جدیدترین شرایط تحصیل پزشکی در هلند

همانند تمامی کشورهای اروپایی هلند از سطح آموزشی عالی و با باکیفیتی برخوردار است و می‌توان در دانشگاه‌های پزشکی هلند در رشته پزشکی تحصیل کرد. سالانه هزاران دانشجو بین‌المللی از سراسر جهان برای دریافت ویزای تحصیلی هلند اقدام می‌کنند. تحصیل پزشکی در هلند به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است؛ اما باید در دوره دوم تحصیلات زبان هلندی را نیز یاد بگیرید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

ما در موسسه اصطهباناتی با ارائه مشاوره تخصصی در تلاش هستیم که مراحل اخذ ویزای تحصیلی را بهترین شکل ممکن طی کنید. مراحلی مانند درخواست پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی، ارائه مدارک هویتی و ترجمه مدارک باید در یک پروسه زمان‌بر ارائه شوند. مجموعه ما با ارائه راه‌کارهای مناسب سعی دارد که روند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی را برای شما کوتاه‌تر کند. به همین دلیل می‌توانید با مشاوران ما در این موسسه در تماس باشید.

بررسی اخذ تخصص پزشکی در هلند

کشور هلند در شمال غربی قاره اروپا واقع شده‌است و به کشور گل و آسیب‌بادی شهرت دارد. بسیاری از مهاجران به روش‌های مختلف هرساله به این کشور می‌روند. تحصیل پزشکی در هلند نیز یکی از روش‌ها برای مهاجرت به هلند است و سالانه افراد مختلفی به عنوان دانشجوی بین‌المللی در این کشور تحصیل می‌کنند.

بالا بودن رنک علمی دانشگاه‌های پزشکی این کشور موجب شده‌است که افراد زیادی علاقه به تحصیل در این مراکز داشته‌باشند. به منظور اخذ تخصص پزشکی در هلند باید در ابتدا درخواست خود را برای یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور ارسال کنید. در صورتی که شما شرایط لازم را داشته‌باشید، با درخواست شما موافقت می‌شود و باید سایر مراحل را طی کنید. شما باید در ابتدا یک گرایش را انتخاب کنید و متناسب با آن درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید. یک تیم قوی این درخواست را بررسی می‌کنند و نتیجه به شما اعلام می‌شود. دوره تخصصی پزشکی در هلند 6 سال است و 4 سال اول آن برای اخذ تخصص داخلی صرف می‌شود.

بالا بودن رنک علمی دانشگاه‌های پزشکی کشور هلند

بالا بودن رنک علمی دانشگاه‌های پزشکی کشور هلند

قبل از هرچیز باید بدانید که برای تحصیل در هلند در رشته‌های پزشکی باید مدرک دیپلم خود را ارائه دهید. این قانون برای کسانی است که در کشوری به غیر از هلند درس خوانده‌باشند. در صورت ارائه این مدرک امکان شرکت در آزمون ورودی دانشگاه وجود دارد و باید شخص در زمینه دروس تخصصی مانند شیمی، زیست، ریاضی و فیزیک اطلاعات مناسبی داشته‌باشد. امکان اخذ تخصص پزشکی در هلند بر اساس سوابق تحصیلی مشخص می‌شود. تحصیل تخصص پزشکی در هلند باید بر اساس نوع گرایش باشد و در این رابطه می‌توانید با مشاوران ما در موسسه اصطهباناتی در تماس باشید.

دانشگاه های هلند

شرح شرایط تحصیل پزشکی در هلند

همانطور که گفته‌شد برای تحصیل پزشکی هلند باید مدرک دیپلم را ارائه دهید. همچنین برای پذیرش در دانشگاه پزشکی هلند باید در آزمون ورودی آن نمره قابل قبول کسب کنید. یکی از مدارکی که نقش مهمی در پذیرش شما در دانشگاه‌های پزشکی این کشور دارد، داشتن مدرک زبان آیلتس است. درواقع حداقل باید مدرک آیلتس 6 را در هنگام پذیرش ارائه کنید. شرایط تحصیل پزشکی در هلند با توجه به نوع گرایش انتخابی متفاوت است.

یکی از نکات دیگر که باید مورد توجه قرار بگیرد، تسلط به زبان هلندی است. در 3 سال دوم تحصیل پزشکی در این کشور، تمامی دروس به زبان هلندی ارائه می‌شوند! در نتیجه شما باید تسلط کافی به زبان هلندی نیز داشته‌باشید. همچنین در پایان تحصیل و در زمان کارآموزی در بیمارستان، باید به زبان هلندی آشنایی داشته‌باشید تا بتوانید دوره کارآموزی را طی کنید. بهتر است در 3 سال اول تحصیل پزشکی در این کشور، برای آموختن زبان هلندی اقدام کنید.

شرایط تحصیل پزشکی در هلند

شرایط تحصیل پزشکی در هلند

شرایط ورود به رشته پزشکی در هلند چه هستند؟

شرایط خاصی برای ورود به روشته پزشکی در کشور هلند وجود دارد. شما باید قبل از هر چیز شرایط عمومی و اولیه برای ورود به این رشته را در کشور هلند بررسی کنید. گاهی از این نکات موجب می‌شود که دانشگاه با درخواست پذیرش شما موافقت کند. به همین دلیل در ادامه به صورت تیتروار شرایط تحصیل پزشکی در هلند را ذکر خواهیم کرد.

 • تسلط به دو زبان انگلیسی و هلندی
 • داشتن مدرک دیپلم معتبر
 • گذراندن دوره 3 ساله کارشناسی پزشکی غیر بالینی
 • دوره 3 ساله کارشناسی ارشد پزشکی بالینی
 • دوره یک ساله طرح

شما با ارائه مدارک لازم و طی کردن دوره‌ها می‌توانید در رشته‌های پزشکی در هلند تحصیل کنید. می‌توانید از بین رشته‌های متنوع پزشکی، برای اخذ تخصص در قلب و عروق، کودکان و فیزیولوژی اقدام کنید.

بهترین دانشگاه های پزشکی در هلند کدامند؟

به منظور تحصیل پزشکی در هلند باید با دانشگاه‌های این کشور نیز آشنا شویم. برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته‌های پزشکی مناسب هستند و دارای رتبه‌بندی جهانی‌اند. این دانشگاه‌های پزشکی در سطح بین‌المللی مشهور هستند و دانشجویان بسیاری زیادی تمایل به تحصیل در آن‌ها را دارند.

باید به این نکته توجه کنید که برخی از دانشگاه های پزشکی هلند نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند! به همین دلیل اگر قصد دارید برای پیدا کردن شغل به ایران برگردید، باید مطمئن شوید که مدرک پزشکی شما در ایران اعتبار دارد. در ادامه برخی از دانشگاه‌های هلند به همراه رتبه جهانی آن‌ها را ذکر خواهیم‌کرد.

دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)

اگر بخواهیم بهترین دانشگاه‌ را برای تحصیل پزشکی در هلند معرفی کنیم، باید به دانشگاه آمستردام اشاره نماییم. این دانشگاه با رتبه جهانی یکی از بهترین دانشگاه های این کشور می‌باشد. این دانشگاه در لیست دانشگاه‌های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و مدرک اخذ شده از آن در ایران نیز قابل استفاده می‌باشد.

دانشگاه خرونینگن Groningen

یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر در هلند برای تحصیل پزشکی، دانشگاه خرونینگن است. این دانشگاه دارای رتبه جهانی 145 است و یکی از بهترین مراکز آموزش عالی در این کشور می‌باشد. سطح بالای علمی، یکی از ویژگی‌های اخذ تخصص پزشکی در این دانشگاه است. همچنین مدرک دانشگاه خرونینگن مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

دانشگاه لیدن Leiden

دانشگاه Leiden University نیز یکی از دانشگاه‌های پزشکی هلند است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد. جالب است بدانید دانشگاه لیدن در بین 5 دانشگاه برتر اروپا قرار دارد و یکی از شرایط ورود به این دانشگاه ارائه حداقل مدرک زبان آیلتس 6 یا تافل 80 است.

دانشگاه اوترخت Utrecht

دانشگاه اوترخت (Utrecht University) نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر در کشور هلند است که در رشته‌های پزشکی پذیرش دارد. می‌توانید برای قبولی در آزمون این دانشگاه ابتدا درخواست پذیرش را به آن ارائه دهید. در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، می‌توانید در آزمون ورودی آن شرکت کنید. رتبه این دانشگاه نیز 112 است و یکی از مراکز آموزش عالی معتبر در هلند به حساب می‌آید.

دانشگاه و مرکز تحقیقاتی Wageningen

دانشگاه واخنینگن (Wageningen University & Research Center) نیز برای تحصیل پزشکی در هلند انتخاب مناسبی است و مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز می‌باشد. رتبه جهانی این مرکز تحقیقات 124 است و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی در رشته‌های مختلف پزشکی از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند.

دانشگاه Twente

یکی دیگر از دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل پزشکی در هلند مرکز آموزشی تونته (University of Twente) است. شما می‌توانید برای تحصیل در این دانشگاه درخواست دهید. در صورتی که شرایط لازم را برای ورود به دانشگاه داشته ‌باشید، موفق به اخذ پذیرش خواهید شد و باید در آزمون ورودی آن شرکت کنید. این دانشگاه نیز در لیست مراکز مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد.

مهم ترین مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در هلند

به منظور بررسی مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در هلند باید قبل از اقدام به مهاجرت، یک لیست از مدارک تهیه کنید. هر دانشگاه شرایط خاص خود را برای پذیرش در رشته‌های پزشکی دارد. به همین علت باید با توجه به نوع دانشگاه، مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید بعد از اخذ پذیرش در رشته پزشکی، می‌توانید برای دریافت ویزا اقدامات لازم را انجام دهید.

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه یک عکس مطابق عکس پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی در دوران تحصیل
 • پرکردن فرم MVV
 • ارائه نتیجه آزمایش سل
 • گواهی پذیرش تحصیلی از دانشگاه پزشکی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل
 • بیمه‌نامه
مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در هلند

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی در هلند

تسلط به زبان برای تحصیل پزشکی در هلند چقدر اهمیت دارد؟

همانطور که گفته‌شد برای تحصیل پزشکی در هلند باید به زبان انگلیسی مسلط باشید و برای آن مدرک نیز ارائه دهید.

همچنین در دوره اول تحصیل نیز باید نسبت به یادگیری زبان هلندی اقدام کنید؛ زیرا دوره دوم به زبان هلندی تدریس می‌شود.

به همین دلیل باید به دو زبان انگلیسی و هلندی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مسلط باشید.

شرح هزینه‌های تحصیل تخصص پزشکی در هلند

هزینه تحصیل پزشکی در هلند معمولا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، مقرون‌به صرفه است. این هزینه شامل شهریه دانشگاه، تهیه کتاب و لوازم تحریر و .. می‌باشد. در سال 2022 باید سالانه در حدود 7000 الی 20000 یورو برای مقطع کارشناسی پزشکی هزینه شود. این مبلغ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پزشکی بین 9000 تا 21000 یورو بود. برخی از افراد به دنبال تحصیل پزشکی رایگان در این کشور هستند که با دریافت بورسیه تحصیلی و تحت شرایط خاص امکان‎‌پذیر است.

هزینه زندگی در هلند

کسانی که برای تحصیل پزشکی در هلند، به این کشور سفر می‌کنند باید به هزینه‌های زندگی در این کشور نیز توجه کنند.

هزینه زندگی در هلند با توجه به نرخ برخی از اقلام خوراکی و هزینه اجاره مسکن مشخص می‌شود.

نامهزینه
1 وعده غذای معمولی در رستوران15 یورو
1 بطری آب2 یورو
اجاره مسکن در مرکز شهرماهانه 1000 یورو
اجاره مسکن دور از مرکز شهرماهانه 800 یورو
سینما10 یورو
شیر (1 لیتر)1.02 یورو
برنج 1 کیلویی1.95 یورو
پیاز (1 کیلو گرم)1.22 یورو
نان 500 گرمی1.86 یورو
مرغ8.05 یورو

اخذ بورسیه پزشکی هلند

اگر برای تحصیل پزشکی در هلند اقدام می‌کنید، باید هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را در نظر بگیرید. شما با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانید هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش دهید. بورسیه در رشته پزشکی در هلند شامل شهریه رایگان دانشگاه، کمک ‌هزینه سفر با نام GSLS و بورسیه فنی با نام UICC 2022 می‌شود.

تحصیل پزشکی در هلند و سایر رشته‌های علوم پزشکی به چه صورت است؟

شما می‌توانید برای تحصیل پزشکی در هلند گرایش و رشته‌های مختلف علوم‌پزشکی را انتخاب کنید. برای تحصیل در برخی از این رشته‌ها باید هزینه کمتری پرداخت شود که در ادامه به این رشته‌ها اشاره خواهیم‌کرد.

رشته داروسازی

برای تحصیل در رشته داروسازی باید 6 سال زمان صرف کنید تا بتوانید مدرک داروسازی‌تان را دریافت نمایید. این دوره در دیگر کشورهای اروپایی ممکن است کوتاه‌تر باشد. به همین دلیل باید قبل از انتخاب این رشته به این نکته توجه داشته باشید. دوره کارشناسی داروسازی 3 سال، دوره ارشد 3 سال و دوره تمرین 1 سال طول می‌کشد.

رشته دندانپزشکی

متقاضیانی که برای تحصیل دندانپزشکی در هلند اقدام می‌کنند باید 7 سال برای دریافت مدرک زمان صرف کنند. قبل از هرچیز باید مدرک آیلتس 6 را برای شرکت در آزمون ورودی ارائه دهند. در صورت کسب نمره قابل قبول می‌توانند در این رشته در مدت‌زمان ذکرشده تحصیل کنند.

رشته پرستاری

بازار کار خوب رشته پرستاری در هلند موجب شده است که بسیاری از دانشجویان برای تحصیل پزشکی این رشته را انتخاب کنند. شما برای تحصیل در رشته پرستاری باید تسلط کافی به زبان هلندی داشته باشید تا بتوانید در پس از گذراندن دوره 3 ساله مدرک‌تان را دریافت کنید.

پیدا کردن کار پس از تحصیل در رشته پزشکی هلند

اغلب کسانی که برای تحصیل پزشکی در هلند به این کشور مهاجرت می‌کنند، به دنبال یافتن شغل مناسبی پس از اتمام تحصیلات‌شان هستند. بازار کار رشته‌های پزشکی در هلند بسیار داغ است به طوری که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در رشته‌های پزشکی می‌توانند کار مناسبی را پیدا کنند. همچنین پس از چند سال کار در این کشور می توانند نسبت به اخذ اقامت دائم هلند اقدامات لازم را انجام دهند.

میزان درآمد پزشک در هلند بر اساس تخصص

یکی از موضوعاتی که برای دانشجویان فارغ التحصیلی پزشکی حائز اهمیت است، میزان درآمد آن‌ها بر اساس تخصص‌شان است. در جدول زیر می‌توانید میزان درآمد متخصصان پزشکی در هلند را مشاهده کنید.

نام تخصصمیانگین حقوق به صورت ماهانه
متخصص آلرژی8890 یورو
متخصص بیهوشی15900 یورو
متخصص زنان و زایمان12500 یورو
متخصص قلب19300 یورو
متخصص پوست14300 یورو
متخصص پرتو درمانی14100 یورو
متخصص اطفال11700 یورو
متخصص مغز و اعصاب14900 یورو
متخصص رادیولوژی14900 یورو
متخصص سلامت رفتار5900 یورو
متخصص داخلی15100 یورو
متخصص تغذیه7000 یورو

مشاوره تخصصی برای تحصیل پزشکی در هلند

دریافت مشاوره تخصصی از طریق مشاوران ما، به شما در روند دریافت ویزای تحصیلی هلند در رشته پزشکی کمک می‌کند. ما در موسسه اصطهباناتی نکات بسیار مهمی را برای ورود به رشته پزشکی به شما خواهیم‌گفت. این نکات در موسسات دیگر به شما گفته‌ نخواهندشد و این موضوع به دلیل تجربه بالای ما در زمینه مشاوره مهاجرتی است.

کلام آخر

جمعیت هلند در حدود 17 میلیون نفر است و این کشور مساحتی بالغ بر 41 هزار کیلومتر دارد. پایتخت آن آمستردام است و واحد پول آن نیز یورو و دلار آمریکا می‌باشد. با توجه به شرایط تحصیل پزشکی در هلند، این کشور امکانات خوبی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. به همین دلیل تحصیل پزشکی در هلند یک انتخاب بسیار مناسب است برای کسانی که قصد دارند در این رشته ادامه تحصیل دهند.

سوالات متداول در مورد جدیدترین شرایط تحصیل پزشکی در هلند 2023

1- کدام دانشگاه هلند بهتر است؟

یکی از بهترین دانشگاه‌های هلند برای تحصیل پزشکی، دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam) با رتبه جهانی 64 است.

2- آیا برای تحصیل پزشکی در هلند، زبان هلندی لازم است؟

برای دوره دوم تحصیل پزشکی در هلند باید به این زبان تسلط داشته‌باشید.

3- تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های هلند رایگان است؟

در صورت دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی می‌توان در این کشور به صورت رایگان تحصیل کرد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *