سالانه تعداد بسیاری از پزشکان خواهان ادامه تحصیل و گذراندن مقطع تخصص خود در کشورهای مختلف هستند. در این میان یافتن کشوری که بتواند همه نیاز های فرد را تامین نماید بسیار حائز اهمیت می باشد. در میان کشورهای مختلف گذراندن مقطع تخصص پزشکی در کشور آلمان همواره برای پزشکان دارای جذابیت های فراوانی بوده است. امکان تحصیل رایگان در اروپا همواره از مزیت های تحصیل پزشکان در آلمان بوده است که این امکان در مقطع تخصص پزشکی نیز وجود دارد.

وارد شدن به مقطع تخصص در رشته پزشکی در هر کشوری دشواری های خاص خود را دارا می باشد. اکثر کشورها مدارک پزشکی صادر شده از کشورهای دیگر را به طور مستقیم نمیپذیرند و شما ناگذیر هستید دوره ها و امتحاناتی را برای هماهنگ شدن با نظام آموزشی آن کشور بگذرانید. کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. آیا شما نیز علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع تخصص در کشور المان هستید؟ ایا میدانید چه روش هایی برای ادامه تحصیل پزشکان در المان وجود دارد؟ موسسه حقوقی توسعه گران مهر در شیراز با سالها تجربه در امر مهاجرت پزشکان این امکان را برای شما فراهم اورده است تا بتوانید با برخورداری از مشاوره ای کاملا تخصصی, توسط برترین وکلا و مشاورین حقوق بین الملل بهترین روش را برای ورود به مقطع تخصص در رشته پزشکی در کشورهای اروپایی به شما معرفی نماید. در این گفتار سعی شده است به صورتی جامع و کامل روش های اخذ تخصص در کشور آلمان مورد بررسی قرار گیرد.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش تحصیل پزشکان در آلمان از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای متقاضیان تحصیل پزشکان در آلمان کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به آلمان به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرايط ادامه تحصیل پزشکان در آلمان و تخصص

بسیاری افراد جهت مهاجرت به آلمان معمولا از طریق تحصیل پزشکان در آلمان اقدام می کنند، به طور کلی میتوان پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان نسبت به اخذ شهروندی یا تابعیت آلمان میتوانند اقدام کنند، البته این روش یکی از روش های مهاجرت به آلمان می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در آلمان و سرمایه گذاری در آلمان نیز وجود دارند. تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند در آلمان جزو این روش ها نمی باشد و مورد پذیرش آلمان نیست.

تحصیل پزشکان در آلمان

مدرک زبان آلمانی جهت تحصیل پزشکان در آلمان

در ابتدا باید گفت پزشکی که خواهان ادامه تحصیل پزشکان در آلمان در مقطع تخصص میابشد باید دارای مدرکی باشد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند چراکه تحصیل در این مقطع در کشور آلمان کاملا به زبان آلمانی است. در حال حاضر متقاضی قبل از شروع هر اقدامی برای تحصیل در مقطع تخصص نیاز به ارائه مدرک زبان B2 آلمانی می باشد. تعداد کمی از ایالات آلمان نیز داشتن مدرک C1را لازم دانسته اند. البته باید گفت فرد پس از ورود به کشور آلمان به این سطح از زبان نیاز پیدا میکند. همچنین پزشک متقاضی نیاز به ارائه مدارک کامل تحصیلی خود شامل اصل دانشنامه پایان تحصیلات, ریز نمرات و …دارد. در صورت داشتن مدارک کافی و سطح علمی و … امکان بورسیه تحصیلی در این کشور نیز وجود دارد در این صورت شما دیگر نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه ندارید. زبان تحصیل در این کشور آلمانی می باشد.

حال در قدم اول پزشک متقاضی تحصیل پزشکان در آلمان در مقطع تخصص باید بتواند پزشک متخصص و یا بیمارستانی  را متقاعد نماید که او را به عنوان یک رزیدنت بپذیرند چرا که فرد در این مقطع باید به کار بپردازد و اصولا  مقطع تخصص در کشور آلمان یک شغل محسوب می شود. البته این پوزیشن شغلی میتواند بدون دریافت حقوق از بیمارستان و یا همراه با آن باشد که در ادامه در این مورد به طور مفصل خواهیم پرداخت.

در قدم بعدی فرد باید مجوز لازم برای اشتغال به شغل پزشکی را از اداره مربوطه در ایالت مورد نظر کسب نماید. این بدان معنی است که کسب نظر مساعد پزشک و بیمارستان مورد نظر کفایت نمیکند و پزشک متقاصی ادامه تحصیل پزشکان در آلمان باید مجوز اشتغال به شغل پزشکی را نیز کسب نماید. در کنار این مجوز متقاضی باید  از اداره کار ایالت و شهر مورد نظر خود نیز مجوز اشتغال به کار کسب نماید. وب سایت پزشکی در آلمان نیز اطلاعاتی راجع به موضوع فوق در اختیار قرار می دهد.

با تصویب قوانین جدید در سال های اخیر پزشکانی که از کشورهای دیگر برای طی کردن مقطع تخصص وارد آلمان می شوند نیاز است که برای یکسان سازی مدرک پزشکی خود با پزشکان آلمانی و برای اخذ اجازه پزشکی در آزمونی به نام (Gleichwertigkeitsprüfung) شرکت کنند. زمان شرکت در این آزمون با توجه به ایالت های مختلف متفاوت است و ممکن است به فرد زمانی 6 ماهه تا یک ساله و بیشتر فرصت داده شود تا در این آزمون شرکت نماید.

از آنجایی که پزشک متخصص در حال تحصیل در مقطع تخصص باید از نظر قانونی از مرجعی در کشور خود یا کشور آلمان  حقوق دریافت نماید میتوان بر این اساس ادامه تحصیل پزشکان در آلمان در مقطع تخصص را به دو دسته تقسیم نمود.

  • پزشک مهمان (Gastärztin)

بدان معناست که متقاضی ثابت می نماید حقوق او از طرف نهاد و یا بیمارستانی دولتی یا خصوصی در کشورش پرداخت می گردد. بسیاری از ایالات داشتن گواهی مبنی بر تامین مالی پزشک متقاضی را فقط از نهادهای دولتی میپذیرند و درمورد نهادهای خصوصی سخت گیری هایی را اعمال می نمایند. در صورتی که فرد بتواند این حمایت مالی را کسب نماید این روش ساده ترین راه ورود به تحصیل پزشکان در آلمان در مقطع تخصص است.

  • اسیستانت  (Assistenzärtz)

در واقع میتوان گفت بهترین شرایطی که برای یک متقاضی ادامه تحصیل در مقطع تخصص می تواند به وجود بیاید پذیرفته شدن به عنوان اسیستانت است. این امر بدان معنی است که شما از ابتدا میتوانید با دریافت حقوق و داشتن در آمد به کار بپردازید. در این صورت دیگر نیازی ندارید که اثبات نمایید توسط نهادی دولتی یا خصوصی در کشور خود و در مدت تحصیل خود حمایت می شوید.

گرچه یافتن چنین فرصت شغلی بسیار سخت است اما همواره راه هایی برای دستیابی به آن وجود دارد. مثلا فرد می تواند برای ورود از روش پزشک مهمان استفاده نماید و پس از مدتی با آشنایی بیشتر با زبان و شرایط شغلی یک پوزیشن اسیستانت بیابد و با کسب در آمد مشغول به کار شود. یا آنکه ابتدا در رشته های کم طرفدار تر به عنوان اسیستانت مشغول به کار شود و پس از گذشت مدتی با یافتن یک پوزیشن شغلی در رشته تخصص مورد نظر خود ادامه تحصیل دهد که با توجه به رشته های انتخابی فرد ممکن است مدت زمانی از پوزیشن اولیه  هم جزء دوره تخصص فرد محاسبه گردد.

پزشک متقاضی میتواند برای کار در مقطع تخصص, بیمارستانها و کلینیک های دانشگاهی که متعلق به دانشگاه های پزشکی کشور آلمان هستند, بیمارستان های آکادمیک که در ارتباط مستقیم با دانشگاه های پزشکی می باشند و بیمارستان های خصوصی که اکثرا تحت نظر شهرداری ها و کلیسا ها هستند را انتخاب نماید.

اگر شما قصد آن را دارید که پس از اتمام دوره تخصص در کشور آلمان اقامت داشته باشید اینکه دوره تخصص خود را در کدام بیمارستان گذرانده اید تفاوتی ایجاد نمی کند و ملاک قبولی شما در امتحان Facharzt می باشد که در پایان دوره رزیدنتی برگذار می شود. اما اگر قصد آن را دارید که بعد از اخذ مدرک تخصص خود به ایران بازگردید برای آنکه مدرک شما بر اساس قوانین وزارت بهداشت ایران ارزیابی شود لازم است دوره تخصص خود را در بیمارستان های دانشگاهی و یا آکادمیک گذرانده باشید و بیمارستان های خصوصی از این نظر معتبر نمی باشند.

به طور معمول طول دوره رزیدنتی 5 ساله است اما اگر مسئول شما صلاح نداند ممکن است شما را برای امتحان نهایی مرحله تخصص معرفی نکند و شما نیاز به گذراندن طول دوره بیشتری برای به پایان رساندن دوره تخصص و شرکت در امتحان Facharzt  داشته باشید. با این وصف میتوان گفت همان طور که زمان خاصی در سال برای شروع این دوره وجود ندارد زمان پایان آن نیز به طور دقیق مشخص نمی باشد.

با توجه به توضیحات ذکر شده می توان گفت گذراندن دوره تخصص در کشور آلمان از ابتدا تا انتهای آن راهی سخت و دشوار می باشد. موسسه حقوقی توسعه گران مهر در شیراز با داشتن کادری مجرب از برترین وکلا و مشاورین حقوق بین الملل می تواند شما را در دستابی هرچه بهتر  به این هدف و اخذ تخصص از کشور آلمان یاری نماید.

از طرف دیگر مشاورین ما میتوانند پیشنهادات دیگری نیز برای ادامه تحصیل پزشکان عزیز داشته باشند که از جمله آنها ادامه تحصیل در مقطع کلینیکال در کشور اتریش است. تحصیل در مقطع کلینیکال در کشور اتریش این امکان را برای شما فراهم می آورد که بدون نیاز به ارائه مدرک زبان وارد کشور اتریش شوید و به زبان انگلیسی و با هزینه ای بسیار اندک به تحصیل بپردازید.

از طرف دیگر نیازی ندارید که از ابتدا پزشک متخصص و یا بیمارستانی را متقاعد کنید که شمار ا پذیرش نمایند.کارشناسان ما این امکان را برای شما فراهم می آورند تا در زمان تحصیل در مقطع کلینیکال فرصت آن را داشته باشید تا با ارتباط هر روزه با اساتید و بیمارستان ها به راحتی وارد مقطع تخصص در یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا شوید. با ما تماس بگیرید تا از مشاوره ای تخصصی برخوردار شوید و بتوانید بهترین روش برای اخذ تخصص در رشته پزشکی در اروپا را بیابید.

در نهایت موسسه حقوقی اعزام دانشجو برگزیده اصطهباناتی از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

علاقه مندان به تحصیل پزشکان در آلمان برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو به استرالیا و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی جهت سفارت به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی واقع در شهر های تهران و شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل پزشکان در آلمان را دریافت کرده و به ادامه تحصیل پزشکان در آلمان بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”http://www.wikimohajerat.com/study/%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1/” position=”ta_center”]شرایط تحصیل پزشکی در کشورهای دیگر[/button]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”http://www.estahbanaty.org/study/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D9%88-%D8%A7%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC/” position=”ta_center”]شرایط تحصیل در کشورهای دیگر[/button]
[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]

یک دیدگاه برای “تحصیل پزشکان در آلمان

  1. Avatar مینا گفت:

    با سلام.سوالی داشتم از خدمتتون.ممنون میشم راهنماییم کنید.من 31 ساله و مجرد هستم و در رشته داروسازی تحصیل کردم.زبان انگلیسیم در حد متوسط است و عموم در آلمان زندگی میکنند.سوالم اینه کدام کشور برای مهاجرت برام مناسب تره و مراحلش کوتاهتره و بهتر میشه کار پیدا کرد واینکه اگر بخام برای آلمان اقدام کنم روند ارزشیابی مدارک چجوره؟و کلن پروسش چیه؟خواهش میکنم اگر میتونین راهنماییم کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *