تحصیل دندانپزشکی در گرجستان

شیوه های متفاوتی برای مهاجرت به گرجستان وجود دارد که مهاجرت از طریق تحصیل یکی از بهترین روش ها می باشد. آموزش عالی در این کشور سابقه طولانی دارد و دانشجویان می توانند رشته های مختلفی را برای تحصیل انتخاب کنند که رشته دندانپزشکی یکی از آنها است. با فراهم کردن بهترین شرایط تحصیل دندانپزشکی گرجستان اقامت در این کشور برای متقاضیان بسیار آسان شده است. مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) آماده هرگونه راهنمایی و کمک به شما عزیزان در کلیه امور تحصیلی و مهاجرتی می باشند.

شرایط تحصیل و اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در گرجستان

تنها یک دانشگاه جهت تحصیل در گرجستان که رشته دندان پزشکی در آن تدریس می شود وجود دارد و دو کالج در این کشور موجودند که رشته های آمادگی دندان پزشکی (Pre-Dental ) در آنها ارائه می شوند. تنها دانشکده دندان پزشکی گرجستان دانشگاه آگوستا (Augusta University) است که در رشته دندان پزشکی تا مقاطع پیشرفته فعالیت می کند. دو کالج اندرو و والدوستا نیز در مقاطع پایین و در رشته های مرتبط به دندان پزشکی به فعالیت می پردازند.

دانشکده دندان پزشکی گرجستان هر ساله 10 درصد از دانشجویان خود را از متقاضیان کشورهای دیگر پذیرش می کند. پذیرش این دانشگاه بسیار رقابتی است و برای انتخاب دانشجویان کمیته ی داوری تشکیل می شود و افرادی که بهترین شرایط را داشته باشند پذیرفته می شوند. روند اخذ پذیرش در این دانشگاه به این صورت است. داشتن نمره ی آزمون ورودی دندان پزشکی (DAT). دانشجویان تنها سه بار فرصت شرکت در این آزمون ورودی را خواهند داشت و برای شرکت در این آزمون برای بار چهارم اجازه لازم است.

هزینه ی شرکت در این آزمون 460 دلار است. در این آزمون علوم طبیعی، درک مطلب، استدلال کمی، توان ادراکی دانشجو مورد سنجنش قرار می گیرد. آزمون تافل: اگر زبان مادری شما انگلیسی نباشد شرکت در آزمون تافل نیز لازم است. شرکت در این آزمون بین 160 تا 250 دلار هزینه دارد. این آزمون به صورت آنلاین برگزار می شود و مهارت های زبان انگلیسی متقاضی را مورد سنجش قرار می دهد. برای پذیرش در دانشگاه آگوستا حداقل نمره ای که در این آزمون باید کسب کنید 100 می باشد. همچنین در بخش اسپیکینگ این آزمون باید حداقل نمره 26 را کسب نمایید.

داشتن نامه ارجاع : دانشجویان برای ورود به دانشگاه می بایست نامه ای از جانب یکی از کارکنان دانشکاه، یک دندان پزشک یا فرد معتبری داشته باشند که شخص را به دانشگاه معرفی و پیشنهاد کند. پس از اینکه مدارک ارسالی و شرایط دانشجو مورد بررسی قرار گرفت، ممکن است از او برای شرکت در یک آزمون مصاحبه دعوت شود. این آزمون توسط کمیته پذیرش دانشجویان صورت میگیرد و هدف از آن بررسی شخصیت متقاضی، انگیزه و توانایی های وی برای تحصیل در رشته دندان پزشکی است. متقاضیان می بایست برای شرکت در مصاحبه کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشند

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی گرجستان

شهریه ی دانشگاه در کشور گرجستان به نسبت دیگر کشور های اروپایی بسیار مقرون به صرفه می باشد. کیفیت تحصیلی بالا ، شهریه ی کم و هزینه های زندگی پایین موجب شده است که گرجستان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در میان کشور های خارجی باشد. شهریه ی تحصیل دندان پزشکی در مقاطع کارشناسی به زبان انگلیسی یا روسی بین 2780 دلار تا 3960 دلار در هر سال می باشد که به طور معمول باید طی دو یا سه قسط به حساب بانکی آن موسسه ی علوم پزشکی واریز شود.

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی گرجستان

هزینه ی تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد بین 2250 تا 4360 دلار در سال می باشد و این دوره تنها به زبان گرجستانی تدریس می شود. استاندارد هزینه زندگی در گرجستان به کشور های اروپایی نزدیک تر است اما هزینه ی اقامت، خورد و خوراک ، رفت و آمد و فعالیت های اوقات فراغت به نسبت دیگر کشور ها ارزان است . برای مثال هزینه ی زندگی در تفلیس به میزان 10 درصد دیگر شهر هاست و هزینه ی متوسط زندگی به طور چشمگیر کمتر از دیگر شهرهاست.

همچنین باید در نظر داشته باشید که هزینه ی زندگی در مرکز شهر بیشتر از هزینه ی زندگی در نقاط خارج از مرکز شهر می باشد. علاوه بر شهریه ی دانشگاه و اجاره ی منزل هزینه های خورد و خوراک حدودا 300 تا 410 GBP در ماه می باشد و حمل و نقل، موبایل و دیگر هزینه های شخصی 3250 تا 4520 GBP در سال به سایر هزینه ها اضافه می کند. لیست هزینه ها:

 • خورد و خوراک: 100 دلار در ماه و 940 دلار در سال
 • برق: 30 دلار در ماه و 240 دلار در ماه
 • خرید کتاب: 200 دلار در سال
 • اقامت: 140تا240 دلار در ماه و 1590 تا 2860 دلار در سال
 • حمل و نقل: 9 دلار در ماه و 100 دلار در سال
 • آب: 30 دلار در ماه و 30 دلار در سال
 • تلویزیون کابلی و اینترنت: 20 دلار در ماه و 110 دلار در سال
 • مجموع هزینه ها: 300-410 دلار در ماه و 3250 تا 4520 دلار در سال

تحصیل دندانپزشکی در گرجستان به زبان انگلیسی

تحصیل درر شته های علوم پزشکی در کشور گرجستان به زبان های انگلیسی، روسی و گرجی ارائه می شود و این کشور دارای بهترین دانشگاه های علوم پزشکی در منطقه ی قفقاز است که گزینه ی خوبی برای تحصیل در این رشته ها در خارج از کشور می باشد. تحصیل در رشته ی دندان پزشکی در گرجستان 5 سال زمان می برد و دانش آموزان پس از آموزش علوم پایه و نظری( مثل آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی و ..) وارد آموزش عملی و بالینی می شوند.

گرجستان جزء بهترین کشور ها برای تحصیل است و کیفیت آموزش و تحصیل در دانشگاه های آن مثل دانشگاه های آمریکا، اروپا، کانادا و انگلیس بالا می باشد. اسناد و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در رشته ی دندان پزشکی در گرجستان:

 • فرم درخواست که باید تمام جزئیات به طور کامل و دقیق در آن ذکر شده باشد: بیوگرافی(تاریخ تولد، اطلاعات شناسایی مثل نام و نام خانوادگی، محل تولد، شماره ی گذر نامه، آدرس)، میزان تحصیلات، رشته ی درخواستی برای تحصیل در این کشور
 • کپی تمام مدارک دوره ی دبیرستان
 • چند قطعه عکس پاسپورتی
 • گذر نامه ی معتبر
 •  گواهی تایید شده از کشور مبدا مبنی بر این که فرد کجاز به تحصیل در کشور گرجستان می باشد.
 • مدرک مهارت در زبان انگلیسی برای دانش آموزانی که غیر انگلیسی زبان هستند( تافل حداقل 69 و یا آیلتس حدقل 6)
  همچنین تمام مدارک باید به زبان انگلیسی یا گرجی ترجمه شده باشند

شرایط کار پس از تحصیل رشته دندانپزشکی در گرجستان

رشته دندان پزشکی و رشته های مربوط به سلامت دهان در بین 20 رشته پر متقاضی در کشور گرجستان به حساب می آید. پیش بینی می شود تا سال 2020 ، تعداد 2240 شغل مربوط به سلامت دهان و دندان ایجاد شود. در حال حاضر یک دندان پزشک در کشور گرجستان بین 133,619 تا 174]985 دلار ماهیانه درآمد دارد. اتحادیه دندان پزشکی گرجستان یا Georgia Board of Dentistry مسئول مشاغل دندان پزشکی این کشور است.

برای کار در زمینه دندان پزشکی در کشور گرجستان پس از اینکه از دانشگاه فارغ التحصیل شدید باید مراحل زیر را پشت سر بگذرانید: در 3 آزمون مختلف دندان پزشکی گرجستان شرکت کنید، برای دریافت پروانه کار در اتحادیه دندان پزشکی گرجستان درخواست دهید، به کار و تحصیلات خود ادامه دهید تا پروانه خود را بتوانید تمدید نمایید. قبل از اینکه پروانه خود را دریافت کنید می بایست مدرک تحصیلی خود را در یکی از رشته های سلامت دهان و دندان دریافت کرده باشید.

هنگام دریافت مجوز باید مدارک مربوط به تحصیلات خود را ارائه دهید. مرحله بعد برای دریافت پروانه دندان پزشکی شرکت در آزمونهاست. آزمون اول آزمون National Board Exam است که برای شرکت در آن باید در کمیسیون مشترک انجمن دندان پزشکی آمریکا یا ADA درخواست خود را به ثبت برسانید. پس از شرکت در این آزمون و کسب نمره ی قبولی، در آزمون های قوانین و مقررات دندان پزشکی (Jurisprudence Exam) و آزمون کلینیکی (Clinical Examination) شرکت نمایید. آزمون مقررات به صورت آنلاین برگزار می شود.

حداقل نمره ای که در این آزمون ها باید کسب کنید نمره 75 است. تنها سه بار در این ازمون ها می توانید شرکت کنید و اگر برای بار چهارم در این آزمون رد شوید به شما مجوز تعلق نمی گیرد. در مرحله آخر پس از اینکه تمامی آزمون ها را با موفقیت پشت سر گذاشتید برای دریافت پروانه کار به اتحادیه دندان پزشکی گرجستان درخواست می دهید. برای این کار با پرداخت 75 دلار و پر کردن فرم درخواست، فایل ها و مدارک دیگری که مورد نیاز است را به فرم خود پیوست می کنید و درخواست خود را به ثبت می رسانید.

برخی از مدارکی که برای درخواست مجوز به انها نیاز خواهید داشت شامل، پرداخت 75 دلار پول، ریز نمرات و مدارک تحصیلی، نمرات آزمون های ورودی، گواهی عدم سوء پیشینه می باشد. اگر می خواهید تحصیل تخصص دندانپزشکی در گرجستان را ادامه دهید، می توانید شرایط آن را از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بپرسید تا شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.