هزینه تحصیل پزشکی هند

برای کاهش هزینه تحصیل پزشکی هند بسیاری از دانشگاه ها خوابگاه های دانشجویی کم هزینه را ارائه می دهند، اما اگر بخواهید می توانید یک اتاق را نسبتا ارزان با یک تخت خواب در شهر بزرگی مانند بمبئی با هزینه تقریبا دویست دلار در ماه اجاره کنید، می توانید به عنوان دانشجو با هزینه هزار و هشتصد دلار در سال زندگی کنید، اما ممکن است بخواهید با توجه به شیوه ی زندگیتان و عادت هایتان صرفه جویی کنید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط و هزینه تحصیل پزشکی هند

هزینه های تحصیلی در هند برای تحصیلات کارشناسی و گرفتن مدرک کارشناسی و هزینه های مناسب برای خود را پیدا کنید. دانشگاه های دولتی، هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی در هند میتواند بسیار ارزان باشد، هزینه بعضی از دوره ها در سال حتی کمتر از سیصد پوند است. با این حال دانشجویان بین المللی هزینه های تحصیلی بیشتری برای تحصیل در هند می پردازند، که به حدود بیش از شش هزار پوند در سال میرسد.

 

آموزش پزشکی در هند

دانشجویانی که خواهان مطالعه پزشکی در هند هستند، در برابر بسیاری از موانع از جمله رقابت های شدید و تنگاتنگ چند دوره امتحانات ورودی، سهمیه های صندلی های دانشگاه های دولتی برای گروه های کمتر و در بسیاری موارد هزینه های بالاتر قرار میگیرند. دانشگاه های خصوصی ممکن است هزینه های مالیاتی و سرانه به صورت جداگانه از هزینه های تحصیل و نگهداری را تقاضا کنند، که این ها اغلب توسط والدین پرداخت میشوند. این کمک های مالی اجباری غیر قانونی هستند که ممکن است به ده میلیون روپیه هم برسد. گزارش اخیر از موسسه ملی از امور مالی عمومی و سیاستی بخش تحصیلی در هند در دومین جایگاه لیست ( پول سیاه) رتبه بندی شده است.

آموزش پزشکی در هند

که هزینه های مالیاتی سال گذشته اش به مقدار شصت میلیون روپیه تخمین زده شده است. شما میتوانید از طریق شرکت های موجود در کشور خودتان یا از طریق دولت محلی ، منابع تحصیلی در خارج از کشور را پیدا کنید. یک راه خوب برای پیدا کردن ان این است که با اداره دولت محلی خود تماس بگیرید و یا وب سایت ان را پیدا کنید و توصیه هایش را بخوانید. همچنین در مورد شرکت ها و موسسه های بزرگ در کشور خودتان تحقیق کنید که ممکن است به عنوان یک فرصت تحصیلی به شما هزینه های کمک تحصیلی را ارایه کند و سپس با ان ها تماس بگیرید . با این حال باید در نظر بگیرید که ممکن است انها پس از اتمام تحصیلتان از شما بخواهد برای کار به کشور برگردید.

وام دانشجویی در هند

برخی از کشورها برنامه های وام دانشجویی برای شهروندان برای تحصیل در خارج از کشور دارند ، اما اغلب انها محدودیت هایی دارند. بورسیه تحصیلی: برای کسانی که قصد تحصیل پزشکی در هند را دارند ؛ تعدادی از فرصت ها و بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که در هند تحصیل میکنند وجود دارد. چندین گزینه مختلف تحصیلی از طریق دولت هند و همچنین شورای روابط فرهنگی هند موجود است که در این جا انها را می بینید.

هند به عنوان بخشی از کشور مشترک المنافع است که دانش جویان بریتانیایی میتوانند در ان از طریق دانشگاه های مشترک المنافع به بورسیه تحصیلی دسترسی داشته باشند. ده هزار روپیه هزینه ی ثبت نام سال اول غیرقابل بازگشت و انتقال است. حتی برای برنامه هایی یک میلیون روپیه و حتی بیشتر هستند. هزینه تحصیل پزشکی هند برای ثبت نام سال اول غیرقابل انتقال و بازگشت پنج هزار روپیه برای دانشجویان مجاز و برای برنامه هایی با هزینه ی سالانه کمتر از صد هزار روپیه هست. هزینه ی امتحانات در هر ترم بر اساس موضوعات انتخاب شده برای امتحانات متغیر بوده و اضافه میشود.

شهریه و هزینه تحصیل پزشکی در هند

 • تمامی موسسه های آموزشی رشته پزشکی هند 2300دلار
 • MBBS – اولین دوره سال مالی 2000دلار
 • (MEDICINE) – هزینه ی اول سال کالج پزشکی کریستین -CMC VELLORE دلار 3320
 • (MEDICINE) – هزینه ی اول سال نیروی نظامی نیروهای مسلح – FMC PUNE دلار 4550
 • MBBS – اولین دوره سال مالی LADY HARDINGE MEDICAL COLLEGE – [LHMC] DELHI جدید 1900 دلار
 • دانشکده پزشکی معالنا – MAMC DELHI جدید دلار 2440
 • تحصیل در کالج های شخصی خصوصی هند RMB در هر سال تحصیلی 9400 دلار
 • هزینه اقامت در خوابگاه دلار 420
 •  هزینه زندگی متفرقه دلار 114
 • در مجموع 534 دلار

تحصیل پزشکی در هند در دانشگاه های خصوصی

کشور هند دو نوع کالج پزشکی در مقطع لیسانس دارد که به صورت کالج دولتی یا کالج خصوصی فعالیت می کنند. AllMS (تمام موسسات علوم پزشکیدر نیو دهلی) و JIPMER (موسسه ی تحصیلی و تحقیقاتی پزشکی در مقطع لیسانس Jawaharlal  در پودوچری) توسط دولت مرکزی  اداره و تامین مالی می شوند. AIIMS  به عنوان یکی از بهترین کالج های پزشکی در جهان شناخته شده است.

وزارت دفاع دوره ها کالج پزشکی در کالج پزشکی نیروهای ارتش تدارک دیده است.دولت های فردی ایالتی سه کالج پزشکی دیگر در چنای و دهلی را تاسیس کرده و از لحاظ مالی حمایت می کنند. کشور هند 4 کالج پزشکی با مالکیت و حمایت مالی خصوصی تاسیس کرده است که از این بین کالج پزشکی کریستین در ولوره در بین دو کالج پزشکی  برتر هند قرار دارد.

مدرک پزشکی در کشور هند در مقطع لیسانس داده می شود . کاندیداهای مدارس پزشکی   مقطع لیسانس کار حین تحصیل دارند که در مقاطع لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی پزشکی  به اوج خود می رسد. این دانشجویان باید گواهینامه ی دوره ی دوم دبیرستان ( امتحانی که معمولا چهار گزینه ای است) را  که شامل 10 سال تحصیلات دبیرستانی و دوسال تحصیلی متمرکز بر دروس شیمی ، زیست شناسی و فیزیک در طول سال یازدهم و دوازدهم دبیرستان می باشد را ارائه دهند. معدل دانشجویانی که به دنبال پذیرش در رشته ی پزشکی هستند باید حداقل 50 درصد از 100 امتیاز جموع، باشد.

ایالت های جنوبی هند مانند Karnataka, Andhra Pradesh و Tamilnadu  دوره های پزشکی در مدارس خصوصی ارائه می دهند  که به طور کلی این دوره ها  فعالیت تقلبی دارند و بر اساس میزان پولی که می توانند رشوه دهند و یک مدرک دبیرستان می باشد.در بسیاری از موارد کمیته ی پذیرش، اساتید، مشاورین و اعضای هیئت علمی یک ماه  قبل از پذیره نوسی در ماه می  به عنوان واسطه و مذاکره کننده عمل می کنند.

میزانی که باید رشوه دهید تا در یکی از این کالج های پزشکی پذیرفته شوید می تواند بین 20000 تا 40000 روپیه ( 430 تا 860 دلار آمریکا) باشد.در حالی که شهریه ی کالج پزشکی خصوصی در موبای در هند حدودا تا 3000000 روپیه (64000  دلار آمریکا) می رسد. این هزینه زیاد ممکن است به این دلیل باشد که موبای بسیار آمریکانایز شده است.

تحصیل پزشکی در هند در دانشگاه های خصوصی

از دیگر فعالیت ها  تقلبی که بسیار زیاد است، استفاده از خدمه ی لیسانسه ی آناتومی و دیگر افراد بازیرگر ارزان قیمت به عنوان جانشین تقلبی جهت شرکت در کلاس های این دوره می باشد. متاسفانه هزاران فارغ التحصیل دوره های پزشکی و مهندسی که MBBS ( لیسانس پزشکی ، لیسانی جراحی) در صفوف طولانی سفارت هند به امید دریافت ویزای آمریکا می ایستند تا احتیاجات دوره و پروانه ی کار خود را تکمیل کنند.

هزینه زندگی دانشجویی در هند

 • غذا در رستوران ارزان قیمت، 2.12 دلار
 • غذا برای دو نفر، رستوران متوسط شامل پیش غذا، غذای اصلی و دسر 9.9 دلار
 • وعده ی غذایی مک در مک دونالد (یا وعده های غذایی ترکیبی مشابه) 3.53 دلار
 • کاپوچینو (معمولی) 1.48 دلار
 • کوکاکولا/ پپسی (بطری 0.33 لیتری) 0.42 دلار
 • آب (بطری 0.33 لیتری) 0.2 دلار
 • شیر (معمولی)، (1 لیتر) 0.65 دلار
 • برنج (سفید)، (1 کیلوگرم) 0.7 دلار
 • تخم مرغ (معمولی) (12 عدد) 0.88 دلار
 • پنری محلی (1 کیلوگرم) 4.68 دلار
 • سینه ی مرغ (بدون استخوان و پوست)، (1 کیلوگرم) 3.06 دلار
 • بلیت یک طرفه (حمل و نقل عمومی) 0.28 دلار
 • هزینه ماهانه (قیمت معمول) 9.9 دلار
 • ورودی تاکسی (تعرفه ی عادی) 0.71 دلار
 • تاکسی (هر 1 کیلومتر) 0.21 دلار
 • هر 1 ساعت توقف تاکسی (تعرفه ی عادی) 0.99 دلار
 • برق، گرمایش، سرمایش، آب، دفع زباله برای یک آپارتمان 85 متری 34.11 دلار
 • یک دقیقه موبایل به ورت پیش پرداخت با تعرفه ی محلی (بدون استفاده از طرح و تخفیف) 1.2 سنت
 • اینترنت (سرعت 60 مگابایت بر ثانیه، نامحدود، کابل ADSL 12.85 دلار
 • آپارتمان (یک خوابه) در مرکز شهر 160.78 دلار
 • آپارتمان (یک خوابه) خارج از مرکز شهر 98.69 دلار
 • آپارتمان (سه خوابه) در مرکز شهر 384.85 دلار

شرایط کار دانشجویی در هند

بسیاری از افرادی که برای تحصیل به کشور هند می روند  همزمان به دنبال یافتن  فرصت شغلی در این کشور نیز هستند  . اگرچه دولت هند به دانشجویان بین المللی اجازه ی کار همزمان با تحصیل نمی دهد اما دانشجویان NRI.OCI  و PIO از این قانون مستثنا هستند. در ادامه گزینه های فرصت های شغلی در هند آورده شده است: دارندگان پاسپورت خارجی مجاز به کار کردن در طول دوره ی تحصیلی خود نیستند.

شهروندان خارجی هند  ( OCI) و کسانی که اصالت هندی دارند ( PIO ) از این قاعده مستثنی هستند و می توانند هم زمان با تحصیل در هند ، مشغول به کار نیز شوند. دانشجویان بین المللی کشور هند اجازه دارند که کار آموزی و تدریس داشته باشند.البته این کارآموزی باید بخشی از برنامه ی تحصیلی ای که در آن شرکت کرده اند، باشد.

در بیشتر موارد برای کارآموزی و تدریسی که توسط دانشجویان بین المللی در کشور هند  انجام می گیرد، هزینه ای پرداخت نمی شود. OCI ها و PIO ها پیش از انجام هر گونه کار پاره وقت باید از دانشگاه یا موسسه ای که در آن ثبت نام کرده اند اجازه دریافت کنند. برای OCI ها و PIO هایی که می خواهند در هند تحصیل و کار کنند، محدودیت ساعتی درانجام کار وجود ندارد.

کشور هند برای اجازه ی  کار مربوط به دانشجویان بین المللی  که در این کشور تحصیل می کنند هیچ قانونی  ندارد. با این حال دانشجویانی که به دنبال فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی در هندوستان هستند، در صورتی که معیار های مورد قبول اداره ی مهاجرت هند را داشته باشند و به عنوان کارمند حقوق بگیر در یک سازمان پذیرفته شده باشند، امکان صدور اجازه ی کار برای انها وجود خواهد داشت.

دانشجویان OCI ، NRI و PIO چه کسانی هشتند؟ هندی های غیر مقیم (NRI )، شهروندان هندی خارجی ( OCI) و افرادی با اصالت هندی (PIO ) ، شهروند هند و یا افرادی با ملیت خارجی هستند  که اصالت آن ها مربوط به هند می شود. بسیاری از موسسات هندی 10 تا 15 درصد از ظرفیت موسسه ی خود را به دانشجویان  NRI, PIo و OCI اخصاص می دهند که البته این جایگاه ها بر اساس ظرفیت اضافه می باشد.

از آنجایی که دانشجویان مربوط به این دسته اصالت هندی دارند حق بیشتری نسبت به دیگر دانشجویان بین المللی در زمینه ی یافتن شغل حین تحصیل در کشور هند دارند. البته این دانشجویان باید مدارک خاصی را جهت پذیرفته شدن در این دسته ارائه دهند. همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *