رشته های هنر و علوم انسانی یکی از رشته های تحصیلی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و کاربرد بسیاری در جوامع امروزی دارد. در این مقاله که با تکیه بر دانش و آگاهی مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) نگارش شده است، شرایط کار و تحصیل رشته های هنر و علوم انسانی مورد بررسی قرار گرفته و تعدادی از دانشگاه های برتر و همچنین بورسیه های تحصیل در این رشته ها را معرفی کرده اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط کار و تحصیل رشته های هنر و علوم انسانی

تحصیل در رشته های علوم انسانی در خارج از کشور شما را در حوزه ای متمرکز از انتخاب های موجود قرار می دهد؛ به عنوان مثال، شما می توانید به تحصیل در رشته ی موسیقی در کشورهایی که در زمینه های هنری مشهور هستند، مانند فرانسه و ایتالیا بپردازید، یا می توانید در کشوری مثل مکزیک به تحصیل زبان اصلی آن کشور یعنی اسپانیایی بپردازید. روش های زیادی برای درخواست تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر وجود دارند و این می تواند فرصت خوبی برای شما باشد تا افق های آموزشی خود را گسترش دهید.

با مدرک تحصیلی رشته های هنر و علوم انسانی، می توانید از طریق راه ها و شیوه های زیادی شغل مورد نیاز و مناسب خود را جست و جو و پیدا کنید. حرفه(شغل) هایی که برای ورود(استخدام) در آن ها، مدرک تحصیلی افراد، مورد نیاز است، نمونه هایی از این حرفه ها شامل: باستان شناسی، اقتصاد، تاریخ هنر، روان شناسی، سیاست های اجتماعی( قوانین اجتماعی) و جامعه شناسی است. در این گونه موارد، معمولا افراد به تحصیلات عالی و داشتن مدارک تحصیلی نیاز دارند. علاوه بر این، تدریس حرفه ی دیگری است که به افراد این امکان را می دهد که به طور مستقیم از رشته ی تحصیلی خود استفاده کرده و هم چنین گزینه ای برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف می باشد.

حرفه هایی(شغل هایی) که داشتن مدارک تحصیلی برای آن ها یک مزیت به حساب می آید، مثال هایی از این حرفه ها مانند: مدارک تحصیلی مرتبط با رشته ی جغرافیا می باشد که داشتن  آن ها منجر به شغل هایی مانند برنامه ریز منطقه ای و شهری یا زیست شناسی محیط می شود، هم چنین مدارک تحصیلی در رشته های علوم سیاسی که می تواند منجر به شغل روزنامه نگاری شود.

حرفه ( شغل) هایی که مدارک تحصیلی افراد، پایه و بنیاد و اساس آن ها می باشد، بسیاری از مشاغل مانند : خدمات عمومي، حسابداري و مشاغل مالي، مشاوره ی مديريت يا خرده فروشی، براي فارغ التحصيلان تمام رشته ها در دسترس می باشند. در این گونه مشاغل، این پیشرفت فکری افراد است که مدرک تحصیلی آن ها را تایید می کند و کار فرمایان به جای مدرک تحصیلی آن ها، به دنبال آن هستند( تفکر افراد).

شغل ها و حرفه هایی که در آن ها مدارک تحصیلی افراد به کار آن ها وابسته نمی باشد، مهارت های کار آفرینی از هنر و علوم انسانی به دست آمده اند. گفته شده است که کار فرمایان در وهله ای اول به خود شخص و در وهله ی دوم به مدارک تحصیلی آن ها علاقه مند می شوند و در مورد مدارک تحصیلی رشته های هنر، بحث هایی وجود دارد، به این ترتیب که طیف وسیعی از مهارت های شخصی  فرد که همیشه توسط کار فرمایان تقاضا می شود را، توسعه می دهد. بسته به دوره ی تحصیلی افرد، این ها بسیار متفاوت می باشند، اما برخی از مهارت های ایجاد شده ی حاصل از تحصیل در رشته های علوم انسانی شامل توانایی های زیر می باشد:

 • درک و ارزیابی و تحلیل مسائل
 • تفکر و عملکرد خلاقانه
 • سازماندهی کار ها ی خود
 • خواندن مطالب و صفحات و متون و برداشت نکات ضروری آن ها
 • دریافت و جذب و ذخیره ی حجم زیادی از اطلاعات
 • بسته به نوع تحصیلات افراد، آن ها هم چنین ممکن است دارای مهارت های پیشرفته ای در زبان های خارجی باشند که آن ها مورد تقاضای کار فرمایان می باشند.

بورسیه تحصیلی برای رشته های هنر و علوم انسانی

بورس تحصیلی آلفرد تانگ گرنجر، این کمک هزینه در دسترس دانشجویان کارشناسی ارشد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورمونت است که به دنبال مدرک معماری، طراحی داخلی، هنر استودیویی، مهندسی معماری، طراحی مکانیکی و یا طراحی نورپردازی هستند. دانشجویان باید موفقیت تحصیلی و نیاز مالی را نشان دهند، مجموع: $ 5000. بورس تحصیلی Aiko Susanna Tashiro Hiratsuka Memoria، این بورس تحصیلی هنری برای اعضای فعال دانشجویی / لیگ اعضای منحصر به فرد انجمن شهروندان آمریکایی ژاپنی (JACL) است. متقاضیان باید در حال تحصیل هنرهای نمایشی باشند. هر ساله بیش از 30 بورس تحصیلی یک بار پرداخت می شود. مبلغ کمک: بسته به نوع بورس تحصیلی متفاوت است.

بورس تحصیلی دانشگاه تئاتر کیس وسترن رزرو، Case Western چهار بورس تحصیلی کامل و نیز دو $10,000 دلار کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویانی که می خواهند وارد عمل شوند یا به عنوان فوق برنامه به دنبال تئاتر بروند، ارائه می دهد. همه دانشجویان باید یک پروسه کامل را تکمیل کنند یا نمونه کارهای خود را ارائه دهند. میزان کمک: تمام هزینه ی شهریه یا 10،000 دلار.

بورسیه تحصیلی برای رشته های هنر و علوم انسانی

کمک هزینه ی انجمن Black Caucus Spouses در زمینه هنرهای نمایشی، برای واجد شرایط بودن، باید دانشجوی دوره کارشناسی و یا دبیرستان باشید، حداقل 2.5 نمره از GPA داشته باشید، و در زمینه هنرهای نمایشی پیشتاز باشید و حرفه ای باشید. این بورس تحصیلی برای دانش آموزان آفریقایی-آمریکایی طراحی شده است. هر ساله 10 دانشجو می توانند این جایزه را کسب کنند. مبلغ جایزه: تا 3000 دلار

بورس تحصیلی هنرهای نمایشی Donna Reed، این بورس تحصیلی برای دانشجویان هنر در آیووا است. متقاضیان باید برای ورود یک ویدیو سه تا پنج دقیقه ای را ارائه دهند تا وارد شوند و همچنین یک عکس و یک توصیه نامه از یک مربی درام ارائه دهند. مبلغ کمک : تا 1000 دلار

بورس تحصیلی آیووا برای هنر، این جایزه برای دانش آموزان دبیرستانی که در آیووا زندگی می کنند و در هنر برتری دارند، می باشد. دانش آموزان باید در کالج یا دانشگاه آیووا پذیرفته شوند و برای تحصیل در رشته ی هنرهای زیبا برنامه ریزی کنند. مبلغ کمک: 1500 دلار

بورس تحصیلی ایروین رایان، این بورس تحصیلی برای دانشجویان برجسته است. 19 جایزه منطقه ای (هر کدام به ارزش 500 دلار) و دو بورس تحصیلی 2500 دلاری برای برندگان در جشنواره ملی واشنگتن دی سی وجود دارد. توجه داشته باشید که جوایز لزوما محدود به تحصیل در هنرهای تئاتر نیستند. مبلغ کمک: از 500 تا 2500 دلار متغیر است

بورس تحصیلی یادبود Vivian Klemz، این بورس تحصیلی برای دانش آموزان کالج (دوسال و بالاتر) که از ونتورا کانتی، CA هستند، از دبیرستان کانتی ونتورا فارغ التحصیل شده اند و در حال حاضر در زمینه هنر، از جمله هنرهای نمایشی، بصری، نقاشی، یا زبان، تحصیل می کنند. اولویت دادن به متقاضیان زن است. مبلغ کمک: 1500 دلار

بورسیه تحصیلی برای رشته های هنر و علوم انسانی

DAAD یک بورسیه ی تحصیلی است که برای دانشجویان بین المللی رشته های هنر های زیبا، طراحی، فیلم، موسیقی ، معماری و هم چنین رشته های تئاتر، کارگردانی ، رقص و طراحی رقص در نظر گرفته شده است. این بورسیه به منظور شرکت در کلاس های فوق برنامه، بدون دریافت مدرک رسمی، در یکی از موسسات آموزش عالی مورد تایید کشور آلمان ایجاد شده است. این بورسیه ی بین المللی برای مدت یک سال به دانشجویان اعطا می شود و هزینه های ماهیانه، بیمه سلامت، کمک هزینه سفر، کمک هزینه مخارج خانواده، کمک هزینه مسکن دانشجو را شامل می شود.

بورسیه آلفرد گرنجر (Alfred T. Granger) دانشجویان رشته هنر، این بورسیه در اختیار دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ورمونت که در حال تحصیل در یکی از رشته های معماری، طراحی داخلی، هنرهای زیبا، مهندسی معماری، نقاشی مکانیکی، طراحی نور پردازی هستند، قرار میگیرد. دانشجویانی که متقاضی این بورسیه هستند، می بایست دست آوردهای آکادمیک و نیاز مالی خود را ثابت کنند. کل مبلغ بورسیه : 5000 دلار، تعداد بورسیه: 6

بورسیه ی یادبود آیکو سوسانا تاشیرو هیراتسوکا (Aiko Susanna Tashiro Hiratsuka)، این بورسیه تحصیلی رشته هنر، برای دانشجویان و اعضای فعال «لیگ شهروندان آمریکایی ژاپنی» یا Japanese American Citizens League, JACL طراحی شده است. متقاضی این بورسیه باید در یکی از رشته های هنر های نمایشی مشغول به تحصیل باشد. هر ساله 30 بورسیه به دانشجویان اعطا می شود.

 • مهلت  ثبت نام: مارس 2019 ( برای دانشجویان سال اولی ) و آوریل 2019 ( برای سایر دانشجویان)
 • مبلغ بورسیه: بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود.

بورسیه ی تئاتر دانشگاه Case Western Reserve، این دانشگاه، سالیانه 4 بورسیه ی کامل تحصیلی و هم چنین دو بورسیه به مبلغ 10000 دلار به دانشجویانی که در رشته تئاتر تحصیل می کنند و یا علاقه مند به تئاتر به عنوان یک فعالیت فوق برنامه باشند، می دهد. متقاضیان این بورسیه باید در یک تست بازیگری شرکت کنند یا نمونه کاری از خود ارائه دهند.

 • مهلت درخواست: اوایل فوریه 2019
 • مبلغ بورسیه: کل مبلغ تحصیل را پوشش می دهد یا 10000 دلار کمک هزینه به دانشجو پرداخت می کند.

بورسیه هنر های نمایشی Black Caucus Spouses، برای اینکه واجد شرایط این نوع بورسیه باشید، می بایست دانشجوی تمام وقت مقطع کارشناسی باشید و یا در حال حاضر دانش آموز سال آخر دبیرستان باشید؛ معدل کل شما از 4 حداقل 2.5 باشد و متقاضی کار یا تحصیل در زمینه ی یکی از رشته های هنرهای نمایشی باشید. این بورسیه برای دانشجویان افریقایی-امریکایی در نظر گرفته شده است. هر ساله ده دانشجو این بورسیه را دریافت می کنند.

 • مهلت درخواست: اواخر آپریل
 • مبلغ بورسیه: تا 3000 دلار

بورسیه ی هنرهای نمایشی Donna Reed، این بورسیه برای دانشجویان هنر های نمایشی در آیووا در نظر گرفته شده است. داوطلبان برای دریافت این بورسیه علاوه بر نامه ی ارجاع از یک مدرس تئاتر و یک قطعه عکس از صورتشان، می بایست یک ویدیو 3 تا 5 دقیقه ای از خودشان به عنوان نمونه تهیه و ارسال نمایند.

 • مهلت: اواخر ژوئن 2019
 • مبلغ بورسیه: تا 1000 دلار

بورسیه ی Iowa برای رشته های هنر، این بورسیه به دانش آموزان سال اخر دبیرستان ساکن آیووا ، که در زمینه ی هنر استعداد زیادی داشته باشند تعلق می گیرد. دانش آموزان باید در یکی از دانشگاه ها و کالج های کشور آیوا پذیرفته شوند و یا قصد داشته باشند در زمینه ی هنر های زیبا تخصصی کسب کنند. مبلغ بورسیه: 1500 دلار

پورسیه بازیگری Irene Ryan این بورسیه برای دانشجویان رشته بازیگری طراحی شده است. 19 کمک هزینه منطقه ای هر کدام به مبلغ 500 دلار و دو بورسیه 2500 دلاری به برندگان جشنواره ملی واشنگتون دی سی تعلق می گیرد. لازم است بدانی که این کمک هزینه های تحصیلی لزوما به تحصیل در زمینه ی هنر های تئاتری محدود نمی شود. مبلغ بورسیه: از 500 دلار تا 2500 دلار

بورسیه یادبود Vivian Klemz، این بورسیه مربوط به دانشجویان کالج ( سال دوم به بالا) که از اهالی شهرستان ونچورا در کالیفورنیا هستند و یا از یکی از دبیرستان های این شهر فارغ التحصیل شده اند و در حال حاضر در رشته های هنر از جمله بازیگری، هنر های بصری، هنر های زیبا و یا هنر های زبانی مشغول به تحصیل هستند میباشد. اولویت این بورسیه با دانشجویان دختر است

 • مهلت درخواست : ژانویه 219
 • مبلغ بورسیه: 1500 دلار

دانشگاه های معتبر در رشته های هنر و علوم انسانی

 • کالج هنر رویال در بریتانیا (Royal College of Art)
 • دانشکده طراحی پارسونز در آمریکا (Parsons The New School for Design)
 • دانشکده ی طراحی رودآیلند در آمریکا (Rhode Island School of Design)
 • موسسه فناوری ماساچوست در آمریکا (Massachusetts Institute of Technology)
 • دانشگاه صنعتی میلان در ایتالیا (Politecnico di Milano
 • دانشگاه هنر لندن در بریتانیا (University of the Arts London)
 • موسسه پرت در آمریکا (Pratt Institute)
 • مدرسه ی هنر موسسه شیکاگو در آمریکا (School of the Art Institute of Chicago)
 • دانشگاه آلتو در فنلاند (Aalto University)
 • دانشگاه استنفورد در آمریکا (Stanford University)
 • دانشگاه RMIT در استرالیا
 • دانشگاه لندن، گلداسمیت در بریتانیا (Goldsmiths, University of London)
 • دانشگاه کارنجی ملون در آمریکا( Carnegie Mellon University )
 • کالج طراحی مرکز هنر در آمریکا (Art Center College of Design)
 • موسسه هنری کالیفرنیا در آمریکا (California Institute of the Arts)
 • مدرسه هنر گلاسگو در آمریکا (Glasgow School of Arts)
 • مدرسه ی هنر های بصری در آمریکا (School of Visual Arts)
 • دانشگاه تونگجی در چین (Tongji University)
 • دانشگاه بوئنس ایرس در آرژانتین (Universidad de Buenos Aires)
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (University of California, Los Angeles)
 • کالج هنر کالیفرنیا در آمریکا ( California College of the Arts)
 • دانشگاه ملی اوتونوما در مکزیک (Universidad Nacional Autonoma de Mexico)
 • دانشگاه شینهوا در چین (Tsinghua University)
 • آکادمی طراحی ایندهوون در هلند (Design Academy Eindhoven )
 • دانشگاه صنعتی هنگ کنگ (The Hong Kong Polytechnic University)
 • دانشگاه پالرمو در آرژانتین (Universidad de Palermo)
 • کادمی رویال دانمارکی هنرهای زیبا – مدرسه طراحی (The Royal Danish Academy of Fine Arts – The schoolof Design)
 • دانشگاه تکنولوژی سیدنی در استرالیا (University of Technology Sydney)
 • دانشگاه ییل در آمریکا (Yale University)
 • دانشگاه کلمبیا در امریکا Columbia University

 در مقاله فوق مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) رشته های هنر و علوم انسانی را مورد بررسی قرار دادند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسات شیراز، تهران و اصفهان ما در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *