مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

برای اینکه بدانیم بهترین روش برای سرمایه گذاری در سوئیس کدام است و یا آیا امکان اخذ اقامت در این روش وجود دارد؟ اگر قصد مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری را دارید با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات لازم را در زمینه مهاجرت کاری به سوئیس به دست آورید و برای هرگونه سوال با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید. سوئیس کشوری قانون مند می باشد، که بسیار جای مناسبی برای سرمایه گذاری است، شما عزیزان باید بدانید که جهت سرمایه گذاری و تاسیس بانک و شرکت های بیمه در این کشور، مجوز دولتی مورد نیاز است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اخذ اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

اگر شما از کشورهای عضو شهروندی اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نیستید، اما می خواهید در سوئیس کسب و کاری را شروع کنید، می توانید با یک ویزای موقت 90 روزه وارد سوئیس شوید. با این حال، قبل از ثبت هر فعالیت تجاری برای مدت زمان طولانی تر از 90 روز، باید مجوز اقامت دریافت کنید. بیش از یک سوم شرکت های ثبت شده در بازار بورس سوئیس متعلق به افراد خارجی کشورهای غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا هستند.

این نشان می دهد که سوئیس شرایط مناسبی را فراهم کرده است و از کارآفرینانی که در سوئیس قصد فعالیت های تجاری را دارند، حمایت می کند. برای تاسیس یک شرکت در سوئیس، باید به عنوان صاحب شرکت یا به عنوان یکی از سهام داران شرکت، مجوز اقامت بیش از 90 روزه دریافت کنید. اگر به عنوان کارفرما ثبت نام کرده اید، شما از انجام کار برای دیگر کارفرمایان ممنوع هستید. الزامات مجوز اقامت:

 • پاسپورت معتبر: توجه داشته باشید که مجوز تنها تا تاریخ انقضای پاسپورت معتبر است.
 • چند برگه کپی از پاسپورت که نشان دهنده ی هویت شما، اعتبار پاسپورت، اجازه ی اقامت شما در هر کشور دیگر باشد.
 • اثبات اینکه شما صاحب حداقل %50 از سهام شرکت هستید و در تمام تصمیم گیری ها تصمیم نهایی را شما میگیرید.
 • اظهارات بانکی که نشان می دهد شما سرمایه کافی برای ایجاد کسب و کار برای حداقل دو سال اول اقامت در سوئیس را دارید.
 • شرکت شما باید سود کافی برای حمایت از شرکت، شما و خانواده تان را ایجاد کند.
 • یک گزارش دقیق از طرح کسب و کار شما : شامل قراردادهای مشتریان/تامیین کنندگان، قرارداد قواعد شرکت، مجوزهای کسب و کار( در صورت لزوم)، بودجه سرمایه گذاری ، بودجه نقدینگی و یک ترازنامه بودجه( سود/زیان).
 • شما باید تجربه کار در حوزه مربوطه و تجربه اداره کسب و کار خود را داشته باشید.
 • شما باید حداقل برای دو سال ابتدایی مجوز، درآمد کافی برای حمایت از خود و خانوادتان را داشته باشید. هزینه برآورد شده برای سرمایه گذار 200.000 کرون(220.72 دلار)، برای همسر 100.000 کرون (110.36 دلار) و برای هر یک از فرزندان همراه شما 50.000 کرون(55.68 دلار)  است.
 • مدرک اثبات کننده ی دانش کافی شما در مهارت های زبان انگلیسی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست

گزینه ای برای درخواست D-VISA وجود دارد که برای 365 روز معتبر است که در این مدت شما می توانید برای مجوز اقامت معمولی درخواست دهید. اگر بتوانید مدارکی مبنی بر سود به دست آمده توسط شرکت ارائه دهید و یا سود مناسبی که در آینده نزدیک کسب می شود، با درخواست شما موافقت خواهد شد. این سود باید به اندازه کافی برای حمایت  از شما و خانواده تان قابل توجه باشد.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئیس

مردم کشور سوئیس بسیار خونگرم هستند و با خارجیان صمیمی هستند. سرمایه گذاران خارجی می توانند با ویزای سرمایه گذاری وارد بازار داخلی سوئیس شوند. این ویزا دسترسی سرمایه گذاران را به بازار ساده تر می کند و سرمایه گذاران و بازرگانان می توانند با این ویزا در سوئیس اقامت داشته باشند. سرمایه گذاران خارجی از چندین روش می توانند ویزای سرمایه گذاری سوئیس را دریافت کنند. باید توجه داشت که قوانین محلی برای شهروندان سرمایه گذار اروپایی و غیر اروپایی متفاوت است. بیزنسمن های غیر اروپایی می توانند از دو راه ویزای سرمایه گذاری را دریافت کنند:

 • تاسیس شرکتی در سوئیس
 • مبلغ مالیات در سوئیس، ویژه بازنشستگان

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئیس

لازم به ذکر است که سرمایه گذاران غیر اروپایی که 55 سال به بالا دارند ، در صورتی که قصد سرمایه گذاری در شرکت سوئیسی داشته باشند، نیز می توانند برای ویزای سرمایه گذاری درخواست دهند. معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئیس:

 • فروش یک شرکت
 • سرمایه گذارانی که در حال حاضر در بازار داخلی فعالیتی ندارند.
 • بازنشستگان
 • بازیگران، نوازندگان، ورزشکاران
 • افرادی که دارایی کافی دارند و نیازی نیست درجایی استخدام شوند.

میزان و مبلغ  سرمایه یکی دیگر از  شرایط دریافت این  ویزاست.  سرمایه گذاران واجد شرایط ، باید حداقل 49963000 دلار در شرکتی ( شرکت کوچک یا متوسط ) در سوئیس سرمایه گذاری کنند. علاوه بر این شرکت باید مزایای اقتصادی مفیدی برای کشور ،مانند اشتغال زایی،  به ارمغان آورد. سرمایه گذاران باید بیشتر روزهای سال در سوئیس اقامت داشته باشند، زیرا ارتباط سرمایه گذار با کشور سوئیس اهمیت دارد.

شرایط اخذ پاسپورت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

خارجیان می توانند تابعیت کشور سوئیس را پس از 12 سال زندگی و یا کمتر ( در شرایط خاص ) در این کشور بدست آورند و یا می توانند اقامت دائم سوئیس را کسب کنند. گرچه خارجیان می توانند با مجوز اقامت در بلند مدت در سوئیس اقامت داشته باشند، اما  با اخذ تابعیت و یا اقامت دائم سوئیس ،مزایای ویژه ای به آنها تعلق می گیرد. اخذ پاسپورت سوئیس بسیار دشوار است ،اما مزایای مسافری زیادی دارد، زیرا پاسپورت این کشور رتبه 4 جهانی را به خود اختصاص داده است و با این پاسپورت می توان بدون ویزا به 155 کشور جهان سفر کرد.

شرایط درخواست شهروندی سوئیس با توجه به ملیت اشخاص متفاوت می باشد. این پروسه برای شهروندان اروپایی ساده تر است، درحالی که شهروندان غیر اروپایی می توانند پس از چندین سال زندگی مداوم در سوئیس با توجه به موقعیتشان برای اخذ تابعیت این کشور درخواست دهند. معمولا خارجیان پس از 12 سال اقامت در سوئیس می توانند برای تابعیت و پس از 10 سال اقامت برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند. البته برای افرادی که با شهروند سوئیسی ازدواج کنند، فرزندان  افراد مقیم سوئیس باشند  و یا جز افراد خاص متولد شده در سوئیس باشند، این مدت زمان کوتاه تر خواهد شد.

برای اخذ پاسپورت سوئیس از طریق سرمایه گذاری با کمترین هزینه ممکن باید از طریق وکیل مهاجرت به سوئیس به تجربه های موفق قبلی رجوع کنید تا یک روش درست و اصولی را پیدا کنید که ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی بهترین و با تجربه ترین وکلای مهاجرت به سوئیس را در اختیار داریم و میتوانیم شما را در این مسیر همراهی کنیم.

شهروندان غیر اروپایی پس از 10 سال اقامت و زندگی ( برای برخی از ملیت ها این مدت زمان کمتر است)، در سوئیس می توانند برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند. همچنین می توانند پس از 12 سال اقامت برای شهروندی این کشور درخواست دهند ، در شرایط خاص مانند ازدواج و یا تولد این مدت زمان کمتر خواهد شد.

بسیاری از خارجیان اخذ اقامت دائم این کشور را بر تابعیت آن ترجیح می دهند. به گفته کمیسیون مهاجرت فدرال در سال 2012 ،حدود 900000 نفر واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور هستند اما تنها 36000 نفر ( 2 درصد خارجیان مقیم در سوئیس) سال گذشته شهروندی این کشور را کسب کرده اند. طبق شاخص کلی توسعه (Inclusive Development Index) سال 2017 ، کشور سوئیس رتبه 3 را در میان 30 کشور توسعه یافته به خود اختصاص داده است، زیرا از معیارها و استانداردهای بالای زندگی از جمله  آموزش، خدمات درمانی، مسکن، مالکیت اموال و … در سطح بالا برخوردار است.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در سوئیس

چند ایده و فرصت برتر راه اندازی کسب و کار در سوئیس، مشاوران تغذیه به افراد در انتخاب رژیم غذایی صحیح که برای سلامت آنها مفید است، کمک می کنند. مردم به چند دلیل به مشاوران تغذیه نیاز دارند. به عنوان مثال ، فرد مبتلا به دیابت ، به کمک مشاوره تغذیه برای داشتن برنامه غذایی صحیح و کنترل دیابت  نیاز دارد. همچنین فردی که اضافه وزن دارد  و یا افراد مسن به کمک مشاوره تغذیه احتیاج دارند . تنها افراد بیمار به مشاوره تغذیه نیاز ندارند ، بلکه افرادی که به سلامتیشان اهمیت می دهند نیز به مشاور تغذیه مراجعه می کنند.

هر شرکت برای فغالیت به داده و اطلاعات نیازمند است. از 500 شرکت بزرگ تا شرکت های بسیار کوچک به جمع آوری داده برای تصمیم گیری و تغییر استراتژی ها نیاز دارند. بنابراین می توانید  تجارتی تحت عنوان آنالیز داده در سوئیس راه اندازی کنید. راه اندازی چنینتجارتی به صورت آنلاین مشتریان زیادی را به خود جلب می کند که تنها به کشور سوئیس محدود نمی شود. همچنین می توانید در وب سایت های  آزاد ثبت نام کنید و مشتریان بیشتری را جذب کنید.

یکی دیگر از ایده های تجارت، فروش تجهیزات اداری است. شرکت هایی زیادی در سوئیس وجود دارند که می توان با فروش اجناس  به آنها از جمله کاغذ، دستگاه فتوکپی ،دستگاه فکس، نوشت افزار، کامپیوتر، جوهر و سایر لوازم اداری  کسب درآمد کرد. همچنین می توانید به عنوان پیمانکار تجهیزات با شرکت قرارداد ببندید و مسئول خرید اقلام مختلف شرکت باشید و به طور ماهانه و یا طبق توافق قبلی حقوق خود را دریافت کنید. علاوه بر این می توانید اجناس خود را به صورت آنلاین به فروش برسانید.

خرید عمده  در سوئیس بسیار زیاد انجام می شود. به عنوان مثال ، عده ای از مردم که دارای  فروشگاه های بزرگ پوشاک در آفریقا هستند، اجناس خود را از سوئیس خریداری می کنند. مشکل اینجاست که آنها نمی توانند هر زمان برای خرید به سوئیس سفر کنند، اما کارگزار حمل و نقل می تواند این کار را برای آنها انجام دهد. کارگزاران حمل و نقل به افراد برای خرید اجناس با قیمت مناسب  و ارسال آنها توسط کشتی کمک می کنند. اگر این تجارت مورد علاقه شما باشد ،می توانید به صورت آنلاین مشتریان زیادی را پیدا کنید.

بانک های سوئیس مقصدی محبوب برای افرادی است که قصد پس انداز سرمایه خود در خارج از کشور دارند. می توانید از این فرصت استفاده کنید و تجارت مدیریت مالی خود را راه اندازی کنید. یکی دیگر از ایده های تجارت، مشاورتجاری است. تعداد افرادی که به مشاوره در مورد نحوه راه اندازی یا مدیریت تجارت  نیاز دارند، زیاد است. بنابراین می توانید با نشان دادن موقعیت های راه اندازی و مدیریت تجارت به دیگران کسب درآمد کنید.

شما می توانید با تولید و ساخت اسباب بازی کسب درآمد کنید. برای این کار می توان از ساخت اسباب بازی های کوچک شروع کرد. به عنوان مثال، می توانید با ساخت اسباب بازی های پرشده شروع کنید و کم کم به ساخت اسباب بازی های پلاستیکی یا چوبی بیردازید. تعداد کودکان سوئیس بسیار زیاد است و حتی می توانید به صورت آنلاین در کشورهای مختلف شروع به فروش محصولات خود کنید.

همه افراد به پوشاک نیاز دارند و در تمام شرایط باید پوشاک را خریداری کنند.  افرادی که پوشاک با کیفیت و با طراحی مناسب تولید کنند، سود خوبی خواهند داشت.باید توجه داشت که  بازاریابی و استراتژی های فروش در میزان سود بسیار تاثیرگذار می باشد. می توانید اجاره تجهیزات را یک نوع تجارت در نظر بگیرید. برای این کار باید چند دستگاه گران قیمت که تقاضا برای آنها بسیار زیاد است  را خریداری و کسب و کار خود را با اجاره آنها به مردم آغاز کنید. بسیاری از شرکت های ساختمانی و شرکت های صنعتی تجهیزاتی را اجاره می دهند.

بازدیدکنندگان زیادی از جمله دانشجویان، تاجرین  و گردشگران به سوئیس سفر می کنند . می توانید تجارتی در زمینه کمک به آنها راه اندازی کنید. همچنین می توانید راهنمای افرادی باشید که برای خرید بلیط و یا کارهای سفر به کمک احتیاج دارند.  این هم برای مسافران داخلی و هم مسافران بین المللی صدق می کند. تا زمانی که استراتژی های بازاریابی قوی داشته باشید، درآمد خوبی نیز خواهید داشت.

شرایط اخذ اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

آیا افراد خارجی اجازه خرید ملک در سوئیس را دارند؟ در کشورسوئیس محدودیت های شدیدی برای خرید ملک توسط خارجی ها وجود دارد، بنابراین بسته به سابقه شما ممکن است گزینه های محدودی برای شما وجود داشته باشد. شما میتوانید در سوئیس ملک خریداری کنید اگر:

 • شما از کشورهای اتحادیه اروپا /انجمن تجارت آزاد اروپا هستید و مجوز اقامت سوئیس را دارید.
 • شما مجوز C سوئیس را دارید.
 • در هر دو مورد شما به عنوان شهروند سوئیس از حق خرید ملک برخوردارید. بنابراین شما می توانید املاکی که برای سرمایه گذاری است، خانه های تعطیلاتی و یا املاک تجاری و همچنین محل اقامت اصلی خریداری کنید.
 • اگر مجوز B سوئیس را دارید تنها می توانید برای زندگی ملک خریداری کنید.

افرادی که جز هیچ یک از این دسته ها نیستند مثل خارجی هایی که ساکن سوئیس نیستند یا خارجی هایی که بدون مجوز کار ساکن سوئیس هستند ( افرادی که برای کارهای دیپلماتیک ،سازمان ملل و سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای به سوئیس می آیند) و یا کارگرانی که مجوز کار کوتاه مدت یا فصلی دارند، مجاز به خرید ملک در سوئیس  یا درخواست برای خرید ملک در این کشور نیستند. معیارهای صدور مجوز در کانتون ها / مناطق مختلف سوئیس متفاوت است ، اما معمولا متقاضیان خرید ملک اولیه که پنج سال یا بیشتر در هرکانتون/ منطقه زندگی کرده اند در اولویت هستند.

کمترین مبلغ سرمایه گذاری در سوئیس جهت اخذ اقامت

دریافت مجوز اقامت سوئیس با پرداخت کل مالیات سالانه به مبلغ 150.000 فرانک (حدود 170.000 دلار) بسته به کانتن/منطقه انتخابی (به جز زوریخ) امکان پذیر است. این مبلغ ممکن است یک میلیون فرانک سوئیس یا بیشتر  بسته به کانتون انتخابی افزایش یابد. اقامت سوئیس برای افراد دسته های مختلف مثل بازنشستگان، ثروتمندان یا کارمندان اعطا میشود. هر کسی که بتواند حداقل سرمایه را پرداخت کند، ملزم به اظهار درآمد جهانی و دارایی هایش نیست. معروفترین کانتن های سوئیس که تحت این برنامه هستند عبارتند از: برن، آپنلر، فرایبورگ، جورا، ژنو، گرابودن، شوییز، نیروالدین، سنت گالن، والن، واد، لوکوز، تیکینر، اسلاتورن، اوبولدن، تورگاو و زوگ.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سوئیس

بر اساس گزارش سالانه بانک جهانی (انجام کسب و کار 2018)، کشور سوئیس، سی و سومین کشور از نظر سهولت انجام تجارت است. نقاط قوت اصلی اقتصاد سوئیس عبارتند از:

 • زیرساخت سطح جهانی
 • نیروی کار بسیار ماهر
 • نرخ بیکاری پایین
 • برخورداری از یک محیط قانونی و نظارتی  که برای شرکت ها وسرمایه گذاران خارجی بسیار جذاب است.
 • برخورداری از یک موقعیت جغرافیایی استراتژیک و زیربنای حمل و نقل بسیار عالی  که به کشور اجازه دسترسی به بازارهای اروپایی (غرب و شرق)، آفریقا و خاورمیانه را می دهد.
 • برخورداری از یک بازار عالی برای محصولات و خدمات پیشرفته ومحصولات با کیفیت بالا که کشور سوئیس را برای معرفی محصولات جدید به یک کشور آزمایشی ایده آل تبدیل کرده است.
 • برخورداری از یک مرکز عمده تحقیق و توسعه که ارائه دهنده ی فرصت های عالی برای مشارکت و همکاری (مانند بیوتکنولوژی و فناوری نانو) می باشد.
 • برخورداری از ثبات سیاسی و اجتماعی و روابط نزدیک با اتحادیه اروپا
 • بی طرفی سیاسی نسبی کشور سوئیس، خطرات تنش و تحریم های اقتصادی را که می تواند رشد اقتصادی و جذب سرمایه گذاران خارجی را کاهش دهد، می کاهد.

معایب سرمایه گذاری خارجی در سوئیس:

 • سوئیس دارای اقتصاد نسبتا کوچک است که برای بازارهای بین المللی  بسیار باز است و یکی از رقابتی ترین بازارها در جهان است.
 • اقتصاد سوئیس بسیار وابسته به تجارت، خدمات مالی و حضور شرکت های چند ملیتی است.
 • شرکت ها نیز با مقررات و استانداردهای بسیار دقیق (مانند موارد مربوط به کیفیت و بسته بندی محصولات، مواد مخدر یا لوازم آرایشی) مواجه هستند.
 • فراز و نشیب فرانک سوئیس و پنهان کاری بانکی (که می تواند بعنوان یک پناهگاه اقتصادی در نظر گرفته شود) کشور را به امور اقتصادی جهانی ،حساس ساخته است. در نتیجه، گاه به گاه چشم جهانیان را به خود جلب می کند و بدین ترتیب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و دیگر ابتکارات اقتصادی را کند می کند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در سوئیس

روشهای اخذ اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

سوئیس کشوری بسیار دوست مهاجر و مقصدی رویایی می باشد که به دلیل استانداردهای بالای زندگی، زیرساخت عالی جهانی، بی طرفی سیاسی و آزادی، مقصدی جذاب برای بازنشستگی، سرمایه گذاران تجاری و افراد ثروتمند، بسیاری از افراد به طالب این کشور می باشند. سوئیس همیشه کشوری “گران” برای زندگی بوده است. مزایای سوئیس:

 • ویزای سفر رایگان در اروپا
 • حریم خصوصی و آزادی
 • ایده آل برای بازنشستگان و خانواده های ثروتمند
 • سرمایه گذاری یا خرید املاک و مستغلات
 • انتخاب مکان کانتون (منطقه) سوئیس
 • افراد خارجی غیر اروپایی می توانند به دو طریق مجوز اقامت سوئیس را بگیرند:
 • تأسیس شرکت سوئیسی (برای شرکت ها)
 • مالیات بر ارزش افزوده سوئیس (برای بازنشستگان)

مالیات بر ارزش افزوده سوئیس مناسب ترین شیوه برای افراد پولدار یا بازنشسته می باشد؛ در حالی که تأسیس شرکت سوئیسی برای سرمایه گذاران و شرکت ها ایده آل می باشد. ما از مشتریان خود انتظار داریم قبل از درخواست برای اقامت سوئیس (تأسیس شرکت یا مالیات بر ارزش افزوده) حداقل 1 میلیون دلار آمریکایی در دسترس داشته باشند.

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری برنامه اقامت در ازای مالیات

کشور سوئیس مدت ها ست که به سبب سیاست های معروف بانک داری محرمانه و امن خود، به عنوان یکی از بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری های بانکی ، در کل جهان شناخته می شده است. سوئیس با دارا بودن 26 کانتون، یک جمهوری متحد پارلمانی محسوب می شود. در کنار امنیت مثال زدنی سیسیتم مالی، سوئیس دارای طبیعتی بسیار زیبا، به عنوان مثال رشته کوه های آلپ، فرهنگی متمایز از کل دنیا و سیستم بهداشتی بی نقصی می باشد.

تمام این موارد، و مزایای موجود دیگر، سبب می شود که سوئیس انتخابی عالی برای بازنشتگان و سرمایه گذارانی که به سیستم امن بانک داری این کشور برای حفظ سرمایه علاقه دارند، تبدیل شود. برنامه اقامتی سوئیس به این صورت است که برای دریافت اقامت این کشور باید به مبلغی بالغ بر 150،000 فرانک سوئیس(تقریبا 170،000 دلار آمریکا)،این مبلغ در هر کانتون به جز زوریخ متغییر است، را به صورت مالیات سالانه بپردازید. این مالیات سالیانه به نسبت قوانین هر کانتون و صرف نظر از سرانه درآمد و دارایی جهانی شما ، تا 1 میلیون فرانک متغییر است.

تابعیت و اقامت سوئیس برای اقشار مختلفی از جمله: بازنشستگان، سرمایه داران و یا تجاری که شرکتی سوئیسی در این کشور راه اندازی کنند، قابل دریافت می باشد. با پرداخت این مبلغ دیگر نیازی به اعلام دارایی ها و در آمد جهانی خود نیست. از کانتون های مشمول این برنامه می توان به :اپانزال، برن، ژنو، فریبورگ، گراوبوندن، ژورا، نیدوالدن، اشووتس، سنت گالن، وو، وله، لوتسرن، سولوتورن، ابوالدن، تورگاو، تیچینو، زوگ، اشاره کرد.اخذ اقامت سوئیس حدودا بین سه تا چهار ماه طول می کشد. معیار های انتخاب افراد برای دریافت اقامت سوئیس به شرح زیر هستند:

 • داشتن هیچ گونه شغل در سوئیس
 • نداشتن اقامت در این کشور در ده سال گذشته برای اشخاص خارجی که برای بار اول درخواست اقامت داده اند.
 • نداشتن حق شهروندی سوئیس
 • نداشتن محدودیت سنی(برای کشور های عضو اتحادیه اروپا)
 • شخص درخواست دهنده لازم است ملکی در سوئیس اجاره یا خریداری کند.

اشخاصی که برای این برنامه درخواست می دهند، می بایست بالای 18 سال و اشخاصی که برای اقامت بازنشتگی درخواست داده اند می بایست بالای 55 سال باشند. این اشخاص می بایست از استطاعت مالی مناسبی برخوردار باشند. همینطور از این اشخاص خواسته می شود اسناد شناسایی بسیاری از خود ارائه دهند و آنها می بایست عاری از سوء پیشینه جزایی و یا هرگونه بیماری روانی، باشند. شهروندان خارجی مقیم سوئیس می توانند بدون نیاز تائید قبلی، املاک و مستغلات خریداری کنند.

با پرداخت یک جای مبلغ مالیات دیگر نیازی به ارائه و اعلام درآمد و دارایی جهانی موجود خود به مقامات سوئیس نیستید. این مهم ترین مزیتی است که سوئیس نسبت به سایر کشورها با نرخ مالیاتی بالا، دارد. به عنوان یک قاعده کلی، پرداخت مالیات به صورت یکجا، معادل پنج برابر هزینه ها و یا درآمد اجاره سالیانه محاسبه می گردد که این رقم بسیار بالاتر از رقمی است که شما می پردازید. فرض کنید اجاره ملک شما در ماه 10،000 باشد که این معادل 120،000 فرانک در سال می گردد و هزینه های زندگی شما سالیانه 200،000 فرانکه باشد.

پنج برابر اجاره بهای شما معادل 600،000 فرانک می گردد و چون این رقم از هزینه های سالیانه معیشت شما بیشتر است، مالیات پرداختی سالیانه شما 30% این مبلغ معادل 180،000 فرانک می شود. اشخاص می توانند بعد از 12 تا 15 سال اقامت در سوئیس، برای دریافت شهروندی این کشور اقدام کنند. آن ها می بایست بر زبان رسمی سوئیس و فرهنگ عامه این کشور تسلط کامل داشته باشند.

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری برنامه اقامت برای بازنشستگان

کشور سوئیس جهت تشویق شهروندان خارجی برای نقل مکان به این کشور، برنامه مالیاتی ویژه ای را ارائه می دهد که در آن، مالیات های سوئیس بر اساس درآمد و دارایی های جهانی فردی اعمال نمی شود؛ بلکه بر اساس مخارج واقعی و استاندارد زندگی فرد در کشور در نظر گرفته می شود. این برنامه که مالیات بر ارزش افزوده (LST) نام دارد؛ از سال 1990 قانون فدرالی شد و در تمام کانتون ها (مناطق) سوئیس وجود دارد.

شهروندان خارجی به منظور بهره بردن از قانون LST، نباید در سوئیس استخدام شوند. گرچه هیچ شرایط سنی و محدودیتی برای LST وجود ندارد؛ اما تمام شهروندان خارجی که به دنبال شرکت در LST می باشند، باید ساکن سوئیس باشند. از آنجایی که بسیاری از شهروندان خارجی از طریق استخدام، اقامت سوئیس را دریافت می کنند، LST معمولاً توسط آن گروه شهروندان خارجی به کار می رود که می توانند در سوئیس بازنشسته شوند.

شهروند خارجی برای بازنشتگی در سوئیس می تواند مجوز اقامت دائم را دریافت کند؛ در صورتی که سن شهروند بالای 55 سال باشد، دارای روابط آشکار نزدیک در سوئیس باشد (مانند بازدیدکنندگان قبلی از سوئیس، اعضای خانواده سوئیسی، میراث و غیره)، بتواند ثابت کند که بازنشسته قصد خرید یا انجام شغل پرسود ندارد و اینکه بازنشسته بدون نیاز به درخواست کمک از برنامه های کمک رسانی دولتی، دارای منابع کافی برای زندگی در کشور می باشد.

در آژانس های مالیاتی سوئیس با برنامه LST، معمولاً پرداخت مالیات بازنشتگان باید حداقل پنج برابر اجاره سالانه ای باشد که بازنشسته برای اقامت خود در سوئیس می پردازد. تمام کانتون ها حداقل مقدار مالیاتی را اعمال کردند و در برخی از کانتون ها حداقل میزان برای شهروندان غیر اروپایی بالاتر از حداقل میزان برای شهروندان اروپایی می باشد. در صورتی که بازنشسته دارای اقامت باشد، ارزیابی مالیات با محاسبه میزان اجاره اقامت در نظر گرفته می شود.

دلیل محبوبیت بسیار برنامه LST برای شهروندان خارجی این است که شهروند خارجی تحت این ابتکار عمل، نیازی به اعلام درآمد سرانه ملی یا دارایی های خود ندارد؛ در نتیجه سطح بالاتری از حریم خصوصی مالی را ارئه می دهد. LST برای غیر بازنشتگان، جهت صلاحیت در برنامه LST برای تمام اهداف و نیت ها، محدودیت سنی وجود دارد؛ زیرا شهروند خارجی که به دنبال مزایا از برنامه LST می باشد، نمی تواند در سوئیس استخدام شود.

با این حال، افرادی که به دلیل نداشتن سن مورد نیاز بازنشستگی، واجد شرایط بازنشتگی در سوئیس نیستند؛ در صورتی که حداقل مقدار مشخصی از مالیات سالانه را بپردازند، باز هم می توانند صلاحیت برنامه LST را داشته باشند. این مقدار مشخص، از کانتون تا کانتونی دیگر متفاوت است. شهروند خارجی برای دریافت اقامت سوئیسی لازم جهت صلاحیت در برنامه LST، باید شرکتی را در یکی از کانتون های سوئیس تأسیس کند که به شهروند اجازه می دهد، مجوز اقامت دریافت کند. (لطفاً توجه داشته باشید، کانتون ها از نظر تصمیم گیری در اهدای مجوز اقامت به افراد زیر 55 سال بسیار متفاوت می باشند).

علاوه بر برنامه LST، سایر مزایای مالیاتی سوئیس شامل هیچ هدیه فدرالی یا مالیات ارثی نیست. به جای این مالیات های فدرالی، هر یک از کانتون های مختلف، مالیات خود را برای هدایا و ارثیه ها ارزیابی می کند. علاوه بر این سوئیس اعتماد پیش از مهاجرتی را حتی قبل از ورود شهروند خارجی بازنشسته به کشور ارائه می دهد که می تواند برای اهداف طرح مالیاتی در نظر گرفته شود.

اقامت دائمی یا اخذ شهروندی به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

مجوز اقامت سوئیس به صورت دائم (settlement permit C) به شما امکان زندگی در سوئیس با شرایط یکسان و بهره مندی از اکثر مزایا مانند شهروندان سوئیسی از جمله موارد زیر را می دهد:

 • دسترسی آزاد به اشتغال، شرایط اشتغال و شرایط کاری
 • امکان تاسیس شرکت شخصی
 • حق تحصیل در سوئیس، به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی و استفاده از بورسیه تحصیلی
 • امکان خرید ملک بدون محدودیت
 • دسترسی به مزایای رفاهی و اجتماع

با کسب شهروندی و تابعیت سوئیس از تمام مزایای فوق الذکر و حق رای و استخدام در مشاغل دولتی بهره مند خواهید شد. اما مانند سایر شهروندان سوئیسی ملزم به انجام برخی از تعهدات قانونی هستید.  به عنوان مثال مردان سوئیسی 18 _ 34 سال ملزم به انجام خدمات نظامی هستند. بر خلاف اقامت دائم سوئیس که با ترک کشور باطل می شود ، یکی از اصلی ترین مزایای شهروندی سوئیس این است که اگر در خارج از کشور زندگی کنید ، پاسپورت و  حق اقامت شما باطل نمی شود.

با کسب تابعیت سوئیس، تابعیت کشوری که در آن متولد شده اید حفظ خواهد شد؛ به عبارت دیگر دو تابعیتی در سوئیس مجاز است. شرایط زندگی در سوئیس را مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) می توانند رد اختیار شما عزیزان قرار دهند، کافیست که با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به سوئیس از طریق سرمایه گذاری

1- چند درصد شرکت های ثبت شده در سوئیس متعلق به افراد خارجی است؟

تقریبا در حدود یک سوم متعلق به افراد خارجی میباشد.

2- مدارک لازم برای سرمایه گذاری در سوئیس کدامند؟

پاسپورت معتبر/اثبات اینکه شما حداقل مالک 50% از سهام شرکت هستید/اظهارات بانکی که نشان دهد شما سرمایه کافی برای ایجاد کسب و کار برای حداقل 2 سال اول اقامت در سوئیس را دارید/گزارش دقیق از طرح کسب و کارتان/تجربه ی کافی و ارائه ی مدرک اثبات شده در حوضه ی مربوطه /تمکن مالی کافی.

3- راه های سرمایه گذاری در سوئیس کدامند؟

تاسیس شرکتی در سوئیس/مبلغ مالیات در سوئیس ویژه ی بازنشستگان.

4- حداقل مبلغ سرمایه گذاری در سوئیس چقدر است؟

سرمایه گذاران واجد شرایط باید حداقل 49963000 دلار در شرکتی در سوئیس سرمایه گذاری کنند.

5- اقامت دائم سوئیس معمولا چند سال طول میکشد؟

خارجی ها میتوانند تابعیت کشور سوئیس را بعد از حدود 12 سال زندگی در سوئیس بگیرند.

6- بهترین فرصت های سرمایه گذاری در سوئیس کدامند؟

مشاوران تغذیه/تجارتی تحت عنوان آنالیز داده/فروش تجهیزات اداری/تجارت مدیریت مالی/تولید و ساخت اسباب بازی

7- آیا افراد خارجی اجازه ی خرید ملک در سوئیس را دارند؟

در کشور سوئیس محدودیت های شدیدی برای خرید ملک توسط خارجی ها وجود دارد.

8- مزایای سرمایه گذاری در سوئیس چیست؟

زیرساخت سطح جهانی/نیروی کار بسیار ماهر/نرخ بیکاری پایین/برخورداری از یک محیط قانونی/برخورداری از بازار عالی برای محصولات و خدمات با کیفیت بالا/برخورداری از یک مرکز عمده تحقیق و توسعه/برخورداری از ثبات سیاسی و اجتماعی و روابط نزدیک با اتحادیه اروپا/بی طرفی سیاسی نسبی سوئیس.

9- معایب سرمایه گذاری در سوئیس چیست؟

فراز و نشیب فرانک سوئیس/وجود مقررات و استاندارد های بسیار دقیق/اقتصاد سوئیس بسیار وابسطه به تجارت-خدمات مالی و حضور شرکت های چند ملیتیست/اقتصاد نسبتا کوچک که برای بازار های بین المللی بسیار باز است و یکی از رقابطی ترین بازارهای جهان را دارد.

10- اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری در برنامه ی مالیاتی بازنشستگان چگونه است؟

شهروندان خارجی برای بازنشستگی میتوانند مجوز اقامت را دریافت کرده و معمولا پرداخت مالیات بازنشستگان باید حداقل 5 برابر اجاره ی سالانه ای باشد که بازنشسته برای اقامت خود در سوئیس پرداخت میکند.

11- آیا اثبات دارایی شخص برای برنامه ی سرمایه گذاری مالیاتی بازنشستگان در سوئیس اهمیت دارد؟

خیر-شهروند خارجی نیازی به اعلام درامد سرانه ملی یا دارایی های خود ندارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *