صفر تا صد شرایط اخذ ویزای توریستی روسیه

وجود جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری، طبیعت بکر و منحصر به ‌فرد، فرهنگ و آداب‌ و رسوم خاص مردم روسیه باعث شده است که این کشور به یکی از مقاصد گردشگری خارجی دنیا تبدیل شود. به همین دلیل هر ساله افرادی زیادی از جمله ایرانیان به منظور سفر به این کشور با اهداف گردشگری اقدام به اخذ ویزای توریستی روسیه می‌کنند. ما در این مقاله از موسسه مهاجرتی اصطهباناتی قصد داریم تا اطلاعات جامع و کاملی درباره شرایط و نحوه دریافت ویزای توریستی کشور روسیه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن ویزای خود را دریافت کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اخذ ویزای توریستی روسیه + هزینه و شرایط دریافت

اخذ ویزای توریستی روسیه مناسب تمام افرادی است که قصد تفریح و گردش در این سرزمین پهناور را دارند. به این نوع ویزا، ویزای مسافرتی یا گردشگری روسیه می‌گویند. مانند هر کشور دیگری دولت روسیه نیز شرایط خاصی را برای صدور ویزای توریستی تعیین کرده است. توجه داشته باشید در صورتی که موفق به اخذ ویزای روسیه شوید، پس از صدور ویزا، امکان تغییر زمان آن را نخواهید داشت و افراد متقاضی باید در همان بازه زمانی از قبل مشخص ‌شده به کشور روسیه سفر کنند.

از دیگر شرایط ویزای توریستی روسیه تکمیل فرم تعهد بازگشت به وطن یا کشور مبدا است. به طوری که پس از پایان اعتبار این نوع ویزا، گردشگر باید از کشور روسیه خارج شود. توجه داشته باشید که سفر به روسیه از طریق ویزای توریستی تنها در قالب تورهای گروهی و مسافرتی امکان‌پذیر است و افراد به تنهایی و مستقل نمی‌توانند به روسیه سفر کنند. مدت اعتبار ویزای گروهی روسیه مطابق با زمان تور تعیین می‌شود و حداکثر 30 روز خواهد بود.

در این راستا کارشناسان موسسه حقوقی مهاجرتی اصطهباناتی در صورت تمایل با ارائه مشاوره رایگان می‌توانند در تمام مراحل و مسیر اخذ ویزای توریستی روسیه همراه شما باشند و به تمام سوالات در این زمینه پاسخ دهند. جهت بهره‌مندی از این خدمات با ما تماس بگیرید.

اطلاعات کلی ویزای توریستی روسیه

اطلاعات کلی ویزای توریستی روسیه در یک نگاه
نوع ویزاویزای توریستی روسیه
هدف از صدور ویزاگردشگری، ملاقات‌ دوستان و اقدام، انجام مذاکرات کاری کوتاه ‌مدت، دریافت معاینه پزشکی، خدمات مشاوره پزشکی و…
مدت اعتبارحداکثر 30 روز کاری
حداقل تمکن مالی مورد نیاز115 یورو به ازای هر روز اقامت در کشور روسیه
مدت‌ زمان صدور ویزابین یک هفته تا 10 روز کاری
مدت اعتبار ویزاحداکثر 30 روز
مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزا7 تا 20 روز کاری
هزینه درخواست ویزاویزای یک بار ورود 75.2 یورو و برای دو بار ورود 120.3 یورو

منظور از ویزای توریستی روسیه چیست؟

دولت روسیه برخلاف دیگر کشورها، تنها به گردشگران دارای ویزای توریستی امکان سفر به این کشور را می‌دهد.  بر این اساس مسافران باید هدف خود از درخواست ویزای توریستی روسیه را به صورت شفاف بیان کنند تا مجوز قانونی ورود به این کشور را دریافت کنند. به عبارتی دیگر، ویزای توریستی روسیه به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر بازدید از جاذبه‌های گردشگری این کشور، برای سفرهای کاری کوتاه‌ مدت، تجدید دیدار با دوستان و اقوام، معاینه و مشاوره پزشکی نیز به این کشور پهناور سفر کنید. به این نوع ویزای توریستی، ویزای گردشگری با هدف ویژه گفته می‌شود.

لازم به ذکر است، ویزای توریستی روسیه از نظر نوع مدارک مورد نیاز، هزینه، زمان رسیدگی به درخواست، مدت اقامت، تعداد ورودی مجاز و غیره با سایر ویزاهای روسیه تفاوت‌هایی دارد.

اخذ ویزای توریستی روسیه

اخذ ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی روسیه به‌ صورت الکترونیکی چگونه است؟

افراد متقاضی اخذ ویزای توریستی روسیه باید کپی یا اسکن تمام مدارک هویتی خود را به مرکز کنسولگری یا سفارت این کشور ارسال کنند. در این راستا سفارت روسیه به منظور تسهیل شرایط و سرعت‌بخشی به بررسی مدارک و شرایط افراد، امکان درخواست ویزای توریستی روسیه به‌ صورت الکترونیکی را فراهم کرده است. به همین منظور افراد متقاضی ویزای توریستی دیگر نیاز به حضور فیزیکی در مرکز کنسولگری یا سفارت روسیه را ندارند و می‌توانند فرم درخواست و مدارک خود را به صورت اسکن شده، ایمیل کنند.

بنابراین شهروندان ایرانی متقاضی اخذ ویزای توریستی روسیه می‌توانند به ‌صورت آنلاین از هر نقطه‌ای برای ویزای الکترونیکی روسیه اقدام کنند. افراد متقاضی برای ویزای توریستی روسیه به‌ صورت الکترونیکی باید مراحل زیر را طی کنند:

 • تکمیل دقیق و درست تمام قسمت‌های فرم درخواست ویزای الکترونیکی
 • بارگذاری و ارسال کپی تمام مدارک مورد نیاز از جمله گذرنامه ایرانی معتبر

وقت سفارت برای ویزای توریستی روسیه چه زمانی است؟

افراد متقاضی برای ثبت درخواست اخذ ویزای توریستی روسیه و بررسی مدارک و شرایط باید با تعیین وقت قبلی به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور مبدا مراجعه کنند. متقاضیان ایرانی جهت اخذ وقت سفارت روسیه باید باز طریق وب سایت سفارت روسیه در ایران نسبت به تکمیل فرم آنلاین اقدام کنند.

توجه داشته باشید که هنگام مراجعه به سفارت روسیه باید تمام مدارک به صورت کامل و بدون نقص انجام شوند تا فرایند رسیدگی به پرونده درخواست ویزای توریستی روسیه در اسرع وقت تکمیل شود.

اگر به صورت عادی برای اخذ ویزای توریستی روسیه و وقت سفارت اقدام کنید حدود 25 روز طول می‌کشد. اما برای کسانی که می‌خواهند زودتر از این موعد ویزای درخواستی خود را از سفارت روسیه دریافت کنند با پرداخت هزینه بیشتری امکان دریافت وقت و ویزای فوری روسیه برای آنها وجود دارد. بنابراین در صورت دریافت وقت فوری سفارت، روند اخذ ویزا در حدود 10 روز به اتمام خواهد رسید.

هزینه ویزای توریستی روسیه

هزینه ویزای توریستی روسیه به عوامل مختلفی بستگی دارد که جزئیات آن را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد:

قیمت ویزای توریستی روسیه
ملیتهزینه ویزای یک بار ورودهزینه ویزای دو بار ورودهزینه ویزای چند بار ورود
برای شهروندان اتحادیه اروپا، لیختن‌اشتاین، موناکو، نروژ و سوئیس35 یورو
شهروندان ژاپن32.8 یورو
شهروندان آنگولا، کامبوج، هند و ویتنام37.6 یورو60.2 یورو112.8 یورو
شهروندان چین47 یورو94 یورو141.1 یورو
شهروندان مقدونیه شمالی47 یورو75.2 یورو141.1 یورو
شهروندان سایر کشورها75.2 یورو120.3 یورو225.7 یورو

بر این اساس قیمت ویزای توریستی روسیه برای ایرانیان متقاضی مانند شهروندان سایر کشورها محاسبه می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی روسیه

از مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی روسیه که باید به سفارت این کشور ارائه دهید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی
 • ارائه دو نسخه از فرم تکمیل شده درخواست ویزای روسیه
 • ارائه دو قطعه عکس مخصوص گذرنامه در ابعاد 3 در 4
 • رزرو بلیط رفت و برگشت از روسیه
 • داشتن بیمه مسافرتی معتبر
 • تکمیل فرم تعهد بازگشت به وطن یا کشور مبدأ پس از پایان اعتبار ویزا
 • ارائه کپی تاییدیه از شرکت تور یا خط مسافرتی مجاز روسیه
 • ارائه تاییدیه هماهنگی و پذیرش هتل در روسیه جهت اقامت توریستی
 • پرداخت هزینه‌های سفارت
مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی روسیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی روسیه

نحوه درخواست ویزای توریستی روسیه

فرایند ثبت درخواست اخذ ویزای توریستی روسیه شامل چندین مرحله است که باید به ترتیب انجام شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. از مراحل درخواست ویزای توریستی روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در قدم نخست باید ملیت و هدف خود از سفر به روسیه را با شرایط دریافت ویزای توریستی این کشور تطبیق دهید.
 2. مدت زمان اعتبار گذرنامه معتبر خود را بررسی کنید. برای اخذ ویزای توریستی روسیه باید اعتبار گذرنامه شما تا روزی که قصد خروج از این کشور را دارید، بیش از 6 ماه باشد. بنابراین در صورت نیاز برای تمدید و صدور گذرنامه معتبر اقدام کنید.
 3. یکی از مراحل مهم ثبت درخواست ویزای توریستی روسیه داشتن دعوت‌نامه یا پشتیبانی ویزا است. دریافت این دعوت‌نامه از دو روش امکان‌پذیر است. دریافت از طریق شرکت تور یا خط کشتی کروز که با استفاده از خدمات آنها قصد سفر به روسیه را دارید یا از طریق هتلی که در طول سفر به روسیه در آن اقامت دارید.
 4. تکمیل فرم درخواست آنلاین ویزای توریستی روسیه نیز از مراحل مهمی است که به صورت رایگان قابل انجام است. در این فرم باید به سوالاتی درباره هویت و هدف از سفر به روسیه توضیحات دقیقی را ارائه دهید.
 5. مدارک مورد نیاز اعم از گذرنامه، فرم درخواست ویزا، دعوت‌نامه و غیره را جهت اخذ ویزای توریستی روسیه جمع‌آوری و ارائه دهید.
 6. فرم درخواست ویزای توریستی روسیه را بعد از تکمیل به همراه مدارک مورد نیاز به کنسولگری روسیه یا مرکز پردازش ویزای روسیه در ایران ارسال کنید. البته امکان ارسال غیرحضوری و الکترونیکی مدارک مورد نظر وجود دارد.
 7. پرداخت هزینه و قیمت ویزای توریستی روسیه باید همزمان با ارسال فرم درخواست از طریق کارت بانکی انجام شود.
 8. در صورت طی کردن تمام مراحل ثبت درخواست ویزای توریستی روسیه باید منتظر دریافت پاسخ از سوی سفارت روسیه باشید.

زمان رسیدگی به ویزای توریستی روسیه

مدت زمان رسیدگی به درخواست اخذ ویزای توریستی روسیه برای شهروندان مختلف متفاوت خواهد بود. در واقع برای شهروندان اتحادیه اروپا، لیختن‌اشتاین، موناکو، نروژ و سوئیس بین 7 تا 20 روز کاری طول می‌کشد اما برای شهروندان ساکن کشورهایی مانند آنگولا، کامبوج، چین، هند، ژاپن، مقدونیه شمالی و ویتنام حداکثر 7 روز است.

در این بین مدت زمان رسیدگی به ویزای توریستی روسیه برای ایرانیان و شهروندان سایر کشورها به طور کلی 7 تا 20 روز کاری طول می‌کشد. بنابراین طبق تاریخ برنامه‌ریزی سفر خود باید حداقل یک ماه زودتر جهت اخذ ویزای توریستی روسیه اقدام کنید تا در زمان مناسب موفق به دریافت ویزا شوید.

اقدامات لازم پس از ورود به روسیه با ویزای توریستی

افرادی که موفق به اخذ ویزای روسیه توریستی و گردشگری شدند، پس از ورود به این کشور باید اقدامات زیر را انجام دهند:

 1. دریافت کارت مهاجرت: گردشگران وقتی به کشور روسیه رسیدند، پلیس مرزی موظف است که به آنها کارت مهاجرت ارائه دهد. گردشگران در این کارت باید اطلاعات خود را به طور کامل در دو قسمت تعیین شده پر کنند که یک قسمت از این کارت تحویل پلیس مرزی شده و دیگری در اختیار گردشگر قرار می‌گیرد.
 2. ضرورت ثبت ویزای توریستی: ثبت ویزا برای افرادی که قصد اقامت در روسیه به مدت بیش از 7 روز را دارند نیز یکی دیگر از اقدامات ضروری پس از ورود به این کشور است. در صورت اقامت در هتل باید مسئول پذیرش هتل با دریافت کپی پاسپورت، ویزا و کارت مهاجرت شما نسبت به ثبت ویزای توریستی اقدام کند. همچنین اگر در منزل اقوام و دوستان قصد اقامت دارید باید صاحب ملک به عنوان میزبان برای ثبت نام ویزای شما اقدام کند.

افراد معاف از دریافت ویزای توریستی روسیه کدام اند؟

طبق قانون برخی از افراد جهت اخذ ویزای توریستی روسیه از امتیاز معافیت برخوردار هستند. این افراد معاف از دریافت ویزای توریستی روسیه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • گردشگران اتباع کشورهایی که امکان دریافت ویزای الکترونیکی برای ورود به روسیه را دارند.
 • مسافرانی که از مسیر دریایی و کشتی قصد ورود و اقامت در کشور روسیه ظرف 72 ساعت را دارند.
 • کسانی که گذرنامه‌های دیپلماتیک، خدماتی، رسمی و ویژه از چندین کشور دارند، از دریافت ویزای توریستی روسیه معاف هستند.
 • تاجرانی که دارای کارت سفر تجاری APEC هستند، ملزم به دریافت ویزا نبوده و معاف هستند.
مدت اعتبار ویزای روسیه

مدت اعتبار ویزای روسیه

مدت اعتبار ویزای روسیه

یکی از سوالات رایج گردشگران ایرانی این است که ویزای توریستی روسیه چند روزه است؟، در پاسخ باید گفت که مدت زمان اعتبار ویزای روسیه بستگی به مدت اقامت شما در این کشور دارد. مثلا اگر واچر هتل، بلیط هواپیما، بیمه مسافرتی و سایر برنامه‌های سفر شما برای مدت 14 روز برنامه‌ریزی شده باشد، ویزای شما نیز برای 14 روز معتبر است.

البته اعتبار ویزای توریستی روسیه به تعداد دفعات ورود افراد با استفاده از آن ویزا نیز بستگی دارد. به طوری که ویزای یکبار ورود حداکثر 30 روز و ویزای دو بار ورود نیز تا 30 روز معتبر است و تفاوت اصلی آنها در تعداد دفعات ورود به کشور توریستی روسیه است. در ضمن افراد دارای ویزای چند بار ورود نیز از 180 روز اعتبار (6 ماه اعتبار) بهره‌مند خواهند شد. بر این اساس مدت اعتبار ویزا بر هزینه آن تاثیر می‌گذارد.

نکته قابل ذکر دیگر، درباره اخذ ویزای توریستی روسیه این است که مدت اعتبار آن قابل تمدید نیست. در صورت تمایل برای اقامت بیشتر در این کشور باید بعد از اتمام زمان ویزای خود از روسیه خارج شوید و دوباره جهت دریافت ویزای توریستی اقدام کنید.

ریجکتی ویزای توریستی روسیه

بسیاری از افرادی که اقدام به ثبت درخواست ویزای توریستی کشور روسیه می‌کنند به دلایل مختلف موفق به اخذ ویزای توریستی روسیه از طریق مقامات کنسولگری این کشور نمی‌شوند. بر این اساس از رایج‌ترین دلایل ریجکتی ویزای توریستی روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناقص بودن دعوت‌نامه و عدم ارائه تمام مدارک مورد نیاز به سفارت روسیه
 • پر کردن اطلاعات درخواست ویزا به صورت اشتباه
 • ممنوعیت ورود فرد متقاضی به کشور روسیه
 • عدم پرداخت هزینه‌ها یا جرائم در سفر قبلی توسط متقاضی
 • اخراج از روسیه به دلیل نقص قوانین حاکم بر کشور
 • انجام رفتارهای غیرقانونی در سفر قبلی به روسیه
 • در صورت قرار گرفتن کشور فرد متقاضی در شرایط جنگ
 • در صورت درگیری کشور مبدا فرد متقاضی با بیماری همه‌گیر
 • وجود مشکل در روابط سیاسی بین روسیه با سایر کشورهای مبدا

آدرس و تلفن سفارت روسیه در ایران

سفارت روسیه در ایران در مرکزیت استان تهران فعالیت دارد که ساختمان آن در خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۳۷ واقع شده است. البته کشور روسیه در استان اصفهان نیز مرکز کنسولگری جهت ارائه خدمات به متقاضیان جهت صدور انواع ویزا دارد. در صورت نیاز به اقدام و پیگیری روند اخذ ویزا از طریق دفتر اصفهان باید به آدرس مرکز کنسولگری روسیه در اصفهان واقع در چهارباغ پایین، در امتداد خیابان‌های مسجد سفره‌چی و تلفن خانه پلاک 11 مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که کنسولگری روسیه در ایران در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه جهت ارائه خدمات اخذ ویزای توریستی روسیه فعال است. برای هماهنگی جهت حضور در سفارت می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۶۷۰۱۱۶۱ تماس بگیرید.

خدمات موسسه اصطهباناتی جهت اخذ ویزای توریستی روسیه

اصطهباناتی یک موسسه مهاجرتی معتبری است که در زمینه اخذ انواع ویزای کشورهای مختلف خدمات تخصصی ارائه می‌دهد. از آن‌جایی که اخذ ویزای کشورهای مختلف، از جمله اخذ ویزای توریستی روسیه، فرآیندی حقوقی به شمار می‌آید و باید براساس قوانین حقوق بین‌الملل اقدام شود باید توسط افراد مجرب در این زمینه پیگیری شود تا مشکل ریجکتی ویزا به وجود نیاید. در این راستا موسسه حقوقی مهاجرتی اصطهباناتی به‌ عنوان کارگزار رسمی این خدمات را به صورت ویژه به متقاضیان خود ارائه خواهد می‌دهد تا با کمترین چالش بتوانند به روسیه سفر کنند.

کارشناسان ما با تسلط بر قوانین بین‌‌المللی و سیاست مهاجرتی دولت روسیه، اقدام به ارائه مدارک و مستندات لازم به صورت دقیق و مرتب خواهند کرد تا فرآیند صدور ویزای توریستی شما سریع‌تر انجام شود. جهت بهره‌مندی از تجربیات وکلای مهاجرتی اصطهباناتی و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم به ‌صورت کامل اطلاعات مورد نیاز درباره شرایط اخذ ویزای توریستی روسیه، مدت اعتبار، هزینه ویزا و غیره را در اختیار شما قرار دادیم. اگر همچنان در زمینه ثبت درخواست و مراحل دریافت ویزای توریستی روسیه سوالات بی‌پاسخی در ذهن شما باقی‌مانده است، می‌توانید آنها را از طریق ثبت نظرات با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ مناسبی ارائه دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *