دانمارک، یک کشور عضو اتحادیه ی اروپا، مهاجرت کارگران ماهر از سراسر جهان که مهارت های کمی در موارد نادر دارند، را تشویق می کند. دانمارک دارای یک سیستم ویزای کار در دانمارک به نام طرح فهرست مثبت می باشد، برای کمک به پر کردن کمبودهای مهارتی و محدودیت های پرداختی برای افرادی که پیشنهاد کار معتبر از یک کارفرمای دانمارکی دارند. این مقاله در رابطه با کار در دانمارک اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می دهد. لطفا هر صفحه ی ویزا را برای یافتن جزئیات مشخص در زیر ببینید، و از اینکه با ما برای مشاوره ای مناسب به صورت جداگانه بسته به نیازهایتان تماس بگیرید، دریغ نکنید.

انواع ویزاهای کار در دانمارک

فهرست مثبت: بسیاری از مشاغل در دانمارک هستند که برای آن ها کمبود کارگران واجد شرایط وجود دارد. اگر شما دارای مهارت در یکی از این مشاغل هستید، شما می توانید یک اجازه ی کار و اقامت در زمان بسیار کمی تحت طرح فهرست مثبت به دست آورید. طرح پرداخت محدود: اگر شما یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای دانمارکی دارید که بیش از DKK 375،000 (حدود تقریباً USD 55،000)، به شما پرداخت می کند، همچنین می توانید برای یک اجازه ی کار و اقامت در دانمارک تحت طرح پرداخت محدود می اقدام کنید.

دانمارک، مانند بسیاری از کشورها، دارای تعداد زیادی از مشاغل می باشد که برای آنها در حال تجربه ی کمبود کارگران واجد شرایط می باشند. دانمارک یک لیست بزرگ از کمبود مشاغل به نام فهرست مثبت را قرار داده است. اگر شما یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای دانمارکی در یک شغل در فهرست مثبت دارید، می توانید یک اجازه ی اقامت و کار بلافاصله تحت طرح فهرست مثبت به دست آورید.

شرایط کار در دانمارک

بالاتر از داشتن پیشنهاد کار در یک حرفه ی ذکر شده در لیست مثبت، شرایط دیگری نیز اعمال می شود. اگر شغل شما به مجوز دانمارکی (مانند طبابت) نیاز دارد، شما باید این مجوز را قبل از ارائه ی اجازه ی کار و اقامت به دست آورید. علاوه بر این، شما باید یک پیشنهاد کار نوشته شده که حقوق و دستمزد و شرایط اشتغال را مشخص کرده، داشته باشید.  شرایط حقوق و دستمزد و اشتغال باید بر اساس استانداردهای دانمارکی باشد.

شرایط کار در دانمارک

مجوزهای طول مدت کار و اقامت تحت طرح لیست مثبت، بسته به طول قرارداد کارتان در دانمارک، اعطا می گردد. برای قرارداد های کار دائم ( به کسانی که با هیچ تاریخ پایان مشروطی می باشند) مجوز کار برای یک دوره ی اولیه 4 ساله اعطا می گردد. پس از این دوره شما می توانید مجوز خود را اگر در همان شغل هستید، گسترش دهید، حتی اگر عنوان شغلی دیگر در لیست مثبت نباشد.
برای قراردادهای موقت کاری، یک مجوز اقامت و کار بر اساس این طرح به مدت طول دوره ی اشتغالتان به همراه 6 ماه ارائه می گردد. اگر شما کار دیگری در آن زمان پیدا کردید، باید برای یک ویزای جدید بر اساس کار درخواست دهید. فهرست مثبت کامل و به روز دانمارکی را می توان در اینجا یافت. این فهرست به چند بخش تقسیم می گردد، از جمله:

 • مهندسی
 • پزشکی / بهداشت و درمان
 • آی تی
 • تحصیل
 • دانشگاه

شرایط و وضعیت کار در دانمارک

کارکنان در دانمارک، به طور کلی از شرایط کار با کیفیت بالا، پرداخت مناسب و معقول، مستمری های سخاوتمندانه در مخصی ها و امکان افزایش چشم انداز آینده شغلی خود با آموزش و تحصیلات بیشتر لذت می برند. شرایط کاری در دانمارک به طور کلی بسیار خوب است، شرکت ها از سرمایه گذاری در تجهیزات و امکانات مدرن با بالاترین کیفیت استقبال می­کنند. بسیاری از کارکنان این فرصت را دارند که بتوانند در زمینه خود بیشتر پیشرفت کنند. این امر اغلب به صورت تعلیم و آموزش مداوم که توسط محل کار ارائه می شود، است.

اکثریت محل کارهای دانمارکی ساختاری افقی دارند، و ترجیح می دهند به صورت تیمی کار کنند تا اینکه دستورات را به زیردستان بدهند. کارکنان تشویق می شوند تا ایده های خود را به اشتراک بگذارند و در مشارکت خود فعالانه فعالیت کنند. شما همچنین می توانید گفتگوهای آزاد زیادی را بین مدیر و کارمندان بیابید، که توضیح می دهد که چرا بسیاری از دانمارکی ها به کار خود علاقه زیادی دارند و به شکلی با انگیزه و متعهد با وظیفه خود روبرو می شوند.

ماهیت عادلانه فرهنگ کار دانمارکی به این معنی است که انتظار می رود که مردم فروتن شوند. در حالی که در برخی از کشورها نشان دادن خود به صورتی مثبت در کار عادی است، دانمارکی ها معمولا نسبت به تواضع و فروتنی و ادب و نزاکت عملکرد بهتری دارند. همه می خواهند تاثیر فوری را در یک کار جدید ایجاد کنند، اما در دانمارک، نشان دادن دانش و مهارت ها راه رسیدن به این هدف نیست! دانمارکی ها خیلی به مشارکت در کار تیمی اهمیت می دهند.

حقوق در دانمارک با توجه به دو مورد متغیر است: صلاحیت های شما و اینکه آیا می خواهید در بخش دولتی یا خصوصی کار کنید. اگر در بخش دولتی کار کنید، احتمال دارد که حقوق شما با توافقنامه جمعی توسط اتحادیه های صنفی و اتحادیه های کارفرمایان تعیین شود. شرایط اشتغال معمولا توسط احزاب مختلف در بازار کار تنظیم می شود. با این حال، روند رو به رشدی وجود دارد که کارکنان می توانند با کارفرمای خود در مورد پاداش های شخصی دیگر مذاکره کنند. اتحادیه های صنفی تاثیر کمتری بر حقوق کارمندان شاغل در بخش خصوصی دارند. هر کارمند تمایل دارد تا به طور شخصی در مورد حقوق با کارفرمایان خود مذاکره کنند.

به طور کلی، یک هفته کاری در دانمارک 37 ساعت است که بین 5 روز تقسیم می شود. کارمندان در دانمارک معمولا انتظار دارند که حجم ساعات کاری مورد نیاز را از دوشنبه تا جمعه بین 6 صبح تا 6 بعدازظهر به اتمام برسانند. کارمندان بخش دولتی اغلب در طول ساعات ناهار خود همانند ساعات کار عادی پرداختی می گیرند، در حالی که کارمندان بخش خصوصی معمولا برای ساعات ناهار خود پرداختی دریافت نمی کنند. این مفهوم یک قاعده ثابت نیست و می تواند بین شرکت های مختلف متفاوت باشد. در هر صورت، ساعت اختصاص یافته برای ناهار در دانمارک 30 دقیقه است.

مرخصی استحقاقی در دانمارک نسبتا سخاوتمندانه است. “تعطیلات سالانه” در دانمارک از اول ماه مه (May) تا سی­ام ماه آوریل (April) اجرا می شود. هر کارمندی در دانمارک، تا زمانی که برای یک سال تقویمی قبل از آغاز تعطیلات سالانه کار کرده باشند، پنج هفته مرخصی در سال دریافت می کند. اگر کارمندی یک سال تقویمی کامل را کار نکرده باشد، می توانند به ازای هر ماهی که کار کرده است، 2.08 روز مرخصی بگیرد. هر کارمندی که مزایای مرخصی پنج هفته ای کامل خود را دریافت نکرده باشد، همچنان حق دارد که تا پنج هفته در سال را به عنوان مرخصی بدون حقوق، دریافت کند.

تمام کارمندان دیگر حقوق عادی خود را در طی تعطیلات دریافت می کنند تا زمانی که: به صورت ماهانه پرداختی دارند؛ پرداختی کامل در صورت وقوع بیماری و در تعطیلات رسمی دریافت می کنند؛ و از آغاز تعطیلات سالانه تا زمانی که تعطیلات به طول بیانجامد، در استخدام مداوم بوده اند. کارمندانی که معیار فوق را برآورده نکنند، همان مرخصی استحقاقی را دریافت خواهند کرد، مگر این که پردختی آن ها درصدی از حقوق آن ها به جای حقوق معمولی باشد.

اگر شغل خود را در دانمارک تغییر دهید، مرخصی استحقاقی با حقوق خود را می گیرید. کارفرمای سابق شما باید محاسبه کند که چه میزان از استحقاق مرخصی شما باقی مانده است، و اینکه سپس می تواند آن را به کار جدید منتقل کند یا یک کارت مرخصی برای شما تهیه کند. در هر صورت، زمانی که تعطیلات برگزار شد، کارمند هر گونه پرداخت حقوقی را بعدا به دست خواهد آورد. اگر به یک شغل جدید در یک کشور دیگر بروید، این پول می تواند قبل از ترک کشور، به شما پرداخت شود.

مدارک مورد نیاز ویزای کار دانمارک

دانمارک یکی از کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا است که از کارگران ماهر سراسر جهان برای مشاغلی که در آن با کمبود مهارت مواجه است به مهاجرت به این کشور تشویق میکند. دانمارک دارای یک سیستم ویزای کار است که طرح POSITIVE LIST SCHEME  نامیده میشود این طرح برای کمک به پر کردن بخشهایی که در آن کمبود مهارت دارند  استفاده می شود. طرح PAY LIMIT SCHEME  برای افرادی است که از یک کارفرامای دانمارکی پیشنهاد شغلی مناسب دارند.

طرح POSITIVE LIST : در دانمارک مشاغل زیادی هست که در آن کمبود نیروی کار وجود دارد. اگر در یکی از این مشاغل مهارت داشته باشید میتوانید در یک مدت زمان بسیار کوتاهی مجوز اقامت و کار دانمارک را تحت این طرح کسب کنید. طرح PAY LIMIT : اگر شما از طرف یک کارفرمای دانمارکی پیشنهاد شغلی داشته باشید که بیشتر از 375.000 کرون دانمارک( تقریبا 55000 دلار) حقوق پرداخت می کند، می توانید تحت این طرح مجوز اقامت و کار دانمارک را دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با گروه کارشناسان ما تماس بگیرید.

دستمزد و‌ حقوق کار در دانمارک

حداقل حقوق و دستمزد رسمی در کپنهاگ و دانمارک، به عنوان یک اصل کلی وجود ندارد. با این حال، اکثر حداقل دستمزدها در این کشور حول 110 کرون دانمارک (DKK) (حدود 16 دلار آمریکا) در هر ساعت است. میانگین هفته کاری در دانمارک 37 ساعت است. حداقل دستمزد مورد انتظار در کپنهاگ برای یک موقعیت کاری تمام وقت (دستمزد ناخالص) حول 17000 کرون دانمارک یا 2400 دلار آمریکا در ماه است. مهم است که به خاطر داشته باشید که اینها رقم های ناخالص است و مالیات در دانمارک به طور شگفت انگیزی بالا است (در برخی موارد، بالای 50%).

دستمزد و‌ حقوق کار در دانمارک

همانند اکثر کشورهای با رفاه بسیار توسعه یافته، اختلاف بین حداقل و میانگین حقوق بسیار کم است. طبق گفته Numbeo، حقوق متوسط در کپنهاگ حول 3000 دلار آمریکا پس از کسر مالیات است. دانمارک کشوری با رفاه توسعه یافته با خدماتی که بیشترین ارتباط را با بخش اقتصادی دارد و 73.5 درصد از اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد. این میزان تقریبا در تمام اقتصادهای توسعه یافته معمول است.

این کشور تقاضای زیادی برای کارکنان خارجی در بخش های با مهارت بالا دارد. برای این موقعیت ها، دانش زبان دانمارکی به ندرت مورد نیاز است. در میان بخش های اقتصادی دانمارک با رشد سریع، فناوری اطلاعات (IT)، تحقیق و توسعه (R&D)، صنایع داروسازی، صنایع نوشیدنی و همچنین بازارهای انرژی را داریم. اگر شما در حال حاضر تجربه ای در زمینه کاری خود و پیشنهاد شغلی در دانمارک داشته باشید، کپنهاگ معمولا گزینه خوبی است. حقوق و مزایا در این کشور بالاتر از میانگین حقوق اتحادیه اروپا است، و کیفیت زندگی همانند اتحادیه اروپا است.

پایتخت دانمارک نیز مشاغلی را برای موقعیت های با مهارت پایین ارائه می دهد، اما برای اکثر این موقعیت ها گرفتن یک مجوز کار حمایت شده بسیار سخت تر است. این مشاغل معمولا توسط شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا یا اتباع کشورهای ثالث با سایر زمینه ها برای اقامت و کار در این کشور پر می شوند. چیز دیگری که باید در نظر گرفته شود، این است که دانمارک مالیات بسیار بالایی دارد. اگر بخواهید یک کسب و کار در کپنهاگ راه بیاندازید، باید هزینه های بهره برداری خود را به دقت بررسی کنید، تا اطمینان حاصل کنید که کسب و کار شما قابل اجرا است.

پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در دانمارک

 • یافتن یک شغل
 • رفتن به دانمارک
 • کار کردن در دانمارک
 • زندگی کردن در دانمارک
 • کارفرمایان
 • CV خود را ایجاد کنید
 • ایجاد اشتراک شغلی
 • دانمارک از دید مهاجران (فیلم ها)
 • داستان های مربوط به دانمارک، بیان شده توسط مهاجران
 • آموزش های جستجوی شغلی (فیلم ها)
 • یادگیری الکترونیکی در مورد جستجوی شغلی در دانمارک
 • دانمارک در یک نگاه
 • بازار کار دانمارک
 • وضعیت خود را قبل از جستجوی شغل مشخص کنید.
 • شرکت های مرتبط را که می توانید درخواست شغل دهید را پیدا کنید.
 • از بانک اطلاعات کار و CV ما استفاده کنید.
 • درخواست برای یک کار

بازار کار دانمارک پویا است و فرصت های شغلی جدید می تواند مکررا به وجود آید. آیا شما به دانمارک رفته اید یا به رفتن به دانمارک برای شروع جستجو برای یک شغل فکر می کنید؟ پس الان زمان آن است که برای ماجراجویی بزرگ مهیا شوید و برای سرمایه گذاری زمان زیاد و کار سخت آماده شوید. شما ممکن است با رقابت بین کاندیداها روبرو شوید (میانگین تعداد درخواست ها برای هر موقعیت شغلی خالی 52 درخواست است!) و شما باید بهترین کار خود را برای انتخاب شدن از این جمعیت انجام دهید.

چطور این کار را انجام میدهید؟ با ارائه کارهایی به کارفرما که دیگران نمی توانند انجام دهند – و با هدف قرار دادن درخواست شما در هر زمان، می توانید این کار را انجام دهید. با تحقیق جامع و کامل در مورد شرکت و نشان دادن تطابق های بین خود و شغل، به کارفرما نشان دهید که چه کاری می توانید انجام دهید. مخاطب خود را در ذهن داشته باشید و اطلاعاتی را که او می خواهد بداند، ارائه دهید.

قبل از شروع نوشتن درخواست یا شروع نزدیک شدن به شرکت ها برای شنیدن احتمالات، حیاتی است که شما زمانی را روی بررسی گزینه های خود در بازار کار، صرف کنید. اگر شما به دنبال شغلی در بخش هایی با مهارت کم هستید، اغلب در معرض حجم عظیمی از موقعیت های شغلی خالی از طریق سایت های کاریابی اصلی قرار می گیرید. پس از تهیه درخواست خود و تحقیق در مورد شرکت، درخواست خود را مستقیما به شرکت ارسال می کنید.

اگر تجربه کاری شما در بخش ها یا زمینه های دیگری قرار دارد، ممکن است تعداد زیادی از مشاغل تبلیغاتی را پیدا نکنید. این بدان معنا نیست که گرفتن شغل در تجربه یا زمینه شما ناممکن است، اما ازشمند است این موارد را در نظر داشته باشید: چه مدت می خواهید در دانمارک بمانید؟ کارفرمایان برای یافتن شما برای ورود به کار و شرکت، زمان و پول صرف کرده اند، پس اکثر کارفرمایان به دنبال کارمندانی هستند که بتوانند حداقل 2 تا 3 سال در آن کار بمانند.

آیا مایل به رفت و آمد برای کار هستید؟ در نظر بگیرید که چقدر توانایی دارید و چقدر مایل هستید تا برای سفر کردن و آغاز جستجو برای شرکت ها یا مشاغل جذاب در این ناحیه جغرافیایی زمان و هزینه صرف کنید (“یافتن شرکت های مرتبطی که می توانید برای آن ها درخواست دهید” را ببینید).

آیا می خواهید در زمینه خود کار کنید یا تمایل به کشف امکانات دیگر دارید؟ آیا به دنبال شغلی در حرفه خود هستید یا کار با تقاضای کمتر را هم در نظر می گیرید؟ مهم است که نقشه ای از شایستگی های خود برای هر شغل تهیه کنید تا هدف گذاری صلاحیت های مورد نیاز را انجام دهید (“درخواست شما” را ببینید).

آیا زیان دانمارکی یک الزام است؟ برخی از مشاغل زبان دانمارکی خوب را نیاز دارند. به طور کلی، هرچه بخواهید با مشتری / افراد بیشتری در کار خود صحبت کنید، زبان دانمارکی بهتری نیاز دارید. با این حال، تعداد کمی از مشاغل به زبان انگلیسی ارائه می شوند. این نشانه ای است که شما قادر خواهید بود با زبان انگلیسی در محل کار کنار بیایید، اما اگر شما مایل به یادگیری زبان دانمارکی هستید، این یک مزیت است. دانش و روانی در زبانهای دیگر می تواند به عنوان یک مزیت اضافی در نظر گرفته شود.

جستجوی شغلی وقت گیر است؛ آن را یک کار تمام وقت در نظر بگیرید. به آگهی های شغلی که با صلاحیت های شما مطابقت دارد و زبان دانمارکی در آن مورد نیاز نیست، پاسخ دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی پیدا کردن شرکت های مربوطه که می توانید برای آن ها درخواست دهید، بیشتر مطالعه کنید.

CV و فرم درخواست یا نامه پوشش (کاور لتر cover letter) خود را برای جایی که برای آن درخواست می دهید، به طرز مناسبی تهیه کنید. درخواست های کم اما خوب نوشته شده منجر به موفقیت های بیشتری نسبت به ارسال درخواست های زیاد می شود. در مورد چگونگی ایجاد یک CV که توجه کارفرمایان دانمارکی را به خود جلب می کند بیشتر بخوانید.

روی نیازهای شرکت و آنچه که شرکت از استخدام شما بدست می آورد، تمرکز کنید – نه آنچه که شما از استخدام بدست می آورید. در مورد چگونگی نوشتن یک نامه درخواست یا نامه پوشش که به کارفرمایان دانمارکی داده می شود، بیشتر بخوانید. در اسرع وقت شروع به یادگیری زبان دانمارکی کنید. درباره امکانات یادگیری زبان دانمارکی بیشتر بخوانید. هر زمان که ممکن و مرتبط باشد، ابتکار عمل شبکه ارتباطی داشته باشید و با شرکت تماس بگیرید.

در مورد راه های مختلف گسترش شبکه ارتباطی خود در دانمارک بیشتر بخوانید. درباره چگونگی موفقیت در برقراری تماس با کارفرمایان احتمالی آینده خود بیشتر بخوانید. برای یادگیری اصول جستجوی شغلی در دانمارک و دریافت بینشی در مورد CV و نامه پوشش به سبک دانمارکی، در سمینار جستجوی شغلی ما شرکت کنید. در مورد سمینارهای جستجوی شغلی بیشتر بخوانید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در رابطه شرایط مهاجرت به دانمارک با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه برای “کار در دانمارک

 1. عباس سطوتی ذاکر گفت:

  با سلام من سی و دو ساله و مجردم ساکن شهرستان(شهر همدان) هستم دارای مدرک لیسانس حسابداری می باشم و شاغل در یکی از ادارات دولتی با پنج سال سابقه کاری هستم و سطح زبان خارجه من خیلی خیلی پایین است و تا بحال از کشور خارج نشده ام با این شرایط آیا من میتوانم اقامت کشور سوئد را بگیرم؟ هزینه آن چقدر است؟ احتمال موفقیت من در این را چقدر است و به نتیجه میرسد یا نه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   یکی از روش های اخذ اقامت سوئد، شرکت در دوره های زبان این کشور است. برای شرکت در دوره های زبان باید حداقل مدرک زبان آیلتس 5/5 را ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *