مهاجرت تحصیلی به بلژیک

چرا مهاجرت تحصیلی به بلژیک ؟ آنچه که در رابطه با بلژیک بایستی بدانید؟ هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک ویزا و شرایط مهاجرت و برخی مسائل مرتبط در این مقاله بررسی می کنیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اگر شما به دنبال تحصیل و کسب تجارب بین المللی در خارج از کشور می باشید پیشنهاد می شود که در رابطه با کشور بلژیک کمی تفکر نمایید. کشور بلژیک؛ کشوری کوچک اما با تاریخ فرهنگی بسیار بزرگ می باشد این کشور یعنی بلژیک به عنوان خانه بیش از 10 میلیون نفر در نظر گرفته می شود. در حال حاضر این کشور در اتحادیه اروپا سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قرار دارد. این کشور رسما به عنوان پادشاهی بلژیک شناخته می شود ، کشوری کم ارتفاع که در غرب اروپا واقع شده است، بیاد داشته باشید که این کشور مرزهای زمینی با آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و هلند نیز خواهد داشت.

شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به بلژیک

بلژیک را می توان به دو بخش جداگانه تقسیم کرد. شمال بلژیک، یعنی منطقه ای از فلاندر که در آن افراد به زبان هلندی صحبت می نمایند و جنوب که به منطقه فرانسوی زبان از والونیا اختصاص داده شده است. پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل سرمایه های عظیمی را به خود اختصاص داده است؛ شهری که در آن افراد به هر دو زبان به صورت روان صحبت می نمایند. بلژیک یک کشور پر جمعیت است که به طور خاصی از دانشجویان بین المللی نیز استقبال می کند.

اجازه کار دانشجویی در بلژیک

اجازه کار دانشجویی در بلژیک

چرا مهاجرت تحصیلی به بلژیک

بروکسل یکی از شهرهای چند فرهنگی در اروپا می باشد که تجارب بین المللی برای تحصیل را در اختیار افراد قرار می دهد. این موقعیت برای کسانی که قصد کاوش و تحقیق  در اوقات فراغت را دارند بسیار مناسب می باشد. این کشور به دلیل در اختیار داشتن مرزهای زمینی با آلمان، لوکزامبورگ، فرانسه و هلند وهمچنین در اختیار داشتن توافقنامه مرزی از شهرت خاصی برخوردار است. این کشور به عنوان قطار یورواستار به طور مستقیم از بروکسل به سمت انگلستان بدون توقف برای رسیدن  به مرز فرانسه عمل خواهد کرد. این امر به این معنی است قادر به رسیدن به شهر لندن در عرض دو ساعت خواهید بود.

تحصیل در بلژیک علاوه بر در اختیار دادن فرهنگی غنی امکان تحصیل در موسسات آموزش عالی در سراسر کشور را ممکن می سازد. بیاد داشته باشید که به طور کلی دانشگاه های موجود در بلژیک در رتبه 200 برتر جهانی نیز قرار خواهند داشت. در نظر داشته باشید که رتبه بدست آمده با توجه به وسعت این کشور بسیار عالی می باشد. کشور بلژیک با وسعت بسیار کوچک دانشجویان بین المللی متعددی را در خود جای داده است که تحصیل در بلژیک به زبان انگلیسی تحصیل می نمایند. اگر شما قصد تحصیل به زبان فرانسوی و یا هلندی در این کشور را دارید؛ دوره های خاص دیگری برای شما نیز در نظر گرفته شده است. البته تحصیل در بلژیک بدون مدرک زبان امکانپذیر نیست.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های بلژیک

با قدم اول شروع کنید – برای ثبت درخواست پذیرشتان احتیاج به ارائه چه مدارکی خواهید داشت؟ برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های بلژیک، یک دستورالعمل کلی وجود دارد که دانشجویان می بایست آن را طی کنند. اینکه شما از قدم اول شروع کنید و سایر مراحل را به ترتیب طی کنید تا در نهایت مدارک صحیح و مناسبی را به دانشگاه تحویل دهید از اهمیت زیادی برخوردار است.

مدارک زبان انگلیسی – مقطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد: در صورتی که دروس اختیاری زبان Certificate de l’Enseignement Secondaire و یا Getuigschrift van Hoger Secundair Onderwijs را در دبیرستان گذرانده باشید میتوانید با استفاده از همین مدارک، تسلط خود بر زبان انگلیسی را نشان دهید. اگر قصد دارید مهارت زبان انگلیسی خود را با استفاده از دروس دوره ی دبیرستانتان نشان دهید می بایست مدارک دبیرستان خود را به دانشگاه مد نظرتان ارائه دهید تا مشخص شود که آیا شرایط لازم را دارید یا خیر.

متقاضیان می توانند مهارت خود در زبان انگلیسی را از طریق شرکت در کلاس های به خصوصی در دانشگاه و یا شرکت در آزمون های بین المللی معتبر زبان انگلیسی نیز نشان دهند.

شرایط زبان انگلیسی: ارائه ی مدرک شرکت در هر کلاسی که واجد شرایط ورود به دانشگاه های این کشور باشد و یا هر آموزش به خصوص و مستند دیگر.

برای مقطع کارشناسی: مدرک Certificate de l’Enseignement Secondaire به علاوه ی ریز نمرات و لیست دروس
یا مدرک Getuigschrift van Hoger Secundair Onderwijs به علاوه ی ریز نمرات و لیست دروس.

اگر مدارک شما به زبان هلندی صادر شده اند، می بایست علاوه بر اصل مدرک، می بایست ترجمه ی معتبری از آن را به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی ، المانی یا سوئدی آپلود نمایید. لطفا توجه داشته باشید که هم خود مدرک و هم ریز نمرات و لیست دروستان را باید پیوست نمایید.

برای مقطع کارشناسی ارشد: برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد، حداقل مدرک لازم، مدرک مقطع کارشناسی با گذراندن حداقل 180 واحد است.

دانشجویانی که یک مدرک تخصصی کارشناسی (bachelier proffesionalisant ) داشته باشند، ممکن است هنگام ارائه ی مدارک از آنها خواسته شود که مدارک مربوط به bridging programme خود را برای حداقل 45 واحد ارائه دهند.

مدارک مربوط به ترجمه:لازم است که علاوه بر مدرک اصلی، یک ترجمه معتبر از مدارکتان به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و یا سوئدی را نیز به دانشگاه مد نظر تحویل دهند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی بلژیک جهت مهاجرت تحصیلی

دانشجویان اروپایی و دانشجویانی که تابع کشور های عضو اتحادیه اروپا یا سوییس هستند این حق را دارند که بدون نیاز به ویزا یا هر نوع مجوز دیگری برای تحصیل به کشور بلژیک مهاجرت کنند و در دانشگاه های معتبر این کشور و یا هر موسسه آموزشی دیگری ثبت نام نمایند؛ در صورتی که پول کافی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور داشته باشند و از بیمه ی سلامت کافی و لازم نیز برخوردار باشند.

شهروندان کشور های غیر اروپایی: دانشجویان غیر اروپایی ای که قصد دارند برای مدت بیش از نود روز در کشور بلژیک به تحصیل مشغول شوند، می بایست از نزدیک ترین سفارت بلژیک در کشور محل سکونت خود برای دریافت ویزای نوع D اقدام نمایند. به صورت قانونی، در صورتی که در یکی از موسسات معتبر آموزش عالی کشور بلژیک پذیرش گرفته باشید، به شما ویزای تحصیلی بلژیک تعلق می گیرد.

برای اینکه واجد شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور بلژیک باشید می بایست به این موارد عمل نمایید:

تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور هدف اصلی دانشجو از اقامت در کشور بلژیک باشد.

دانشجو می بایست تمکن مالی کافی را برای تامین مخارج خود در طی مدت زمان تحصیل و اقامت در کشور بلژیک داشته باشد.

دانشجو باید تحت پوشش یک بیمه ی درمانی و سلامت باشد.

دانشجو نباید برای امنیت عمومی کشور بلژیک تهدید به حساب بیاید. ( برای مثال پرونده ی جنایی باز نداشته باشد)

لازم است بدانید که قبل از ثبت درخواست ویزای دانشجویی خود باید برای تحصیل در یک رشته تحصیلی به خصوص در کشور بلژیک ثبت نام کرده باشید. تحصیلات شما می تواند در یک مقطع تحصیلی کامل ( کارشناسی، کارشناسی ارشد و غیره ) باشد و یا در کلاس های آماده سازی ای که شما را برای تحصیل در رشته ی مد نظراتان در آینده اماده می کند ( به عنوان مثال کلاس های زبان ) باشد. طبق قانون، کلاس های شما باید به صورت تمام وقت باشند و هدف اصلی شما از اقامت در کشور بلژیک باشد.

تحصیل در موسسات آموزشی خصوصی نیز ممکن است تحت شرایطی خاص برای شما امکان پذیرش باشد.

مدت زمان صدور ویزا: اگر سفارت نیاز به مصاحبه و قرار ملاقات داشته باشد، می بایست زمان ان را 4 تا 6 هفته زودتر برنامه ریزی کنید چرا که زمان های ملاقات محدود هستند و به سرعت پر می شوند. پس از اینکه موفق شدید در جلسه ی سفارت شرکت کنید، ممکن است از 1 تا 4 هفته صدور ویزای شما زمان ببرد. به همین علت، از زمانی که دانشجو درخواست خود را در Travisa به ثبت می رساند تا زمانی که پاسپورت و ویزای خود را از سفارت تحویل می گیرد بین 8 تا 9 هفته زمان می برد.

ویزای دانشجویی بلژیک

ویزای دانشجویی بلژیک

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در بلژیک

آیا شما دانشجوی کشوری هستید که بخشی از اتحادیه اروپا نیست؟ آیا بخاطر تحصیل حق اقامت(اقامت تحصیلی) در کشور بلژیک را دارید و میخواهید کار کنید؟

اگر مجوز کار نوع “C” را داشته باشید تا پایان سال 2018 شما میتوانید در بلژیک کار کنید.از 1 ژانوایه 2019 شما دیگر نیازی به اجازه برای کار کردن ندارید.

اکنون می توانید با استفاده از اجازه ی اقامت الکترونیکی خود در بلژیک کار کنید.

از 1 ژانویه 2019 به شهروندانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و در حال تحصیل در بلژیک هستند گفته شده که شما ممکن است بصورت محدود کار کنید.

فارغ التحصیلان مستلزم به گرفتن مدرک از دانشگاهی هستند که در آنجا مشغول به تحصیل بوده اند برای پیدا کردن شغل(شغل مربوط به مدرک دانشگاهی ) .

افراد واجد شرایط زودتر برای کار مورد نظرشان پذیرفته می شوند.

لیست های فارغ التحصیلی توسط شرکت هایی که در اندازه های مختلف ارائه شده و امروزه یکی از شایع ترین و پرطرفدارترین فرم های استخدام است.ببینید کدام کارها در بلژیک به روز تر و پرطرفدارتر هستند.

حقوق و مزایا تاثیر به سزایی در پیدا کردن شغل فارغ التحصیلان که توسط کارفرما داده میشود دارد.حقوق به پرداخت منظم و ثابت توسط کارفرما به یک کارمند اشاره دارد در حالیکه مزایا به جبران های غیرمستقیم یا غیر مالی گفته می شود.

هر دو حقوق و مزایا ارائه شده باید در یک موقعیت تحصیلات تکمیلی نسبت به برنامه فارغ التحصیلی دانشجویان یا کار آموزی رقابتی تر باشد.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به بلژیک

در بلژیک دو نوع موسسه ی خصوصی و دولتی وجود دارد و شهریه ی تحصیل شما بستگی به نوع دانشگاهی که انتخاب کرده اید خواهد داشد. درصورتی که شما شهروند کشوری هستید که عضو اتحادیه ی اروپا می باشد و قرار است در موسسه ی دولتی تحصیل کنید، شهریه ی شما در حدود 800 یورو در سال خواهدبود و اگر شهروند سایر کشور ها باشید انتظار می رود شهریه ای که باید پرداخت کنید حدودا بین 1000 تا 4000 یورو در سال باشد.

بیشتر متقاضیان شرکت در دوره ی کارشناسی ارشد یا دکتری لازم است که هزینه ی درخواست پذیرش را پرداخت نمایند. معمولا هزینه ی دانشگاه های خصوصی بیشتر از میزانی که گفته شد می باشد.البته بورسیه های تحصیلی نیز به دانشجویان تعلق خواهد گرفت که این بورسیه ها محدود هستند و رقابت شدیدی برای دریافت آن ها وجود دارد.

هزینه ی زندگی شما بستگی به محلی که برای زندگی انتخاب کرده اید دارد برای مثل آیا می خواهید در خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشید یا در محلی شخصی . به طور میانگین هزینه ی زندگی شما امکان دارد بین 750 تا 1100 یورو در ماه باشد. که این هزینه شامل کرایه ی محل اقامت ، سفر، خورد و خوراک و تهیه ی تجهیزات مورد نیاز دانشگاه می باشد .

بسته به ملیت شما،ممکن است جهت کمک به تامین هزینه های زندگی خود بتوانید شغلی پاره وقتوقت داشته باشید. اگر شما اهل کشور های عضو اتحادیه ی اروپا باشید اغلب می توانید بدون نیاز به داشتن اجازه اضافه بر اجازه ی تحصیل مشغول به کار شوید و در صورتی که اهل سایر کشور ها باشید برای کار کردن در در طول دوران تحصیلتان نیاز به اجازه کار نیز خواهید داشت و با این اجازه ممکن است بتوانید نهایتا 20 ساعت در هفته کار کنید.

از دیگر هزینه هایی که باید مورد توجه قرارگیرد ،هزینه ی بیمه ی درمانی و سلامت می باشد. در صورتی که EHIC داشته باشید می توانیدبه محض آن که به یک ” mutuelle” پیوستید بیمه ی درمانی با هزینه های یکسان با یک شهروند بلژیکی داشته باشید و در صورتی که EHIC نداشته باشید، باید بیمه ی درمانی خریداری کنید یا اآنکه از اعتبار بیمه نامه ی خود در طول مدت اقامتتان در بلژیک اطمینان حاصل کنید.سپس باید به یک ‘ mutuella ‘ بپیوندید تا از مزایای بیمه ی درمانی بهره مند شوید.

درباره کشور  بلژیک

بیاد داشته باشید از جمله شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک این که این کشور از سال 1830 از هلند مستقل شد و پس از آن نقش مهمی را در این کشور ایفا کرد و به عنوان یک بازیگر سینمایی معروف نقش خود را ایفا کرد و به یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا تبدیل شد. این کشور تنها جایگاه خاص خود را در اروپا نشان نداده است چرا که به عنوان خانه ناتو در نظر گرفته می شود. بلژیک کشوری مدرن است که اقتصادی قوی را به خود اختصاص داده است. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق این کشور به عنوان مرکز واردات از جهت آبجو و شکلات های متنوع شناخته می شود.
با توجه به وسعت کوچک این کشور، تفاوت های منطقه ای کمی در آب و هوای این کشور دیده می شود. تابستان های خنک و زمستانهای معتدل که به شدت تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس قرار دارند از دیگر ویژگی های این کشور به حساب می آیند.

جاذبه های مهاجرت تحصیلی به بلژیک

جاذبه های توریستی برتر کشور بلژیک عبارتند از:

  • کاخ بزرگ (بروکسل)
  • ارگ (دینان)
  • اروپای کوچک (بروکسل)
  • بروژ

هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

واحد پول کشور بلژیک یورو می باشد. این در حالیست که تمامی افراد از استاندارد بالای زندگی نیز لذت خواهند برد. کشور بلژیک یکی از گران ترین مکان ها برای زندگی می باشد و همین قضیه این کشور را به یکی از برترین کشورها از جهت دانشجویان غنی مبدل ساخته است. در شهر بروکسل تخفیفات ویژه ای برای دانشجویان در نظر گرفته شده است و در هر جای این کشور فرصت های بسیاری جهت ذخیره کردن پول برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

کشور بلژیک شهریه های خاصی را برای دانشجویان در نظر می گیرد که مبلغ این شهریه سالانه متغیر می باشد. لذا انتظار می رود که دانشجویان سالانه مبلغی معادل با 900 یورو را برای تحصیل در نظر داشته باشند. علاوه بر بودجه در نظر گرفته شده برای شهریه؛ دانشجویان بایستی مبالغی اضافه را برای هزینه های اضافی در نظر داشته باشند که این مبلغ مابین 2000 تا 4000 یورو برای هر سال می باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده در فوق؛ بورسیه های تحصیلی برای افراد در نظر گرفته می شود که دسترسی به آنان به راحتی امکان پذیر نمی باشد. جهت تحصیل و یا اخذ بورسیه های تحصیلی افراد بایستی راه طولانی را طی نمایند. بیاد داشته باشید که اخذ بورسیه تحصیلی تا حد بسیاری به شرایط فرد بستگی دارد و این امر کاملا رقابتی می باشد.

اجازه کار دانشجویی در بلژیک

اگر شما قصد تحصیل در کشور بلژیک را دارید؛ باید بدانید که امکان اخذ کار پاره وقت نیز برای شما وجود دارد؛ هزینه ای که شما را در جهت پرداخت شهریه یاری می کند. قطعا برای تحصیل در این کشور شما به کار پاره وقت نیاز دارید لذا جهت تحقق این امر و کسب تجارب پیشنهاد می شود که به محض ورود به سفارت این کشور مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شرایط مهاجرت به بلژیک می توانید با کارشناسان  موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز، اصفهان و مشهد تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *