بسیاری از افراد این سوال ها را در ذهن دارند که پلاستیک ها و پلی استر ها چگونه ساخته می شوند ؟ چگونه می توان ماندگاری غذاهای مورد استفاده را بیشتر کرد ؟ کارخانه های تصفیه آب چه فعالیت هایی را انجام می دهند ؟ ممکن است برخی از شما پاسخ تمامی این سوال ها را بدانید، اما نسبت به چگونگی فرایند های زیستی گیاهان، استحصال آب از مه، نانو لوله های کربنی که برای توسعه جهان اطراف شما استفاده می گردند کمی کنجکاو باشید. بنابراین با توجه به مثال های ذکر شده، شما قادر به اخذ مدرک مهندسی شیمی ( بویژه مطالعه چگونگی استفاده از مواد خام ) و کسب تخصص در این گرایش خواهید بود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل و کار رشته برق این مقاله را مطالعه کنید.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی میتوانند به شما در اخذ پذیرش مهندسی شیمی از دانشگاه های خارج از کشور و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای افرادی که تمایل به شرایط تحصیل و کار مهندسی شیمی کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو مهندسی شیمی به خارج از کشور به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

وضعیت و شرایط تحصیل و کار مهندسی شیمی

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق مهندسی شیمی اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت شرایط تحصیل و کار مهندسی شیمی و اخذ پذیرش مهندسی شیمی از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می¬کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق مهندسی شیمی می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار مهندسی شیمی و اخذ اقامت سرمایه گذاری با مهندسی شیمی نیز وجود دارند.

بورسیه شرایط تحصیل و کار مهندسی شیمی در صورت داشتن رزومه قوی تحصیل و کار مهندسی شیمی در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه مهندسی شیمی در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان مهندسی شیمی بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان مهندسی شیمی تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید.

تحصیل و کار مهندسی شیمی

ساختار دوره ها و شرایط ورود مهندسی شیمی

مهندسی شیمی چیست ؟

در ابتدا این سوال مطرح می شود که مهندسی شیمی چیست ؟ در پاسخ باید گفت که مهندسی شیمی به علمی چند اصولی که شاخه ای از مهندسی محسوب می شود و با علوم طبیعی، علوم آزمایشگاهی ( نظیر : شیمی و فیزیک )، علوم حیاتی ( نظیر : زیست، میکروبیولوژی و زیست شیمی )، ریاضیات، اقتصاد، توسعه، تولید، تبدیل کردن، ترابری، مدیریت فرایند های موجود در صنعت و تبدیل مواد خام به محصولات ارزشمند در آمیخته است گفته می شود. بسیاری از فرایند های مرتبط با مهندسی شیمی مواردی نظیر : واکنش های شیمیایی، گرایش هایی که از علم شیمی سر نخ می گیرند، افرادی که دنبال راه های جدید برای تولید محصولات جدید می گردند و افرادی که اجزای تشکیل دهنده حاصل از واکنش های شیمیایی را مورد ارزیابی قرار می دهند را در بر می گیرد. ناگفته نماند که مهندسان شیمی از دانش های شیمی حاصل شده برای فرمول سازی نیز استفاده می نمایند. در این مقاله به سوال اینکه مهندسی شیمی چیست ؟ پاسخ دقیق تری داده شده است که به شرح ذکر شده در ذیل می باشد :

طراحی، تولیدات، کاشت گیاهان، ابزارآلات استفاده شده در مقیاس های بزرگ در صنعت شیمی، فرایند های زیستی یا فرایند های مرتبط با آن، ساخت مواد جدید و استفاده از آنان در صنعت، همگی از عناوین مرتبط با گرایش مهندسی شیمی می باشند.

مهندسین شیمی قادر به کسب تخصص در یک یا چند زیر گروه دیگر خواهند بود. برای ایفای نقش در این گرایش، افراد ملزم به داشتن ویژگی هایی چون کارآیی اقتصادی، مدیریت کاردانی، سلامت و ایمنی، کار کردن به صورت پایدار و شناخت اثرات زیست محیطی خواهند بود.

 

شرایط ورود جهت اخذ مدرک مهندسی شیمی

یکی از شرایط موجود جهت اخذ مدرک مهندسی شیمی، تاکید بر پیشینه تحصیلی افراد در دروس ریاضیات و شیمی می باشد این در حالیست که میزان دانش افراد در دیگر علوم نیز موثر می باشد. پیشینه تحصیلی افراد در گرایش شیمی، جهت پذیرش در دانشگاه ها، اثبات علایق خود و نشان دادن تمایل به اخذ مدرک شیمی بسیار موثر می باشد. بسیاری از موسسات تنها افرادی را که سوابق تحصیلی مرتبط با علم شیمی دارند را مورد پذیرش قرار می دهند، این در حالیست که دیگر از موسسات دانشجویانی را که با علوم مهندسی و رایانه ای آشنایی دارند مورد پذیرش قرار می دهند. ناگفته نماند که بعضی از دانشگاه ها و موسسات انتخابی انعطاف پذیری بسیاری دارند و تمامی دانشجویان ( با سوابق تحصیل و کار مهندسی شیمی متفاوت ) را مورد پذیرش و تایید قرار می دهند. اگر شما شرایط ورود به دانشگاه ها جهت اخذ مدرک مهندسی شیمی را ندارید، بسیاری از موسسات وجود دارند که آمادگی های لازم را در شما ایجاد خواهند کرد و مهارت ها و دانش های مورد نیاز را در اختیار شما قرار خواهند داد.

اگر شما مدرک دیپلم ( یا پایین تر از دیپلم ) شیمی از یک موسسه شناخته شده را در دست دارید، قادر به پذیرش مستقیم برای تحصیل در سال دوم گرایش مهندسی شیمی خواهید بود. لذا برای تحقق این امر نسبت به موسسه انتخابی خود دقت لازم را داشته باشید.

انتظارات موجود از مدرک مهندسی شیمی

به طور معمول اخذ مدرک کارشناسی مهندسی شیمی سه تا چهار سال به طول می انجامد که باز هم بستگی به نوع موسسه و کشور انتخابی شما خواهد داشت. لذا مدت زمان تحصیل شما با توجه به اینکه  در مقطع کارشناسی مهندسی (BEng  ) و یا مقطع کارشناسی ارشد مهندسی ( MEng ) تحصیل می کنید متفاوت می باشد.

اخذ مدرک BEng سه تا چهار سال به طول می انجامد و اخذ مدرک MEng چهار تا پنج سال به طول می انجامد. همچنین امکان دارد برخی از موسسات این شانس را در اختیار دانشجویان BEng قرار دهند تا در طول نیمه دوم تحصیلی مدرک خود را به مدرک MEng در همان گرایش ارتقا دهند، این در حالیست که امکانات تحصیل و کار مهندسی شیمی بسیاری در اختیار افراد قرار داده شده است. بعلاوه، کسانی که برای شرکت در دوره های MEng ثبت نام کرده اند قادر به کم کردن مدت زمان تحصیل کارشناسی و ادامه تحصیل و کار مهندسی شیمی جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد خواهند بود.

اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دانشجویان را در جهت اخذ دامنه گسترده ای از مهارت ها و دانش های مرتبط با علم شیمی و کار بر روی پروژه های گروهی یاری خواهد نمود. در وحله اول اشخاص میبایست میزان تجارب مورد نیاز، صلاحیت ها، مهارت ها و دانش خود جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد مهندسی ( MEng ) و اخذ مشاغل مرتبط با این گرایش را مورد ارزیابی قرار دهند. بسیاری از دانشگاه ها  “Sandwich year” ( یک سال تحصیل اضافی ) را به دانشجویانی که علاقه مند به کار کردن در صنایع یا تحصیل و کار مهندسی شیمی در خارج از کشور هستند را پیشنهاد می کنند. ناگفته نماند که شما قادر به ادغام گرایش مهندسی شیمی با دیگر اصول نظیر : مهندسی محیط زیست، مدیریت تجارت، زبان های خارجی و عناوین مرتبط با بشریت خواهید بود.

ناگفته نماند که دانشجویان مقطع کارشناسی مهندسی ( BEng ) و یا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد مهندسی ( MEng ) هر دو تحصیل خود را با مطالعه هسته علم شیمی آغاز خواهند کرد. بنابراین با تحصیل و کار مهندسی شیمی در این گرایش شما با مواردی نظیر : ریاضیات کاربردی، چگونگی کار با رایانه، استفاده از رایانه برای طراحی ( CAD ) و مطالعه دیگر علوم آشنا خواهید شد. پس از آن شما قادر به مطالعه عمیق تر این عناوین و کسب تخصص با شرکت در دامنه گسترده ای از دوره ها خواهید بود. در سال آخر شما قادر به شرکت در کلاس های آزمایشگاهی پیشرفته و استفاده از تجهیزات صنعتی در مقیاسی بسیار گسترده خواهید بود. به علاوه شما قادر به یادگیری مفاهیمی گسترده تر از مهندسی شیمی نظیر : امور مالی، عناوین مرتبط با محیط زیست و اخلاق، مطالعه تجارت و شرکت در دوره های مرتبط با مدیریت مالی خواهید بود.

به طور معمول تحصیل و کار مهندسی شیمی، از طریق شرکت در سخنرانی ها، شرکت در کلاس های خصوصی، سمینارها، کار با رایانه، فعالیت های عملی در آزمایشگاه ها و کار بر روی پروژه ها ( به صورت فردی یا گروهی ) صورت می گیرد. شیوه تدریس برخی از موسسات به صورت آموزش به صورت آنلاین و مشاهده سایت ) کار میدانی ) می باشد. ناگفته نماند که موسسه انتخابی شما قادر به برگزاری کلاس هایی برای کسب تجارب کافی و کار کردن در صنعت برای شما خواهد بود.

ارزیابی پایانی معمولا به صورت انجام تحقیقات و کار بر روی پروژه ها می باشد. همچنین شما ملزم به شرکت در آزمون های نوشتاری، آزمون های ترمی، ارائه گزارش های آزمایشگاهی، آزمون های چند گزینه ای، ارائه به صورت شفاهی و شرکت در مصاحبه ها خواهید بود.

کسب تخصص

دوره های مهندسی شیمی

فراموش نکنید که ریشه این گرایش به پالایش نفت و تولیدات پتروشیمی مربوط می شود. با وجود تغییرات بنیادی اندکی که در این گرایش رخ داده است، گرایش مهندسی شیمی باز هم تکامل بسیاری داشته است. مهندسی شیمی گرایشیست که به تولید مواد اولیه و افزایش آنان، شناخت تکنیک های مرتبط با علوم پیشرفته نظیر : فناوری نانو، سوخت های سلولی و توسعه خودکار آنان، فرایند تولید مواد معدنی و مهندس زیست شیمیایی مربوط می شود.

دوره های مهندسی شیمی قادر به پوشش دهی عناوینی چون مکانیک سیالات، انتقال گرما، فناوری های بکاررفته شده برای جداسازی مواد، ترمودینامیک ها، شناخت گیاهان، سیستم های پردازش، فرایند های اقتصادی، فرایند های تجزیه و تحلیل و فرایندهای اجرایی خواهند بود.

دیگر دوره های انتخابی، مربوط به مهندسی زیست شیمیایی، کلوئید و علوم مرتبط با آن، مدیریت مهندسی، شناخت محیط زیست، مهندسی مواد غذایی، پردازش مواد غذایی، سوخت های فسیلی، گازهای جاذب، انقباض گازها، مایعات روی سطوح سخت و جامد، گازهای منتشر شده، علوم غشاء، علوم نانو، انرژی هسته ای، پتروشیمی، فرایند افزایش صنایع دارویی، عکس العمل مهندسین، طراحی راکتورها، مهندسی ایمن و خطر، مهندسی حفاظت، مهندسی مواد زائد ( مواد باطله ) می باشد.

برخی از دوره های مشهور و مرتبط با مهندسی شیمی به شرح ذکر شده در ذیل می باشد :

مهندسی واکنش های شیمیایی

نام دیگر مهندسی واکنش های شیمیایی، مهندسی واکنش می باشد. مهندس واکنش های شیمیایی فردیست که با مواردی نظیر : واکنش های شیمیایی ( هر نوع فرایندی که موجب واکنش های شیمیایی می شود ) و فرایند های موجود در صنعت گیاهان سر و کار دارد. مهندسی واکنش، به مدیریت صنعت واکنش / پردازش گیاهان و استفاده بهینه از این واکنش ها و پردازش ها نیز اطلاق می گردد. این واژه معمولا در ارتباط با سیستم های واکنش و فعل و انفعالات شیمیایی ) جایی که اجزای همگن یا ناهمگن در یک دستگاه واکنش نشان می دهند ) به کار می رود. همچنین شما با  چگونگی تجزیه و تحلیل واکنش های جنبشی و مکانیکی، چگونگی مطالعه و بهینه سازی واکنش های شیمیایی، چگونگی ساخت مدل هایی برای تجزیه و تحلیل واکنش ها، چگونگی استفاده از داده های آزمایشگاهی، استفاده از پارامترهای فیزیکی برای حل مسائل و چگونگی پیش بینی عملکرد واکنش ها آشنا خواهید شد. به علاوه شما قادر به کسب تخصص در گرایش های مختلف رشته مهندسی شیمی و اخذ مشاغل مرتبط با این گرایش خواهید بود.

طراحی گیاهان

این گرایش با مواردی نظیر : کاشت گیاهان، کسب تخصص در این گرایش، تجزیه و تحلیل گیاهان جدید در صنعت، کاشت و یا ایجاد تغییراتی در گیاهان نیز سر و کار دارد. همچنین شما قادر به درک بنیادین صنعت گیاهان، چگونگی استفاده از ابزارآلات صنعتی که توسط مهندسین صنعت نیز استفاده می شود خواهید بود. به علاوه شما قادر به شناخت شاخص های استفاده شده در صنعت گیاهان نظیر : پمپ، دستگاه تبادل گرما، فازهای جداگانه، چگونگی کاشت گیاهان به صورتی اقتصادی و بهینه سازی گیاهان با هزینه های بسیار کم خواهید بود.

مهندسی فرآیند

گرایش مهندسی فرآیند به کابرد اصول مهندسی شیمی به صورتی بهینه، نظارت بر عملکرد و فرآیند های شیمیایی اطلاق می گردد. برای ایفای این نقش شما ملزم به شناخت روش ها و مفاهیم به کار رفته شده جهت استخراج مواد، شناخت اصطلاحات به کار رفته شده در شیمی، شناخت مواد معدنی و مواد استفاده شده در صنایع و شناخت مفاهیم به کار رفته شده در علم شیمی نظیر : تبلور، تقطیر، گاز جذب، انقباض گازها و مایعات روی سطوح سخت و جامد، بخار، تصفیه و خشک سازی خواهید بود. به علاوه شما با چگونگی عملکرد دامنه گسترده ای ابزارآلات مهندسی، چگونگی استفاده از منابع سوخت، شناخت الگوهای مصرف انرژی به صورت ایمن و شناخت قوانین و مقررات آشنا خواهید شد. ( این مورد بستگی به فرآیند های انتخابی، مواد و تجهیزات خواهد داشت ).

پدیده های انتقال

واژه ” پدیده های انتقال ” به تمامی پدیده های فیزیکی موجود در جهان اطلاق می گردد. در واقع این واژه به توصیف دامنه گسترده ای از پدیده های موجود در صنعت می پردازد. با مطالعه این گرایش شما قادر به شناخت مفاهیمی چون تبادل جرم، انرژی و شتاب مشاهده شده و شناخت سیستم های مورد استفاده خواهید بود. این گرایش عناوینی نظیر : سیال های پویا (شتاب )، انتقال گرما و انتقال جرم را نیز در بر خواهد گرفت. برای مطالعه این گرایش شما ملزم به تقویت درس ریاضیات جهت محاسبه پدیده های انتقال و مولکول های سطحی در ماکروسکوپ و میکروسکوپ و پیدا کردن رابطه ریاضی مابین آنان خواهید بود.

طراحی فرآیند

کسب تخصص در گرایش طراحی فرآیند به معنای تبدیل مطلوب فیریکی یا شیمیایی مواد می باشد. این واژه به معادلات شیمیایی در یک واحد عملیات و یا یک واحد پردازش اطلاق می گردد. در واقع این گرایش یک قدم فیزیکی در فرآیند مهندسی شیمی ( نظیر : تبلور، خشک کردن و یا تبخیر ) می باشد، فرآیندی که برای آماده سازی عناصر در طول فرایند های شیمیایی و در یک واکنش شیمیایی استفاده می گردد. واحد پردازش و واحد عملیات دست به دست هم برای ساخت فرآیند های واکنش و حفاظت از مواد شیمیایی نیز تلاش می کنند. مبحث مهندسی شیمی به عنوان یکی از چالش پذیر ترین گرایش ها در نظر گرفته می شود، گرایشی که به جمع آوری تمامی اجزای مهندسی شیمی می پردازد. با مطالعه این گرایش شما با چگونگی ایجاد فرآیند، استفاده از تجهیزات برای فرآیند، عملکرد فرآیندها و  توسعه فرآیندها برای دسترسی به تحول فیزیکی و شیمیایی مطلوب در مواد آشنا خواهید شد. ناگفته نماند که مطالعه طراحی فرآیند در ابتدا به صورت مفاهیم سطحی می باشد. ناگفته نماند که در این گرایش شما با چگونگی استفاده از نرم افزارهای رایانه ای به صورت تخصصی جهت فرآیند شبیه سازی آشنا خواهید شد.

دانشگاه های معتبر رشته شیمی :

مشاغل انتخابی

مشاغل مهندسی شیمی

بسیاری از گرایش های تخصصی که به مهندسی شیمی مربوط می شوند، مستلزم داشتن مهارت ها، کسب دانش تخصصی از محیط و انرژی، شناخت داروها، طعام و فناوری ها می باشند. به راستی که گرایش مهندسی شیمی برای فعالیت های روزانه بشری ضروری می باشد. لذا با کسب تخصص در این گرایش، شما قادر به کسب مشاغل مورد نظر خواهید بود.

برخی از مشاغل مهندسی شیمی مشهور با انرژی های جایگزینی، پزشکی، بیوتکنولو