مهاجرت تحصیلی به دانمارک

دانمارک از جمله کشورهای اسکاندیناوی، اتحادیه اروپا و از اعضای شینگن است. بسیاری از آمارهای کیفیت زندگی در این کشور نسبت به کشورهای دیگر اروپایی قابل رقابت است. مهاجرت تحصیلی به دانمارک برای ایرانی ها جز محدود راه های مهاجرت به این کشور می باشد، ما در این مقاله به بررسی شرایط و راه های اقدام برای این نوع مهاجرت می پردازیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به دانمارک

موسسات آموزش عالی کشور دانمارک برای دانشجویان بین المللی فرصت های متعددی را در نظر گرفته است. بیش از 600 رشته تحصیلی به زبان انگلیسی در کشور دانمارک تدریس می شوند که تمامی آنها به صورت بین المللی دارای اعتبارند و از کیفیت اموزشی بسیار خوبی برخوردارند.

اگر به رشته های پژوهش محور و یا به رشته های کاربردی علاقه داشته باشید، انتخاب های فراوانی در این کشور خواهید داشت. می توانید از بین گزینه های متعددی که پیش رو دارید و تمامی رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند انتخاب نمایید.

شما می توانید از بین 4 نوع موسسه آموزشی موجود در این کشور انتخاب نمایید:

 • دانشگاه ها
 • کالج ها
 • موسسات آموزش عالی هنری
 • دانشکده های آموزش و تعلیم دریانوردی
شرایط اخذ ویزای دانشجویی دانمارک

شرایط اخذ ویزای دانشجویی دانمارک

پذیرش مقطع کارشناسی در دانمارک

دو نوع مدرک کارشناسی در کشور دانمارک وجود دارند که توسط موسسات آموزش عالی این کشور به دانشجویان ارائه می شود: مدرک کارشناسی دانشگاهی و یا مدرک کارشناسی حرفه ای.

مدرک کارشناسی حرفه ای شما را برای ورود به یک حرفه ی به خصوص آماده می سازد و این مدرک پس از سه تا چهار و نیم سال تحصیلی به شما تعلق می گیرد. علاوه بر شرکت در کلاس ها و سخنرانی ها دانشجویان می بایست در سمینار ها، پروژه ها و فعالیت های گروهی شرکت کنند. دروس پیش زمینه ی تئوریک نیز به صورت عملی به کار گرفته می شوند. برای این که این مقطع تحصیلی با موفقیت به پایان برسدف دانشجو می بایست یک پروژه نهایی به دانشگاه تحویل دهد. مدرک کارشناسی حرفه ای توسط کالج ها (Proffessionshojskoler ) به دانشجویان اعطا می گردد. این موسسات ارتباطات قوی ای با تجارت ها، دانشگاه ها و سایر موسسات تحقیقاتی محدوده ی خود دارند.

دانشجویان گزینه های بسیار گسترده ای به هنگام انتخاب رشته ی مدنظر خود خواهند داشت؛ از جمله مهندسی، مدیریت فناوری اطلاعات، پرستاری ، تغذیه و سلامت، تعلیم معلم، روزنامه نگاری، مطالعات اجتماعی. دانشگاه ها و کالج های این کشور به شما این فرصت را میدهند که در آموزش های کار-محور انها سهیم شوید. بیشتر رشته ها در مقاطع بالاتر نیز امکان ادامه تحصیل را خواهند داشت.

مدرک کارشناسی دانشگاهی نیز پس از اتمام دوره ی سه ساله ی تحصیل، که در یک یا دو حوزه ی مطالعاتی صورت گرفته است، به دانشجو اعطا می گردد. تدریس ، پژوهش محور است و زیرساخت های آکادمیک گسترده و اطلاعات تخصصی ای را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. در اتمام دوره ی تحصیل می بایست یک پروژه ی پایانی تحویل دهید. رشته شما، شما را برای ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آماده می کند.

پذیرش مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک

مقطع کارشناسی ارشد، یک دوره ی دو ساله ی پیشرفته و پژوهش محور است. این مقطع تحصیلی نه تنها به شما اطلاعات تئوریک بی نظیری ارائه می دهد ، بلکه توانایی به کار بردن این اطلاعات را به صورت عملی نیز آموزش می دهد. در انتهای دوره می بایست پایان نامه ی نهایی ای ( به طور معمول 30 تا 60 واحد) را در زمینه ی یک موضوع به خصوص یا یک پروژه عملی به دانشگاه تحویل دهید. دامنه ی گسترده ای از رشته های ترکیبی و دارای هم پوشانی نیز وجود دارند که برای پاسخگویی به نیاز های جامعه ی جهانی و دانش محور طراحی شده اند و به وجود آمده اند. پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد می توانید به بازار کار وارد شوید و یا به تحصیل در مقاطع بالاتر ( دکتری) بپردازید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های دانمارک

در کشور دانمارک، شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه بسته به رشته های تحصیلی متقاضی متفاوت است. چیزی که در مورد زمان و نحوه ی درخواست پذیرش باید بدانید به شرح زیر است:

افرادی که از اتباع کشور دانمارک نیستند و در آزمون ورودی دانمارک شرکت نکرده اند در صورتی که مدرکی معادل و مشابه آزمون ورودی کشور دانمارک را داشته باشند می توانند برای اخذ پذیرش در این دانشگاه ها درخواست بدهند.

مدارک کلی درخواست پذیرش از دانشگاه های دانمارک

مدارک زبان انگلیسی

تمامی موسسات آموزش عالی در کشور دانمارک استاندارد های بالایی در مورد زبان انگلیسی دارند. متاقضیانی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگایسی را دارند می بایست تسلط خود را به زبان انگلیسی به اثبات برسانند. سطح زبان انگلیسی متقاضی می بایست معادل سطح English B در سیستم آموزشی دبیرستان های دانکارک باشد. برخی از رشته ها به سطح English A نیاز دارند، که نسبت به English B یک سطح بالاتر است. برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی آزمون های تافل ، ایلتس و آزمون کمبریج ESOL یا CAE معمولا مورد استفاده قرار می گیرند. نمره های لازم در هر کدام از این آزمون ها توسط آموزشگاه ها به صورت مستقل اعلام می شود بنابریان بهتر است با دانشگاه مد نظرتان در این مورد مشورت کنید. بر اساس میانگین های گرفته شده ، به صورت تقریبی می توانید نمرات زیر را برای این ازمون ها تخمین بزنید.

English B: نمره ی آزمون آیلتس حداقل 6.5، و آزمون اینترنتی تاافل: بین 79 تا 93
English A: نمره ی آزمون آیلتس حداقل 7؛ آزمون اینترنتی تافل: 94 تا 101

شرایط پذیرش در رشته هایی که به زبان دانمارکی تدریس می شوند: اگر توانایی تحصیل به زبان دانمارکی را داشته باشید می توانید رشته ها و درس هایی را پیدا کنید که به این زبان تدریس می شوند. برای اخذ پذیرش در این رشته ها می بایست سطح خوبی از دانش و مهارت در زبان دانمارکی داشته باشید. برای اثبات مهارتتان در زبان دانمارکی می بایست در یک ازمون به نام ” دانمارکی به عنوان یک زبان خارجی” و یا “آزمون 2 دانمارکی ” شرکت نمایید. برای تحصیل در برخی از رشته ها می بایست آزمون 3 دانمارکی را پشت سر بگذارید و نمره ی قبولی کسب کنید.

لطفا توجه داشته باشید که دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان در رشته هایی که به زبان دانمارکی تدریس می شوند شرکت کنند. از این طریق می توانید در مقطع کارشناسی در یک رشته انگلیسی زبان شروع به تحصیل کنید و پس از کسب مهارت های لازم در زبان دانمارکی، در مقطع کارشناسی ارشد، به زبان دانمارکی تحصیلاتتان را ادامه دهید.

برخی از رشته های به خصوص برای پذیرش شرایط دیگری نیز دارند. این شرایط شامل موارد زیر می شوند:
دروسی را باید با یک نمره ی خاص گذرانده باشد. سیستم آموزش دانمارک از سطح های A,B,C برای نمره دهی استفاده می کند که A بالاترین نمره محسوب می شود.

 • دروسی را باید با حداقل نمره ی مشخصی گذارنده باشید.
 • مدرک دیپلم نهایی شما باید دارای معدل کل به خصوصی باشد.
 • شرکت در آزمون ورودی و یا مصاحبه.
شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های دانمارک

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های دانمارک

شرایط اخذ ویزای دانشجویی دانمارک جهت مهاجرت تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور دانمارک با توجه به مدت زمان اقامتتان در این کشور، و کشور محل زندگی شما می تواند متفاوت باشد. دانشجویان اروپایی و اسکاندیناویایی، برای ورود به کشور دانمارک تنها به یک پاسپورت معتبر نیاز خواهند داشت ( هرچند که هنگام ورود به این کشور ممکن است لازم باشد کارهای دیگری نیز انجام دهند.) اما سایر دانشجویان بین المللی به ویزا/ مجوز اقامت نیاز خواهند داشت.

افرادی که برای مدت زمان بیش تر از سه ماه قصد تحصیل در این کشور را داشته باشند می بایست برای دریافت مجوز اقامت اقدام نمایید. این مجوز را می توانید با مراجعه به سفارت دانمارک در کشور محل زندگی خود کسب کنید. این مجوز به شهروندان غیر اروپایی اجازه ی انجام کار پاره وقت تا سقف 20 ساعت در هفته در کشور دانمارک را به دارنده ی خود می دهد. پس از صدور این مجوز، تا زمان اتمام تحصیلاتتان در دانشگاه اعتبار خواهد داشت و نیازی نیست که برای تمدید آن نگران باشید.

در دفتر سفارت دانمارک در کشور محل زندگی خود، به شما یک فرم درخواست داده می شود که می بایست آن را تکمیل نمایید و همراه با مدارک مورد نیاز به سفارت تحویل دهید. پیشنهاد می شود که فرآیند اخذ ویزا و ثبت درخواستتان را 3 ماه زودتر از زمان رسیدنتان به کشور دانمارک اغاز نمایید. لطفا توجه داشته باشدی که اگر به طور هم زمان برای ویزا و مجوز اقامت درخواست دهید، با درخواست شما مخالفت خواهد شد.

در مورد مدارک مورد نیاز بهتر است با کنسولگری کشور دانمارک در محل زندگی خود مشورت کنید اما به طور کلی مدارک لازم می تواند شامل موارد زیر شود:

 • نامه ی پذیرش از دانشگاه مد نظر
 • مدرک تسلط به زبان خارجی ( انگلیسی یا دانمارکی، بستگی به زبانی که قصد تحصیل به آن را دارید خواهد داشت.)
 • سند تمکن مالی ( حدود 1000 یورو در ماه، و به شکل پرداخت شهریه ی ترم اول، و یا تحویل اظهار نامه بانکی ای که بیشتر از 30 روز از زمان صدور آن نگذشته باشد)
 • مدارک مربوط به بیمه ی سفر
 • مدارک مربوط به مسکن و محل زندگیتان در کشور دانمارک
 • پاسپورت معتبر و عکس پاسپورت
 • پرداخت هزینه ی درخواست ویزا

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در دانمارک

دلایل بسیاری برای کار در دانمارک وجود دارد . کارگران خارجی در دانمارک به طور به طور منظم با مزیت های بسیاری رو به رو هستند :

 • دانمارک درنظرسنجی در بهترین رتبه ی تعادل کار و زندگی در جهان قرار دارد.
 • یک دولت رفاه : مالیات های اخد شده به منظور مراقبت از کودکان , تحصیل , دسترسی بهتر به دکتر و بیمارستان ها , و مراقبت از سالمندان خرج میشود .
 • زندگی با کیفیت بسیار بالا : کارگران خارجی درباره ی کار در دانمارک , سطح بسیار بالایی از رضایت را اهلام میکنند که با اوقات فراغت و فرصت های فرهنگی همراه است .
 • فرهنگ کسب و کار دانمارکی : دارای ساختار افقی و گفتگوی آزاد میان مدییریت و کارمند در محیط کار میباشد . اکثر محل کار ها در دانمارک , به کارمندان خود پیشنهاد ادامه ی تحصیل میدهند .
  دانمارک طیف گسترده ای از امکانات را پس از فارغ التحصیلی ارایه میدهد . فرقی ندارد که شما بخواهید به طور جدی در پیشرفت حرفه ی خود متمرکز شوید یا اینکه بخواهید یک تعادل بین کار و زندگی ایجاد کنید , در هر دو صورت بازار کار دانمارک فرصت هایی برای شما ارایه میدهد .
 • شهروندان غیر اروپایی و غیر سوییسی برای کار در دانمارک باید اجازه ی اقامت دریافت کنند . در صورت فارغ التحصیلی از یک موسسه ی آموزش عالی دانمارکی , اجازه ی اقامت شما برای شش ماه دیگر تمدید اعتبار خواهد شد , که این اجازه را به شما میدهد که به در دانمارک به دنبال کار بگردید.
  اگر ویزای خود را برای 6 ماه دیگر تمدید نکردید میتوانید برای اجازه ی اقامت بیشتر درخواست دهید .
  به عنوانی خدمتی برای افراد جویای کار, برخی مراکز آموزش عالی برای فارغ التحصیلان شبکه ی فارغ التحصیلی ارایه می دهند .اینها یک منع ارزشمند از اطلاعات را ارایه می دهند .

شروع راه اندازی کسب و کار خود در دانمارک

به عنوان یک فارغ التحصیل بین المللی از یک موسسه ی آموزش عالی در دانمارک شما ممکن است بخواهید فرصت راه اندازی کسب و کار خود را بررسی کنید . برای این هدف میتوانید به راهنمای مرحله به مرحله ی چگونگی راه اندازی کسب و کار در دانمارک نگاهی بیندازید .
مزایای بیکاری در صورتی که پس از فارغ التحصیلی کار پیدا نکردید.
A-Kasse))
اگر به محض پایان تحصیلات خود کار در دانمارک پیدا نکردید، شما میتوانید با توجه به شرایط ویژه برای فارغ التحصیلان , تحت پوشش مزایای بیکاری قرار بگیرید .

به بودجه ی بیمه ی بیکاری درخواست دهید (به دانمارکی A-Kasse گفته می شود ) که در دو هفته ی آخر پس از تاریخ فارغ التحصیلی می باشد .

اگرچه باتوجه به قرار گرفتن تحت پوشش مزایای بیکاری (Dagpenge”) , شما باید برخی موارد را تهیه نماید . مهمترین نیازمندی شما به عنوان یک خارجی موارد زیر می باشد :

 • شما باید اجازه ی اقامت داشته باشید ( مربوط به شهروندان غیر اروپایی ).
  شهروندان کشور های غیر اروپایی باید دارای اجازه ی اقامت و کار باشند تا بتوانند به صورت تمام وقت در دانمارک کار کنند. اجازه ی اقامت دانشجویی نیز شامل 6 ماه اجازه ی اقامت بیشتر پس از پایان تحصیل میشود . اما اقامت دانشجویی نمیتواند باعث شود که در طول دوره ی پیدا کردن شغل , شما مزایای بیکاری دریافت کنید .
  شهروندان دیگر کشورهای اروپایی طبق قانون گذاری اتحادیه ی اروپا این حق را دارند که برای کار در دانمارک بمانند .
 •  شما باید قبل و دوباره پس از تحصیل در دانمارک بمانید .
  شما دارای یک آدرس دایمی در دانمارک هستید به طوری که نه حتی یک روز قبل از شروع تحصیل خود و نه حتی یک روز بعد از 14 روز پس از پایان تحصیلات خود (شامل آخر هفته ها نیز هست ) . شما نیازی ندارید که در طول تحصیلتان در دانمارک بمانید .

هزینه های مهاجرت تحصیلی به دانمارک

میانگین هزینه تحصیلی سالانه برای تمامی دانشجویان بین المللی بدون شرایط بالا از 10.000 یورو در سال شروع می شود. هزینه های تحصیل، به دروس و دانشگاه انتخابی بستگی دارد؛ اما میانگین هزینه ها برابر است با این میزان. برخی از دوره های بسیار تخصصی مانند پزشکی نیز ممکن است برای دانشجویان غیر اروپایی به بیش از 35.000 یورو در سال برسد.

دانشجویان اروپایی از کل هزینه های ماهانه به صور تقریبی 36 % را برای مسکن می پردازند. به طور متوسط 300-500 یورو در ماه را برای مسکن و خدمات رفاهی می پردازید که در کپنهاگ تا 800 یورو بالا می رود.

میانگین هزینه های غذا در دانمارک، بسته به عادت های خرج کردن هر فرد، برابر است با 200-270 یورو در ماه. بیرون غذا خوردن در شهر به طور متوسط هر نفر 25 یورو و یک آبجو یا نوشیدنی غیر الکلی در بار تقریباً 5 یورو هزینه دارد.

تقریباً 50 % دانشجوها در دانمارک با دوچرخه به دانشگاه می روند، در حالی که 30 % از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. ارزان ترین بلیط ماهانه حمل و نقل عمومی برابر است با 50 یورو در ماه. می توانید یک دوچرخه دست دوم را بسته به وضعیتش با 30-135 یورو خریداری کنید.

هزینه تقریبی زندگی در ماه در دانمارک

به طور معمول هزینه زندگی در دانمارک برای یک دانشجو به شرح زیر است؛

 • بیمه تقریباً 200 DKK (کرون، پول رایج دانمارک)
 • مجوز تلویزیون 100 کرون
 • کتاب و لوازم 250-500 کرون
 • تلفن همراه 150 کرون (اینترنت، تقریباً 250 کرون ممکن است در اجاره نامه درج شده باشد)
 • غذا 1500-2000 کرون
 • حمل و نقل 300 کرون
 • سایر هزینه های شخصی 1000 کرون

امکان توضیح همه مطالب در اینجا میسور نیست، ما سعی نمودیم اکثر موارد مورد نیاز جهت اقدام برای مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل را برای شما استخراج و بنویسیم. مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز، اصفهان و مشهد پاسخگوی سوالات شما در زمینه اخذ اقامت دانمارک و همچنین تحصیل در این کشور می باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *