تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان با توجه مزایای تحصیل در این کشور بسیار مورد تقاضا است. تقاضای تحصیل در آلمان به علت رایگان بودن و همچنین کیفیت مطلوب آموزش در این کشور از همه ی نقاط دنیا وجود دارد. در این کشور دانشگاه های پزشکی بسیار معتبری وجود دارد که مورد تایید تقریباً همه دنیا می باشند، افرادی که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور را انتخاب می کنند، شانس اقامت در این کشور و یا به عبارتی مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در این کشور را نیز دارند. این روش در کنار روش هایی مثل ثبت شرکت، اخذ ویزای کار و سرمایه گذاری از روش های مهاجرت به آلمان هستند. موسسه حقوقی توسعه گران مهر ، دفتر اعزام دانشجو در شیراز، تهران و اصفهان پذیرش پزشکی از دانشگاه های این کشور را با کمک وکیل مهاجرت به فراهم آورده است.

شرایط اعزام دانشجو پزشکی و دندانپزشکی به آلمان

جهت اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های آلمان معمولاً دو راه وجود دارد، روش اول اینکه شخص از دانشگاه های ایران قبولی کنکور را داشته باشد، در این روش شخص باید در کنکور سراسری ایران قبول شده باشد و مدرک آن از سازمان سنجش و مراکز مربوطه اخذ کند، شرط ادامه ی تحصیل در آلمان در همه ی رشته ها قبولی کنکور است، مدرک مذکور همراه با مدارک دیگر تحصیلی و هویتی فرد به موسسه تحویل داده می شود و موسسه می تواند پذیرش را از دانشگاه ها اخذ نماید، شایان ذکر است افرادی که قصد دارند از این روش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام کنند، با توجه به روال و مراحل باید حداقل شش ماه قبل از شروع تحصیل اقدام کنند.

تحصیل پزشکی در آلمان

ویدئو و پادکستی شرایط اخذ پذیرش پزشکی آلمان بدون مدرک زبان

در این قسمت به توضیحی مهم درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و همچنین شرایط اخذ پذیرش کالج های آلمان بدون مدرک زبان می پردازیم، می توانید این فیلم را مشاهده کنید و سپس به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و عموماً رشته های از این دسته همراه با ورودی یا کنکور هستند، امتحان ورودی پزشکی این کشور به زبان آلمانی است و معمولاً این زبان نیز از مواد امتحانی می باشد، نکته ای که در همین جا باید ذکر شود این است که سطح زبان امتحان ورودی پزشکی آلمان در حدود b2 می باشد. افرادی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام می کنند، قبل از شروع تحصیل و در حدود دو ماه قبل از شروع تحصیل باید در این ورودی شرکت کنند.

زمان شروع تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فقط یک بار در سال و در ماه سپتامبر می باشد، افراد باید توجه داشته باشند دانشگاه های دولتی این کشور برای ترم ژانویه پذیرش ندارند و افرادی که به ترم سپتامبر نرسیده اند باید تا سال بعد جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان منتظر بمانند.

روش دوم پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان اقدام از طریق ثبت نام فرد در کالج می باشد، این روش برای افرادی است که به هر دلیلی قبولی کنکور در ایران را ندارند، این دسته از افراد باید یکسال تحصیلی (دو ترم) در کالج ها بگذرانند، در این مدت برای دانشجویان دروس زیست، زبان و گاهاً شیمی کار تدریس می شود و پس از طی دوره ی کالج می توانند با کسب نمره و معدل خوب وارد دانشگاه های پزشکی شوند. نکته ی حائز اهمیت در این رابطه نیز این است که تحصیل یکساله در کالج به صورت رایگان می باشد. البته منظور از هزینه صرفاً هزینه ی یکسال کالج می باشد و هزینه زندگی شخص بر عهده خودش می باشد.

در هر دو صورت اخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ارائه مدرک زبان الزامی است و افراد در ایران و قبل از ورود باید مدرک زبان خود را اخذ نمایند.

محدودیت سنی جهت تحصیل پزشکی آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان دارای محدودیت سنی نمی باشد، ولی این نکته از این جا به عنوان یک محدودیت مطرح می شود که سفارت کشور آلمان در ایران بسیار به فاصله ی بین تحصیلات افراد حساس است، یعنی اگر شخصی بین دوره های تحصیلش فاصله باشد امکان رد درخواست ویزای تحصیل وی وجود دارد. طبق همین مطلب ما برای افرادی که قصد پذیرش جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور را دارند توصیه می کنیم حداکثر تا سن 26 سالگی برای این امر اقدام نمایند و البته برای افرادی که در سنین بالاتری هستند راه حل هایی وجود دارد، در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید یا مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران مهر تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کارشناسان موسسه بهره مند شوید.

تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان

مدت زمان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ، برای رشته های پزشکی در حدود 6 سال و دندانپزشکی 5 سال می باشد، در کشور آلمان پزشکی عمومی به عنوان کارشناسی ارشد محسوب می شود، در حالیکه که در ایران به عنوان دکترای حرفه ای شناخته می شود. فارغ التحصیلان پزشکی عمومی می توانند پس از اتمام تحصیلات وارد بحث دکترا شوند که البته این امر ضروری نیست و دریافت پروانه پزشکی با همان مدرک کارشناسی ارشد امکان پذیر است.

دانشگاه های پزشکی معتبر آلمان مورد تایید وزارت بهداشت

 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت زو برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ
 • دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت
 • دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
 • دانشکده پزشکی هانور
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه آخن RWTH
 • دانشگاه آلبرت لودویگز فریبورگ
 • دانشگاه هومبورگ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه جوليوس ماکسيميليانس ويرزبورگ
 • دانشگاه ارلانگن نورنبرگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه آلبرشت زو کیل مسیحی
 • دانشگاه فیلیپس ماربورگ
 • دانشگاه دیزسبورگ اسن
 • دانشگاه لایپزیگ
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه گیزن
 • دانشگاه مارتین لوتر هلی ویتنبرگ
 • دانشگاه روهر بوچوم
 • دانشگاه سارلندز
 • دانشگاه ینا
 • دانشگاه بیلیفلد
 • دانشگاه گریفسوالد
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه شریف دانشگاه برلین
 • دانشگاه رشتک

تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

آلمان برای تحصیل دانش آموزان در رشته های پزشکی و دندان پزشکی ، دانشگاه های درجه یکی را ارائه می دهد که در این میان دانشگاه های بزرگی مانند مونیخ و برلین، و دانشگاه های کوچک تر آن مانند گرفیس والد( Greifswald ) و اسن( Essen) وجود دارند.

هم چنین دانشگاه های قدیمی با سابقه ی طولانی مثل هیدرلبرگ( Heidelberg ) و گوتن( Göttingen) و موسسات جدید تر مثل دوسلدوروف( Düsseldorf ) و رگنسبورگ( Regensburg) در این کشور وجود دارند. این تنوع بدون تردید میراثی عظیم در این کشوراست و تأکید بر این حقیقت برجسته دارد که تمام این مدارس آموزش عالی را در بالاترین سطوح آموزشی ارائه می دهند. در مجموع 35 دانشگاه در آلمان دوره ی تحصیلی در رشته ی علوم پزشکی را ارائه می دهند؛ هم چنین 30 دانشگاه در این کشور نیز دوره های تحصیلی در رشته ی دندان پزشکی را ارئه می دهند.

تحصیل در رشته ی پزشکی عمومی در کشور آلمان به طور کلی کمی بیش تر از 6 سال زمان می برد؛ که دوره های تحصیلی پایه و اولیه ی آن در حدود چهار ترم می باشد که شامل علوم طبیعی ( مثل فیزیک، شیمی و زیست شناسی) و مبانی پزشکی ( شامل فیزیولوژی، بیو شیمی و آناتومی) می باشد.

مرحله ی اول تحصیل در این رشته با یک آزمون پزشکی دولتی به پایان می رسد و با اتمام موفقیت آمیز این مرحله، دانش آموزان به دوره ی اصلی تحصیل در این رشته که شامل شش ترم تحصیلی در زمینه های اصلی پزشکی که شامل سخنرانی ها، سمینار ها و کار های آزمایشگاهی می باشد، انتقال می یابند و به دنبال آن یک دوره ی آموزشی عملی 48 هفته ای برای دانش آموزان در یک کلینیک یا بیمارستان برگزار می شود و به نام “سال عملی” شناخته می شود که بر عمل جراحی و درمان داخلی تمرکز داشته و انتخاب موضوع آن توسط دانش آموز صورت می گیرد. این بخش نیز با امتحان پزشکی دوم به پایان می رسد و دانش آموزان می تواند پس از آن آموزش های تخصصی پزشکی را دریافت کنند؛ مانند تخصص در چشم پزشکی، جراحی، یا مغز و اعصاب و … که بسته به نوع تخصص، این دوره ی تحصیلی می تواند بین چهار تا شش سال زمان برده و پایان آن نیز با یک آزمون تخصصی پزشکی می باشد( که توسط انجمن پزشکی برگزار می شود)

برای تحصیل و کار در رشته ی دندان پزشکی، دانش آموزان باید یک دوره ی منظم تحصیلی 10 ترمه را به همراه شش ماه اضافی پشت سر بگذارند. هم چنین پس از دوره ی آموزشی پنج ترمه( که همان دوره های تئوری است و بر علوم پایه ی پزشکی و مواد دندانی متمرکز است) دانش آموز باید آزمون اولیه ی دندان پزشکی خود را با موفقیت به اتمام رسانند؛ و پس از آن نیز پنج ترم دیگر به مطالعات بالینی از جمله سخنرانی ها، سمینارها و تمرین های عملی، برای کامل تر دانش پزشکی و مهارت های دندان پزشکی دانش آموزان اختصاص یافته است. پس از موفقیت دانش آموزان در دومین آزمون دندان پزشکی، مدرک دندان پزشکی به آن ها اعطا می شود و پس از آن نیز دانش آموزان می توانند برای گرفتن تخصص خود در این رشته در زمینه های جراحی دهان، ارتودنسی و یا بهداشت عمومی اقدام کنند که این دوره ی تحصیلی در حدود سه تا چهار سال زمان می برد.

تحصیل در این کشور دارای یکی از پایین ترین هزینه ها در میان کشورهای توسعه یافته است و تقریبا رایگان می باشد. اکثر دانشگاه ها در آلمان هیچ گونه هزینه های تحصیلی دریافت نمی کنند( به جز هزینه ی سهم ترمی و هزینه های دانشجویی). در حال حاضر این هزینه ها در حدود 500 یورو در هر ترم برای برخی از دانشگاه ها می باشد، هم چنین این هزینه ها در دانشگاه های خصوصی بسیار بیش تر می باشد. با این وجود، کیفیت تحصیل و آموزش در هر دو نوع دانشگاه این کشور بسیارعالی می باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی آلمان

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور آلمان، دانشجویان بین المللی می بایست مدرک دیپلم دبیرستان خود را در هر رشته ای که به پزشکی و دندان پزشکی مرتبط باشد اخذ کرده باشد. پس از آن افراد متقاضی می بایست خود را برای یک آزمون ارزیابی آماده نماید. اگر دانشجو در این آزمون نمره ی قبولی کسب کند، یک گواهی دریافت می کند و می تواند برای تحصیل در مقطع کارشناسی در تمامی دانشگاه های کشور المان درخواست پذیرش دهد. کلاس های آماده سازی این آزمون ها توسط همه دانشگاه های کشور آلمان ارائه نمی شوند.

کلاس های آماده سازی دانشگاه های خصوصی و دولتی: در کشور آلمان، نه تنها بین دانشگاه ها برای دروس عمومی، بلکه بین کلاس های عمومی و خصوصی نیز تفاوت هایی وجود دارد. دانشگاه های عمومی شهریه ندارند و مدارک آنها در کل آلمان دارای اعتبار است. در مقایسه با آنها، دانشگاه های خصوصی شهریه های سنگینی دارند و لازم است بدانید که در انتهای دوره ی آموزشی از دانشجویان یک آزمون ارزیابی معتبر نیز می گیرند.

یکی دیگر از شرایط لازم برای ثبت نام در studienkolleg پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های عمومی کشور آلمان است. پذیرش تنها در صورتی امکان پذیر است که شما دانش و مهارت خوبی در زبان آلمانی داشته باشید. بیشتر دانشگاه ها نیاز به مدرک B1 زبان آلمانی دارند.

آزمون در هر کدام از دانشگاه های المان متفاوت است. به طور کلی این آزمون ورودی از دو بخش تشکیل شده است: زبان آلمانی و ریاضیات. برخی از دانشگاه ها تنها شرکت در یک آزمون زبان آلمانی را لازم می دانند. شما می توانید هر چقدر که بخواهید در این آزمون شرکت کنید! اما با این وجود تنها 24 ماه برای آماده سازی دانشگاه فرصت خواهید داشت. بیشتر دانشگاه های studienkolleg دو ترم زمان می برند. برخی اوقات می توانید پس از شرکت در اولین ترم از کلاسهای آماده سازی در آزمون ورودی شرکت کنید. این بستگی به نمرات شما در ترم اول خواهد داشت. تمامی دروس ( برای مثال در کلاس T: زبان آلمانی، فیزیک ریاضیات و شیمی )را باید در طول دو ترم پاس کرده باشید تا بتوانید مدرک و گواهی آن را دریافت کنید.

انواع کالج های مقدماتی آلمان

کلاس های آماده سازی زیر در دانشگاه ها ارائه می شوند:

 • دوره ی T: رشته های ریاضیات، علوم طبیعی، فنی
 • دوره ی M: رشته های پزشکی، دارو سازی و زیست شناسی
 • دوره ی W: رشته ی اقتصاد علوم اجتماعی
 • دوره ی G: مطالعات زبان آلمانی و علوم انسانی
 • دوره ی S: رشته های زبان

ادامه ی تحصیل پزشکان در آلمان

پزشکان عمومی که مدرک تحصیلی خود را از ایران دریافت نموده اند جهت کار در آلمان و یا ادامه ی تحصیل باید روالی را طی کنند، پزشکان جهت کار در آلمان ابتدا باید مدرک خود را در این کشور رجیستر کنند، که این مسئله با طی دوره هایی و پس از امتحان امکان پذیر است، البته پزشکان می توانند جهت اخذ ویزای کار قبل از رجیستر کردن مدرک خود اقدام کنند و در آلمان کار کنند، منظور از کار طبابت نیست و کار در موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بیشتر مد نظر است که در حین کار در این موسسات در زمینه رجیستر کردن مدرک نیز اقدام شود و شخص بتواند وارد شغل طبابت شود.

امکان تحصیل مقطع تخصص نیز در آلمان وجود دارد و البته این کشور از لحاظ های مختلف یکی از برترین کشورها برای تحصیل تخصص می باشد، در این کشور ابتدا مدرک خود را معادلسازی کند سپس از دانشگاه یا استاد پذیرش دریافت کند و از اداره کار نامه مربوطه را دریافت و نهایتاً برای ویزا اقدام نماید، موسسه حقوقی توسعه گران مهر همه این خدمات را به صورت کاملاً تضمینی بر عهده می گیرد.

پزشکانی که قصد ادامه ی تحصیل را دارند می توانند ابتدا در دوره ی دکترا پزشکی شرکت کنند و پس از طی دوره ی کلینیکال وارد تخصص شوند.

وب سایت پزشکی در آلمان نیز اطلاعاتی راجع به موضوع فوق در اختیار قرار می دهد. موسسه حقوقی توسعه گران با داشتن سابقه ی اعزام دانشجو امر مهم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان را به صورت کاملاً تضمینی برای افراد به سرانجام می رساند، سابقه ی فعالیت ما در اخذ پذیرش و ویزا ها خود نشان و گواه این مهم است. این موسسه با یاری خداوند متعال سبب ایجاد اعتماد در افراد شده و ما خرسندیم که افتخار خدمت به هموطنان عزیز را در جهت پیشرفت کشور و اهداف جمهوری اسلامی ایران را داریم. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کارشناسان بهره مند شوید.

844 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

 1. Avatar aa گفت:

  سلام من 19 سالمه و دیپلم تجربی با معدل 18.95 و پیش دانشگاهی 17.79 دارم میتونم برای تحصیل پزشکی اقدام کنم؟؟
  و اینکه من دانشجوی زبان چینی ام به نظر شما تحصیل پزشکی تو چین بهتره یا آلمان؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله شما امکان تحصیل پزشکی در آلمان را خواهید داشت اما در صورتی که بتوانید به زبان چینی نیز تحصیل کنید، کشور چین از این جهت برای شما مناسب تر خواهد بود.

 2. Avatar سعید بجارزهی گفت:

  سلام من دانشجو دندانپزشکی هستم ورودی۹۸ اما معدل دیپلم۱۴هست و اما دلیل هم دارم بخاطر معدل بدلیل دوره دانش اموزی بعنوان سرپرست خانوار کارهم میکردم بخاطر خرج خانه و در یکی از دبیرستان های دور دست بلوچستان افتضاح بدون دبیر درس خوندیم و من بعد ۴سال تلاش پذیرفته شده ام ایا من در المان پذیرفته میشوم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلا م باتوجه به عرایض شما، دانشگاه هدف تنها نمرات و شرایط تحصیلی شما را مورد سنجش قرار می دهد و کاری به وضعیت قبلی شما نخواهد داشت.
   این سفارت خواهد بود که شما را از همه جوانب مورد بررسی قرار می دهد و نتیجه را اعلام میکند.

 3. Avatar emina گفت:

  سلام من 24 سالمه و رشته ی دبیرستانم ریاضی فیزیک بوده .میخواستم بدونم امکان تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در آلمان برای من وجود داره؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   به صورت کلی،امکان تحصیل در این رشته و کشور آلمان برای شما امکان پذیر است اما باید اطلاع داشته باشید که قبولی در این رشته برای شما که رشته غیر مرتبط داشته اید، مستلزم قبولی در برخی آزمون ها و دوره های پیش از دانشگاه خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *