هر ساله مهاجران زیادی تصمیم می گیرند برای دنبال کردن حرفه خود در لهستان زندگی کنند. برای این کار دلایل متفاوتی وجود دارد اما مهم ترین آن کم بودن نرخ بیکاری در این کشور است، حقوق متوسط در لهستان رو به افزایش است و هزینه زندگی هم بسیار کم است. با این حال، اخذ مجوز کار لازم برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا می تواند یک فرایند بسیار پیچیده باشد تا بتوانند پروسه مهاجرت کاری به لهستان را شروع کنند. ادامه مقاله را از زبان مشاورین ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر بخوانید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های موجود در همین وب سایت تماس برقرار نمایید.

  فرم مشاوره فوری

  مجوز کار برای مهاجرت به لهستان

  اخذ مجوز کار و مهاجرت به لهستان می تواند یک مسئله پیچیده باشد، اما قبل از توضیح آن مسئله، باید چند مسئله روشن شود. برای کار قانونی در لهستان لازم است که نه تنها یک مجوز کار داشته باشید بلکه اقامت خود را نیز قانونی کنید. این دو موضوع قانونی هستند. با داشتن ویزا یا مجوز اقامت می توانید در لهستان زندگی کنید اما این به معنای اجازه کار داشتن نیست.

  مهاجرت کاری به لهستان

  مهاجرت کاری به لهستان

  برای کار قانونی در لهستان، شما نیاز به اجازه کار دارید و این سند تنها می تواند بر اساس درخواست کارفرمای آینده شما اعطا شود. به عبارت دیگر شما نمی‌توانید برای مجوز کار خود درخواست کنید. این بخش سخت ترین بخش فرایند است که شما برای اولین بار باید یک شغل و کارفرمایی که مایل به استخدام شما باشد را پیدا کنید.

  فرض کنید که یک کارفرما پیدا کرده اید که مایل به استخدام شما است. برای دریافت مجوز کار، کارفرمای شما نیاز به پر کردن یک درخواست مجوز کار دارد که شامل نام و عنوان شغلی شما در آن شرکت باشد. شما می توانید مجوز اقامت و اجازه کار موقت را همان زمان درخواست دهید، بنابراین تا دو نشان را با یک تیر بزنید. رفتن به این مسیر به این معنی است که شما در کنترل فرایند درخواست خود هستید و نباید به کارفرمایان متکی باشید.

  همانند پروسه مجوز کار، شما باید یک کارفرمایی را انتخاب کنید که مایل به استخدام شما باشد. آنها باید بر اساس آزمون بازار کار ثابت کنند که استخدام شما موجه است (به عبارت دیگر، آنها باید نشان دهند که هیچ شهروندی بیکار لهستانی وجود ندارد که بتواند نقش آینده شما را انجام دهد). نتایج آزمون بازارکار باید به درخواست شما متصل شود.. علاوه بر این، کارفرمای آینده شما باید قرارداد کار اولیه را با شما امضاء کند.

  تا چه مدت محدود کار مقوت و مجوز اقامت موقت شما اعتبار دارد؟

  اجازه اقامت و کار موقت شما می تواند تا 3 سال معتبر باشد، اما اعتبار بستگی به قرارداد کاری شما دارد. اگر کارفرمای شما تصمیم به استخدام شما برای یک سال داشته باشد، مجوز اقامت و کار شما برای آن زمان معتبر است. در صورت تصمیم به گرفتن یک شغل جدید، مجددا باید تمام پروسه را طی کنید.

  هزینه درخواست اقامت موقت و مجوز کار چقدر است؟

  برای درخواست مجوز اقامت موقت و مجوز کار باید 115 دلار برای تمبر مالیاتی و 13 دلار اضافی برای کارت اقامت و بپردازید. اگر که میخواهید یک شرکت با مسئولیت محدود ایجاد کنید، و یا یک شرکت سهامی باید 89 دلار برای تمبر مالیاتی و 13 برای کارت اقامت لهستان بپردازید.

  هزینه یک مجوز کار چقدر است ؟

  • 13 دلار – برای مجوز سه ماهه
  • 26 دلار – برای مجوز های بیشتر 3 ماهه
  • 52 دلار – در صورتی که افرادی خارجی به لهستان تعهد داشته باشند که در زمینه صادرات فعالیت کنند

  درخواست برای تایید مجوز کار نیاز به پرداخت مبلغی معادل نیمی از هزینه های فوق را دارد.

  درخواست تجدید نظر

  این تصمیم می تواند در عرض 14 روز پس از دریافت آن از طریق وزیر کار و امور اجتماعی مورد تجدید نظر قرار گیرد

  شرایط و وضعیت کار در لهستان

  در حالی که لهستان دارای قوی ترین اقتصاد در اروپای مرکزی است، رشد اخیر کشور با سرعت کمی در حرکت است و سیستم رفاهی کشور نتوانسته است در این زمینه کمک شایانی انجام دهد. به هر سو، بیکاری در کشور ٣.٨٪؜ نسبت به میانگین اتحادیه اروپا افت پیدا کرده است. مشاغلی هستند که در اختیار افراد خارجی قرار می گیرند که لهستان را به عنوان يك مقصد کاری در نظر دارند. در حقیقت، کشور لهستان به یکی از بزرگترین مراکز کاری در اروپا تبدیل گشته است.

  گرچه بخش عظیمی از نیروی کار کشور در بخش خدماتی مشغول به کار هستند، کشور لهستان صنایع دیگری از جمله مشروبات الکی، مواد شیمیایی، معادن زغال سنگ، صنایع غذایی، آهن آلات و فلزات استیل، شیشه، ساختمان سازی ماشینی، کشتی سازی و نساجی را در خود جای داده است.

  شرایط و وضعیت کار در لهستان

  شرایط و وضعیت کار در لهستان

  ساعات کار در لهستان 

  میانگین ساعات کاری شما در هفته ٤٠ ساعت خواهد بود. ( ٨ساعت در روز ) ساعات کاری از ٨صبح الی ٤ بعد از ظهر می باشد. پس از گذران ١سال یا بیشتر کاری در لهستان، می توانید به مدت ٢٠ روز در تعطیلات به همراه حقوق سپری کنید که تا ٢٦روز نيز می تواند به طول بیانجامد چنانچه بیش از ١٠سال سابقه کار داشته باشید. مساله به موقع بودن برای مردم لهستان بسیار حائز اهمیت است چرا که نشان دهنده قابل اعتماد بودن شماست.

  هم اکنون، کسانی که به زبان دانمارکی، هلندی، آلمانی، فنلاندی، فرانسوی، نروژی و سوئدی سخن می گویند به گرمی مورد پذیرش قرار می گیرند مخصوصا اگر مدرک IT نیز داشته باشند. در صورتی که داشتن شغل در لهستان واقعا شما را به وجد می آورد، به خواندن این متن ادامه دهید و با ما در ارتباط باشید و چنانچه قادر به تحمل نیستند، می توانیم در این باب به گفت و گو بپردازیم و ببینیم چه کار می‌شود برایتان انجام داد که هرچه سریعتر به شغل رویایی خود در لهستان دست یابید.

  نرخ اخیر مالیات لهستان به قرار زیر است:

  • ١٨ درصد PLN٣٠٩١-PLN٨٥٥٢٨
  • ٣٢ درصد بالاى PLN٨٥٥٢٨

  کارفرمایان، مالیات و اشتراک امنیتی جامعه را از حقوق شما کسر می کند.

  الزامات زبان 

  زبان لهستانی، زبان ملی کشور می‌باشد و قسمت عظیمی از جمعیت کشور به این زبان سخن می گویند. یکی از الزامات دست یافتن به شغل مناسب در این کشور، مهارت هر فرد در سخن گفتن به این زبان است.

  از جهتی، کشور لهستان، دارای رتبه بالایی در استفاده از زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم بخصوص برای نسل جوان است. در این کشور مشاغلی هستند که یکی از الزامات پذیرش در آنان مهارت در زبان انگلیسی است.

  ندانستن زبان لهستانی، مانعی برای رشد در این کشور است، بخصوص برای ارتباط با نسل سالخورده جامعه که زبان انگلیسی نمی داند. بنابراین دانستن چند کلمه از زبان لهستانی خالی از لطف نیست.

  شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

  وقتی می خواهید به لهستان بروید باید اقامت و کار خود را بصورت جداگانه رسمی کنید. ویزا یا اقامت اجازه اقامت شما را قانونی و رسمی می کند. هنگامی که هیچ شرایط دیگری اعمال نمی شود، یک مجوز کار به شما اجازه کار می دهد. به خاطر داشته باشید: اگر ویزا برای گردشگری، اقامت موقت یا دلایل انسان دوستانه به دست آورده اید، نمی توانید در لهستان کار کنید.

  شما خودتان مجوز کار را درخواست نمی کنید  فقط کارفرمای آینده شما می تواند برای آن درخواست دهد. سند شامل نام شرکت و عنوان شغلی شما می شود.

  شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

  شرایط اخذ ویزای کاری لهستان

  این بدان معنی است که هیچ چیز به عنوان یک مجوز کار آزاد برای همه انواع مشاغل در اتحادیه اروپا، یا حتی در لهستان وجود ندارد.شما می توانید از نظر قانونی تنها برای کارفرما کار کنید که برای شما یک مجوز کار برای شما در موقعیت توصیف شده در سند کسب کرده است. اگر می خواهید کار دوم را تغییر دهید یا کارفرمایان را تغییر دهید (یا حتی موقعیت ها)، کارفرمای جدید شما باید مجوز کار جدیدی را برای شما به دست بیاورد.

  چه تفاوتی بین مجوز کار و اقامت طولانی همراه با مجوز کار در لهستان وجود دارد؟

  به یاد دارید زمانی که به شما گفته شد یک تفاوت بین قانونی کردن اقامت و قانونی کردن کار شما وجود دارد؟ قانون ساده این بود که شما مسئول قانونی کردن اقامت خود بودید، بنابراین درخواست ویزا یا مجوز اقامت کردید. و کارفرمای شما مسئول تایید مجوز کار برای شما بود. خب، مجوز اقامت و کار موقت، یک تغییر اساسی در شرایط است. هم اقامت و هم کار شما را قانونی می کند – هر دو با هم. این بار شما به کارفرمای خود اتکا نمی کنید – شما کسی هستید که باید به دفتر بروید و درخواست مجوز کنید.

  • مدرک فرد درخواست کننده
  • ویزای کارمندی
  • مجوز کار کارفرما
  • مجوز موقت اقامت و کار کارمند 
  • مجوز کار در لهستان: حقوق شما را محافظت می کند

  قانون لهستان مستلزم آن است که کارفرما باید از برخی از روش ها پیروی کند که شما در مورد آن بدانید. لیست زیر را چک کنید و اطمینان حاصل کنید که کارفرمای شما تمام تعهدات را رعایت می کند. کارفرمای شما باید به شما در مورد هرگونه پیشرفت در روندهای برنامه و یا روال معمول، و در مورد هر گونه رویدادها یا شرایطی که بر فرآیند درخواست اجازه کار شما تاثیر می گذارد اطلاع دهد؛

  • 1. قرارداد ارائه شده به شما توسط یک کارفرما باید مطابق با شرایط توصیف شده در درخواست مجوز کار باشد.
  • 2. قراردادی که امضا می کنید باید به زبانی ترجمه شود که شما بتوانید آن را درک کنید.
  • 3. کارفرمای شما باید نسخه هایی از اسناد مربوط به کار شما را به شما بدهد. آن ها همیشه باید یک کپی از مجوز کار به شما بدهند.
  • 4. حداقل یک سال کارفرمای شما باید حقوق خود را به طور متوسط حقوق ماهیانه منتشر شده توسط موسسه آماری رسمی لهستان تنظیم کند.

  امیدوارم در آینده مقاله ای درباره حقوق و وظایف کارمندان در لهستان منتشر کنم تا مطمئن شوم که در خبرنامه من عضو هستید تا هیچ چیز مهمی را از دست ندهید.

  مدارک مورد نیاز ویزای کار لهستان

  فرم درخواست:

  • تکمیل و توسط متقاضی امضا شود.
  • تمام جاهای خالی فرم باید پر شود.
  • یک قطعه عکس در فرم و سایز عکس پاسپورت

  اصل پاسپورت:

  • حداقل سه ماه پس از بازگشت متقاضی به کشور خود اعتبار داشته باشد.
  • حداقل دارای دو صفحه خالی برای ویزا باشد.
  • کپی پاسپورت
  • کپی کارت شناسایی
  • اصل و کپی hukou
  • اصل و کپی بیمه درمانی سفر
  • اصل و کپی مجوز کار معتبر

  اظهارنامه کتبی کارفرما: در مواردی که طبق قوانین لهستان، مجوز کار مورد نیاز نیست، اظهارنامه کتبی کارفرما لازم است. در اظهارنامه، هدف کارفرما از استخدام فرد خارجی باید مشخص شود.

  تاییدیه از مشاغل پیشین: اصل نامه از کارفرمایان قبلی که موقعیت و تاریخ قرارداد کارمند در آن قید شده باشد.

  اصل و کپی گواهی صلاحیت شغلی

  رزرو بلیط هواپیما با تاریخ مشخص: توجه داشته باشید تا زمانی که ویزا را اتخاذ نکرده اید، بلیط هواپیما را خریداری نکنید، رزرو بلیط کافی است. در صورتی که ویزای شما پذیرش نشود و یا به موقع صادر نشود، کنسولگری هیچ گونه مسئولیتی در قبال بازگشت پول بلیط شما نخواهد داشت. رزرو بلیط یک طرفه قابل قبول است.

  انواع مجوز کار لهستان برای خارجیان:

  • Type A ( نوع A):

  این مجوز برای خارجیانی صادر می شود که اداره مرکزی، محل اقامت، کارخانه و هر گونه فعالیت کارفرمای آنها در کشور لهستان واقع شده باشد.

  • Type B ( نوع B):

  این ویزا برای خارجیانی صادر می شود که قصد انجام وظیفه به عنوان عضو هیئت مدیره نهاد قانونی دارند و در سیستم، نام آنها به عنوان کارآفرین و یا سهام دار شرکت ثبت شده است. مدت اقامت این افراد باید بیش از 6 ماه در یک دوره 12 ماهه باشد.

  • Type C ( نوع C):

  این ویزا برای خارجیانی صادر می شود که برای کارفرمای خارجی کار می کنند و به شعبه، کارخانه و یا نهاد وابسته لهستان برای حداکثر 30 روز منتقل می شوند.

  • Type D ( نوع D ):

  این ویزا به خارجیانی تعلق می گیرد که قصد کار برای یک کارفرمای خارجی را دارند که کارفرما شعبه، کارخانه و یا هر گونه فعالیت بیزینسی در لهستان نداشته باشد.هر کارمند به عنوان نماینده به لهستان منتقل می شود تا خدمات صادرات را بر عهده بگیرد. (به صورت موقت )

  • Type E ( نوع E ):

  این ویزا متعلق به خارجیانی است که برای کارفرمایان خارجی کار می کنند و حداکثر به مدت 30 روز در یک دوره 6 ماهه برای فعالیت هایی به غیر فعالیت های فوق به لهستان منتقل شده اند. خارجیان تنها می توانند طبق مجوز کار خود در شغلی فعالیت داشته باشند و برای تغییر شغل باید برای مجوز جدید درخواست دهند. با این حال در مواردی که کارفرما برای شما شغل دیگری را تعیین می کند،اخذ مجوز جدید لازم نیست.

  دستمزد و‌ حقوق کار در لهستان

  • میانگین پرداختی ماهانه 1.179دلار آمریکا با حداقل 0.4450 دلار آمریکا است (برای کارگران تمام وقت)
  • بر اساس سایت com، هزینه زندگی در لهستان 40% کمتر از انگلستان است – میانگین کرایه نیز ارزان تر است، چیزی حدود 50% – اگرچه حقوق ها نیز کمتر است. در نوامبر 2018، میانگین حقوق خالص سالانه پس از کسر مالیات 0.8526 دلار آمریکا (670 پوند) است.
  • میانگین حقوق ناخالص در بخش خصوصی در یک چهارم دوم سال 2016: 1.112 دلار آمریکا
  • میانگین حقوق ناخالص در اقتصاد ملی در یک چهارم دوم سال 2016: 1.053 دلار آمریکا
  دستمزد و‌ حقوق کار در لهستان

  دستمزد و‌ حقوق کار در لهستان

  میانگین حقوق ناخالص در بخش خصوصی بر اساس منطقه:

  • مازو ویکی (ورشو): 1.322 دلار آمریکا
  • پوبورسکی (گدانسک): 1.131 دلار آمریکا
  • Dolnośląskie (وروکلاف): 1.132 دلار آمریکا
  • مالوپولوسکی (کراکوف): 1.072 دلار آمریکا

  متوسط حقوق در لهستان: چقدر واقعا من حقوق می گیرم؟ برای چک کردن اینکه حقوق خالص شما چقدر است، به این ماشین حساب دستمزد آنلاین بروید. بیایید از بعضی از مثال ها استفاده کنیم تا با نحوه استفاده از آنها آشنا شوید. اجازه دهید بگویم که شما قرارداد کاری را امضا کرده اید، درآمد ناخالص شما 1.13 دلار آمریکا است، و شرایط اشتغال شما معمول است.

   حقوق و دستمزد شما برابر است با 0.804 دلار آمریکا، چرا؟

  • 110.472 دلار آمریکا برای بیمه بازنشستگی (ubezpieczenie emerytalne)
  • 16.98دلار آمریکا برای بیمه از کار افتادگی (ubezpieczenie rentowe)
  • 27.73دلار آمریکا برای بیمه بیماری (ubezpieczenie chorobowe)
  • 87.903دلار آمریکا برای بیمه سلامت (ubezpieczenie zdrowotne)
  • 82.776 دلار آمریکا برای PITT (مالیات بر درآمد شخصی) برای پیش پرداخت (składka PIT)

  البته این همه بستگی به نوع قرارداد و شرایط کاری شما دارد.

  پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در لهستان

  اکثر کارکنان، معمولا از طریق یک پرتال کاریابی، از کشور خود برای کار درخواست می دهند. در عوض، شما می توانید از طریق یک شرکت چند ملیتی با دفاتری در لهستان، کار پیدا کنید. شما می توانید این لیست ها را در سایت های کاریابی زیر جستجو کنید:

  • سایت Careerjet.pl – به زبان لهستانی
  • سایت Careers In Poland
  • سایت forumpraca.pl – به زبان لهستانی
  • Infopraca.pl
  • Interia – به زبان لهستانی
  • Jobs.pl
  • سایت JobsInKrakow
  • سایت Jobs In Warsaw
  • سایت KarierawFinansach – به زبان لهستانی
  • Praca.pl
  • سایت Pracuj.pl – به زبان لهستانی
  • سایت Reed

  و همچنین آژانس های استخدام خصوصی، کسانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) هستند و می توانند از خدمات ارائه شده توسط ادارات کاریابی منطقه لهستان برای کمک به گرفتن شغل استفاده کنند.

  یک راه آسان برای پیدا کردن شغل از داخل خانه، استفاده از رسانه های اجتماعی برای جستجوی فرصت های شغلی است – مشاغل در صفحه اجتماعی Golden Line، معادل لهستانی صفحه اجتماعی LinkedIn، تبلیغ می شوند. تعداد زیادی از روزنامه های لهستانی نیز شامل بخش های جامعی از آگهی های نیازمندی هستند، از جمله:

  1. سایت روزنامه GazetaPraca.pl
  2. روزنامه The Warsaw Voice
  3. روزنامه Życie Warszawy
  4. پورتال تحرک شغلی اروپا (EURES) مکان دیگری برای افرادی است که به دنبال پیدا کردن شغل در لهستان هستند.

  همانند انگلستان، اگر می خواهید برای یک سازمان خاص کار کنید، می توانید درخواست مناسبی را مستقیما با استفاده از یک CV و نامه پوشش، برای آنها ارسال کنید. با این حال، اکثر کارفرمایان انتظار دارند که درخواست ها به زبان لهستانی نوشته شوند، مگر اینکه اعلام شود که زبان انگلیسی قابل قبول است.

  دریافت اجازه کار در لهستان

  بیایید فرض کنیم که شما کارفرمایی را پیدا کرده اید، که مایل به استخدام شما است و اقامت شما قانونی است (بر اساس ویزای کسب کرده یا اجازه اقامت). برای کسب مجوز کار، کارفرمای آتی شما باید فرم درخواست اجازه کار را پر کند، که شامل اسم شرکتی که شما را استخدام می کند و سمت کاری شما در این شرکت می شود. این امر پیامدهای بزرگی برای شرکت و موقعیت شما دارد. اگر تصمیم به ترک شرکت خود دارید، اجازه کار خود را از دست خواهید داد و به طور مشابه، اگر شما می خواهید که کار جدیدی را آغاز کنید، کارفرمای جدید شما باید همین مراحل را برای گرفتن اجازه کار جدید برای شما انجام دهد.

  دریافت اجازه کار در لهستان

  دریافت اجازه کار در لهستان

  شش نوع مختلف مجوز کار وجود دارد:

  • الف – زمانی که شخصی در یک شرکت مستقر در لهستان مشغول به کار است.
  • ب – هنگامی که شخص در یک هیئت مدیره یا به عنوان یک شریک عمومی یا یک وکیل عمل می کند.
  • پ – زمانی که فرد برای یک کارفرمای غیر لهستانی کار می کند.
  • ت – زمانی که فرد برای یک کارفرمای غیر لهستانی کار می کند و به منظور انجام یک سرویس به لهستان اعزام می شود، برای مثال خدمات ورزشی.
  • ث – وقتی فرد برای کارفرمای غیر لهستانی کار می کند و برای کاری بیشتر از 3 ماه در طول 6 ماه آینده برای کاری غیر از موارد ذکر شده در فوق به لهستان اعزام می شود.
  • ج – مجوز کار فصلی، که در 1 ژانویه 2018 معرفی شد. مجوز کار فصلی توسط Staroste بر اساس درخواست کارفرما صادر می شود. لطفا توجه داشته باشید که پس از 1 ژانویه 2018 کار فصلی تنها براساس مجوز کار فصلی مجاز خواهد بود. 

  مجوز کار توسط یک “voivod” محلی (سرپرست دولتی کشور) صادر می شوند و برای مدت زمان مورد نیاز برای انجام کار که در اظهارنامه کارفرمای شما ذکر شده است، صادر می شود. برای معتبر بودن اجازه کار، شما باید قرارداد استخدام با کارفرمایی که برای مجوز شما درخواست داده است را امضا کنید.

  کارفرمای شما به صورت قانونی متعهد است که:

  • ارائه قرارداد کاری به صورت کتبی
  • ارائه ترجمه قرارداد کاری به زبانی که شما می فهمید
  • چک کردن اعتبار و کپی مجوز اقامت یا ویزا
  • اعلان کردن موسسه های امنیت اجتماعی و بیمه درمانی در طی 7 روز، پس از اینکه قرارداد کاری امضا شد (این به شما اجازه حق بیمه رایگان، مرخصی بیماری و دیگر مزایای اجتماعی را می دهد).

  هزینه درخواست مجوز کار چقدر است؟

  همانطور که کارفرمای آینده شما در حال درخواست مجوز کار برای شما است، هیچ هزینه اضافی برای پرداخت شما وجود ندارد. با وجود شما مجبور هستید برای ویزا یا مجوز اقامت هزینه ای پرداخت کنید، اگر شما آن را ندارید.

  به طور خلاصه، اجازه کار به شما اجازه می دهد که به طور قانونی در لهستان کار کنید:

  • اقامت خود را قانونی کرده اید (دارای یک ویزا یا اجازه اقامت معتبر هستید)
  • کارفرمای شما اجازه کار را برای شما کسب کرده است
  • شما کاری را انجام می دهید که در اجازه کارتان تعریف شده است
  • شما قراردادی مناسب با کارفرمای خود امضا کرده اید.

  شما فقط می توانید برای کارفرمایی کار کنید که در اجازه کار شما مشخص شده است و روند کار به میزان زیادی به کارفرمای آینده شما بستگی دارد. با این حال، راه دیگری وجود دارد که می تواند برای شما سودمند باشد، اقامت موقت و اجازه کار که می تواند در یک زمان درخواست شود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت کاری به لهستان می توانید با مشاورین دفاتر شیراز، تهران و مشهد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در تماس باشید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.