اعزام دانشجوی پزشکی به چین

کشور چین به دلایل فراوانی در این سال ها به عنوان یکی از برترین مقاصد مهاجرت تحصیلی متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی به شمار می آید. در این راستا در این مقاله به بررسی چگونگی اعزام دانشجوی پزشکی به چین می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

چرا اعزام دانشجوی پزشکی به چین؟

اعتبار بالای دانشگاه های پزشکی چین، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، وجود رشته های متنوع دانشگاهی، اعطای بورسیه های تحصیلی به دانشجویان موجب شده است تا کشور چین به یکی از جذاب ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی جهان تبدیل شود. از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل پزشکی عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی و یا شرکت در دوره پیش پزشکی مانند دوره پیش پزشکی پاتفک روسیه می باشد.یکی از مهم ترین دلایل متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی چین پایین بودن هزینه های تحصیل در این کشور است. هزینه های تحصیل پزشکی در این کشور در حدود ۷۰ درصد از کشور آمریکا ارزان تر است. خبر خوب برای متقاضیان ایرانی علاقمند به تحصیل در این کشور این است که بیشتر دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند.

بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در این مقاله به بررسی شرایط اعزام دانشجو به چین پرداخته اند. اگر قصد تحصیل پزشکی در چین را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشد.

اهمیت و اعتبار جهانی دانشگاه های پزشکی چین

کالج ها و دانشگاه های پزشکی کشور چین با ارائه امکانات آموزشی پیشرفته و مدرن و آزمایشگاه های مجهز زمینه لازم در جهت مهارت ورزی و کسب تجربه و علم و دانش را برای دانشجویان فراهم می کنند. تحصیل در چین به زبان انگلیسی، بهره مندی دانشجویان از کتابخانه های بزرگ و تجهیزات کامپیوتری مدرن، ارائه دوره های آموزش کامپیوتر به منظور استفاده دانشجویان بر اساس استاندرادهای بین المللی و وجود کتاب های مرجع و کتاب های درسی به زبان انگلیسی از مزایای تحصیل در دانشگاه های چین محسوب می شود.دانشگاه های کشور چین به دلیل برخورداری از اساتید مجرب و با پشتوانه علمی بالا یکی از بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل پزشکی به شمار می آید. در حدود ۴۵ دانشگاه چین به زبان انگلیسی تدریس می کنند که این عامل مهمی در جذب متقاضیان بین المللی می باشد. در آخرین رتبه بندی و رنکینگ جهانی QS در سال ۲۰۱۸ شش دانشگاه این کشور رتبه زیر ۱۰۰ دانشگاه های برتر جهان را از آن خود کردند. دانشگاه های این کشور با سرمایه گذاری های کلان در بخش آموزش و تحصیل دانشگاهی سعی در تسهیل روند مهاجرت متقاضیان تحصیل در این کشور برتر آسیایی شده اند.

اهمیت و اعتبار جهانی دانشگاه های پزشکی چین

اهمیت و اعتبار جهانی دانشگاه های پزشکی چین

دلایل اعزام دانشجوی پزشکی به چین

متقاضیان در سراسر جهان رشته پزشکی چین را بنا به دلایلی برای تحصیل انتخاب می کنند. برنامه های تحصیلی رشته پزشکی چین مطابق با استانداردهای بین المللی و سیستم آموزشی دانشگاه های برتر جهان می باشد.

 1. هزینه های تحصیل در این کشور از مقرون به صرفه ترین شهریه های دوره پزشکی جهان می باشند و بسیاری از فارغ تحصیلان رشته پزشکی چین به دلیل سطح و سواد علمی بالا از افراد مهم و شناخته شده جهانی در زمینه های تحقیق و پژوهش و تکنولوژی های مدرن در حوزه پزشکی محسوب شوند.
 2. به دلیل رتبه های زیر ۵۰۰ دانشگاه های پزشکی چین در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی، اعتبار و ارزش علمی مدارک دانشگاهی این کشور در راستای اعتبار مدارک دانشگاه های آمریکا و کشورهای اروپایی است.
 3. آزمایشگاه های مدرن و کتابخانه های مجهز و زیرساخت های مناسب آموزش دانشگاه های پزشکی چین شرایط لازم را برای فراگیری واحدهای عملی و تئوری مطابق با شرایط و استانداردهای جهانی فراهم می کند.
 4. خوابگاه های دانشجویی استاندارد به همراه فضای کافی و امکانات دانشجویی مناسب زمینه لازم را برای تحصیل آسان و در امنیت و آرامش برای دانشجویان فراهم می کند.
 5. پروسه اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی چین در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا راحت تر می باشد.
 6. عدم وجود آزمون ورودی و وجود دانشگاه های انگلیسی زبان و پایین بودن هزینه های تحصیل از جمله مهم ترین موارد در پذیرش سهل و راحت متقاضیان در رشته پزشکی چین محسوب می شود.
 7. اعتبار و ارزش علمی مدارک صادر شده از دانشگاه پزشکی چین در همه کشورهای جهان به گونه ای است که فارغ تحصیلان با این مدرک می توانند در هر کشور جهان مشغول کار و طبابت و یا ادامه تحصیل شود.
 8. فارغ تحصیلان دانشگاه های پزشکی چین می توانند در آزمون های ملی کشور چین شرکت کنند و در صورت پذیرش در این کشور مشغول کار شوند. دانشگاه های پزشکی چین مورد تائید سازمان بهداشت جهانی می باشد.
 9. تنوع فرهنگی و آشنایی با مردم دیگر کشورهای جهان از موارد جذاب در افزایش گرایش مهاجرت متقاضیان محسوب می شود.
 10. افزایش تعداد دانشجویان بین المللی از کشورهای مختلف جهان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چین موجب می شود تا دانشجویان در حین تحصیل با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شوند.
 11. دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در رشته پزشکی چین از مزیت زندگی در یک فضای امن و باثبات برخوردار می باشند. سخت گیری های مراجع قانونی چین در مورد اجرای قوانین اجتماعی و تبعیت از مقررات موجب شده است تا این کشور از نرخ جرم و جنایت کمتری برخوردار باشد.

تحصیل پزشکی در چین برای متقاضیان ایرانی

پایین بودن هزینه های تحصیل در رشته پزشکی و هزینه های زندگی و اعتبار مدارک صادر شده در کشور چین موجب شده است تا هر روز به تعداد ایرانی های مشتاق به تحصیل در این کشور افزوده شود. شرکت در کنکور سراسری و نتیجه غیرقابل پیش بینی آن در ایران موجب شده است تا متقاضیان ایرانی مسیر تحقق رویای خود در پوشیدن لباس سفید پزشکان را در کشور چین بیابند. مهاجران تحصیلی از مهاجرت به کشور چین در حدود ۵۰ درصد رضایت دارند. این میزان به نسبت رضایتمندی دانشجویان در کشورهای اروپایی چندان بالا نمی باشد اما پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور به عنوان یک امتیاز مثبت در نظر گرفته می شود.مهاجران تحصیلی که در دانشگاه های چینی زبان این کشور تحصیل کرده اند در حدود ۸۹ درصد می باشد. متقاضیان فراوانی از کشور ایران به این کشور مهاجرت کرده اند. کشور مهاجرپذیر چین علی رغم جمعیت زیاد این کشور دارای سیستم های درآمدزایی فراوان و فرصت های شغلی برای متقاضیان است. این کشور در فهرست ۱۰ کشور مهاجرپذیر برای مهاجران ایرانی قرار دارد. در سال ۲۰۱۷ بیشترین میزان مهاجرت به چین ، مهاجران ایرانی بوده اند.

تحصیل پزشکی در چین برای متقاضیان ایرانی

تحصیل پزشکی در چین برای متقاضیان ایرانی

شرایط اعزام دانشجوی پزشکی به چین

متقاضیان تحصیل پزشکی در چین بدون شرکت در آزمون ورودی و کنکور پذیرش می توانند در رشته پزشکی این کشور تحصیل کنند. پایین بودن هزینه های تحصیل رشته پزشکی، اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاهی و اهمیت دانشگاه های کشور چین و عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی و یا شرکت در دوره پیش پزشکی مانند دوره پیش پزشکی پاتفک روسیه از عوامل مهم در گرایش متقاضیان تحصیل پزشکی در چین محسوب می شود.متقاضی به منظور تحصیل در رشته پزشکی چین نیازمند دو مدرک مهم، مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶ می باشند.دانشجویان در سال آخر تحصیل باید دوره های کارآموزی را بگذرانند. به منظور شرکت در دوره های کارآموزی دانشجویان باید در آزمون HSK شرکت کنند. در صورتی که دانشجو نمره لازم را از این آزمون کسب کند، می تواند در دوره های کارآموزی مشغول فراگیری دروس عملی شود. دوره های کارآموزی پزشکی چین به زبان چینی تدریس می شوند و قاعدتا دانشجویان باید به منظور فراگیری این دوره ها و ارتباط با بیماران در بیمارستان ها و کلینیک ها به زبان چینی مسلط باشند. به دلیل این که دانشجویان پس از تمام شدن دوره آموزشی باید دوران کارآموزی خود را در بیمارستان ها و درمانگاه های کشور چین بگذرانند، مهارت و تسلط به زبان چینی اهمیت فراوانی دارد.

دوره های تحصیل پزشکی در چین

طول مدت تحصیل پزشکی در چین در حدود ۵ تا ۶ سال است. دانشجویان در سال اول به فراگیری دروس پایه شیمی و فیزیک و زیست شناسی و همچنین زبان چینی می پردازند. از سال دوم تا پنجم دانشجویان پزشکی دروس تئوری پزشکی را می آموزند و در سال ششم در دوره های کارآموزی شرکت می کنند. جدول زیر به ارائه دقیق واحدهای درسی هر ترم تحصیلی دوره پزشکی می پردازد.

دوره های پزشکیواحدهای درسی ترم اولواحدهای درسی ترم دوم
سال اول تحصیلی-پری مدیکال(پیش-پزشکی)شیمی عمومی-زیست شناسی مدرن-فیزیک-حسابداری و زبان چینیشیمی عمومی-حسابداری-فیزیک عمومی-شیمی آلی-زیست شناسی سلولی-فیزیک و زبان چینی
سال دوم تحصیلی-پیش کلینیکیآناتومی ۱- بیوشیمی- جنین شناسی- آزمایشگاه و هیستولوژی- زبان چینیآناتومی ۲-ژنتیک پزشکی-فیزیولوژی-زبان چینی و تاریخ پزشکی
سال سوم تحصیلی-پیش کلینیکیآسیب شناسی-ایمونولوژی-روانشناسی-طب سنتی-پزشکی چینی-پاتوفیزیولوژیفارماکولوژی-طب پیشگیرانه-جراحی-تشخیص بیماری-میکرب شناسی
سال چهارم تحصیلی –پیش کلینیکیپزشکی اجتماعی-پزشکی قانونی-اطلاع رسانی پزشکی-مقدمه ای بر پزشکی خانوادهپزشکی ۱-جراحی ۱- رادیولوژی- زنان و زایمان
سال پنجم تحصیلی-کلینیکپزشکی III- جراحی III-کودکانبیماری های عفونی-عصب شناسی-پوست –چشم پزشکی-دندانپزشکی-پزشکی اورژانس-روانپزشکی
سال ششم تحصیلی –کلینیککارآموزی و کار عملیکارآموزی و کار عملی

زبان تدریس پزشکی در چین

بیشتر دانشگاه های پزشکی کشور چین به زبان انگلیسی تدریس می کنند. در واقع زبان تدریس انگلیسی دانشگاه های پزشکی این کشور موجب جذب متقاضیان فراوان برای تحصیل در این رشته ها شده است. از برترین دانشگاه های پزشکی چین که واحدهای درسی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند، دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

دانشگاه علوم پزشکی چیندانشگاه پزشکی دالیاندانشگاه پزشکی شاندونگدانشگاه پزشکی ژنگرودانشگاه پزشکی جیلیندانشگاه پزشکی تیانجیندانشگاه پزشکی هبیدانشگاه پزشکی هاربیندانشگاه پزشکی فوداندانشگاه پزشکی جنوبدانشگاه پزشکی نانجینگدانشگاه پزشکی سوچودانشگاه پزشکی مرکزی جنوبدانشگاه پزشکی ژیژانگدانشگاه پزشکی مرکزی جنوب

زبان تدریس پزشکی در چین

زبان تدریس پزشکی در چین

رتبه جهانی دانشگاه های پزشکی چین

دانشگاه های پزشکی کشور چین در برترین رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه های زیر ۱۰۰ می باشند. از برترین دانشگاه های پزشکی چین دانشگاه های زیر را می توان ذکر کرد:

 • دانشگاه پزشکی چونگ کینگ با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۰۰
 • دانشگاه پزشکی سیچوان با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۰۰
 • دانشگاه پزشکی فوجیان با رتبه و رنکینگ جهانی ۹۰
 • دانشگاه پزشکی نیگژوا با رتبه و رنکینگ جهانی ۶۰
 • دانشگاه پزشکی وایفانگ با رتبه و رنکینگ جهانی ۶۰
 • دانشگاه پزشکی کوانگژو با رتبه و رنکینگ جهانی ۳۰

دانشگاه های پزشکی چین مورد تائید وزارت بهداشت ایران۲۰۲۰۲۰۲۱

مورد تائید بودن وزارت بهداشت ایران از این نظر حائز اهمیت می باشد که دانشجویان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود بدون نگرانی از آینده شغلی و یا ادامه تحصیل در کشور خود می توانند به کشور خود بازگردند و در آن جا مشغول کار و طبابت و یا ادامه تحصیل شوند. خبر خوب این که بیشتر دانشگاه های پزشکی چین مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد مانند دانشگاه ووهان، دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه شیچوان، دانشگاه شانگهای، دانشگاه پکن، دانشگاه فودان و دانشگاه های برتر دیگر.

دانشگاه های پزشکی برتر چین

در میان دانشگاه های برتر و با رتبه ها و رنکینگ های جهانی به معرفی مختصر چند دانشگاه زیر می پردازیم:

دانشگاه پزشکی ژنگرو چین

دانشگاه ژنگرو با کمک های مالی دولت چین و مردم این کشور در سال ۱۹۲۸ تاسیس شد. دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی ژنگرو چین که مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران می باشد در بخش شمالی این کشور قرار دارد. زبان تدریس رشته های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه زبان انگلیسی است. دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه باید در حدود ۳۵ هزار یوان هزینه کنند. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این دانشگاه به نسبت دیگر دانشگاه های جهان ارزان تر است.

دانشگاه پزشکی فودان چین

دانشگاه فودان که در سال ۱۹۰۵ تاسیس شده است در شهر شانگهای قرار دارد. این دانشگاه از جمله دانشگاه های مادر کشور چین محسوب می شود. دانشگاه فودان در رتبه بندی بهترین دانشگاه های پزشکی چین در رتبه سوم قرار دارد. این دانشگاه که از برترین دانشگاه های پزشکی چین است دارای ۳۰.۰۰۰ دانشجو می باشد.

دانشگاه پزشکی ووهان چین

دانشگاه پزشکی ووهان از برجسته ترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی چین محسوب می شود. دانشگاه ووهان چین در میان رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی برترین دانشگاه های جهان دارای رتبه ۳ می باشد. بالا بودن کیفیت آموزشی و دارا بودن امکانات پزشکی پیشرفته موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای تحصیل در این دانشگاه اقدام کنند.

دانشگاه پزشکی جیائو تونگ شانگهای چین

دانشگاه پزشکی جیائو تونگ شانگهای که در سال ۱۸۹۶ در شهر شانگهای تاسیس شده است، از دانشگاه های مادر کشور چین محسوب می شود. در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی برترین دانشگاه های جهانQS .دانشگاه جیائو تونگ چین در رتبه ۶۰ جهانی قرار دارد.

دانشگاه پزشکی جنوب شرقی چین

این دانشگاه که در فهرست برترین دانشگاه های پزشکی چین قرار دارد، تحت نظارت دولت مرکزی و آموزش و پرورش چین اداره می شود. در طی بیش از ۱۰۰ سال اخیر این دانشگاه به دانشگاه جامع تحقیق و پژوهش محور تبدیل شده است که دارای کالج های مهندسی، پزشکی، مدیریت، علوم پایه، حقوق و اقتصاد می باشد. اساتید این دانشگاه از برنامه های استعدادهای درخشان و محققان جوان می باشند. دانشگاه پزشکی جنوب غربی دارای ۴۳ بورسیه از بنیاد علمی جوانان برجسته، کارشناسان دوره بین المللی علوم و فناوری و استعداد های درخشان است.

دانشگاه پزشکی پکن چین

دانشگاه پکن در رتبه بندی های جهانی برترین دانشگاه های جهان از جمله دومین دانشگاه دارای رتبه برتر می باشد. این دانشگاه که در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده است در شهر پکن قرار دارد. دانشگاه پکن دارای بزرگترین کتابخانه در میان دانشگاه های کشورهای آسیایی است. این دانشگاه که از دانشگاه های مادر در چین محسو۶ می شود، دارای بیش از ۳۰.۰۰۰دانشجو می باشد. این دانشگاه که دارای برترین رتبه ها در حوزه پزشکی است، از بهترین دانشگاه های پزشکی چین محسوب می شود.

دانشگاه پزشکی سوت یات سن چین

دانشگاه سوت یات سن در سال ۱۹۲۴ توسط سون یات سن تاسیس شد که سیاستمدار و فیلسوف و انقلابی چینی بود. سوت یات سن یکی از بنیان گذاران جمهوری خلق چین بود. این دانشگاه در شهر گوانگدونگ قرار دارد. این دانشگاه که دارای ۳ کمپ در شهرهای مختلف چین است، یکی از برترین دانشگاه های پزشکی چین محسوب می شود. این بیمارستان دارای ۱۰ بیمارستان می باشد.

دانشگاه پزشکی سوت یات سن چین

دانشگاه پزشکی سوت یات سن چین

دانشگاه پزشکی گوانگشی چین

دانشگاه پزشکی گوانگشی یکی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی چین می باشد. این دانشگاه از نخستین دانشگاه های کشور چین است که اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی کرده است. دانشگاه گوانگشی از ارزان ترین ومقرون به صرفه ترین دانشگاه های چین می باشد. دانشجویان باید برای اخذ پذیرش در این دانشگاه در فصول بهار و پائیز اقدام کنند.

دانشگاه پزشکی شاندونگ چین

دانشگاه شاندونگ چین در سال ۱۹۱۰ تاسیس شد و به عنوان اولین موسسه آموزش عالی در استان شاندونگ شروع به فعالیت کرد. در سال ۲۰۰۰ دانشگاه شاندونگ قدیمی و دانشگاه پزشکی شاندونگ و دانشگاه صنعتی شاندونگ با ترکیب با هم دانشگاه جدید شاندونگ را به وجود آوردند. این دانشگاه که از مدرن ترین دانشگاه های چین می باشد، در سال های اخیر به موفقیت ها و پیشرفت های فراوانی نائل شده است.

دانشگاه پزشکی دالیان چین

دانشگاه علوم پزشکی دالیان در سال ۱۹۴۷ تاسیس شد. دانشگاه دالیان جدید از ادغام کالج پزشکی کانتی و موسسه فناوری دالیان تشکیل شده است. دانشگاه دالیان در سال ۱۹۵۰ به کالج پزشکی مستقل دالیان تبدیل شد. این دانشگاه متشکل از ۵۰ دانشمند قدیمی و اساتید برتر پزشکی، آکادمی علوم چین شن ژن، دکتر ژانگ یی، دکتر وو شیانگ و اساتید برجسته دیگر و پرسنل پزشکی می باشد. دانشگاه پزشکی دالیان که از معتبرترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی چین محسوب می شود، هر سال میزبان دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی از سرتا سر جهان می باشد.در حال حاضر دانشجویان ۸۲ کشور در این دانشگاه تحصیل می کنند. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی می باشد. دانشجویان می توانند با بهره گیری از منابع اصلی و و مجلات و ژورنال های علمی به تحقیق و پژوهش در مورد زمینه های مختلف حوزه پزشکی بپردازند. این دانشگاه با دانشگاه های کشورهای تایلند، سریلانکا و غنا همکاری دارد.

دانشگاه پزشکی وهبی چین

دانشگاه وهبی که از کهن ترین دانشگاه های پزشکی چین محسوب می شود، اولین دانشگاه پزشکی در جهان می باشد که نوروپاتی عضلانی حاد را در جهان کشف کرد. این دانشگاه پزشکی موفقیت های فراوانی در حوزه پزشکی کسب کرده است، از جمله این موفقیت ها می توان به عمل پرکاری انگشت و نگارش آناتومی سیستم بدن را نام برد. اقدام به نگارش سیستم آناتومی بدن را پرفسور هنری گری انجام داد که از فارغ تحصیلان این دانشگاه می باشد. تاکنون دانشجویان با استعداد و پرتلاشی از این دانشگاه فارغ تحصیل شده اند که خدمات مهمی را در حوزه های پزشکی انجام داده اند. سین کونفان و لین از پیشگامان طب سنتی چینی و غربی می باشند که از این دانشگاه فارغ تحصیل شده اند.

دانشگاه پزشکی شیان جیائو تونگ چین

دانشگاه پزشکی شیان جیائو تونگ در سال ۱۸۹۶ با حکم امپراتور گوانگژو تاسیس شد. این دانشگاه دارای رشته های تحصیلی مهندسی، پزشکی،مدیریت و فناوری است. دانشگاه جیائو تونگ دارای ۵ آزمایشگاه مهم ملی، ۴ آزمایشگاه ویژه ملی و ۲ مرکز تحقیقات مهندسی می باشد.

دانشگاه پزشکی سیچوان چین

دانشگاه سیچوان چین در سال ۱۹۲۸ به عنوان کالج پزشکی و دندانپزشکی و پروتز تاسیس شد. این بیمارستان که در سال ۲۰۰۱ با کالج غرب چین ادغام شد، به عنوان یکی از برترین منابع دندانپزشکی چین محسوب می شود. این بیمارستان دارای ۱۲۸ عضو ارشد هیئت علمی، ۳۸ دکترا و ۲۴ واحد تحقیقاتی می باشد. بخش دندانپزشکی این دانشگاه در سال ۱۹۳۶ تاسیس شده است و پروژه های مهم ملی مانند پروژه های ملی ۹۷۳ و پروژه ملی ۸۶۳ به عنوان پروژه های عظیم ملی چین در استان سیچوان چین در این دانشگاه اجرا شده است.

دانشگاه پزشکی ژجیانگ چین

دانشگاه ژجیانگ چین که از کهن ترین موسسه های آموزش عالی چین محسوب می شود، در شهر هانگزو قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۷ تاسیس شده است و دارای ۷ کالج و ۳۶ مدرسه عالی می باشد. از مجموع ۳۶۱۱ عضو هئیت علمی تمام وقت این دانشگاه در حدود ۴۱ نفر عضو آکادمی علوم و مهندسی چین می باشند.

هزینه های تحصیل پزشکی در چین

کشور چین را می توان ارزان ترین کشور برای تحصیل پزشکی دانست چرا که هزینه شهریه دوره پزشکی در این کشور برای ۶ سال تحصیلی در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار تا ۵۰.۰۰۰ دلار می باشد، در حالی که هزینه شهریه تحصیل این رشته در دانشگاه های آمریکا در حدود ۱۵۰.۰۰۰ دلار تا ۲۰۰.۰۰۰ دلار می باشد. علاوه بر هزینه شهریه رشته پزشکی، هزینه زندگی در این کشور نیز پایین و به صرفه می باشد. دانشجویان با تحصیل در رشته پزشکی چین از مزیت شهریه ارزان و مقرون به صرفه نسبت به کشورهای دیگر برخوردار می شوند.

هزینه های تحصیل پزشکی در چین

هزینه های تحصیل پزشکی در چین

مزایای تحصیل پزشکی در چین

پایین بودن هزینه تحصیل و هزینه زندگی در چین، این کشور پیشرفته و ابرقدرت صنعتی در مقایسه با کشورهای آمریکا و دیگر کشورهای برتر اروپایی از جمله مزیت های تحصیل در رشته پزشکی کشور چین محسوب می شود. از دیگر مزیت های تحصیل در این کشور موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 • در رتبه بندی و رنکینگ های جهانی برترین دانشگاه های جهانQS در سال ۲۰۲۰ برخی از دانشگاه های این کشور دارای رتبه های زیر ۳۰۰ می باشند.
 • متقاضیان بدون ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی می توانند در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنند. البته ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی به عنوان یک امتیاز مثبت محسوب می شود.
 • متقاضی تحصیل پزشکی چین الزامی به شرکت در دوره پیشپزشکی این کشور ندارد. اما متقاضیانی که در این دوره شرکت کنند از اولویت در ثبت نام و پذیرش در این رشته برخوردار می شوند. در واقع کشور چین برای پذیرش دوره پزشکی هیچ آزمون و کنکور پذیرش ندارد.
 • متقاضیان می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن و به راحتی ویزای تحصیلی چین را دریافت کنند.
 • دانشجویانی که دارای تمکن مالی ناکافی می باشند، می توانند به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی و برخورداری از خوابگاه های دانشجویی و با اخذ بورسیه های تحصیلی هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند.
مزایای تحصیل پزشکی در چین

مزایای تحصیل پزشکی در چین

سخن آخر

این مقاله به بررسی چگونگی اعزام دانشجوی پزشکی به چین پرداخت. از مجموع نکات و موارد شرح داده شده در این مقاله می توان نتیجه گیری کرد که به دلایل فراوانی تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های چین یک گزینه برتر برای افرادی است که به دنبال تحصیل پزشکی در یکی از برترین کشورهای جهان می باشند. پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اعتبار مدارک دانشگاهی پزشکی، بالا بودن سطح سیستم آموزش دانشگاهی و ثبات و امنیت کشور چین، عدم برگزاری کنکور پذیرش و آزمون ورودی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل پزشکی می باشد.

اگر قصد تحصیل پزشکی در کشور جمهوری خلق چین را دارید و به دلایلی هنوز به تصمیم قطعی در مورد آن نرسیده اید، می توانید از خدمات مشاوره ای کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی بهره مند شوید. مشاوران این موسسه برتر کشور در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد با همه تلاش خود بهترین گزینه مهاجرت تحصیلی را به شما ارائه می دهند.این مقاله به توضیح شرایط اعزام دانشجوی پزشکی به کشور چین پرداخت. یکی از مهم ترین و بزرگترین مزیت های تحصیل پزشکی در چین عدم برگزاری کنکور ورودی و آزمون پذیرش می باشد. اگر قصد تحصیل در ارزان ترین دانشگاه های پزشکی جهان را دارید، اگر قصد تحصیل پزشکی در دانشگاه های معتبر با رتبه های جهانی را دارید، اگر خواهان تحصیل پزشکی بدون شرکت در دوره پیشپزشکی می باشید، ما به شما تحصیل پزشکی در چین را توصیه می کنیم. اعتبار بالای مدارک پزشکی چین و امکان کار و طبابت در این کشور از مزیت های تحصیل در این کشور محسوب می شود. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی را دارید، با مشاوران برجسته و مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی تماس بگیرید و از خدمات مشاوره ای این موسسه برتر برخوردار شوید.

سوالات متداول در مورد اعزام دانشجوی پزشکی به چین

1- دلایل تحصیل پزشکی در چین کدامند؟

پایین بودن هزینه های تحصیل، اعتبار مدارک تحصیلیاهمیت دانشگاه ها عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی و یا شرکت در دوره پیش پزشکی

2- مهم ترین مدارک تحصیل پزشکی در چین چیست؟

مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس ۶

3- مورد تائید بودن دانشگاه های چین از نظر وزارت بهداشت ایران چه اهمیتی دارد؟

دانشجو پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود بدون نگرانی می تواند به کشور خود بازگردد و در آن جا مشغول کار و طبابت و یا ادامه تحصیل شود.

4- آیا شرکت در دوره پیشپزشکی چین اجباری است؟

خیر. اما متقاضیانی که در این دوره شرکت کنند از اولویت در ثبت نام و پذیرش در این رشته برخوردار می شوند.

5- هزینه تحصیل پزشکی چین چقدر است؟

هزینه ۶ سال تحصیلی در حدود ۳۰.۰۰۰ دلار تا ۵۰.۰۰۰ دلار

6- زبان انگلیسی تدریس پزشکی در چین چیست؟

زبان انگلیسی

7- آیا فراگیری زبان چینی برای تحصیل پزشکی چین اجباری است؟

چون دانشجویان پس از تمام شدن دوره آموزشی باید دوران کارآموزی خود را در بیمارستان های چین بگذرانند، مهارت و تسلط به زبان چینی برای ارتباط با مردم و بیماران حائز اهمیت می باشد.

8- معتبرترین و ارزان ترین دانشگاه های پزشکی چین کدامند؟

دانشگاه پزشکی ووهاندانشگاه پزشکی ژنگرودانشگاه پزشکی پکن و دانشگاه پزشکی جیائوتونگ

9- دانشگاه های زبان انگلیسی چین کدامند؟

دانشگاه علوم پزشکی چیندانشگاه پزشکی دالیاندانشگاه پزشکی شاندونگدانشگاه پزشکی ژنگرودانشگاه پزشکی جیلیندانشگاه پزشکی تیانجیندانشگاه پزشکی هبی

10- طول مدت تحصیل پزشکی چین چند سال است؟

۵ تا ۶ سال

11- آیا فارغ تحصیلان پزشکی چین می توانند در این کشور کار کنند؟

بله می توانند در آزمون های ملی کشور چین شرکت کنند و در صورت پذیرش در این کشور مشغول کار شوند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *