بازنشستگی در کانادا + حقوق و مزایای بازنشستگی

بازنشستگی در کانادا

یکی از دغدغه های افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند این است که بازنشستگی در این کشور چگونه است و چه شرایطی دارد. با توجه به این که کانادا کشوری است با استاندارد های بالا برای زندگی که امکانات زیادی را برای افراد مهیا کرده، قطعا تمهیدات مناسبی برای بازنشستگی افراد نیز اندیشیده است. برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) مزیتی است ماهانه که از طرف دولت برای بازنشستگان در نظر گرفته شده است و برای تمام افرادی که اقامت بازنشستگی کانادا را دارند اعمال می شود. لازم به ذکر است برنامه بازنشستگی در کانادا برای مهاجران نیز همانند افراد بومی این کشور در نظر گرفته شده است. برای این که افراد بتوانند در زمان بازنشستگی زندگی آرام و بی دغدغه ای داشته باشند، لازم است یک برنامه ریزی درست برای سال های بعدی زندگی خود داشته باشند. این برنامه ریزی با آگاهی از موارد مختلفی از جمله هزینه های زندگی در هر سال برای هر نفر و پتانسیل درآمد در این کشور قابل انجام است. از این رو در این مقاله به بررسی شرایط بازنشستگی در کانادا، مبلغ مستمری در بازنشستگی، مزایای بازنشستگی و دیگر موارد پیرامون این مسئله خواهیم پرداخت.

در این مطلب میخوانید

ثبت درخواست برای دریافت حقوق بازنشستگی کانادا

برای این که بتوان از حقوق بازنشستگی در کانادا بهره مند شد، لازم است تا افراد برای این کار درخواست دهند. در واقع پرداخت مقرری بازنشستگی به طور خودکار وصل نمی شود و متقاضیان باید قبل از شروع دوره بازنشستگی خود، درخواست دریافت مستمری ماهانه را ارائه دهند. این به این دلیل است که تاریخ شروع دریافت حقوق بازنشستگی به انتخاب خود متقاضیان باشد. افراد دارای شرایط دریافت حقوق بازنشستگی، می توانند به صورت آنلاین درخواست دهند و یا فرم پر شده مربوط به مستمری را به دفتر خدمات کانادا ارسال کنند. متقاضیان بایستی قبل از این که بخواهند بازنشستگی خود را شروع کنند، درخواست خود را ارائه دهند.

 چه عواملی در مقدار دریافتی حقوق بازنشستگی کانادا تاثیر گذارند؟

از قوانین بازنشستگی در کانادا می توان به شرط سنی اشاره کرد که افراد برای بازنشسته شدن باید حداقل 60 سال داشته باشند. متقاضیان با داشتن شرایط لازم برای دریافت مستمری، می توانند تا آخر عمر حقوق بازنشستگی دریافت کنند. به طور کلی میزان دریافتی بازنشستگی افراد در کانادا به میانگین درآمد سالانه و همچنین سنی که مستمری خود را آغاز کرده اند بستگی دارد. تمام افراد در کانادا بدون در نظر گرفتن این که چند سال کار کرده اند، حق دارند مستمری دریافت کنند. حال این مستمری کم باشد یا زیاد، که این مسئله به میزان مشارکت و همچنین میزان درآمدی که داشته است بستگی دارد.

سن معقول برای دریافت CPP 65 سالگی است، با این حال افراد می توانند از 60 تا 70 سالگی برای دریافت حقوق بازنشستگی اقدام کنند. لازم به ذکر است که هر چقدر دیر تر شروع به دریافت مستمری کنید مبلغ بیشتری دریافت خواهید کرد که می توان گفت دلیل تاخیر افراد برای دریافت مستمری همین مسئله می باشد. اگر متقاضیان بخواهند زود تر و در 60 سالگی درخواست بازنشستگی بدهند بدون هیچ محدودیتی می توانند این کار را انجام دهند، اما حقوق کم تری دریافت خواهند کرد.

 

مقرری بازنشستگان در کانادا به صورت خودکار وصل نمی شود و افراد باید برای این کار درخواست ارائه دهند

میزان حقوق بازنشستگی در کانادا

مبلغی که افراد در زمان بازنشستگی به عنوان حقوق دریافت می کنند، به میزان درآمد، مدت زمان خدمت و میزان مشارکتی که در زمان واجد شرایط بودن انجام داده اند، بستگی دارد. همان طور که گفته شد افراد می توانند بین بازه 60 تا 70 سالگی حقوق بازنشستگی دریافت کنند که اگر در 60 سالگی اقدام کنند، مستمری کم تری به آن ها تعلق می گیرد. افراد اگر دریافت مستمری را پس از 70 سالگی شروع کنند، هیچ گونه اضافه حقوق دریافت نخواهند کرد و مزیتی نخواهند داشت. میزان حقوق بازنشستگی در کانادا با بالا رفتن هزینه های زندگی، افزایش می یابد. در ژانویه هر سال میزان حقوق و مزایای سالانه بازنشستگان با توجه به تورم و شاخص قیمت مصرف کننده تعیین می شود.

شرایط بیمه بازنشستگی در کانادا به این صورت است که برای بازنشستگی قبل از 65 سالگی، دریافتی متقاضیان به ازای هر ماه 0.6 درصد کاهش می یابد که برای یک سال 7.2 درصد خواهد بود. در واقع افرادی که در سن 60 سالگی اقدام به دریافت مستمری می نمایند، تا 36 درصد کم تر از 65 سالگی دریافتی خواهند داشت. حال اگر متقاضی بخواهد پس از 65 سالگی مستمری خود را شروع کند، سالانه 4.8 درصد بیشتر حقوق دریافت می کند. یعنی اگر فردی در 70 سالگی حقوق بازنشستگی دریافت کند به میزان 42 درصد بیشتر از 65 سالگی مستمری دریافت خواهد کرد. به طور کلی حداکثر میزان دریافتی بازنشستگان در سن 65 سالگی حدود 1254 دلار بوده و مبلغ میانگین بازنشستگی 703 دلار می باشد که رقم خوبی است. بازنشستگان در کانادا می توانند در کنار مستمری که ماهانه دریافت می کنند، در یک شغل دیگر نیز مشغول شوند و حقوق دریافت کنند.

مدت زمان پردازش درخواست حقوق بازنشستگی کانادا

بعد از ارسال درخواست حقوق بازنشستگی توسط افراد، نهاد های مربوطه، رسیدگی را آغاز می کنند. ارسال درخواست از سه روش آنلاین، حضوری و پستی انجام می شود که مدت زمان پردازش حقوق در هر یک از این روش ها متفاوت می باشد. این مدت زمان برای درخواست های آنلاین مدت 7 تا 14 روز، برای درخواست های ارسال شده به مرکز خدمات کانادا 120 روز و برای درخواست های پستی نیز 120 روز خواهد بود. دقت داشته باشید که فرم های مربوط به درخواست CPP را به درستی پر کنید، چرا که در صورت وجود اشکال و نقص در درخواست مربوطه، ممکن است مدت زمان رسیدگی به پرونده طولانی تر شود.

افزایش حقوق بازنشستگی کشور کانادا

با توجه به میزان شاخص قیمت مصرف کننده و هزینه های زندگی، سالانه مبلغی به حقوق بازنشستگی در کانادا اضافه می شود. این مسئله از سال 2019 اتفاق افتاد و مبلغ مستمری بازنشستگان به تدریج افزایش پیدا کرد که به بازنشستگان کمک می کند مبلغ بیشتری به عنوان حقوق دریافت کنند. با افزایش مستمری افراد در بازنشستگی، مزایای پس از بازنشستگی، مستمری بازماندگان و مستمری از کارافتادگی نیز افزایش خواهد یافت.

سایر مزایای بازنشستگی در کشور کانادا

افراد هنگام بازنشستگی در کانادا علاوه بر حقوق و مستمری ثابتی که ماهانه دریافت می کنند، مشمول دریافت سایر مزایای بازنشستگی نیز خواهند شد. برای دریافت سایر مزایای بازنشستگی لازم است متقاضیان همانند درخواستی که برای دریافت مستمری می دهند، یک درخواست برای دریافت سایر مزایای بازنشستگی ارائه دهند. مزایایی که در بازنشستگی به افراد ارائه می شود به شرح زیر می باشد:

 • مستمری از کارافتادگی
 • مزایای پس از بازنشستگی
 • مستمری بازماندگان
 • مزایای از کارافتادگی پس از بازنشستگی
 • سود فوت
 • سود کودکان

 

 

مبلغ دریافتی افراد به عنوان حقوق بازنشستگی به میزان درآمد، سنی که دریافت مستمری را شروع کرده اند و میزان مشارکت آن ها در برنامه  CPP بستگی دارد

مستمری از کار افتادگی

برای استفاده از مستمری از کارافتادگی افراد باید دارای شرایط خاصی باشند که این شرایط عبارتند از:

 • داشتن سن زیر 65 سال
 • داشتن سهم به اندازه کافی در CPP
 • داشتن یک ناتوانی جسمی و یا ذهنی که مانع از انجام کار های سودآور و منظم می شود.
 • داشتن ناتوانی طولانی مدت و نامحدود و یا حتی احتمال مرگ

لازم به ذکر است افراد امکان دریافت مستمری از کارافتادگی و مستمری بازنشستگی را به صورت همزمان نخواهند داشت. در صورتی که افراد به 65 سالگی برسند، سیستم بیمه کانادا مزایای از کار افتادگی آن ها را به صورت خودکار به حقوق و مستمری بازنشستگی تغییر می دهد. مبلغ پایه کمک های اولیه از کارافتادگی درکانادا حدود 525 دلار کانادا می باشد که بر اساس مبلغی که حین کار به برنامه بازنشستگی پرداخت کرده اند، به مبلغ پایه افزوده خواهد شد.

مزایای پس از بازنشستگی

افرادی که زیر 70 سال سن دارند و در حال دریافت مستمری بازنشستگی هستند، در صورت پرداخت بیمه بازنشستگی در کانادا تا70 سالگی، می توانند از مزایای پس از بازنشستگی برخوردار شوند. در واقع افراد با این کار میزان مبلغ مستمری خود را افزایش خواهند داد. افراد به ازای هر سالی که حق بیمه پرداخت می کنند، مزایای پس از بازنشستگی اضافه تری دریافت خواهند کرد. مزایای ذکر شده پس از 70 سالگی به افراد پرداخت شده و تا آخر عمر ادامه خواهد داشت. افراد این امکان را دارند که پرداخت کمک های پس از بازنشستگی را تا 65 سالگی ادامه دهند و پس از آن قطع کنند.

مستمری بازماندگان

بعد از فوت مستمری بگیران بازنشسته، بازماندگان وی می توانند از برخی مزایای بازنشستگی فرد متوفی استفاده کنند. بازماندگان فرد مستمری بگیر باید یکی از شرایط ذکر شده را داشته باشند تا واجد شرایط محسوب شوند:

 • افراد باید شریک عرفی متوفی باشند.
 • فرد باید به طور قانونی با فرد متوفی ازدواج کرده باشد.
 • شریک عرفی مشترک مستمری CPP کسی است که حداقل یک سال با متوفی رابطه زناشویی داشته باشد.

نکته1: بازماندگانی که زیر 65 سال سن دارند و از سایر مزایای مستمری بازنشستگی استفاده نمی کنند، می توانند مقدار 37.5 درصد از حقوق بازنشستگی متوفی را دریافت کنند.

نکته 2: بازماندگانی که بالای 65 سال سن دارند و از سایر مزایای مستمری بازنشستگی در کانادا استفاده نمی کنند، می توانند به میزان 60 درصد از حقوق بازنشستگی متوفی دریافت کنند.

مزایای از کارافتادگی پس از بازنشستگی

افرادی که از کارافتادگی شدید و طولانی مدت دارند و حقوق بازنشستگی دریافت می کنند و همچنین کم تر از 65 سال سن دارند، اگر به اندازه کافی سهم CPP داشته باشند می توانند مزایای از کارافتادگی پس از بازنشستگی دریافت کنند. افراد برای دریافت این مبلغ باید درخواست ارائه کنند و پس از تائید، این مبلغ پس از 65 سالگی به مستمری افراد اضافه خواهد شد.

سود فوت

وقتی فرد بازنشسته فوت می کند، مبلغی به یک باره به بازماندگان افراد واجد شرایط پرداخت می شود. برای دریافت این مبلغ، مستمری بگیران باید دارای شرایطی باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • به مدت 10 سال پرداخت CPP داشته باشد.
 • یک سوم سال های تقویمی در برنامه بازنشستگی CPP سهم پایه پرداخت کرده باشد که این مدت نباید کم تر از 3 سال باشد.

لازم به ذکر است که کمک هزینه فوت در برنامه بازنشستگی CPP 2.500 دلار است که به بازماندگان شخص متوفی پرداخت می شود.

 

برای دریافت مستمری از کارافتادگی متقاضیان باید زیر 65 سال سن داشته باشند

سود کودکان

طبق این طرح به فرزندان مستمری بگیران بازنشسته در کانادا مبلغی پرداخت می شود. فرزندان تحت تکفل افراد باید یک سری شرایط داشته باشند تا بتوانند این مبلغ را دریافت کنند. این شرایط به شرح زیر است:

 • فرزندان مستمری بگیران باید زیر 18 سال سن داشته باشند.
 • فرزندان بازنشستگان زیر 25 سال سن داشته باشند و در مدرسه یا دانشگاهی معتبر تحصیل کنند.

لازم به ذکر است مبلغی که ماهانه تحت عنوان سود کودکان به فرزندان مستمری بگیران پرداخت می شود، نرخی سالانه دارد که در سال 2022 این نرخ 246.53 دلار می باشد.

کار حین بازنشستگی در کانادا

حین بازنشستگی و زمانی که افراد مستمری دریافت می کنند، می توانند بدون این که کاهشی در میزان حقوق مستمری آن ها اتفاق بیفتند مشغول به کار شوند. در این صورت افراد می توانند علاوه بر دریافت مستمری ماهانه بازنشستگی، درآمد دیگری نیز داشته باشند و رفاه بیشتری را در زندگی تجربه کنند. زمانی که افراد در حین بازنشستگی کار می کنند، می توانند درآمد بازنشستگی خود را افزایش دهند. برای این کار افراد باید بین 60 تا 70 سال سن داشته باشند و در برنامه CPP سهم داشته باشند که می توانند با کارفرمای خود هر کدام مبلغی را پرداخت کنند. در صورتی که افراد به صورت خود اشتغالی فعالیت می کنند، باید سهم کارفرما را نیز خودشان پرداخت کنند.

یک روش دیگر برای افزایش حقوق وجود دارد، آن هم این است که افراد زیر 70 سال می توانند در حین دریافت مستمری، همچنان اقدام به پرداخت سهمیه CPP نمایند. بازنشستگان با این کار می توانند درامد و مزایای بازنشستگی بیشتری دریافت کنند. مبلغی که در این مدت پرداخت می شود، بعد از سن 70 سالگی به حقوق بازنشستگی افراد اضافه خواهد شد و تا آخر عمر به آن ها پرداخت می شود. افراد زیر 70 سال می توانند هر زمانی که مایل بودند پرداخت های خود را قطع کنند، اما اگر این کمک ها را تا 70 سالگی ادامه دهند، مبلغ بیشتری به عنوان حقوق بازنشستگی در کانادا دریافت خواهند کرد.

طرح بازنشستگی کبک کانادا (QPP)

برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) برای تمام افراد مقیم کانادا برقرار است و اجرا می شود، به جز استان کبک. در کبک برنامه دیگری برای بازنشستگان اجرا می شود که مشابه با CPP است و به برنامه  QPP معروف است. طرح QPP یک بیمه اجباری می باشد که به افرادی ارائه می شود که در کبک کار می کنند یا کار کرده اند. این بیمه به افراد و خانواده های آن ها تعلق می گیرد که در صورت بازنشستگی، از کارافتادگی و یا مرگ، خود و یا خانواده افراد بتوانند از حمایت های مالی برخوردار شوند. افراد در برنامه QPP می توانند از سن 60 سالگی به بعد درخواست حقوق بازنشستگی خود را ارائه دهند. اما این مبلغ کم تر از مبلغ حقوقی است که در 65 سالگی دریافت می کنند. علاوه بر این ممکن است متقاضیان در سن 65 سالگی واجد شرایط دریافت مکمل بازنشستگی نیز باشند. طرح بازنشستگی کبک یا همان QPP یک سری مزایا دارد که به شرح زیر است.

 • مزایای مرگ و بازماندگان: که شامل مزایای فوت، مستمری یتیم و بازنشستگی همسر زنده می باشد.
 • مزایای معلولیت: مختص افرادی است که دارای معلولیت شدید و یا دائمی هستند و سن آن ها زیر 65 سال می باشد.

در صورتی که یکی از موارد زیر در مورد افراد صادق است، می توانند از ایالت کبک مستمری دریافت کنند:

 • افرادی که فقط در کبک کار کرده اند.
 • افرادی که در کبک کار کرده اند و اکنون در خارج از کانادا زندگی می کنند و آخرین استان محل زندگی آن ها کبک بوده است.
 • افرادی که اکنون در کبک زندگی می کنند و در کبک و حداقل در یک استان دیگر نیز کار کرده اند.

 

افراد می توانند در حین بازنشستگی، مشغول به کار شوند و در کنار حقوق بازنشستگی کسب درآمد کنند

 

 

لازم به ذکر است افرادی که به غیر از کشور کانادا در کشور دیگری نیز مدتی کار و زندگی کرده اند، این امکان را دارند که علاوه بر دریافت حقوق بازنشستگی در کانادا، از آن کشور نیز مستمری دریافت کنند. تحقق این امر مستلزم این است که کشور کانادا با کشور مورد نظر قرارداد بین المللی تامین اجتماعی تنظیم نموده باشد، که خوشبختانه کشور کانادا با تعداد زیادی از کشور های جهان این قرارداد را دارد، بنابراین بازنشستگی مهاجران در کانادا امکان پذیر خواهد بود .

سن افراد چه تاثیری در میزان حقوق بازنشستگی در کانادا دارد؟

همان طور که قبلا به آن اشاره شد افراد از 60 تا 70 سالگی می توانند درخواست بازنشستگی ارائه دهند و دریافت مستمری را شروع کنند. اما هر چقدر زود تر شروع به دریافت حقوق بازنشستگی نمایند دریافتی کم تری خواهند داشت که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • اگر متقاضیان قبل از 65 سالگی شروع به دریافت مستمری نمایند، ماهانه 0.6 درصد و سالانه 7.2 درصد از حقوق بازنشستگی آن ها کاسته خواهد شد.
 • در صورتی که افراد بعد از 65 سالگی شروع به دریافت مستمری نمایند، میزان پرداختی ها 0.7 درصد در ماه و 8.4 درصد در سال افزایش خواهد یافت.
 • حال اگر افراد از 70 سالگی به بعد درخواست دریافت حقوق بازنشستگی داشته باشند، افزایش 42 درصدی شامل حقوق آن ها خواهد شد.

درخواست پرداخت عطف به ماسبق در کانادا چگونه است؟

در صورتی که افراد بعد از 65 سالگی برای عطف به ماسبق درخواست دهند، می توانند تا 11 ماه حقوق بازنشستگی خود را به ماسبق دریافت نمایند. میزان دریافتی شما در هر ماه  به تاریخی که برای دریافت مزایا اقدام کرده اید بستگی دارد. برای کسانی که قبل از 65 سالگی اقدام به دریافت حقوق بازنشستگی نموده اند، امکان پرداخت عطف به ما سبق وجود نخواهد داشت.

دوره های با حقوق کم یا بدون حقوق در کانادا

ممکن است بعضی افراد در دوره هایی از زندگی، برای مدتی حقوق و درآمد کمی داشته و یا اصلا حقوقی نداشته باشند. این دوره ها می توانند به دلایل متعددی از جمله رفتن به مدرسه، ترک کار به خاطر مراقبت از یک عضو خانواده، فرزند پروری و یا بیکار شدن اتفاق بیفتند. دولت کانادا هنگام محاسبه حقوق و مستمری بازنشستگی، 8 سال از سابقه کم ترین درامد افراد را حذف می کند، تا میزان مستمری دریافتی آن ها افزایش یابد. دولت کانادا این قانون را درسال 2019 تصویب کرد و افرادی که بعد از این تاریخ مشغول به کار شده باشند می توانند از این مزیت استفاده کنند. در واقع با این کار بهترین درآمد افراد در طول مدت زمان کاری آن ها، برای محاسبه حقوق بازنشستگی در کانادا لحاظ می شود.

دوره ناتوانی

اگر افراد حقوق پرداخت ناتوانی دریافت کرده باشند، هنگام محاسبه حقوق بازنشستگی این مبلغ لحاظ نمی شود. این مسئله باعث افزایش حقوق بازنشستگی افراد خواهد شد.

دوره پرورش فرزند

در طول دوره ای که افراد از فرزندان زیر 7 سال خود مراقبت می کنند، درامد کمتری خواهند داشت. دولت کانادا با حذف این دوران سبب افزایش مستمری افراد در زمان بازنشستگی خواهد شد.

 

دولت کانادا در محاسبه حقوق بازنشستگی دوره های کم در آمد و یا بدون درآمد افراد را حذف می کند تا حقوق آن ها بالا برود

چه موقع حقوق بازنشستگی را در کانادا دریافت کنیم؟

پاسخ به این سوال که “چه موقع شروع به دریافت حقوق بازنشستگی نماییم؟” به خود افراد و شرایطی که دارند بستگی دارد. عوامل مختلفی در این قضیه تاثیر گذار هستند که از آن ها می توان به سلامت جسمانی و میزان اندوخته مالی افراد اشاره کرد. در این مورد بیشتر توضیح می دهیم. به عنوان مثال اگر افراد وضعیت جسمانی مناسبی داشته باشند و تشخیص دهند که عمری طولانی خواهند داشت، بهتر این است که برای دریافت حقوق بازنشستگی در کانادا، تا 70 سالگی صبر کنند. یا اگر افراد منبع درآمد دیگری به غیر از حقوق بازنشستگی خود دارند گزینه مناسب این است که تا 70 سالگی دست نگه دارند، چرا که با تعویق انداختن دریافت مستمری، مبلغ آن افزایش خواهد یافت. حال اگر افراد می خواهند سریع تر مستمری خود را دریافت کنند و به پول آن احتیاج دارند و پول کافی برای پرداخت هزینه های زندگی را ندارند، می توانند از 60 سالگی اقدام به دریافت مستمری نمایند. در این مورد بهتر است که افراد هر چه سریع تر حقوق بازنشستگی خود را دریافت کرده و صرف هزینه های زندگی و پرداخت بدهی ها (در صورت وجود) نمایند.

به اشتراک گذاری حقوق بازنشستگی در کانادا

افراد در کانادا می توانند حقوق و مستمری بازنشستگی خود را با همسر خود تقسیم کنند که این امر باعث کاهش مالیات بر درآمد در دوران بازنشستگی نیز خواهد شد.

تقسیم حقوق بازنشستگی با همسر

افرادی که متاهل هستند این امکان را دارند که حقوق بازنشستگی خود را با همسرشان به اشتراک بگذارند.

تقسیم حقوق بازنشستگی برای زوج های طلاق گرفته

افراد می توانند در صورت طلاق و جدایی از همسر خود، با کمک تقسیم اعتبار، حقوق بازنشستگی را بین خود و همسرشان به طور مساوی تقسیم کنند.

واریز حقوق بازنشستگی در کانادا

بازنشستگان در کانادا می توانند حقوق و مستمری خود را هر ماه دریافت کنند. این مبلغ ماهانه مستقیما به حساب بانکی افراد واریز می شود و در صورتی که افراد واریز مستقیم را انتخاب نکرده باشند، در 3 روز آخر کاری هر ماه یک چک به مبلغ حقوق بازنشستگی برای آن ها پست می شود.

مالیات حقوق بازنشستگی در کانادا

مستمری افراد در دوران بازنشستگی درآمد محسوب می شود و به آن مالیات تعلق می گیرد. مالیات حقوق بازنشستگی به صورت اتوماتیک کسر نمی شود و افراد باید درخواست دهند که مالیات از حقوق ماهانه آن ها به طور خودکار کسر شود. اگر بازنشستگان درخواست کسر مالیات از مستمری را ندهند، مجبور خواهند شد هر سه ماه یک بار مالیات بر درآمد خود را پرداخت کنند. برای ارائه درخواست کسر مالیات از مستمری افراد می توانند به یکی از سه روش زیر عمل کنند:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست به دفتر خدمات کانادا
 • ورود به حساب کاربری My Service Canada
 • تکمیل فرم درخواست کسر مالیات بر درآمد و ارسال آن

 

در کانادا افراد از 60 تا 70 سالگی می توانند دریافت مستمری بازنشستگی خود را شروع کنند

 

 

اگر افراد با تصمیم مخالف بودند، ممکن است بخواهند تصمیم مجددا بررسی شود. این افراد باید در مدت 90 روز پس از اینکه نامه تصمیم خود را دریافت کردند، باید این بررسی را به صورت کتبی ارسال نمایند. کارکنان سرویس کانادا به درخواست شما رسیدگی می کنند، این افراد در تصمیم گیری اولیه در مورد درخواست شما هیچ دخالتی نداشته اند.

چگونه برای بازنگری تصمیم درخواست بدهیم؟

برای ارائه درخواست جهت بررسی مجدد فرم تصمیم برنامه بازنشستگی سه راه وجود دارد:

 • تکمیل فرم درخواست و ارسال آن
 • ارسال درخواست به صورت آنلاین از طریق اکانت My Service Canada
 • تهیه درخواست کتبی برای بررسی مجدد تصمیم و ارسال آن.

درخواست کتبی برای بررسی تصمیم برنامه بازنشستگی باید شامل مواردی باشد که در ادامه اشاره می گردد:

 • نام متقاضی
 • نشانی متقاضی
 • شماره تلفن متقاضی
 • شماره بیمه تامین اجتماعی یا شماره شناسایی مشتری
 • تاریخ و امضای متقاضی
 • توضیح جامع در مورد علت مخالفت شما با این تصمیم
 • نوشتن هر گونه اطلاعاتی که می تواند بر تصمیم گیری موثر باشد.

برای ارسال درخواست کتبی خود باید یا از طریق پست اقدام نمایید و یا شخصا به دفتر خدمات کانادا مراجعه کنید. برای بررسی مجدد تصمیم با توجه به مورد مورد نظر چندین ماه زمان لازم است. درخواست افراد به همراه توضیحاتی که در دفاع از درخواست خود ارائه کرده اند توسط مسئولین بررسی می شود و نتیجه از طریق پست برای آن ها ارسال خواهد شد. چنان چه افراد با تصمیم جدید نیز مخالفت داشتند، باید برای تجدید نظر به دادگاه تامین اجتماعی کانادا مراجعه نمایند.

خدمات دولت کانادا برای سالمندان

دولت کانادا همواره حمایت مالی از سالمندان را در اولویت قرار می دهد و مزایای به خصوصی برای آن ها در نظر گرفته است. از این رو شاید مهاجرت بازنشستگان به کانادا بسیار جذاب به نظر برسد. این مزایا به صورت زیر می باشند:

 • بیمه درمانی برای سالمندان در کانادا مقرون به صرفه است.
 • سالمندان در کانادا تخفیف های بیشتری دریافت می کنند.
 • کسر مالیات برای سالمندان
 • کالج رایگان
 • محدودیت حساب بازنشستگی بیشتر
 • پرداخت های تامین اجتماعی

در کانادا به جهت تکریم سالمندان و حمایت از ان ها، سینما ها، موزه ها و مکان های تفریحی هزینه پایین تری از سالمندان دریافت می کنند. همچنین رستوران های این کشور وعده بعدی را برای سالمندان با تخفیف محاسبه می نمایند. سالمندان در کانادا از تخفیفات خرید کالا های ضروری و لباس نیز برخوردار می شوند. این تخفیف ها گاها در صورتی ارائه می شوند که سالمندان درخواست نمایند و مدرک سنی نشان دهند.

 

دولت کانادا همواره از سالمندان حمایت کرده و مزایای زیادی برای آن ها در نظر گرفته است

چگونه می توان مستمری بازنشستگی را لغو کرد؟

بازنشستگان در کانادا می توانند تا 12 ماه پس از شروع دریافت مستمری آن را قطع کنند و دیگر حقوق بازنشستگی دریافت نکنند. برای این کار افراد باید درخواست کتبی ارائه دهند. لازم به ذکر است بازنشستگان بعد از لغو مستمری بازنشستگی باید تمام حقوق بازنشستگی ای که تا به حال دریافت کرده اند را به دولت کانادا بازگردانند.

لغو حقوق بازنشستگی پس از فوت

پس از فوت افراد مستمری بگیر، حقوق بازنشستگی آن ها قطع می شود و فقط برخی مزایای ان ها به بازماندگان تعلق می گیرد. اعضای خانواده بازنشستگان باید بعد از فوت آن ها به سازمان های مربوطه در کانادا اطلاع دهند تا از پرداخت های اضافی جلوگیری به عمل آید. مزایایی که بعد از فوت مستمری بگیر به بازماندگان وی اختصاص می یابد سود فوت و مستمری بازماندگان خواهد بود.

سخن پایانی

بازنشستگی در کانادا مزایای بسیاری دارد و دولت این کشور همواره از سالمندان و بازنشستگان حمایت نموده است. برنامه بازنشستگی کانادا (CPP) طرحی است که با دریافت حق بیمه در مدت زمان اشتغال به کار افراد، در زمان بازنشستگی به آن ها مستمری و حقوق بازنشستگی پرداخت می کند و به امرار معاش سالمندان کمک می نماید. در این مقاله موارد مربوط به بازنشستگی در کانادا را مورد بررسی قرار دادیم و سعی کردیم در این باره به اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که در مورد بازنشستگی و حقوق بازنشستگی در کانادا سوالی دارید می توانید به مشاوران ما در مجموعه حقوقی اصطهباناتی مراجعه کنید و از راهنمایی متخصصان ما در این زمینه بهره مند شوید.

سوالات متداول در باره بازنشستگی در کانادا

 1. آیا می توان در 60 سالگی در کانادا بازنشسته شد؟

سن بازنشستگی در کانادا و زمان معقول برای شروع دریافت مستمری 65 سالگی است. با این حال شما می توانید از 60 سالگی تا 70 سالگی اقدام به دریافت مستمری نمایید. در ضمن اگر شما دریافت مستمری را از 60 سالگی شروع کنید دریافتی کم تری خواهید داشت.

 1. برای دریافت مستمری بازنشستگی باید چه کار کرد؟

پرداخت حقوق بازنشستگی به صورت خودکار نخواهد بود و افراد باید درخواست دریافت مستمری ارائه دهند، که این درخواست را می توانند به صورت آنلاین، پستی و یا حضوری و با مراجعه به دفتر دولت کانادا ارائه دهند.

 1. آیا می توان حقوق بازنشستگی را لغو کرد؟

بله. افراد می توانند با ارائه درخواست، مستمری دریافتی خود را لغو کنند. در این صورت افراد باید تمام مبالغی که به عنوان حقوق بازنشستگی دریافت نموده اند را برگردانند.

 1. آیا افراد می توانند در دوران بازنشستگی کار کنند؟

بله. بازنشستگان می توانند در کنار دریافت حقوق بازنشستگی به کار دیگری مشغول شوند و ماهانه درآمدی کسب کنند. این درآمد به هزینه های زندگی افراد کمک می کند.

 1. میران حقوق دریافتی مستمری بگیران به چه عواملی بستگی دارد؟

مبلغ حقوقی که افراد در دوران بازنشستگی دریافنت می کنند به میزان مشارکت در CPP، سنی که دریافت مستمری را شروع کردند و میزان درآمدی که داشته اند بستگی دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *