دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز (به زبان مجارستانی:Egyetem  Semmelweis ) یکی از قدیمی ترین دانشکده های پزشکی در مجارستان است که، در سال 1769 تاسیس شد. این دانشکده تبدیل به یک مدرسه ی پزشکی مستقل پس از جنگ جهانی دوم شد و به یک دانشگاه که علم طب را تدریس می کند، گسترش یافت که از جمله: دندانپزشکی، داروسازی، علوم سلامت، و مدیریت بهداشت و درمان، و همچنین علوم ورزشی و تربیت بدنی است. این دانشگاه پس از Ignác زمل وایز (1818-1865) نام گذاری شد، متخصص زنانی که علت تب نفاسی در سال 1840 کشف کرد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز دارای حدود 10،000 دانشجو از 60 کشور از بیش از پنج قاره  است. پنج دانشکده ی آن دوره های مقطع کارشناسی به دکترا به زبان مجارستانی، انگلیسی و آلمانی را ارائه می دهد. دانشجویان خارجی حدود 18 درصد از کل جامعه را تشکیل می دهند.
دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بزرگترین موسسه ی مراقبت های بهداشتی در مجارستان، با بیش از 9000 کارمند که حدود 6٪ از نیازهای مراقبت بهداشتی جمعیت این کشور را پوشش می دهد، می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

با یک چهارم از تعداد یک میلیون کتاب، دانشگاه پزشکی سملوایز دارای یکی از بزرگترین و بهترین مجموعه ی پزشکی زیستی در مجارستان می باشد، و در میان دانشگاه های مجارستانی، زمل وایز بیشترین تعداد نشریات را تولید می کند. دانشگاه عمیقا درگیر مراقبت از بیمار در منطقه ی بزرگ بوداپست می باشد. از 3000 تخت بالینی آن، 75٪ در بخشی از مراقبت های پزشکی منطقه ای می باشد و بخش برخی از بیماران سرپایی ویژه نیز آموزش بیمارستانی به بیماران را که مورد نیاز می باشد را پشتیبانی می کند.

تاریخچه دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان

پرتره ی ماریا ترزا در سالن اجتماعات دانشگاه هنوز سالگرد تاسیس دانشکده پزشکی توسط امپراطور اتریش و ملکه ی مجارستان بیش از 230 سال پیش را، به یاد می آورد، به عنوان یک لینک مستمر در آموزش و آموزش دانشجویان پزشکی.
نام دانشگاه به احترام Ignác سملوایز می باشد، استاد سابق دانشکده ی پزشکی بین 1855 و 1865، که علت و روش پیشگیری از تب نفاسی را کشف کرد. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز اولین دانشگاه مجارستانی بود که شروع به ارائه ی دوره های بین المللی در دانشکده ی پزشکی در آلمان در سال  1983 کرد.

برنامه ی زبان انگلیسی چهار سال بعد، در سال 1987 آغاز شد. در حال حاضر، دانشگاه بیش از 200 دانشجوی جدید بین المللی در هر سال، ثبت نام می کند. با این حال، دانشجویان آلمانی اکثریت دانشجویان بین المللی را تشکیل می دهند، اگر چه تعدادی از اسرائیل، کشورهای اسکاندیناوی، ایرلند و قبرس نشان رشد مداوم در سال های اخیر می باشد.

تحصیل پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

برنامه ی پزشکی عمومی توسط WHO نوشته شده است و بدون هیچ گونه امتحانات برای ارائه ی گواهی در تمام کشورهای اتحادیه ی اروپا به رسمیت شناخته شده است، و برای اتباع کشورهای عضو. ایالت درخواست می دهد. دانشگاه زمل وایز در فهرست راهنمای IMED / FAIMER ذکر شده است و آن نیز توسط هیئت پزشکی کالیفرنیا به رسمیت شناخته شده، با در نظر گرفتن استاندارد طلایی برای به رسمیت شناخته شدن در ایالات متحده.

در سال 2015، در رده ی 101-150 پزشکی در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان قرار گرفت. آموزش پزشکی دانشگاه سملوایز به عنوان  بهترین دانشگاه در مجارستان و یکی از بهترین دانشگاه ها در اروپا، در نظر گرفته می شو، سمل وایز برای تحقیق پیشگامانه و نوآوری خود در میان جامعه ی پزشکی در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است.
این برنامه منجر به درجه ی دکترای پزشکی متشکل از شش سال می باشد: دو سال از مطالعات پزشکی عمومی، سه سال از مطالعات بالینی، و یک سال از برنامه ی کارآموزی دوار. دانشجویان بین المللی در برنامه های زبان انگلیسی بیشتر از اتحادیه ی اروپا، نروژ، ایرلند، اسرائیل، قبرس، ایران، ژاپن، نیجریه، کانادا، کره ی جنوبی، سوئد، ترکیه، آلمان، اسپانیا و ایالات متحده ی آمریکا هستند.
دانشگاه علوم پزشکی سملوایز به دنبال نامزد انگیزه ای برای برنامه با یک پس زمینه ی ثابت در زیست شناسی و شیمی است. علاوه بر این موضوعات، دانشجویان باید یک آزمون ورودی در زبان انگلیسی را بگذرانند. امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان به زبان انگلیسی فراهم است.

هزینه و شهریه دانشگاه پزشکی علوم پزشکی سملوایز

هزینه تحصیل در دانشگاه سملوایز کشور مجارستان برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی در سال 2019 – 2018 به این شکل خواهد بود:
تحصیل در رشته پزشکی: تحصیل در این رشته 6 سال طول خواهد کشید و دانشجویان می بایست بابت شهریه هر ترم 9100 دلار پرداخت کنند. برای سال اول ورود به دانشگاه ( در این مورد جزییاتی در نامه پذیرش دانشجو ذکر می شود. ) باید علاوه بر پرداخت 9100 دلار شهریه 220 دلار نیز بابت ثبت نام پرداخت کنید. مبلغ شهریه باید در 2 مرحله پرداخت شود ( مگر اینکه شرایط ویزای این کشور به صورت دیگری باشد! ) یک قسمت آن قبل از اول سپتامبر و قسمت دوم آن قبل از اول فوریه . دانشجویان سال ششم پزشکی که وارد سال کار آموزی خود می شوند ( به جز چند هفته ای که باید اجبارا در دانشگاه سملویز به کارآموزی بپردازند ) و این دوره را خارج از مجارستان سپری می کنند، میتوانند درخواست تخفیف در شهریه بدهند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی: تمام شرایط این رشته از لحاظ هزینه های تحصیل مشابه رشته پزشکی است با این تفاوت که تحصیل در این رشته 5 سال طول خواهد کشید.
دانشجویان رشته دندان پزشکی باید از سال 3 تا 5 تحصیل خود مبالغ اضافه تری بابت تجهیزات به خصوصی بپردازند. این مبلغ اضافه 1800 دلار آمریکا در هر ترم است.

شهریه ها می توانند هر لحظه تغییر پیدا کنند. توجه داشته باشید که هنگام پرداخت شهریه های دانشگاه نام دانشجو را در رسید پرداخت خود بنویسید. دانشگاه چک و پول نقد دریافت نمیکند و مبالغ ذکر شده باید به حساب دانشگاه واریز شوند. اگر شهریه تا زمان مهلت پرداخت به حساب دانشگاه واریز نشود دانشجو حدف یا تعلیق می شود.

سایر مخارج دانشجو در حین تحصیل

  • اجاره خانه : بین 129 دلار تا 458 دلار ( بسته به اینکه در خوابگاه زندگی کنید، آپارتمان خصوصی داشته باشید یا آپارتمانی را با شخص دیگری شریک شوید )
  • غذا : حدود 147 دلار
  • حمل و نقل عمومی در سطح شهر: 13 دلار

رتبه و رنکینگ دانشگاه پزشکی علوم پزشکی سملوایز

دانشگاه سملویز کشور مجارستان، قدیمی ترین دانشکده پزشکی مجارستان و یکی از برترین دانشگاه های این کشور است. رنکینگ و رتبه این دانشگاه، در سیستم رنکینگ CWUR که یکی از معتبر ترین سیستم های رتبه بندی جهان است، در سال 2019 – 2018 رتبه 658 ام در بین دانشگاه های دنیا است. این دانشگاه دومین دانشگاه برتر کشور مجارستان محسوب می گردد و نمره کلی آن 72.2 است.

رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس مولفه ها و معیار هایی از جمله سطح آموزش، مقالات ، تحقیقات ، نشریات ، کتاب ها ، منابع ، سطح درآمد، روابط بین الملل ، میزان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه و غیره انجام می شود.

رتبه دانشگاه سملویز در بخش های مختلف به این صورت است:
رتبه تحقیقات : 681 ، رتبه نشریات : 669 ، رتبه تاثیر گذاری : 412 ، رتبه منابع 898

اما در سیستم رتبه بندی THE ( تحصیلات دانشگاهی تایمز ) یکی از بالاترین رتبه ها را دانشگاه سملویز دارد و بین رتبه 401 تا 500 قرار دارد. در لیست این سیستم رتبه بندی بیش از 1250 دانشگاه وجود دارد که در بین 7 دانشگاه کشور مجارستان ، سملویز بالاترین جایگاه را کسب کرده است.

این دانشگاه در قسمت روابط بین المللی بالاترین نمره را دارد چرا که با بسیاری از دانشگاه های دیگر همکاری میکند، و تعداد زیادی دانشجوی بین المللی هرساله در این دانشگاه پذیرفته می شوند. باید گفت که این دانشگاه در مقایسه با سال گذشته پیشرفت خوبی داشته است و توانسته است جایگاه بهتری در بین دانشگاه های دنیا کسب کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون تحصیل در مجارستان می توانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *