دانشگاه مانهایم آلمان

دانشگاه مانهایم (به آلمانی: Universität Mannheim)، مخفف UMA، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر مانهایم، بادن-ووتمبرگ، آلمان است. این دانشگاه در سال 1967 تأسیس شد و ریشه در “آکادمی علوم پالاتین” دارد، که توسط منتخب کارل تئودور در کاخ مانهایم و همچنین کالج تجاری مانهایم تأسیس شد. دانشگاه مانهایم آلمان که به شش دانشکده تقسیم شده است، 33 دوره کارشناسی و 14 دوره کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد. باتوجه به رتبه‌های بالای دانشگاه در سطح جهان، می‌توان آن را در زمره بهترین دانشگاه‌های آلمان به شمار آورد. در صورتی که تمایل به مهاجرت به آلمان تحصیلی و دریافت پذیرش دانشگاه مانهایم در این کشور را دارید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

[html_block id="83173"]

معرفی کامل دانشگاه مانهایم آلمان

دانشگاه مانهایم آلمان

کتابخانه دانشگاه مانهایم

دانشگاه مانهایم در مرکز شهر مانهایم واقع شده است. این دانشگاه شامل یک پردیس شرقی است که از کاخ مانهایم به ایستگاه اصلی مانهایم می‌رسد. پردیس غرب آن نیز، شامل میدان‌های A5 و B6 است که در فاصله کمی تا کاخ قرار دارند. ساختمان اصلی دانشگاه، در حدود 800 متری جنوب غرب رودخانه راین قرار دارد. بین سال‌های 1955 و 1973، کاخ مانهایم هسته محوطه دانشگاه UMA شد. این کاخ امروزه محل کسب و کار دانشگاه، دانشکده حقوق، بخش‌هایی از دانشکده علوم انسانی و کتابخانه است.

در سال 2000، UMA “رنسانس کاخ مانهایم”، که یک کمپین با هدف جمع‌آوری بودجه برای بازسازی و گسترش محوطه اصلی دانشگاه بود را راه‌اندازی کرد. در این کمپین 53 میلیون یورو جمع‌آوری شد. سپس دانشگاه 24 سالن سخنرانی و نمای کاخ را بازسازی کرد و یک کتابخانه جدید در داخل قصر ساخت. در سال 2007، یک موزه سلطنتی در قسمت مرکزی ساختمان افتتاح شد. در آن موزه، سالن‌ها و اتاق‌های بازسازی شده محل زندگی کارل تئودور، که از 1742 تا 1777 در آنجا اقامت داشته، به نمایش گذاشته شد.

در سال 2017، دانشگاه یک ساختمان تحقیقاتی و آموزشی جدید را، در میدان B6 و مرکز مطالعه و کنفرانس مدرسه بازرگانی مانهایم، در پشت بخش غربی کاخ بازگشایی کرد.

دانشکده‌ها و کالج‌های تحصیلات تکمیلی

دانشگاه مانهایم در پنج دانشکده و دو کالج تحصیلات تکمیلی، سازماندهی شده است:

  • دانشکده تجارت (1963)
  • دانشکده حقوق و اقتصاد (1963)
  • دانشکده علوم اجتماعی (1963)
  • مدرسه علوم انسانی (1963)
  • دانشکده انفورماتیک و ریاضیات تجاری (1967)
  • مدرسه بازرگانی مانهایم (2005)
  • دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم اقتصادی و اجتماعی (2007)

شرایط آموزشی دانشگاه مانهایم

UMA برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکترا را ارائه می‌دهد. این مقاطع برای رشته‌هایی مثل: مدیریت بازرگانی، اقتصاد، حقوق، علوم اجتماعی، علوم انسانی، ریاضیات، علوم رایانه و سیستم‌های اطلاعاتی برگزار می‌شوند. بسیاری از برنامه‌های تحصیلی موضوعات غیر اقتصادی مانند: ادبیات و مطالعات فرهنگی، حقوق، ریاضیات و انفورماتیک را با مطالعات تجاری و اقتصاد ترکیب می‌کنند.

از سال 2016، مانهایم تنها دانشگاه آلمانی با تقویم علمی بین‌المللی است. به این معنی که سال تحصیلی به دو فصل پاییز و بهار تقسیم می‌شود.

از سال 2012، دانشگاه‌های ایالت بادن-وورتمبرگ، که هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کردند، از این قاعده مستثنی شده‌اند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا، از سال 2017 طبق قانون ایالتی باید شهریه 1500 یورو در هر ترم را بپردازند.

همچنین دانشگاه مانهایم، دارای سیستم بورسیه تحصیلی است، که شامل انواع مختلف بورسیه تحصیلی می‌باشد.

رتبه‌بندی دانشگاه مانهایم آلمان

دانشگاه مانهایم توسط روزنامه آلمانی Die Zeit، “هاروارد آلمان” نامیده شد. رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS، دانشگاه مانهایم را در بین صد دانشگاه برتر در رشته‌های علوم اجتماعی و مدیریت، حسابداری و امور مالی، مدیریت و مدیریت بازرگانی و اقتصاد و اقتصاد سنجی و همچنین در بین 50 دانشگاه برتر در رشته‌های سیاسی رتبه‌بندی کرد.

شرایط زندگی دانشجویان در دانشگاه مانهایم

در سال تحصیلی 2017 الی 2018، 12.000 دانشجو به صورت تمام وقت در این دانشگاه تحصیل می‌کردند که تقریباً 15٪ از آن‌ها از کشورهای خارجی به آلمان مهاجرت کرده بودند. افراد از 110 ملیت در ساختار دانشجویی دانشگاه مانهایم، تحصیل می‌کنند.

تیم‌های ورزشی در دانشگاه

این دانشگاه دوره‌هایی را در 82 رشته مختلف ورزشی ارائه می‌دهد. برای دانشجویان اکثر دوره‌ها رایگان است.  این برنامه‌های ورزشی شامل: ورزش‌های توپی، تناسب اندام، دفاع شخصی و هنرهای رزمی، ورزش در فضای باز، یوگا، دوره‌های رقص، ورزش‌های آبی و ورزش‌های الکترونیکی است.

دانشگاه مانهایم همچنین بورسیه ورزشی را برای ورزشکاران برتر این دانشگاه ارائه می‌دهد. در سال 2017، 55 دانشجو از کمک هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شدند.

جشنواره‌های دانشگاه

هر ساله دانشگاه مانهایم، میزبان “Schlossfest” یا جشنواره کاخ است. جشنواره‌ای که در آن محوطه کاخ مانهایم برای عموم بازدیدکنندگان باز می‌شود و دانشگاه را با دانشجویان سال اول ورودی آشنا می‌کند. در طول جشنواره چندین رویداد هنری، علمی و موسیقی برگزار می‌شود.

رویدادهای علمی شامل آزمایشات زنده و سخنرانی‌های دانشگاهی در مورد موضوعات خاص است. در حالی که رویدادهای هنری شامل نمایشگاه‌های هنری، کارگاه‌ها، اجرای رقص و موسیقی، راهنمای موزه و همچنین راهنمای مناطق قدیمی و غیر عمومی داخل کاخ مانهایم است. در سال 2016، این جشنواره حدود 20.000 بازدید کننده داشت.

جشن‌ها و مهمانی‌های دانشجویی

علاوه بر جشنواره کاخ، دانشگاه دارای سنت دیرینه‌ای در مهمانی‌های هفتگی می‌باشد. این مراسم‌ها معمولاً پنجشنبه‌ها در چهار ضلعی دانشگاه مانهایم در طول تابستان و در دخمه‌های UMA در فصل زمستان برگزار می‌شوند. مهمانی‌ها به طور منظم توسط شوراهای دانشجویی دانشکده‌های مختلف برگزار می‌شوند.

سنت برگزاری مهمانی‌ها در مانهایم به اوایل دهه 1970 برمی‌گردد. اولین مهمانی توسط دانشجویان نروژی در دانشگاه مانهایم برگزار شد، که تا اواخر دهه 1980 بزرگترین گروه دانشجویان بین‌المللی را تشکیل می‌دادند.

نروژی‌ها، هنوز هم بخش عظیمی از این دانشگاه را در برمی‌گیرند. به طور معمول، این رویداد در تابستان‌های دانشگاه برگزار می‌شود و توسط دانشجویان تبادل نروژی یا دانشجویان مانهیم باسابقه نروژی، همراه با انجمن‌های بین‌المللی UMA، سازماندهی و میزبانی می‌شود. در طول رویداد، بر روی موضوعاتی که به کشور نروژ مربوط است تمرکز زیادی می‌شود. مثلا سبک تزئین کردن، نوشیدنی‌ها و غذاهای سنتی همه نماینده کشور نروژ هستند.

شرایط تحصیل در دانشگاه مانهایم

شرایط ثبت‌نام در رشته کارشناسی معمولا مشابه دیگر دانشگاه‌های آلمان است؛ اما برای تحصیل در کارشناسی ارشد، داشتن مدرک کارشناسی در رشته مربوطه یا مدرک معادل آن الزامی است. نمره نهایی یا معدل کنونی مدرک کارشناسی (طبق سیستم مدرک و درجه‌بندی آلمان) باید 2.5 یا بهتر باشد. مدرک کارشناسی باید با حداقل 180 واحد درسی مطابقت داشته باشد یا دارای حداقل 3 سال دوره تحصیل استاندارد باشد.

اگر می‌خواهید اطلاعات کامل‌تری درباره شرایط تحصیل و پذیرش دانشگاه بدانید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به وبسایت اصلی دانشگاه مانهایم، مراجعه نمائید.

شهریه دانشجویان بین‌المللی دانشگاه مانهایم

دانشجویان بین‌المللی، به دلیل توافق‌نامه مبادله بین موسسات آموزش عالی، از پرداخت هزینه اداری معاف هستند. علاوه بر این، آن‌ها نیازی به پرداخت هزینه برای گروه دانشجویی تشکیل شده نیز ندارند. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی مبادله فقط هزینه اتحادیه دانشجویی را پرداخت می‌کنند.

درصد قبولی دانشجویان در دانشگاه مانهایم آلمان

این موسسه 122 ساله آموزش عالی آلمان، دارای سیاست پذیرش انتخابی بر اساس امتحانات ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانشجویان می‌باشد. محدوده نرخ پذیرش 10-20% است، که این سازمان آموزش عالی آلمان را به یکی از سخت‌گیرترین موسسات تبدیل کرده است.

دانشگاه مانهایم، در رتبه 706 بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه عموما به صورت رایگان است. همچنین دانشگاه مانهایم آلمان، مجموعه‌های زیادی از دوره‌هایی را که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، ارائه می‌دهد. اگر علاقه‌مند به تحصیل در آلمان رایگان هستید، دانشگاه مانهایم می‌تواند برای شما متقاضیان عزیز کاملا مناسب باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط مهاجرت به آلمان، شرایط اعزام دانشجو به آلمان و حتی روش تحصیل پزشکی در آلمان، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل فرمائید.

[html_block id="82738"]
[html_block id="82905"]

نظرات کاربران