تخصص پزشکی در رومانی

تحصیل تخصص پزشکی در رومانی یکی از بهترین اهداف برای دانشجویان بین المللی می باشد و هر ساله هزاران دانشجوی پزشکی به این کشور مهاجرت می کنند. دانشگاه های رومانی دارای بهترین کیفیت آموزشی هستند و دانشجویان می توانند در این کشور به زبان های رومانیایی، انگلیسی و یا فرانسوی تحصیل کنند. مدرک دانشگاه های این کشور اعتبار بالایی دارند و هزینه تحصیل در آن ها نیز پایین تر از سایر کشور های اروپایی می باشد. همکاران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی اطلاعاتی در مورد شرایط تحصیل تخصص پزشکی در رومانی جمع آوری کرده اند، که در این مقاله قصد داریم به آن ها اشاره کنیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

نگاهی جامع به تحصیل تخصص پزشکی رومانی

اگر نگاهی به تاریخچه کشور رومانی بیندازید، متوجه می شوید که پزشکی یک سنت دیرینه در این کشور است و جوایز نوبل مختلفی در پزشکی و فیزیولوژی در رومانی کسب شده است. از این رو دانشجویان بسیاری در سراسر جهان، این کشور را به عنوان مقصدی برای تحصیل پزشکی انتخاب می کنند.

رومانی دارای بیش از 13 دانشگاه و مدرسه پزشکی معتبر می باشد که هر کدام از آن ها برنامه های پزشکی را در یک دوره 6 ساله ارائه می دهند. از این میان حدود 10 دانشگاه و مدرسه، امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را فراهم می کنند. این موضوع می تواند خبر خوبی برای دانشجویانی باشد که تحصیل به زبان انگلیسی را ترجیح می دهند. همچنین 13 دانشگاه دوره های پزشکی را به زبان رومانیایی برگزار می نمایند و 4 دانشگاه نیز این امکان را به دانشجویان می دهند که به زبان فرانسوی تحصیل کنند.

شرایط عمومی تحصیل تخصص پزشکی در رومانی

دانشجویان برای ورود به دانشگاه های رومانی و تحصیل پزشکی در این کشور، بایستی از شرایط عمومی آن شناخت پیدا کنند.

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، تحصیل در رومانی نسبت به سایر کشور های اروپایی، هزینه های پایین تری دارد و ارزان تر است. شرایط تحصیل تخصص پزشکی در کشور رومانی، در دانشکده های مختلف تقریبا منعطف می باشد. اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های این کشور در رشته پزشکی، حالت رقابتی دارد و افراد با نمرات و امتیاز بالا تر، راحت تر می توانند وارد دانشگاه شوند.

ورود به رشته پزشکی در رومانی و شرایط آن

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل تخصص پزشکی در رومانی و ورود به دانشگاه های این کشور، شرکت در آزمون ورودی و قبولی در ان می باشد. اما نکته دیگری که وجود دارد این است که اگر متقاضیان تحصیلات پایه خود را در رومانی انجام نداده باشند، باید در یک دوره پیش پزشکی شرکت کنند و بعد در آزمون ورودی امتحان دهند. پس از قبولی در این آزمون، دانشجویان یک دوره 6 ساله در پیش دارند که باید آن را پشت سر بگذارند. برای ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های رومانی، نیازی به شرکت در کنکور نخواهد بود.

ورود به رشته پزشکی در رومانی و شرایط آن

ورود به رشته پزشکی در رومانی و شرایط آن

دانشجویان پزشکی در این کشور، پس از پایان سال دوم تحصیل، باید هر سال به مدت چهار هفته در بیمارستان های مختلف، کارآموزی کنند. به طوری که در نهایت و پس از پایان دوره تحصیلی، ساعات کارآموزی دانشجویان به 800 ساعت برسد. شرکت در دوره های کارآموزی سبب می شود، متقاضیان مهارت های عملی خود را تقویت کرده و آماده ورود به بازار کار شوند.

دانشجویان در پایان دوره پزشکی بایستی یک پایان نامه تهیه کرده و ارائه دهند. علاوه بر پایان نامه، یک آزمون خروجی نیز از دانشجویان پزشکی گرفته می شود تا توانایی آن ها را در مهارت های پزشکی محک بزند. در صورت قبولی دانشجو در این آزمون، مدرک پزشکی به وی اعطا می شود و پس از آن متقاضی می تواند به عنوان یک پزشک فعالیت کند و یا به فکر تخصص باشد. یکی از مهم ترین شرایط تحصیل تخصص پزشکی در رومانی، ارائه مدرک دیپلم 12 ساله می باشد.

دانشگاه های پزشکی در کشور رومانی

متقاضیان برای تحصیل تخصص پزشکی در کشور رومانی، باید نسبت به دانشگاه های این کشور شناخت پیدا کنند. انتخاب دانشگاه مناسب یکی از مهم ترین گام های تحصیل در هر رشته ای می باشد. از این رو افراد باید قبل از اقدام برای هر کاری، دانشگاه های مربوطه را شناسایی کنند. در ادامه به چند مورد از مهم ترین و برترین دانشگاه های پزشکی رومانی اشاره می کنیم:

دانشگاه آبس بویادانشگاه ترنسلوانیادانشکده پزشکی دانشگاه اوراده
دانشگاه الکساندریادانشگاه پلوتکنیکادانشکده پزشکی دانشگاه وسیل گلدیس وسترن آراد
دانشگاه دین بوکورستیدانشگاه تکنیک بروکوستیدانشکده پزشکی دانشگاه لوسیان بلاگا سیبیو
دانشگاه تکنیکادانشگاه تمی سوریادانشکده پزشکی دانشگاه اویدیوس در کنستانتا
دانشگاه تکنیک ابستادانشگاه دوناریادانشکده پزشکی، دانشگاه پزشکی و داروسازی کلوجا ناپوکا
دانشکده پزشکی، دانشگاه پزشکی و داروسازی کلوجا ناپوکادانشکده پزشکی دانشگاه تیتو مایورسکودانشکده پزشکی، دانشگاه پزشکی و داروسازی luliu Hatieganu

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی

دانشجویان خارجی و بین المللی برای تحصیل تخصص پزشکی در این کشور، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. بنابراین باید از مدارک لازم برای اخذ ویزا، اطلاعات کسب نمایند. ارائه مدارک برای اخذ ویزا، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در ادامه به برخی از مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در رومانی اشاره خواهیم کرد.

 

ارائه مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی

ارائه مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • مدارک هویتی و شناسایی
 • بیمه نامه معتبر
 • ارائه تمکن مالی جهت تامین هزینه های زندگی
 • ارائه نامه پذیرش از یکی از دانشگاه پزشکی در رومانی
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • ارائه مدرک تحصیلی و دیپلم 12 ساله
 • مدرک زبان بسته به دانشگاه مورد نظر

مشاورین ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تمامی مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی رومانی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند. همچنین مشاوره های تخصصی لازم در خصوص مهاجرت به این کشور را به شما ارائه می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در مجموعه اصطهباناتی تماس بگیرید.

هزینه تحصیل تخصص پزشکی در رومانی

یکی از مهم ترین موارد برای تحصیل تخصص پزشکی در کشور رومانی، هزینه های تحصیل می باشد. دانشجویان باید قبل از اقدام برای تحصیل در این کشور، از هزینه های موجود کسب اطلاع کنند، تا بتوانند برنامه ریزی مناسبی در این خصوص انجام دهند. هزینه تحصیل تخصص پزشکی در رومانی مبلغی حدود 5000 تا 10000 یورو در سال خواهد بود.

علاوه بر این هزینه، افراد باید برای دوره های پیش پزشکی نیز مبلغی حدود 2500 تا 4000 یورو پرداخت نمایند. هزینه لازم برای تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی همچون داروسازی و دندانپزشکی کم تر از رشته پزشکی خواهد بود. این هزینه مبلغی حدود 3200 تا 5000 یورو می باشد. در ادامه هزینه تحصیل پزشکی در کشور رومانی را به تفکیک مقطع تحصیلی بررسی می کینم:

مقطع تحصیلیمبلغ
کارشناسی5000 تا 9000 یورو
کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی4000 تا 7700 یورو
دوره مقدماتی (یادگیری زبان رومانیایی یا انگلیسی)2000 تا 3700 یورو

بررسی سایر رشته های علوم پزشکی در رومانی

علاوه بر تحصیل تخصص پزشکی در این کشور، تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی نیز بین دانشجویان بین المللی از محبوبیت بالایی برخوردار است. رشته هایی همچون دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری از جمله این رشته ها به شمار می روند، که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی هر کدام از این رشته ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت:

تحصیل دندانپزشکی در رومانی

دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته های علوم پزشکی بین دانشجویان بین المللی به شمار می رود. مدرک ارائه شده توسط دانشگاه های رومانی در این رشته در سراسر اروپا و همچنین ایران مورد تائید می باشد. دانشجویان می توانند به سه زبان رومانیایی، انگلیسی و فرانسوی در این رشته تحصیل کنند. حدود 6 سال زمان لازم است تا دانشجویان تحصیلات خود را در رشته دندانپزشکی به پایان برسانند. شهریه تحصیل در این رشته در کشور رومانی، حدود 3000 تا 5000 یورو خواهد بود.

تحصیل داروسازی در رومانی

رومانی یکی از کشور های پیشرفته در صنعت داروسازی است و اهمیت فراوانی برای این شغل قائل است. رشته داروسازی در این کشور با متد های روز اروپایی تدریس می شود و مدرک آن نیز در تمام دنیا قابل قبول است. هزینه های تحصیل در این رشته حدود 3500 تا 4500 یورو می باشد. مدت زمان تحصیل در رشته داروسازی حدود 5 سال خواهد بود و دانشجویان برای ورود به این رشته باید مدرک دیپلم 12 ساله ارائه دهند.

تحصیل پرستاری در رومانی

به دلیل کمبود نیروی پرستار در کشور های اروپایی، استقبال ویژه ای از این رشته می شود. برای تحصیل پرستاری در رومانی افراد باید 4 سال را در نظر بگیرند. همچنین ارائه مدرک دیپلم 12 ساله برای تحصیل در این رشته در رومانی الزامی می باشد.

کار پس از تحصیل تخصص پزشکی در رومانی

یکی از اهداف اصلی دانشجویان پزشکی در رومانی، این است که پس از تحصیل همان جا بمانند و مشغول به کار شوند. خوشبختانه کشور رومانی در مورد این موضوع تمهیداتی اندیشیده و در قانون مهاجرتی خود قرار داده است. به این صورت که دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیلات خود به مدت 9 ماه ، اقامت در این کشور داشته و به دنبال کار بگردند. پس از یافتن کار، افراد می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و اقدام به دریافت اقامت موقت نمایند. لازم است متقاضیان قبل از هر گونه اقدامی، نرخ بیکاری را در این کشور بررسی کنند. طبق گزارشات به دست امده، نرخ بیکاری در رومانی در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بالا تر می باشد.

کار پس از تحصیل تخصص پزشکی در رومانی

کار پس از تحصیل تخصص پزشکی در رومانی

خدمات موسسه اصطهباناتی در اخذ ویزای تحصیلی

علاقمندان تحصیل تخصص پزشکی در رومانی می توانند جهت کسب اطلاعات اولیه از مشاوره های کارشناسان ما در مجموعه مهاجرتی اصطهباناتی استفاده کنند. توصیه می شود متقاضیان قبل از هر گونه اقدامی برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی، با مشاوران ما در این مجموعه تماس بگیرند. افراد همچنین می توانند در انتهای این مقاله و در بخش دیدگاه ها، نظرات و سوالات خود را مطرح کنند، تا کارشناسان ما پاسخ گو باشند.

سخن پایانی

تحصیل تخصص پزشکی در رومانی می تواند آینده روشنی را برای متقاضیان رقم بزند. افراد با داشتن مدرک از دانشگاه های این کشور می توانند در تمام کشور های اروپایی مشغول به کار شوند و درآمد بالایی داشته باشند. تحصیل پزشکی در این کشور، بسیار مقرون به صرفه است و دانشجویان زیادی، این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند. در صورتی که شما هم قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی رومانی را دارید و نیازمند مشاوره هستید، می توانید با ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید و مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

سوالات متداول درباره تحصیل تخصص پزشکی در کشور رومانی

1- هزینه تحصیل تخصص پزشکی در رومانی چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در این کشور حدود 5000 تا 10000 یورو متغیر می باشد.

2- آیا دانشگاه های پزشکی رومانی مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله. در حال حاضر 4 دانشگاه پزشکی رومانی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند.

3- هزینه زندگی دانشجویی در رومانی چقدر است؟

هزینه های زندگی دانشجویی در رومانی خیلی بالا نیست و یک دانشجوی بین المللی با 300 تا 500 یورو در ماه می تواند زندگی راحتی داشته باشد.

4- آیا پس از تحصیل پزشکی در رمانی امکان کار وجود دارد؟

شانس پذیرش تحصیلی در این کشور، بستگی به رزومه متقاضی دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه برای “تخصص پزشکی در رومانی | شرایط مهاجرت و تحصیل پزشکان در رومانی

 1. رضا اخترتاتار گفت:

  سلام خشته نباشید، بنده متولد ۷۰ هستم لیسانس عمران دارم و دیپلم ریاضی، میخواستم ببینم میتونید برام پذیرش بگیرید از پزشکی یا دندانپزشکی توی رومانی یا هر کشور اروپایی دیگه مثل رومانی

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   این امکان برای شما فراهم است.برای ارائه ی گزینه های مناسب، نیاز به اطلاعاتی همچون نمرات معدل دیپلم و پیش دانشگاهی، مدرک زبان های خارجی و میزان تسلط تان به آن و استطاعت مالی شما، می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *