تحصیل در هنگ کنگ

تحصیل در هنگ کنگ ؛ منتخب شدن این شهر برای تحصیل از جهت ادغام آن با فرهنگ شرق و غرب، وجود عناصر سنتی و رقابت آن با جهان مدرن خواهد بود. شهر هنگ کنگ به عنوان یک قدرت اقتصادی در آسیا در نظر گرفته می شود. همه ی موارد ذکر شده در فوق موجب گرایش دانشجویان به تحصیل در هنگ کنگ شده است. باید بدانید که تعداد 3 تا از دانشگاه های هنگ کنگ در رتبه 500 و 3 تای دیگر در رتبه 300 دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. مبحث تنوع و پویایی در این شهر موجب بین المللی بودن این موسسات و اهمیت این دانشگاه ها شده است. لذا عوامل بسیار مهمی در این شهر وجود دارند که موجب ساخت 10 شهر دانشجویی دیگر شده است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در هنگ کنگ ، آموزش عالی در این کشور، درخواست جهت پذیرش در دانشگاه، اخذ ویزا و شناخت بهترین مکان برای اقامت دانشجویان این مقاله را مطالعه نمایید.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش تحصیل در هنگ کنگ از دانشگاه های تایید شده توسط وزارت علوم ایران  برای متقاضیان تحصیل در هنگ کنگ کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به هنگ کنگ به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در هنگ کنگ

بسیاری افراد جهت مهاجرت به هنگ کنگ معمولا از طریق تحصیل در هنگ کنگ اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیل در هنگ کنگ نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی هنگ کنگ میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به هنگ کنگ می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در هنگ کنگ و سرمایه گذاری در هنگ کنگ نیز وجود دارند. تابعیت هنگ کنگ از طریق تولد فرزند در این کشور وجود ندارد.

تحصیل در هنگ کنگ

چرا تحصیل در هنگ کنگ ؟

در این شهر فرهنگ سنتی، معماری های چین و نشانه هایی از آسمان خراش های مدرن مشاهده می شود. از دیگر دلایل شهرت این شهر مطرح کردن علوم بازرگانی، مالی، تجارت و منطق خواهد بود. هنگ کنگ منطقه ای بندری می باشد که با جهان مذهب ها، آموزشات عالی، سرمایه گذاری در جهت برنامه های آموزشی، افزایش میزان ثبت نام دانشجویان بین المللی، ایجاد تنوع در دوران سوم زندگی، پرورش فرهنگ غنی، تحقیق و نوآوری در ارتباط است.

بسیاری از دانشگاه های هنگ کنگ جهت جذب دانشجویان بین المللی و کسب شهرت جهانی بورسیه های تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می دهند. چرا که این امر موجب جذب بسیاری از افراد برای زندگی در هنگ کنگ خواهد شد. بنابراین وجود فرهنگی چندجانبه و دیدگاه های اجتماعی متفاوت، موجب کسب تجارب بسیار عالی و دسترسی به موارد دلخواه و ایده آل در زندگی خواهد بود. باید بدانید که امکان استفاده از زبان انگلیسی برای اخذ مدرک تحصیلی در موسسات آموزش عالی و جهت برقراری ارتباطات روزانه برای افراد وجود خواهد داشت. زبان تحصیل در دانشگاه های هنگ کنگ به زبان انگلیسی و چینی می باشد. بنابراین تحصیل در هنگ کنگ برای کسانی که به دنبال بهترین منطقه تحصیلی در منطقه آسیا می باشند بسیار مفید خواهد بود. لذا از کسانی که قصد تحصیل و اقامت در شهر هنگ کنگ را دارند انتظار می رود که نسبت به مدت زمان درخواست، نحوه زندگی در این شهر، شناخت مناطق شهری و به طور کلی نسبت به نحوه کسب تجارب اولیه آگاهی یابند.

دانشگاه های هنگ کنگ

در حال حاضر 20 مدرک ( امتیاز ) به موسسات آموزش عالی هنگ کنگ داده شده است. ناگفته نماند بودجه 8 تا از این موسسات را دولت تامین می کند. تمامی این 8 دانشگاه موجود در هنگ کنگ از زبان انگلیسی در جهت برگزاری دوره ها و در اختیار دادن مواد آموزشی استفاده می نمایند. دانشگاه هایی که در سراسر جهان شناخته شده اند و از اهمیت بسیار والایی برخوردارند.

در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS ( در سال 15/2014 )، دانشگاه هنگ کنگ بیشترین میزان پذیرش را داشته است و در رتبه 28 جهانی قرار گرفته است. ناگفته نماند که دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ ( HKUST ) در رتبه 40 و دانشگاه چینی هنگ کنگ در رتبه 46 قرار دارد. شهر دانشگاهی هنگ کنگ در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و رتبه 108 را کسب کرده است. این در حالیست که دانشکده علم و صنعت هنگ کنگ در رتبه 300 دانشگاه برتر جهان و رتبه 162 آسیایی قرار دارد.

در سال 2015 دانشگاه هنگ کنگ اظهار داشت که در میان 10 دانشگاه برتر آسیا ( به تنهایی ) قرار دارد. این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که دانشگاه هنگ کنگ ( HKU ) در سال های اخیر رتبه بسیار بالایی را در جهان و در آسیا کسب کرده است و تلاش های بسیار جدی و چشمگیری در این خصوص داشته است.

با توجه به مسئله رتبه های جهانی QS، باید بدانید که مسئله فناوری و مهندسی فناوری در دانشگاه های هنگ کنگ بسیار مطرح خواهد داشت. برای مثال دانشگاه هنگ کنگ در رتبه 33 بین المللی از نظر مطرح کردن مهندسی فناوری قرار دارد. دانشگاهی که در رتبه 50 دانشگاه برتر جهان جهت مطرح کردن 26 اصول آموزشی قرار دارد. این دانشگاه در رتبه دوم جهانی به دلیل مطرح کردن اصول دندانپزشکی، رتبه ششم به دلیل آموزش & تعلیم، رتبه نهم جهت زبانشناسی، عمران و مهندسی ساخت و ساز قرار دارد. دانشگاه هنگ کنگ در رتبه 50 دانشگاه برتر جهان از نظر مطرح کرن علوم حسابداری، امور مالی، تجارت و مدیریت، مهندسی شیمی، شیمی، مهندسی عمران و ساخت و ساز، علوم رایانه ای، اقتصاد، اقتصاد سنجی، مهندسی برق و الکتریسیته، علم مواد، ریاضیات، مهندسی مکانیک و آمار قرار دارد. دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی هنگ کنگ جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می باشد.

دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ

شرایط زندگی در هنگ کنگ

از زمانی که شهر هنگ کنگ به استعمار انگلستان در کشور چین در سال 1997 در آمد، این شهر ( جمهوری چین ) سیستم مدیریتی جدیدی را به خود گرفت. کشور انگلستان نحوه حکومت، واحد پول، سیستم قانونی و حالات اجتماعی خود را به این شهر تحمیل کرد. بنابراین همانطور که انتظار می رود چین ( شهر هنگ کنگ) با دو سیستم حکومتی متفاوت اداره می شود.

دانشجویان ورودی جدید باید بدانند که فرهنگ شهر هنگ کونگ با جهان مدرن و سنتی در آمیخته است. این در حالیست که با سفر به مناطق گسترده کشور چین، دانشجویان با تمامی بخش های کشاورزی چین، آداب و رسوم، آشپزخانه و رستوران های بومی، زبان و لهجه مردمان این کشور، با مردم بومی هنگ کونگ و افرادی که در ماورای این سرزمین زندگی می کنند آشنا خواهند شد.

باید بدانید که کشور چین و شهر هنگ کونگ تنها از نظر گردشگری حائز اهمیت نیست، چرا که این شهر بهترین و متنوع ترین مکان برای تحصیل و زندگی خواهد بود. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق باید بدانید که این شهر به عنوان ببر چهارم آسیا در نظر گرفته می شود. شهری که در چند سال اخیر رشد بسیار زیادی کرده است. در حال حاضر شهر هنگ کونگ به عنوان اصلی ترین مرکز اقتصادی در نظر گرفته می شود. ناگفته نماند که امکان اقامت در این شهر پس از پایان دوره تحصیلی برای افراد وجود خواهد داشت. چرا که آغاز کار در این شهر به معنای کسب تجارب کافی، استفاده از خدمات عالی، کسب در آمد بسیار بالا، ایفای نقش در بخش های مرتبط با خرده فروشی و انجام صادرات و واردات در بازارها خواهد بود.

باید بدانید که تراکم جمعیت در این شهر بسیار زیاد خواهد بود. توصیف شهر هنگ کنگ بدون وجود شلوغی ها، خیابان های پر ازدحام و رقابت اقامت دهندگان بر سر قیمت ( کسانی که به مسافران خانه اجاره می دهند ) امکان پذیر نخواهد بود. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق، باید بدانید که موقعیت جغرافیایی بسیار خوب شهر هنگ کونگ و وسایل حمل و نقل بسیار پیشرفته از مزایای این شهر به حساب خواهد آمد. این امر به معنای حمل و نقل سریع، کسب تجارب در خصوص زندگی در هنگ کونگ و لذت بردن از اوقات فراغت خواهد بود.

ناگفته نماند که امکان کشف بازارهای جهانی در طول دوره تحصیل، بازدید از مغازه ها و خرید کردن در حین بازگشت از دانشگاه برای شما وجود خواهد داشت. این در حالیست که شما قادر به استفاده از حمام آفتاب در روز و استفاده کردن از کلاب های شبانه و در سطح شهر خواهید بود. علاوه بر موارد ذکر شده در فوق، امکان قایق سواری ( سفر با قایق ) در کناره های جزیره، جایی که کوه های بسیار زیبا و سواحل آفتابی درخشان مشاهده می شود و گشت و گذار در مرکز شهر برای شما وجود خواهد داشت.

شرایط درخواست پذیرش، پرداخت ها & ویزای هنگ کنگ

درخواست جهت پذیرش در دانشگاه هنگ کنگ

سال تحصیلی در شهر هنگ کونگ دو ترم خواهد بود، که یکی در اوایل سپتامبر تا اواخر دسامبر و دیگری از اواسط ژانویه تا مه می باشد. ناگفته نماند که مهلت درخواست دادن به دانشگاه های هنگ کونگ متفاوت خواهد بود. اما معمولا این درخواست مابین ماه های دسامبر و مه و شروع دوره ها از اوایل سپتامبر خواهد بود.

درخواست جهت اخذ مدرک تخصصی مستلزم گذراندن دوره دوم آموزش، کسب نمره بسیار عالی در آزمون ( کسب سطح A، ارائه مدرک کارشناسی یا SATs ) خواهد بود. زبان تدریس در دانشگاه های دولتی هنگ کونگ به زبان انگلیسی می باشد، لذا اثبات مهارت های زبانی ( زبان انگلیسی ) برای غیر بومی زبانان ضروری خواهد بود، این امر به معنای شرکت در آزمون IELTS یا TOEFL می باشد.

این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که پس از پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظر، شما ملزم به درخواست جهت اخذ ویزای دانشجویی خواهید بود. به علاوه شما ملزم به ارسال فرم درخواست ویزا ، اثبات هویت، اثبات صلاحیت های آموزشی خود و اثبات تمکین مالی ( اثبات تمکین مالی خود و یا کسانی که شما را حمایت مالی می کنند ) خواهید بود.

ساختمان مهاجرتی ذکر جزئیات مکان زندگی در حین تحصیل در هنگ کونگ را از شما می خواهد. لذا تحقق این امر بسیار عالی به نظر می رسد. این نکته را فراموش نکنید که اغلب ویزاهای دانشجویی مستلزم تمدید ( در هر سال ) می باشند. لذا بخاطر داشته باشید که این امر را در مهلت مورد نظر ( حداقل چهار هفته مانده به تاریخ انقضا ) و در زمان مقرر به انجام برسانید.

مبلغ شهریه، مخارج زندگی و حمایت های مالی در هنگ کنگ

مبلغ شهریه در دانشگاه های شهر هنگ کونگ متفاوت خواهد بود که باز هم بستگی به ساختار دوره ها و دانشگاه مورد نظر خواهد داشت. در ماه مه 2014 سایت دولتی StudyinHongkong.edu.hk مبلغ شهریه برای یک سال تحصیلی دانشجویان بین المللی را مابین 90000 دلار – دلار هنگ کونگ تا 265000 دلار – دلار هنگ کونگ ( حدود 11500 تا 34000 دلار – دلار آمریکا ) تخمین زد. ناگفته نماند که هزینه اصلی مربوط به هزینه اقامت خواهد بود. این درحالیست که دولت هنگ کونگ در اختیار داشتن 15000 تا 45000 دلار – دلار هنگ کونگ در هر سال ( حدود 1900 تا 5800 دلار – دلار آمریکا ) جهت اخذ هتل های دانشجویی یا 96000 تا 180000 دلار – دلار هنگ کونگ ( 12600 تا 23000 دلار – دلار آمریکا ) جهت اجاره اتاق یک تخته شخصی را به افراد پیشنهاد می کند. دیگر هزینه های اضافی مربوط به مخارج زندگی خواهد بود، هزینه هایی که حدود 50000 دلار – دلار هنگ کونگ ( 6400 دلار – دلار آمریکا ) در هر سال می باشد.

دانشگاه های شهر هنگ کونگ در پی جذب دانشجویان بین المللی می باشند، برخی از این دانشگاه ها بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان در نظر می گیرند. بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط دولت هنگ کونگ در اختیار افراد قرار می گیرد.

از برنامه های مالی اصلی دولت هنگ کونگ عبارت است از :

بورسیه تحصیلی منطقه ویژه اداری دولت به ارزش 80000 دلار – دلار هنگ کونگ ( حدود 10300 دلار – دلار آمریکا ) برای یک سال تحصیل و برای دانشجویان غیر بومی خواهد بود.

برنامه مالی برای دانشجویان مقطع دکتری هنگ کونگ و برای دانشجویان بین المللی با استعداد مقطع دکتری جهت یک سال تحصیل 240000 دلار – دلار هنگ کونگ ( حدود 30000 دلار – دلار آمریکا ) خواهد بود. مبلغ در نظر گرفته شده جهت شرکت در کنفرانس ها، سفرهای تحقیقی به ارزش 10000 دلار – دلار هنگ کونگ ( حدود 1300 دلار – دلار آمریکا ) برای یک تا سه سال خواهد بود.

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در شهر هنگ کونگ را در سر دارند بایستی آگاهی کامل نسبت به تمامی محدودیت های تحصیلی، کار پاره وقت، شرکت در کلاس های کارآموزی، اخذ شغل پاره وقت در محوطه دانشگاهی، کارکردن در زمان تعطیلات و به طور کلی زندگی در این شهر داشته باشند. و همچنین قبل اخذ ویزا مدارک شما بایستی به تایید سفارت برسد. زمانی که ویزای شما صادر گشت، شما قادر به کارکردن در حین تحصیل و در زمان زندگی در هنگ کونگ خواهید بود.

علاقه مندان به تحصیل در هنگ کنگ برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو به هنگ کنگ و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در تهران و شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در هنگ کنگ را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در هنگ کنگ بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *