تحصیل در مکزیک

تحصیل در مکزیک ؛ از نظر جغرافیایی این کشور در شمال آمریکا قرار دارد، این در حالیست که این کشور هم مرز تگزاس، مکزیک جدید، کالیفرنیا و آریزونا می باشد. باید بدانید که کشور مکزیک واقعا یک کشور آمریکای لاتینی می باشد که فرهنگ و مردمان منحصر به فردی را در خود جای داده است. تصاویر کلیشه ای از اسپانیایی ها، نان ساجی و … همگی تاریخ و فرهنگ این کشور را به تصویر می کشند. خرابه های قدیمی بسیار، کلیساهای مستعمره و غذاهای لذیذی در این کشور یافت می شوند از دیگر جاذبه های مکزیک به حساب خواهند آمد. ناگفته نماند که فرهنگ کشور مکزیک با دنیای قدیمی و جهان مدرن در آمیخته است. علاقه مندان تحصیل در مکزیک باید مورد گفته شده را به عنوان یک مزیت در نظر بگیرند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

علاوه بر فرهنگ غنی کشور مکزیک، باید بدانید که این کشور خانه 31 میراث فرهنگی UNESCO خواهد بود. یکی از مکان های تاریخی و قدیمی در این کشور ” Chichen Itza ” می باشد، مکانی که به عنوان عجایب هفت گانه جهان در سال 2007 در نظر گرفته شد. دانشجویان بین المللی ممکن است جذب سواحل لاجوردی Baja California شوند، مکانی که پوشیده از کاکتوس و گاوچرانان می باشد و بیابان های شمال را به خود اختصاص داده است. به علاوه مناطق شهری بسیار پیشرفته در مناطقی نظیر : Tijuana و Cancun مشاهده خواهد شد. ناگفته نماند که ملت بوروکراتیک به رخ دادن هر چیز در زمان معین شده معتقدند. این درحالیست که کشور مکزیک فعالیت های بسیاری در خصوص توسعه هنر و مناظر فرهنگی انجام داده است. از دیگر جاذبه های کشور مکزیک مواردی نظیر : موسیقی های بسیار زیبا که موسیقی سنتی گروهی مکزیکی ها و موسیقی Mariachi را در بر می گیرد خواهد بود.

علاوه بر موارد ذکر شده در فوق باید بدانید که دومین کشور بزرگ اقتصادی پس از بزریل، مکزیک خواهد بود، این در حالیست که این کشور در گروه کشورهای TIMBI ( ترکیه، هند، برزیل و اندونزی ) قرار گرفته است، کشورهایی که در راستای ملت BRICS ( کشور هایی که رشد اقتصادی بالایی دارند ) حرکت می نمایند. ناگفته نماند که رشد و گسترش فعالیت های اقتصادی در مکزیک، موجب تقویت سیستم آموزش عالی در این کشور شده است. چرا که این کشور را به بهترین مکان برای تحصیل و زندگی تبدیل کرده است. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مکزیک جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم نیست.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز با داشتن وکلای مجرب میتواند به شما در اخذ پذیرش تحصیل در مکزیک از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم برای متقاضیان تحصیل در مکزیک کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به مکزیک به صورت تضمینی و مشاوره رایگان تلفنی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک

بسیاری افراد جهت مهاجرت به مکزیک معمولا از طریق تحصیل در مکزیک اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در مکزیک نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی مکزیک میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به مکزیک می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در مکزیک و سرمایه گذاری در مکزیک نیز وجود دارند. تابعیت مکزیک از طریق تولد فرزند در مکزیک از این قاعده در این کشور وجود ندارد.

دانشگاه ملی Autonoma de Mexico ( UNAM )

باید بدانید که دانشگاه ملی Autonoma de Mexico ( UNAM ) در رتبه بالاترین موسسات آموزشی قرار دارد چرا که این دانشگاه رتبه 175 جهانی و 6 آمریکای لاتین را به خود اختصاص داده است. دانشگاه ملی Autonoma de Mexico دانشگاهی دولتی می باشد که حدود 300000 دانشجو را در خود جای داده است، دانشجویانی که در حال حاضر در مکزیکوسیتی و اطراف آن قرار دارند. ناگفته نماند که تعداد 28000 از این دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می باشند. تحصیل در مکزیک ،به دلیل رنکینگ مناسب، در این دانشگاه توصیه می شود.

در سال 2007 دانشگاه اصلی Autonma de Mexico ساخته شد. دانشگاهی که با همکاری معماران و طراحان در سال 1949 و 1952 ساخته شد. این دانشگاه در حال حاضر یکی از سی و یکمین اماکن میراث فرهنگی در UNESCO خواهد بود. این محوطه دانشگاهی با عناصر مدرن در قرن 21 و عناصر فرهنگی قدیمی مکزیک در آمیخته است. این دانشگاه بدلیل استواری در مقابل انقلاب های موجود در سال های 20-1910 و ارتقای سطح آموزشی از سوی سازمان UNESCO مورد تحسین و تمجید قرار گرفت.

این در حالیست که در سال 2015 این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های QS و 500 دانشگاه برتر جهان از نظر مطرح کردن گرایش های هنر، طراحی، تاریخ، باستان شناسی، حقوق و قانون، فلسفه و روانشناسی قرار گرفت. به علاوه این دانشگاه رتبه 24 جهانی را از نظر مطرح کردن این علوم در آینده دریافت خواهد کرد.

تحصیل در مکزیک

موسسه فناوری de Monterrey

این دانشگاه در جایگاه 27 جهانی از نظر رشد بین المللی در سال جاری قرار گرفت. موسسه فناوری de Monterrey موسسه ای خصوصی می باشد که در حال حاضر در رتبه 253 جهانی و 9 آمریکای لاتین قرار دارد. در حال حاضر جمعیت این موسسه حدود 90000 دانشجو خواهد بود، موسسه ای که به 31 محوطه دانشگاهی در کشور مکزیک تقسیم شده است. ساختمان اصلی دانشگاه de Monterey در خود Monterey قرار دارد، شهری که بیش ترین درآمد را هر ساله از نظر فعالیت های صنعتی و تجاری وارد این کشور می کند.

موسسه فناوری de monterrey شرکت در دوره ها و کلاس هایی که به زبان انگلیسی می باشد را به افراد پیشنهاد می کند. این دوره ها برای دانشجویانی که برای یک ترم یا یک سال در خارج از کشور تحصیل می کنند موثر می باشد.

موسسه پلی تکنیک ملی ( IPN )

همانند دانشگاه ملی Autonoma de Mexcio، موسسه پلی تکنیک ملی ( IPN ) دانشگاهی بسیار بزرگ و دولتی می باشد که در حال حاضر 16600 دانشجو را در خود جای داده است. این دانشگاه رتبه 35 در آمریکای لاتین و 600-551 جهانی را به خود اختصاص داده است. محوطه اصلی موسسه پلی تکنیک ملی در دو کیلومتری شمال مکزیکوسیتی واقع شده است. ناگفته نماند که از دیگر دلایل شهرت دانشگاه پلی تکنیک ملی ( IPN ) بدلیل مطرح کردن علوم رایانه ای، مهندسی و فیزیک خواهد بود.

دیگر دانشگاه های موجود در مکزیک

از نظر منطقه ای باید بدانید که برترین دانشگاه های آمریکای لاتین در کشور مکزیک قرار دارند. این درحالیست که 50 تا از دانشگاه های مکزیک در رتبه بندی دانشگاه های QS و آمریکای لاتین قرار دارند. بدین معنا که دانشگاه های این کشور در رتبه 300 برترین دانشگاه ها از نظر منطقه ای می باشند. در مقیاس بین المللی، تنها 13 دانشگاه مکزیک در رتبه QS جهانی قرار دارد. علاوه بر فهرست های ذکر شده در فوق از دیگر دانشگاه های برتر این کشور می توان به دانشگاه Iberoamericana ( رتبه 600-551 جهانی و 22 آمریکای لاتین )، دانشگاه de Guadalajara ( رتبه 650 -651 جهانی، 42 آمریکای لاتین )، موسسه فناوری Autonoma del Estado de Mexico ( رتبه 700-651 جهانی و 59 آمریکای لاتین ) و دانشگاه Autonoma Metropolitan ( رتبه 701 جهانی و 33 آمریکای لاتین ) نیز اشاره کرد.

شرایط زندگی در مکزیک

زمانی که افراد به کشور مکزیک می نگرند ممکن است هرم های قدیمی مایان a la Chichen Itza، کشوری آفتابی، موج سواری، خواب نیمروز، رقص سالسا ( رقصی معروف در کشور مکزیک ) و … را به یاد آورند. این درحالیست که تصاویری از فریبندگی و عدم ناامیدی در این کشور در ذهن افراد تداعی می گردد.

غذای کشور مکزیک در شمال آمریکا از شهرت بسیار والایی برخوردار است. این درحالیست که ترکیب های غذایی در این خوراک ها به وضوح مشاهده می شود، یکی از این خوراک های مشهور ” Tex-Max ” خواهد بود. لذا اگر شما به خوراک بوریتو ( غذای مکزیکی مشتمل بر نانی که دور گوشت و پنیر پیچیده می شود )، فاهیتا ( غذای مکزیکی که با گوشت بیف یا مرغ طبخ می شود )، سالسا ( سس گوجه فرنگی پرادویه ) و guacamole ( نوعی سالاد مکزیکی ) علاقه مندید، پیشنهاد می شود که به محض رسیدن به کشور مکزیک به آشپزخانه های تند مزه و لمونی معروف این کشور سری بزنید.

اگرچه زبان انگلیسی در این کشور به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، اما مردمان مکزیک به زبان اسپانیایی صحبت می کنند لذا باید بدانید که کسب مهارت های زبانی ( زبان اسپانیایی ) بسیار مهم می باشد. در میان این جمعیت متنوع حدود 114 میلیون جمعیت مربوط به جامعه مدرن نظیر : Nahua, Maya و قبیله Zapotec می باشند. این افراد حدود 10 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. بیش از 80 درصد از جمعیت ” mestizo ” می باشند این به معنای این است که این افراد متعلق به اروپا و آمریکای بومی می باشند. علاوه بر مسئله رونق اقتصادی باید بدانید که زندگی در کشور مکزیک نسبت به دیگر نقاط آمریکای شمالی بهتر خواهد بود چرا که مشکلات سروصدا، کثیفی، فقر و جرایم کمتر مشاهده می شود. این درحالیست که جنگ بر سر مواد مخدر و جرایم خشونت آمیز در تیتر اغلب روزنامه ها مشاهده می شود. ناگفته نماند که این مشکلات اصلی که در برخی مناطق از این کشور مشاهده می شود خطری جدی برای گردشگران و دانشجویان نخواهد داشت. لذا این بسیار حائز اهمیت است که قبل از هرگونه اقدام آگاهی های لازم را نسبت به مکان، چگونگی سفر و سایر موارد مهم بدست آورید. علاوه بر موارد ذکر شده در فوق باید بدانید که مردمان مکزیک بسیار دوستانه رفتار می کنند و بسیار مهمان نواز می باشند.

شهرهای دانشجویی مکزیک

مکزیکوسیتی

مکزیکوسیتی به عنوان پایتخت کشور مکزیک شناخته می شود. این منطقه شهری، منطقه ای کوهستانی می باشد که  2400 متر از سطح دریا فاصله دارد. این شهر از نظر جمعیتی بسیار پراکنده می باشد که بیش از 20 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. به علاوه شهر مکزیکوسیتی یکی از شهر های رنگارنگ می باشد که خیابان های شلوغی را در خود جای داده است.

اگر نرخ جرایم و آلودگی هوا را در نظر نگیرید، مکزیکوسیتی شهری پر از عجایب و هیجانات خواهد بود. این کشور مرکز اصلی فعالیت های تبلیغاتی خواهد بود. باید بدانید که میزان دستفروشان خیابانی و غرفه های بازاری در این شهر به وفور دیده می شود. این درحالیست که شهرهای همسایه این کشور نظیر : san Angel و Coyoacan فریبنده خواهند بود. از موارد کلیدی که موجب جذب افراد بسیاری به این شهر شده است، موزه ملی Antropologia و Basilica de Guadalupe خواهد بود. از دیگر جاذبه های این شهر مواردی نظیر : باغ Alameda، نمایشگاه Diego Rivera و Frida Kahlo و هرم های Tenayuca, Cuicuilco, santa Cecelia Acatitlan را در بر خواهد گرفت. از دیگر دانشگاه های واقع شده در مکزیکوسیتی یا خارج از آن دانشگاه هایی نظیر : دانشگاه ملی Autonoma de Mexico ( UNAM )، موسسه پلی تکنیک ملی ( IPN )، دانشگاه Iberoamericana ( UIA )، موسسه فناوری Autonomo de Mexico ( ITAM )، دانشگاه Autonomadel Estado de Mexico، دانشگاه Autonoma Metropolitana ( UAM )  دانشگاه Anahuac را در بر خواهد گرفت.

Puebla شهر پوبلا

شهر Puebla یکی از بزرگترین شهرها در مرکز کشور مکزیک خواهد بود. شهری که میراث های فرهنگ غنی و تاریخی با ارزشی را در خود جای داده است، شهری که از معماری های قدیمی بسیاری برخوردار است. این شهر به عنوان دومین شهر کشور مکزیک از نظر وجود آموزش عالی در نظر گرفته می شود. به دلیل وجود هزینه های پایین ( برای مثال هزینه پایین در باشگاه ها و میخانه ها و … ) دانشجویان بسیاری در این شهر تحصیل می کنند.

از دانشگاه ها و محوطه های دانشگاهی واقع شده در شهر puebla مواردی نظیر : دانشگاه Benemetria Autonoma de Puebla، موسسه فناوری del Estado، دانشگاه فناوری، دانشگاه معروف Autonoma del Estadi de Puebla، دانشگاه del Valle de Mexico ( UVM ) و دانشگاه Anahuac Puebla را در بر خواهد گرفت.

دیگر شهرستان ها و شهرهای موجود در کشور مکزیک

از دیگر مکان های معروف در کشور مکزیک مواردی نظیر : Cancun ( منطقه ای معروف برای گذراندن تعطیلات و کسانی که به دنبال مکان های آفتابی می باشند )، Acapulco ( منطقه ای که بدلیل وجود سواحل بسیار زیبا برای گردشگران مناسب می باشد ) و Guanajuato ( شهرستانی که فرهنگی غنی و مناظر بسیار زیبایی را در خود جای داده است ) را در بر خواهد گرفت. همچنین شما قادر به بازدید از Tijuana، شهر مرزی در شمال غربی شبه جزیره Baja California ، جنوب San Diego و California خواهید بود. اگرچه خشونت ها و جرایم بسیاری به دلیل مواد مخدر در این منطقه مشاهده شده است اما باز هم شهر Tijuana به عنوان مشهورترین مقصد از نظر سواحل و گذراندن تعطیلات دانشجویان خواهد بود.

درخواست پذیرش از دانشگاه های مکزیک

اگر شما قصد تحصیل در مکزیک را در سر دارید، باید بدانید که شما ملزم به درخواست مستقیم به دانشگاه مورد نظر و ساختمان پذیرش خواهید بود. شرایط پذیرش از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت خواهد بود، این درحالیست که شما ملزم به شرکت در آزمون ورودی و اثبات مهارت های زبانی خود ( که بستگی به برنامه های درسی دارد ) خواهید بود.

اخذ ویزای کشور مکزیک

اگر شما قصد تحصیل در مکزیک کمتر از شش ماه را در سر دارید، لذا شما قادر به ثبت نام در دانشگاه مکزیک به عنوان یک گردشگر خواهید بود. پرداخت هزینه جهت اخذ ویزای گردشگری تا حد زیادی بستگی به ملیت شما خواهد داشت.

در صورت ماندن بیش از شش ماه، شما ملزم به اخذ ویزای دانشجویی از سفارت کشور مکزیک یا کنسول کشور مادری خود خواهید بود. جهت دستیابی به این هدف و شرکت در دوره ها شما بایستی به صورت رسمی مورد پذیرش دانشگاه مکزیک قرار بگیرید.

جهت اخذ ویزای دانشجویی ، شما ملزم به ارائه گذرنامه ای معتبر ( گذرنامه ای که حداقل به مدت 6 ماه اعتبار داشته باشد )، اثبات پذیرش در دانشگاه مکزیک، اثبات تمکین مالی کافی ( در اختیار داشتن 300 دلار- دلار آمریکا برای هر ماه ) و ارائه مدرکی جهت در اختیار داشتن بلیط بازگشت خواهید بود. پرداخت ها جهت اخذ ویزای دانشجویی متفاوت خواهد بود، اما به طور معمول حدود 30-18 دلار- دلارآمریکا می باشد.

ویزای دانشجویی شما به مدت 30 روز اعتبار خواهد داشت. در این دوره شما قادر به درخواست دادن جهت اخذ مجوز اقامت در ساختمان ملی ثبت ورود شهروندان خارجی خواهید بود. این مجوز به مدت بیش از یکسال اعتبار دارد، مجوزی که شما را در جهت ورود به این کشور یاری خواهد کرد.

اگر شما قصد ماندن در کشور مکزیک به عنوان یک گردشگر ( با اخذ ویزای گردشگری ) را در سر دارید، باید بدانید که شما قادر به شرکت در کلاس های کارآموزی نخواهید بود.

مبلغ شهریه و هزینه های زندگی در مکزیک

مبلغ شهریه در دانشگاه ها جهت تحصیل در مکزیک متفاوت خواهد بود که تا حد زیادی بستگی به دوره ها و موسسه انتخابی شما خواهد داشت. به طور کلی متوسط هزینه جهت آموزش عالی حدود 5000 دلار- دلار آمریکا برای یکسال خواهد بود. این درحالیست که هزینه دانشگاه های دولتی کم تر خواهد بود و حدود 350 دلار تا 850 دلار- دلار آمریکا برای یکسال می باشد. ناگفته نماند که شهریه دانشگاه های خصوصی مابین 1600 دلار و 16400 دلار- دلار آمریکا در سال ( به طور متوسط 11700 دلار- دلار آمریکا ) می باشد.

هزینه های زندگی در کشور مکزیک نسبتا کم می باشد. هزینه مسکن در شهرهای اصلی این کشور مابین 200-150 دلار – دلار آمریکا در هر ماه می باشد. سفر کردن در داخل کشور مکزیک بسیار مقرون به صرفه می باشد چرا که هزینه مترو با قطار ( استفاده نامحدود ) برای یک روز حدود 3 دلار – دلار آمریکا و هزینه اتوبوس 2 دلار – دلار آمریکا برای هر سفر می باشد.

تمامی هزینه ها از قبیل : مسکن، حمل و نقل، خوراک و آشامیدن حدود 400 دلار – دلار آمریکا ( با در نظر گرفتن بودجه ای سخت ) و یا 500 دلار- دلار آمریکا ( با در نظر گرفتن بودجه ای استاندارد ) خواهد بود. اگر شما قصد سفر کردن، خرید کردن، غذا خوردن در رستوران های منصفانه و … را در سر دارید شما ملزم به در اختیار داشتن وجوهی بیشتر خواهید بود. در زمان محاسبه کردن هزینه های کلی، دانشجویان بین المللی بایستی این مورد را در ذهن داشته باشند که امکان اخذ کار در ازای پول در مکزیک برای آنان وجود نخواهد داشت.

ناگفته نماند که امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مکزیک از طریق دانشگاه کشور مادری یا سازمان های خارجی نظیر : CIEE یا Boren برای شما وجود خواهد داشت. و با اخذ بورسیه میتوانید از تحصیل رایگان بهره ببرید.

علاقه مندان به تحصیل در مکزیک برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو به مکزیک و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در تهران و شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در مکزیک را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در مکزیک بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه برای “تحصیل در مکزیک

 1. شيده بيات گفت:

  سلام ، من ليسانس مهندسي عمران با معدل ١٥.٥ از دانشگاه سراسري و آيلتس٦ دارم كه ميخوام باز هم امتحان بدم ، امكان گرفتن پذيرش و بورس در مقطع كارشناسي ارشد براي من هست؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   ارائه بورس تحصیلی معمولا در سطوح ارشد و بالاتر انجام میشود و شانس بورسیه برای لیسانس پایین است.
   می توانید مدارک خود را + ریز نمرات آخرین سال تحصیلی برای ما ارسال کنید تا امکان سنجی های لازم بررسی شده و به شما اطلاع دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *