شرایط زندگی در دانمارک

دانمارک کشوری است در شمال اروپا و پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است. زبان‌های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک می باشد. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به شرایط زندگی در دانمارک اشاره کرده اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط زندگی در دانمارک چگونه است

زندگی در دانمارک چطور است؟ دانمارک در بسیاری از شاخص های سلامت نسبت به اکثر کشورهای دیگر در شاخص زندگی بهتر، بسیار خوب عمل می کند. دانمارک بالاتر از حد متوسط در ابعاد بسیاری قرار دارد: تعادل کار و زندگی، ارتباطات اجتماعی، کیفیت محیط زیست، مشارکت مدنی، آموزشی، مهارت ها، شغل و درآمد، سلامت تعادل کار و زندگی، سلامت ذهنی و امنیت شخصی. مسکن در زیر سطح متوسط قرار دارد. این رتبه بندی بر اساس داده های انتخاب شده موجود است.

پول، در حالی که نمی تواند شادی را تامین کند، ابزار مهمی برای دستیابی به استانداردهای زندگی عالی جهت مهاجرت به دانمارک است. در دانمارک، درآمد متوسط درآمد خانوار براساس میزان درآمد خانوار بر حسب سال است 28،950 دلار در سال، کمتر از میانگین OECD 30،563 دلار در سال است. اما فاصله قابل توجهی بین پولدارترین و فقیرترین قشر وجود دارد یعنی تا ۲۰ % جمعیت حدود چهار برابر پایین تر از ۲۰ % جمعیت وجود دارد.

از لحاظ اشتغال، 75 درصد از افراد 15 تا 64 ساله در دانمارک مشغول به کار هستند، یعنی  بالاتر از میانگین اشتغال در OECD 67 درصد. حدود ۷۸ درصد از مردان در مقایسه با ۷۲ درصد از زنان شاغل هستند. در دانمارک، حدود 2٪ کارکنان ساعت های بسیار طولانی کار می کنند، کمتر از میانگین OECD 13٪. حدود 3 درصد مردان در ساعات بسیار طولانی در مقایسه با حدود 1 درصد از زنان کار می کنند.

آموزش و پرورش و مهارت های خوب برای یافتن شغل مورد نیاز است. در دانمارک، 81 درصد بزرگسالان بین 25 تا 64 ساله دارای تحصیلات عالی متوسطه هستند که بالاتر از میانگین OECD 74 درصد است. این برای زنان نسبت به مردان حقیقی تر است، به نحوی که 79٪ از مردان با مدرک دبیرستان در مقایسه با 82٪ از زنان موفق بوده اند. از لحاظ کیفیت تحصیلات، دانشجوی متوسط با امتیاز 504  در سواد خواندن، ریاضی و علمی در برنامه ارزیابی دانشجویان بین المللی (PISA) OECD را کسب کردند. این نمره کمی بالاتر از میانگین OECD از 486 است.به طور متوسط در دانمارک، دختران با ۲ امتیاز در مقایسه با میانگین OECD از پسران بیشتری پیشی گرفتند.

با توجه به سلامت، امید به زندگی در هنگام تولد در دانمارک 81 سال است، یک سال بالاتر از میانگین OECD 80 سال است. امید به زندگی برای زنان 83 سال است، در مقایسه با مردان 79 سال است. سطح PM2.5 جوی – ذرات آلاینده های کوچک که به اندازه کافی وارد شده اند و باعث آسیب به ریه ها می شود، 9.3 میکروگرم در متر مکعب است، که کمتر از میانگین OECD 13.9 میکروگرم در متر مکعب است. دانمارک نیز از نظر کیفیت آب خوب است، زیرا 94 درصد از مردم می گویند که با کیفیت آب خود راضی هستند، بیشتر از میانگین %OECD 81 .

در مورد حوزه عمومی، جامعه مدنی و سطح بالایی از مشارکت مدنی در دانمارک وجود دارد که در آن 95 درصد مردم بر این باورند که آنها می دانند کسی که می تواند در زمان نیاز به آن تکیه کند، بیشتر از میانگین %OECD 89 و یکی از بالاترین ارقام در OECD. مشارکت رأی دهندگان، اندازه گیری مشارکت شهروندان در روند سیاسی، در انتخابات اخیر 86 درصد بود؛ به میزان قابل توجهی بالاتر از میانگین OECD 69٪ است.

رای دهی رای دهندگان برای 20 درصد جمعیت بالای 88 درصد تخمین زده می شود و برای پایین ترین میزان آن 20 درصد، 84 درصد تخمین زده می شود،بسیار کوچکتر از شکاف متوسط OECD 13 درصد است و نشان می دهد که گنجاندن گسترده اجتماعی در موسسات دموکراتیک Denmark’s وجود دارد.

به طور کلی، دانمارک ها نسبت به میانگین OECD نسبت به زندگی خود بیشتر راضی هستند. هنگامی که خواسته شد رضایت عمومی خود را با زندگی در مقیاس 0 تا 10 ارزیابی کنند، دانمارک ها به طور متوسط به میزان 7.5 درجه بود که بسیار بالاتر از میانگین OECD 6.5 است.

مزایا و معایب و مشکلات زندگی در دانمارک

دموکراسی اساس جامعه دانمارک است و در محل کار ، فضای کاملا دموکراسی را احساس خواهید کرد . آزادی بیان ویژگی مهم دموکراسی است و افراد دانمارک می توانند به راحتی نظرات و عقاید خود را در محل کار و یا هر جای دیگر بیان کنند. برابری ویژگی مهمی است که با مردم دانمارک عجین شده است. تبعیض وجود ندارد و اصول اساسی این است که همه به یک اندازه مهم هستند و نقشی در جامعه ایفا می کنند. حقوق زنان و مردان در محل کار برابر است.

جامعه دانمارک سیستم رفاهی فوق العاده ای دارد که خدمات درمانی ، مراقبت از کودکان ، مراقبت از سالمندان و تحصیل را برای کسانی که در دانمارک ثبت نام کنند، تضمین می کند. می توان از طریق پرداخت مالیات از این مزایا بهره مند شد. البته برای استفاده از این مزایا باید بخش زیادی از درآمد خود را به دولت دانمارک ( مالیات )پرداخت کنید. مهمترین اصل سیستم رفاه دانمارک، دستیابی برابر تمام افراد، صرف نظر از پیش زمینه اجتماعی آنها، به خدمات اجتماعی است.

ساختار سازمانی محیط کار دانمارک یک سطح است و به عنوان مثال اختلاف طبقاتی زیادی از لحاظ قدرت بین مدیر و کارمند وجود ندارد. جایگاه هر یک از افراد در یک شرکت با توجه به مدارک تحصیلی عالی آنها تعیین می شود، اما همه دارای حق و حقوقی برابر هستند. شرکت های دانمارک شرایط کاری خوب ، امکانات مدرن و تجهیزات فنی با کیفیتی را ارائه می دهند.

از نظر اکثر کسانی که به دانمارک مهاجرت کرده اند، تعادل کار و زندگی، یکی از بهترین مزایای زندگی در دانمارک می باشد. یک کار تمام وقت در دانمارک 37 ساعت در هفته می باشد . ساعات کاری محدود باعث افزایش راندمان کار و وقت شناسی می شود.

امنیت شخصی در دانمارک بسیار بالاست . کودکان با دوچرخه و یا پیاده به مدرسه می روند ، همچنین تاجران، بازیگران و سیاست مداران معروف می توانند بدون نیاز به بادی گارد در مراکز عمومی ظاهر شوند. در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته اقتصادی ، میزان جرم و جنایت در دانمارک بسیار پایین است.

برخی از معایب و مشکلات زندگی در دانمارک :

در صورتی که قصد اقامت و زندگی در دانمارک برای بیش از چند سال را داشته باشید، باید زبان دانمارکی را یاد بگیرید. مردم دانمارک یادگیری زبان انگلیسی را از 6 سالگی در مدارس آموزش می بینند و در نوجوانی به خوبی قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند ، اما ترجیح می دهند با دوستان خود در زمان فراغت، به زبان دانمارکی صحبت کنند.

در صورتی که زبان دانمارکی را یاد نگیرید، مانند یک غریبه در جامعه خواهید بود! همچنین عدم یادگیری زبان دانمارکی فرصت های شغلی آینده شما را محدود می کند ، زیرا تقریبا تمام مشاغل به دانش زبان دانمارکی نیاز دارند. ممکن است یادگیری زبان دانمارکی با وجود دانستن زبان انگلیسی و آلمانی کمی مشکل باشد ، اما با ارزش خواهد بود.

معمولا آب و هوا دانمارک از اکتبر تا مارس دلگیر، بارانی و بسیار سرد است. از آوریل تا سپتامبر می توان شاهد هوای آفتابی فوق العاده ای بود ، اما گاهی اوقات هوا در طول تابستان بارانی و دلگیر می شود. بیشترین سختی برای تازه واردان ، روزهای بسیار کوتاه زمستان است که هوا خیلی زود تاریک می شود. مردم دانمارک زمانی که با آنها طرح دوستی ریخته باشید، فوق العاده ، قابل اعتماد و صمیمی هستند.

اما این همیشه آسان نخواهد بود، بخصوص زمانی که بخواهید پس از فارغ التحصیلی به دنبال دوستی باشید. در حقیقت دانمارکی ها دوستانی از دورانی بچگی دارند و تمایل زیادی به طرح دوستی در بزرگسالی ندارند.  بهترین راه برای دوست یابی ، ملحق شدن به گروه های کر یا باشگاه های ورزشی است ، همچنین می توان به گروه های مذهبی نیز ملحق شد.

وضعیت اقتصاد دانمارک

نرخ تورم سالانه در دانمارک در دسامبر 2018 ، 5.8 درصد بوده است که در مقایسه با ماه قبل تغییر نکرده است. قیمت ها در بخش حمل و نقل ( 0.7 درصد افزایش) و در بخش سرگرمی ( 1.6 درصد به 1.7 درصد) افزایش یافته است. قیمت ها در بخش مسکن و آب و برق سریعتر رشد کرده است.( از 1.3 درصد به1.5 دصد). در رستوران ها و هتل ها( 1.4 درصد به 1.7 درصد) افزایش یافته است.از طرفی دیگر قیمت کالاها و خدمات متفرقه و همچنین مواد غذایی و نوشیدنی های غیر الکلی کاهش پیدا کرده است.

دانمارک دارای اقتصاد کوچکی است و به شدت بر روی تجارت با کشورهای دیگر متمرکز است. آلمان مهم ترین شریک تجاری دانمارک است. سوئد، بریتانیا و نروژ از شرکای مهم دانمارک هستند. خارج از اتحادیه اروپا ، آمریکا و ژاپن مهمترین شرکای تجاری دانمارک هستند.

دانمارک به تجارت آزاد تمایل دارد، دانمارک جز سازمان هایی مثل OECD و HTW است. حرکت اقتصادی دانمارک در سال 2019 بر اساس پایه های اقتصاد کلان است. رشد اقتصادی در بخش خصوصی باید در یک بازار کار سالم و با افزایش دستمزدها اتفاق افتد. همچنین انتظار میرود که تولید ناخالص داخلی در سال 2019 ، 1.9 درصد افزایش پیدا کند.

سیاست ملی اقتصاد دانمارک به طور قابل ملاحظه ای بر اساس قانون عمل میکند. سیاست های بازاریابی انعطاف پذیر و رقابتی، سرمایه گذاری های بزرگ ، محیط قانونی شفاف و کار آمد ، فعالیت های کار آفرینی قوی اقتصاد دانمارک را تقویت کرده است. مقررات بانکی در دانمارک معقول هستند و از شیوه وام دهی خوبی برخوردارند.

آمار بیکاری کشور دانمارک

در کشور دانمارک، نرخ بیکاری، بر اساس تعداد افرادی که توانایی انجام کار در دانمارک را دارند و در این کشور به صورت فعالانه به جست و جوی کار پرداخته اند ولی موفق به یافتن آن نشده اند، نسبت به کل نیروی کار ( افراد شاغل + افراد بیکار) این کشور به صورت درصدی محاسبه و اعلام می گردد. آمار بیکاری کشور دانمارک در ماه ژوئن سال 2018، نسبت به نرخ اعلام شده در ماه مارس همان سال، که معادل 5.10 درصد بوده است تا حدودی افزایش یافته و به 5.20 درصد رسیده است.

اما طبق آخرین آمار اعلام شده در دسامبر سال 2018، بیکاری به 3.8 درصد کاهش یافت. این مقدار از فوریه سال 2009 تا کنون، کمترین میزان بیکاری در این کشور محسوب می گردد. اطلاعات و آمار بیکاری این کشور هر سه ماه یک بار به روز رسانی می شود و از مارس 1996 تا ژوئن 2018 به ثبت رسیده و قابل مشاهده است. این آمار در طی این سالها به طور میانگین 5.85 درصد محاسبه شده است.

نرخ بیکاری کشور دانمارک در ماه ژوئن سال 2012 به بالاترین حد خود یعنی 8.10 درصد رسید و پایین ترین درصد بیکاری این کشور مربوط به ماه ژوئن سال 2008 می باشد که آمار آن 3.20 درصد گزارش شده است. این اطلاعات توسط دفتر آمار کشور دانمارک گزارش شده است. طبق آخرین گزارشات، جمعیت کشور دانمارک در ماه دسامبر سال 2017 معادل 5.78 میلیون نفر بوده است. درآمد ماهیانه مردم کشور دانمارک، به طور میانگین حدود 6207.10 دلار آمریکا تخمین زده می شود. نرخ مشارکت نیروی کار این کشور در دسامبر سال 2016 به 75.50 درصد افزایش یافته است.

 • نرخ بیکاری: 3.80 درصد
 • تعداد افراد شاغل: 2801.00 هزار نفر
 • تعداد افراد بیکار: 105529.50 نفر
 • نرخ بیکاری بلند مدت: 0.9 درصد
 • اشتغال پاره وقت: 659.60 هزار نفر
 • اشتغال تمام وقت: 2140.80 هزار نفر
 • نرخ بیکاری جوانان: 8.40 درصد
 • آمار اشتغال: 65.90 درصد
 • نرخ بیکاری آقایان: 5.1 درصد
 • نرخ بیکاری بانوان: 5.1 درصد
 • آمار بیکاری جوانان زیر 25 سال: 8.7 درصد
 • آمار بیکاری افراد بالای 24 سال: 4.4 درصد
 • سن بازنشستگی: 65 سال

هزینه زندگی در دانمارک

قیمت ها ممکن است بسته به محصول و ارائه دهنده خدمات متفاوت باشد. لیست زیر قیمت های متوسط در کپنهاگ را برای اوت 2018 نشان می دهد.

 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1428.22 دلار
 • آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 1052.37 دلار
 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 2405.42 دلار
 • آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 1804.07 دلار
 • ده تخم مرغ  4.06 دلار
 • شیر (1 لیتر) 1.20 دلار
 • برنج (1 کیلوگرم) 2.10 دلار
 • یک نان سفید 2.56 دلار
 • سینه مرغ (1 کیلوگرم) 11.13 دلار
 • بسته سیگار (مارلبورو) 6.61 دلار
 • غذای بزرگ مک 10.82 دلار
 • کوکا کولا (330 میلی لیتر) 3.46 دلار
 • کاپوچینو 5.71 دلار
 • سه وعده غذایی در یک رستوران متوسطه 45.10 دلار
 • نرخ تماس تلفن همراه (در هر دقیقه – تلفن همراه به تلفن همراه) 0.14 دلار
 • اینترنت (ADSL بی سیم) 33.07 دلار
 • نرم افزار (میانگین در هر ماه برای آپارتمان کوچک) 210.47 دلار
 • نرخ تاکسی / هر کیلومتر 2.41 دلار
 • کرایه تاکسی مرکز شهر / کرایه قطار 3.76 دلار
 • بنزین  (هر لیتر) 1.65 دلار

برخورد و رفتار مردم دانمارک با مهاجرین و خارجی ها

فرهنگ و جامعه دانمارک از یک تاریخ طولانی و یک جامعه همگن قومی تشکیل شده است. در دانمارک، فرهنگ را می توان با این سه جنبه از زندگی دانمارکی توصیف کرد: سادگی، ادب و برابری. زندگی ساده جوهر فرهنگ دانمارک است. اهمیت زیادی به دارایی یا درآمد بالا داده نمی شود و لاف زدن بی ادبی تلقی می شود. یکی دیگر از جنبه های مهم فرهنگ دانمارک “hygge” است که مفهوم احساس اسودگی و راحتی در طول لحظات مانند تعطیلات است، زمانی است که دوستان استراحت می کنند و با هم غذا می خورند.

در هنگام ملاقات با شهروندان دانمارکی، فرهنگ بخش بزرگی از مودب است که شما شاهد آن خواهید بود. معرفی اغلب براساس گفتن اسم کوچک با یک دست دادن ایجاد می شود. ممکن است کسی که در کنار یک غریبه در یک اتوبوس بنشیند برای آغاز گفتگویی با فرهنگ محلی – دانمارکی این موضوع تا حدودی بی احترامی تلقی می شود.

مهاجران با مشاغل بسیار کارآمد در دانمارک زمان سخت تری دارند نسبت به کسانی که در کشوری مانند کاستاریکا و پرتغال کار می کنند. زبان دانمارکی عامل مهمی است، به همین دلیل شرکت هایی مانند Haldor Topsøe کلاس های زبان را به کارکنان خارجی در ساعات کاری یا خارج از آن ارائه می دهند. زنان و مردان در دانمارک برابرند و حقوق برابر و تبلیغات را دریافت می کنند.

مرخصی زایمان به مدت ۱۰ ماه امکان پذیر است. فرهنگ دانمارک برای مردمی خوشحال و صلح آمیز ایجاد شده است که مایل به پرداخت بالاترین میزان مالیات در ازای پوشش محکم مراقبت های بهداشتی، بیکاری، و بسیاری از خدمات اجتماعی دیگر ارائه شده توسط دولت دانمارک است.

مردم دانمارک رفتار مهربانانه نسبت به مهاجران نشان می دهند. گاهی اوقات نگرانی هایی در مورد رفتارهای خطرناک مهاجران وجود دارد، اما آن ها در نهایت یک نگاه خوب به این مردم دارند.

سوالات متداول شرایط زندگی در دانمارک

جمعیت کشور دانمارک چقدر است؟

جمعیت این کشور در حدود 5.5 میلیون نفر میباشد.

زبان رایج در کشور دانمارک چیست؟

زبان رسمی این کشور دانمارکی است و زبان های فاروئی-گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان های محلی در این کشور رسمیت دارند.

پول رایج در دانمارک چیست؟

واحد پول این کشور کرون دانمارک میباشد.

شرایط زندگی در دانمارک چگونه است؟

این کشور در ابعاد تعادل کار و زندگی-ارتباطات اجتماعی-کیفیت محیط زیست-مشارکت مدنی-آموزشی-مهارتها-شغل و درآمد-سلامت تعادل کار و زندگی-سلامت ذهنی و امنیت شخصی بالاتر از حد متوسط است.

درآمد متوسط مردم دانمارک چقدر است؟

درآمد متوسط خانوار در حدود 28950 دلار در سال میباشد.

فاصله طبقاتی در دانمارک چگونه است؟

فاصله قابل توجهی بین پولدار و فقیر وجود دارد و درآمد قشر مرفه 4 برابر قشر ضعیف است.

وضعیت اشتغال در دانمارک چگونه است؟

75 % افراد 15 تا 65 سال مشغول به کارند.

وضعیت تحصیلات و سواد در کشور دانمارک چگونه است؟

81% بزرگسالان بین 25 تا 64 دارای تحصیلات متوسطه هستند که بالاتر از میانگین جهانی است.

شرایط آب و هوایی کشور دانمارک چگونه است؟

از لحاظ هوا ذرات آلاینده بسیار کوچک در آن وجود دارد که کمتر از شاخص جهانی است و از لحاظ کیفیت آب خوب است به نحوی که 94 % جمعیت رضایت کامل از آن دارند.

سیستم رفاهی کشور دانمارک چگونه است؟

بسیار فوق العاده است به نحوی که خدمات درمانی –مراقبت از کودکان و سالمندان و تحصیل تضمین شده است.

امنیت کشور دانمارک چگونه است؟

امنیت بسیار بالاست و در مقایسه با بسیاری از کشور های توسعه یافته میزان جرم و جنایت در دانمارک بسیار پایین است.

معایب و مشکلات زندگی در دانمارک چیست؟

زبان-به نحوی که اگر به زبان دانمارکی تسلط نداشته باشید مانند یک غریبه هستید و فرصت های شغلی را از دست میدهید. /آب و هوای دلگیر از اکتبر تا مارس که بارانی و سرد است.

اگر می خواهید به تابعیت و اقامت دانمارک دست پیدا کنید و شرایط آن را نمی دانید بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به گفت و گو بنشینید.

5/5 - (1 امتیاز)

8 دیدگاه برای “شرایط زندگی در دانمارک

 1. مسی علی دوست گفت:

  سلام میشه بفرمایید حداقل درامد یه دندانپزشک عمومی در دانمارک چقدره؟هزینه ماهانه زندگی برای یه خانواده سه نفره چقدره؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلاک و عرض ادب
   میزان درآمد شما بسته به سابقه کاری و پوزیشن دریافتی شما دارد.

 2. مطهره گفت:

  سلام من پرستارم با ۳۰ سال سن و ۶ سال سابقه کار.متاهل و ۱ فرزند ۳ ساله می تونم واسه مهاجرت اقدام کنم؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، رشته پرستاری جزء رشته های مورد نیاز کشور دانمارک است. دانمارک به فارغ التحصیلان پرستاری ویزای کاری ارائه می دهد.

 3. پریا گفت:

  سلام من دندانپزشکم الان از نظر کاری برای من خوب هست؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   بله، بازار کار و میزان درآمد دندانپزشکان در دانمارک خوب است.

 4. حمید نداف گفت:

  باعرض سلام
  آیادرضمینه خدمات دامپروری در کشور دانمارک کاری سراغ دارید.خدمات تلقیح مصنوعی دردام لطفا راهنمایی نمایید.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   کار، خیر سراغ نداریم. اما می توانیم راهنمایی های لازم را در جهت کاریابی در کشور هدف به شما ارائه دهیم.
   حتی اگر حرفه ای را داشته باشید که بخواهید روی آن سرمایه گذاری کنید، ما می توانیم به شما در این راستا کمک کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *