کشور لیتوانی یک کشور ایده آل برای زندگی است که با داشتن سطح رفاه عالی و هزینه پایین نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی محل مناسبی برای زندگی و مهاجرت می باشد. چنانچه شما قصد مهاجرت و تحصیل و اعزام دانشجو به لیتوانی را دارید می توانید از طریق موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) از شرایط ورود و شرایط زندگی در لیتوانی مطلع شوید. متخصصان ما با داشتن مهارت لازم در تمام مسائل مربوط به امور مهاجرتی می توانند بهترین شرایط مهاجرت به این کشور را برای شما فراهم نمایند.

شرایط زندگی در لیتوانی چگونه است

لیتوانی یکی از امن ترین کشورهای جهان است، که در آن به راحتی می توانید به تنهایی در طول شب راه بروید. البته هر شهر دارای محله های بدی است، اما در لیتوانی، بدترین چیزی که در آن محله ها اتفاق می افتد، به جای شلیک اسلحه یا چاقو خوردن، مواجهه با یک چشم بند سیاه است. بنابراین، اگر خودتان به دنبال دردسر نباشید، لیتوانی مکانی خوب برای زندگی می باشد.

آموزش و پرورش رایگان است. افرادی که با فرزندان خود شرایط مهاجرت به لیتوانی را دارند، باید بدانند که تحصیل در لیتوانی اکثرا رایگان است. دانش آموزانی که نمرات خوبی در دبیرستان دارند به طور رایگان در دانشگاه ها و کالج ها تحصیل می کنند، در حالی که کسانی که نمراتی کمتر از حد متوسط دارند، باید شهریه اندکی را پرداخت کنند. با این حال، یک چیز قطعی است – دانشجویان در لیتوانی در حالی از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند که برای بقیه زندگی خود، بدون بدهی های بزرگ هستند.

به طور کلی، شاخص های کیفیت زندگی شاهد پیشرفت های مثبتی در لیتوانی در خلال سال های حضور در بررسی کیفیت زندگی اروپایی یورو فوند (EQLS) بوده است. رضایت از زندگی در لیتوانی در سال های اخیر افزایش یافته است، از 5.4 در سال 2003 تا 6.5 در سال 2016، بنابراین به سمت میانگین مطلوب 7.1 (بر مقیاس 1-10) EU28، افزایش یافته است. اگرچه، این میزان هنوز از میانگین 39% EU28 در سال 2016 بالاتر است. در سال 2016، 69% جواب دهندگان در لیتوانی نسبت به آینده فرزندان و نوادگان خود خوشبین بودند، که بالاتر از میانگین 57% جواب دهندگان EU28 بود.

افرادی که به دنبال زندگی بی سر و صدا و بدون هرج و مرج هستند، باید قطعا برای زندگی به لیتوانی مهاجرت کنند. البته، مردم لیتوانی افرادی مسئول هستند و سخت کار می کنند، اما آنها همچنین می دانند که چگونه از اوقات فراغت خود لذت ببرند و آرامش کسب کنند. به عنوان مثال، شما می توانید برای چیدن قارچ یا توت بروید، که چیزی کمتر از یک جلسه مراقبه با بالاترین کیفیت و شفای روحانی ندارد.

مزایا و معایب زندگی در لیتوانی

برخی از چیزهای عجیب و غریب که مهاجران لیتوانی باید به آن ها توجه کنند.

 • کاغذبازی های بسیار وقت گیر
 • وقتی صحبت طراحی های داخلی، لباس و موهای مردان می شود، زیباشناسی های مختلفی را با خود به همراه دارد.
 • روزهای مستقل + تجربه هایی که به صورت تاریخی اهمیت زیادی را به همراه دارد.
 • استطاعت مالی
 • عجیب ترین چیزی که خارجی ها و مهاجران در کشور لیتوانی دیده اند.
 • اغلب مردم لیتوانی خمش داخلی دارند منظورم این است که غیرقابل پیش بینی هستند و عابران پیاده، دوچرخه سواران را اذیت می کنند.

دستمزد کم، افراد کمی برای مهمان نوازی وجود دارند (افراد طماع و حریص هلندی از این افراد درس می گیرند). در لیتوانی همه چیز بر اساس همان چیزی است که روئل گفته بود. از اینکه مردان با شما دست می دهند تعجب نکنید. این کار به عنوان یک سلام و احوالپرسی عادی در لیتوانی می باشد. مراقب بسیاری از فروشنده ها باشید، بسیاری از آن ها گول زننده هستند و تخفیف ندارند.

مزایا و معایب زندگی در لیتوانی

اگر در شب به کلوب یا مکان های دیگر می روید بهتر است یک دوست لیتوانی را همراه خودتان ببرید. اگر کسی شما درخواست سیگار کرد، خودتان را برای دعوا آماده کنید. اگر کسی برخورد سرد و یخی با شما داشت تعجب نکنید. بیشتر آن ها مثل بلغور می مانند و همانطور که در مطالعات فرانوسی نشان داده شده؛ مردمان لیتوانی از نظر بیان احساسات خیلی ضعیف هستند. چه کسی گفته که کشور لیتوانی یک کشور ضعیف و ارزان است؟ در واقع، نه تنها همه چیز اینجا برای ما گران است بلکه خارجی هایی که از اروپای غربی می آیند همین حرف را تایید می کنند.

اول از همه بنزین به عنوان گران ترین چیز در کل اروپا شناخته می شود. این موضوع در مورد گاز و دیزل نیز صادق است. در حالت عادی، قبض های مرتبط با وسایل گرمایشی در طول فصل سرد زمستان که تقریبا نصف سال طول می کشد. به آن دلیل که اکثرا برای وسایل گرمایشی از گاز استفاده می کنند و کمتر از سوخت های بیولوژیکی استفاده می شود. باید اقتصادی باشید وگرنه به زودی زود پولتان تمام می شود.

محصولات لبنی، گوشت، سبزیجات، نان به وفور و در تنوع زیادی یافت می شود، نان قهوه ای لیتوانی عالی است. کالاهای باکیفیت لیتوانی واقعا گران است. اجاره آپارتمان در پایتخت گران است، به معنای دیگر، با اینکه کشور جهان سوم نیست با این حال اقتصادش ضعیف است و بیشتر جوانان مهاجرت می کنند همانطور که من بیکار هستم و برای پیدا کردن شغل به کشور دیگر مهاجرت کرده ام. به هر کشور توسعه یافته ای.

مردمان لیتوانی، مخصوصا جوان هایی که به زبان انگلیسی حرف می زنند، با آن ها به هیچ مشکلی بر نمی خورید، اما با افراد مسن تر که انگلیسی صحبت نمی کنند چرا. زبان لیتوانی یکی از قدیمی ترین زبان های جهان و یکی از مشکل ترین زبان هاست. در مورد جایی که می روید یا کاری که می کنید محتاط باشید، در شب به تنهایی به خیابان نروید ممکن است دزیده شوید به خودتان تکیه کنید، به افراد غربیه زیاد اعتماد نکنید. داستان های تلخی خوانده ام. هشیار باشید.

وضعیت اقتصاد لیتوانی

سرمایه گذاری های خارجی به محیطی پایدار نیاز دارند تا سرمایه گذاران خارجی بتوانند بدون هیچگونه مانعی در لیتوانی فعالیت کنند. طبق گزارش کسب و کار بانک جهانی، لیتوانی رتبه‌ی 21ام را در میان 190 کشور جهان و رتبه‌ی10 ام را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد. لیتوانی در زمینه‌ی ثبت املاک رتبه دوم و در اجرای قرارداد رتبه‌ی 6 را در رتبه بندی جهانی دارد.

بخش پویا و پیشرفته‌ی کسب و کار لیتوانی با تمام استانداردهای اتحادیه اروپا مطابقت دارد. لیتوانی موافقت نامه هایی را برای اجتناب از مالیات دوگانه با 53 بازار از بزرگترین بازارهای جهان، از جمله چین، روسیه و ایالات متحده امضا کرده است. شروع کسب و کار در لیتوانی آسان است. یک شرکت تنها در 3 روز می تواند تاسیس شود و از طریق پست الکترونیکی به راحتی ثبت شود این روند سریع به این منظور است که شرکت های فعال در لیتوانی بتوانند فورا شروع به کار کنند.

از لحاظ فرصت های ارائه شده توسط دولت الکترونیک، لیتوانی جزء کشورهای پیشرو در اتحادیه اروپا است بنابراین سیستم حقوقی این کشور به دلیل امنیت و شفافیت آن برای سرمایه گذاران جذاب است. لیتوانی دارای هفت منطقه آزاد اقتصادی است که نرخ مالیات برای سود، تقسیم سود و مالیات واقعی املاک در 6 ماه اول0٪ است و زیرساخت‌هایی در سطح بالا و خدمات کمکی ارائه می دهد. مناطق آزاد اقتصادی در قاهره و کلایپدا فرصتی برای استفاده از حمل و نقل هوایی و دریایی فراهم کرده است.

سرمایه گذاران خارجی در لیتوانی

سرمایه گذاران خارجی برای انجام تحقیقات علمی انگیزه دارند: هزینه های تحقیق و توسعه سه بار از درآمد کسر می شود. از سال 2004 این کشور، به عنوان عضو اتحادیه اروپا، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته که با مدرنیزه‌سازی سریع اقتصاد آن، این پیشرفت دو برابر شده است. با این حال، لیتوانی تحت تاثیر بحران مالی قرار گرفت و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2009 به میزان 8/16٪ کاهش یافت. با این وجود، پس از آن لیتوانی به سرعت در اروپا بهبود یافت، که بخشی از این موفقیت، وجود عملکرد خوب سیستم بانکی و بخش صنعتی متنوع بود.

در سال 2016 رشد از 6/2٪ به سرعت به 9/3٪ در سال 2017 رسید (آمار لیتوانی) (از 3/2٪ به 5/3٪ بر اساس تخمین صندوق بین المللی پول). پیش بینی می شود که فعالیت اقتصادی در سال 2018 به نرخ 8/2 درصد (آمار لیتوانی) یا 9/2 درصد (کمیسیون اروپا) رشد کند و سپس در سال 2019، 6/2 درصد رشد کند (طبق اعلام صندوق بین المللی پول، رشد 5/3 درصد در سال 2018 و 4/3٪ در سال 2019).

رشد سال 2017 با شرایط مطلوب بین المللی همراه بود که باعث افزایش صادرات لیتوانی و همچنین سرمایه گذاری خصوصی با شرکت هایی شد که ظرفیت خود را به دلیل افزایش تقاضا بیشتر کردند، مصرف خصوصی با افزایش دستمزدها و سرمایه گذاری مستقیم خارجی، به ویژه در صنایع IT و نرم افزار افزایش یافت. شاخص های اقتصاد کلان به طور کلی مثبت بود و بدهی خارجی خالص به 5/19٪ از تولید ناخالص داخلی کاهش یافت، از 7/24٪ در سال 2016 (Eurostat) و نرخ بیکاری با کاهش 7/0٪ به 1/7٪ رسید (آمار لیتوانی) (7٪ بر اساس صندوق بین المللی پول ).

سرمایه گذاران خارجی در لیتوانی

پیش بینی می شود که اقتصاد لیتوانی در سال 2018 به رشد خود ادامه دهد، هرچند که احتمالا سرعت رشد صادرات و مصرف کند تر خواهد بود. به طور خاص مصرف خانوار ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد زیرا لیتوانی در سال 2017 بالاترین میزان تورم را در اتحادیه اروپا داشته است (9/3٪) (5/3٪ به نظر صندوق بین المللی پول). کاهش جمعیت و افزایش سالخوردگان نیز تاثیر منفی روی فعالیت اقتصادی خواهد داشت؛ زیرا این کشورکمترین نرخ رشد جمعیت را در جهان دارد (08/1-٪ و نرخ مهاجرت خالص 1/6- مهاجر / 1000 نفر جمعیت – طبق تخمینCIA World Factbook در سال 2017).

از سوی دیگر، شرکت ها تلاش خود را افزایش می دهند و به شدت روی کار ماشینی و تکنولوژی های پیشرفته سرمایه گذاری می کنند تا نیروی کار خود را کاهش دهند، که در نهایت این امر اقتصاد را در سال 2018 تقویت خواهد کرد.کشور همچنین آماده‌ی دریافت بودجه‌ی بیشتر از اتحادیه اروپا است که موجب رشد مثبت اقتصادی در سال 2018 و 2019 می شود. از آنجایی که مقامات لیتوانی پس از کسب استقلال ارتباطات رسمی خود را با همتایان روسی محدود نگه داشته‌اند، کشور در معرض خطر درگیری بین روسیه و ناتو قرار دارد.

از سال 2017در مجموع 1200 سرباز ناتو در لیتوانی به عنوان افزایش حضور پیشرو (eFP) مستقر شده اند، در حالی که دولت در ماه ژانویه 2017 قراردادی را با ایالات متحده امضا کرده است تا حضور نیروهای آمریکایی را در خاک خود تصویب کند. از سوی دیگر روسیه از اوایل سال 2018 این امر را با استفاده از موشک های هسته‌ای در کالینینگراد، که چندان از مرز لیتوانی دور نیست، تلافی می کند. لیتوانی رسما از ایالات متحده خواسته تا موشک های ضد هوایی را در منطقه مستقر کند.

نرخ تورم سالانه در لیتوانی در ماه دسامبر 2018، از 5/2 درصد ماه گذشته به 9/1 درصد رسیده که در واقع به پایین ترین رقم خود از دسامبر 2016 رسیده است. هزینه حمل و نقل 8/1 درصد افزایش یافته، که این نرخ بسیار کندتر از 2/6 درصد در ماه نوامبراست. همچنین، تورم مسکن و آب و برق (9/5 درصد نسبت به 0/6 درصد) کاهش یافته است. علاوه بر این، شکست قیمت ها برای غذاها و نوشیدنی های غیر الکلی بسیار سریع تر بوده است (6/0-درصد نسبت به 1/0- درصد).

آمار بیکاری کشور لیتوانی

لیتوانیایی ها همواره به تعداد زیادی مهاجرت کرده اند و جریان مهاجران تنها زمانی کاهش یافت که مقامات اقدامات ریشه ای برای محدود کردن آزادی حرکت، در طول اشغال اتحاد جماهیر شوروی انجام دادند. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی آلفونساس اییدنتس (Alfonsas Eidintas)، دیپلمات و مورخ متخصص مهاجرت، بین انتهای قرن نوزدهم و ابتدای جنگ جهانی اول، 400،000 لیتوانی به ایالات متحده، روسیه و انگلیس مهاجرت کردند. از این تعداد، 13 درصد یهودی بودند.

جامعه شناس ولادوس گایدس (Vladas Gaidys) می گوید: مهاجرت به عنوان واقعیتی از زندگی ادامه خواهد داشت در حالی که علل آن، و بسیاری از این چیزها، هنوز نامشخص باقی مانده است. اولین و مهمترین مورد این است که وضعیت اجتماعی در لیتوانی مشکل ساز است: هیچ کاری و هیچ راهی برای بازپرداخت وام وجود ندارد. این جامعه شناس می پرسد: اگر پس از پرداخت قبض گرمایش به سختی پول داشته باشید چگونه می توانید به طور معمول زندگی کنید؟ ایجاد یک کسب و کار کوچک خانوادگی یکی از راه های ماندن در کشور است، اما روند لازم برای انجام این کار پیچیده و پرهزینه است.

او نتیجه می گیرد: ”اگر اقدامی برای دلایل مهاجرت صورت نگیرد، این روند افزایش خواهد یافت. زندگی خوب در لیتوانی به راحتی نمی آید.“ ترک نکردن کودکان در لیتوانی روندی است که در سال های اخیر، به ویژه در میان مهاجرانی که به ایرلند یا انگلیس می روند، بدست آمده است. نروژ در حال حاضر سومین مقصد محبوب برای مهاجران لیتوانی است. آی مالکیناس، مدیر آژانس استخدام توضیح می دهد که چرا: ”این کشور دستمزدهای بالایی را پیشنهاد می دهد“، هیچ رمز و رازی وجود ندارد.

در طول این مدت، لیتوانی ها می توانند بین 8،000 تا 12،000 لیتاس (litas، واحد پول لیتوانی) در هر ماه (بین 2300 و 3500 یورو، یا تقریبا 8 تا 12 برابر حداقل دستمزد لیتوانی) درآمد کسب کنند. داده های نرخ بیکاری در لیتوانی در اکتبر 2018 برابر 6 درصد گزارش شده است. این آمار کاهشی از آمار قبلی که 6.3% در سپتامبر 2018 بود، نشان می دهد. داده های نرخ بیکاری در لیتوانی به صورت ماهانه به روز می شوند، که از ژانویه سال 1998 تا اکتبر 2018 به طور میانگین 11.650 درصد است.

هزینه زندگی در لیتوانی

براساس شاخص هزینه زندگی در لیتوانی موسسه مرسر (Mercer) در سال 2012، لیتوانی در میان 40 کشور برتر دنیا برای کیفیت زندگی قرار گرفته و در میان 10 کشور، ارزان ترین کشورهای اروپایی برای زندگی کردن قرار دارد. بر اساس مقایسه های بین المللی، لیتوانی در حال حاضر رتبه 589 از 780 مکان را به خود اختصاص داده است، جایی که رتبه 1 گران ترین و 780 پایین ترین است. هزینه مواد غذایی، مسکن، حمل و نقل و مراقبت های بهداشتی پایین تر از سایر کشورها است. اقلام گران قیمت تر مانند لباس، مبلمان، لوازم الکتریکی، خشکشویی، کتانی، مجلات، روزنامه و لوازم اداری است.

 • منوی پایه ناهار (از جمله نوشیدنی) در منطقه تجاری 7 یورو
 • وعده غذایی ترکیبی در رستوران فست فود (غذای بزرگ مک دونالد و یا مشابه) 4.77 یورو
 • 500 گرم (1 پوند یا lb.) سینه بدون استخوان مرغ 2.57 یورو
 • 1 لیتر (1 کوارت یا qt.) شیر پرچرب 1.01 یورو
 • 12 تخم مرغ بزرگ 1.88 یورو
 • 1 کیلوگرم (2 پوند) گوجه 1.68 یورو
 • اجاره ماهانه منزل 85 مترمربعی (900 فوت مربع) مبله در منطقه گران شهر 834 یورو
 • اجاره ماهانه منزل 85 مترمربع (900 فوت مربع) مبله در منطقه معمول شهر 443 یورو
 • هزینه خدمات عمومی (بهداشت و درمان، برق، گاز) در 1 ماه برای 2 نفر در واحد 85 مترمربعی مسطح 115 یورو
 • اجاره ماهانه برای یک کارگاه مبله 45 مترمربعی (480 فوت مربع) در منطقه گران 431 یورو
 • اجاره ماهانه برای یک کارگاه مبله 45 مترمربعی (480 فوت مربع) در منطقه عادی 317 یورو
 • هزینه خدمات عمومی (بهداشت و درمان، برق، گاز) در 1 ماه برای 1 نفر در کارگاه 45 مترمربعی (480 فوت مریع) 62 یورو
 • اینترنت 8 مگابایت بر ثانیه (1 ماه) 8 یورو
 • 1 لیتر (4/1 گالن) گاز 1.22 یورو
 • بلیط ماهانه حمل و نقل عمومی 29 یورو
 • مراقبت (سلامت) شخصی
 • داروی سرماخوردگی برای 6 روز (استامینوفن (Tylenol)، فرنادول (Frenadol)، کلدرکس (Coldrex)، حدود 4.93 یورو
 • 1 جعبه آنتی بیوتیک (12 دوز) 4.06 یورو
 • معاینه کوتاه دکتر خصوصی (15 دقیقه) 30 یورو
 • شام دو نفره در اطراف میخانه 22 یورو
 • 2 عدد بلیط سینما 13 یورو
 • 2 عدد بلیط تئاتر (بهترین صندلی های موجود) 35 یورو
 • شام دو نفره در یک رستوران ایتالیایی در منطقه مهاجرین شامل پیش غذا، غذای اصلی و دسر 50 یورو
 • 1 نوشیدنی کوکتل (cocktail) در باشگاه مرکز شهر 7 یورو

هزینه زندگی در لیتوانی

هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در کشور لیتوانی

درصد زیادی از جمعیت کشور لیتوانی را دانشجویانی تشکیل می‌دهند که برای تحصیل به این کشور مهاجرت کرده‌اند. به همین علت هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجویی بسیار مهم است.

در صورتی که هدف شما نیز از مهاجرت به کشور لیتوانی تحصیل در این کشور است، باید کلیه هزینه‌های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور را در نظر بگیرید. این هزینه‌ها شامل موازد زیر هستند:

 • اخذ ویزای تحصیلی
 • شهریه دانشگاه
 • هزینه‌ مسکن
 • حمل و نقل
 • پوشاک
 • مواد غذایی

به غیر از موارد مذکور، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کشور لیتوانی به موارد زیر نیز وابسته است:

 • دانشگاه
 • رشته مورد نظر
 • طول دوره تحصیل
 • شهر محل تحصیل

رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی باید هزینه‌های زیادی برای تحصیل پرداخت کنند. کشور لیتوانی برای مهاجرت تحصیلی، کشور به نسبت ارزان قیمتی است. در ادامه همه جزئیات مربوط به هزینه دانشجویان در کشور لیتوانی را بررسی می‌کنیم:

عنوان

هزینه

اجاره ماهیانه اقامت در خوابگاه یا سوئیت

60 الی 300 یورو

هزینه خوراک

150 الی 300 یورو

مخارج کمک آموزشی

20 الی 40 یورو

هزینه ماهیانه تفریحات در اوقات فراغت

10 الی 300 یورو

 

بر این اساس، میانگین هزینه‌های ماهیانه دانشجویان به ویژه برای اقامت در شهر kaunas، بین 300 الی 800 یورو متغیر است. شما می‌توانید به وسیله وام کمک آموزشی و همچنین کسب بورسیه تحصیلی، هزینه‌های خود را تا 100 یورو کاهش دهید.

هزینه زندگی دانشجویان کاملا به روش زندگی آن‌ها وابسته است.

بررسی حقوق و درآمد در کشور لیتوانی

اگر شما قصد اشتغال در کشور لیتوانی را داشته باشید باید درباره حقوق و درآمد در این کشور نیز اطلاعاتی کسب کنید.

واقعیتی که در خصوص حقوق در این کشور وجود دارد این است که، تناسب درستی میان اقلام مورد استفاده شهروندان و حقوق

آن‌ها وجود ندارد.

به صورتی که با افزایش قیمت اقلام مصرفی، حقوق و درآمد افزایش چندانی ندارد، در نتیجه مردم این کشور توانایی زیادی برای تهیه اقلام خود ندارند.

البته بر اساس آمار رسمی از کشور لیتوانی پس از عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، هر ساله قیمت و حقوق‌ها در کشور لیتوانی به صورت یکسان و به اندازه 6 درصد افزایش دارد.

شما می‌توانید در ادامه، درباره درآمد و حقوق چند مورد از مشاغل در کشور لیتوانی مطالعه کنید. درآمد‌ها به لیتاس لیتوانی هستند.

 • حسابدار: 2300LTL
 • منشی: 1460LTL
 • معلم: 2550LTL
 • پزشک: 8620LTL
 • متخصص تغذیه: 6380LTL

میانگین حقوق دریافتی افراد در کشور لیتوانی ماهیانه 800 یورو است. همچنین بیشتر هزینه‌های موجود در این کشور، مربوط به خرید و اجاره منزل است، به صورتی که افراد باید نیمی از درآمد خود را برای این دو مورد پرداخت کنند. بنابراین شما باید در کشور لیتوانی، شغلی متناسب با هزینه‌های مذکور داشته باشید.

برخورد و رفتار مردم لیتوانی با مهاجرین و خارجی ها

طبق اطلاعات ارائه شده توسط مرکز مطالعات قومی، مردم رومانی، چچن، مهاجران و مسلمانان بیشترین آسیب را در لیتوانی میبینند. کمیسیون مبارزه با نژادپرستی و نابرابری اروپا ( مجلس اروپا) نگرانی خود را درباره وضعیت پبچیده مهاجران و مردم رومانی در لیتوانی اعلام کرد. موسسات دولتی در انجام اقدامات موثر برای کمک به گروه هایی که از ورود به جامعه منع شده اند ناتوان بوده است درحالیکه جامعه اغلب تمایل به محکوم کردن آنها را دارد.

تعاریف بی اساس مثل ” همه آنها مثل هم هستند” اغلب به افراد بی گناه متعلق به دیگر مذهب ها و ملیت ها آسیب می رساند. هر چند که تعداد احزاب افراطی در لیتوانی زیاد نیست اما آنها دشمنی را ابقاء میکنند و ایده قرار دادن افراد در دسته های نابرابر را تبلیغ می کنند. به همین دلیل همه اعضای جامعه نمیتوانند احساس امنیت کنند. گورستان یهودی لیتوانی و مکان های یادبود هولوکاست اغلب با اعمال خرابکارانه زیان می بینند. مقالات ANTI-SEMTI گاهی در روزنامه های ملی چاپ می شود.

رسانه ها اکثرا مبانی بیطرفی را رعایت و نظر اقلیت ها را منعکس نمی کنند. اشخاص و اقلیت های ملی مخصوصا ملیتهایی که بسیار کم هستند و افرادی که رسانه یا روزنامه نگاران خود را ندارند، بسیار سخت می توانند از خود در برابر اطلاعات غلط و اخبار نادرست حمایت کنند. خارجی ها نیز از شرایط نامساعد و خشونت رنج میبرند. با توجه به رشد اقتصادی و کمبود نیروی کار، تعداد کارکنان خارجی قطعا افزایش پیدا می کند.

سوالات متداول درباره شرایط زندگی در لیتوانی

به طور کلی شرایط زندگی در لیتوانی به چه صورت می باشد؟

لیتوانی یکی از امن ترین کشورهای جهان است، آموزش و پرورش رایگان است. شاخص های کیفیت زندگی شاهد پیشرفت های مثبتی در لیتوانی در خلال سال های حضور در بررسی کیفیت زندگی اروپایی یورو پوند (EQUALS) بوده است. داشتن سطح رفاه عالی و هزینه پایین نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی محل مناسبی برای زندگی و مهاجرت می باشد.

متقاضیان زندگی در لیتوانی که به این کشور مهاجرت کرده اند آیا برای فرزندان می توانند از تحصیل رایگان بهره مند شوند؟

بله، افرادی که با فرزندان خود شرایط مهاجرت به لیتوانی را دارند، باید بدانند که تحصیل در لیتوانی اکثرا رایگان است. دانش آموزانی که نمرات خوبی در دبیرستان دارند به طور رایگان در دانشگاه ها و کالج ها تحصیل می کنند، در حالی که کسانی که نمراتی کمتر از حد متوسط دارند، باید شهریه اندکی را پرداخت کنند.

کیفیت زندگی در لیتوانی به چه صورت می باشد؟

به طور کلی، شاخص های کیفیت زندگی شاهد پیشرفت های مثبتی در لیتوانی در خلال سال های حضور در بررسی کیفیت زندگی اروپایی یورو پوند (EQUALS) بوده است. رضایت از زندگی در لیتوانی در سال های اخیر افزایش یافته است، از 5.4 در سال 2003 تا 6.5 در سال 2016، بنابراین به سمت میانگین مطلوب 7.1 (بر مقیاس 1-10) EU28، افزایش یافته است. اگرچه، این میزان هنوز از میانگین 39% EU28 در سال 2016 بالاتر است. در سال 2016، 69% جواب دهندگان در لیتوانی نسبت به آینده فرزندان و نوادگان خود خوشبین بودند، که بالاتر از میانگین 57% جواب دهندگان EU28 بود.

مزایای زندگی در لیتوانی چیست؟

وقتی صحبت طراحی های داخلی، لباس و موهای مردان می شود، زیباشناسی های مختلفی را با خود به همراه دارد. داشتن استطاعت مالی. محصولات لبنی، گوشت، سبزیجات، نان به وفور و در تنوع زیادی یافت می شود. 

معایب زندگی در لیتوانی چیست؟

کاغذ بازی های بسیار وقت گیر. اغلب مردم لیتوانی غیر قابل پیش بینی هستند. دستمزد کم. کالاهای باکیفیت لیتوانی واقعا گران است. اجاره آپارتمان در پایتخت گران است، به معنای دیگر، با اینکه کشور جهان سوم نیست با این حال اقتصادش ضعیف است و بیشتر جوانان مهاجرت می کنند.

وضعیت اقتصادی لیتوانی برای متقاضیان زندگی در این کشور به چه صورت می باشد؟

سرمایه گذاری های خارجی به محیطی پایدار نیاز دارند تا سرمایه گذاران خارجی بتوانند بدون هیچگونه مانعی در لیتوانی فعالیت کنند. طبق گزارش کسب و کار بانک جهانی، لیتوانی رتبه‌ی 21 ام را در میان 190 کشور جهان و رتبه‌ی10 ام را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد. لیتوانی در زمینه‌ی ثبت املاک رتبه دوم و در اجرای قرارداد رتبه‌ی 6 را در رتبه بندی جهانی دارد. سرمایه گذاری های خارجی به محیطی پایدار نیاز دارند تا سرمایه گذاران خارجی بتوانند بدون هیچگونه مانعی در لیتوانی فعالیت کنند. طبق گزارش کسب و کار بانک جهانی، لیتوانی رتبه‌ی 21 ام را در میان 190 کشور جهان و رتبه‌ی10 ام را در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد. لیتوانی در زمینه‌ی ثبت املاک رتبه دوم و در اجرای قرارداد رتبه‌ی 6 را در رتبه بندی جهانی دارد.

بخش پویا و پیشرفته‌ی کسب و کار لیتوانی برای متقاضیان زندگی در لیتوانی به چه صورت می باشد؟

بخش پویا و پیشرفته‌ی کسب و کار لیتوانی با تمام استانداردهای اتحادیه اروپا مطابقت دارد. لیتوانی موافقت نامه هایی را برای اجتناب از مالیات دوگانه با 53 بازار از بزرگترین بازارهای جهان، از جمله چین، روسیه و ایالات متحده امضا کرده است. شروع کسب و کار در لیتوانی آسان است. یک شرکت تنها در 3 روز می تواند تاسیس شود و از طریق پست الکترونیکی به راحتی ثبت شود این روند سریع به این منظور است که شرکت های فعال در لیتوانی بتوانند فورا شروع به کار کنند.

شرایط پرداخت مالیات برای افرادی که در لیتوانی زندگی می کنند به چه صورت می باشد؟

لیتوانی دارای هفت منطقه آزاد اقتصادی است که نرخ مالیات برای سود، تقسیم سود و مالیات واقعی املاک در 6 ماه اول0٪ است و زیرساخت‌هایی در سطح بالا و خدمات کمکی ارائه می دهد.

شرایط سرمایه گذاران خارجی که متقاضی زندگی در لیتوانی هستند به چه صورت می باشد؟ سرمایه گذاران خارجی برای انجام تحقیقات علمی انگیزه دارند: هزینه های تحقیق و توسعه سه بار از درآمد کسر می شود. از سال 2004 این کشور، به عنوان عضو اتحادیه اروپا، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته که با مدرنیزه‌سازی سریع اقتصاد آن، این پیشرفت دو برابر شده است. با این حال، لیتوانی تحت تاثیر بحران مالی قرار گرفت و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2009 به میزان 8/16٪ کاهش یافت. با این وجود، پس از آن لیتوانی به سرعت در اروپا بهبود یافت، که بخشی از این موفقیت، وجود عملکرد خوب سیستم بانکی و بخش صنعتی متنوع بود.

آمار بیکاری افرادی که در لیتوانی زندگی می کنند به چه صورت می باشد؟

داده های نرخ بیکاری در لیتوانی در اکتبر 2018 برابر 6 درصد گزارش شده است. این آمار کاهشی از آمار قبلی که 6.3% در سپتامبر 2018 بود، نشان می دهد. داده های نرخ بیکاری در لیتوانی به صورت ماهانه به روز می شوند، که از ژانویه سال 1998 تا اکتبر 2018 به طور میانگین 11.650 درصد است.

هزینه های زندگی در لیتوانی به چه صورت می باشد؟

براساس شاخص هزینه زندگی در لیتوانی موسسه مرسر (Mercer) در سال 2012، لیتوانی در میان 40 کشور برتر دنیا برای کیفیت زندگی قرار گرفته و در میان 10 کشور، ارزان ترین کشورهای اروپایی برای زندگی کردن قرار دارد. بر اساس مقایسه های بین المللی، لیتوانی در حال حاضر رتبه 589 از 780 مکان را به خود اختصاص داده است، جایی که رتبه 1 گران ترین و 780 پایین ترین است. هزینه مواد غذایی، مسکن، حمل و نقل و مراقبت های بهداشتی پایین تر از سایر کشورها است. اقلام گران قیمت تر مانند لباس، مبلمان، لوازم الکتریکی، خشکشویی، کتانی، مجلات، روزنامه و لوازم اداری است.

این افراد اکثرا با مفاهیم محلی آشنا نیستند در نتیجه آسیب پذیر هستند. نمیدانند کجا درخواست کمک کنند یا برای یافتن کمک از دیگران جسور نباشند. اخذ اقامت لیتوانی از طریق خرید شرکت امکان پذیر است، اگر اطلاعاتی در این خصوص ندارید بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) همراه باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *