آزمونpcat

آزمون PCAT یک آزمون برای تعیین صلاحیت متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی می باشد. این آزمون مهارت های تحصیلی عمومی و دانش متقاضی را ارزیابی می کند. اکثر کالج های کانادا بر اساس نمره این آزمون برای پذیرش دانشجویان تصمیم گیری می کنند. هر کالج، استاندارد و نمره قبولی خود را برای پذیرش دانشجویان تعیین و اعلام می کند. کارشناسان مجرب موسسه اصطهباناتی این مقاله را برای متقاضیانی که مایل به شرکت در آزمون PCAT هستند، و نیاز به کسب اطلاعات در رابطه با آزمون PCAT، ساختار آزمون، تاریخ برگزاری و نحوه ثبت نام آزمون را دارند، فراهم کرده است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

درباره آزمون PCAT

آزمون پذیرش دانشکده داروسازی (PCAT) یک آزمایش تخصصی است که به شناسایی متقاضیان واجد شرایط دانشکده های داروسازی، کمک می کند. این توانایی عمومی دانشگاهی و دانش علمی لازم برای شروع آموزش داروسازی را ارزیابی می کند. PCAT مخصوص دانشکده های داروسازی طراحی شده است.

به طور کلی آزمون PCAT:

 • بطور اختصاصی جهت استفاده در کالج های داروسازی جهت اهداف پذیرش ساخته شده است.
 • طراحی و محتوای PCAT با توجه به انواع توانایی ها، مهارت ها ارزیابی می شود.
 • بررسی دوره ای مطالب آزمون با معاونان، اعضای هیات علمی، و مسئولین انجام می شود.

شرایط شرکت در آزمون PCAT:

افراد واجد شرایط برای شرکت در آزمون PCAT شامل:

 • دانشگاه های کانادا جزء محدود کشورهایی هستند که افراد قبل از ورود به دانشگاه باید نامه تایید سوابق تحصیلی را دریافت نمایند؛ کسانی که این نامه را دریافت نکرده اند، اجازه شرکت در آزمون را ندارند.
 • در صورتیکه بیش از 5 بار در آزمون PCAT شرکت کرده اید و نمره قبولی را دریافت نکرده اید، برای شرکت مجدد باید نمره تاییدیه از AACP دریافت نمایند.
 • برای شرکت در این آزمون باید دوره لیسانس خود را به اتمام رسانده باشید یا دانشجوی سال آخر دوره لیسانس باشید.
 • رزومه علمی متقاضی باید برای دانشگاه مورد نظر قابل قبول باشد.
شرایط شرکت در آزمون PCAT

شرایط شرکت در آزمون PCAT

ثبت نام آزمون PCAT

برای ثبت نام و برنامه ریزی برای PCAT، دستورالعمل مرحله به مرحله زیر را دنبال کنید:

1- به وب سایت PCATweb.info مراجعه کنید.پس از مراجعه به وب سایت، روی گزینه “ثبت نام و برنامه” کلیک کنی. دو صفحه ورود و ثبت نام نامزد PCAT و پیرسون VUE باز می شود.

2-حساب کاربری خود را ایجاد کنید.وقتی پیوند اول، ورود و ثبت نام نامزد PCAT را باز می کنید، شما را به صفحه ورود هدایت می کند. با اطلاعات اصلی خود حساب کاربری خود را ایجاد کنید.در مرحله بعد، دانشگاه های مورد نظر خود را برای ارسال گزارش نمره خود انتخاب کنید. شما باید PharmCAS را به عنوان یکی از گیرندگان انتخاب کنید؛ زیرا برخی از مدارس داروسازی فقط نمرات PharmCAS را می پذیرند. شما ممکن است دو مدرسه دیگر را به صورت رایگان نیز انتخاب کنید.

شما همچنین باید:تاریخ آزمون خود را مشخص کنید.در صورت نیاز به اقامتگاه های ویژه (مانند اتاق آزمایش جداگانه یا وقت اضافی) را بیان کنید.اطلاعات خود را تأیید کنید و هزینه امتحان که 210 دلار است، بپردازید.پس از ثبت نام کامل، به شماره CID خود که می توانید در برگه «مشخصات من» پیدا کنید، توجه کنید. در مرحله بعدی به شماره CID شما نیاز خواهد بود.

3- تاریخ آزمون، زمان و مکان خود را تعیین کنید.

به لینک دوم بروید، شما باید با استفاده از شماره CID از وب سایت اول، حساب دیگری را با این سایت ایجاد کنید. پس از ایجاد حساب کاربری، می توانید تاریخ و زمان امتحان خود را انتخاب کنید.اکنون ثبت نام و برنامه ریزی آزمون PCAT خود را تکمیل کرده اید. اگر در مورد PCAT یا برنامه های دانشکده داروسازی سؤال دیگری دارید، می توانید از طریق شماره های ذکر شده درسایت با مشاوران مجرب موسسه اصطهباناتی ارتباط برقرار نمایید.

تاریخ آزمون PCAT

PCAT در قالب تست مبتنی بر رایانه (CBT) و به زبان انگلیسی اجرا می شود. آزمون PCAT در سال چندین بار برگزار می شود و در سال 2019-2020، اجرای استاندارد PCAT در یک یا چند تاریخ در ماه های ژوئیه، سپتامبر، اکتبر، نوامبر، ژانویه و فوریه می باشد. برای اطلاع دقیق از تاریخ برگزاری آزمون می توانید به سایت مربوطه مراجعه نمایید.با ثبت نام برای PCAT آنلاین، شما موافقت می کنید به کلیه خط مشی ها و رویه های شرح داده شده در جدیدترین نسخه آنلاین کتابچه اطلاعات نامزد (CIB)پیروی کرده و در وب سایت PCAT قرار می گیرید.

تاریخ های آزمون PCAT در سال 2020-2021:

1 تا 14 فوریه

 • ثبت نام در برنامه: 1/15/2020
 • ثبت نام نهایی برنامه: 1/22/2020
 • لغو: 1/24/2020

2 تا 3 آوریل

 • ثبت نام: 12/18/2019
 • ثبت نام در برنامه: 3/18/2020
 • ثبت نام نهایی در برنامه: 3/25/2020
 • لغو: 3/27/2020

نتایج نمره PCAT

بلافاصله پس از برگزاری جلسه آزمون متقاضی، گزارش اولیه نمره در آزمون پیرسون VUE چاپ می شود. مرکز گزارش نمره اولیه، نمرات مقیاس پذیر چند گزینه ای و صدک متقاضی را نشان می دهد.در انتظار تأیید پیرسون است که هیچ تخلفی در مرکز آزمون وجود ندارد.نمره بخش نوشتاری در گزارش نمره اولیه نمایش داده نمی شود؛زیرا مقاله شامل امتیاز دهی دستی است و نتیجه آن بلافاصله در دسترس نیست. به همین دلایل، گزارش نمره اولیه معادل گزارش رسمی امتیاز شخصی و مقام رسمی تلقی نمی شود. این گزارش شامل رونوشتی است که فقط پس از تأیید کامل داده های نمره آزمون داوطلب ایجاد شده و به نمره نگارش اختصاص داده می شود.تقریباً 5 هفته پس از آزمونPCAT ، گزارش های رسمی نمره آزمون اعلام می شود.متقاضیان رونوشت های رسمی نمرات آزمون را به کالج های داروسازی تعیین شده ارسال می کنند. هر یک از
نامزد ها حق استفاده از گزارش رسمی امتیازات برای استفاده شخصی و سه نسخه رسمی ارسال شده را دارد. گزارش های رسمی امتیاز برای استفاده نهادی در نظر گرفته نشده است. تقریباً درهمزمان با انتشار گزارش های رسمی امتیاز رسمی در اختیار نامزدها، پیرسون رسمی را ارسال می کند. این سازمان متن را مستقیماً به مدارس و دانشکده های داروسازی رونویسی می کنید و داده های نمره PCAT را به دانشکده داروسازی می فرستد.سرویس برنامه PCAT، که سپس این داده ها را در موسسات مشترک توزیع می کند. گزارش های رسمی امتیازات رسمی و رونوشت های رسمی نشان می دهد که آزمون های چند گزینه ای از نامزدها و نمرات، اعم از 200-600، و مرتبه صدک، اعم از 1-199 است.نمره اعلام شده نشان دهنده میانگین وزنی از چهار امتیاز مقیاس آزمون چند گزینه ای است.گزارش و رونوشت رسمی متقاضی، همچنین نمره نگارش هر داوطلب را نشان می دهد. نمره نوشتن در مقیاس 1.0 تا 6.0 گزارش شده است (با 0.0 امتیاز فقط گزارش شده است، اعتبار نامعتبر است)، و با میانگین نمره(گزارش شده به دو مکان اعشاری) همراه است که میانگین را نشان می دهد.در صورتیکه اعتراض به نمره آزمون خود داشته اید، می توانید تا 60 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون، اقدام نمایید.

ساختار آزمون PCAT

PCAT به هفت بخش تقسیم می شود که مباحث را در شش زمینه موضوع شامل می شود: توانایی کلامی، زیست شناسی، درک مطلب، توانایی کمی، شیمی و نوشتن.جدای از قسمت نوشتن آزمون، پنج موضوع محتوایی از طریق سؤالات چند گزینه ای ارزیابی می شوند. هر بخش شامل 48 سؤال است که به عنوان بخشی از امتحان نمره می گیرد و هشت سؤال که به صورت آزمایشی طراحی شده اند.

مهارت کلامی، خواندن و نوشتن در آزمون PCAT

آزمایش توانایی کلامی شامل قیاس و درک جمله است. با توجه به طرح پیشنهادی پیرسون برای امتحان، سوالات قیاس ممکن است به صورت شباهت و تقابل، ارتباط، طبقه بندی، بخش ها به یک کل و خصوصیات تشکیل شود.بخش درک مطلب خواندن شامل شش قسمت و سؤال است که درک، تحلیل و ارزیابی را شامل می شود. سوالات درک مطلب از ایده های متنی، اصلی و پشتیبان گرفته می شود و نتیجه گیری می شود. سوالات تجزیه و تحلیل نیاز به آزمایش کننده دارد که هدف و لحن نویسنده، تفاوت حقایق و نظرات و راهبردهای بلاغی را مشخص کند. متقاضیان آزمون همچنین باید تعصب، استدلال های پشتیبان ونتیجه گیری نویسنده را تشخیص دهند. مباحث مقاله های نوشتاری به موضوعات بهداشتی، موضوعات علمی و موضوعات اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی می پردازد.

سوالات زیست شناسی و شیمی در آزمون PCAT

مباحث زیست شناسی شامل زیست شناسی عمومی، میکروبیولوژی و آناتومی و فیزیولوژی انسان است. موضوعات خاص در زیست شناسی عمومی عبارتند از: زیست شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک و سلامتی، که شامل تغذیه، بیماری ها و داروها است.میکروبیولوژی متمرکز بر میکروارگانیسم ها، بیماری های عفونی، بوم شناسی میکروبی، میکروبیولوژی پزشکی و ایمنی است. سیستم های بدن بخش آناتومی و فیزیولوژی امتحان را تشکیل می دهند. موضوعات بخش شیمی شامل شیمی عمومی، ارگانیک و بیوشیمی است. شیمی عمومی شامل تئوری اتمی، پیوند شیمیایی، واکنش ها، تئوری جنبشی، محلول ها و رادیو ایزوتوپ ها می باشد. شیمی آلی شامل مباحثی در ساختار، خواص و واکنش ترکیبات آلی است.

مهارت کمی در آزمون PCAT

ارزیابی توانایی کمی شامل سؤالات مربوط به ریاضیات پایه، جبر، احتمالات و آمار، حسابداری است. کسرها، درصدها و اعشارها، به همراه تبدیل واحد و پایه ورود به سیستم مباحثی در ریاضیات پایه هستند.سؤالات مربوط به جبر برعبارات،معادلات، نابرابری ها و عملکردها تمرکز دارند. سؤالات احتمالی و آمار شامل معیارهای تمایل و تنوع مرکزی است. مباحث در پیش حساب شامل توابع، اعداد پیچیده و بردارها هستند، در حالی که حساب شامل سؤالات مربوط به محدودیت ها، استمرار، مشتقات، انتگرال و ادغام است.

مهارت کمی در آزمون PCAT

مهارت کمی در آزمون PCAT

کارشناسان مجرب و خبره موسسه حقوقی مهاجرتی اصطهباناتی با سال ها تجربه در کنار شما خواهد بود تا شما را در ثبت نام و شرکت در آزمون PCAT و دریافت پذیرش دانشگاه های داروسازی کانادا یاری نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید به دفاتر ما در تهران، شیراز، مشهد، اصفهان و تبریز مراجعه نمایید.

سوالات متداول در رابطه با آزمون PCAT:

1- آیا می توانم در آزمون PCAT بیش از پنج بار شرکت کنم؟پس از پنج بار شرکت در آزمونPCAT ، ممکن است محدودیت هایی در ثبت نام بعدی اعمال شود، و ممکن است شما نیاز به ارائه اسناد اضافی برای پشتیبانی از ثبت نام خود دارید.اگر تا قبل از ثبت نام در PCAT مجاز نیستید؛ لازم است مستندات كافي ارائه شود و به شما براي تاييد آزمون اطلاع داده مي شود.

2- در کجا می توانم در آزمون PCAT شرکت کنم؟PCAT توسط مراکز تست پیرسون VUE در سراسر ایالات متحده و در ایالات متحده برگزار می شود. می توانید شهرهای بین المللی را انتخاب کنید.

3- آیا برای PCAT در Pearson VUE می توان ثبت نام کرد؟نه، می توانید برای PCAT در http://tpc-etesting.com/pcat/ ثبت نام کنید. در طی 24 ساعت پس از ثبت نام آنلاین خود، ایمیلی را دریافت می کنید که می گوید چگونه صندلی خود را برای آزمون PCAT در مرکز آزمون پیرسون VUE برنامه ریزی کنید.

4- اگر تصمیم به لغو آزمون PCAT خود بگیرم، چه کاری باید انجام دهم؟برای لغو امتحان خود، مراحل دو مرحله ای را دنبال کنید. ابتدا باید صندلی خود را درPearson VUE(http://www.pearsonvue.com/pcat) و سپس باید ثبت نام خود را در سایت PCAT (http://tpc-etesting.com/pcat/ لغو کنید.

5- در صورت لغو امتحان PCAT، بازپرداخت دریافت می کنم؟اگر ثبت نام خود را تا مهلت انصراف لغو کنید، معادل بازپرداخت دریافت خواهید کرد.نیمی از هزینه ثبت نام اصلی، باقیمانده هزینه ثبت نام شما و سایر موارد که در زمان ثبت نام پرداخت می شود، برای تأمین هزینه های لازم برای آنها نگهداری می شود. ثبت نام و نگه داشتن فضای خود را در مرکز آزمون، پردازش کنید.

6- چه عملکردهای رایانه ای در طول آزمون PCAT در دسترس نیست؟نامزدها به هیچ منبع، کمک و یادداشت دسترسی نخواهند داشت. دسترسی به اینترنت و ماشین حساب های آنلاین در طول مدیریت مبتنی بر رایانه ممنوع خواهد بود. با این حال، شما به یک جدول تناوبی(فقط برای آزمایش های شیمیایی فرآیندهای شیمیایی) و ماشین حساب(برای فرآیندهای بیولوژیکی، فرآیندهای شیمیایی و استدلال کمی) دسترسی خواهید داشت.

7- چگونه مقاله خود را در آزمون PCAT ثبت خواهم کرد؟مقاله خود را آزمون PCAT تایپ خواهید کرد و امکان ذخیره مقاله را به شما می دهد.

8- آیا بعد از آزمون PCAT گزارش نمره مقدماتی غیررسمی دریافت می کنم؟قبل از خروج از پیرسون VUE، گزارش مقدماتی غیررسمی چاپ شده را دریافت خواهید کرد. مرکز آزمون که نمرات و مقیاس های شما را در هر انتخاب چندگانه نشان می دهد. این گزارش معادل با گزارش امتیاز رسمی یا متن رسمی نیست.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *