آیا علاقمند به تحصیل در کانادا هستید؛ اما شرایط آن را نمی‌دانید؟ قصد اقدام برای اخذ ویزا دانشجویی کانادا را دارید؟ کشور کانادا در بین برترین کشورهای دنیا برای تحصیل، دارای رتبه 4 است. همچنین تعداد دانشجویان بین‌المللی کانادا طی یک سال، 10% افزایش داشته است. این کشور مزایای بسیاری همچون هزینه مقرون به صرفه تحصیل، دانشگاه‌های برتر و نظام آموزشی سطح بالا را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد که همین مسئله باعث مهاجرت تحصیلی به کانادا از نقاط مختلف جهان شده است. شما جهت تحصیل در کانادا تنها لازم است تا پذیرش و سپس ویزای خود را اخذ کنید، در نهایت می‌توانید در یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان به تحصیل بپردازید. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد تحصیل در کانادا را شرح دهیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات لازم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین شما می‌توانید جهت برطرف نمودن سوالات خود، با شماره‌های موجود در وبسایت تماس حاصل فرمائید.

[html_block id="83173"]

در این مطلب میخوانید

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، می‌توانید به پادکست زیر گوش فرا دهید.

کانادا یکی از برترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور است و هر ساله تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کانادا رو به افزایش است. دانشگاه‌های کانادا بسیار معتبر و سطح بالا هستند، به گونه‌ای که شما در رتبه‌بندی‌های هر ساله بهترین دانشگاه‌های جهان، می‌توانید اسامی موسسات آموزش عالی این کشور را مشاهده کنید. تحصیل در کانادا بر خلاف آنچه بسیاری از افراد ممکن است تصور کنند، روال بسیار ساده‌ای دارد. شما تنها لازم است تا دانشگاه‌های این کشور را بررسی کنید و از مدارک لازم برای پذیرش در آن‌ها، از طریق وبسایت اصلی هر دانشگاه، مطلع شوید. سپس گواهی و اسناد لازم را فراهم نموده و برای دانشگاه مقصد ارسال نمائید. شما می‌توانید از این طریق، پذیرش تحصیلی دریافت کنید. در نهایت نیز، لازم است تا از سفارت کشور کانادا، درخواست ویزای تحصیلی نمائید.

از شرایط تحصیل در کانادا، می‌توان به عدم وجود وقفه تحصیلی، داشتن تمکن مالی کافی و سوابق تحصیلی با نمرات بالا اشاره کرد. علاوه بر این موارد، داشتن شرایط سنی مناسب برای تحصیل در کانادا الزامی است. مهاجرت تحصیلی، یکی از روش‌های محبوب و پرمتقاضی برای مهاجرت به این کشور است که می‌توانید با دریافت ویزا و پذیرش به آن برسید. با اتمام تحصیل شما در کانادا، می‌توانید جهت کار در این کشور اقدام نموده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمائید و از این طریق به اخذ اقامت دائم کانادا نزدیک‌تر شوید. مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا در بخش زیر به صورت جزئی بررسی شده‌اند.

مطالب مرتبط:

مهاجرت به کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

داشتن تمکن مالی کافی

داشتن تمکن مالی کافی

متقاضی برای ادامه تحصیل کانادا باید اثبات کند که توانایی تأمین هزینه‌های زندگی به مدت یک سال، در زمان اقامت در کانادا را دارد. به طور کلی، هزینه تحصیل در کانادا برای یک سال در حدود 10 هزار تا 17 هزار دلار کانادا می‌باشد. بسیاری از افراد از دانشگاه های رایگان کانادا سوال می کنند، در جواب باید بگوییم تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا فقط از طریق دریافت بورسیه فول فاند امکان پذیر خواهد بود. متقاضی باید این مبلغ را در حساب بانکی شخصی خود، تا مدت حداقل 4 ماه پیش از مهاجرت نگهداری کند. اثبات تمکن مالی در هر دو مراحل اخذ پذیرش دانشگاه و ویزا دانشجویی کانادا، ضروری خواهد بود. تمکن مالی، شامل نامه‌ای به زبان انگلیسی است که فرد متقاضی باید از بانکی که در آن دارای حساب می‌باشد، دریافت نماید. در این نامه جزئیات حساب شامل: تاریخ افتتاح حساب، مانده حساب، میانگین واریزی، میانگین خروجی و گردش حساب ذکر شده است. تمکن مالی توسط سفارت کانادا، بر حسب دلار و نرخ روز حساب خواهد شد.

با توجه به اینکه سفارت کانادا، جزئیات حساب شما را در یک بازه 4 تا 6 ماهه بررسی می‌کند، بهتر است تا تمامی مبلغ را به یکباره به حساب واریز نکنید، زیرا این امر اصطلاحا “حساب‌سازی” محسوب می‌شود. همچنین، بهتر است که به جای دریافت نامه تمکن مالی از چندین بانک مختلف، یک نامه از یک بانک با حساب قوی به سفارت ارائه کنید. موارد زیر، شامل روش‌هایی هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها به اثبات تمکن مالی بپردازید:

 • ارائه نمودن نامه تمکن مالی در بازه 4 تا 6 ماهه
 • ارائه اسناد و مدارک ملک و اوراق بهادار ترجمه شده
 • چک بانک قابل تبدیل به دلار کانادا
 • ارائه بورسیه تحصیلی یا وام دانشجویی در صورت وجود
 • نامه اسپانسرشیپ(اثبات پوشش هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجو توسط خانواده فرد)
 • داشتن حساب بانکی در کشور کانادا

عدم وجود وقفه و گپ تحصیلی

گپ یا وقفه تحصیلی، فاصله بین مدت زمانی است که آخرین مدرک تحصیلی دریافت و اقدام برای تحصیل در مقطع جدید آغاز شده است. هر چه زمان کمتری از اخذ آخرین مدرک تحصیلی متقاضی گذشته باشد و وقفه کمتری داشته باشد، احتمال اخذ پذیرش تحصیلی متقاضی بیشتر است. معمولا حداکثر مدت زمان وقفه در تحصیل، یک سال است و اگر وقفه بیشتر از این مقدار باشد، ممکن است جهت دریافت ویزا با مشکل رو به رو شوید.

متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند در مدت شکاف تحصیلی، خود را برای آزمون‌های ورودی دانشگاه یا زبان مانند: GMAT و IELTS، آماده کنند. در صورتی که افراد بتوانند برای گپ تحصیلی خود، دلایل موجهی را ارائه دهند، می‌تواند باعث کاهش تاثیرات منفی این موضوع بر اخذ ویزا شود؛ اما در بعضی از شرایط، متقاضی حتی اگر بتواند از دانشگاه با موفقیت پذیرش تحصیلی خود را دریافت نماید و تمامی شرایط لازم اخذ ویزا را نیز داشته باشد، ممکن است سفارت وقفه تحصیلی را مد نظر قرار دهد و همین موضوع باعث ریجکت شدن درخواست او شود.

داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی

به طور کلی هر دانشگاه بر اساس رشته‌ها و مقاطع تحصیلی، نمره زبان آیلتس متفاوت را از دانشجو درخواست می‌کنند؛ اما حداقل نمره آیلتس برای دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی 6 و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری 7 به بالا می باشد. البته این مدرک تنها در صورتی از شما پذیرفته می‌شود که قصد تحصیل در دانشگاه‌های استان “کبک” را نداشته باشید. برای تحصیل در این استان، باید مدارک آزمون زبان فرانسوی را به دانشگاه ارائه نمائید. به صورت کلی، مدارکی که از نظر دانشگاه‌های کشور کانادا مورد تایید هستند، در بخش زیر آورده شده‌اند:

نام آزمون‌های زبان حداقل نمره قبولی
IELTS حداقل نمره 5.5 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 6 به صورت کلی
TOEFL حداقل نمره برای کارشناسی 80، کارشناسی ارشد و دکترا 90
PTE حداقل نمره 45 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 50 به صورت کلی
CELPIP-General حداقل نمره 7 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 24 به صورت کلی
CELPIP-Academic حداقل نمره 7 در هر بخش آزمون، حداقل نمره 24 به صورت کلی
Test de connaissance du français (خواندن: 453-524 صحبت: 10-14)
Test d’évaluation de français (خواندن:263، صحبت:393، شنیدن:316)

شرایط سنی برای تحصیل در کانادا

شرایط سنی برای تحصیل در کانادا

شرایط سنی با توجه به هر مقطع تحصیلی، متفاوت خواهد بود. همچنین، ایالات مختلف کشور کانادا نیز، ممکن است در این مورد با یکدیگر اختلافاتی داشته باشند. به صورت کلی، تحصیل کودکان در دوره پیش دبستانی در سن 5 سالگی صورت می‌گیرد. تحصیل در اولین پایه دوره دبستان نیز، در سن 6 سالگی خواهد بود. دانش‌آموزان از سنین 6 تا 18 سالگی، به تحصیل در مقاطع دبستان و سپس دبیرستان های کانادا خواهند پرداخت. شروع سال تحصیلی در کانادا از اوایل ماه سپتامبر (اوایل شهریور) می باشد و تا پایان ماه آوریل (فروردین ماه) و اوایل ماه می (اردیبهشت ماه) ادامه دارد. پس از اتمام دوره مدرسه، دانش‌آموزان این کشور باید 1 الی 2 سال را جهت شرکت در دوره پیش از دانشگاه بگذرانند. همچنین آن‌ها می‌توانند در کالج‌ های کانادا نیز به تحصیل پیش دانشگاهی مشغول شوند.

پس از اتمام دوره مدرسه و اخذ مدرک دیپلم، متقاضیان می‌توانند وارد دوره کارشناسی شوند. محدودیت سنی برای تحصیل در کانادا صرفا برای دانشگاه هیچ اهمیتی ندارد، بلکه سفارت کانادا این موضوع را مد نظر قرار می‌دهد. در واقع، شما با هر سنی می‌توانید پذیرش دانشگاه را اخذ کنید؛ اما اگر سن شما از نظر سفارت یا کنسولگری مناسب آن مقطع نباشد، ممکن است به ریجکت یا رد شدن درخواست ویزا منجر شود. برای مثال؛ در صورتی که با سن بالای 50 سال برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس درخواست می‌دهید، باید دلیل بسیار قانع کننده‌ای برای این گپ تحصیلی طولانی مدت داشته باشید. در این صورت شما حتی با وجود توجیه و دلیل منطقی نیز به سختی می‌توانید ویزای تحصیلی را دریافت کنید.

معمولا سن مناسب برای تحصیل کارشناسی در کانادا، تا 23 سال است و بهتر است تا بین مقطع کارشناسی تا کارشناسی ارشد بیش از 5 سال وقفه تحصیلی وجود نداشته باشد. بنابراین، سن مناسب برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز، 28 تا نهایت 30 سال خواهد بود. در آخر، دکترا مقطعی است که از لحاظ شرایط سنی سخت‌گیری‌های بسیار کم‌تری جهت پذیرش دانشجویان در آن لحاظ می‌شود. برای مثال اگر شما قصد داشته باشید تا با سن 40 سال برای تحصیل دکترا در کانادا اقدام کنید، می‌توانید به راحتی ویزای خود را اخذ نمائید و از این لحاظ مانعی برای شما وجود نخواهد داشت. پس می‌توان نتیجه گرفت که مقطع دکترا در کانادا، آسان‌ترین مقطع تحصیلی برای اخذ ویزا از لحاظ شرایط سنی می‌باشد.

دلایل اهمیت پذیرش تحصیلی کانادا برای متقاضیان ایرانی چیست؟

متقاضیان ایرانی در سال های اخیر پذیرش تحصیلی کانادا را در فهرست گزینه های تحصیلی خود قرار داده اند. اعتبار علمی دانشگاه های کانادا در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی را می توان یکی از دلایل متقاضیان ایرانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا محسوب کرد.

 • شرایط تحصیل بدون ارائه مدرک زبان، مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیلی در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا و امنیت و ثبات کانادا موجب شده است تا تب اخذ پذیرش تحصیلی این کشور همچنان در بین متقاضیان ایرانی داغ باشد.
 • بالا بودن سطح رفاه اجتماعی، برخورداری از حقوق شهروندی، امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت کانادا پس از فارغ تحصیلی و وجود فرصت های شغلی از دلایل متقاضیان ایرانی برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و کالج های کانادا می باشد.
 • علاوه بر این موارد بالا بودن سطح کیفیت زندگی، بالا بودن استانداردهای زندگی و همچنین بالا بودن میزان درآمد و وجود فرصت های شغلی از دیگر عوامل مهم در تحصیل در دانشگاه های کانادا می باشد.

روش های اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا از 3 روش قبل از ورود به کشور کانادا، در همان لحظه ورود به کانادا و پس از ورود به کانادا می توانند اقدام کنند. رایج ترین روش اخذ پذیرش تحصیلی قبل از ورود به این کشور و از کشور متقاضی می باشد.

 • متقاضی از داخل کشور ایران می تواند مدارک لازم را برای دانشگاه مورد نظر در کانادا ارسال کند و پذیرش تحصیلی این دانشگاه را دریافت کند.
 • متقاضیانی که با دارا بودن ویزای کاری در کشور کانادا اقامت دارند و قصد تحصیل در این کشور را دارند، می توانند از داخل خاک این کشور برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا اقدام کنند.
 • متقاضیانی که با دارا بودن ویزای تحصیلی قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند نیز می توانند از دانشگاه و مقطع مورد نظر در دانشگاه های کانادا پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا می توان به گواهی مدرک دیپلم متوسطه، آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی و گواهی تمکن مالی کافی اشاره کرد. دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس یا تافل با حداقل نمره لازم از جمله شرایط اخذ پذیرش دانشجو در کانادا می باشد. گرچه متقاضیان فاقد مدرک زبان انگلیسی نیز می توانند بدون مدرک زبان پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

اقدامات جدید کانادا برای مهاجرت کاری و تحصیلی در دوران کرونا

اداره مهاجرت و پناهندگی و شهروندی کانادا یعنی IRCC در یک خبر جدید منتشر شده، سه اقدام را برای کار و تحصیل دانشجویان ارائه داده است. به واسطه این برنامه ها دانشجویان می توانند در حالی که در خارج از کانادا هستند تا تاریخ سی ام آوریل دو هزار و بیست و یک بدون هیچ گونه مشکلی تحصیلات از را دور را ادامه دهند. البته در این زمینه نکته مهمی وجود دارد که شرط اساسی است. بر مینای این شرط، دانشجویان باید پنجاه درصد تحصیلات خود را در کانادا بگذرانند. پس دانشجویانی که برای برنامه ای با مدت زمان دوازده ماه ثبت نام کرده اند . تاریخ شروع آن ها از ماه می تا سپتامبر دو هزار و بیست می باشد، می توانند کل دوره خود را در خارج از کشور به پایان برسانند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

 • دارا بودن گواهی تمکن مالی کافی برای اثبات تامین هزینه های زندگی و تحصیل کانادا و نشان دهنده حساب بانکی معتبر با موجودی کافی یکی از مهم ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی کانادا می باشد.
 • دارا بودن ریزنمره های دروس علوم پایه برای رشته های خاص و تحصیل در دانشگاه های معتبر الزامی است.
 • دارا بودن حساب بانکی با موجودی هزینه های تحصیل در حدود 15 هزار تا 30 هزار دلار کانادا به همراه هزینه های زندگی به مدت یک سال در حدود 12 هزار دلار کانادا از جمله شرایط مهم اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا می باشد.
 • متقاضی برای بررسی پرونده تحصیلی باید هزینه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در حدود 100 تا 250 دلار کانادا را پرداخت کند.

مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا باید مدارک لازم را برای دانشگاه مورد نظر در کانادا ارسال کنند. از جمله مهم ترین این مدارک موارد زیر را می توان نام برد:

 • مدارک و سوابق تحصیلی دیپلم و دانشگاه
 • تکمیل فرم درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کانادا
 • مدرک مهارت زبان معتبر و مورد تایید دانشگاه کانادا
 • رزومه علمی تحصیلی یا شغلی
 • انگیزه نامه تحصیلی و توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیلی قبل
 • پاسپورت به همراه عکس در اندازه عکس پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضی پس از اخذ پذیرش تحصیلی کانادا باید مدارک لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهد. از آن جا که کشور ایران فاقد دفتر سفارت کانادا می باشد، متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید به سفارت کانادا در کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی و ارمنستان مراجعه کنند. متقاضیان با در دست داشتن نامه پذیرش از دانشگاه کانادا و مدارک زیر می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند:

 • آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی یا گواهی مدرک دیپلم دبیرستان
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی یا در صورت عدم وجود این مدرک رسید اخذ پذیرش مشروط
 • گواهی تمکن و اسناد مالی
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی عدم ارتکاب جرم و جنایت
 • گواهی سلامت پزشکی

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی

متقاضیان به منظور اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس یا تافل با نمره مورد نیاز دانشگاه باشند. متقاضیان برای اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع باید دارای معدل حداقل 14 در دوره دبیرستان باشند. البته برخی دانشگاه ها شرط معدل 15 را جز شرایط لازم اخذ پذیرش در این مقطع می دانند.

دارا بودن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس حداقل 6، وجود گپ تحصیلی مناسب و دارا بودن تمکن مالی از مهم ترین مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی کانادا می باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

از جمله شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد کانادا، دارا بودن معدل بالاتر از 14 در مقطع کارشناسی و مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 6.5 می باشد. علاوه بر این متقاضیان باید توصیه نامه های تحصیلی از اساتید مقطع کارشناسی را ارائه دهند. متقاضیان برای برخی دانشگاه های کانادا برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید مدارک آزمون های بین المللی GRE یا GMAT را نیز ارائه دهند. دارا بودن توصیه نامه های تحصیلی از مقطع قبلی و وجود گپ تحصیلی برای اخذ پذیرش تحصیلی کارشناسی ارشد الزامی است.

رشته های هنر، مهندسی، مدیریت بازرگانی و هنرهای زیبا از جمله برترین رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 7، مدرک آزمون بین المللی GMAT، GRE و انگیزه نامه و توصیه نامه تحصیلی می باشد. علاوه بر این متقاضی برای اخذ پذیرش دوره دکترا باید دارای تاییدیه از طرف استاد مشاور آن دانشگاه کانادا باشد.

 • برای تحصیل دکتری در کانادا دارا بودن شرط سنی و گپ تحصیلی اهمیت چندانی ندارد.
 • دارا بودن مدرک زبان مورد تایید دانشگاه و مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد با ریزنمره های عالی فاکتورهای مهمی در اپلای دکترا کانادا می باشد.

شهریه تحصیلی کانادا

از مهم ترین موارد در اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا موضوع پرداخت شهریه های تحصیلی است. به طور کلی شهریه های تحصیلی دانشگاه های کانادا در مقایسه با کشورهای اروپایی برتر، آمریکا، استرالیا و انگلستان مناسب تر می باشد. همچنین دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی کانادا، بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را پوشش دهند. متقاضیان با اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند از بورسیه های تحصیلی برخوردار شوند و بخشی از هزینه های شهریه این مقاطع تحصیلی را تامین کنند.

 • متوسط شهریه تحصیلی دانشگاه های کانادا پس از اخذ پذیرش تحصیلی از 12000 دلار تا 20000 دلار کانادا می باشد.
 • متقاضیان بومی کانادا برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید در حدود 3000 تا 5000 دلار کانادا برای شهریه تحصیلی پرداخت کننند.
شهریه تحصیلی کانادا

شهریه تحصیلی کانادا

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

کشور کانادا به طور کلی دارای 90 دانشگاه می باشد که کمتر از 20 تا از این دانشگاه ها دولتی می باشند. از مجموع دانشگاه های کانادا در حدود 25 دانشگاه دارای برترین رنکینگ ها و رتبه بندی های جهانی می باشند. دانشگاه های تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا در فهرست برترین دانشگاه های کانادا و در لیست 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

 • متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر کانادا باید دارای شرایط تحصیلی عالی به همراه ریزنمره های عالی در دروس پایه برای هر رشته تحصیلی باشند.
 • دارا بودن تمکن مالی کافی و همچنین دارا بودن مدرک زبان انگلیسی معتبر و مورد تأیید دانشگاه از مهم ترین مدارک و شرایط اخذ پذیرش دانشجو در کانادا می باشد.

پذیرش تحصیلی دانشگاههای کانادا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران

متقاضیان ایرانی با اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می توانند یکی از بزرگترین نگرانی های خود را رفع کنند. امکان بازگشت به کشور ایران پس از تمام شدن دوره تحصیلی و کار و اشتغال و یا ادامه تحصیل یکی از نگرانی های متقاضیان تحصیل در کانادا بود. در حال حاضر متقاضیان با تحصیل در دانشگاه های مورد تایید ایران می توانند با خیال راحت در این کشور تحصیل کنند. برخی از مهم ترین دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران عبارت است از:

 • دانشگاه لاوال Laval University
 • دانشگاه آلبرتا Alberta University
 • دانشگاه سایمن فریزر Simon Fraser University
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia
 • دانشگاه کلگری Calgary University
 • دانشگاه اتاوا Ottawa University
 • دانشگاه تورنتو University of Toronto
 • دانشگاه مک گیل University of McGill
 • دانشگاه مک مستر University of McMaster
 • دانشگاه دالهوسی University of Dalhousie
 • دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba
 • دانشگاه نیوفاندلند University of Newfoundland
 • دانشگاه ویکتوریا University of Victoria
 • دانشگاه وسترن University of Western
 • دانشگاه واترلو University of Waterloo
 • دانشگاه مونترال University of Montreal
 • دانشگاه اونتاریو University of Ontario

بهترین دانشگاه ها و رشته ها در کانادا

متقاضیان با اخذ پذیرش تحصیلی کانادا می توانند با دارا بودن شرایط لازم در برترین رشته ها و دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. از جمله بهترین دانشگاه های کانادا می توان دانشگاه های تورنتو، بریتیش کلمبیا، مک گیل، کلگری، اتاوا و مونترال را نام برد. از بهترین رشته های تحصیلی دانشگاه های کانادا نیز رشته های زیر را می توان نام برد:

 • رشته های مهندسی مکانیک، برق، الکترونیک، عمران و شهرسازی
 • رشته های مدیریت و MBA
 • رشته های علوم کامپیوتر و IT
 • رشته های زیست شناسی و سلامت و بهداشت
 • رشته های علوم فیزیک و علوم زیستی
 • رشته های روزنامه نگاری و رسانه
 • رشته های علوم کشاورزی و جنگلداری

آخرین زمان پذیرش دانشگاه های کانادا

متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا باید به ددلاین و آخرین زمان پذیرش دانشگاه های کانادا توجه کنند. آخرین زمان پذیرش دانشگاه های کانادا برای فصل پاییز بین ماه دسامبر تا مارس می باشد. ددلاین پذیرش فصل زمستان دانشگاه کانادا بین ماه سپتامبر تا نوامبر و ددلاین پذیرش بهار در ماه فوریه می باشد.

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

در کشور کانادا، سه نوع مدارس دولتی، خصوصی و شبانه روزی وجود دارد که دانش‌آموزان متقاضی می‌توانند جهت تحصیل در آن‌ها اقدام نمایند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی، تا حدودی کم‌تر از هزینه تحصیل در مدارس خصوصی است. بر اساس همین موضوع نیز، رقابت جهت ورود به آن‌ها سنگین‌تر است. به طور میانگین، هزینه تحصیل در مدارس دولتی 10 تا 15 هزار دلار و هزینه تحصیل در مدارس خصوصی، 15 تا 25 هزار دلار خواهد بود. به صورت کلی، مدارس خصوصی شرایط ساده و راحت‌تری برای پذیرش و تحصیل دانش‌آموزان خارجی دارند.

شرایط تحصیل در مدارس شبانه روزی به این صورت است که، دانش‌آموزان تنها می‌توانند در آخر هفته‌ها یا تعطیلات رسمی، به خانه بازگردند. دانش‌آموزان اینگونه مدارس، باید مدت روز را به شرکت در کلاس‌ها اختصاص دهند و شب‌ها را در خوابگاه‌ها سپری کنند. خوابگاه‌های اینگونه مدارس، بسیار پیشرفته هستند و به امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری مجهز می‌باشند.

هزینه و شهریه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا، به امکانات، رفاهیات و فعالیت‌های فوق برنامه آن‌ها بستگی دارد؛ اما می‌توان گفت تحصیل در این نوع از مدارس، از دو نوع دیگر هزینه بسیار بالاتری خواهد داشت. از فاکتورهای دیگری که بر شهریه تحصیل در مدارس شبانه روزی اثرگذار هستند، می‌توان به مقطع، شهر و محل قرارگیری مدرسه اشاره کرد. اگر بخواهیم هزینه تحصیل را به صورت میانگین بیان کنیم، می‌توان گفت مبلغی نزدیک به 30 هزار تا 70 هزار دلار کانادا، مورد نیاز خواهد بود.

وضعیت مدارس در کانادا

هر دو نوع مدرسه، از پایه مهدکودک و پیش دبستانی تا دوازدهم دبیرستان، دروس را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. کلاس‌های تدریس در مدارس دولتی نسبت به مدارس خصوصی، بسیار پرجمعیت‌تر و شلوغ‌تر هستند. بنابراین، تمرکز بر روی تحصیل و آموزش دانش‌آموزان بسیار کم‌تر خواهد بود. یکی دیگر از مزایای تحصیل در مدارس خصوصی، بهره‌مندی از فعالیت‌های خارج از درس و فوق برنامه فراوان و متنوع است. در نهایت، می‌توان گفت که از هر لحاظ تحصیل در مدارس خصوصی مزیت‌های بیشتری دارد؛ اما اگر از نظر هزینه با موانع و محدودیت‌هایی رو به رو هستید، می‌توانید جهت تحصیل در مدارس دولتی اقدام نمائید.

قابل ذکر است که امکان تحصیل در مدارس کانادا به زبان انگلیسی و فرانسوی وجود دارد. همچنین بسیاری از مدارس، از دانش‌آموزان مدارک زبان معتبر درخواست نمی‌کنند. در صورتی که امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانش‌آموز وجود نداشته باشد، آن‌ها می‌توانند توسط ویزای گردشگری چند ساله، وارد کشور کانادا شوند و به صورت موقت در این کشور اقامت داشته باشند. همچنین توجه داشته باشید، که امکان اقامت در کانادا برای دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیل در مدارس به صورت مستقیم وجود ندارد. شما باید پس از مدارس، وارد دانشگاه‌های این کشور شوید و سپس ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمائید تا بتوانید با اقامت موقت 5 ساله در این کشور، برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در کانادا زیر 18 سال به این صورت است که متقاضیان ایرانی زیر 18 سال برای تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا، باید یا دارای قیم و سرپرست قانونی باشند و یا اینکه یکی از والدین، آن‌ها را در این کشور همراهی کنند. البته متقاضیانی که شرایط همراهی والدین و یا قیم قانونی را ندارند، می‌توانند در مدارس بین‌المللی به تحصیل بپردازند و مدیریت این مدارس سرپرستی آن‌ها را بر عهده می‌گیرد. برخی از شرایط تحصیل در مدارس این کشور، شامل موارد زیر هستند:

 • تحصیل در مدارس در کانادا از 6 سالگی شروع می‌شود و تا 16 سالگی ادامه دارد.
 • متقاضیان زیر 18 سال برای تحصیل در مدارس بین‌المللی، باید شهریه‌های بالایی را پرداخت کنند.
 • مدارس بین‌المللی کانادا، دارای امکانات بسیار پیشرفته آموزشی، فرهنگی، ورزشی و رفاهی می‌باشند.
 • یکی از مزیت‌های تحصیل در مدارس کانادا، اخذ ویزای همراه برای یکی از والدین می‌باشد. البته والد و سرپرست متقاضی در طول اقامت در کانادا امکان اخذ مجوز کار و اشتغال را نخواهد داشت.
 • هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا، سالانه در حدود 30 هزار دلار تا 50 هزار دلار کانادا می‌باشد.

در صورتی که شما یا فرزندانتان، متقاضی تحصیل در مدارس این کشور هستید، باید دارای شرایطی همچون سن بیشتر از 5 سال، تمکن مالی والدین برای پوشش هزینه‌ها به مدت یک سال و معرفی یک فرد مطمئن جهت معرفی به عنوان قیم قانونی در کشور کانادا باشید.

معرفی برترین مدارس کانادا برای تحصیل

شما می‌توانید در ویدیوی زیر، با اسامی برترین مدارس کشور کانادا آشنا شوید و از سال تاسیس آن‌ها، شرایط سنی دانش‌آموزان، زبان تحصیل و آدرس وبسایت اصلی آن‌ها مطلع شوید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش

دانش‌آموزان متقاضی جهت تحصیل در مدارس کشور کانادا، باید مدارکی را برای مدارس این کشور ارسال نمایند تا توسط مسئولین مربوطه بررسی شده و در صورت واجد شرایط بودن، تاییدیه یا پذیرش تحصیلی برای آن‌ها صادر شود. مدارک لازم به شرح زیر می‌باشند:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گواهی سلامت
 • چندین قطعه عکس 4*3
 • ترجمه کارنامه و ریزنمرات تحصیلی فرد طی 3 سال اخیر(به صورت pdf)
 • اسکن رنگی از گذرنامه معتبر متقاضی
 • آدرس محل اقامت، شماره تماس، کدپستی دانش‌آموز

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

از جمله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن مدرک دیپلم دبیرستان، داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 6 و داشتن تمکن مالی کافی می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا در حدود 4 سال می‌باشد. از دیگر شرایط تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی اخذ پذیرش از دانشگاه و رشته مورد نظر در کانادا می‌باشد.

 • دانشگاه های کانادا بر اساس قوانین خود مدارک خاصی را برای اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان درخواست می کنند.
 • از مهم‌ترین شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی می‌توان به داشتن معدل درسی بالای 13 در مقطع دیپلم 12 ساله و گپ تحصیلی کمتر از 4 سال اشاره کرد.
 • رشته‌های مهندسی، کارشناسی ریاضیات، کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی روان شناسی از جمله رشته‌های پرتقاضای مقطع کارشناسی کانادا می‌باشد.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی معتبر و داشتن تمکن مالی کافی می‌باشد. لازم به ذکر است دانشجویان می توانند در این مقطع از بورسیه تحصیلی کانادا برای کاهش هزینه های خود استفاده کنند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا در حدود یک تا دو سال می‌باشد. داشتن مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس 7 به بالا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا الزامی است.

 • البته اگر سطح زبان متقاضی پایین تر از سطح زبان درخواستی دانشگاه باشد، متقاضی می‌تواند با اخذ پذیرش مشروط در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی شرکت کند و با اخذ مدرک لازم تحصیل در دانشگاه را شروع کند.
 • شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد زیر 32 سال است.
 • از شرایط درس خواندن در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد داشتن توصیه‌نامه تحصیلی، رزومه علمی تحصیلی قوی، انگیزه‌نامه تحصیلی و مدرک کارشناسی را می‌توان نام برد.
 • پرتقاضاترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد کانادا شامل رشته‌های کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی MBA، کارشناسی ارشد روان شناسی، کارشناسی ارشد علوم زیست محیطی و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر می‌باشد.

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

مهم‌ترین شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکتری پذیرش در مصاحبه علمی و همچنین اخذ تأییدیه مدارک ارسالی از طرف استاد راهنمای دانشگاه کانادا می‌باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری کانادا در حدود 3 تا 5 سال و زبان تحصیلی انگلیسی یا فرانسوی می‌باشد. از جمله شرایط درس خواندن در کانادا در مقطع دکتری اخذ فاند یا بورسیه تحصیلی رایگان کانادا  می‌باشد.

برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا، داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالا، ریزنمره های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در سطح خوب، پروپوزال علمی تحقیقی و نتیجه آزمون های بین‌المللی GRE و GMAT الزامی است. تحصیل در کانادا با معدل پایین در این مقطع در دانشگاه های دولتی امکان پذیر نخواهد بود.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان برای تحصیل در کانادا نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی می‌باشند. پس از اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان می‌توانند با ارائه مدارک لازم به سفارت کانادا در کشورهای همجوار ایران ویزای تحصیلی دریافت کنند. زمان درخواست ویزای تحصیلی کانادا در حدود 6 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی می‌باشد. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارت است از:

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه و رشته مورد نظر در کانادا
 • انگیزه‌نامه تحصیلی قوی
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس در صورت وجود
 • گواهی تمکن مالی کافی برای متقاضی و همراه
 • اوراق شناسایی و پاسپورت با اعتبار کافی
 • گواهی سرپرست و قیم قانونی برای متقاضیان تحصیل زیر 18 سال کانادا
 • ارائه کارهای عملی برای رشته‌های هنر و طراحی
 • بیمه درمانی معتبر با پوشش بیمه ای سالانه 600 دلار کانادا

بورسیه های تحصیلی کانادا

از مهم‌ترین شرایط تحصیل در کانادا اخذ بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه‌های دانشجویی را می‌توان نام برد. این سوال که “چگونه بورسیه تحصیلی کانادا بگیریم” دغدغه ای است که در ذهن بیشتر دانشجویان بین المللی وجود دارد. بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر مختص مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد. به طورکلی تحصیل در کانادا رایگان نمی باشد، اما متقاضیان می‌توانند با داشتن شرایط تحصیلی ویژه و رزومه ای قوی، بورسیه های فول فاند اخذ کنند و شرایط تحصیل رایگان در کانادا را فراهم نمایند.

بورسیه تحصیلی وینج کانادا با مبلغ 50 هزار دلاری برای 3 سال تحصیلی، بورسیه دکترای پژوهشی IDRC با مبلغ 20 هزار دلار کانادا برای یک سال تحصیلی است. بورسیه تحصیلی ترودو از جمله بورسیه های مهم دانشگاه های کانادا می‌باشد.

اخذ مجوز کار دانشجویی کانادا

متقاضیان با تحصیل در دانشگاه های کانادا از مزیت اخذ مجوز کار دانشجویی پاره وقت برخوردارند. در واقع متقاضیان با کار و اشتغال حین تحصیل تا 20 ساعت در هفته می‌توانند هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را به طور نسبی تأمین کنند. علاوه بر این برای کار و اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی تجربه کاری لازم را کسب کنند.

اخذ ویزای همراه خانواده کانادا

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان متقاضی می‌باشد. بر اساس قانون اتحاد خانواده کانادا، متقاضیان مشغول تحصیل در کانادا می‌توانند برای همراهی همسر و فرزندان زیر 19 سال خود در کانادا ویزای همراه دریافت کنند. اعتبار ویزای همراه تا زمان پایان تحصیل متقاضی در کانادا می‌باشد.

متقاضی برای اخذ ویزای همراه کانادا باید دارای تمکن مالی کافی برای خرج تحصیل در کانادا برای خود و هزینه‌های زندگی برای همراه سالانه در حدود 4000 دلار کانادا باشد.

هزینه تحصیل در کانادا

“برای تحصیل در کانادا چقدر پول لازم است؟” این سوال در ذهن بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند به وجود می آید. هزینه دانشگاه های کانادا بر اساس مقطع و رشته تحصیلی و همچنین نوع دانشگاه متفاوت است. به طور کلی خرج تحصیل به علاوه هزینه‌های اجاره خانه یا خوابگاه دانشجویی، حمل و نقل، خورد و خوراک و لوازم التحریر سالانه در حدود 10 هزار دلار تا 40 هزار دلار کانادا می‌باشد.

 • هزینه‌های زندگی در شهرهای ونکوور و تورنتو ماهانه در حدود 2500 دلار کانادا و در شهرهای دیگر در حدود 1000 تا 1500 دلار کانادا می‌باشد.
 • هزینه اجاره بهای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کانادا ماهانه در حدود 100 هزار دلار کانادا می‌باشد.
 • هزینه برای اخذ ویزا در حدود 235 دلار می‌باشد.
 • خرج تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی رشته‌های مدیریت MBA در کانادا سالانه تا حدود 40 هزار دلار می‌باشد.
 • خرج تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کانادا سالانه تا حدود 14 هزار دلار کانادا می‌باشد.

 دانشگاه های برتر کانادا

بسیاری از دانشگاه های برتر کانادا همواره در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه های برتر می‌باشند. خبر خوب برای متقاضیان ایرانی این است که برخی از برترین دانشگاه های کانادا در فهرست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران قرار دارد.

از برترین دانشگاه های کانادا موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • دانشگاه تورنتو
 • بریتیش کلمبیا
 • مک گیل
 • آلبرتا
 • موسسه آموزش عالی مونترال
 • مک مستر
 • واترلو

کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا

از دیگر مزایای تحصیل در کانادا ارائه مهلت 9 ماهه تا 3 ساله جستجوی کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌باشد. در واقع متقاضیان می‌توانند در مهلت 3 ساله جستجوی کار در کانادا کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند و ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کنند. فارغ التحصیلان برای اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی باید گواهی تحصیل به مدت 8 ماه در دانشگاه های کانادا و یا موسسه های مورد تایید این کشور را ارائه دهند.

اخذ تابعیت کانادا از طریق تحصیل

اخذ اقامت تحصیلی کانادا به خودی خود امکان پذیر نمی باشد و متقاضیان باید پس از اتمام تحصیلات، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا می‌توانند در مهلت جستجوی کار در این کشور کار مورد نظر خود را پیدا کرده و به کار و اشتغال بپردازند. پس از 5 سال کار در کانادا متقاضی می‌تواند برای اخذ تابعیت این کشور اقدام کند. صرفا ادامه تحصیل در کانادا موجب اخذ اقامت و تابعیت کانادا نمی‌شود، بلکه کار و اشتغال مداوم و داشتن شرایط لازم آثار اقامتی را درپی دارد.

از جمله شرایط اخذ تابعیت و شهروندی کانادا با تحصیل موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • متقاضی باید در 5 سال کار و اشتغال در کانادا حداقل به مدت 3 سال مالیات های خود را به موقع پرداخت کرده باشد.
 • باید تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشد.
 • متقاضی باید با قوانین و مقررات کشور کانادا آشنایی کامل داشته باشد.
 • فرد باید در مدت 5 سال گذشته در حدود 3 سال در این کشور حضور مداوم داشته باشد.

آخرین قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا 2022

آخرین قوانین مهاجرت تحصیلی به کانادا 2022

دولت کانادا بر اساس شیوع کرونا محدودیت های جدیدی را برای ورود متقاضیان برای تحصیل و اقامت در کانادا را وضع کرده است. بر این اساس از تاریخ 22 فوریه 2022 پروازهای خارجی می‌توانند فقط در فرودگاه های مونترال، تورنتو، کلگری و ونکوور فرود بیایند. متقاضیان برای ورود به این شهرها باید در ابتدا تست کرونای PCR بدهند و تا 3 روز در هتل مشخص اقامت کنند. هزینه‌های اقامت در این هتل ها به عهده متقاضیان می‌باشد.

 • در دوران کرونا متقاضیانی که دارای ویزای تحصیلی معتبر و یا دارای معرفی نامه باشند، می‌توانند برای رفتن به کانادا برای تحصیل اقدام نمایند.
 • متقاضیان با داشتن ویزای کار Study Permit تایید شده می‌توانند به کانادا وارد شوند.

آخرین قانون کانادا 2022 در مورد اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا IRCC از ابتدای سال 2022 قوانین جدیدی را برای صدور مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی PGWP اعلام کرده است. بر اساس این قوانین فارغ التحصیلانی که با تمام شدن مدت اعتبار مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی خواستار اخذ مجوز کار جدید می‌باشند، باید دارای شرایط زیر باشند:

 • داشتن پاسپورت با اعتبار کافی
 • داشتن مجوز اقامت موقت قانونی
 • انقضای مجوز کار PGWP در 30 ژانویه 2020 یا بعد از این تاریخ

تحصیل پزشکی در کانادا

بسیاری از دانش آموزان به دلیل ارائه آموزش با کیفیت و کسب مهارت های عملی ویژه، خواستار تحصیل پزشکی در کشور کانادا هستند. حال اولین سوال که در ذهن متقاضیان این رشته بوجود می آید، این است که چگونه می توان در رشته پزشکی دانشگاه های این کشور ثبت نام کرد؟ به چه مدارکی برای ثبت نام نیاز است؟ آیا برای تحصیل پزشکی در این کشور شرط معدل وجود دارد؟ در ادامه به تمامی سوالات شما عزیزان در این خصوص  پاسخ خواهیم داد.

هیچ شکی نیست که رقابت بالایی در میان دانش آموزان سراسر جهان برای تحصیل پزشکی در کانادا وجود دارد. این رقابت به دلیل محدود بودن تعداد کرسی های پزشکی برای دانشجویان بین الملل در کانادا و هزینه پایین تحصیل رشته پزشکی در این کشور ایجاد شده است. البته باید گفت که تعداد قابل توجهی از متقاضیان ایرانی در سالهای اخیر موفق به دریافت پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا شده اند. بنابراین هیچ جای نگرانی نیست، امسال سال شماست.

مدت زمان تحصیل پزشکی در کانادا

اکثر دانشگاه ها و کالج های کانادا برنامه مطالعاتی سازمان یافته ای با نام دکترای پزشکی-  Medicine doctor (MD) ارائه می کنند. این اولین مدرکی است که دانشجویان پزشکی دریافت می کنند و با داشتن این مدرک می توانند برای تخصص اقدام کنند.

تحصیل پزشکی در کانادا معمولا بین 3 تا 5 سال طول می کشد. مدت زمان تحصیل در این رشته، بسته به دانشگاه و الزامات برنامه انتخابی متفاوت است. برای ثبت نام در یک دانشگاه پزشکی در این کشور، متقاضیان می بایست مدرک کارشناسی زیست شناسی یا دیگر رشته های مرتبط را ارائه دهند. سپس به مدت یکسال در دوره های مقدماتی پزشکی شرکت می کنند تا در دروس علوم انسانی، اجتماعی و زیست قوی شوند. در طی دو سال بعدی، دانشجویان آموزش های تئوری و عملی را برای شروع دوره کارآموزی در بیمارستان فرا می گیرند. در سالهای چهارم و پنجم دانشجویان می بایست برای دریافت مدرک پزشکی در یک محیط بیمارستانی مشغول به کار شوند.

شرایط اولیه تحصیل پزشکی در کانادا

افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا را دارند می بایست شرایط اولیه زیر را دارا باشند:

 • زبان

اگر رویای تحصیل پزشکی در کانادا را دارید، باید یکی از مدارک زبان انگلیسی مانند  TOEFL، CAEL، IELTS، یا PTE را ارائه دهید.

 • توانایی مالی

متوسط شهریه برای تحصیل پزشکی کانادا برای دانشجویان بین الملل بین 19.000 دلار تا 65.000 دلار در سال است. دانشجویان می بایست توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی تحصیل در کانادا را داشته باشند.

 • درخواست ویزا

دانشجویان بین الملل برای تحصیل پزشکی کانادا به ویزای تحصیلی نیاز دارند. این ویزا به دانشجویان این امکان را می دهد که در طول دوره تحصیلی آزادانه در این کشور تحصیل، زندگی و سفر کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی، متقاضیان می بایست مدارک زیر را ارائه کنند:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • عکس
 • معاینات پزشکی مهاجرت
 • اظهارنامه
 • مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • مدارک خروج از کانادا بعد از پایان تحصیلات

تحصیل پزشکی در کانادا

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه پزشکی کانادا

هر چند که پروسه اخذ پذیرش در هر دانشگاه پزشکی کانادا متفاوت است،اما به طور کلی پذیرش تحصیل پزشکی کانادا به سه مرحله زیر تقسیم می شود:

 • گزینش اولیه

بسیاری از دانشگاه های کانادا، متقاضیانی را پذیرش می کنند که دارای سطح دانش بالایی در علوم پایه هستند. به طور کلی، ارائه میانگین امتیاز (GPA) 3.5 از 4 برای تحصیل پزشکی کانادا الزامی است. البته برخی از متقاضیان با میانگین نمره 3.8 وارد دانشگاه پزشکی می شوند.

 • آزمون ورودی

در بسیاری از دانشگاه های پزشکی کانادا، متقاضیان بین الملل برای تعیین سطح دانش می بایست در آزمون ورودی شرکت کنند. در ادامه به معرفی آزمونهای دانشگاه های پزشکی کانادا می پردازیم:

 • آزمون MCAT

این آزمون یکی از آزمون های استاندارد کانادا است که توسط بسیاری از دانشگاه های برتر کانادا برگزار می شود. در این آزمون سطح مهارت متقاضیان در چگونگی حل مسائل، نحوه استدلال و مهارت های نوشتاری آنها سنجیده می شود.

 • آزمون CASPer

این آزمون یک آزمون آنلاین 90 دقیقه ای است که ویژگی های شخصیتی و مهارتهای علمی متقاضیان را مورد ارزیابی قرار میدهد.

 • مصاحبه

پس از اینکه افراد در آزمون های ورودی پذیرفته شدند، باید برای تعیین نتیجه نهایی پذیرش در مصاحبه حضوری یا آنلاین شرکت کنند.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

بسیاری از افراد خواستار تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور کانادا هستند، زیرا این کشور نه تنها یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه محسوب می شود، بلکه دندانپزشکی یکی از پر درآمدترین مشاغل در کانادا است که امروزه بیش از هر زمان دیگری کاربردهای گسترده ای پیدا کرده است. علاوه بر این، دانشگاه های دندانپزشکی کانادا به خاطر داشتن امکانات و آزمایشگاه های مدرن و همچنین زیرساخت های بسیار توسعه یافته، از شهرت جهانی برخوردار هستند.

تحصیل دندان پزشکی در کانادا مستلزم دریافت آموزش فشرده و قابل توجهی است. دندانپزشکی در مقطع کارشناسی  در کانادا یک دوره 5 ساله است که دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی مدرک جراحی دندان یا ارتودنسی را دریافت می کنند. سالهای اول و دوم تحصیل دندانپزشکی در کانادا شامل آموزش های چند رشته ای (فیزیک، زیست شناسی، شیمی …) و دروس دیگر می شود. در سالهای بعد، دانشجویان دندانپزشکی برای کار در محیط های درمانی آماده می شوند.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

نحوه اخذ پذیرش دندانپزشکی کانادا

متقاضیان تحصیل دندان پزشکی در کانادا پس از دریافت دیپلم دوره متوسطه، می بایست در یک دوره چهار ساله کارشناسی در رشته های زیر تحصیل کرده باشند:

 • شیمی آلی
 • زیست شناسی
 • فیزیک
 • شیمی غیرآلی
 • ژنتیک
 • میکروبیولوژی

البته باید به این نکته اشاره کرد که الزامات ورود به رشته دندانپزشکی در هر دانشگاه متفاوت است و برخی از آنها به این مدارک نیازی ندارند. گام بعدی، قبولی در آزمون استعدادیابی دندانپزشکی (Dental Aptitude Test) است. این آزمون توسط انجمن دندانپزشکی کانادا برگزار می شود که در صورت پذیرفته شدن، متقاضیان واجد شرایط تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا هستند. متقاضیان برای اخذ پذیرش دندانپزشکی کانادا باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • مدرک کارشناسی در رشته های فیزیک، شیمی، ریاضی یا زیست شناسی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • نامه پشتیبانی
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان ( تافل 90 با بالا یا آیلتس6.0 به بالا)

تحصیل در دانشگاه های پزشکی کانادا

بسیاری از هموطنان به دلیل استانداردهای بالای زندگی و آموزش و فرهنگ مدرن کانادا، تحصیل پزشکی در این کشور را انتخاب می کنند. بسیاری از دانشگاه های پزشکی کانادا از زیرساخت ها و امکانات بسیار مطلوبی برخوردار هستند و هر ساله تعداد مشخصی از دانشجویان بین الملل را پذیرش می کنند. 17 دانشگاه معتبر پزشکی در کشور کانادا فعالیت می کنند که در ادامه لیست برترین دانشگاه های پزشکی کانادا ارائه شده است:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا ( University of British Columbia)
 • دانشگاه آلبرتا ( University of Albert)
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary)
 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)
 • دانشگاه مانیتوبا (Manitoba University)
 • دانشکده پزشکی انتاریو شمالی (Northern Ontario Medical School)
 • دانشگاه وسترن (Western university)
 • دانشگاه مک مستر (McMaster University)
 • دانشگاه تورنتو ( University of Toronto)
 • دانشگاه کوئین (Queen’s University)
 • دانشگاه اتاوا (Ottawa university)
 • دانشگاه مک گیل (McGill University)
 • دانشگاه مموریال (Memorial University)
 • دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University)
 • دانشگاه شربروک ( Sherbrook University)
 • دانشگاه مونترال (University of Montreal)
تحصیل داروسازی در کانادا

تحصیل داروسازی در کانادا

تحصیل داروسازی در کانادا

آموزش عالی کانادا ر رشته داروسازی، دانشجویان  را برای مشاغل حوزه بهداشت، درمان و صنعت داروسازی آماده می کند. دانشجویانی که در رشته داروسازی در کانادا تحصیل می کنند، می توانند در داروخانه ها، بیمارستان ها و همچنین آزمایشگاه های تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

در مرحله اول، متقاضیان در مقطع کارشناسی رشته داروسازی تحصیل می کنند و مهارت های کافی برای فعالیت در داروخانه را کسب می کنند. سپس می توانند در یکی از برنامه های تحصیلات تکمیلی رشته داروسازی در کانادا تحصیل خود را ادامه دهند. در دوره کارشناسی ارشد داروسازی در کانادا، دانشجویان مهارت های لازم برای تشخیص، ترکیب، و خواص مواد و اثر آنها بر بدن انسان را فرا می گیرند.

الزامات تحصیل داروسازی در کانادا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، با این وجود معیارهای عمومی برای واجد شرایط بودن تحصیل در این رشته وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه مدرک تحصیلات دوره متوسطه
 • مدرک زبان
 • اظهارنامه شخصی در خصوص اهداف تحصیلی و شغلی و همچنین ویژگی های شخصی و تجربیات
 • رزومه
 • نامه پشتیبانی
 • ریز نمرات تحصیلی

رشته های تحصیلی در کانادا

در دهه های اخیر، کانادا به دلیل داشتن استاندارد ها و کیفیت بالای زندگی یکی از بهترین کشورهای جهان شناخته می شود. علاوه بر این، کانادا همواره به عنوان یک مقصد تحصیلی با کیفیت عالی آموزش مشهور است. نکته مهم در خصوص تحصیل در کانادا این است که هزینه تحصیل و زندگی در کانادا برای دانشجویان نسبتا مقرون به صرفه است. تعداد بالای رشته های تحصیلی در دانشگاه های کانادا باعث جذب دانشجویان زیادی از سراسر جهان شده است. در ادامه معتبرترین رشته های تحصیلی در کانادا ارائه شده است:

 • علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر شامل بخش های نرم افزار و سخت افزار، مهندسی، ریاضیات، و الگوریتم و برنامه نویسی می شود. برنامه های زیر از پرتقاضاترین رشته های علوم کامپیوتر در کانادا محسوب می شوند:

 • طراح وب و توسعه دهنده
 • مهندس نرم افزار و توسعه دهنده
 • مدیر پروژه
 • مشاور
 • آنالیزور کسب و کار
 • متخصص امنیت سایبری و Dev-Op
 • مهندسی

مهندسی شاخه ای از علم است که ساختمان سازی، طراحی سازه، ماشین ها، موتورها و بسیاری از شاخه های دیگر تحصیلی را در بر می گیرد. برخی از پر تقاضاترین رشته های مهندسی در کانادا شامل رشته های زیر می شود:

 • مهندس الکترونیک
 • مهندس پروژه
 • مهندس طراحی
 • مهندس مکانیک
 • مهندس نرم افزار
 • حقوق

رشته حقوق یکی از پر تقاضاترین رشته های تحصیلی در کانادا محسوب می شود که طول دوره آموزشی آن بین 2 تا 4 است. برنامه های زیر محبوب ترین دوره های رشته حقوق در کانادا هستند:

 • وکیل
 • مشاوره حقوقی
 • آنالیزور تحقیقات
 • دستیار حقوقی
 • منشی حقوقی
 • تخصص پزشکی

متخصصان حوزه درمان بر اساس آموزش و تجربه خود، مراقبت های درمانی و بهداشتی از بیماران را فراهم می کنند. رشته های پزشکی زیر از پرتقاضاترین برنامه ها در کانادا هستند:

 • داروسازی
 • پرستار
 • فیزیوتراپیست
 • پزشک کار درمانی
 • ریاضیات

علم ریاضیات با اعداد و تجزیه و تحلیل داده ها سر و کار دارد. ریاضیات به عنوان یک مفهوم نظری در علوم مختلف همچون مهندسی بکار گرفته می شود. شاخه های ریاضی زیر از پر طرفدارترین رشته ها در کانادا هستند:

 • آنالیزور کسب و کار
 • پژوهشگر بازاریابی
 • مشاور مالی
 • تحلیلگر آماری
 • منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی به مدیریت افراد  در یک سازمان یا شرکت به منظور ارائه بازده بیشتر مرتبط می شود. رشته های منابع انسانی با این رویکرد طراحی شده اند. برخی از رشته های منابع انسانی مورد تقاضا در کانادا شامل موارد زیر می شوند:

 • مدیر استخدام
 • مدیر منابع انسانی
 • مشاور منابع انسانی
 • متخصص کاریابی
 • مدیا و ژورنالیست

مدیا و ژورنالیست با ارائه گزارش هایی در خصوص اتفاقات و رویدادها از طریق کانال های ارتباطی با مردم سر و کار دارند. زمینه های تخصصی زیر در کانادا مورد تقاضا هستند:

 • تبلیغات
 • روابط عمومی
 • رسانه های دیجیتال
 • طراحی خلاق و گرافیکی
 • ژورنالیست
 • بیزینس و امور مالی

امور مالی و بیزینس یکی از بخش های پر تقاضا در کانادا محسوب می شوند که اصول و مبنای هر کسب و کاری هستند. برخی از مشاغل مورد درخواست در این بخش شامل موارد زیر می شود:

 • بانکداری
 • بروکینگ( معامله گری)
 • مدیریت سرمایه گذاری
 • بیمه
 • حسابداری
نحوه اپلای دانشگاه های کانادا

نحوه اپلای دانشگاه های کانادا

چگونگی اپلای دانشگاه های کانادا

اگر رویای تحصیل در کانادا را دارید، در گام اول می بایست با نحوه اپلای برای دانشگاه های این کشور آشنا شوید. بهترین زمان اپلای برای اکثر دانشگاه های کانادا 15 ژانویه است. در ادامه مراحل و نحوه اپلای دانشگاه ها و کالج های کانادا ارائه شده است:

مرحله اول: در مورد دانشگاه های کانادا و رشته تحصیلی مورد نظرتان تحقیق کنید. با دقت تمام شرایط و الزامات دوره انتخابی در دانشگاه های مختلف کانادا را بررسی کنید و متناسب با شرایط خودتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مرحله دوم: الزامات پذیرش دانشجویان بین الملل در دانشگاه مورد نظر چک کنید. دانشجویان می بایست موارد زیر را بررسی کنند:

 • زمان پذیرش
 • الزامات زبان
 • نمرات مورد نیاز برای برنامه یا دوره انتخابی
 • نامه درخواست برای دانشگاه

مرحله سوم: مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. برای تحصیل در اکثر دانشگاه های کانادا، دانشجویان بین الملل ملزم به ارائه مدارک زیر هستند:

 • کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • تکمیل فرم درخواست برای دوره انتخابی
 • رزومه
 • نامه درخواست ( متقاضیان باید توضیح دهند که چرا خواستار تحصیل در دانشگاه انتخابی هستند و هدف آنها از حضور در برنامه آموزشی چیست)
 • مدارک زبان ( انگلیسی یا فرانسوی)
 • اثبات داشتن تمکن مالی برای پوشش هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا
 • ارائه دو نامه مرجع دانشگاهی همراه با نامه های وضعیت اشتغال برای ثبت نام در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا
 • ارائه ارزیابی مدرک تحصیلی ( ECA)

توجه داشته باشید که تمام مدارک می بایست به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده و اصل مدارک به پرونده ضمیمه شده باشند.

مرحله چهارم: پس از اینکه درخواست شما توسط دانشگاه بررسی شد، در صورت پذیرفته شدن دعوتنامه ای دریافت خواهید کرد

مرحله پنجم: در این مرحله با مراجعه به سفارت یا کنسولگری کانادا می بایست برای ویزای تحصیلی درخواست دهید. الزامات ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • داشتن سرمایه کافی برای حمایت از وضعیت تحصیل در کانادا
 • ارائه گواهی پزشکی از یک پزشک تایید شده توسط کانادا
 • اثبات اهداف تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • نامه عدم سوء پیشینه پلیس برای اثبات نداشتن سابقه کیفری
 • ارائه مدارکی در خصوص خروج از کانادا بعد از پایان تحصیلات

 

خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی

متقاضیان برای آگاهی در مورد شرایط درس خواندن در کانادا و هزینه‌ها و مدارک لازم باید با مشاوران موسسه های مهاجرتی مشاوره کنند. مشاوران موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با اطلاع از همه موارد مربوط به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیلی، مشاوره های مهاجرتی رایگان به متقاضیان ارائه می‌دهند. از جمله خدمات متخصصان مهاجرت این موسسه برتر می‌توان به کمک در تهیه و تنظیم انگیزه‌نامه تحصیلی، ارسال مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی اشاره کرد.

این مقاله به ارائه اطلاعات لازم در مورد تحصیل در کانادا پرداخت و شرایط درس خواندن در کانادا برای متقاضیان ایرانی را به تفصیل شرح داد. اگر در مورد شرایط و خرج تحصیل در کانادا نیازمند اطلاعات بیشتر می باشید، با متخصصان مهاجرت موسسه مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی تماس حاصل کنید. متخصصان مهاجرت این موسسه برتر در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز و رشت در همه روزهای کاری هفته در خدمت متقاضیان عزیز می‌باشند.

سوالات متداول در مورد تحصیل در کانادا

 

شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان چیست؟

اخذ پذیرش مشروط و شرکت در دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی و اخذ مدرک و مهارت زبانی، شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در این کشور  هستند.

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

بله، با داشتن شرایط تحصیلی خاص و تهیه مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی کانادا  می‌توانید به تحصیل رایگان در کانادا  مشغول شوید.

روش‌های افزایش درصد قبولی ویزای تحصیلی کانادا کدام‌اند؟

داشتن مدرک زبان آیلتس و تمکن مالی کافی، روش‌های افزایش شانس اخذ ویزای تحصیلی برای متقاضیان هستند.

آیا امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا وجود دارد؟

بله، با یافتن کار در مهلت 9 ماهه تا 3 ساله جستجوی کار در این کشور، می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های کانادا، وارد بازار کار شوید.

آیا امکان اخذ تابعیت کانادا با تحصیل وجود دارد؟

خیر، صرفا درس خواندن موجب اخذ اقامت کانادا نمی‌شود، بلکه کار پس از فارغ‌التحصیلی مقدمات اخذ تابعیت را فراهم می‌کند.

مهم‌ترین مزیت تحصیل در مدارس کانادا چیست؟

مهم‌ترین مزیت تحصیل در مدارس کانادا، اخذ ویزای همراه برای یکی از والدین می‌باشد.

هزینه درس خواندن در مدارس بین‌المللی کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در مدارس این کشور، سالانه در حدود 30 هزار دلار تا 50 هزار دلار کانادا خواهد بود.

مهم‌ترین شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا کدام‌اند؟

داشتن معدل بالای 13 در مقطع دیپلم 12 ساله و گپ تحصیلی کمتر از 4 سال، از شرایط بسیار مهم جهت تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا هستند.

رشته‌های پرمتقاضی مقطع کارشناسی کانادا کدام‌اند؟

رشته‌های مهندسی، کارشناسی ریاضیات، کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی روان‌شناسی، برخی از محبوب‌ترین رشته‌ها جهت تحصیل در این کشور می‌باشند.

مدارک و شرایط لازم تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد کدام‌اند؟

داشتن توصیه‌نامه، رزومه تحصیلی قوی، انگیزه‌نامه تحصیلی و مدرک کارشناسی، از مدارک الزامی جهت تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند.

پرتقاضاترین رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد کانادا کدام‌اند؟

رشته‌های مدیریت اجرایی MBA، روان‌شناسی، علوم زیست محیطی و علوم کامپیوتر، برخی از پرمتقاضی‌ترین رشته‌های تحصیلی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در کانادا هستند.