مهاجرین برای دریافت تابعیت باید حداقل 5 سال قبل از درخواست با ویزای دائمی در آفریقای جنوبی زندگی کنند. اگر مهاجران با یک شهروند آفریقای جنوبی ازدواج کنند این پنج سال به دو سال کاهش پیدا می کند. این مقاله که به دست مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تهیه شده است مطالب مفیدی در خصوص اقامت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری را برای شما بازگو کرده اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اخذ اقامت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری

آفریقای جنوبی و اقیانوس هند در جنوب اقیانوس آرام قرار دارد و آفریقای جنوبی بیشترین رشد اقتصادی را در این قاره دارد. تولید ناخالص داخلی این کشور، یک سوم کل تولید ناخالص ملی آفریقا را تشکیل می دهد و مهاجران سرمایه گذار از فرصت های زیادی برای ایجاد بازده خوب در سرمایه گذاری همراه با حق اقامت در یک جامعه چند نژادی توسعه یافته که همه امکانات و امکانات مدرن را ارائه می دهد، بهره می برند. مزایا اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری جهت مهاجرت به آفریقای جنوبی:

 • یک اقتصاد توسعه یافته با فرصت های سرمایه گذاری فراوان
 • زیرساخت های مدرن و موثر حمل و نقل با ارتباط مناسب به تمام کشورهای توسعه یافته
 • جامعه چندملیتی با تعهد قوی به دموکراسی و حکومت داری خوب
 • دسترسی به مراقبت های بهداشتی، آموزشی و سبک زندگی سازنده
 • گزینه درخواست برای شهروندی پس از کسب اجازه اقامت دائم

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی، ویزای کسب وکار: سهم سرمایه کم تر از  5 میلیون راند در ماشین آلات جدید یا تجهیزات در یک کسب وکار جدید یا موجود 60 % از کل پرسنل باید شهروندان یا ساکنان دائمی به عنوان کارمندان دائمی باشند. ویزای افراد بازنشسته: حداقل درآمد ماهانه  37،000 راند متقاضی از حقوق بازنشستگی مشتق شده / حاصل از حقوق سالانه / حساب های بازنشستگی و یا ترکیبی از دارایی ها / یا دارایی خالص متقاضی است.

بر مبنای بازنشستگی در آفریقای جنوبی: حداقل درآمد ماهیانه  37،000 راند متقاضی از حقوق بازنشستگی مشتق شده / حاصل از حقوق سالانه / حساب های بازنشستگی و یا ترکیبی از دارایی ها / یا دارایی خالص متقاضی است. بر اساس ارزش خالص: حداقل ارزش خالص 12 میلیون راند با 120000 راند  قابل پرداخت به مدیر کل بلافاصله پس از تایید درخواست اقامت. هزینه های اقامت سرمایه گذاران آفریقای جنوبی:

 • مجوز بازرگانی موقت، هزینه درخواست  1520 راند
 • مجوز موقت بازنشستگان درخواست هزینه   425 راند
 • ایجاد یا سرمایه گذاری در یک کسب و کار جدید در آفریقای جنوبی  1520 راند
 • یک کسب و کار را تأسیس کند یا سرمایه گذاری در کسب و کار موجود  1520 راند
 • بازنشستگی در آفریقای جنوبی  1520 راند
 • بر اساس دارایی خالص  1520 راند
 • زمان پردازش: اقامت سرمایه گذار آفریقای جنوبی
 • ویزای تجاری موقت 8 هفته ای است
 • ویزای افراد بازنشسته موقت به مدت 8 هفته
 • اجازه اقامت دائم حداقل 8 ماه

برنامه سرمایه گذار مهاجر می تواند شامل اعضای خانواده درجه یک خود در این درخواست باشد. تعریف خانواده درجه یک شامل افراد در مرحله دوم خویشاوندی  می باشد. به طور معمول، خانواده سرمایه گذار می تواند شامل اعضای خانواده زیر باشد، اسناد مورد نیاز برای اجازه اقامت موقت / دائم آفریقای جنوبی:

 • همسر
 • بچه های وابسته
 • فرم درخواست کامل تکمیل شده
 • یک گذرنامه معتبر یا مدرک مستند دیگری از هویت
 • کپی اصل یا گواهی تولد کامل
 • اثبات تغییر نام یا جنسیت اگر قابل اجرا باشد
 • گزارش رادیولوژیک برای تمام متقاضیان 12 سال و بالاتر جز زنان باردار
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سو پیشینه از پلیس برای تمام متقاضیان 18 سال و بالاتر
 • اثبات ازدواج یا زندگی مشترک
 • گواهی طلاق یا جدایی قانونی، یا مرگ همسر در صورت امکان
 • موافقت هر دو والدین در مورد رویداد، متقاضی یک والد فرزند کوچک است
 • مدارک تحصیلی، تجاری یا حرفه ای
 • اثبات پرداخت هزینه ها و مخارج.
 • گواه بر انطباق با الزامات سرمایه گذاری مجاز برای گزینه های مختلف ویزا و اقامت دائم.

روند درخواست ویزای موقت یا اقامت دائم برای اقامت در آفریقای جنوبی شامل مراحل متعددی نظیر تکمیل فرم درخواست، ارائه اسناد مجاز، تطابق با الزامات سرمایه گذاری و غیره می باشد.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آفریقای جنوبی

حداقل میزان سرمایه گذاری برای یک ویزای تجاری در کشور آفریقای جنوبی چقدر است؟ یکی از هدف های اصلی ویزای تجاری جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور آفریقای جنوبی است، بنابراین به جریان افتادن پول خارجی در کشور یکی از معیار های اصلی آن به شمار میرود. برای ثبت موفق درخواست ویزای تجاری و سرمایه گزاری، داشتن حداقل میزان سرمایه ای که از قبل توسط این کشور میزان آن تعیین شده است از ضروریات است.

در قسمت پایین می توانید حداقل میزان سرمایه گذاری برای یک ویزای تجاری ، به علاوه ی موارد دیگر مشاهده کنید. اما در ابتدا یک مقدمه ی کوتاه در مورد ویزای تجاری به شما کمک میکند که اطمینان حاصل کنید این نوع ویزا ، گزینه ی خوبی برای شما به حساب می آید. اگر در این مورد اطمینان ندارید، با ما تماس بگیرید یا ایمیل بفرستید. ویزای تجاری برای چه افرادی مناسب است؟ ویزای تجاری و سرمایه گذاری میتواند توسط هر فردی که به دنبال ثبت یا خرید یک بیزنس و تجارت در کشور آفریقای جنوبی و کار کردن در آن زمینه است درخواست داده شود.

ویزای سرمایه گذاری برای افراد چند ملیتی که قصد باز کردن شعبه یا نمایندگی یک شرکت را دارد مناسب نیست. افرادی که به این کار علاقه دارند می توانند به صفحه ی مربوط به “باز کردن یک شعبه در آفریقای جنوبی ” مراجعه کنند. اگر به فردی ویزای تجاری داده شود، فرد متقاضی میتواند در زمینه ی ان تجارت کاری را راه اندازی کند و در آن کار کند. ذکر این نکته لازم است که همسر یا پارتنر شما می تواند در این بیزنس کار کند اما برای کسب مزایای مالی و حقوق امکان این کار برای آنها وجود ندارد.

علاوه بر آن ویزای تجاری به یک تجارت و شغل خاص محدود می شود و دارنده ی این ویزا نمی تواند در زمینه ی دیگری مشغول به کار شود و تجارتی را راه اندازی کند. اگر شخصی قصد انجام چنین کاری را داشته باشد باید ویزای دیگری دریافت کند. سرمایه گذارانی که تمایل دارند کل یا بخشی از شرکت را صاحب باشند اما علاقه ای به کار کردن در ان ندارند می توانند اطلاعات مربوط به «ویزای سرمایه گذاری» را مطالعه و بررسی کنند.

کمترین میزان سرمایه گذاری که برای ویزای تجاری کشور آفریقای جنوبی مورد نیاز است چقدر است؟ کم ترین مقدار سرمایه گذاری 5 میلیون ZAR، معادل 366015.00 دلار آمریکا است. اگر این مبلغ را به صورت نقد ندارید می توانید معادل این پول را در بخش تجهیزات، ماشین آلات جدید یا بخش های دیگر سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری باید از بیرون از کشور آفریقای جنوبی صورت بگیرد.

در زمینه ی تجارتی سرمایه گذاری شود که در شرف تاسیس و پایه گذاری است، و یا در یکی از مشاغل موجود در افریقای جنوبی سرمایه گذاری صورت بگیرد. اگر حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری را نداشته باشید چه اتفاقی می افتد؟ قوانین اجازه ی حذف شرط حداقل میزان سرمایه گذاری را به متقاضیان ویزای تجاری می دهد. اما این مساله تنها در مورد انواع خاصی از مشاغل صدق می کند.

اگر تجارتی که شما قصد راه اندازی آن را دارید، به 5 میلیون ZAR یا 366015.00 دلار نیاز نداشته باشد چه اتفاقی می افتد؟ می توانید در مورد شرایط حذف قانون حداقل میزان سرمایه گزاری مطالعه کنید و بررسی کنید ایا امکان کمتر کردن میزان سرمایه گذاری وجود دارد یا خیر. هم چنین میتوانید راه های دیگر مهاجرتی را مورد بررسی قرار دهید.

حداقل میزان سرمایه گذاری به چه شکلی ثابت می شود؟ تاییدیه ی مبلغ سرمایه گذاری از طریق سند Chartered Accountants به اثبات میرسد. Chartered accountant یا حسابدار قانونی، شخصی است که در انجمن حسابداران دارای صلاحیت کشور آفریقای جنوبی به ثبت رسیده باشند.

میزان مبلغ سرمایه گذاری برای چیست؟ جدای از این که سازمان امور داخلی کشور باید میزان مبلغ سرمایه گذاری در کشور آفریقای جنوبی را بداند و از آن آگاه باشد، هر تجاری که بخواهد توسط یک فرد خارجی پایه گذاری شود می بایست حداقل مبلغ لازم برای این کار را داشته باشد و این هزینه در بخش سرمایه گذاری به کار برده شود.

شرایط اخذ پاسپورت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری

اگر شما مقیم آفریقای جنوبی هستید و برنامه ریزی برای سفر به کشور دیگری دارید،می توانید پاسپورت آفریقای جنوبی بگیرید. انواع مختلفی از گذرنامه وجود دارد، با هزینه های مختلف درخواست برای هر نوع. آیا می دانستید که اکنون می توانید گذرنامه خود را آنلاین درخواست کنید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الزامات برنامه های آنلاین و ارزش پاسپورت آفریقای جنوبی، از وب سایت وزارت امور داخلی دیدن کنید و یا برای خواندن بیشتر در مورد انواع مختلف گذرنامه آفریقای جنوبی بیشتر بدانید.

 • گذرنامه گردشگری
 • گذرنامه کودک
 • گذرنامه های رسمی
 • گواهی های سفر اضطراری
 • سند برای اهداف سفر

گذرنامه بازدید کننده و گودک به شهروندان آفریقایی و کودکان  16 ساله و بالاتر صادر می شود. برای اعمال، شما باید یک فرم DHA-73 را در یک دفتر امور داخلی داخلی یا در خارج از کشور در یک سفارت یا ماموریت آفریقای جنوبی تکمیل کنید. شما همچنین باید، هویت خود را تأیید کنید اگر شما یک شناسه ندارید، در اینجا چگونگی درخواست برای یکی از آنها را خواهید دید. تامین 2 عکس پاسپورت با استفاده از سیستم جدید بیومتریک، نزدیکترین دفتر امور داخلی خود را تأیید کنید. اگر چنین است، پس لازم نیست عکس های خود را بیاورید.

اثر انگشت خود را گرفته اید، هزینه R400 را پرداخت کنید. این برنامه حدود 7 تا 21 روز کاری را برای پردازش درخواست و گذرنامه صادر می کند. گذرنامه توریستی برای 10 سال معتبر است. نکته: پاسپورت ها باید حداقل 30 روز پس از تاریخ تعیین شده برای خروج معتبر باشند. گذرنامه ها باید دارای حداقل 2 صفحه خالی برای ورود به تمبر باشند.

هر دو والدین و کودک باید در هنگام درخواست حضور داشته باشند. اگر طلاق گرفته اید، ازدواج نکرده اید یا 1 یا هر دو والدین مرده اند، این چیزی است که شما باید انجام دهید. این مدت بین 7 تا 21 روز کاری برای پردازش درخواست و گذرنامه صادر می شود. گذرنامه کودک برای 10 سال معتبر است.

درخواست پاسپورت SA، این گذرنامه به مقامات آفریقایی آفریقایی صادر می شود که در امور رسمی دولتی سفر می کنند.
برای اعمال، شما باید یک فرم DHA-73 را در یک دفتر امور داخلی داخلی یا در خارج از کشور در یک سفارت یا ماموریت آفریقای جنوبی تکمیل کنید. هویت خود را تأیید کنید اگر شما یک شناسه ندارید، در اینجا چگونگی درخواست برای یکی از آنها را خواهید دید. تامین 2 عکس پاسپورت با استفاده از سیستم جدید بیومتریک، نزدیکترین دفتر امور داخلی خود را تأیید کنید. اگر چنین است، پس لازم نیست عکس های خود را بیاورید.

این گذرنامه برای 10 سال معتبر است. لطفا قبل از اینکه با شما در ارتباط باشید، با اداره امور داخلی تماس بگیرید تا بتوانید از سیستم جدید کاربرد بیومتریک استفاده کنید یا اگر نیاز دارید عکس های خود را به دست بیاورید. گواهی سفر اضطراری، این سند را می توان به شهروندان آفریقایی که نیاز به سفر فوری دارند صادر می کنند و زمان کافی برای پردازش درخواست گذرنامه وجود ندارد.

برای اعمال، شما باید فرم DHA-73 را در دفتر امور داخلی داخلی یا در خارج از کشور در یک سفارت یا مأموریت آفریقای جنوبی تکمیل کنید. هویت خود را تأیید کنید اگر شما یک شناسه ندارید، در اینجا چگونگی درخواست برای یکی از آنها را خواهید دید.
تامین 2 عکس پاسپورت، حدود یک هفته طول خواهد کشید تا درخواست را پردازش و گواهی صادر کند. این گواهی برای 9 ماه معتبر است و تنها می تواند برای یک سفر واحد استفاده شود.

سند برای اهداف سفر مردی که پاسپورت خود را در دست دارد و آماده پرواز برای پرواز است. این سند برای افرادی با اقامت دائم در آفریقای جنوبی صادر می شود که نمی توانند اسناد سفر خود را از کشورهای خود دریافت کنند، به عنوان مثال پناهندگان و افراد بدون اقامت دائم در آفریقای جنوبی.

برای اعمال، شما باید فرم DHA-73 را در دفتر امور داخلی داخلی یا در خارج از کشور در یک سفارت یا مأموریت آفریقای جنوبی تکمیل کنید. هویت خود را تأیید کنید اگر شما یک شناسه ندارید، در اینجا چگونگی درخواست برای یکی از آنها را خواهید دید. تامین 2 عکس پاسپورت و هزینه R400 را باید پرداخت کنید. برای پردازش درخواست بین 7 تا 21 روز کاری طول می کشد. شما می توانید پیشرفت درخواست خود را در وب سایت وزارت امور داخلی و یا با ارسال اس ام اس با علامت P و شماره شناسه آن به شماره 32551 پیگیری کنید. این سند به مدت 5 سال معتبر است.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در آفریقای جنوبی

با وجود اثرات وقوع رکود جهانی که هنوز در کشورهای مختلف در سراسر جهان احساس می شود، آفریقای جنوبی رشد قابل توجهی در بخش های در حال توسعه خود داشته است. هنگامی که در مقابل میانگین جهانی 2.7 درصد قرار گرفته است، آفریقای جنوبی در سال گذشته رکورد جدیدی را در خصوص سرمایه گذاری به خود اختصاص داده است و صندوق های سرمایه گذاری خصوصی آن به هفت میلیارد دلار یا 3.2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود رسیده است.

رشد ملی، فرصت های سرمایه گذاری بالایی در بخش های تکنولوژی، خرده فروشی، مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش خصوصی را در خود دیده است. در اینجا نگاهی به بهترین فرصت های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی می اندازیم. تکنولوژی یکی از پویاترین، نوآورانه ترین و در حال رشدترین بخش ها در آفریقای جنوبی است. مصرف کنندگان محلی در حال ادغام اعمال روزانه خود مانند خرید با تکنولوژی هستند که این امر عمدتا برای راحتی بیشتر آنها است.

بر اساس یک مطالعه اخیر توسط شرکت تحقیقاتی جهانی ایپسوس، 70 درصد از مصرف کنندگان آفریقای جنوبی، خرید خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. شبکه جهانی اینترنت و گروه سرگرمی ناسپرس رشد چشمگیر خود را به خاطر سرمایه گذاری در بخش تکنولوژی، به ویژه در بین بازیگران اینترنت جهانی دیده است. این شرکت از ارزش بازار 5.7 میلیارد دلار در سال 2006 به 60 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است، در حالی که MTN Group نیز از 16.2 میلیارد دلار در سال 2006 به 18.9 میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است.

سودآوری این بخش هنوز به پیک نرسیده است، زیرا دسترسی به اینترنت در کشور در پنج سال آینده دو برابر خواهد شد. برخی از خرده فروشان بر اساس نقش تکنولوژی در فروش آنلاین استوار هستند و نتایج غیر قابل تصوری را نیز در فروش خود دیده اند. تعداد دانلود برنامه دیجیتال Pick n Pay Super Animals تنها پس از شش هفته از زمان عرضه به 200000 رسید. مدیر اجرایی بخش بازار و مشتری شرکت Pick n Pay گفته است: “هدف اصلی این کمپین فقط سرگرمی با کارت ها بود، اما من فکر می کنم ما به پیشرفت های بزرگی در بحث خرید آنلاین دست خواهیم یافت زیرا گوشی های هوشمند و وایفای رایگان در حال گسترش می باشد.”

با اینکه Pick n Pay یک ایده نوآورانه داشت، اما هنوز پس از شاپرایت، دومین خرده فروش بزرگ در آفریقای جنوبی است. شاپرایت هولدینگ یک شرکت دولتی بوده که در لیست بورس اوراق بهادار ژوهانسبورگ (JSE) قرار دارد و بیش از 450 فروشگاه در سراسر آفریقا دارد، از جمله در کشورهای موزامبیک، نیجریه، آنگولا و تانزانیا.

به خاطر توانی که در بخش های خصوص سلامت در بیمارستان ها تعبیه شده است، سود سرمایه گذاری در بخش سلامت آفریقای جنوبی عمدتا در بخش خصوصی دیده می شود. در ده سال گذشته، بیمارستان های خصوصی قیمت خود را تقریبا دو برابر نرخ تورم مصرف کننده افزایش داده است.

تجربه کنندگان سود بیشتر سه گروه بزرگ هستند که به طور قابل توجهی سودی بالاتر از رقبایشان کسب می کنند. سه گروه بزرگ بخش سلامت خصوصی عبارتند از Netcare، Life Healthcare و Mediclinic و در مجموع حدود 80 درصد از بازار بیمارستان های خصوصی در آفریقای جنوبی را در دست دارند.

براساس بیانیه های مالی اخیر آنها، سود عملیاتیNetcare به اندازه 7.9 درصد افزایش داشته، سود عملیاتی Life Healthcare به میزان 12 درصد و سود عملیاتی Mediclinic به میزان 15 درصد افزایش یافته است. سهام این سه گروه بزرگ سلامت در پنج سال گذشته افزایش بسیاری داشته است. سهام هلدینگ های گروه Life Healthcare از زمان آغاز خود در ماه ژوئن 2010، 158 درصد افزایش یافته است، در حالی که سهام Mediclinic International با افزایش 275 درصدی و Netcare به میزان 203 درصدی روبرو بوده اند.

گفته می شود که ارزش آموزش و پرورش بخش خصوصی در آفریقای جنوبی به میلیاردها دلار برسد. در این بخش گروه Curro فعالیت داشته که از سال 2010 درآمد آن به طور مداوم رشد داشته است. درآمد کل این گروه 10 میلیون دلاردر سال 2015 اعلام شد. همچنین گروه AdvTech نیز رشد قابل ملاحظه ای در سرمایه گذاری خود دیده است. این گروه بیش از 30 درصد افزایش درآمد خود را گزارش کرده است.

با رشد تکنولوژی، آموزش آنلاین به طور فزاینده ای محبوب شده است، و این گونه آموزش پتانسیل رشد بزرگی دارد. براساس گزارش بازار آفریقا برای محصولات و خدمات یادگیری خودآموزی، آفریقا پویاترین بازار یادگیری الکترونیکی در جهان را دارد؛ آفریقای جنوبی، زامبیا و سنگال، به طور متوسط 15 درصد رشد سالانه را نشان می دهند.

کمترین مبلغ سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی جهت اخذ اقامت

کمک مالی سرمایه گذار خارجی حداقل 1 میلیارد و 500 میلیون تومان در ماشین آلات و تجهیزات جدید در یک تجارت جدید یا موجود 60٪ کل کارکنان tشهروندان یا ساکنان دائمی به عنوان کارمندان دائمی. ویزای افراد بازنشسته حداقل درآمد ماهیانه 121 هزار تومن برای متقاضی حاصل از حساب های سالیانه / بازنشستگی / غیرقابل برگشت یا ترکیبی از دارایی ها یا ارزش خالص متقاضی

 • مجوز اقامت دائم آفریقای جنوبی، بر اساس ایجاد یک کسب و کار جدید یا سرمایه گذاری در یک کسب و کار موجود
 • در آفریقای جنوبی کمک سرمایه ای حداقل در ماشین آلات و تجهیزات جدید در یک کسب و کار جدید یا موجود 60٪ کل کارکنان باید شهروندان یا ساکنان دائمی باشند.
 • بر اساس بازنشستگی در آفریقای جنوبی حداقل درآمد ماهانه 11 میلیون و 100 هزار تومن برای متقاضی حاصل از حساب های بازنشستگی یا ترکیبی از دارایی ها یا ارزش خالص متقاضی
 • بر اساس ارزش خالص حداقل ارزش خالص 3 میلیار و 600 میلیون تومان و 3 میلیون  و 600 هزار تومام قابل پرداخت به مدیر کل بلافاصله پس از تصویب درخواست اقامت
 • مسئولیت فردی برای پرداخت مالیات آفریقای جنوبی بر اساس وضعیت اقامت تعیین می شود. از نظر قوانین مالیات افراد یا مقیم آفریقا هستند یا نیستند

مزایا و معایب سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

پتانسیل آفریقای جنوبی در تنوع بخش ها و صنایع کاملا مشهود است. در کشوری سرمایه گذاری خواهید کرد که ثبات اقتصادی دارد. دموکراسی کشور به خوبی شکل گرفته و حاکمیت قانون قابل مشاهده است.این کشور اصلاحات اقتصادی را به اجرا گذاشته که منجر به ثبات اقتصاد کلان و کاهش مالیات شده است. سرمایه های اصلی آفریقای جنوبی عبارتند از:

 • محیط تجارت خوب است و مدیر مالی دولتی صلاحیت مدیریت را دارد.
 • کشور دارای یک بورس اوراق بهادار خوب و قابل اعتماد است.
 • آفریقای جنوبی از صنایع  سنتی خود به خدمات تولیدی و مالی متصل شده است که مهم ترین آنها تولید ناخالص داخلی است, بخش های گردشگری و خرده فروشی دارای پتانسیل بالایی هستند.
 • بخش معدن بخش عمده ای از اقتصاد آفریقای جنوبی است که بزرگترین تولید کننده ی کربن، منگز و پلاتین وانادیوم و ورمیکولیت است.این معدن دومین  و بزرگترین تولید کننده ی روتیل پلادیوم اکسانی و زیرکونیم  و سومین و بزرگترین صادرکننده ی ذغال سنگ در جهان است. آفریقای جنوبی نیز بزرگترین صادرکننده ی الماس و سنگ آهن است.
 • این کشور همچنین دارای موقعیت جغرافیایی استراتژیک است که این امر باعث یک مرکز ایده آل شدن برای دسترسی به بازار های زیرزمینی شود.

معایب سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی:

ثبات اقتصادی کشور آفریقای جنوبی که توسط رسوایی فساد مالی که رئیس جمهور سابق (زوما) به بار آورده بود،  تضعیف شده است. علاوه براین سرمایه گذاران از جهت گیری کلی سیاست های عمومی در سیاست های اقتصادی و مسئله اصلاحات ساختاری نگران هستند. مشکلات دیگری که ممکن است سرمایه گذاران خارجی را ناامید کند:

 • افزایش اعتصابات کارگری(کارگران معادن طلا) در سال های اخیر باعث شد تا آژانس های رتبه بندی شده در آفریقای جنوبی هشدار دهند که این اعتصابات میتواند اعتبار آفریقای جنوبی را کاهش دهد.
 • خشونت و فساد هم چنان مانع رشد اقتصادی می شود در حالی که نابرابری در آمد باقی می ماند.
 • به دلیل کمبود بودجه دسترسی به برق آسان نیست.
 • کمبود نیروی کار ماهر
 • قوانین مهاجرت استخدام کاگران خارجی را پیچیده تر می کند.
 • اقتصاد بستگی به قیمت های سنگ آهن و جریان های سرمایه گذاری مستقیم  خارجی دارد.

فرصت های سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی

بخش های کلیدی اقتصاد ملی در آفریقای جنوبی عبارتند از :

 • صادرات معدنی
 • بخش صنعتی مانند راه آهن ، سوخت های مصنوعی و تجهیزات و ماشین آلات معدن
 • گردشگری
 • خدمات مالی
 • خدمات درمانی
 • تولید میوه
 • انرژی (برق، انرژی های تجدید پذیر، بنزین)
 • زیرساختارهای حمل و نقل
 • مخابرات و فناوری اطلاعات
 • بخش فروش آنلاین
 • بیزنس خرید کالا از منابع خارج از کشور و علی الخصوص راه انداری مراکز تماس
 • گردشگری یکی از بخش های پر رونق محسوب می شود و می توان از مزایای مناظر طبیعی زیبا بهره مند شد.
 • سرمایه گذاری (FDI) در بخش تولیدات ، آفریقای جنوبی بر مزایای قیمت های رقابتی تاکید دارد.

دولت در نظر دارد بخش های خدمات پستی، خدمات مخابراتی (TELKOM) و خطوط راه آهن را خصوصی کند. در سال 2017 ، دولت هدف خود را برای نیمه خصوصی کردن بسیاری از دارایی های دولتی، از جمله خطوط هواپیمایی آفریقای جوبی اعلام کرده است. بخش های که فرصت های سرمایه گذاری در آنها کمتر است :

 • بخش های انحصاری
 • سرمایه گذاری در بانک، شرکت های بیمه و پخش
 • سرمايه گذاری مستقيم خارجی ( FDI  )در معدن، انرژی و بخش های پدافندی  که بايد به تصويب دولت برسد.
 • لازم به ذکر است که محدودیت هایی برای اخذ وام برای شرکت های خارجی نیز وجود دارد.

اخذ اقامت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری با ویزای بیزنس

حداقل سرمایه برای ویزای بیزنس چقدر است؟ یکی از اهداف کلی ویزای بیزنس جذب سرمایه های خارجی به آفریقای جنوبی است. برای یک درخواست موفق ویزای بیزنس، داشتن حداقل سرمایه تعیین شده مورد نیاز است. در اینجا حداقل میزان سرمایه برای ویزای بیزنس به همراه برخی از ملاحظات ذکر شده است، اما در ابتدا معرفی مختصری در مورد ویزای بیزنس در اختیار شما قرار میدهم تا مطمئن شوید گزینه مناسبی برای شما است. اگر مطمئن نیستید با شماره های بالا تماس بگیرید یا در همین جا برای ما ایمیل ارسال کنید.

چه کسانی واجد شرایط ویزای بیزنس هستند؟ ویزای بیزنس توسط اشخاصی که به دنبال تاسیس یا خرید کسب و کاری در آفریقای جنوبی هستند درخواست می شود. ویزای بیزنس برای شرکتهای چند ملیتی که به دنبال باز کردن یک شعبه یا تاسیس شرکت تابعه هستند مناسب نیست. شرکت هایی که علاقه مند به انجام این کار هستند بهتر از از صفحه ما در مورد افتتاح یک شعبه در آفریقای جنوبی دیدن کنند.

متقاضیان در صورتی که ویزای بیزنس دریافت کنند می توانند کسب و کاری در آفریقای جنوبی راه اندازی کنند و در آن کار کنند. لازم به ذکر است که همسر و فرزندان سرمایه گذار می توانند در کسب و کار مربوطه مشغول به کار شوند ( اما نه برای پاداش مالی). علاوه بر این، ویزای بیزنس محدود به مشاغل مشخصی می شود و افرادی که ویزای بیزنس دارند نمی توانند بدون دریافت ویزای اضافی مورد نیاز کسب و کاری خارج از این ویزا را انجام دهند.

سرمایه گذارانی که مایل به داشتن بخشی یا تمام یک کسب و کار هستند اما نمیخواهند در آن کار کنند باید اطلاعات ویزای سرمایه گذاری را مشاهده کنند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ویزای بیزنس آفریقای جنوبی چقدر است؟ حداقل سرمایه مورد نیاز 5 میلیون رند (360 هزار دلار) است. اگر به صورت نقدی سرمایه گذاری نمی کنید باید معادل آن را در بخش ماشین آلات یا تجهیزات جدید سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری باید:

 • از خارج از آفریقای جنوبی آغاز شده باشد.
 • سرمایه گذاری باید در کسب و کاری که راه اندازی میکنید یا کسب و کاری که وجود دارد انجام شود.

اگر حداقل مبلغ سرمایه گذاری را نمی توانید فراهم کنید، مقررات این اجازه را به شما میدهد تا برای اغماض حداقل میزان سرمایه برای ویزای بیزنس درخواست دهید. با این حال، درخواست فسخ برای نوع خاصی از کسب و کارها وجود دارد. اگر کسب و کار من به سرمایه 5 میلیون رند نیاز نداشته باشد چه می شود؟ شما دوباره می توانید مطالب بالا را مشاهده کنید تا مطمئن شوید می توانید درخواست فسخ برای کاهش میزان سرمایه گذاری در کسب و کار مربوطه را انجام دهید. همچنین ممکن است شامل دیگر مسیرهای مهاجرت باشید. پیشنهاد میکنم جزئیات مربوط به کسب و کار خود را با ما در میان بگذارید و برای مشاوره شخصی با ما تماس بگیرید.

چگونه میزان حداقل سرمایه گذاری مشخص می شود؟ تایید میزان سرمایه گذاری باید توسط حسابدار قسم خورده انجام شود. نام حسابدار باید در موسسه حسابداران رسمی آفریقای جنوبی ثبت شده باشد. میزان سرمایه گذاری چیست؟ واضح است که وزارت امور داخلی آفریقای جنوبی تمایل دارد که سرمایه های داخلی آفریقای جنوبی را افزایش دهد و هر کسب و کاری که توسط خارجی ها انجام می شود سرمایه کافی را داشته باشد. این سرمایه ها باید برای سرمایه گذاری در کسب و کار در دسترس باشد.

شرایط اخذ اقامت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

برای خیلی از شهروندان ثروتمند آفریقای جنوبی سرمایه گذاری در املاک و مستغلات یک گزینه جذاب برای دریافت ویزای طلایی است. تعدادی از کشورهای اروپایی و کشورهای حوضه دریای کارائیب هستند که اقامت و/یا  پاسپورت دوم و تابعیت کشورشان را  از طریق این ویزا ارائه میدهند.

LA VIDA به خیلی از متقاضیانی که سرمایه کافی برای دریافت اقامت دوم آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را دارند کمک میکند. در واقع آفریقای جنوبی یکی از بهترین کشورهای جهان برای سرمایه گذارانی است که ثروت با ارزش خالص (HNWs) دارند و به دنبال یک راه حل دائمی برای سفرهای خود و نیازهای اقامت در آینده هستند.

هیچ محدودیتی برای خارجی ها برای خرید ملک در آفریقای جنوبی وجود ندارد. برای خارجی های غیر قانونی مالکیت اموال غیر منقول در آفریقای جنوبی ممنوع است. با این وجود، روش ها و الزاماتی وجود دارد که در شرایط خاص مثل ثبت نام محلی اشخاص خارجی که در آفریقای جنوبی ملک خریداری  کرده اند و ملاقات مامور دولتی آفریقای جنوبی برای شرکت محلی که سهامش متعلق به فردی است که ساکن آفریقای جنوبی نیست مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتیکه که افراد غیر ساکن آفریقای جنوبی به قصد اقامت طولانی مدت ملکی را خریداری کنند، مجوز اقامت باید بر اساس الزامات مربوطه اعمال شود.

آیا هیچ محدودیتی برای خرید ملک برای افراد غیر ساکن آفریقای جنوبی وجود دارد؟ پاسخ به این سوال نه است، تنها برای خارجی های غیر قانونی مالکیت اموال غیر منقول در آفریقای جنوبی ممنوع است. با افراد غیر ساکن طبق قوانین و مقررات مشابه افرادی که ساکن آفریقای جنوبی هستند برخورد می شود. انطباق با این الزامات سختگیرانه ، کارایی سیستم ثبت نام و امنیت را ضمانت می کند.

در صورت فوت حق املاک به چه صورت است؟ در حال حاضر %20 از حق ملک مشمول مالیات و عوارض می شود. با این حال ، ارثیه ای که از طریق وصیت نامه به همسری که در قید حیات است میرسد شامل حق ملک نمی شود. افراد غیر ساکن مانند افراد ساکن مستحق تخفیف 3.5 میلیون راندی(حدودا 250 هزار دلار) در مالیات و عوارض دارایی ها هستند. بر خلاف افرادی که ساکن آفریقای جنوبی هستند برای افراد غیر ساکن تخفیف محدود به دارایی های مربوط به آفریقای جنوبی می شود.

در آخر مهم است بدانید که افراد غیر ساکن که به طور دائم در آفریقای جنوبی مهاجرت نکرده اند  و بیش از یک دوره مشخص در آفریقای جنوبی زندگی کرده اند مشمول مالیات بردرآمد می شوند. این امر به عنوان آزمون حضور فیزیکی شناخته میشود و از زمان حضور در آفریقای جنوبی در مدت سه سال محاسبه می شود. مالیات به مستمری بازنشستگی خارجی ها تعلق نمیگیرد.

اخذ اقامت دائم آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری

در ابتدا باید گفت که آفریقای جنوبی برنامه ویزای سرمایه گذاری را ارائه نمی کند بلکه یک مجوز مستقل مالی ارائه می دهد که مزایای زیادی برای افرادی که به دنبال اقامت دوم هستند فراهم می کند. نکات کلیدی مجوز مستقل مالی:

 • مجوز مستقل آفریقای جنوبی بر اساس ثروت خالص متقاضیان ارائه می شود. ثروت خالص مورد نیاز متقاضیان 12 میلیون راند(حدودا 900 هزار دلار)است.
 • لازم نیست 12 میلیون راند به آفریقای جنوبی منتقل شود.
 • متقاضی اجازه خرید ملک، سرمایه گذاری در کسب و کارهای آفریقای جنوبی، اوراق قرضه دولتی یا مشابه آن را ندارد.
 • وزارت امور داخله مبلغ 120.000 راند را در صورتیکه که درخواست موفقیت آمیز باشد عهده دار می شود.
 • یکی از مزایای اصلی مجوز مستقل مالی این است که به متقاضی اقامت دائم آفریقای جنوبی داده می شود.
 • افرادی که این مجوز را دارند میتوانند کار کنند یا در صورت تمایل کسب و کار خود را داشته باشند.
 • افرادی که مجوز مستقل مالی دارند اما مقیم آفریقای جنوبی نیستند می توانند هر سه سال یکبار به آفریقا بروند و مجوز خود را حفظ کنند.
 • آفریقای جنوبی یک سیستم مالیاتی مبنی بر اقامت دارد بنابراین کسانی که در آفریقای جنوبی اقامت ندارند نیازی نیست که وضعیت مالیاتی خود را تغییر دهند.

به طور خلاصه، افرادی که مایل به دریافت اقامت دوم هستند با کمترین الزامات سختگیرانه نسبت به خیلی از طرح های سرمایه گذاری اروپایی و نبودن هیچ الزامی برای راه اندازی کسب و کار میتوانند یک مجوز مستقل مالی که بسیار معتبر است دریافت کنند.

انواع اقامت در آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری

الزامات شخصی مالیات آفریقای جنوبی بر اساس وضعیت اقامت مشخص می شود. سرمایه گذار می تواند برای مقاصد مالیاتی مقیم یا غیر ساکن آفریقای جنوبی باشد. ساکن آفریقای جنوبی به افرادی گفته میشود که معمولا ساکن آفریقای جنوبی هستند و آفریقای جنوبی کشور اصلی آنهاست و بیش از 90 روز در هر سال فعلی و قبلی در آفریقای جنوبی زندگی کرده اند و در مجموع بیش از 915 روز در 5 سال مالی فعلی و قبلی در آفریقای جنوبی زندگی کرده اند( نیازی نیست به صورت متداول باشد).

افراد غیر ساکن به افرادی گفته می شود که به صورت کلی کمتر از 91 روز در هر سال مالی فعلی و قبلی در آفریقای جنوبی زندگی کرده اند. قانون کلی این است که شخصی که ساکن آفریقای جنوبی است تمام درآمد آن قابل ارزیابی است اما افراد غیر ساکن درآمد حاصل از منابع مستقیم و غیر مستقیم آفریقای جنوبی قابل ارزیابی است. مسافران کاری تمدید یافته به عنوان افراد غیر ساکن آفریقای جنوبی در نظر گرفته می شوند مگر اینکه بیشتر از 5 سال در آفریقای جنوبی بمانند یا آفریقای جنوبی به عنوان کشور اصلی آنها محسوب شود.

برای دریافت اقامت موقت یک راه معمول وجود دارد که مهاجر وارد آفریقای جنوبی می شود و اولین ویزای خود را دریافت میکند که به آنها اجازه می دهد که در آفریقای جنوبی اقامت کنند و کسب و کار خود را انجام دهند یا بازنشسته شوند. اقامت موقت بسته به نوع ویزا  برای  12 تا 48 ماه صادر می شود. افرادی که اقامت دائم آفریقای جنوبی را دارند می توانند در آفریقای جنوبی زندگی کنند و مطابق با نوع اقامت دائم خود می توانند فعالیت های شخصی انجام دهند. مهاجران بعد از دریافت مجوز اقامت دائم، مدارک شناسایی آفریقای جنوبی را دریافت می کنند.

مهاجرین برای دریافت تابعیت باید حداقل 5 سال قبل از درخواست با ویزای دائمی در آفریقای جنوبی زندگی کنند. اگر مهاجران با یک شهروند آفریقای جنوبی ازدواج کنند این پنج سال به دو سال کاهش پیدا می کند. افرادی که اقامت دائم دارند و سه سال یا بیشتر در آفریقای جنوبی نیستند ممکن است حق اقامت دائم خود را از دست دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری

مدارک مورد نیاز برای اقامت موقت / دائم آفریقای جنوبی:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر یا سایر مدارک شناسایی
 • نسخه اصلی یا کپی تایید شده گواهی تولد
 • مدارک تغییر نام با تغییر جنسیت در صورت لزوم
 • گزارش رادیولوژی برای تمام متقاضیان 12 سال به بالا به جز مادران باردار
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه پلیس برای تمام متقاضیان 18 سال به بالا
 • گواهی ازدواج
 • گواهی طلاق یا جدایی قانونی یا مرگ همسر
 • رضایت هر دو والدین متقاضی که والدین فرزند کوچکی هستند
 • مدارک تحصیلی، شغلی یا تخصص
 • مدارک پرداخت هزینه ها
 • مدارک مطابق با الزامات سرمایه گذاری  برای گزینه های مختلف ویزا و اقامت دائم

روند درخواست ویزای اقامت موقت یا دائم آفریقای جنوبی شامل مراحلی مثل تکمیل فرم درخواست، ارائه مدارک، مطابقت با الزامات سرمایه گذاری و غیره می شود. مدت زمان پردازش اقامت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری:

 • ویزای بیزنس موقت : به طور معمول 8 هفته
 • ویزای موقت افراد بازنشسته : به طور معمول 8 هفته
 • اقامت دائم : حداقل 8 ماه

سرمایه گذاران می توانند اعضای خانواده خود را در درخواست قرار دهند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان وابسته می شود. هزینه درخواست اقامت آفریقای جنوبی از طریق سرمایه گذاری:

 • درخواست برای ویزای موقت بیزنس: 1520 راند (10.85 دلار)
 • درخواست برای ویزای موقت بازنشستگی: 425 راند( 3.7 دلار)

ویزای بازنشستگی آفریقای جنوبی بدون نیاز به سرمایه گذاری جهت اخذ اقامت

اگر شما بازنشسته شده اید و خانه ی خود را فروخته اید و آفریقای جنوبی گرم و خورشیدی را به عنوان منزل بعدی خود انتخاب کرده اید، برای اقامت طولانی مدت یا فصلی در آفریقای جنوبی، ویزای بازنشستگی گزینه ای بسیار عالی می باشد.این ویزا در واقع اجازه ی اقامتی موقت است که به طور معمول به صورت 4 ساله صادر می شود. ویزای بازنشستگی قابل تمدید و چندبار ورود می باشد.

همچنین این ویزا گزینه ی بسیار خوبی است برای کارآفرینانی که درآمد مورد نیازشان را دارند اما می خواهند بخشی از سال را در آفریقای جنوبی زندگی کنند و قصد کار کردن در آنجا را ندارند. برای دریافت ویزای بازنشستگی آفریقای جنوبی حداقل سن تعیین نشده است. در صورتی که دارندگان ویزای بازنشستگی حقوق بازنشستگی داشته باشند و ماهانه حداقل 37000 رائد درآمد کسب کنند، می توانند درخواست اجازه ی اقامت دائم دهند. در چه صورت واجد شرایط هستم؟

 • داشتن درآمدی به میزان  حداقل 37000 رائد در ماه
 • داشتن حقوق بازنشستگی به میزان حداقل 37000 رائد در ماه

دسته ی ویزای فرد بازنشسته بر اساس حقوق بازنشستگی یا مقرری سالانه ی قطعی یا سود خالص مالی مربوط به متقاضی، باید به این نکته توجه داشت که مقررات مربوط به فرد بازنشسته با تنظیم مقررات جدید از یکم جولای سال 2005 تا حدی تغییر یافته است.

برای آنکه از مزایای پیوستن به این دسته بهره مند شوید باید حقوق بازنشستگی سالانه یا مادام العمرماهانه 20000 رائد به ازای هر نفر یا ترکیبی از دارایی  شامل ملک ، سرمایه گذاری ها، درآمد مبنی بر اجاره یا درآمد قابل انتقال به آفریقای جنوبی به میزان 20000 رائد در ماه به ازای هر نفر داشته باشید و یا  به میزان 7.5 میلیون رائد همراه با پرداخت 7500000 رائد به مدیر کل امور داخلی، در این کشور سرمایه گذاری کنید.

مدت زمان روند دریافت این ویزا 30 تا 40 روز کار می باشد. متخصصان و کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) حاضرند تا به تمام سوالات شما را در زمینه شرایط زندگی در آفریقای جنوبی پاسخ داده و برای اخذ اقامت در این راه شما را یاری نمایند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *