تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین ؛ برای قرن ها چین به عنوان یک تمدن ایستاده و پایدار بوده است، و از بقیه کشورهای جهان در هنر و علوم در سطح بالاتری قرار داشته است، اما در قرن 19 و اوایل20 ، این کشور در نا آرامی های داخلی، قحطی بزرگ، شکست های نظامی و اشغال خارجی درآمده بود. پس از جنگ جهانی دوم، کمونیست ها تحت مائو تسه تونگ یک سیستم سوسیالیستی استبدادی، حاکمیت چین را در دست گرفتند و کنترل شدید بر زندگی روزمره مردم داشتند و فشارهای زیادی بر مردم تحمیل میکردند و هزینه از بین بردن این نظام جان دهها میلیون نفر از مردم این کشور شد. پس از سال 1978، جانشین مائو دنگ شیائوپنگ و دیگر رهبران توسعه اقتصادی بازار محور بر روی اهداف خود متمرکز شدند و در سال 2000 خروجی بازار اقتصادی چهار برابر سابق بود. برای بسیاری از مردم، استانداردهای زندگی به طور چشمگیری بهبود یافت و خانه ها و اموال شخصی گسترش یافت، در عین حال کنترل سیاسی مردم همچنان باقی مانده است. از اوایل سال 1990s، توسعه جهانی چین و مشارکت در سازمان های بین المللی افزایش یافت.

نکته مهم و بسیار جذاب پزشکی و دندان پزشکی چین این است که دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های چین نیاز به گذراندن دوره (مثل پاتفک برای ورود به پزشکی روسیه) و همچنین قبولی در آزمون ورودی ندارند. همین سبب شده پزشکی چین در مقاسیه با کشورهای روسیه ترکیه هند مجارستان و غیره امتیازات و مزایایی داشته باشد.

ما در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین پرداخته ایم. تحصیل در این کشور یکی از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین کشورهای برای تحصیل پزشکی می باشد.
امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی و بدون مدرک زبان در چین  و همچنین اینکه با توجه به شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی که گذراندن دوره کالج و همچنین آزمون ورودی الزامی نیست، سبب شده سالانه افراد زیادی این کشور را جهت تحصیل انتخاب نمایند. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز از موسسات اعزام دانشجو به چین آماده ارائه مشاوره و اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی این کشور می باشد.

نکته که معمولاً دانشجویان بابت تحصیل داروسازی سوال میفرمایند نیز در همین جا پاسخگو هستیم که چنانچه رشته داروسازی به صورت کارشناسی ارشد پیوسته باشد، معمولاً وزارت بهداشت مدرک را تایید و ارزشیابی می کند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

با رشد در اقتصاد و جامعه چین، ایجاد بیمارستان و مدارس تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین در حال توسعه با  سرعت بالایی می باشد. با عمیق تر شدن اصلاح مراقبت های بهداشتی از کشور چین، پزشکی چین، بایستی از هر جنبه ای در خط با استانداردهای بین المللی قرار گیرد. داده ها نشان می دهد که توسعه بازار پزشکی چین در پنج سال بعد با سرعت 15٪ -20٪ ، 24  میلیارد دلار در سال 2010 رسید، در سال،  2020تبدیل به پنجمین و بزرگترین بازار پزشکی جهان پس از ایالات متحده، ژاپن، آلمان، و فرانسه خواهد شد ؛ و میزان آن به به 120 میلیارد، در نتیجه بیش از U.S.A  می شود و تبدیل به اولین و بزرگترین خدمات پزشکی و دندان پزشکی در جهان خواهد شد.

در سال های اخیر، تعداد زیادی از دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین آمده اند. آموزش بین المللی پزشکی به سرعت در چین در حال توسعه می باشد و در مقیاس جهانی همچنان به گسترش است، که تبدیل به یکی از زمینه های فعال در آموزش پزشکی و دندان پزشکی بین المللی شده است. مهاجرت تحصیلی به چین از طریق تحصیل رشته پزشکی از راه های ورود به این کشور در کنار راه های سرمایه گذاری و ویزای کار در چین است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

 ویدئو و فیلم توضیحاتی درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چین

در این پادکست به توضیحاتی درباره شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چین می پردازیم، شاید این پادکست به سوالات شما درباره شرایط تحصیل در این کشور را کاملاً پاسخگو باشد، می توانید این فیلم را مشاهده و سپس به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزات علوم و بهداشت جهت پزشکی و دندانپزشکی  در چین

در لیست جدید دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت، دانشگاه های زیادی از کشور چین وجود دارد، این مسئله سبب شد، اخیراً تقاضاهای زیادی برای برای تحصیل پزشکی چین وجود دارد، نداشتن آزمون و همچنین عدم نیاز به گذراندن کالج از جذابیت های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین شده است، دانشگاه های شاندوگ و شانتو و زیجیانگ از دانشگاه های معتبر و تایید شده چین محسوب می شوند.
لیست دانشگاه های تایید شده پزشکی و دندانپزشکی در چین

دانشگاه های فوق به تایید وزارت بهداشت رسیده اند و البته سطح علمی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی چین معمولاً رتبه بندی و رنکینگ خوبی را دارا هستند.

اطلاعات کلی از هزینه های زندگی و تحصیل MBBS  در دانشگاه پزشکی چین

 • شهریه دانشگاه های پزشکی : حدود 26.000 تا 6.000 یوآن یا RMB
 • هزینه درخواست ثبت نام : 800 یوآن
 • معاینات پزشکی : حدود 600 یوآن
 • اجازه اقامت : حدود 800 یوآن
 • بیمه درمانی : 600 یوآن
 • هزینه خرید کتاب: حدود 3.000 یوآن
 • هزینه زندگی بجز اجاره مکان : حدود 500 یوآن

البته هزینه های فوق به صورت تقریبی است و برای دانشگاه ها و شهرهای مختلف این هزینه ممکن است کمتر با بیشتر باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی چین

شرایط افراد واجد شرایط

 • در حال حاضر به عنوان دانشجویان خارجی ثبت نام کرده باشد.
 • دانش آموزانی که اقامت طولانی تر از دوره طبیعی داشته اند، کسانی که در ترم اول تکمیل نشده اند و کسانی که بورس تحصیلی دولت تایوان را دریافت کرده اند، واجد شرایط هستند و یا رد صلاحیت نشده اند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و متقاضیان دکترا باید نمره متوسط مجموع بیشتر از 70 در عملکرد تحصیلی و بیشتر از 80 در ارزیابی رفتاری داشته باشند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی باید حداقل نه واحد درسی را در هر ترم کامل گذرانده باشند.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری ممکن است نامه محرمانه و توصیه نوشته شده توسط سرپرست خود را ارسال کرده و یک کپی از طرح پروژه خود را ارسال کنند، و نمره مناسبی از طرح تحقیقاتی یا پایان نامه خود کسب کرده باشند.
 • فرم درخواست اصلی و متن رسمی باید به دفتر امور دانشجویی ظرف مدت 30 روز پس از آغاز ترم ارسال شده باشد.

زندگی در پردیس دانشگاه

زندگی در محوطه دانشگاه بسیار راحت و امن است. اکثر دانش آموزان چینی این روش را برای اقامت خود انتخاب می کنند زیرا ماندن در خوابگاه در محوطه دانشگاه به دلیل قیمت مناسب، امکانات کامل و محیط اطراف امن برای زندگی بسیار مناسب است. بسیاری از دانشگاه ها در چین به دانشجویان خوابگاه های بین المللی ارائه میکنند برای دانشجویان خارجی معمولا تک اتاق، دو اتاق و سه اتاق در خوابگاه برای دانشجویان خارجی وجود دارد. دانش آموزان می توانند آنچه برای آنها مناسب است را انتخاب کنند. بسیاری از خوابگاه ها امکانات لازم از جمله دسترسی به اینترنت، تلویزیون، مبلمان پایه، توالت، تلفن و یا حتی آشپزخانه مجهز شده را دارا هستند. دانشگاه های شمالی نیز در فصل زمستان بخاری مناسب دارند. قابل ذکر است همانطور که بیان شد هزینه های این خوابگاه ها کاملا معقول است. با این حال، قیمت تا حد زیادی از  20 RMB / روز به 100 RMB / روز متفاوت است اما به طور کلی قیمت انواع مختلف خوابگاه ها توسط دانشگاه های مختلف تعیین شده است.

معرفی خوابگاه در دانشگاه علوم پزشکی در چین

همه اتاق ها مجهز به کمد لباس، میز، صندلی، تخت ، تلویزیون، تهویه مطبوع، دسترسی به اینترنت، و حمام مجهز می باشند.  منطقه B  برای دانش آموزان به مدت مشخص داده می شود و در خوابگاه دانشگاه شرق علاوه بر این دارای تلویزیون، تهویه، تلفن، یخچال و فریزر می باشد.

محل اقامت

دانشگاه علوم پزشکی چین (CMU) در شنیانگ، استان لیائونینگ، شمال شرقی چین واقع شده است. پردیس CMU: دارای پردیس اقامتی اصلی و پردیس اقامتی جدید می باشد. دو آپارتمان دانشجویی بین المللی که هر دو در دانشگاه جدید در جاده 77 Puhe نیز جزو خوابگاه های دانشجویی آن می باشند، Hushitai Develepment منطقه ای است که خوابگاه ها در آن واقع شده است. در حومه شمال شنیانگ ، پردیس جدید نزدیک به ایستگاه های اتوبوس sevral واقع شده است.

دانشجویان اجازه کار دانشجویی حین تحصیل را در چین دارند و همین مسئله نیز می تواند به هزینه های شخص کمک کند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی چین

9 گام برای درخواست ویزای دانشجویی چین:

 1. مرحله 1: اطمینان حاصل کنید نامه پیشنهاد یا پذیرش معتبر را دریافت کرده اید.
 2. مرحله 2: اطمینان حاصل کنید که یک گذرنامه با حداقل 18 ماه اعتبار و حداقل 4 صفحات خالی دارید.
 3. مرحله 3: فرم درخواست ویزا از وب سایت سفارت چین در کشور خود دانلود نمائید.
 4. گام 4: در هنگام تکمیل فرم تقاضانامه، پر کردن تمامی موارد قابل اجرا با N / A ضروری است.
 5. مرحله 5: اگر شما زیر 18 سال سن دارید اطمینان حاصل کنید که فرم درخواست والدین همراه یا قیم را امضا کرده اید.
 6. مرحله 6: حداقل یک رنگ عکس گذرنامه رنگی همراه با فرم درخواست خود ارسال کنید.
 7. مرحله 7: شما باید یک معاینه پزشکی از بیمارستان به رسمیت شناخته شده توسط سفارت چین به همراه داشته باشید، از جمله آزمایش HIV و همه گزارش های آزمایشگاهی لازم، از جمله نسخه اصلی آزمایش اشعه ایکس یکی از این موارد است. تکمیل فرم معاینه فیزیکی برای خارجی ها (به زبان انگلیسی)، و ارائه این موارد همراه با درخواست ویزای خود ضروری است.
 8. گام 8: اطمینان حاصل کنید که شما یک فرم  JW-201 / JW-20 را تکمیل کرده و به همراه خواهید داشت.
 9. گام 9: اطمینان حاصل کنید که گذرنامه ، عکس جدید گذرنامه، فرم JW-201 / JW-202، برگه پذیرش موجه و فرم درخواست به سفارت چین در کشور خود را تمام و کمال آماده کرده اید.  زیادی زمان از زمان ارائه درخواست شما برای پردازش ویزا و … صرف خواهد شد. حتی ممکن است این زمان طولانی تر از حد انتظار طول ماه های تابستان باشد.

اعزام دانشجو پزشکی به چین

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

 1. بدون کمک مالی بسیار زیاد و یا سرانه هزینه های هنگفت می توانید به تحصیل بپردازید.
 2. دانشگاه ها دولتی همه مورد تایید MCI می باشند به این معنی که هزینه شهریه در مقایسه با کالج های خصوصی دیگر کشور ها بسیار کمتر است.
 3. هزینه زندگی بسیار کم تقریبا شبیه به هند حدود 7000 روپیه در هر ماه می باشد.
 4. ورود به دانشگاه های چین بدون نیاز به آزمون ورودی برای دریافت پذیرش می باشد و پذیرش تنها بر اساس انجام تست PCB و کسب امتیاز 75٪ به بالا می باشد که ایرانی که برای ورود به این سیستم معمولاً مشکلی ندارند. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی با همکاران مشاورین و وکلای چین این کار را به صورت تضمینی برای موکلین و دانشجویان بر عهده می گیرد.
 5. دانشگاه های سراسر چین زیرساخت در سطح جهانی دارند.
 6. خوابگاه های مناسبی جهت دانشجویان تحصیل کننده MBBS در چین وجود دارد (در دانشگاه های مورد تایید MCI)
 7. مدرک صادر شده توسط دانشگاه های چین مورد تایید بسیاری از سازمان نظام پزشکی در سراسر جهان می باشد و شما اجازه کار در هر نقطه از چین و بسیاری از کشورهای دیگر دارید.
 8. وجود دانشجویان بین المللی سبب تجربه فرهنگی و اقتصادی می گردد.
 9. چین دارای آب و هوا بسیار مناسب و خوبی است.
 10. جمعیت زیاد چین فرصت بزرگی برای دانشجویان پزشکی برای رسیدن به شغل پزشکی پس از تحصیل و اخذ اقامت چین پس از اتمام تحصیلات را فراهم میکند چین دارای بیمارستان هایی با 8000 تخت و بسیار بزرگ می باشد.

معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین :

 1. دانشجویان در سال های آخر تحصیل نیاز به یادگیری زبان چینی به تا سطح – HSK4 دارند که برای اطمینان از تعامل با بیماران در بیمارستان است. البته زبان بخشی از برنامه تحصیل است و هزینه اضافی برای آن وجود ندارد.
 2. زبان انگلیسی در این کشور دارای قابلیت و لهجه های متفاوتی است و کیفیت گویش افراد خوب نیست و ساختن جملات برای آنها دشوار است به خصوص دانش جویانی که تا سطح -HSK2 آموخته اند.
 3. در بیمارستان ها، دانشجویان بین المللی مجاز به لمس بیماران در طول کارآموزی نیستند و به عنوان ناظر کار می کنند.

در نهایت مشاورین و وکلای موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی با سابقه درخشان اعزام دانشجو و مشاور تحصیلی در خارج از کشور در دفاتر تهران و شیراز می توانند شما را در اخذ پذیرش و ویزای چین راهنمایی کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سوالانی در خصوص زمان شروع کلاس ها و غیره می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”/telegram/telegarm-medical-channel/” target=”yes” position=”ta_center”]کانال تلگرام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور[/button]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”http://www.estahbanaty.org/study/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D9%88-%D8%A7%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC/” position=”ta_center”]شرایط تحصیل در کشورهای دیگر[/button]
[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
Rating: 4

213 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

 1. Avatar TS گفت:

  سلام
  مدرک پیش دانشگاهی باید ارائه بشه یا دیپلم ؟
  هزینه های دوره های پیش از ورود به پزشکی به عهده ی متقاضی هست ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   مدارک مربوط به پیش دانشگاهی و دیپلم به همراه ریز نمرات باید به دانشگاه ارائه شود.
   تمامی هزینه های تحصیل به جز در مواردی که شما بورسیه تحصیلی دریافت می کنید، برعهده خودتان خواهد بود.

 2. Avatar صادق ن گفت:

  سلام. من ٢٧ سال سن دارم و كارشناسي ارشد عمران دارم. معدل كل ديپلم ١٦/٩٤ و پيش دانشگاهي ١٤/١٨ است. شرايط مالي زياد خوبي ندارم. به نظر تحصيل در رشته دندانپزشكي در كشور روسيه بهتر است يا چين؟ هم با توجه به سن و هزينه . ممنون

  Rating: 5
  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   این دو کشور از لحاظ آموزشی شاید قابل مقایسه نباشند اما می توان در کل گفت که چین می توانید گزینه بهتری از لحاظ هزینه برای شما باشد.

 3. Avatar مهدی گفت:

  سلام ببخشیدچطور میتونم برای دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی اقدام کنم؟ و اینکه میگید واسه مدارک بالاتر بورسیه میدن مگه مدرک پزشکی اونا ارشد یا دکتری حساب نمیشه تا بورسیه بگیریم ؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام، چین برای دوره پزشکی هیچ بورسیه ای برای ما در نظر ندارد. منظور از مقاطع بالاتر ارشد و دکتری برای رشته هایی مثل مهندسی است.

  2. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بورسیه های تحصیلی کشور چین معمولا در مقاطع ارشد و بالاتر ارائه می شود اما برای اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی، می توانید شواهد و مدارک مربوطه را دال بر اینکه استحقاق دریافت بورسیه را دارید، ارائه کنید تا مورد بررسی واقع شوند.
   به صورت کلی مقاطع ارائه بورسیه به همین صورت خواهد بود. و تفاوتی در رشته وجود ندارد.

 4. Avatar خدیجه رفیعی گفت:

  سلام مناسبترین دانشگاه پزشکی چین که کمک هزینه تحصیلی هم میدهد کدام است؟؟(منظور از مناسب برای دانشجویان بین المللی است)

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   دانشگاه های چین هرکدام بر اساس شرایط متفاوتی دانشجو می پذیرند و بسته به مدارک و صلاحیتی که شما ارائه می دهید می توانید درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های مختلف ارسال کنید.

 5. Avatar نسترن گفت:

  سلام من معدل کتبی سومم 16/12 و کل 18 و برای پیش 13/94 و کل 16 هست ایا میتونم اقدام به تحصیل پزشکی در یکی از دانشگاه های بدون کنکور بکنم ؟در چین هم میشه ؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، بله برای چین می توانید اقدام کنید.

 6. Avatar yac گفت:

  سلام به جای مدرک پیش دانشگاهی میشه مدرک فوق دیپلم رو داد؟چون تو ایران میشه از مدرک کاردانی به جای پیش دانشگاهی استفاده کرد

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   معمولا دانشگاه ها مدرک پیش را طلب می کنند که ممکن است بر همین اساس برخی دانشگاه ها نیز بدون آن مدرک شما را پذیرش کنند.
   این مسئله را با متخصصین مهاجرت ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *