دولت ایالتی کانادا ادعا می کند که میانگین شهریه ی دانشگاهی در اونتاریو 6160 دلار است. آمار می گوید که این مبلغ 7868 دلار است. دیروز دولت اونتاریو اعلام کرد که اکثریت دانشجویانی که از خانواده های با درآمد سالانه زیر 50000 دلار هستند، می توانند در سال 2017 به صورت رایگان وارد کالج یا دانشگاه شوند. تا اینجا واکنش ها به شکلی باورنکردنی مثبت بوده است، به طوری که هیات پذیرش دانشگاه ها، اعضای هیات علمی و اساتید و البته دانشجوها از این تغییرات حمایت کرده اند. این مقاله در رابطه با تحصیل رایگان در کانادا می باشد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل رایگان در کانادا

محاسبات دولت بر اساس این ایده است که میانگین شهریه ی دانشگاهی برای هر دانشجو 6160 دلار است. طبق آمار موسسه ی “کانادا در آمار” میانگین شهریه ی دانشجویان دوره ی لیسانس در اونتاریو در حال حاضر 7868 دلار است. این مساله یک شکاف 1700 دلاری بین دو هزینه ی محاسبه می گذارد و تازه در این محاسبات افزایش سالانه ی شهریه ای برای سال 2017 برنامه ریزی شده بود، در نظر گرفته نشده است.

تحصیل رایگان در کانادا

این مساله برای کالج ها هم صدق می کند. طبق محاسبات اونتاریو شهریه ی میانگین کالج ها باید 2768 دلار باشد در حالی که طبق آمار “کانادا در آمار”، هزینه ی میانگین آموزش تنها برای دوره ی دیپلم 2400 دلار است و برای دوره های گواهی فارغ التحصیلی 3600 دلار، برای دوره های اشتراکی 5000 دلار و برای دوره ی لیسانس 6100 می باشد.

رضا مریدی، وزیر آموزش در کالج ها و دانشگاه های کانادا برای این اختلاف در اعداد توجیهی دارد: اونتاریو هنگام محاسبه ی این مبلغ میانگین، دوره های گران تر آموزشی را به حساب نمی آورد. در آموزش کالج، دولت فقط شهریه ی دوره ی دیپلم را در نظر می گیرد. برای آموزش دانشگاهی،دولت تنها شهریه ی میانگین دوره های آموزشی علم و هنر را محاسبه می کند و دوره های آموزشی با هزینه ی بیشتر مثل مهندسی را به حساب نمی آورد.

طبق گفته ی مریدی: “دانشجویان مهندسی باید کمی بیشتر بپردازند. برای دانشجویان علم و هنر، تحصیل کاملا رایگان خواهد بود.” مریدی همچنین از استفاده از مبلغ های پایین تر برای محاسبه ی شهریه های میانگین دفاع می کند: “بالاخره باید یک مبلغی استفاده شود، پس این مبلغ برای محاسبه در وزارت خانه مورد استفاده قرار گرفته است.”

مریدی باور دارد که هدف پشت این کار، یعنی پذیرفتن دانشجوهای با درآمد پایین تر در برنامه های آموزشی دوره ی لیسانس، هدفی ارزشمند است. او می گوید:” این یک مانع بسیار بزرگ بود که برداشته شد. دیروز بهترین روز زندگی من به عنوان یک سیاستمدار بود.”

کاهش هزینه های تحصیل در کانادا

در سال 2012 لیبرال های ایالتی قول دادند 30 درصد از هزینه ی شهریه های دانشگاهی کاسته شود. پس از واکنش ها و پوشش های خبری مثبت این ادعا، لیبرال ها به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند چرا که در برنامه شان بورسیه ی دانشجویان آسیب پذیر و با در آمد پایین را حذف کرده بودند تا هزینه های این 30 درصد کاهش شهریه جبران شود. اینجا هم مریدی می گوید که هزینه های این برنامه از کاهش کمک هزینه های دانشجویی موجود پرداخت خواهد شد. توصیه می شود مقاله شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را نیز مطالعه فرمایید.

با این وجود در این برنامه، گروه های دانشجویی از تغییرات حمایت می کنند. Raejan Hoilett، رییس شورای دانشجویی اونتاریو، از این مساله که دولت تصمیم بر کاهش بسیاری از کمک هزینه های دانشجویی دارد، راضی است. طبق گفته ی او:”فرستادن تنها یک تقاضانامه ی دانشگاهی واقعا شرایط را برای دانشجویان با درآمد پایین ساده می کند و مشکلات آنها را کاهش می دهد. این دانشجویان با خانواده های با درآمد کم، همین حالا هم با مشکلات زیادی روبرو هستند.”

نگرانی اصلی Hoilett اختلاف هزینه هاست. طبق گفته ی او: “در سال گذشته دانشجویان لیسانس در واقع 7868 دلار برای شهریه و دانشجویان دوره های بالاتر 8971 پرداخته اند. این یک گام بی نظیر رو به جلو است و بسیاری از دانشجویان نیازمند از آن بهره خواهند برد اما 6160 دلار هزینه ی واقعی تحصیل نیست.”

Hoilett باور دارد که همین اختلاف 1700 دلاری هم برای دانشجویان با در آمد پایین بسیار زیاد است و حذف آن تفاوت بزرگی در شرایط آنها ایجاد می کند. او همچنین باور دارد که تنها در نظر گرفتن شهریه ی دانشگاه، واقعا نشان دهنده ی هزینه ی تحصیلی دانشجویان نیست.

Hoilett می گوید: هیچ کس هزینه های اقامت و زندگی دانشجویان را به حساب نمی آورد در حالی که این مبلغ می تواند به 1000 دلار برسد. به عنوان مثال دانشجویان دانشگاه Guelph سال گذشته 1163.59 دلار برای این هزینه ها پرداخت کرده اند. همین شرایط برای دانشجویان کالج هم وجود دارد که باید حدود 800 دلار برای هزینه های اقامت و زندگی بپردازند.

رییس دفتر اعطای وام و تمهیدات دانشگاه های دوره ی لیسانس اونتاریو” Spencer Nestico Semianiw هم همین نگرانی ها را ابراز می کند: “به طور کلی این تغییرات از دید من لایق جشن گرفتن هستند اما روش محاسبه ی شهریه ها توسط دولت و این مساله که آنها هزینه های دانشجویی را اصلا محاسبه نکرده اند، این تصور را به وجود می آورد که با این طرح خانواده های با درآمد پایین ناچار به پرداخت هیچ هزینه ای نیستند و این حقیقت ندارد.” جهت کسب اطلاع و راهنمایی بیشتر در رابطه با تحصیل در کانادا می توانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه برای “تحصیل رایگان در کانادا

 1. Avatar Shiva گفت:

  سلام
  چطور میشه با هزینه کم یا رایگان درکانادا دررشته دندانپزشکی تحصیل و بعد از آن اقدام به اخذاقامت آن کشورکرد؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   سن شما چقدر است ؟
   برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا شما ابتدا باید دوره های کالج این رشته را بگذارنید که معمولا دوره های یک ساله هستند و هزینه های بالایی دارند.
   پس از گذراندن این دوره ها و سایر دوره های کارورزی، شما مجاز به تحصیل در دانشگاه خواهید بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *