فرانسه کشوری در غرب اروپاست که از لحاظ مساحت از پهناورترین کشورها در این قاره به شمار می رود. پایتخت آن شهر پاریس، از بزرگترین شهرهای اروپا و دارای بیشترین جمعیت در فرانسه است. از دیدگاه کلی شرایط زندگی در پاریس فرانسه برای افراد زیادی لذت بخش می باشد. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به بررسی مزایا و معایب زندگی، شرایط اقتصادی و همچنین هزینه زندگی در پاریس پرداخته اند.

شرایط زندگی در پاریس فرانسه چگونه است

پاریس شهر نور، مد پایتخت جهان و زیباترین شهر روی زمین است البته گاهی اتفاق می افتد که خیابان های کثیف و زشتی را در مسیرتان ببینید. پاریس با جمعیت ساکن 2.25 میلیون نفر یشترین تراکم جمعیت را در اروپا دارد. این شهر با وجود شبکه مترو متراکم (303 ایستگاه)، خطوط اتوبوس و اتوبوس های متعدد دارای یکی از امن ترین و کارآمد ترین سیستم های حمل و نقل عمومی در جهان می باشد. البته مترو های پاریس بسیار شلوغ هستند و بر سر گرفتن صندلی خالی همیشه رقابت هست به طوری که بعد از مدتی تلاش برای مودب بودن صرفا به تلاش برای اسیب نرساند به دیگران تبدیل می شود. با توجه به سیستم Vélib جدید، دوچرخه سواری به یک رسم تبدیل شده است.

سیستم مراقبت ها بهداشتی جهت زندگی در پاریس فرانسه به طور عمده توسط بیمه بهداشتی ملی تامین می شود و توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 2000 به عنوان ” نزدیک به کاملترین مراقبت های بهداشتی ´شناخته شده است. اگرچه پاریس به دلیل امکانات عالی اش در فضای باز مشهور نیست، بیش از 400 پارک و باغ عمومی در این شهر وجود دارد که توسط دو منطقه جنگلی Boise DE Boulogne و Boise DE Viennese احاطه شدهاند که محل پیادروی ساکنان شهر است.

تنوع فرهنگی زیاد، همراه با اقتصاد پویا و نوآورانه، همچنان پایه و اساس هویت پاریس است. تصویر عاشقانه شهر، معماری خیره کننده، موزه لوور، برج ایفل و پارک زیبای دیزنی لند موجب شده اند که پاریس به عنوان اولین مقصد گردشگری در جهان با بیش از 45 میلیون بازدید کننده تبدیل شود.و این امر باعث جذب سرمایه گذاری در پاریس و ایجاد فرصت های شغلی بیشتری شده است. اما در نظر داشته باشید چنانچه قصد دارید در پاریس فعالیت کاری داشته باشید و استخدام شوید باید به در زبان فرانسوی مهارت داشته باشید.

در پاریس همه به زبان انگلیسی صحبت نمی کند، بسیاری از مردم که وارد پاریس می شوند انتظار دارند که ساکنین آنجا با آن ها انگلیسی صحبت نمایند اما اقلب به زبان فرلاتین محلی صحبت می کنند و تمایل به صحبت به زبانی غیر از فرانسوی ندارند مخصوصا در موقعیت های مهمی مانند باز کردن حساب بانکی هستید. و البته زمانی که آنها تصمیم بگیرند که شما چندان فرانسوی بلد نستید ، به زبان انگلیسی پاسختان را خواهند داد.

مخارج زندگی در پاریس بسیار گران است.به جز نان و بطری های نوشیدنی در سوپر مارکت ها ، هیچ چیزی در این شهر ارزان نمی باشد. درست است که پاریس تفریحات و زندگی شبانه ی نسبتا ارزانی دارد ولی سایر موارد مانند اجاره خانه، تهویه مطبوع به حساب بانکی پرپولی نیاز دارد. در پاریس پیدا کردن یک آپارتمان مناسب و معقول، دشوار است.

برای اجاره یک آپارتمان در پاریس، ابتدا باید ثابت کنید که شما بیش از هزینه کافی جهت پرداخت اجاره، پول در حسابتان و همچنین یک ضامن برای پوشش معاملات خود دارید، که این شرایط شما را به دردسر خواهد انداخت. همچین صاحبخانه های با وجود شرایط بد آپارتمانشان در انتخاب مستاجر بسیار سخت گیر هستند.

بعضی دانشجویانی با والدین پولدار را ترجیح می دهند و بعضی دیگر زوج ها را که با درآمدشان می توانند از خانواده ای 10 نفره حمایت کنند قبول می کنند . این درحالیست که هیچ صاحب خانه ای به تازه فارغ التحصیلان کم درآمد خانه اجاره نمی دهد. در شهر پاریس جیب بری بسیار رایج است و احتمال دزدی به روش های کلاسیک یا برخورد حین دویدن و یا به روش های رایج ” توریست گم شده” یا دیگر روش ها از شما بسیار زیاد است.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در پاریس فرانسه

مزایا، مردمی که به پاریس سفر می کنند مدام می پرسند “کجا باید بروند؟”. آنها متوجه نیستند که تقریباً کل شهر با ساختمان های زیبا، پارک های سر سبز و کافه های جذاب پر شده است. هر محله ای چیزی برای نمایش دارد، یعنی هیچ وقت از گشتن سیر نمی شوید.

یکی از دلایل اساسی که ممکن است پاریس فرانسه را دوست داشته باشید به دلیل غذای این شهر می باشد. نه تنها انواع مختلفی پنیر و باگت تازه پخته شده وجود دارد، همچنین ظهور تازه غذاهای بین المللی، غذای مدرن فرانسوی و گزینه های سبک تر فروش کافه مانند آبمیوه های طبیعی تازه و سالاد ها وجود دارد.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در پاریس فرانسه

پاریس یک شهر پر جمعیت است که بدین معنی است که خانواده ها و افراد دوست دارند در یک آپارتمان کوچک زندگی کنند و و فضای عمومی زیادی را به اشتراک بگذارند. به همین دلیل متوجه می شوید که پاریسی ها نسبت به دیگران احترام و ملاحضه بیشتری دارند ـ اگرچه استثناهایی هم وجود دارد. توضیح حس اجتماعی که در اینجاست بسیار سخت است اما کسانی که در پاریس زندگی می کنند بیشتر تمایل به سهیم شدن و کمک کردن به همسایه های خود دارند.

زندگی در شهر بزرگی مثل پاریس به این معنی است که به صورت مداوم چیزها جدیدی برای دیدن و انجام دادن وجود دارد. از بازارهای پاپ آپ تا نمایشگاه های هنری و رقص باله، همیشه چیزی برای سرگرم شدن وجود دارد. افرادی هستند که می خواهند انگلیسی تمرین کنند، این می تواند هم مزیت داشته باشد و هم ضرر.

هنگامی که تمام هفته را فقط فرانسوی حرف می زنید و فکر می کنید مغزتون در حال منفجر شدن هست، بهتر است بدانید همیشه افرادی هستند که می توانید با آنها انگلیسی حرف بزنید. گاهی اوقات فقط نیاز دارید از فرصت خود برای استراحت استفاده کنید و به زبان بومی خود حرف بزنید. با این حال، این یعنی به اندازه ای که به آن نیاز دارید، فرانسوی تمرین نمی کنید.

مشکلات زندگی در فرانسه:

اگر کاغذ بازی را دوست ندارید، این شهر مناسب شما نیست. هر کاری که انجام می دهید از خرید بلیط مترو تا ویزیت دکتر مستلزم پر کردن کوهی از فرم ها است. غالباً ماه ها، قبل از اینکه کار ها تمام شوند، به صورت دوره ای می چرخند. انجام وظایف در پاریس یک روز کامل زمان می برد و میزان زیادی صبر لازم است. گذران یک ساعت زمان در اداره پست یا بانک غیر عادی نیست. به نظر می رسد گپ زدن کارکنان در فرانسه بیشتر از کمک به مراجعه کنندگان نرمال باشد.

مشتری در فرانسه هرگز حق ندارد و حقوق مشتری صرفاً وجود ندارد. اگر لباسی بخرید و سوراخی در آن باشد، مسلماً تقصیر مشتری است، اگر نان کپک زده بخرید، این نیز تقصیر شماست. باید حتما قبل از خرید خوب فکر کنید و کیفیت را زمانی که هنوز در مغازه هستید چند بار چک کنید، مگر اینکه برای دعوا آمادگی داشته باشید، هیچ بازپرداختی صورت نخواهد گرفت. نرخ پرداخت در فرانسه بسیار کم است. این مورد به علاوه مالیات های بسیار زیاد و کرایه های بالا، پاریس را به شهر تقریباً گرانی تبدیل کرده است.

وضعیت اقتصاد پاریس فرانسه

اقتصاد پاریس و شهرک های اطراف آن، اقتصاد اول در اروپا به شمار می ­رود. پاریس، پایتخت سیاسی و هم­چنین پایتخت اقتصادی فرانسه است. پاریس با تولید ناخالص داخلی معادل 649 میلیارد یورو، 30% ثروت تولید شده در فرانسه در سال 2014 را برعهده داشته و در سال های اخیر، نقش این شهر در تمام ابعاد اقتصاد فرانسه افزایش یافته است. هم­چنین ناحیه پاریس و شهرک های اطراف آن، اقتصاد شماره یک در اروپا بوده و در حدود 5% از تولید ناخالص داخلی اروپا سهیم است.

اقتصاد این منطقه، مشخصه های به خصوص یک شهر بزرگ جهانی را نشان می­دهد. این اقتصاد عمدتا بر مبنای صنایع خدماتی که 87% ارزش افزوده تولیدشده در پاریس و شهرک های اطراف آن را برعهده دارند می باشد. سهم صنایع خدماتی در پاریس، 10 درجه از میانگین سایر مناطق بیشتر است (75%) و این موضوع عمدتا به علت حضور اداره مرکزی شرکت های بزرگ در این ناحیه و تناسب هر دو بخش خدمات تجاری و مالی می باشد. با این وجود، فعالیت های صنعتی در پاریس از سایر نقاط کشور بسیار کمتر است.

پاریس و مناطق اطراف آن، به علت وسعت، اقتصاد و زیربناهای گوناگون، مقصد مسلم شرکت های بزرگ (فرانسوی یا بین المللی) می باشند. بر طبق لیست بازبینی سرمایه گذاری در شهرهای جهانی شرکت کِی­پی­ام­جی (یکی از چهار شرکت بزرگ حسابرسی در جهان) در سال 2016، پاریس و شهرک های اطراف آن پس از لندن، دومین مرکز بزرگ سرمایه­گذاری در اروپا بوده اند. براساس این طبقه بندی، این ناحیه همانند نیویورک و هونگ کونگ که رتبه­ی خود را در کِی­پی­ام­جی (KPMG) ارتقا داده اند، رتبه پنجم جهان را کسب کرد.

براساس طبقه بندی فورچون جهانی 500 مجله فوربس (Forbes)، اداره مرکزی 29 عدد از 31 شرکت بزرگ و برجسته فرانسه، در پاریس بوده و این شرکت ها سالانه بیش از 2 میلیارد دلار درآمد داشته اند. به طور گسترده تر، یک سوم این 500 شرکت جهانی برگزیده، یک دفتر اصلی نیز در منطقه پاریس و اطراف آن دارند. در مجموع، پاریس در رده بندی تعداد شرکت­های بزرگ، رتبه سوم در جهان و رتبه اول در اروپا را اخذ کرد و بدین ترتیب بالاتر از رقبای اصلی­اش از جمله لندن و نیویورک قرار گرفت.

حتی با وجود آنکه پاریس و شهرک های اطراف آن قطب صنایع خدماتی هستند، اقتصاد این منطقه گوناگون بوده و شامل شرکت های بزرگی است که هریک در زمینه خود از جمله هوانوردی/هوافضا، فناوری اطلاعات، مخابرات تلفنی، بیوتکنولوژی و محیط زیست پیشتاز هستند. هم­چنین، شرکت های صنعتی وجود دارند که دفتر مرکزی آن­ها در پاریس بوده و یا مراکز تولیدی در این ناحیه دارند.

به علاوه، این منطقه مرکز تجارت بین المللی در فرانسه بوده و به ویژه، محل ورود کالاهای وارداتی به کشور می باشد. پاریس به تنهایی، یک چهارم کل واردات و حدود 20 درصد صادرات کشور را برعهده دارد. با اینکه اکثریت این دادوستد ها با کشورهای اروپایی صورت می گیرد، ایالات متحده آمریکا و چین نیز در زمره برترین شرکای اقتصادی منطقه پاریس و شهرک های اطراف آن هستند.

از نظر فعالیت تجاری، در یک سو مجموعه های بزرگ فرانسوی در کَک 40 (CAC 40) قرار دارند که تقریبا محل همه آن­ها در پاریس بوده و بیشتر حجم معاملات خود را به صورت بین المللی تولید می کنند (حدود 75%). در سوی دیگر، 13000 شرکت خارجی قرار دارند که در ایجاد حدود نیم میلیون شغل در منطقه دخیل هستند (16% از اشتغال). اکثر این شرکت های خارجی را شرکت های انگلیسی، آلمانی و آمریکایی تشکیل می دهند.

انتظار می­رود تورم سالانه فرانسه از 1.6 درصد در ماه قبل، به 1.2 درصد در ژانویه 2019 برسد که به سبب کاهش بهای انرژی همزمان با ثابت نگه داشتن تورم خدمات، کمترین نرخ تورم از فوریه 2018 می­ باشد. برمبنای بررسی ماهانه، انتظار می­رود بهای مصرف کننده پس از ثابت ماندن در دیسامبر، در ژانویه به میزان 0.5 درصد کاهش یافته و در مقایسه با توقعات بازار، 0.2 درصد سقوط را تجربه کند.

آمار بیکاری شهر پاریس فرانسه

نرخ بیکاری در فرانسه در سه ماهه سوم سال 2018 به میزان 9.1 درصد بود، همانطور که در برهه زمانی قبلی گزارش شده بود و تا حدودی کمتر از انتظارات بازار با نرخ 9.2 درصد اعلام شده بود. در سطح کلانشهرها ی کشور فرانسه نرخ بیکاری در یک چهارم دوره زمانی مورد نظر پایدار باقی ماند و با نرخ 8.8 درصد گزارش شد و تعداد بیکاران آن از 22،000 تا 2. 6 میلیون افزایش یافت. نرخ بیکاری در میان جوانان، به ویژه در میان مردان جوان، (به میزان 1.0 در صد)افزایش یافت.

این افراد برای افراد رده سنی 25 تا 49 ساله پایدار بوده و این نرخ برای رده سنی 50 سالگی و بیشتر پایین تر بود. در میان بیکاران، 1.0 میلیون نفر جویای کار و به دنبال استخدام حداقل یک ساله بودند. نرخ بیکاری بلندمدت در سه ماهه سوم سپتامبر به 3.4 درصد کاهش یافت و این نرخ از 3.6 درصد در دوره قبلی و 4.2 درصد در سال گذشته نیز کاهش یافت.

نرخ اشتغال به کار در بین افراد رده سنی 15-64 ساله در سه ماهه سوم از 0.1 امتیاز به 65.9 درصد افزایش یافت و این نرخ تا اوایل دهه 1980 به بالاترین سطح خودش میرسد . این میزان در سال گذشته به 0.8 درصد افزایش یافت. در طول سه ماهه اخیر، برای افراد رده سنی 15 تا 24 ساله 0.5 درصد افزایش یافت و این نرخ بیکاری تقریبا در میان سایر گروه های سنی تغییری نشان نداده است.

تقریبا 5.6 درصد از کارگران بیکارند، به این بدان معنی است که آنها کار نیمه وقت داشتند اما مایل به کار تمام وقت بودند. این سهم در مقایسه با نیمه دوم سال 2018 به میزان 0.2 و در هر سال بیش از 0.6 درصد کاهش خواهد یافت. میزان فعالیت افراد رده سنی 15-64 ساله با 0.1 امتیاز به 72.3 درصد افزایش یافت که تا سال 1975 به بالاترین سطح خود رسید. این نرخ در مقایسه با برهه زمانی سه ماهه در سال 2017 نسبت به سال قبل 0.4 درصد افزایش یافته است.

از میان افراد غیر فعال و بیکار، 1.5 میلیون فرد علاقمند به کار بدون در نظر گرفتنشان به عنوان بیکار با توجه به تعریف ILO شناسایی شدند. آنها بخش اعظمی از جمعیت بیکاران را تشکیل می دهند. این تعداد در سه ماهه پایانی سال با نرخ (8000)نفر ثابت هستند و در طول هر سال با نرخ تصاعدی به بیش از 48،000 افزایش خواهد یافت.

هزینه زندگی در پاریس فرانسه

هزینه های زندگی در پاریس مانند بسیاری دیگر از پایتخت های دنیا، نسبت به سایر شهر های این کشور بیشتر است (13 درصد). مسکن: اگر بخواهید در شهر پاریس آپارتمانی خریداری کنید، میانگین قیمت آن به ازای هر متر مربع حداکثر به این شکل خواهد بود:

  • از منطقه 1 تا منطقه 8م : 10772.5 یورو،
  • منطقه 9، 11 ، 15 ، 16 و 17 : 8828.6 یورو،
  • مناطق 10، 13، 14 و 18 : 7815 یورو،
  • منطقه 12 و 19 ام: 6490 یورو.
  • میانگین هزینه ی کلی: 8476.53 یورو

اما اگر بخواهید در این شهر آپارتمانی را اجاره نمایید به طور میانگین اجاره ی هر یک متر مربع 29 یورو خواهد بود. غذا: اگر بخواهید در شهر پاریس، یک وعده غذایی ناهار و یا شام را در رستوران میل کنید، انتخاب های شما تا حد زیادی به میزان هزینه ای که می خواهید برای اینکار کنید بستگی دارد. اما به طور میانگین قیمت ها برای یک وعده غذایی ( پیش غذا، غذا و دسر) به این گونه خواهد بود.

  • رستوران ارزان: کمتر از 30 یورو برای هر فرد
  • رستوران متوسط: بین 30 تا 90 یورو برای هر فرد
  • رستوران گران قیمت: بیش از 90 یورو برای هر فرد

میانگین قیمت در رستوران های مک دونالد فرانسه 8 یورو است و میانگین قیمت در ساندویچ فروشی ها 5.8 یورو می باشد. در آمد: در ژانویه سال 2017 حداقل حقوقی که برای یک کارمند تمام وقت در نظر گرفته شد (35 ساعت کار) به صورت ماهیانه 1150 یورو بود و در سال 2013 میانگین درآمد مردم در کشور فرانسه 2.202 یورو در ماه محاسبه شده بود.

هزینه زندگی در پاریس فرانسه

رفت و آمد: در مورد خدمات حمل و نقل شهری و وسایل نقلیه عمومی باید گفت که کشور فرانسه به 5 منطقه تقسیم شده است که پاریس در منطقه یک آن قرار دارد. مبلغ بلیط وسایل نقلیه در هر کدام از این مناطق با یکدیگر متفاوت است و اگر شما بخواهید از یک منطقه به منطقه ی دیگر سفر کنید نرخ آن فرق می کند. بلیط هایی که تهیه می کنید برای اتوبوس ، مترو، RER، SNCF کاربرد خواهد داشت.

برای اینکه بتوانید یک روز بدون محدودیت در 5 منطقه مختلف سفر کنید می توانید یک بلیط تهیه کنید که 7.50 یورو هزینه دارد. در پاریس بلیط هفتگی به مبلغ 22.80 یورو و بلیط سالیانه به مبلغ 75.20 یورو در ماه به فروش می رسند. هم چنین اگر دانشجو باشید می توانید این بلیط سالیانه را با مبلغ 350 یورو خریداری کنید. تاکسی نیز بابت هر یک کیلومتر حداکثر 1.30 یوور دریافت می کند. حداقل کرایه ای که می توانید پرداخت کنید 7 یورو است. علاوه بر هزینه های ذکر شده می توانید مبالغی را نیز بابت پوشاک، تفریح، خدمات شهری در نظر بگیرید

برخورد و رفتار مردم پاریس با مهاجرین و خارجی ها

فرانسه یکی از کشورهای بافرهنگ بسیار غنی در میان دیگر کشور های جهان می باشد و فرانسوی ها به اشتیاق فراوانشان برای هنر آشپزی، هنر، ادبیات، فلسفه و موسیقی معروف هستند. پاریس جایگاه برخی از برترین موزه ها، بنا های تاریخی و گنجینه های معماری در سطح جهان است و یکی از پر جاذبه ترین و رومانتیک ترین شهر های دنیا به شمار میرود و جزو تمیز ترین پایتخت های بزرگ جهان (با توجه به لندن و نیویورک ) – به دور از فوضولات سگ ها در پیاده رو ها می باشد.

فرانسه به ویژه در امور مهاجران خارجی، کسب و کار، تکنولوژی، ورزش و فرهنگ در سطح جهانی بسیار قابل رقابت است و جزو یکی از کمتر کشور های غربی است که با چشم انداز و شجاعت برای ارایه و اجرای طرح های بزرگ قدم برمی دارد. فرانسوی ها به طور قابل توجیهی به دستاورد هایشان می بالند (خارجی های متعصب حقیقا حسادت می کنند) و فرانسه دیگر فقط یک جزیره نیست، انزوا طلبی سنتی خود را با احساس مسوولیت بین المللی بسیار توسعه یافته ای جایگزین کرده است.

فرانسه یکی از موثر ترین کشورهای جهان و قدرت مثبت و خوب بخصوص در عرصه های پزشکی، پزشکان بدون مرز و پزشکان جهانی (medicines sans frontier & medicines Du mode) کار نمونه ای انجام می دهند. زندگی در میان فرانسوی ها می تواند تجربه ی روانی بدی نیز باشد و خارجی های اغلب بخاطر طرز برخورد فرانسوی ها بهت زده می شوند. یکی از اولین مواردی که یک تازه وارد باید انجام دهد اینست که جای مناسبی که بخصوص با موقعیت و طبقه ی اجتماعی او تناسب دارد را پیدا کند.

در بسیاری از موارد فرانسوی ها آگاهی طبقه ی اجتماعی و موقعیت بسیاری بیشتری نسبت به انگلیسی ها دارا می باشند(نورمن ها طبقه ی اجتماعی را در انگلستان معرفی کردند) با طبقه بندی های اجتماعی از طرف طبقه ی اشراف و طبقه ی متوسط رو به بالا، طبقه ی متوسط و طبقه ی متوسط رو به پایین تا کارگران. برای فرانسوی ها، بسیار مهم است که شما به فرهنگ و قوانین آن ها احترام بگذارید، اگر این موضوعات را رعایت کنید، آنها نیز قطعا رفتار خوبی با شما خواهند داشت. این کشور هر ساله پذیرای ملیت های مختلفی را بوده است. اطلاعات تکمیلی در خصوص زندگی در فرانسه را از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *