تحصیل داروسازی در چک 5 سال بطول می انجامد. این دوره مختص دانشجویان فارغ التحصیل مقطع لیسانس و ارشد می باشد که قصد دارند این رشته را به صورت تخصصی تر ادامه دهند و براساس علایقشان یکی از رشته های پیشنهادی را انتخاب کرده و طبق قوانین اجباری این دوره را پشت سر می گذارند. تحصیل و تدریس در این دوره طبق آخرین اطلاعات علوم داروسازی می باشد و می تواند پیش زمینه ای برای رسیدن به مقاطع بالا باشد. درضمن تحصیل در این رشته به هردو زبان انگلیسی و چکی امکان پذیر است. تحصیل در جمهوری چک همواره مورد علاقه افراد زیادی بوده است.

مدارک مورد نیاز پذیرش و تحصیل داروسازی در چک

 • مدارک مربوط به دیپلم( ریز نمرات و کارنامه) و همچنین گواهی فارغ التحصیلی
 • تاییدیه این مدارک بواسطه سفارت چک و یا وزارت علوم کشوری که در آن دوره متوسطه خود را سپری کرده اید.
 • نیاز به ارائه اصل مدرک نمی باشد. کپی برابر اصل آن نیز کفایت می کند.
 • دو عکس پاسپورتی
 • گواهی تاییدیه سلامت
 • مدرک زبان( آیلز 5 یا 5.30 و یا تافل 50 تا 70)
 • تمامی این مدارک باید با ترجمه انگلیسی ارائه شوند.

دانشجویانی که شرایط کافی را دارند باید در یک مصاحبه از طریق اسکایپ شرکت کنند.

تحصیل داروسازی در چک

هزینه های تحصیل داروسازی در چک

تحصیل در مقطع لیسانس( 5 سال تحصیل که منجر به اخذ مدرک ارشد می شود. درضمن تحصیل به زبان انگلیسی می باشد). هزینه تحصیل برای دانشجویان مقطع لیسانس در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی سالیانه 7600 یورو می باشد. این هزینه فقط مختص تحصیل می باشد و ربطی به هزینه زندگی ندارد.  این هزینه دروس اختیاری مربوط به زبان چکی را هم پوشش می دهد. اگر دانشجویان نیازمند تاییدیه دانشگاه باشند باید جهت دریافت آن 100 یورو پرداخت کنند و بعد تاییدیه را طی یک هفته دریافت خواهند کرد. دانشجویان می توانند از امور دانشجویان خارجی جهت این تاییدیه سوال بپرسند.

دانشگاه های داروسازی چک

 • دانشگاه چارلز (Charles University)

دانشگاه چارلز در سال 1348 میلادی تأسیس شد و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. با این حال، آن را نیز به عنوان یک دانشگاه مدرن، پویا، بین المللی و موسسه آموزش عالی معتبر و مشهور در سطح جهان می شناسند. این دانشگاه بزرگترین و مشهورترین دانشگاه چک است و همچنین بهترین رتبه را در رتبه بندی بین المللی جهان دارا است. در حال حاضر 17 دانشکده در این دانشگاه وجود دارد (14 دانشکده در پراگ، 2 دانشکده در هارده کرولو و 1 دانشکده در پلزین)، به علاوه 3 مؤسسه، 6 مرکز آموزش، تحقیق، توسعه، مرکز ارائه خدمات اطلاعاتی. در این دانشگاه رشته های گوناگوم من جمله داروسازی تدریس میگردد.

 • Palaky University in Olomouc

دانشگاه Palacký Olomouc قدیمی ترین دانشگاه در موراویا و دومین دانشگاه قدیمی در جمهوری چک است. این دانشگاه در سال 1573 میلادی به عنوان یک دانشگاه عمومی در Olomouc، که در آن زمان پایتخت موراویا و محل کلیسای کاتولیک بود، تاسیس شد. در ابتدا فقط الهیات در این دانشگاه آموزش داده می شد، اما به زودی رشته های فلسفه، قانون و پزشکی اضافه شد. اکنون یکی از دانشگاه های مطرح داروسازی در جمهوری چک می باشد.

 • دانشگاه ماساریک (Masaryk University Brno)

این دانشگاه اعتقاد دارد آموزش فقط مربوط به سن یا موقعیت اجتماعی نیست و به طور فعال از تحقیقات حمایت می کند. این دانشگاه دارای 9 دانشکده، 1400 حوزه مطالعات می باشد. دانشگاه ماساریک در حال حاضر دارای آزمایشگاههای پیشرفته است که به پزشکان و متخصصان داروسازی آینده کمک می کنند.

داروسازی دانشگاه چارلز چک

محل دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز چک در شهر هادک کراولو است، با حکم حکومتی در سال 1969 این دانشکده تأسیس شد. این دانشکده داروسازی به سنت قدیمی و سابقه آموزش داروسازی در دانشگاه چارلز ادامه داده است.
داروسازی یک بخش پزشکی در دانشگاه چارلز است که بر روی تحقیق، تولید، کنترل، عرضه و توزیع دارو و داروسازی تمرکز دارد. همچنین با اطلاعات مربوط به داروها و توابع دارویی، سازمان ها، مدیریت توابع دارویی در سیستم خدمات بهداشتی (داروخانه ها) و با توسعه تاریخی شاخه داروهای گیاهی در ارتباط است.

در حال حاضر دوره مطالعه برنامه درسی داروسازی در دانشکده داروسازی دانشگاه چارلز به مدت 5 سال است. برنامه تحصیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی می تواند با توجه به نظر آنها اندکی متغیر باشد، این رشته دارای واحد های اجباری و اختیاری است، به طور مناسب هر فردی بسته به تخصص مورد نظر خود می تواند تعدادی از آنها را انخاب نماید. مفهوم برنامه تحصیلی داروسازی چارلز مطابق با نیاز های معاصر و استاندارد علوم دارویی جهان، نیازهای عملیات دارویی در کشورهای اروپایی است و پایه ای برای مطالعات تحصیلات تکمیلی ایجاد می کند. دانش آموزان خارجی می توانند به زبان چک یا انگلیسی صحبت و تحصیل کنند.
برنامه تحصیلی مطابق با دستورالعمل اتحادیه اروپا 2005/36 / EC در مورد آموزش عالی داروسازی است و فارغ التحصیل واجد شرایط فعالیت های داروسازی است.

هدف از ارائه رشته داروسازی در دانشگاه چارلز:
 • شناخت محصولات دارویی
 • تولید محصولات دارویی
 • آزمایش داروها در یک آزمایشگاه
 • ذخیره سازی، نگهداری و توزیع داروها
 • آماده سازی، آزمایش، نگهداری و عرضه محصولات دارویی در داروخانه ها
 • آماده سازی، آزمایش، ذخیره و توزیع داروها در بیمارستان ها

هزینه تحصیل داروسازی در چک

تحصیلات کارشناسی (دوره پنج ساله منجر به مدرک کارشناسی ارشد) به زبان انگلیسی (دانشگاه Hradec Králové )؛ هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشکده داروسازی در سال برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در زبان انگلیسی می باشند، حدود 7600 یورو است. این یک هزینه خالص است که شامل هزینه های زندگی نمی شود، بلکه شامل دوره های اختیاری زبان چک برای کسانی است که می خواهند برای استفاده روزمره زبان پایه چک را یاد بگیرند.

اگر دانشجویی برای دریافت جواب پذیرش رئیس دانشکده تقاضای پست اکسپرس کند، هزینه اداری 100 یورو است که شامل تحویل این تصمیم در عرض یک هفته توسط پیک DHL است. دانشجو باید از اداره خارجی دانشکده داروسازی برای تحویل اکسپرس بپرسد؛ در غیر این صورت جواب به صورت عادی ارسال می شود (یعنی هزینه اداری 40 یورو).
دانشجو باید فرض کند که در طول یک سال تحصیلی، کل هزینه ها به استثنای هزینه تحصیل، تقریبا 120.000 CZK (3500 یورو) خواهد بود. این مبلغ شامل هزینه های اقامت معمولی، مسافرت های داخلی، هزینه های عمومی زندگی و کتاب ها می باشد.
اقامت در خوابگاه دانشگاه اختیاری است؛ هزینه آن در هر ماه 150 یورو است. برای 120 یورو اضافی در ماه غذای کامل (3 وعده غذا در روز) در آن وجود دارد. دانشکده داروسازی بعضی از خدمات، مانند بلیط های حمل و نقل شهری (حدود 10 یورو برای یک ماه و یا 20 یورو به مدت 3 ماه) را با قیمت مناسب ارائه می کند. تعداد محدودی از کتاب های درسی برای مطالعه در کتابخانه دانشکده در دسترس است.

نکات مهم در رابطه با تحصیل داروسازی در چک

دانشجویان در نظر داشته باشند هزینه هایشان برای یک سال 3500 یورو می باشد که البته این هزینه ربطی به هزینه تحصیل ندارد.  این هزینه شامل هزینه خوابگاه، خورد و خوراک، حمل و نقل و خرید کتاب می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید در رابطه با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

کانال تلگرام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *