCAT
 • تاریخ های برگزاری آزمون UKCAT
 • هزینه آزمون UKCAT در سال 2020
 • مراکز برگزار کننده آزمون UKCAT

آزمون UKCAT چیست؟

همانطور که گفته شد آزمون UKCAT آزمون مورد نیاز برای ورود به بسیاری از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در کشور انگلستان می باشد.UKCAT مانند یک سنجش معمولی نیست بلکه یک تست دو ساعته و مبتنی بر رایانه است که به منظور ارزیابی توانایی و عملکرد حرفه ای متقاضی ساخته شده است. UKCAT شامل پنج آزمون است و فقط در مراکز پیرسون وو برگزار می گردد. درنهایت نتایج آزمون بلافاصله مشخص شده و به موسسه های مورد نظر متقاضی ارسال می شود.

کاربرد آزمون UKCAT

آزمون UKCAT توسط گروهی از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان به عنوان بخشی از روند پذیرش مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون موسسات دانشگاهی را قادر می سازد تصمیم گیری عینی تری در مورد اینکه چه کسانی را برای پذیرش در دوره های پزشکی خود انتخاب کنند، اتخاذ کنند.از نتایج آزمون استفاده می شود تا مشخص شود که آیاداوطلبان از توانایی لازم برای تحصیل موفقیت آمیز به عنوان یک متخصص پزشکی برخوردار هستند یا خیر. UKCAT شامل هیچ محتوا یا مطالب درسی مبتنی بر علوم نیست و در عوض این ارزیابی بر توانایی های شناختی، نگرش و رفتارهای حرفه ای متمرکز است.

ساختار آزمون UKCAT

UKCAT به پنج بخش مجزا تقسیم می شود که هر کدام برای ارزیابی مهارت های مورد نیاز پزشکان و دندانپزشکان طراحی شده اند. از جمله مهارتهای ارزیابی شده می توان به ارتباطات، توانایی کار با اعداد، حل مسئله، آگاهی مکانی، صداقت، کار گروهی و همدلی اشاره کرد. در ادامه درباره هر یک از پنج بخش این آزمون توضیح داده ایم.

ساختار آزمون UKCAT

ساختار آزمون UKCAT

استدلال کلامی

هدف از این بخش ارزیابی توانایی شما در خواندن و در نظر گرفتن اطلاعاتی که در متن های مختلف ارائه شده است، می باشد. ساختار این نوع ارزیابی بر پایه چندین پاراگراف خواهد بود. در مجموع یازده پاراگراف وجود دارد که هر یک از آنها چهار جمله خواهد داشت.از شما انتظار می رود هر پاراگراف را با دقت بررسی کرده و سپس مشخص کنید که آیا گفته های ارائه شده منطقی هستند یا خیر. برای هر جمله سه گزینه وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید:

 • درست. براساس اطلاعات ارائه شده در پاراگراف، این متن صحیح است.
 • غلط. براساس اطلاعات ارائه شده در بند، این متن نادرست است.
 • تصمیم گیری دشوار است. بر اساس اطلاعات ارائه شده در پاراگراف، به سختی می توان بیان کرد که آیا این متن صحیح است یا نادرست.
 • هنگام تصمیم گیری لازم است که استدلال خود را بر اساس اطلاعات ارائه شده در پاراگراف به جای استفاده از دانش خودتان پایه گذاری کنید. از شما انتظار می رود 44 سوال در این آزمون را طی 22 دقیقه تکمیل کنید ، بنابراین زمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

استدلال عددی

آزمون استدلال عددی، توانایی های ریاضی شما را با استفاده از تکنیک ها و استراتژی های مختلف ارزیابی می کند. وظیفه شما تجزیه و تحلیل اطلاعات و حل مسئله با استفاده از نمودارها، جداول و سایر مجموعه اطلاعات عددی خواهد بود.هر آزمون استدلال کمی شامل مجموعه ای از ده جدول، نمودار خطی یا نمودار ستونی است. برای هر یک از این موارد به طور معمول چهار سوال داده می شود که مربوط به نمودار خطی، جدول یا نمودار ستونی است. پنج پاسخ در میان گزینه ها وجود دارد که باید آن ها را انتخاب کنید و انتخاب مناسب ترین پاسخ وظیفه شماست. استفاده از ماشین حساب در این آزمون مجاز است. بازه زمانی برای تکمیل این آزمون برای 36 سوال 25 دقیقه است.

استدلال انتزاعی

از متخصصان پزشکی غالباً انتظار می رود که الگوها را از میان اطلاعاتی که به آن ها ارائه می شود ، شناسایی کنند و این توانایی در آزمون استدلال انتزاعی در آزمون UKCAT منعکس شده است. این آزمون توانایی شما در ارزیابی و ایجاد یک فرضیه که در آینده می تواند برای توسعه سیستم ها و ایده های جدید استفاده شود را ارزیابی می کند.معمولاً در این بخش به شما دو مجموعه شکل، مجموعه A و مجموعه B، داده می شود. شکل های موجود در هر دو مجموعه به هم شبیه هستند. برای هر مجموعه به شما یک سری شکل ارائه می شود و وظیفه شما این است که تعیین کنید آیا شکل به مجموعه اول A ، مجموعه دوم B یا هیچکدام تعلق دارد یا خیر.در کل 11 جفت وجود خواهد داشت و برای هر جفت پنج مورد وجود دارد. برای انجام این آزمون 14 دقیقه فرصت خواهید داشت.

قضاوت بر اساس شرایط

بخش قضاوت بر اساس شرایط،توانایی شما در ارزیابی و درک سناریوهای کار واقع گرایانه را ارزیابی می کند. پس از خواندن توضیحات سناریو ، شما باید عوامل مهم را تعیین کرده و براساس آن عمل کنید.در کل این آزمون شامل 68 سوال با 21 سناریو است. برای تکمیل این بخش 27 دقیقه وقت دارید. سوالات در قالب چند گزینه ای خواهند بود و به دانش قبلی پزشکی نیاز ندارند.برای اولین مجموعه سوالات از شما خواسته می شود که تناسب گزینه های داده شده را در رابطه با سناریوی معین ارزیابی کنند. مجموعه دوم سؤالات از شما خواسته می شود اهمیت گزینه ها را در پاسخ به سناریو ارزیابی کنید و از خیلی مهم تا به هیچ وجه مهم آن ها را طبقه بندی نمایید.

تصمیم گیری

تصمیم گیری جدیدترین بخش از آزمون است که برای ارزیابی توانایی شما در رمزگشایی اطلاعات رمزگذاری شده طراحی شده است. سناریویی که ترکیبی از متن نمودارها و سایر اطلاعات جزئی است، به شما ارائه می شود که به طور فزاینده ای مبهم و پیچیده می شوند.از کاندیداها انتظار می رود قضاوت کنند در حالی که اطلاعات منطقی کاملی ندارند. این تلاش برای شبیه سازی موقعیت های واقعی است که تصمیم گیری ها بدون دستیابی به همه اطلاعات باید اتخاذ شود.این آزمون شامل 29 سوال است که هر کدام حداکثر پنج گزینه به عنوان پاسخ دارد. در برخی از سؤالات بیش از یک گزینه کاربرد دارد. این تست معمولاً 32 دقیقه زمان می برد.برای هر یک از بخش های استدلال کلامی، استدلال کمی، استدلال انتزاعی و تصمیم گیری، بین 300 تا 900 امتیاز به شما تعلق می گیرد. بنابراین می توانید در کل آزمون بین 1200 و 3600 امتیاز کسب کنید.

آزمونتعداد سوالاتمهلت پاسخگوییامتیاز
استدلال کلامی44 سوال22 دقیقه300-900
تصمیم گیری29 سوال32 دقیقه300-900
استدلال کمی36 سوال25 دقیقه300-900
استدلال انتزاعی55 سوال14 دقیقه300-900
قضاوت بر اساس موقعیت60 سوال27 دقیقه1 تا 4

متوسط نمرات آزمون UKCAT

در متوسط نمرات آزمون UKCAT ذکر شده اند:

 • استدلال کلامی: 565
 • تصمیم گیری: 618
 • استدلال کمی: 662
 • استدلال انتزاعی: 638
 • قضاوت بر اساس موقعیت: N / A
 • امتیاز کل: 2483

نکات و تکنیک های آزمون UKCAT

مانند هر تست استعداد سنجی دیگر، در این آزمون نیز کسب آمادگی اهمیت بسیای دار. نکات زیر به شما در کسب موفقیت کمک کند:

 • برای تمرین و کسب آمادگی زمان بگذارید. هیچ فرمول جادویی آماده شدن برای UKCAT وجود ندارد و آنچه برای یک دوست یا دانشجوی دیگر مفید است، لزوماً برای شما مفید نخواهد بود. زمان لازم برای کسب آمادگی بستگی به نقاط قوت و ضعف فردی شما دارد.
 • برنامه ریزی. هنگامی که با یکی از این تست ها روبرو هستید، تمرین ممکن است مانند یک کار دلهره آور باشد. برای هر بخش برنامه ای تنظیم کنید و به آن عمل نمایید.
 • تمرین کردن. وب سایت های زیادی وجود دارند که سنجش آزمایشی رایگان ارائه می دهند./
 • زمان. مدیریت زمان در طول آزمون یکی از بزرگترین چالش های داوطلبان است. از طریق تمرین برای تست ها می توانید تکنیک خود را اصلاح کرده و زمان بندی خود را بهبود بخشید.
نکات و تکنیک های آزمون UKCAT

نکات و تکنیک های آزمون UKCAT

نکات مربوط به هریک از بخش های آزمون UKCAT

توصیه می کنم در هر یک از پنج تست جداگانه موارد زیر را انجام دهید:

 • استدلال کلامی: هر قسمت از متن و اطلاعات ارائه شده را بسیار مضمون بخوانید.
 • استدلال عددی: علاوه بر درصد ، کسر و نسبت ها، توابع عددی اساسی را برای جمع، تفریق، ضرب و تقسیم بررسی کنید.
 • استدلال انتزاعی: هنگام مشاهده مجموعه ها، شکل های مشترک را ارزیابی کنید. تمرین برای این تست بسیار ضروری است ، اینگونه می توانید با انواع الگویی که با آنها روبرو می شوید آشنا کنید.
 • قضاوت بر اساس شرایط: هنگام پاسخ دادن به سوالات این بخش، تصور کنید که شما یک حرفه ای واجد شرایط هستید و اگر در این زمینه کار می کردید چه کار می کردید. پاسخی را انتخاب کنید که مناسب حرفه شما باشد.
 • تصمیم گیری: اولویت بندی را یاد بگیرید، بنابراین می توانید به سرعت قضاوت کنید گرچه نمی توانید به سرعت به یک سوال پاسخ دهید. این کار مانع از اتلاف وقت زیاد در یک سوال می شود. آرامش خودتان را حفظ کنید، بنابراین می توانید هر بخش را در زمان کافی تکمیل کنید و جواب های خود را بررسی نمایید.

دانشگاه های نیازمند به نتایج آزمون UKCAT

لیست کامل دانشگاه هایی که به UCAT احتیاج دارند عبارتند از:

 1. آبردین
 2. آنجلیا راسکین
 3. استون
 4. بیرمنگهام
 5. بریستول
 6. کاردیف
 7. دوندی
 8. است آنجلیا
 9. اج هیل
 10. ادینبورگ
 11. اکستر
 12. گلاسگو
 13. دانشکده پزشکی هال یورک
 14. کله
 15. دانشکده پزشکی کل اند میدوی
 16. کالج کینگ لندن
 17. لستر
 18. لیورپول
 19. منچستر
 20. نیوکسل
 21. ناتینگهام
 22. پلیموت
 23. کویین مری – دانشگاه لندن
 24. دانشگاه کوئینز بلفاست
 25. شفیلد
 26. ساوتهمپتون
 27. ساندرلند
 28. سنت اندرو
 29. سنت جورج لندن اند وارویک

نحوه شرکت در آزمون UKCAT

شما باید از طریق پیرسون VUE در آزمون UKCAT ثبت نام کنید.پس از رزرو ، آنها برای شرکت در آزمون ایمیل تأیید ارسال می کنند. که باید پرینت آن را در روز آزمون به همراه داشته باشید.همچنین به یک کارت شناسایی عکس دار احتیاج دارید. گذرنامه یا گواهینامه رانندگی کافی خواهد بود.از آنجا که این یک تست کامپیوتری است، نیازی نیست که خودکار، مداد یا ماشین حساب به همراه داشته باشید.

تاریخ های برگزاری آزمون UKCAT

تاریخ های مربوط به آزمون UKCAT به شرح زیر است:

 • ثبت نام و رزرو آزمون: اول ژانویه 2020
 • تاریخ شروع آزمون: سوم آگوست 2020
 • تاریخ آخرین آزمون: اول اکتبر 2020
 • مهلت درخواست شرکت در آزمون : UKCAT 15 اکتبر 2020 ساعت 6 عصر
 • ارسال نتایج به دانشگاه ها: اوایل نوامبر 2020

هزینه آزمون UKCAT در سال 2020

هزینه آزمون UKCAT در سال 2020 به شرح زیر اعلام شده است:

 • آزمون های که در اتحادیه اروپا بین 1 جولای تا 31 آگوست 2020 برگزار می شوند: 55 پوند
 • آزمون های که در اتحادیه اروپا بین اول سپتامبر تا 6 اکتبر 2020 برگزار می شوند: 80 پوند
 • آزمون های خارج از اتحادیه اروپا: 115 پوند
 • آزمون های که در استرالیا یا نیوزیلند برگزار می شوند: 299 دلار
هزینه آزمون UKCAT در سال 2020

هزینه آزمون UKCAT در سال 2020

مراکز برگزار کننده آزمون UKCAT

این آزمون در سراسر جهان ارائه می شود. در کشورهای مختلفی از جمله انگلستان، فرانسه، هنگ كنگ، ایتالیا و ایالات متحده مراكز برگزار کننده آزمون UKCAT وجود دارد.در کشور بریتانیا نیز شهرهای مختلف از جمله لندن، منچستر، بیرمنگام ساوتهمپتون و آکسفورد مراکز برگزاری آزمون وجود دارد.

بنا به آنچه که در این مقاله گفته شد آزمون UKCAT در انگلستان آزمونی جهت پذیرش در دانشگاه های پزشکی این کشور می باشد. این آزمون سطح توانایی و عملکرد متقاضیان را بدون در نظر گرفتن اطلاعات علمی می سنجد که به بخش های مختلف استدلال کلامی، انتزاعی، عددی، قدرت تصمیم گیری و قضاوت بر اساس شرایط تقسیم می شود. نمره آزمون UKCAT مورد نیاز در هر دانشکده متفاوت است و هزینه آن بین 50 تا 120 دلار می باشد. این آزمون از جولای تا اکتبر هر سال در کشور های مختلفی از جمله انگلستان، فرانسه، هنگ كنگ، ایتالیا و ایالات متحده مراكز برگزار می شود. چنانچه به اطلاعات بیشتری در رابطه با آزمون ورودی پزشکی UKCAT نیاز دارید می توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی و هدایت کنند.

سوالات متداول در مورد درباره آزمون UKCAT

1- هزینه ثبت نام در آزمون UKCAT چقدر است؟

هزینه ازمون UKCAT با توجه به مرکز برگزار کننده بین 50 تا 120 دلار می باشد

2- آیا در ایران آزمون UKCAT برگزار می شود؟

خیر در ایران آزمون UKCAT برگزار نمی شود.

3- آزمون UKCAT شامل چه بخش هایی می باشد؟

آزمون UKCAT شامل استدلال کلامی، استدلال انتزاعی، استدلال کمی، تصمیم گیری و قضاوت بر اساس موقعیت می باشد.

4- زمان پاسخگویی هر بخش از آزمون UKCAT چقدر می باشد؟

زمان پاسخگویی هر بخش از آزمون UKCAT متفاوت و بین 15 تا 30 دقیقه می باشد.

5- امتیاز هر بخش از آزمون UKCAT چقدر است؟

هر بخش از آزمون UKCAT بین 300 تا 900 امتیاز دارد.

6- آیا برای ورود به دانشگاه های پزشکی انگلستان نمره UKCAT نیاز است؟

برای ورود به بعضی از دانشگاه پزشکی انگلستان به امتیاز حاصل از آزمون UKCAT احتیاج می باشد.

7- آزمون UKCAT در چه زمان برگزاری می شود؟

آزمون UKCAT از ماههای جولای تا اکتبر، هر سال برگزار می شود.

8- آزمون UKCAT شامل چند سوال می شود؟

آزمون UKCAT دارای 224 سوال می باشد.

9- آیا امکان شرکت در آزمون آزمایشی پیش از شرکت در آزمون اصلی ورودی پزشکی ترکیه UKCAT وجود دارد؟

بله سایت های بسیاری وجود دارد که می توانید پیش از شرکت در آزمون UKCAT اصلی توسط آن ها در آزمون آزمایشی به صورت رایگان شرکت کنید.

10- آیا امکان استفاده از ماشین حساب در آزمون UKCAT وجود دارد؟

بله شما می توانید از ماشین حساب در آزمون UKCAT استفاده کنید.

11- آخرین مهلت درخواست شرکت در آزمون UKCAT چه وقت می باشد؟

15 اکتبر آخرین مهلت ثبت نام در آزمون UKCAT می باشد.

12- کشور های برگزار کننده آزمون UKCAT کدامند؟

در کشورهای مختلفی از جمله انگلستان، فرانسه، هنگ كنگ، ایتالیا و ایالات متحده آزمون UKCAT برگزار می شود.

1/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *