موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) می تواند بهترین مشاور شما در کلیه امور مهاجرت کاری به بلژیک باشد. بازار کار در بلژیک رقابتی است و مهارت های زبان بسیار حائز اهمیت می باشد، ویزای کار بلژیک دقیقا با وضعیت اقامت شما مرتبط است، به این معنی که در بیشتر موارد قبل از درخواست شما برای هر نوع اجازه سکونت و کار، باید یک شغل برای شما تدارک دیده شده باشد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت کاری به بلژیک

چه شرایطی برای گرفتن کار در بلژیک نیاز است؟ بلژیک با سیستم عمومی تشخیص دیپلم و مدارک تحصیلی اتحادیه اروپا متفق است، که بدین معنی است که اگر اشتغال شما در بلژیک تنظیم شود، باید مدارک تحصیلی یا تجربه کاری شما در کشور خودتان برسمیت شناخته شده باشد تا بتوانید حرفه خود را در بلژیک انجام دهید.

بعضی از حرفه ها (بیشتر در پزشکی) در اتحادیه اروپا “هماهنگ” شده اند، بنابراین ممکن است مدارک تحصیلی شما به طور خودکار پذیرفته شود. برای سایر حرفه ها، باید ثابت کنید که آموزش و تجربه شما موضوع و مدت مشابهی را، همانطوری که شرایط محلی نیاز دارند، در بر می گیرد. همچنین ممکن است نیاز باشد تسلط خود در یک یا چند زبان محلی را نشان دهید. اگر نتوانید هیچکدام از موارد فوق را نشان دهید، ممکن است این فرصت را داشته باشید تا از طریق گذراندن یک آزمون یا انجام تمرینات اضافی تحت نظارت، واجد شرایط شوید.

تحت شرایط عادی، هر مدرک دانشگاهی یا دیپلم تحصیلی باید در بلژیک شناخته شود، اما اگر پیش بینی می کنید هر گونه مشکلی دارید، باید با یکی از “مراکز تشخیص اطلاعات علمی (NARIC)” که با شبکه اروپایی مراکز اطلاعاتی (شبکه ENIC) کار می کنند، تماس بگیرید. این مراکز در همه کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا در دسترس هستند؛ لیستی از این مراکز، می تواند در اینترنت پیدا شود.

بلژیک ممکن است از لحاظ تعداد مشاغل تنظیم شده قهرمان اروپا باشد و به برخی فرم های مجوز یا گواهینامه نیاز دارد. بسیاری از حرفه ها (به عنوان مثال عکاسی، نمایندگی فروش خودرو، لوله کشی، برقکاری، ساختمان سازی) نیازمند این است که مدارک تحصیلی خود را با اتاق (دپارتمان) مناسب صنایع و حرفه ها (Chambre des Métiers et Négoces/Kamer van Ambachten en Neringen) به ثبت برسانید، مخصوصا اگر  در حال برنامه ریزی برای خود اشتغالی هستید. سه زبان رسمی در بلژیک وجود دارد: هلندی (فلاندی)، فرانسوی و آلمانی.

 • هلندی در منطقه فلمیش (فلاند) در شمال بلژیک، توسط جامعه فلاندری ها صحبت می شود.
 • فرانسوی اولین زبان برای اکثریت شهروندان در والونی است که بیشتر بلژیک در جنوب بروکسل را پوشش می دهد. شهروندان فرانسوی زبان به عنوان جامعه فرانسوی شناخته می شوند.
 • آلمانی در جنوب شرقی صحبت می شود، جایی که جامعه آلمانی زبان بلژیک ساکن است.

در حالی که انگلیسی در این کشور صحبت می شود و بسیاری از اتباع بلژیکی دو یا چند زبانه هستند، ایده خوبی است که قبل از ورود به این کشور درک پایه ای از زبان هلندی یا فرانسوی داشته باشید تا به مستقر شدن شما کمک کند. پس از ورود به بلژیک، می توانید درس های زبان را بگذرانید. متوسط هفته کاری 38 ساعت طول می کشد – هر روز تقریبا هشت ساعت است.

شرایط و وضعیت کار در بلژیک

بازار کار در بلژیک رقابتی است و مهارت های زبان در تقاضای بالا هستند. کارکنان خارجی چند زبانه یا افرادی که حداقل یکی از زبان های رسمی کشور را می توانند صحبت کنند، شانس بیشتری برای کسب کار دارند. صنایع خدماتی و فناوری پیشرفته معمولا در منطقه فلمیش (فلاند) در شمال بلژیک واقع شده اند، در حالیکه تولید زغال سنگ و فولاد در جنوب متمرکز است. اکثریت بلژیکی ها در بخش خدمات در بانکداری، حقوق، رسانه، خرده فروشی، گردشگری و صنایع حمل و نقل مشغول به کار هستند. تعداد محدودی از مشاغل در صنعت موجود است. مشاغل مهارتی محبوب در بلژیک:

 • مهندسی
 • داروسازی
 • غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی ها
 • تجهیزات حمل و نقل و وسایل نقلیه موتور
 • منسوجات

بلژیک بزرگترین جامعه کارکنان دور از وطن و اتحادیه اروپا را دارد که در مشاغل مختلفی کار می کنند. بروکسل خانه مرکزی اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است که هر دو، کارفرمای بزرگ کارکنان بین المللی هستند. اکثر مشاغل موجود در بلژیک برای کارگران بسیار ماهر در بخش خدمات است، اما بسیاری از کارگران بین المللی نیز از کمبود نیرو بهره می برند. بلژیک به مشاغل زیر نیاز دارد:

 • حسابداران
 • کارکنان اداری
 • معماران
 • برق کار، لوله کش، پیمانکار و پلاستر
 • مهندسین، تکنسین ها و مکانیک ها
 • کارکنان IT
 • پرستاران و ماماها
 • مدیران پروژه
 • معلمان
 • نمایندگان فروش فنی و تجاری

مرخصی سالانه با توجه به تعداد روزهای کاری که در سال گذشته کار کرده اید، پرداخت می شود. با وجود این، هزینه های زندگی نسبتا بالا است – گرچه پایین تر از انگلستان است و این کشور دارای یکی از بالاترین نرخ های مالیات بر درآمد در این قاره است.

فرهنگ مدیریت به طور سنتی مشابه رویکرد بالا به پایین شیوه فرانسوی است، اما سازمان های بیشتری به سوی یک محل کار باز مانند شیوه ی هلندی، با افزایش نمایندگان و افزایش دموکراسی در تصمیم گیری در حال حرکت هستند. بلژیکی ها از برخوردهای شخصی و منطقی و مستدل با استدلال هایی که توسط حقایق و ارقام پشتیبانی می شود، استقبال می کنند.

شرایط اخذ ویزای کاری بلژیک

دو مرحله برای درخواست ویزای کار در بلژیک وجود دارد، درخواست برای مجوز کار و درخواست برای ویزا. شهروندان اتحادیه اروپا مستلزم مجوز کار برای یافتن شغل در بلژیک نیستند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید مجوز کار داشته باشند، که معمولا توسط کارفرمای احتمالی آنها درخواست می شود، تا از نظر قانونی حق کار در کشور را داشته باشند. کشور بلژیک به طور کلی مجوز کار شما را پیش از آنکه بتوانید برای ویزای طولانی مدت درخواست دهید، نیاز دارد. سه نوع مجوز کار در بلژیک وجود دارد:

مجوز C: برای تمام حرفه ها و تمام کارفرمایان معتبر است. این مجوز برای مدت زمان محدود معتبر است و باید هر ساله تمدید شود.

مجوز B: برای یک کارفرما معتبر است و برای یک سال اجرا می شود و پس از آن می توان آنرا تمدید کرد (توسط همان کارفرما، معمولا برای همان شغل یا دسته بندی شغلی). اگر کارفرمایان را تغییر دهید، کارفرمای جدید شما باید برای یک مجوز B جدید درخواست دهد. ممکن است متوجه شوید که مجبور هستید به کشور خود بازگردید و قبل از اینکه بتوانید کار جدید خود را شروع کنید، مجددا برای ویزای اقامت درخواست دهید! هنگامی که مجوز B را چهار بار یا بیشتر مجددا تمدید کنید، یعنی در بلژیک برای مدت چهار سال با همان مجوز زندگی کرده و کار کرده اید، در این صورت می توانید مجوز A نامحدود دریافت کنید.

یک مجوز A اجازه می دهد تا شما برای هر کارفرمایی در بلژیک برای مدت نامحدود کار کنید. این مجوزها فقط برای هر خارجی که برای چهار سال با مجوز B در بلژیک زندگی و کار کرده است، و کسانی که اقامت بدون وقفه (قانونی) در بلژیک را به مدت ده سال داشته اند، صادر می شود.

چه کسی برای مجوز کار درخواست می دهد؟ شما می توانید برای مجوزهای کار A و C به عنوان یک کارآمند آینده نگر، خودتان درخواست دهید. پرونده درخواست را به وزارت مهاجرت اقتصادی در استان ارسال می کنید. مجوز استخدام و مجوز کار B توسط یک کارفرما درخواست می شوند. وزارت مهاجرت اقتصادی مجوز اشتغال را برای کارفرمایان و مجوز کار را برای کارکنان صادر می کند. به عنوان یک کارفرما، برای استخدام کارمند خارجی در بلژیک، باید یک پروانه اشتغال دریافت کنید.

مجوز اشتغال سندی است که توسط آن، به طور قانونی اجازه استخدام کارمند خارجی خاص در یک ظرفیت خاص و برای یک دوره زمانی خاص به کارفرما اعطا می شود. مجوز B فرم استاندارد مجوز کار برای اکثر خارجی هاست. درخواست برای مجوز B، مسئولیت کارفرمایی است که مایل به استخدام یک خارجی از کشوری غیر اتحادیه اروپا است. شما باید یک گواهی سلامتی و سه قطعه عکس در اندازه گذرنامه به کارفرمای بالقوه خود بدهید، که بعدا همراه با کپی از قرارداد کاری پیشنهاد شده به وزارت کار ارائه می دهد.

قبل از صدور مجوز کار، وزارت کار باید تعیین کند که هیچ بلژیکی یا فردی از ملیت اتحادیه اروپا برای تصرف آن موقعیت وجود ندارد و ممکن است کاندیدهای کارفرما را برای این شغل از لیست های بلژیکی خود بفرستند تا مشکلات بیکاری را مرتفع کنند (در مورد موقعیت های مدیریتی ، مجوز معمولا با سوالات کمی یا بدون سوال اعطا می شود). این روند می تواند تا 12 هفته برای اعطای مجوز B طول بکشد.

کارکنان خود-اشتغال از خارج از اتحادیه اروپا باید برای یک کارت حرفه ای (carte professionale/beroepskaart) برای کار در بلژیک درخواست دهند. کارت حرفه ای می تواند برای مدت پنج سال صادر شود. شما به پاسپورت، گواهی پزشکی و مدارک تحصیلی در حرفه خود نیاز دارید. از بررسی این موضوع با سفارت یا کنسولگری بلژیک در کشور خودتان اطمینان حاصل کنید، زیرا بعضی از حرفه ها مستلزم مدرک خاصی هستند که اثبات کند شما قبلا در این زمینه کار کرده اید.

برای مثال، برای واجد شرایط بودن کارت حرفه ای به عنوان یک روزنامه نگار، شما باید مدارک مطبوعاتی را تهیه کنید و برای کارت ملی مطبوعات بلژیک واجد شرایط باشید؛ برای واجد شرایط بودن به عنوان یک نویسنده غیروابسته، باید نسخه های آثار منتشر شده و شواهدی از درآمد خود بواسطه منفرد کار کردن در چند سال گذشته را ارائه دهید. برخی از گروه های کارکنان خارجی و کارفرمایان (همچنین شهروندان اتحادیه اروپا) باید قبل از شروع کار در بلژیک (اعلامیه LIMOSA) فعالیت خود را در بلژیک اعلام کنند.

مدارک مورد نیاز ویزای کار بلژیک

ویزای کار بلژیک دقیقا با وضعیت اقامت در بلژیک مرتبط است، به این معنی که در بیشتر موارد قبل از درخواست شما برای هر نوع اجازه سکونت و کار در بلژیک، باید یک شغل برای شما تدارک دیده شده باشد. همچنین، توصیه می شود پیش از این که درخصوص اقامت یا کار در بلژیک اقدام کنید، نخست یک کار در بلژیک پیداکرده یا یک کسب راه اندازی کرده یا یک کارگر خود اشتغال در بلژیک باشید. درغیراین صورت، راه های دیگر را برای دریافت مجوز بررسی نمایید.

درخواست مجوز کار شما باید توسط کارفرمای بلژیکی در دفتر استخدام منطقه ای در کشور بلژیک برای شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا تهیه شده باشد. برای این که کارفرمای شما بتواند اجازه کار”B”  بگیرد، مدارک زیر راجهت ارائه تهیه فرمایید. یک گواهی پزشکی صادرشده توسط پزشک که به تایید سفارت بلژیک رسیده باشد. البته نخست باید آزمایش خون برای سفلیس و رادیولوژی قفسه سینه برای بیماری سِل انجام داده ونتایج را به پزشک معین شده (امین) ارائه دهید.

درهنگام درخواست، نباید بیش از سه ماه از صدورمدارک پزشکی شما گذشته باشد. اگرمحل سکونت شما بیش از 150 کیلومتر با پزشک معین شده (امین) فاصله دارد، می توانید به انتخاب خود به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. لطفا از پزشک بخواهید، نتیجه معاینات را با سربرگ مرکز درمانی، به نام شماو با نام و امضای خود از طریق فاکس برای ما ارسال نماید. سپس مدارک پزشکی باید توسط سفارت در کانبرا قانونی گردند.

کارفرمای شما این مدارک رابه همراه کپی قرارداد استخدام روی یک فرم تاییدیه به دفتراستخدام منطقه ای مشخص شده ارسال می کند. کاربررسی از چند هفته تا چند ماه به طول می انجامد. به محض دریافت اجازه کار شما می توانید برای درخواست ویزای خود از سفارت اقدام کنید. مدارک زیر باید ارائه شوند:

 • 2 نسخه فرم درخواست ویزای پرشده، با تاریخ و امضاء
 • 2 قطعه عکس 3×4 (پاسپورتی)
 • پاسپورت معتبر (بااعتباربیش از 6 ماه)
 • هزینه صدور ویزا (براساس هزینه های کنسولی)
 • پاکت پستی با درج آدرس فرستنده و هزینه پستی پرداخت شده (پست اکسپرس، سفارشی یا پیک) یا هزینه پستی
 • ارائه مدرکی دال برپرداخت هزینه مشارکت شما حساب یک بانک بلژیکی
 • نسخه اصل اجازه کار، به همراه 2 نسخه فتوکپی
 • یک نسخه گواهی پلیس بین المللی (اینترپل) حاکی از محل های سکونت 2 سال گذشته شما، به همراه 2 نسخه فتوکپی. این اسناد باید به وسیله آپوستیل، قانونی شوند. شما می توانید آپوستیل را از اداره امورخارجه و تجارت دراسترالیا / اداره امور داخلی درنیوزیلند تهیه کنید.
 • یک نسخه از گواهی پزشکی ای که برای درخواست اجازه کار استفاده شده

 

دستمزد و‌ حقوق کار در بلژیک

در سال 2019 حداقل دستمزد ملی ثابت باقی مانده و حقوق ماهانه 1593.8 می باشد که برابر است با 19126 یورو در سال. حداقل دستمزد ملی ماهانه 31.2 یورو ( 2 %)  نسبت به سال گذاشته  افزایش یافته است. این افزایش کمتر از CPI سال 2018 ( که 2.3 درصد بوده است) می باشد، بنابراین، علی رغم افزایش حقوق،  قدرت خرید کارمندان و کارگران نسبت به سال پیش کمتر شده است.

اگر به رنکینگ حداقل دستمزد ملی بنگریم ،متوجه خواهیم شد که بلژیک یکی از 97 کشور موجود در فهرست است که بالاترین میزان دستمزد ملی را دارد. افرادی که در مرکز کشور مشغول به کار و فعالیت هستند، درآمد بیشتری دارند. بر اساس نتایج جدید Statbel، اداره آمار بلژیک، در بروکسل  میانگین حقوق ماهانه 17 درصد بیشتر از حقوق ماهانه ناخالص ملی است. این آمار و ارقام از بررسی درآمد 95000 کارمند بدست آمده است:

 • متوسط حقوق ناخالص یک کارمند تمام وقت 3489 یورو در ماه است.
 • درآمد 50 % کارمندان بیش از 3053 یورو است. درآمد 10 % از کارمندان کمتر از 2233 یورو می باشد؛ درحالی که حقوق 10 % آنها بیش از 5381 یورو می باشد.

جنبه های مختلفی که بر میزان حقوق و دستمزد تاثیر می گذارد، موقعیت کارمندان بالاترین میزان حقوق متعلق به  و مدیر عامل و رئیس شرکت ها می باشد، در حالی که پیشخدمت رستوران کمترین درآمد را دارد. در آمد کارمندان زن تمام وقت 5 درصد کمتر از کارمندان مرد بود. با این حال اختلاف جنسیتی در دهه اخیر بسیار کاهش یافته است.

اختلاف درآمد کارمندان پیر و جوان بسیار چشمگیر است ،به طوری که درآمد افراد بالای 60 سال 113 % بیشتر از درآمد افراد زیر 20 سال است. کسانی که در صنایع پتروشیمی کار می کنند ، بالاترین درآمد را دارند و کمترین حقوق دریافتی مربوط به کارمندان بخش خدمات مواد غذایی است. متوسط درآمد کسانی که در بروکسل و یا اطراف این شهر مشغول به فعالیت هستند، بیشتر از بقیه افراد می باشد . کمترین حقوق دریافتی کارمندان در دو منطقه Dinant و Veurne می باشد.

افرادی که مدرک تحصیلی بالاتری دارند، به مراتب حقوق بیشتری نیز دریافت می کنند. درآمد کارمندان با مدرک کارشناسی ارشد 51% بیشتر از متوسط مردم بلژیک می باشد. حقوق دریافتی افرادی که مدرک تحصیلی زیر دیپلم دارند، 23 % کمتر از حقوق متوسط ملی است. طبق آخرین تحقیقات انجام شده توسط اداره آمار بلژیک، متوسط حقوق ناخالص کارمندان تمام وقت 3300 یورو در ماه می باشد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که :

 • درآمد 50 % کارمندان کمتر از 2854 یورو است، حتی درآمد 10 % از کارمندان کمتر از 2049  یورو می باشد.
 • حداقل حقوق 10 % از کارمندان 5038  یورو می باشد.
 • مدیر عامل و رئیس با حقوق 9018 یورو در ماه بالاترین درآمد را دارند. در واقع حقوق آنها 4 برابر بیشتر از حقوق پیشخدمت ها و گارسون های رستوان است، زیرا متوسط حقوق افرادی که در رستوران ها کار می کنند 2129 یورو می باشد.
 • کارمندان صنایع پتروشیمی بیشترین میزان درآمد را دارند، در حالی که پایین ترین میزان درآمد متعلق به کارمندان خدمات مواد غذایی و مسکن  است.

سن نقش مهمی در میزان حقوق دریافتی دارد. باید گفت که همچنان کارمندان یقه سفید (کارمندان بخش اداری و مدیریتی با حقوق بالا) درآمد بسیار بیشتری نسبت به کارگران یقه آبی (کارگران مشاغل سطح پایین با حقوق ساعتی) دارند. متوسط حقوق ناخالص ماهانه زنان تمام وقت 7 % کمتر از کارمندان مرد می باشد. اختلاف حقوق کارمندان نیمه وقت زن و مرد 20 % است. با متوسط حقوق 3813 یورو در بروکسل، این منطقه برای کار کردن بسیار مطلوب و پرطرفدار است. و کمترین حقوق کارمندان متعلق به منطقه  Dinant می باشد.

به طور میانگین، درآمد افرادی که دارای مدک کارشناسی ارشد هستند، 56 % بیشتر از متوسط مردم بلژیک می باشد. موقعیت شغلی در میزان حقوق دریافتی نقش قابل ملاحظه ای دارد، به طوری که متوسط حقوق ناخالص مدیر عامل و رئیس شرکت 9018 یورو در ماه می باشد.

پیدا کردن کار و موسسات کاریابی در بلژیک

اگر به کار کردن در این کشور علاقه مند هستید، منابع خوبی برای انتخاب وجود دارد. مقالات عالی از Expactica نقاط خوبی برای شروع هستند. با سایت های زیر می توانید انتظار داشته باشید که 5/0 تا 1 درصد پاسخ دریافت کنید (افرادی به شما پاسخ خواهند داد که شما درخواست / CV خود را برای آنان ارسال کرده باشید). با این وجود، به شما پیشنهاد می شود که این سایت ها را امتحان کنید با توجه به این که نمی دانید با چه چیزهایی روبه رو خواهید شد یا چه ارتباطاتی را می توانید با یک درخواست یا ایمیل ساده ایجاد کنید.

 • Monster: نام تجاریcom از ابتدای عصر اینترنت وجود داشته است.
 • Step Stone: یک سایت محبوب در بلژیک.
 • مشاغل در بروکسل: نام این وب سایت همه چیز را عنوان می کند.
 • Career Jet یا جت شغلی: مطمئنا نام Career Jet را شنیده اید که گزینه های جستجوی شغلی برای بلژیک دارند.
 • Indeed: نسخه ی بلژیکی سایت بزرگ جستجوی کار ایالات متحده، com می باشد.
 • Learn 4 Good: بیشتر به فرصت های آموزشی تمایل دارد، اما مشاغل را در بخش های دیگر نیز می بینید.

بیش از نیمی از تبلیغات شغلی را می توان در روزنامه ها یافت. مورد هدف اکثر این تبلیغات سخنرانان فلاندرزی می باشد.

 • Le Soir
 • De Standaard
 • He Laatste Nieuws
 • De Gazet van Antwerpen

مصاحبه های مهاجر: یک مهاجر آمریکایی تجربیات خود در بلژیک را به اشتراک می گذارد.

 • ارز مهاجرت یا Expat Exchange: 10 نکته برای زندگی در بلژیک
 • ChaaseWeb: این مقاله به چهار چیز اشاره می کند که شما باید در مورد کار در بلژیک بدانید.
 • گذر در خارج از کشور یا Transitions Abroad: گذر در خارج از کشور، لیست کاملا جامعی را برای شخصی که در نظر دارد به بلژیک مهاجرت کند، دارد
 • Michael Page: یک وب سایت بین المللی استخدام اجرایی که از گذشته تا الان استفاده می شود و مورد هدف این سایت، افراد جویای کار با حقوق بالا می باشد.
 • eFinancialCareers: موتور جستجوگر مورد علاقه برای مشاغل تجاری در وب سایت می باشد که شغل های کمی برای افراد بلژیکی دارد.
 • شغل های خارج از کشور: اغلب میان تبلیغات این سایت و سایت های دیگر اشتراک وجود دارد. با این وجود این سایت برای مدت زمان کوتاهی مورد توجه قرار گرفته است.
 • Go Abroad: در بخش اطلاعات ویزای وبسایت، شما تماس افراد با سفارت خانه های جهان در وب سایت شخصی هر فرد را خواهید یافت. این بخش پورتال های شغلی خوبی دارد.
 • Linkedin: این شبکه ی عظیم اجتماعی حرفه ای، یک منبع برای ایجاد ارتباطات در زمینه و مکان مورد علاقه شما می باشد.

این مواردی که شما به عنوان فرد خارجی در اختیار دارید بهترین مکان ها برای پیدا کردن شغل در بلژیک است. برای کسب اطلاعات به روز در خصوص اقتصاد کشور بلژیک بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *