مهاجرت تحصیلی به قطر

قطر در زمینه آموزشی توسعه فراوانی داشته و توانایی آموزش نخبگان خود را به دست آورده است. به همین دلیل یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور محسوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت تحصیلی به قطر با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به قطر

به قطر به عنوان خانه ای برای بسیاری از خارجی ها و همچنین مکانی مورد بازدید توریست ها، مهاجران و دانشجویان، نگاه می شود. در این راستا، کل جمعیت قطر برابر 2.5 میلیون نفر است که از این تعداد 310000 نفر شهروندان قری و 2.2 میلیون نفر مهاجران خارجی هستند که این آمار نشان می دهد قطر دارای فرهنگی پذیرا و غنی است.

تحصیل در قطر به گونه ای خود را در حوزه های آموزشی بهبود داده است که توانایی آموزش نخبگان خود را به دست آورده است. این کشور همه ی سطوح تحصیلی، از ابتدایی گرفته تا تحصیلات عالی سه گانه را دارد و یکی از بهترین دوره های تحصیلی در دنیا را ارائه می کند. مدرسه های بین المللی بسیاری شعبات خود را در قطر گسترش داده اند که به این شکل به بخش آموزش این کشور کمک کرده اند. تحصیلات نقشی حیاتی را در توسعه ی قطر ایفا می کند و دولت نیز به سرعت اهمیت بهبود زیرساخت های آموزشی را درک کرده و منابع بی شمار حاصله از نفت ابزار انجام این مهم را فراهم آورده است.

عربی زبان مادری و رسمی قطری هاست اما در کشوری که تعداد مهاجران خارجی به خود قطری ها به نسبت 10 به 1 بیشتر است، احتمال بیشتری وجود دارد که کلمات انگلیسی بیشتری نسبت به عربی بشنوید. زبان انگلیسی در قطر به گستردگی استفاده می شود و این موضوع می تواند ناشی از این حقیقت باشد که قطر زمانی مستعمره ی انگلیس بوده است. دولت این زبان را پس از عربی به عنوان دومین زبان قرار داده است.

این موضع هم به این دلیل است که این کشور کارگران مهمانی از کشورهای دیگر دارد و بنابراین، زبان انگلیسی هم به محلی ها و هم به خارجی ها امکان برقراری ارتباط را می دهد. اما به هر حال مهم است تا تعدادی کلمه ی مورد استفاده در هر کشوری را بدانید چرا که کمک کننده است. دانستن اندکی عربی به شما کمک می کند تا میزبان شما و دیگر محلی ها  با شما ارتباط برقرار کنند، حس قدر دانی داشته باشند و شما را به عنوان یکی از خودشان بپذیرند. برای ورود به دانشگاه های قطر نیازمندی های اصلی به شرح زیرند:

 • دانشجویان خارجی باید دارای یک مدرک کارشناسی بین المللی یا معادل آن باشند.
 • دانشجویان بین المللی باید 12 سال کامل تحصیل را گذرانده باشند و گواهی پایان تحصیلات دبیرستان را داشته باشند.

در برخی موارد نیاز به آزمون های ورودی است. معمولا تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز است و ممکن است بر اساس آزمون تافل ارزیابی شود. نمره های مورد نظر هم از موسسه ای تا موسسه ی دیگر متفاوت است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های قطر

متقاضیانی که مدرک کارشناسی یا مدرک معادل دیگری از یک موسسه ی تحصیلات تکمیلی معتبر و یا یک موسسه ی مورد تایید وزارت تحصیلات کشور مبدا و مورد تایید قطر دریافت کرده باشند، برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه قطر واجد شرایط هستند. دانشجویانی که برای دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه قطر اقدام می کنند باید همه ی نیازمندی های پذیرش را دارا باشند و مهلت های درخواست را نیز رعایت نمایند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های قطر

برای اینکه درخواست پذیرش برای دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه قطر مد نظر قرار داده شود متضایان بایستی مطابق با دوره ی مد نظرشان همه ی الزامات زیر را داشته باشند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی آتی باید همه ی الزامات پذیرش دانشگاه قطر برای نیمسال مد نظر برای پذیرش را برآورده کرده و پیش از اتمام مهلت همه ی مدارک مرتبط با درخواست را به دپارتمان پذیرش ارسال نمایند. پذیرش عمومی حین نیمسال پاییز (و برای برخی دوره های خاص در بهار) انجام می گیرد. متاضیان باید موارد زیر را ارسال نمایند:

 • تکمیل درخواست پذیرش آنلاین
 • مدرک نهایی و رسمی دانشگاهی که حداقل های مدرک و معدل نمرات مربوط به دوره ی مورد درخواست را برآورده کند.
 • برآورده کردن نیازمندی های مورد نظر دانشگاه قطر در رابطه با توانایی زبان انگلیسی (و ارسال مدرک به دپارتمان پذیرش)
 • گواهی سلامت
 • فتوکپی از کارت ملی قطری متقاضی
 • متقاضیان خارجی بایستی فتوکپی پاسپورت خود را ارئه نمایند.
 • دو قطعه عکس یکسان پاسپورتی جدید با پس زمینه ی سفید
 • پذیرفته شدگان سال اولی واجد شرایط تطبیق واحد دوره های گذرانده شده ی قبل از پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه قطر، نیستند.

برای متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد:

 • یک مدرک کارشناسی یا بالاتر از آن که حداقل میانگین نمرات 2.8 را داشته باشد.
 • دانشجویان بایستی نیازمندی های پذیرش مازاد مربوط به دوره/دانشکده ی مورد درخواست را هم برآورده نمایند.

برای متقاضیان دوره PhD:

 • یک مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر با حداقل میانگین نمرات 3
 • نمرات آزمون های استاندارد (برای مثال، GRE، GMAT) برای همه ی دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی ضروری اند.
 • متقاضیانی که دوره ی کارشناسی ارشد حرفه ای را با معدل نمرات 3 یا بالاتر گذرانده باشند بایستی نیازمندی های مازاد مربوط به دوره/ دانشکده ی مورد درخواست را برآورده نمایند.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی قطر جهت مهاجرت تحصیلی

اگر توسط یک دانشگاه حمایت می شوید باید از طرف اسپانسر خود فرم DS 2019 که نشان دهنده شرکت در برنامه آن هاست را دریافت کنید و از فرم DS 2019 به جای فرم I 20 در درخواست ویزای تحصیلی قطر خود باید استفاده کنید. گذر نامه اصل و دو تا فتوکپی از صفحه عکس دار، گذرنامه باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد و حداقل یک صحفه خالی برای استمپ ویزا خالی داشته باشد. صفحه های اصلاحیه در پشت گذر نامه برای ویزای قطر مورد تایید نیستند.

دو عکس 2 در 2 که اخیرا گرفته شده باشد، عکس رنگی با پس زمینه روشن. این عکس باید عکس های حرفه ای باشند و بروی کاغذ ضد آب چاپ شده باشند، هر گونه عکس دیگری قابل قبول نیست. یک نامه دعوت که رابطه بین درخواست کنند و هدف سفر را مشخص کند. به علاوه نامه دعوت باید مدت زمان اقامت و مکان اقامت و اطلاعات ارتباطی را مشخص کرده باشد. برای اینکه کنسولگری درخواست شما برای ویزا را تایید کند باید یک نامه معتبر از دانشگاه باید داشته باشید. برای اینکه یک نامه را به صورت آنلاین دریافت کنید کافی است در کنار درخواست ویزای خود این نامه را نیز درخواست کنید.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در قطر

اقتصاد قطر در آینده ای نه چندان دور با رونق بخش گردشگری، رشد زیادی خواهد کرد، زیرا جام جهانی فوتبال 2022 در قطر برگزار خواهد شد. با این حال دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی باید در جستجوی کار باشند_لازم به ذکر است که با ویزای تحصیلی نمی توان در قطر کار کرد. خارجیان مقیم قطر تا زمانی که مجوز مشخصی تحت شرایط ویزا و یا شرایط دیگر دریافت نکرده باشند و یا به طور جداگانه برای مجوز کار درخواست نداده باشند، نمی توانند در کاری مشغول شوند.

مجوز کار در قطر، یک کارت شناسایی است که توسط خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا (USCIS) صادر می شود. برای کار در قطر، داشتن مجوز اقامت و ویزای کار معتبر الزامی است. فرآیند اخذ مجوز قانونی برای زندگی و کار در قطر کمی پیچیده است، اول از هر چیز باید یک اسپانسر، به عنوان مثال کارفرمای بومی که قصد استخدام شما را دارد، را پیدا کنید. اسپانسر برای ویزای کار خارجیان به وزارت داخلی قطر درخواست می دهد. اسپانسر نقش ویژه ای دارد زیرا او زمان افتتاح حساب و یا اجاره مسکن را تضمین و معین می کند.

زمانی که فرآیند درخواست ویزای قطر جهت کار در دست انجام شدن است، کارکنان خارجی باید با ویزای یک حق ورود به قطر سفر کنند. این ویزا باید حداقل برای سه ماه اعتبار داشته باشد تا بتوانند تمام مراحل اداری لازم را انجام و برای ویزای اقامت درخواست دهند. در صورتی که طی این سه ماه کشور را ترک کنید، تمام مراحل را باید پس از بازگشت از ابتدا آغاز کنید. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درخواست ویزای ورودی، با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *