دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان

دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان یک دانشگاه دولتی واقع در شهر دوشنبه می باشد که در سال 1939 تاسیس شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی جهان به حساب می آید و توسط وزارت بهداشت اداره می شود.در این مقاله که به کوشش کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تهیه و تنظیم گردیده است به بررسی دقیق موارد زیر خواهیم پرداخت :

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
 • تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان
 • دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا
 • شرایط و مدارک لازم به منظور پذیرش از دانشگاه Avicenna
 • ویزای دانشجویی و هزینه تحصیل در دانشگاه Avicenna تاجیکستان
 • رتبه و رنکینگ دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان
 • سوالات متداول

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی Avicenna

دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان هشتاد و یکمین سالگرد تاسیس باشکوه خود را جشن می گیرد. باید تأکید کنیم که در سال 1917 1924، پزشکی و خدمات درمانی تاجیکستان عملاً توسعه نیافته بود و تقریباً هیچ موسسه پزشکی وجود نداشت، برخی از کارهای پیشگیرانه، و بهداشتی تقریباً به طور انحصاری توسط نظامیان انجام می گرفت. در ششمین سال فعالیت، این دانشگاه به رشته های برتر مانند درمان، جراحی، زنان و زایمان اختصاص یافت، طی سال های 1950 و 1959 این دانشگاه به عنوان موسسه پزشکی دولتی ابن سینا تاجیکستان تغییر نام داد، اما هنوز هم در نقاط مختلف جهان به عنوان ( Tajik Abu Ali Ibn Sino state medical university) شناخته می شود. با آغاز سال 1989، 51 پزشک و 326 کاندیدای علوم در این موسسه مشغول به فعالیت بودند. در سال 1992، موسسه پزشکی دولتی تاجیکستان به دانشگاه پزشکی دولتی تاجیکستان تغییر نام داد. دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان بزرگ ترین دانشگاه علوم پزشکی تاجیکستان است.

فعالیت های اصلی دانشگاه :

از جمله فعالیت های اصلی دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ایجاد و توسعه مشارکت های مؤثر با مؤسسات آموزشی و علمی پیشرو در جهان، تهیه برنامه های همکاری دو جانبه و چند جانبه در زمینه علمی و آموزشی.
 • مشارکت اساتید و دانش جویان در برنامه های دانشگاهی؛
 • کمک به پیشرفت کارکنان
 • همکاری با مؤسسات آموزش عالی خارجی، و سازمان های پزشکی در زمینه تحقیقات علمی
 • اجرای فعالیت های بین المللی، و انعقاد توافق نامه ها با مؤسسات آموزش عالی، سازمان های بین المللی و شرکای خارجی
 • مشارکت شهروندان خارجی در روند آموزش، آمادگی و کارآموزی در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان (ATSMU)
 • پشتیبانی ویزا برای اتباع خارجی که در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان (ATSMU ) تحصیل می کنند، و همچنین پشتیبانی ویزا از میهمانان دانشگاه .

کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخگویی به سوالات شما در رابطه با دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان می باشند.

دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان

دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان (ATSMU ) دارای دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، طب اطفال و بهداشت عمومی می باشد.

دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان

دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان

دانشکده پزشکی :

دوره آموزشی این دانشکده شش ساله است و از جمله دانشکده های اصلی دانشگاه علوم پزشکی Avicenna محسوب می شود. دانش جویان در سال های اول و دوم تحصیل فیزیولوژی طبیعی، تاریخ مرد تاجیک، فلسفه، زیست شناسی، شیمی کلوئیدی و آلی فیزیکی، آناتومی، پزشکی نظامی، بافت شناسی، اخلاق، بیوشیمی، کتابشناسی ، علوم رایانه، زبان های روسی و خارجی، زبان های لاتین و تاجیک آشنا می شوند. در سال سوم دوره به همراه موضوعات موضوعی نظری آناتومی پاتولوژیک، میکروبیولوژی، بهداشت، فارماکولوژی، فیزیولوژی آسیب شناسی و غیره همراه است. برنامه درسی سال چهارم و پنجم دوره آموزشی با اشنایی دانش جویان با کلینیک های درمانی، کودکان، جراحی، زنان و زایمان، عصب شناسی، روانشناسی و سایر کلینیک ها همراه است.

دانشکده دندانپزشکی :

این دانشکده در سال 1977 تاسیس شد. از زمان تاسیس دانشکده دندانپزشکی، بیش از 1700 دانشجو از آن فارغ التحصیل شده اند. دانش آموختگان این دانشکده امروزه در مراکز دندانپزشکی خدمات بهداشت عمومی تاجیکستان فعالیت می کنند. دانشکده دندانپزشکی مشارکت پر قدرتی را در آماده سازی پزشکان، همچنین پیشرفت و شکوفایی آن ها بر عهده دارد. امروزه این دانشکده متشکل از اساتید و معلمان با تجربه است. دانشکده دندانپزشکی تمام تلاش خود را برای در آماده سازی پزشکان متخصص دندانپزشکی انجام می دهد.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان

دانشگاه علوم پزشکی Avicenna دارای 8844 دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد و دارای بیش از 500 دانشجوی بین المللی از کشورهایی مانند هند،پاکستان، ایران، مصر، عراق، لیتوانی و … می باشد. دریافت مدارک برای آن دسته از دانش جویان بین المللی، که مایل به تحصیل در دانشگاه ATSMU هستند، از اول اوت تا 25 اوت آغاز می شود. پس از تأیید مدارک توسط کمیته پذیرش، دانش جویان خارجی می توانند در مصاحبه شرکت کنند . پذیرش اتباع بیگانه با مصاحبه، توسط اعضای کمیته پذیرش، نمایندگان دانشکده ها انجام می شود. پس از مصاحبه، در صورت مثبت بودن نتایج، مطابق دستور رئیس، پرداخت کامل شهریه سال تحصیلی تا 30 اکتبر و با امضای توافق نامه دو جانبه بین دانشگاه و دانش جویان خارجی، آن ها می توانند در دانشگاه ثبت نام کنند. در صورت نقض مدت زمان پرداخت، دانش جویان از دانشگاه خارج می شوند. افرادی که تابعیت دوگانه دارند (تاجیک روسی) اما از مدرسه ای در خاک جمهوری تاجیکستان فارغ التحصیل شده اند نمی توانند وارد گروه دانش جویان بین المللی قرار داده شوند. آن ها فقط باید از طریق مرکز ملی آزمایش تحت ریاست جمهوری جمهوری تاجیکستان وارد دانشگاه ATSMU شوند. لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی Avicenna (ATSMU) :

 • درخواست شخصی متقاضی به ریاست دانشگاه با ذکر مشخصات دانشکده و زبان
 • گواهی اصلی اتمام دوره دبیرستان
 • گواهی پایان دوره های مقدماتی در ATSMU (یک دوره آموزشی 8 ماهه)
 • گواهی پزشکی دال بر عدم وجود ویروس HIV / AIDS، با مهر رسمی صادر شده توسط مقام رسمی بهداشت (اصل مورد نیاز است)
 • فلوروگرافی همراه با گزارش پزشک (اصلی)
 • گواهی نامه دولتی یک مؤسسه آموزشی که شهروند در آن تحصیل کرده است (کپی گواهی نامه و ترجمه معتبر)
 • کپی گذرنامه با ویزا و ثبت نام معتبر (در مدت اقامت جمهوری تاجیکستان)، کارت مهاجرت
 • 10 قطعه عکس 4 × 3 رنگی
شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه تاجیکستان

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه تاجیکستان

ویزای دانشجویی به منظور تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان

دانشگاه ATSMU با وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان و سرویس مهاجرت وزارت امور داخلی جمهوری تاجیکستان همکاری می کند. این اداره فعالیت های مربوط به ثبت نام دانش جویان خارجی و تمدید ویزا به مدت یک سال را انجام می دهد. هر شهروند خارجی برای پذیرش در ATSMU باید درخواستی را خطاب به رئیس دانشگاه بنویسد. پس از پذیرش درخواست توسط رئیس، گروه روابط بین الملل متعهد می شوند دعوت نامه ای را برای متقاضی ارسال کنند. بر اساس این دعوت نامه، وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان و نمایندگان آن ها در کشورهای خارجی (سفارت RT ) ویزای ورود شهروندان خارجی به تاجیکستان را ارائه می کنند. بر اساس قانون، در مدت سه روز پس از ورود به خاک جمهوری تاجیکستان (به جز روزهای تعطیل)، دانش جویان خارجی باید کلیه مدارک خود را به وزارت روابط بین الملل دانشگاه ارائه دهند تا به مراجع ذی صلاح ارائه شود. برای تمدید ویزا، آن ها باید مدارک خود را 25 روز قبل از انقضای ویزای سال گذشته ارائه دهند. از جمله مدارک مورد نیاز :

 • کپی گذرنامه؛
 • دو قطعه عکس 6 × 5 سانتی متر؛
 • دو نسخه کپی از کارت ثبت نام (فرم 16)؛
 • گواهی عدم وجود بیماری ایدز و هپاتیت؛
 • کپی کارت دانشجویی (به صورت رنگی) برای تمدید ویزا
 • کپی توافق بین دانشگاه و یک شهروند خارجی

هزینه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان

هزینه تحصیل در رشته های مختلف تحصیلی این دانشگاه برای سال 2020 به این شرح است : دانشکده دندانپزشکی برای تحصیل به زبان تاجیکی یا روسی 27،500،00 دلار؛ دانشکده پزشکی برای تحصیل به زبان تاجیکی یا روسی 27،500،00 دلار و برای تحصیل به زبان انگلیسی 35،150،00 دلار؛ دانشکده داوسازی برای تحصیل به زبان تاجیکی یا روسی 23،570،00 دلار؛ دانشکده طب اطفال برای تحصیل به زبان تاجیکی یا روسی 23،570،00 دلار و دانشکده بهداشت عمومی برای تحصیل به زبان تاجیکی یا روسی 11،280،00 دلار می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی تاجیکستان

هزینه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی تاجیکستان

رتبه و رنکینگ دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان

دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان که در سال 1939 تأسیس شد. این دانشگاه به طور رسمی توسط وزارت آموزش و علوم جمهوری تاجیکستان به رسمیت شناخته شده است. دانشگاه علوم پزشکی تاجیکستان (TSMU) دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به دریافت مدارک عالی آموزش عالی به طور رسمی در چندین زمینه تحصیلی شناخته می شود. رتبه ملی این دانشگاه 2 و رتبه جهانی آن 8579 می باشد.

در نهایت موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به هموطنان عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت می باشد. هموطنان متقاضی تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان ، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز مراجعه نمایند.

سوالات متداول در مورد دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان

1- فعالیت های اصلی دانشگاه علوم پزشکی Avicenna شامل چه مواردی است؟

فعالیت های اصلی دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا شامل ایجاد و توسعه مشارکت های مؤثر با مؤسسات آموزشی و علمی پیشرو در جهان، تهیه برنامه های همکاری دو جانبه و چند جانبه در زمینه علمی و آموزشی و … می باشد.

2- دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان کدامند؟

دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان دارای دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، طب اطفال و بهداشت عمومی می باشد.

3- دروس ارائه شده در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی Avicenna چیست؟

دروس ارائه شده در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی Avicenna فیزیولوژی طبیعی، زیست شناسی، آناتومی، بافت شناسی، اخلاق، بیوشیمی، علوم رایانه، زبان های روسی و خارجی، میکروبیولوژی، بهداشت، فارماکولوژی، فیزیولوژی آسیب شناسی و … است.

4- هدف اصلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی Avicenna چیست؟

هدف اصلی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا آماده سازی پزشکان، همچنین پیشرفت و شکوفایی آن ها است.

5- مقاطع تحصیلی ارائه شده در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna کدامند؟

مقاطع تحصیلی ارائه شده در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

6- شرایط تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا تاجیکستان چیست؟

از جمله شرایط تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان ارائه مدارک تأیید آن ها توسط کمیته پذیرش، شرکت در مصاحبه و پرداخت کامل شهریه می باشد.

7- هزینه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna بسته به رشته تحصیلی و زبان آموزشی متفاوت خواهد بود.

8- مدارک لازم به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا شامل چیست؟

مدارک لازم به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه علوم پزشکی Avicenna شامل ارسال درخواست به رئیس دانشگاه، گواهی اتمام دوره متوسطه، گواهی پزشکی و سایر موارد می شود.

9- آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان وجود دارد؟

بله . دانش جویان امکان تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی را خواهند داشت.

10- مدارک لازم برای ویزای دانشجویی به منظور تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا چیست؟

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی به منظور تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی ابوعلی سینا کپی گذرنامه، کپی کارت دانشجویی، گواهی پزشکی و … می شود.

11- رتبه دانشگاه علوم پزشکی Avicenna تاجیکستان به چه صورت است؟

رتبه ملی این دانشگاه 2 و رتبه جهانی آن 8579 می باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *